SLIJM tn Gil Verkoudheid Ik heb geen eetlust. Pink Pillen. en zijn vroeger zoo geliefkoosd thema van Konstantinopel en dergelijke vrijwel liet rusten. Dit werd als een concessie aan de ra dicale elementen opgevat. De radicalere elementen willen een verdedigingsoorlog tegen Duitschland, waarmede het imperia listisch oorlogsdoel vervalt. De Djen spreekt over het bereiken van een eervollen vrede, die Rusland in staat stelt binnen zijn gren zen aan zijn eigen ontwikkeling te werken. Nu dat is het wat Duitschland, 'volgens de verklaring zijner voormannen, juist wil. Als Rusland geen veroveringsplannen toestaat, wel dan is het onze beste vriend, zoo hebben de gezaghebbende bladen be toogd. Daarbij komt dat de nieuwe regeering in beginsel niet tegen de zelfstandigheid van Polen is. Al weer een punt van over eenstemming tusschen Rusland, en Duitsch land. VervolgensDe Russische proletariërs hebben al een beroep gedaan op de Duit- sche proletariërs, wat ook al in een rich ting van verbroedering wijst. Al te maa| redenen, waarvarr wij zeiden niet te gelooven in een nieuw offensief, dat den val van St. Petersburg beoogt. Het ligt veel meer in de Duitsche lijn Rusland nu een uitweg over te laten de zaken aldaar zich te laten ontwikkelen in dje richting die ze nu hebben ingeslagen, n.l. naar de zelfstandigheid van het volk, dat den oorlog beu is. Zou het waar kunnen zijn Van uit Rusland begint de wereldvrede? En alzoo nog de wensch vervuld worden van den afgezetten Czaar, die vóór tal van jaren zijn vredesroep deed uitgaan over de we reld? Wanneer die woorden een enkele maal bij toeval over iemands lippen komen, is er zeker geen reden, belang te hechten aan die weigering het lichaam te voeden. Het is ook bijwijlen een maatregel van voorzichtigheid van den mensch zelf, die, geene behoeften gevoelend, een overtolligen arbeid afwijst. Maar wanneer een zelfde persoon bijna aan iederen maaltijd de woorden »Ik heb geen eetlust® herhaalt, met tegenzin eet of zelfs alle voedsel af wijst, dat is ernstig, zeer ernstig. Het is nietalk heb geen eetlust vandaag®, dat zij moest zeggen, maar: »'Vandaag sterf ik iets!« Er is geen twyfel het eenige feit, dat gij eetlust hebt, bewijst dat heel uw organisme in goede werking is. Dat gij de behoefte gevoelt aan uw organisme te eten te geven, bewijst, dat gij er van verbruikt hebt, dat uwe hersenen gedacht hebben, dat uwe spieren gewerkt hebben, in één woord, dat gij geleefd hebt. »Ik heb eetlust, dus ik bestak Het gebrek aan eetlust is het eerste en ook het meest zichtbare en zekere verschijnsel van ver zwakking der levenskrachten en het schijnt wel, dat de vooruitziende Natuur gewild heeft, dat de dirigen zoo zouden zijn, op dat hare schepselen dadelijk op hunne hoede zouden worden gesteld en men haar niet kon verwijten ons niet te hebben ge waarschuwd. Wijs dus de waarschuwing der Natuur niet af. Houdt die verstomping van uw Wezen tegen, prikkel het, wek het op. De Pink Pillen zijn er om u te hel pen. Dat gebrek aan eetlust, eerste ver schijnsel waaraan wij kunnen toevoegen de bleekheid van het gelaat het gevoel van verdoving van geheel uw wezen, de luiheid van den geest, de zwakte der bee- nen, bewijst alleen reeds dat het bloed, waarvan het geheele organisme afhangt, verarmd is. De Pink Pillen hebben de kracht bloed te geven met iedere pil. Iedere ingeno men pil brengt in uw bloed een weinig van hetgeen er aan ontbreekt. Gij zult een zoo eenvoudig en gemakkelijk middel niet afwijzen, dat in weinige dagen uwe wankelende gezondheid kan herstellen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstre ken by G. Malingré, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. het bevel voerde over de 35e divisie voorts vier Oostenrijksche officieren, 32 Oostenrijksche en Duitsche minderen. Bo vendien namen zij twee Oostenrijksche houwitsers. o De Deensche Antillen aan Amerika over gedragen. ■Volgens een telegram van de Deensche gezant te Washington zal de overdracht der Deensche Westindische eilanden aan de Vereenigde Staten op 31 Maart plaats hebben. Geen Argentijnsch graan meer. De uitvoer van graan en bloem uit Argentinië is verboden ten einde de rioodige voorraden in het land zelf te houden. Overstroomingen in Polen. Naar uit Polen wordt gemeld is de Weichsel bij Warschau buiten zijn oevers getreden en staan groote .uitgestrektheden aan weerszijden der rivier blank. Duizen den menschen zijn dakloos. De schade is zeer groot. Vijftig jaar onschuldig als banneling in Siberië. Dezer dagen is graaf Kasimof, het hoofd eener oüde Russische adellijke familie, in den ouderdom van -80 jaren te Petersburg gestorven. Met den dood Van dezen man heeft een tragische roman zijn slot ge kregen, een man, die indertijd in Rusland zeer de aandacht trok, In het jaar 1862 werd de toenmaals 25-jarige graaf Kasimof tot levenslangen dwangarbeid in Siberië veroordeeld en onmiddellijk gedeporteerd, daar hij schuldig bevonden was aan moord op zijn intiemen vriend, prins Dimitri Dolgoeroeki, die ten zijnent logeerde om met hem te jagen en dien hij uit jaloezie door een schot in den rug gedood zou hebben. Kasimof, die officier bij de garde te Petersburg was en de bezitter van een der grootste Russische vermogens, werd uit het leger gejaagd en leefde vijftig jaren lang als banneling in Tomsk, tot dat voor qenige jaren een arbeider te Petersburg op zijn doodsbed erkende, den moord op prins Dolgoeroeki te hebben gepleegd om de eer zijner zuster te wreken. Graaf Kasimof kwam daarop naar Petersburg terug, doch weigerde zijn oude plaats in de maat schappij en zijn vermogen te hernemen Hij leefde als een menschenschuwe zonder ling in de strengste afzondering, voort. Thans is de tachtigjarige gestorven en wordt de herinnering aan een der meest sensatiewekkende drama's uit de Russische aristocratie weer in 't geheugen terugge roepen. o Engelsche torpedojagers gezonken. Naar de Britsche admiraliteit meedeelt, is onlangs een Engelsche torpedojager in het Kanaal op een mijn geloopen en ge zonken. Vier officieren en 17 man werden gered. Gisteren is nog een torpedojager gezonken na een aanvaring met een stoom schip. Eén man is omgekomen. Petersburgsche banken hebben de stad Petersburg een crediet van 20 millioen roe bel ingewilligd. De »Utro Rossyi® meldt, dat de stad Odessa voor een bankroet staat. De vroegere leeningen van 10 millioen zouden geheel verbruikt zijn. o De revolutie in Rusland. De arbeid in de meeste Petersburgsche fabrieken is neergelegd. Er hebben her haaldelijk besprekingen plaats tusschen werkgevers en werkbazen. In dePoetiloff- fabrieken is de toestand nog niet geregeld. Ettelijke fabrieken zijn sedert 5 Maart ge sloten, naar men zegt wegens looneischen. De arbeiders kwamen toch bijeen en hielden vergaderingen waarin werd verklaard, dat de uitdagende houding van de regeering hen tot staken dwóng, daar deze den oor log onnoodig voort wil zetten. De arbei ders namen verschillende directeuren van fabrieken gevangen en brachten hen naai de Doema. Op den weg naar de Doema werden zij door reusachtige volksmassa's begeleid en mishandelingen schijnen voor gekomen te zijn. BUITENLAND. Een Engelsche overwinning in Egypte. Londen. Officieel bericht uit Egypte van 28 Maart. Onze over een afstand van vyftien mijlen van Trafa naar Wadi Ghoesoe tot dekking van den spoorwegaanleg voor uitgezonden troepen, voerden een hevigen strijd met een vijandelijke macht van 20,000 man. Zij brachten den vijand zware verliezen toe en maakten negen- beide Engelsche stoomschepen Ryningham en Irchmore een bomaanslag is gepleegd. Het eerste schip vatte vuur in open zee en kreeg daardoor voor 95,000 dollar schade, het tweede schip hadeen schade van 100,000 dollar. Uit Rusland. Het Kopenhagensche blad Nationatidende verneemt uit Bergen, dat aldaar 20 voor name Engelsche spoorwegambtenaren zijn aangekomen op weg naar Rusland, waar zij het verkeerswezen moeten regelen. De »Danton«. Volgens Fransche bladen heeft de tor pedeering van het Fransche oorlogsschip Danton op klaarlichten dag plaats gehad en niettegenstaande de begeleiding van ver schillende torpedobootvernielers. De Danton beschikte nog wel over een extra pantser onder de waterlinie, speciaal tegen de duikbooten, over zesvoudige schotten en over een geweldige batterij van 75 m.M. kanonnen o Bomaanslag op schepen. Volgens bericht uit Bazel verneemt de Fransche pers uit New-York, dat op de (Laxeer) Pillen van Apotheker Boom, zui veren het bloed, verdrijven over tollige gal en slijm en bevor deren een goeden stoelgang. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar, wordt een doosje franco toegezonden, na ontvangst van 35 of 60 ct. door Firma A. M. BOOM, Arnhem. BINNENLAND. het interneeringskamp kwam melden, voor gevende belast te zijn met het uitoefenen van toezicht. o In de muil van den leeuw. Twee grondbezitters te Strijp (N B.) hadden geschil over een grensscheiding van grond. De een plaatste daarop een bord met opschrift verboden toegang«. De andere vernielde het opschrift, rukte den paal uit den grond en ging daarmede in den vallenden avond zijn tegenstander naar hij meende te lijf. Deze bleek echfer de rijksveldwachter te zijn, die we gens drie feiten procesverbaal opmaakte vernieling, loopen over andermans grond en bedreiging. o Huisvlijt-Tentoonstelling. De Vereeniging »Huisvlijt« organiseert te Zaandam op 28, 29, 30 Mei 4917 (Pink steren) in Café-Restaurant aSuisse® een Huisvlijt-Tentoonstelling, waaraan zij ver bindt als Nétionaal gedeelte een prijskamp in model-machinerieën en een prijskamp in metaal-drijfwerk. Als prijzen zullen me dailies (eventueel geldprijzen) beschikbaar gesteld worden. Voor deelname geve men zich op bij den secretaris der Tentoonstel lingscommissie, wiens adres is Golofkinstr 27, Zaandam. Petroleum. De Minister van Landbouw bepaalthet is verboden petroleum of'gasolie te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, tenzij door den Minister daartoe vergunning is verleend. De voorwaarden voor vergunning zullen nader worden vastgesteld. Wij vernemen, dat de onderhandelingen, welke tusschen de regeering en de petro leum-maatschappijen worden gevoerd be treffende de distributie van de nog in ons land aanwezigen voorraad petroleum nog niet zijn geëindigd. Binnen enkele dagen echter wordt een oplossing verwacht. De maatschappij »Automaat« tot detail verkoop van petroleum heeft nu haar be drijf stopgezet. De »Pure Oil Company® deelde ons mede dat zij sinds geruipoen tijd geen petroleum meer heeft ontvangen, zoodat zij thans niets meer aan de detailhande laren kan leveren. Ook de ^American Petroleum Company® krijgt niets meer en de toestand is thans nog verergerd doordat de met petroleum geladen tankboot Charlois vergaan is. Door het te gronde gaan van het tank schip Healdton met vele millioenen liter petroleum aan boord voor de Pure Oil Company of Holland, zijn de voorraden dezer maatschappij te Arnhem uitgeput. Zij heeft aan haar afnemers kennis ge geven, dat alle orders vervallen beschouwt worden. - o Zorg voor den volgenden winter Door den Minister van Oorlog wordt overwogen of het mogelijk is om vesting wallen, oefeningsterreinen, breede bermen van militaire wegen enz. geschikt te ma ken voor het verbouwen van aardappelen. Die gronden zouden dan kunnen worden beschikbaar gesteld aan gehuwde militairen of desnoods aan burgers. »Vad.« o Doodgeschoten. De Duitsche deserteur Julius Kaspar, die sinds een jaar te Losser woonde, is aldaar gisteravond juist op de grensscheiding, doof de Duitsche grenswacht doodgesbhoten. Een gedeserteerde marechaussee van een Noord-Brabantsche brigade, die in het Politieblad gesignaleerd is, heeft een paar weken vrij kost en inwoning genoten van het militair gezag over het Belgische inter neeringskamp aan den Duinweg te Sche- veningen. Hij wist den bevelvoerenden Belgischen officier te doen gelooven, dat de militaire overheid hem voor het uitoe fenen van toezicht op het kamp had aan gewezen. De deserteur in uniform wekte geen argwaan en geraakte zelfs met het kamptoezicht en geïnterneerde onderofficie ren op goeden voet. In het kamp had hij den naam aange nomen van A. Driessen, misbruikte die verstandhouding om een paar door hem op rekening van het Rijk gehuurde rijwie len ver onder de waarde aan geïnterneer den te verkoopen, onder voorgeven, dat hij die dingen gaarne kwijt wilde, omdat hij een rijksrijwiel zou bekomen. Dezer dagen heeft onze man 't blijkbaar raadzaam geoordeeld elders zijn fortuin te gaan zoeken, althans hij keerde niet naar het kamp terug. Thans is hij door de Scheveningsche politie aangehouden. De deserteur had 2 Februari j.l. zijn brigade verlaten en was daarna, steeds gekleed en gewapend als marechaussee, hier en daar heen getrokken, totdat hij zich nu ongeveer drie weken geleden aan kriebeling en scherpte in de keel, hoest en heeschheid, wor den vlug genezen door ANGA- bonbons. De vastzittende slijm wordt er door opgelost. 30 en 60 ct. p. doos. Bij Apoth. en alle Drogisten. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Een ernstig ongeval had Donderdagmorgen op de scheepswerf alhier plaats. Twee werklieden, de arbeiders M. en B. stonden op een eigengemaakte stelling te klinken aan het achterschip. De werkman v. R. uit Rotterdam die toevallig van het schip kwam, liep ook over de stelling. De stelling bleek voor de drie mannen te zwak en bezweek, waardoor alle drie van de stelling vielen. De werkman M. werd geheel bewuste loos en danig bloedend opgenomen, terwijl B. hoewel schijnbaar minder erg er aan toe, ook gewond werd weggedragen. Nadat op 't kantoor de eerste hulp was verleend, gelastte de ijlings ontboden ge neesheer Dr. Oerlemans de beide gewon den naar het ziekenhuis te vervoeren, waar zij nader in behandeling werden genomen. De werkman v. R. kwam er met een beenwonde en de schrik af, doch zal de eerste dagen ook wel zijn werk niet kun nen verrichten. Over 't algemeen is den toestand der gewonden bevredigend, daar hij gelukkig niet zoo ernstig is, als hij zich liet aanzien. Naar wij vernemen zal het getal Rijks-Ambtenaren met een twaalftal sol daat-kommiezen voor de Rijksbelasting ver meerderd worden, en zulks met het oog op den staat van beleg. Werkendam. Mr. W. Ph. Groeneveld, secretaris onzer gemeente, nam de benoe ming aan tot adjunct-commies ter provin ciale griffie te Assen. Het heengaan van dezen humanen en behulpzamen ambtenaar wordt door de ingezetenen betreurd. Sedert het laatst van 1914 was hij hier gemeente secretaris en ontvanger. Besoijen. Naar we vernemen zijn voor de vacante betrekking van gemeente-ont vanger niet minder dan vijf sollicitanten, nl. de heeren Both, Van der Hammen, Holster, Verhagen en Versteijnen. Door B. en W. dezer gemeente is bepaald dat de secretarie voortaan alleen van des voormiddags- 10,30 tot 12,30 uur voor het publiek is geopend. I Bommelerwaard. Naar het huis van bewaring te Dordrecht is overgebracht een zekere Van B. uit Herwijnen, die verdacht wordt ten nadeele van zijn patroon f1500 te hebben verduisterd. Hij beweerde het geld, dat hem voor het doen van betalingen was medegegeven, in Zaltbommel of Den Bosch verloren te hebben. Te Hedel is deze week een Boeren bond opgericht, aanvankelijk met 43 leden. Het bestuur wordt gevormd door de heeren II. J. Quik, J. J. Jansen, W. van Hoeflaken, C. van den Anker en Th. Somers. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te St. Annaland door ds. B. J. Werther te Hedel, Op het drietal voor predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Schoonhoven komt voor ds. A. J. W. van Ingen te Gameren. Drongelen* Zondagmiddag maakten 2 heeren uit Waalwijk een wandeling naar deze gemeente. Zij waren druk in gesprek en om te bewijzen 't geen besproken werd, nam de een potlood en papier om z'n metgezel iets voor tè rekenen. Zij waren er echter niet op bedacht, dat het erg verdacht staat om in de buurt van militaire bruggen enz. met papier en potlood om te gaan, wat wel op schetsen maken kan lijken, of te wel spioneeren. De heeren moesten dit weldra ondervinden en werden dan ook spoedig door den wachtcomman dant aangehouden en voor den daar ver- blijfden officier geleid als verdacht van spionnage. De heeren konden dadelijk hun inden- titeit bewijzen, maar moesten zoolang in 't wachtlokaal verblijven tot in Waalwijk de noodige informaties en nasporingen wa ren verricht. Ze mochten toen vertrekken. Dassen. 28 Maart 1.1. was hier als voor Dussen iets zeldzaams te zien. Zooals op vele plaatsen zijn te Düssen-Hank geen steenkolen meer te verkrijgen, de men schen moeten dan naar het dorp een uur of andershalfver om een half mud kolen. Heden middag kwamen een 70-tal vrouwen en meisjes met zakken onder den arm het dorp in om kolen loopende achter de wagen. Voor het huis van den heer van Beurden, steenkolenhandelaar werd halt gehouden men vroeg om kolen er werd met zakken gezwaaid daar misschien niet gauw genoeg hun ver zoek werd ingewilligd. De Burgemeester moest er aan te pas komen waarna op heel kalme wijzen naar het steenkolen- magazijn van Van Beurden werd gereden, waar ieder voor hun gezin een half mud kolen kon krijgen. Dinsdag is te Made gevonden het lijk van J. van der Pluijm alhier, die in October 1916 met zijn zoon in de rivier jammerlijk verdronk. Genderen. Woensdagavond werd in het 3>Rechthuis« de aangekondigde verga dering gehouden, waarin de Weled. Heer Van Hurk uit Utrecht het nut en het be- lang eener Boerenleenbank kwam bepleiten. De vergadering was tamelijk goed be zet en de spreker vond een aandachtig gehoor bij de aanwezigen voor zijn zeer bevattelijke uiteenzetting. Na afloop zijner rede werden nog eenige belangstellende vragen gedaan door som migen der aanwezigen. In beginsel werd besloten tot oprichting eener afdeeling voor Genderen. Een voor- loopige commissie werd benoemd, bestaande uit de Heeren E. v. d. Beek, G. v. d. Beek LGz., S. van Gorcum, C. v. d. Kolk en M. van Wijk aan wie opgedragen werd de ontwerping van statuten en een huis houdelijk reglement. Te zijner tijd hoopt men tot de defini tieve oprichting over te gaan, waardoor men dan ook alhier een instelling zal be zitten, die op verschillende andere plaatsen reeds lang nuttig werkt. 's Gravemoer. Naar men verneemt ligt het in het voornemen der regeering om het,eerste gedeelte van de verhooging der kaden langs de Dongepolders in dit jaar onder deze gemeente uit te voeren en wel van af de Hooge Brug aan weerszijden der Vaart en aan beide zijden dér haven. Heesbeen. In deze gemeente doet zich in een gezin een geval van roodvonk voor. Herpt. Bij Kon. besluit van 28 dezer is herbenoemd met ingang van 10 April tot Burgemeester dezer gemeente de Heer L. van Herpt. Land ran Heusden. Wegens gebrek aan veevoeder zijn er* in 't najaar behalve kriel ook veel poot-aaldappelen opgevoederd. Ook zijn veel legpoters bevrorèn. Er is momenteel dan ook gebrek aan plantgoeA En de prijzen zijn zeer hoog. Men vraagt f9 f 10, ja we hooren zelfs van f12 per H.L. Meeuwen. Heden morgen was hier iemand aan het mollen vangen. Al heel gauw had hij er ti stuk of 7 te pakker ï>komaan mijn dag is goed«, vertelde h|f toen met 'n tevreden gezicht. Zoo, wal krijgt je dan voor zoo'n beestje. Wel, 'I ou er graag 8 stuivers voor hebben -4- en hij ging verder. By de verpachting der Notari: Rietra van ongeveer iOH HA weiland, zoo hier als onder Drongelen gelegen, was veel animo, er werden dan ook zeer hooge prij zen besteed. De opbrengst bedroeg dan oók ongeveer het dubbele van die bij de vorige verhuring. Openbare vergadering van den Raad van Meeuwen van 23 Maart 1917, Tegenwoordig 5 leden. Voorzitter de heer Brune, Burgemeester,, Secretaris de heer J. P. Sprong. I. De voorzitter opent de vergadering honderd gevangenen o. w. de generaal die

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2