tUtOECSEL NIEUWSBLAD voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de No. 3658. Zaterdag 31 Een zenuw- stillend Levetogen publiek verhuren: Wrilanivfftotiiiir Notaris PAAP te Werkendam, VERGADERING Besprekingen belangen fruitkoopers omtrent den vrijen handel. WEILAND. Notaris PAAP, WEILAND: PROCLAMATIE. publiek verhuren, Notaris J. M. O. PAAP te Werkendam publiek verhuren, om te beweiden: Aan Heeren Fruitlcoopers in het Land van Hemden en Altena Donderdag 5 April des namiddags 2 ure te VEENf bij Mefuffr. Wed. Zonneveld. Dringende opkomst verzocht BEHOORENDE BIJ HET Krachtens de wet van den 23sten Mei 1899, (Staatsblad 128) houdende bepalin gen ter uitvoering van Artikel 187 der Grondwet heeft het Hare Majesteit WIL- HELMINA, KONINGIN DER NEDER LANDEN, behaagd met ingang van 26 Maart 1917 in STAAT VAN BELEG te verklaren, o.a. de gemeente HEUSDEN. In verband met het bovenstaande waar schuwt de Commandant van het Veldleger, belast met de uitoefening van het Militair Gezag de bevolking, dat zij, die het aan roepen van schildwachten of patrouilles onbeantwoord laten, die niet voldoen aan bevelen, welke door schildwachten inge volge de hun verstrekte consignes worden gegeven, en ook zij, die geen gehoor geven aan de sommatiën, door de bevoegde au toriteit gedaan, of die tegenwoordig zijn bij samenscholingen, waarbij een aanval op de militaire macht geschiedt, zich aan lijfsgevaar bloot stellen Wanneer aan den éénmaal herhaalden aanroep van een Schildwacht cl een pa trouille geen gevolg wordt gegeven, moet de militair var. zijn vuur- of van zijn blanke wapens gebruik maken. Het is aan een ieder verboden, berich ten en opmerkingen betreffende militaire maatregelen, hetzij door middel van de drukpers of op andere wijze, bekend te maken. voorts wordt bevolen, dat de inwoners de in hun bezit zijnde wapenen en de ammunitie binnen tweemaal 24 uur na afkondiging dezer proclamatie ten gemeentehuize in leveren en dat gevolg moet worden ge geven aan al hetgeen wordt bepaald door de militaire autoriteit, aan wie ik in de gemeente deuitvoering heb opgedragen van de maatregelen, die ik noodig acht en waartoe de wet mij de bevoegdheid ver leent. De Luitenant-Generaal, Commandant van het "Veldleger, VAN TERWISGA. Afgekondigd te Heusden den 27 Maart 1917. De Burgemeester, HONCOOP. middel dat u kalmte en rust schenkt en een verkwikkenden slaap, dat gejaagdheid en onrust doet ophouden, is een koker MIJNHARDT's Zennw-ta- blett. Koker 60 ct. 3 kok. f 1.70 Bij Apoth. en alle Drogisten. BUITENLAND. De verwoestingen op het westfront. Naar een Wolfftel. meldt, wijst de »Nordd.® erop dat de verwoestingen, door de Duitschers aangericht, uitsluitend onver mijdelijke, zij het ook harde, militaire noodzakelijkheid zijn. Met klem wordt er tegen op gekomen, als zouden de Duit schers in dit opzicht ook maar iets verder zyn gegaan dan hetgeen uit militair oog punt geboden was. In de eerste plaats werden alle bruggen en wegen vernield evenals alle spoorlijnenook de bosschen moesten vallen, want den vijand moest alle materiaal voor den aanleg van versterkin gen, en elke dekking tegen zicht worden ontnomen. Om dezelfde reden moesten ook alle dorpen vernield worden. In niet geringe mate was de vernieling van velden, tuinen en boomgaarden uit militair oogpunt nood zakelijk, nm het gemakkelijk oprijden van vijandelijke batterijen te voorkomen. Geen enkel geval van onnoodige vernieling, geen enkele daad van geweld en onrecht kan de Entente bonafide aanvoeren. Vervolgens wordt erop gewezen, dat ook een geheele strook onvernield bleef; dat de Franschen Noyon onbeschadigd terug kregen, danken zij aan het beleid en de menschelijkheid van de Duitsche legeraan voerders, die zorgvuldig eiken strijd in dit gebied vermeden, met het oog op de aldaar verzamelde inwoners. Geen enkele granaat viel in de sfad, ook niet toen de Franschen waren binnen gerukt. Het achterlaten van Fransche arbeidskrachten zou misdadig zijn geweest ten opzichte van de eigen militaire veilig heid, Engelsch hospitaalechip getorpedeerd. Het Engelsche hospitaalschip »Asturias", waarvan de DuitscheVs den ondergang al hebben gemeldt, blijkt in den nacht van 20 dezer zonder waarschuwing getorpedeerd te zijn, hoewel het alle voorgeschreve lichten op had en van alle Roode-Krui teekenen, die schitterend verlicht warej was voorzien. Van de militairen aan boot (gewonden vermoedelijk) zijn er 11 omg komen, worden er 3 vermist (daar is e verpleegster bij) en zijn er 17 gewon Van de bemanning zijn er 20 omgekomt worden ër 9 vermist (daarbij is een s wardess) eh zyn er 22 gekwetst. De »Asturias« was een schip van 12.01 ton van de Roval Mail. Uit latere bericht blijkt, dat het schip vol was met ziek en gewonden. In dat licht beschouv is het verlies aan rnenschenlevens door h barbaarsche optreden van de duikboot, c het schip naar den keldqr zond niet grot Ontploffing in een Engelsche munit fabriek. Deze week heeft een ontploffing pla gehad in een munitiefabriek in het No den van Engeland. Volgens officieele richten is de schade niet grooter is doode en er zijn negen gewonden, waarvan drie ernstig. Ze verslinden van den honger levende ratten Reuter versprijdt eenige gedeelten uit brieven, door ooggetuigen geschreven en die [zich in het bezit der Belgische regee ring te Havre bevinden. Zij bevatten uit authentieke bron mededeelingen omtrent het gruwelijke lot der Belgische gedepor teerden in de Duitsche kampen. Het eene brief-fragment vertelt, dat het lot der gedeporteerden ontzettend is. De Duitschers laten hen van den honger om komen. Ze zijn niets meer dan vel over been. Den eenen dag waren er 13 dooden, den volgende dag 14 in een kamp met slechts 3000 gevangenen. Meelijdende burgers, die dezen ongeluk- kigen wat soep of ander voedsel bezorgen, gaan voor vijf dagen de gevangenis in. Een ander schrijven maakt het nog erger. Het zegt, dat de menschen sterven als ratten. Eiken dag vindt men er twee of drie dood in hun hut. De dokters wijzen alle verantwoordelijk heid af. De gedeporteerden kunnen niet meer zonder hulp wandelen en bezwijken van uitputting. In een ander kamp heb ben ze ratten levend verslonden. De be handeling waaraan ze blootstaan, gaat alle beschrijving te boven. Lord Cecil over de voedselvoorziening der neutralen. Omtrent een voorstel tot het aanhouden van alle ladingen levensmiddelen voor de neutralen verklaarde Lord Cecil in het Lagerhuis, dat dit niet in overeenstemming te brengen is met Engelands opvattingen omtrent de rechten der kleine staten. Ook de invoer uit Nederland is thans bijna even groot als vóór den oorlog. Tengevolge van de blokkade bestaat thans in Duitschland een zeer belangrijk tekort aan allerlei artikelen. De blokkade zal den oorlog misschien niet beëindigen, maar wel veel gewicht in de schaal leggen. Vergiftigde putten. Een Wolff bureau uit Berlijn meldt, dat in het Engelsche Lagerhuis op 24 Maart is beweerd, dat de putten te Barleux met arsenicum vergiftigd waren. Wolff verklaart nu nadrukkelijk, dat op den dag van de ontruiming van Barleux door de Duitschers, 16 Maart, zich in de putten aldaar nog geen arsenicum bevond. Tsaar en zijn familie naar Engeland zal worden overgebracht, zoodra de zieke kin deren genezen zullen zijn. De minister van justitie, Kerensky, zal hen vergezellen. Zij zullen met den Moerman-spoorweg naar Romanof, de havenstad aan de IJszee, worden gebracht, en vandaar, begeleid door Engelsche eri Russische oorlogsschepen, naar Newcastle worden ingescheept. De dVoss. Ztg.® verneemt uit Stockholm, dat de gevangenneming van grootvorst Nikolaas Nikolajewits kan worden verwacht. Men meldt uit New-York Vier mannen zijn gearresteerd wpgens het smeden van een complot om in het geheim rubber naar Duitschland te ver zenden. De politie ontdekte bladen rubber, benevens brieven en memoranda, in bet Duitsch geschreven, in geheime vakken 4 ons tot ruim 3,1 ons verminderd wor den. De »Aug. Kessler® getorpedeerd. Volgens een Dinsdagmiddag door de di rectie van de petroleum-maatschappij »de Corona®, onderaf deeling van de Bataafsche Petroleum Maatschappij te 's Gravenhage ontvangen bericht, is het tankschip der maatschappij Aug. Kessler® getorpedeerd op 40 mijlen ten oosten van Start Point (Zuid-kust vah Engeland). Het bericht meldt verder, dat de geheele bemanning, met uitzondering van 2 Hol- landsche machinisten en 4 Chineesche werklieden is gered en dat het schip drij vende is gebleven en in veiligheid is ge bracht. De »J. Aug. B. Kessler® is groot bruto 5104 netto 3198 ton en werd gebouwd in nisstraf wegens beleediging van Minister Posthuma in de Handelsprotector een door bekl. geredigeerd blad. Het verstek-arrest werd bekrachtigd. Doodgeschoten. Te Zwartemeer is een smokkelaar, die, na door militaire kommiezen aangeroepen te zijn, doorliep, doodgeschoten. o Een Duitsche inval. In een politieke rede te Leeuwarden heeft mr. Troelstra gezegd, dat hem buiten de Kamer, niet van eenig officieel persoon, een gerucht was ter oore gekomen, waar van hij weet dat het waar was, nl. dat nog niet zoo heel lang geleden de opper bevelhebber een zeer dringende instructie voor uitvoering van een operatie had ge seind aan een commandant aan onze oos- wekt den eetlust op en steunt het proces der spijsverteering. Aangename smaak. In bussen vanaf 90 ct. Bij Apoth, en Drogisten. Fabrikant A. MJJNHARDT Pharmac. Fabriek ZEIST. BINNENLAND. De »Times« zegt dat er voor het ver bruik in Groot-Britannië van 1 April tot het einde van het loopende seizoen 150.000 ton aardappelen beschikbaar zullen zijn. Dat is juist de helft van de normale be hoefte, maar bij spaarzaamheid van de meer gegoede klassen zal de voorraad vol doende zijn. De Tsaar en zijn familie. De »Roesskaja Wol ja® zegt, dat de Onze kaasuitvoer. In het Engelsche Lagerhuis is gisteren ernstig geklaagd over den grooten uitvoer van kaas naar Duitschland. Inderdaad wijst het jaarcijfer van den uitvoer een belangrijke vermeerdering aan, omdat daarin natuurlijk zijn opgenomen de' hooge uitvoercijfers van hét begin van het jaar 1916. Maar en het is niet billijk van de critiseerende oppositie in het Lagerhuis dit te zijn voorbij gegaan juist in de laat ste zes maanden is daarin tengevolge van de bekende overeenkomst omtrent export van Nederlandsche landbouwproducten naar Engeland een groote verandering gekomen, nam de uitvoer naar Duitschland af en die naar Engeland toe. En dat geschiedde waarlijk niet uit motieven van goede koopmanschap I De markt is in Engeland veel lager en de ge varen der verzending we behoeven dit niet nader uiteen te zetten zijn vele. Het was van Z.M 's loyale oppositie in het Lagerhuis wel zoo billijk geweest als het op een en ander de aandacht had ge vestigd. Nu wijst de statistiek wat betreft den totalen jaaruitvoer naar Duitschland toch een hoog eindcijfer, n.l. 76.286 ton, aan. Ongetwijfeld een enorme hoeveelheid. Echter, voor degenen die in het Engelsche Lagerhuis minder goed thuis zijn in het rekenen en zich nu gaan verbeelden, .dat het Duitsche volk zoo ongeveer door de Hollandsche kaas in het leven is ge bleven, willen we er wel even de aan dacht op vestigen, dat die quantiteit voor een volk van 70 millioen zielen beteekent een gemiddelde van ruim 1 K.G. per hoofd en per jaar 1 o Vermindering broodrantsoen. Naar wij vernemen, overweegt de Mi nister met het oog op de moeilijkheden van den aanvoer van tarwe, ernstig een vermindering van het broodrantsoen. Deze vermindering zou reeds a.s. Maandag in gaan. De broodkaarten voor de volgende vier- wekelyksche periode, welke dien dag aan vangt, zyn echter reeds verzonden en daar op staat nog het oude quantum van 2 K G. en 8 ons per week aangegeven. De Haagsche Crt. verneemt echter, dat de oplossing aldus zal worden gevonden, dat de kaarten voortaan niet voor 7, doch 9 dagen dienst zullen moeten doen. Het dagelyksche rantsoen zou daardoor dus van Duizenden balen rijst gingen verloren. De schade is 1 millioen. Bedolven. In de heide bij Oldebroek is de arbei der W. Berghorst bij het grindgraven be dolven onder afbrokkelenden grond. Hij werd door zijn makkers dood uit den kuil gehaald. Twee mannen verbrand. Te Uitgeest zijn twee mannen, werk zaam in een kalkoven op onbekende wijze daarin gevallen en verbrand. o Nederlanders in het Fransche leger. Een Nederlander, de heer P. Nink, di recteur eener biscuitfabriek, heeft zich, uit liefde voor Frankrijk, indertijd doen in lijven bij het Vreemdenlegioen, ten einde aan den strijd tegen Duitschland te kunnen deelnemen. In het »N. v. d. D.« komt eene beschrijving voor van de plechtigheid te Parijs, waarbij genoemden heer Nink de x>medaille militaire® werd uitgereikt. Wij ontleeneri aan dat verslag het volgende Reeds hadden twee Hollandsche legioen- nairs, de heeren J. den Tex Bondt en G. Oxenaar, de »medaille militaire® verwor ven, een onderscheiding, die in het Fran sche leger niet gemakkelijk verdiend wordt. De uitreiking aan den heer Nink had plaats op het oefenveld in het Bois de Vincennes, achter het oude kasteel, waar een »prise d'armes® gehouden werd. De militaire gouverneur van Parijs had de attentie, gehad, de Hollandsche kolonie uit te noodigeh om tegenwoordig te zijn bij deze »prise d'armes® en verscheidene landgenooten hadden daaraan gevolg ge geven. Na afloop stond er door de goede zorgen van het Comité des Engages vo lontaires hollandais® in een restaurant in Vincennes een glas champagne klaar. De heer Nink, evenals trouwens de hee ren Oxenaar en Den Tex Bondt, is ernstig gewond geweesthij is echter flink aan de beterende hand. Beleediging van minister Posthuma. Het Gerechtshof in Den Haag heeft von nis gewezen in de zaak van W. H. B. jour nalist te Rotterdam, door het Hof by ver stek veroordeeld tot 2 maanden gevange- ADVERTENTIEN. te WERKENDAM, zal Donderdag 5 April 1917, 's namiddags 7' uur in Café »Van Gooi® te WOUDRICHEM, voor het seizoen 1917, om te beweiden Voor Mej. A. J. VAN OS-geb. Moermans, te Aalst Het Perceel w eiland, genaamd »de 10 Hond®, in den Nieuwenban, onder SLEEUWIJK, laatst in huur bij B. van Krugten. zal Donderdag 5 April 1917 des avonds 7 uur precies, in het café »VAN GOOL® teWoudrichem, VOOR HET SEIZOEN 1917 verschillende perceelen "weiland onder Giessen, Rijswijk en Woudrichem, als van ouds. Breeder bij biljet. zal op Woensdag 4 April 1917 na middags 2 uur in Café ZWETS aan den Sas- dijk te DEWERKEN voor het seizoen 1917 Voor Mej. Wed. J. M. Bok te Poederoijen Het perceel weiland, genaamd »de 3 morgen® aan den straatweg in den Ippel- schen polder onder deWerken, groot 2.08.20 H.A.; laatst in huur bij C. Verhoeven. Inlichtingen ten kantore van den Notaris.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5