ASTHMA. Maar ziet er is verandering gekomen. Onverwacht en ongedacht, Allereerst op het Westelijk front. Daar trekken de Duitschers met verrassende snelheid en ongeëvenaarde krijgsmanskunst uit de oude stellingen terug. En nog immer zijn ze bezig hun front te verkorten, daarbij alles wat zij achterlieten, steden en dorpen, huizen en boomen, met den grond gelijk makende. De vervolgende vijand vindt het teruggekregen terrein als een barre woes tenij terug. Arm Frankrijk. Het beste en vruchtbaarste deel wordt stelselmatig verwoest. Zou het ook een schrikkelijke waarschuwing van den terugtrekkenden invaller zijn wij zullen zoo van stap tot stap voortgaan indien ge ons volgtWij zullen niets oyereind laten, uw land in een onbewoonbare verlatenheid herscheppen, indien ge ons niet met rust laat Maar wat kunnen de Franschen en En- gelschen anders doen Willen ze vruchten plukken van de terugtocht van de Duit schers dan moeten ze hen wel op den voet volgen, Waar nu de terugwaartsche beweging op uit zal loopen is nog niet te zeggen. Een bewegingsoorlog zal het worden, zoo voorspellen de deskundigen. Een reusach tige veldslag zooals de wereld nog niet heeft gezien. Hetjschijnt dat ook in den Elzas de oude stellingen worden prijsge geven. Uit een brief van een zakenman uit Mülhausen blijkt, dat de Duitschers sedert eenige dagen bezig zijn met de ontruiming van' die stad. De verschillende beambten en arbeiders der plaatselijke bedrijven zijn reeds naar elders vertrokken. Uit de fa brieken zijn de machinerieën weggenomen. De bevolking trekt groepsgewijs naar het Zwarte Woud. Behalve het gebied van Mülhausen is heel de Badensche Rijnoever en de kreits Laufenburg tot oorlogszone verklaard. I Men verwacht algemeep, dat hier even als aan de Somme het Duitsche front zal worden teruggenomen. Dat zou dus het resultaat zijn van het onafgebroken hame ren der zware Fransche artillerie, die vooral in de laatste weken de Duitsche lijnen dag en nacht bestookte. Zoo hevig was dikwijls het vuur, dat in de noordelijke kwartieren van Bazel vensters en deuren rammelden, en de bevolking niet kon slapen. Van de Zwitsersche grenzen komen berichten in de kranten. Het zijn brieven van soldaten, die in geen jaar op grenswacht hebben gestaan, en nu geheel onder den indruk zijn van de uitbreiding, die het artillerie vuur gekregen heeft. Tegelijk komt het bericht, dat de be velvoerende generaals in het land van Beieren sedert eenige dagen alle bronzen kerkklokken opgevorderd hebben. Het is voor de katholieke bevolking een zwaar offer, als men bedenkt, dat b.v. de kleine grensstad Landshut met 22,000 inwoners, niet minder dan 29 kerken en kappellen heeft, die nu alle met stomheid geslagen, zullen worden. Wel heet het in de ver ordening, dat klokken van historische be- teekenis van de inlevering zijn vrijgesteld, doch daarmede zullen ten hoogste enkele middeleeuwsche klokken van Munchen en van andere steden gespaard blijven. Waar zal dit alles op uitloopen. O moge het met sprongen gaan. Hoe grootqr hoe liever. Nu men niet wil hooren van vrede, laat men dan voelen den verplet terenden slag. En hoe eerder die valt, hoe beter voor Europa Tot bezinning schijnt men toch niet te kunnen komen. Ook in Rusland ging het met sprongen vooruit? achteruit? Zal de revolutie nieuw leven, vrijheid, licht en rust brengen over dit zwaar geteisterde land. Zullen de ge beurtenissen die er plaats grepen in deze maand een snellere beëindiging van den wereldkrijg ten goede komen? Dit staat vast dat deze omwenteling een ander karak ter draagt dan die van 1905. Toen ter tijd was er ook oorlog, onpopulaire koloni ale oorlog tegen Japan. Het volk protesteerde er tegen door werkstakingen, muiterijen en onlusten. Industrie, spoorwegen, telefoon, telegraaf enz., staakten allen. De troon begon te wankelen. De liberale minister president SwiatupolkMirsjii begreep den ernst van den toestand en de constitutie werd geproclameerd, de eerste Doema kwam bijeen, en, dank zij de goed georganiseerde rijksrevolutie, is het het volk gelukt vrij heden te verkrijgen. Dan volgde de ommekeer; de tegen- revolutie, met veel kapitaal gedreven. Pogroms werden georganiseerd tegen in- tellectueelen, alsook tegen de Joden (Odessa, Bialostok, Jitomir, Gomel). De eerste, zeer oppositioneele, Doema werd ontbonden, de reactie werd herhaaldelijk gesterkt en het Tsarisme herkreeg zyrr macht, liberale ministers werden door reactionaire ver vangen, strafexpedities werden naar alle richtingen des lands uitgezonden. De revo lutie werd de kop ingedrukt en het Tsarisme streed verder met een tot dusver onbekend wapen: de provokatie (Azef). Ruslands regeering verstond de kunst met haar machtigen geldbuidel de revolutionairen tot zich te trekkenverraad werd in geheel Rusland gepleegd, alles werd verraden, men kon moeilijk een vriend van een vijand onderscheiden, en het Tsarisme had weer getriomfeerd. Maar nu is het anders. De macht is nu niet bij de aanhangers van het Tza- risme, maar bij de tegenpartij. De leiding is in de handen der liberalen. Maar zal dat zoo blijven? Deze toch hebben reeds allerlei concessies moeten doen aan de uiterste partijen. De lucht is bezwangerd van de revolutiebacil. Voldoet de huidige regeering niet, worden de eischen der volkspartij niet ingewilligd, dan er is maar heel weinig noodig om het vuur op nieuw te doen uitslaan. Terwijl de be houdende partij wel alle pogingen in het werk zal stellen om het gebeurde ongedaan te maken. Haar macht is in Rusland nog groot. Maar hoe het ook moge loopen, dat Nicolaas II <nog eens de scepter zal voe ren, gelooft niemand. Voor Rusland en hem zelf zal dit geen ramp zijn. Hoe zwaar hem de kroon op het koningshoofd gedrukt heeft moge blijken uit een artikel dat in 1896 naar aanleiding van de kroningsfeesten in het weekblad de »Kroniek« verscheen en wij vonden het in «de Amsterdammer® van 24 Maart 1.1. Naast de Keizerin, die schitterde van zilver en paarlen, liep, neen, waggelde de jonge Keizer, het vaalbleekë smalle gelaat gebogen onder de enorme diamanten kroon, de schitterende scepter en appel tegen de borst geklemd, den schouder gebracht onder het gewicht van hermelijn, waarover een zware diamanten keten hingmet moeite sleepte hij den goudbrocaten mantel en onder de armen werd hij gesteund door hoogwaardigheidsbekleders^ «Het was vreeselijk om te zien het was geen vorst, bewust van zijne majesteit, die zich koninklijk aan zijn volk vertoonde, het was een man niet alleen gebogen onder Öen last van goud en juweelen, maar tevens onder het nog zwaarder juk van zijn ont- zachelijk rijk.® «Hulpeloos keek hij rond en liet zich voeren naar de priesters, en toen de patri arch bij ongeluk de'wijkwast vallen liet, wenkte hij moede met den scepter dat het zóó genoeg was, en langzaam trok hij ver der, een slachtoffer van zijn volk en orldanks zijn praal beklagenswaardig.» Of Rusland een Republiek zal blijven gelijk het thans reeds is? Of het een afzonderlijken vrede met de Centralen zal sluiten zooals velen verwachten, wanneer de socialisten, die weinig met den oorlog ophebben, het roer in handen krijgen Of de Duitsche sociaal-democraten, die den oorlog aanvaard hebben als een strijd tegen het Tsarisme, zich nu ook tegen een verder voortzetten van de krijg gaan verzetten Of vragen zooveel gij wilt maar het antwoord 't Gaat nu met sprongen en wij kunnen voor de meest ongedachte ver rassingen komen te staan. Laat ons hopen dat ze gezegend mogen zijn voor de vol keren van ons geteisterde werelddeel. Zal Amerika ook de sprong gaan wagen Reuter seint De regeering heeft besloten om na de verwachte verklaring van het Congres, dat de V. S. zich in staat van oorlog met Duitschland bevinden, ingrijpende maat regelen te nemen. Zij is vastbesloten met alle gebeurtelijkheden rekening te houden en zich voor te bereiden voor een lang- durigen oorlog. Naar verluidt zullen haar stappen zich niet beperken tot pogingen om koopvaarders te beschermen, doch veel verder gaan. Ofschoon dq regeering, voor zoover bekend is, geen politiek bondgenoot schap met dc entente overweegt, is samen werking te velde en ter zee met de ge allieerden mogelijk. Ook zal de regeering geen kosten ontzien om de entente van voorraden te voorzien. Onder de voorstellen in den kabinetsraad van Vrijdag, is ook een om de entente 5 milliard dollar te leenen. Terwijl een telegram van Havas meldt dat den 2de April Wilson aan het Congres niet alleen zal verzoeken officieel den staat van oorlog met Duitschland af te kondigen, doch ook een krediet van een half milliard dollars voor de landsverdediging vragen, alsmede het recht om de gewapende macht onder dezelfde voorwaarden te gebruiken als president Mc.Kinley in 1898 ih den oorlog tegen Spanje. Dat ziet er voor Duitschland niet gunstig uit, als het waar is. Maar in het land waar de dollar regeert doet men alleen kromme sprongen als de oorlogswinst be dreigd wordt en voelt men al heel weinig om zijn deel te krijgen ook van de on zalige oorlogslast. Nu de Chineesche gezant te Berlyn zijn passen gevraagd heeft, is de afbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen China en Duitschland een feit geworden. Wat het land van de\ langstaarten verder doen zal is ons onbekend, 't Heeft voorloopig in 't eigen huishouden genoeg te doen om zich al te veel te bemoeien met ander- manszaken. Het Asthmapoeder en de Asthmacigaretten van Apo theker Boom geven bij inade ming direct verlichting bij Asthma en daaruit voortkomende Borst- beklemming. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwin kels a 90 cf. per doos. Waar niet verkrijgbaar wordt een doos franco toegezondenna ontvangst van f 1.door Firma A. M. BOOM, Arnhem. "ïuiTIlNLAND. Te Keulen is een schoenmaker tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Ons schoenmakertje had zich een oude uniform van een douanebeambte, een harts vanger en een revolver aangeschaft en begaf zich naar de Nederlandsche grens, waar hij smokkelaarsters aanhield en hun de gesmokkelde goederen afnam, welke, hij tegen hooge prijzen verkocht. Zijn zoon verleende hem hulp bij de uitoefening van het particulier douanebedrijf. Voor de rechtbank verklaarde hij, dat hij zich het geval van den schoenmaker van Köpeninck heriqnerd en diens voor beeld gevolg had. Rusland. De »Lokal Anzeiger® verneemt uit Stockholm, dat volgens een bericht uit St. Petersburg den 21 en Maart een geweldige brand uitbrak in de havenwerken van Wladiwostok. Door dezen brand werden 100,000 poed katoen vernield en ontplot- ten voor 7 millioen roebel patronen in het Japansche stoomschip «Nagasaki Karu«, dat in de lucht vloog. Men gelooft, dat de brand door gendarmen is gesticht. Zomertijd in Engeland. In Engeland -zal op 8 April de zomer tijd worden ingevoerd. o Een graancommissie verdronken. Zeven leden eener graancommissie, die bij Pardubitz in Bohemen in een boot de Elbe overstaken, zijn verdronken, doordat het bootje omsloeg. BINNENLAND. De »Amstelstroom« getorpedeerd. Tegen 1 uur gisternacht ontmoette het schip 3 torpedobooten op ongeveer 40 mij len van de kust, die onmiddelijk het vuur op het schip openden. De kogels vlogen om het schip en de bemanning zocht dekking, kruipende langs het dek om zich zoodoende in de loodsen te begeven. Er werden twee booten uitgezet. In de laatste ging de kapitein. Onmiddelijk werd koers gezet naar de ,Nederl. kust. Toen men 12 uren in de booten had gezeten, werd de logger «Holland II uit Katwijk, opgemerkt, welke op 15 mij len ten N.W. van Scheveningen aan het net lag. Nadat de schepelingen zich aan boord van den logger hadden begeven werden zij onmiddelijk verpleegd. Hoewel de logger r.iet direct van plan was naar IJmuiden terug te keeren, werd de terugreis aanvaard. De geredden verklaarden dat de «Am- stelstroom« in den nacht van Donderdag op Vrijdag te één uur door drie Duitsche torpedojagers was aangevallen. Zy schoten als razenden, verklaarden zij eenstemmigen dit schieten duurde nog voort, toen de bemanning zich reeds in twee der vier sloepen had begeven. De indruk der geredden was, dat de Duitschers het ook op hen gemunt hadden. De »Amstelstroom« zonk niet dadelijk. Toen de sloepen reeds een eindweegs van het schip verwijderd waren, schoten de Duitschers nog op de «Arnstelstroom®, die daarop zonk. Hbl. Nederl. torpedobooten hebben zpe geko zen, ten einde de vermiste sloep van de «Arnstelstroom® te zoeken. o In de Statenstraat te Maastricht zou de dienstbode van den heer J. het bed opma ken, toen ze een vreemden man onder het bed ontdekte. Zonder een woord te spre ken verliet ze de kamer, sloot de deur en draaide de sleutel om. De man zat nu gevangen. Terstond waarschuwde ze nu de politie, die den ongenooden gast een Duitschen deserteur arresteerde. De indringer had zich reeds enkele din gen toegeëigend. De zeven getorpedeerde schepen. Blijkens een officieele mededeeling van het ministerie van Buitenlandsche Za ken heeft de Duitsche regeering thans onzen gezant te Berlijn medegedeeld bereid te zijn als vergoeding voor de torpedeerihg der Nederlandsche schepen Bandoeng, Eem- land, Gaasterland, Jacatra, Menado, Noor- derdijk en Zaandijk de reeders van de schepen in de gelegenheid te stellen ge durende den oorlog Duitsche schepen op gunstige voorwaarden te huren. De Nederlandsche regeering, die op ge noegdoening in den vorm van vervanging der verloren gegane Scheepsruimten en vergoeding der geleden schade had aange drongen heeft dit aanbod ais onaannemelijk afgewezen en de reeders zijn onder de omstandigheden eertètemmig van oordeel geweest ook het door de Duitsche regeering gedane aanbod om de bemanning der 7 schepen schadeloos te stellen voor de door hen geleden materieele verliezen, niet te aanvaarden. Het verwekt algemeen zeer groote vol doening in geheel Engeland, dat Holland geweigerd heeft het Duitsche voorstel, om schepen te huren als vergoeding voor het tot zinken brengen van de Hollandsche schepen in het kanaal aan te nemen. De Daily Chronicle noemt het een waardige handeling van dé Hollandsche Regeering. Naar aanleiding van berichten in de pers yan verschillende neutrale landen om trent ongeregeldheden in Duitschland wordt in een Wolff-bericht uit Berlijn geconsta teerd, dat in Duitschland alles rustig is. o Zaterdag zijn door de marechaussees uit Sittard acht bekende smokkelaars naar de rijkswerkinrichting te Veenhuizen ver voerd. Het ongeluk op de «Gelderland Het pantserschip »Gelderland«, op reis van Vlissingen naar Nieuwediep, is heden nacht den Waterweg binnengekomen, ge sleept door de sleepbooten «Seine« en «Blankenburg«. Het schip is te Hoek van Holland gemeerd. De 19-jarige matroos J. v. Gelder van de sleepboot «Seine« uit Vlissingen is op de reis door het breken van den tros doodgeslagen en over boord gevallen. Het lijk verdween onmiddelijk in de diepte. In den laatsten tijd zijn 5200 wagons Duitsche steenkolen Gennep gepasseerd. Sedert 23 Maart rijden er eiken werkdag 45 kolentreinen uit D.uitschland langs Gen nep. Onze graanschepen, i Naar de Msb. verneemt, heeft de Engel- sche regeering thans geweigerd om de Nederlandsche schepen in het vervolg te Halifax te onderzoeken. Voortaan moeten onze schepen weer een haven in Engeland aandoen. Hierdoor zijn enkele graanschepen, die op punt stonden uit te varen, te Rotterdam blijven liggen. Wij merken hierby op, dat dit ernstige bericht een particulier bericht van de »Msb.« is, dat nog niet officieel is bevestigd. De «Tel meldt nog Ten gevolge van het feit, dat Engeland opnieuw het aandoen der Nederlandsche vaartuigen van een Engelsche haven heeft gelast en het onderzoek te Halifax weigert, ligt het geheele scheepvaartbedrijf weder om stil. In reederskringen alhier wordt alle hoop echter nog niet opgegeven, dat men alsnog een oplossing zal vinden. o Een veelbelovend jongmensch Een militair in Amsterdam in garnizoen was dezer dagen met verlof te Meppel, en ontvreemdde bij zijn vader een bedrag van pl.m. f 400, waarvan hij een fiets kocht en naar Zwolle reed. Hij maakte daar goeden sier, wat argwaan der politie wekte, met het gevolg, dat hij ingerekend werd, naar Amsterdam overgebracht en ter beschikking gesteld van den militairen commandant. o— Een Nederlandsche trawler getorpedeerd. Een WolfF-bericht uit Kopenhagen meldt Eèn reddingsboot met de twaalf man sterke equipage van den Nederlandschen vischtrawler «Tres fratres« (297 t.) uit IJmuiden, is gistervoormiddag aan den vuurtoren van Hanstholm, aan de west kust van Jutland, geland de trawler was op 23 Maart des v.m. door een Duitsche duikboot in den grond geboord. (De «Tres Fratresa, Y. M. 194, be hoorde aan de N. V. Ned. Stoomv. Maat schappij, directie L. Graen te IJmuiden.) BEKENDMAKING. Het Gemeentebestunr van Hensden. MAAKT BEKEND dat in 'de week van 26 MAART tot 2 APRIL 1917, op de navolgende bons ver krijgbaar zijn de daarbij vermelde regee- ringsgoederen Bon no. 15 2 ons Rijst. 16 I Gort. 17 1 Zeep. 18 2 Bak- of braadvet. 19 2 K G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. In staat van beleg. Op Maandag 26 Maart is onze gemeente en zijn daarmee de hierna genoemde ge meente of gedeelten van gemeenten in staat van beleg verklaard in de provincie Gelderland, de gemeen ten Ammerzoden (voor zoover betreft het gebied ten Zuiden van de Maas)Heere waarden in de provincie Noord Brabant de ge meenten Alem, Maren en Kessel, Baard wijk (voor zoover belreft het gebied ten Zuiden van de Bergsche Maas) Berghem, Berlicum, Besoijen (voorzoover betreft het gebied ten Zuiden van de Bergsche Maas), Boekei, Bokhoven, Capelle (voor zoover betreft het gebied ten Zuiden van de Bergsche Maas), Cromvoort, Deursen en Dennenburg, Dieden,Dennen en Langel, Dinther, Dongen Drunen, den Dungen, Empel en Meerwijk, Engelen, Erp, Fynaart en Heiningen, Geertruidenberg (voor zoover betreft het gebied ten Zuiden van de Berg sche Maas), GefFen, Genderen (voor zoover betreft het gebied ten Zuiden van de Bergsche Maas) 's Gravenmoer Hedikhui- zen, Heesch, Heeswijk, Helvoirt, Herpen, Herpt (voor zoover betreft het gebied ten Zuiden van de Maas), 's Hertogenbosch, Heusden, Hooge en Lage Zwaluwe (voor zoover betreft het gebied ten Zuiden van de Amer); Huisseling en Neerloon, Klundert, Lith, Lithoyen, Loon op Zand, Made en Drimmelen (voor zoover betreft het gebied ten Zuiden van de Amer) Megen, Haren en Masharen, St Michielsgestel, Nieuwkuijk, Oss, Oudheusden, Raamsdonk (voor zoover betreft het gebied ten Zuiden van de Berg sche Maas), Ravenstein, Reek, Rosmalen, Schayk, Schijndel, Sprang, Standdaarbuiten, Terheyden, Udea, Veghel, Vlijmen, Vrijhoeve Capelle, Vught, Waalwijk (voor zoover betreft het gebied ten Zuiden van de Berg sche Maas) Waspik (voor zoover betreft het gebied ten Zuiden van de Bergsche Maas), Willemstad, Zeeland, en Zevenbergen. Hoewel er geen reden wordt vermeld in de beschikking der Regeering, zooals ze in de «Staatscourant® voorkomt is het zeer waarschijnlijk, dat deze maatregel verband houdt met het zich ophouden van honder den en wellicht duizenden smokkelaars in het nu in staat van beleg verklaarde gebied, tegen wie thans krachtiger kan worden opgetreden door uitwijzing uit dien gebied enz. Volgens de Grondwet kunnen bij afkon diging van den staat van beleg de grond wettelijke bevoegdheden van het burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie geheel of ten deele op het militair gezag overgaan en de burgerlijke overheden aan de militairen ondergeschikt worden. In dezen' toestand kan ook worden af geweken van de bepalingen der Grondwet, die erkennen vrijheid van drukpers en het recht der ingezetenen tot vereeniging en vergadering. Woningen kunnen worden binnengetreden tegen den wil van den bewoner. De militaire overheid kan censuur uitoefenen op de aan - de post of andere openbare instelling van vervoer toevertrouw de brieven enz. De toevoer van levensmiddelen naar België blijft nog steeds aanhouden. Zoo passeerden hier weer hedenmiddag 4 groote schepen, geladen met levensmid delen met bestemming naar Luik. De schepen waren genummerd 6633 624055646518. In deze tijdsom standigheden een kostbare lading. A.s. Donderdag, des avonds om half zeven, hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden de Weleerw. Heer Ds. Akker huis, uit Sleeuwijk, om alsdan het Biduur te leiden voor het Gewas. Trots de hevige koude trekken de Heusdensche hengelaars er op uit meestal in de richting van de groote brug of an ders naar het Rijksveer. Een hunner, een werkman van de scheepswerf, wist 19 pond te bemachtigen w o. exemplaren van ruim 2 pond. Wat een uitkomst voor die menschen, nu alles zoo duur is 1 Beneden-Langstraat. De weiden blijven door het gurei weder even dor en kaal, zoodat er nog geen uitzicht is om het vee naar buiten te doen. In de meeste

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2