Centralen een andere houding aan en wel tegenover Rusland. De kanselier heeft het uitgesproken in woorden die aan duidelijk heid niets te wenschen overlaten dat de Centralen vrede willen met Rusland. Hij zeide o.a. «Wij zullen ons niet mengen in de eigen aangelegenheden van het Russische volk. (Toejuiching.) Het eenige wat wij wenschen is, dat zich in Rusland toestan den ontwikkelen, die dat land tot een vast en hecht bolwerk van den vrede maken. (Toejuichingen.) Als de nieuwe orde van zaken er toe bijdraagt een toenadering tusschen beide volken, die bestemd zijn betrekkingen van goede nabuurschap te onderhouden, te bereiken, zullen wij dat blijde toejuichen. (Toejuichingen). Het Russische volk dat dezen oorlog stellig niet gewild heeft, kan, zonder zorg voor welke inmenging ook van onzen kant, met ons leven (levendige toejuichingen) in een vrede, die voor alle partijen op een eervollen grondslag gevestigd is.« Maar of de nieuwe Russische regeering naar dit officieuze vredesaanbod luisteren zal staat te betwijfelen. Ze kan nu een maal niet buiten de finantieele hulp van de entente, en is dus wel genoopt zijn bondgenooten naar de oogen te blijven zien. Maar 't geeft toch te denken dat v. Bethman Hollweg de verklaring aflegde Het uitstrooisel, dat wij er aan denken het tsarisme weer op te richten, is louter leugen en laster. Wij hebben onder de zonden van het oude Rusland zelf genoeg geleden en wenschen slechts, Rusland een vast bolwerk van den vrede te zien wor den. Het Russische volk kan zonder zorg voor eenige inmenging van onze zijde zijn. (Bijval.) Wij begeeren niets anders dan een spoedigen vrede op voor beide zijden eervollen grondslag. (Bijval.) In gelijken geest heeft zich Graaf Czer- nin de minister van buitenlandsche Zaken uitgelaten. Op ons maakt het den indruk dat de bedoeling van al die manifestaties aldus kan worden samengevatRusland heeft het Tsarisme afgeschud en daarmee is in een van de voornaamste rijken, die ons beoorloogen, een groote verandering inge treden, die het noodig maakt de houding van de centrale rijken tegenover die ver andering zelf en tegenover het vraagstuk van oorlog en vrede in het algemeen, nog eens goed te omschrijven. De oorlog tusschen Rusland en de cen- .tralen was voortgekomen uit de Pansla- vistische (het streven om alle Slaven onder Russisch bewind te brengen) oogmerken van het oude Russische régime. Het is niet alleen mogelijk, het is zelfs waar schijnlijk, dat het nieuwe bewind niet meer de verwezenlijking van die panslavistische oogmerken begeert. Er is dan van de zijde van de centralen geen reden meer om den oorlog voort te zetten. Wij hopen dat deze vredespogingen met welslagen bekroond mogen worden, maar, gelijk wij zeiden wij vreezen. Ook over de betrekking tot China sprak de Kanselier zich uit. Hij was overtuigd dat na den vrede de bestaande handels betrekkingen zouden worden hersteld. Doch ook dit is te bezien. De Chinees heeft een wrok tegen de Dnitschers sedert de vernedering van den Bokseropstand hem aangedaan. Tot voor den oorlog plaatste Duitschland in China ongeveer een vierde deel van zijn uitvoerartikelen de Duitsche kooplieden, die op dit oogenblik nog hun zaken en magazijnen in China hebben, zijn met een slag geruïneerd. En dubbel erg is het voor Duitschland, dat China gehan deld heeft onder invloed van de entente, of eigenlijk veel meer onder den invloed van Amerika. Wordt Duitschland in dezen oorlog verslagen, dan is het ook met zijn handel op China gedaan. De bizondere voorrechten die aan het beginsel der ex territorialiteit verbonden zijn, vervallen, en de Duitsche handel zal als de handel der kleine staten slechts kunnen werken onder patronaat van de met China bevriende ententestaten. Dat op den val van Bagdad de breuk met Peking volgen moest, is voor Duitschland een dubbele slag. En het schynt zeer wel mogelijk, dat na het be sluit der Chineesche regeering een nieuwe politieke aera in het Oosten gaat beginnen die vooral den Engelschen en Amerikaan- schen handel ten goede zal komen. De nieuwe Russische regeering heeft den Polen onafhankelijkheid beloofd en heree- niging. De Polen zullen zelf over hun lot mogen beslissen en door een militaire overeenkomst met Rusland verbonden zijn. Een besluit van groot belang. Wat boden de Duitschers Onafhankelijkheid alleen aan de Russi sche Polen, dus geen hereeniging. Wij zien dus dat dit besluit een sterke zet is van de Russische regeering. De omstandigheid, dat Rusland Polen eerst zal moeten heroveren en, voor zoover het Pruisisch en Oostenrijksch is, nog zal moeten veroveren, maakt alleen, dat de Russiche belofte voor het moment nog wat in de lucht zweeft. Het zal interessant zijn te zien hoe de Polen, aan wien nu door twee partijen tegen elkaar opgeboden wordt, hierop reageeren. In alle gevallen zal de vrede ons wel een nieuw Polen brengen. Dat willen nu, behalve de Polen zelf ook beide oorlogvoerende partijen, en dat kan voor de toekomst van Europa een zegen zijn. Op het Westelijk front zijn de Engel schen en Franschen weer wat vooruitge komen, maar de terugtocht der Duitschers is nog immer gaande. Wanneer hier de eindworsteling zal beginnen is nog niet te zeggen. Velen verwachten, dat hier in de komende weken de beslissing zal vallen. Moge hel waar zijn. Want de nood klimt allerwege, en de volkeren hijgen naar rust. BUITENLAND Washington, 2 April. (R. O.) Wilson verzocht het Congres hedenavond den oorlogstoestand te verklaren tusschen de Ver. Staten en Duitschland. O Hoe de Vereen. Staten zullen optreden. President Wilson verklaarde in zijn rede in het congres, dat de inlijving van een legermacht van 500,000 man als noodza kelijk moest worden beschouwd. Het doel der Vereen. Staten rechtvaar digt het principe van vrede en gerechtig heid tegenover een egoistische en autocra tische Mogendheid, die de wereld bedreigt, te handhaven. Wilson adviseerde het congres den staat van oorlog goed te keuren, waaruit volgt dat de Vereen. Staten zouden moeten sa menwerken met de naties, die thans de Duitschers bevechten, o.a. door hun finan cieel crediet op bijzonder gunstige voor waarden toe te staan en de verstrekking van alle mogelijke-oorlogsmateriaal te be vorderen. De vloot moet in het byzonder tegen de onderzeeërs worden toegerust. o Dreigende hongersnood. Uit Amerika komen berichten, dat door de droogte en daaropvolgenden sneeuwval de oogstvoóruitzichten der tarwe zeer slecht zijn. Men verwacht in de Vereenigde Staten een ernstig tekort aan "koren, dat het noodzakelyk kan maken, dat zelfs de Vereenigde Staten vóór het einde van het jaar op broodrantsoen wordt gesteld. Men verwacht de hoogste prijzen voor levens middelen in de geschiedenis der Vereen. Staten. De «New-York Times« die een artike aan den toestand wijdt, schrijft»De oogst van 1917- zal beslissen of de wereld in 1918 gevoed kan worden of dat er hon ger zal zijn. De vraag hoe wij onze vrienden overzee van voedsel zullen voor zien en zelf genoeg over zullen houden, moet vastberaden onder de oogen worden gezien.® s o Officieel de garderobe voorgeschreven. Het plan bestaat, om in Duitschlanc dwingend voor te schrijven, uit hoevee stuks de garderobe mag bestaan.^. Het rijkskleedingbureau stelt voor Voor een man twee pakjeseen daagsch en een Zondagsch, een jas of cape, twee werk kielen, twee vesten, twee werkbroeken, twee voorschoten, een paar winterhand schoenen, zes zakdoeken, drie over-, drie onder- en 2 nachthemden, drie onderbroeken en 4 paar kousen. De damesgarderobe mag tellen, twee daagsche japonnen, een Zondagsche, bo vendien nog een rok, 2 blouses, een man tel een omslagdoek, een morgenrok, drie boezelaars, 1 paar winterhandschoenen, zes zakdoeken, vier hemden, drie nacht hemden of nachtjaponnen, vier broeken of hemdbroeken, drie onderrokken, 4 paar kousen. Beide geslachten mogen verder niet meer dan 3 paar schoenen, 1 paar pantoffels, 3 kussensloopen, 2 lakens, 2 dekbedden, een wollen deken bezitten, drie handdoeken, 2 kopjesdoeken, drie stofdoeken. Wiens garderobe op deze wijze voor zien is, krijgt geen bon voor nieuwe kleeren. Een geteekende verklaring moet by elke aanvrage worden overgelegd, dat men min der heeft dan in bovengemelde lijstjes is gemeld. Wie een valsche verklaring aflegt, wordt zwaar gestraft. —o Volgens een telegram van het Wolff- bureau zal Parijs binnenkort met petroleum lampen verlicht worden. De Deensche bla den hebben vernomen dat het gebrek aan steenkool een voldoende productie van gas onmogelijk maakt en dat de gemeenteraad daarom besloten heeft in de straatlantaarns petroleum-lampen te plaatsen. La Ville lumière zal er dus nog somberder maar misschien wel mooi middeneeuwsch-roman- tisch gaan uitzien. o— Een bericht uit Londen aan de Fransche bladen meldt eenige bijzonderheden over de reis van het Amerikaansche passagier schip «Saint Louis®, dat te Liverpool is aangekomen. Dit was het eerste bewapende passagiersschip, dat den Atlantischen Oceaan is overgestoken. Er waren 33 passagiers aan boood, waarvan 4 dames en 5 jour nalisten uit New York. Een van de pas sagiers deelde mede, dat men geen enkele duikboot had gezien, maar dat men gereed was om die met de kanonnen te bestoken. Gedurende de reis waren er schietoefenin gen gehouden op vaatjes voorzien van peris copen, die in zee werden geworpen om als schietschijf te dienen en die op drie kilometer afstand waren stuk geschoten. De commandant en een officier van de Amerikransche marine waren gedurende twee-en-zeventig achtereenvolgende uren op de brug gebleven, toen het schip door het gevaarlijkste gebied heen voer. De toekomst-schildering. Niet meer met belofte van schitterende overwinningen, maar met schrikbeelden tracht thans de Kölnische Zt. Duitschers te animeeren om aan de nieuwe Duitsche oorlogsleening deel te nemen. En het beeld van het toekomstige Duitschland indien de oorlog verloren wordt, door het blad afgeteekend en dat door het blad een «getrouwe waarschijnlijkheidsfoto« ge noemd wordt, zal er zeker wel toe mede werken, allen nogmaals de laatste krachten te doen inspannen. Allereerst zullen, zegt de Kölnischede vijanden zieh schadeloos stellen en eischen vergoeding der oorlogskosten (200 rhilliard), herstel van België, Servië, Montenegro, Roemenië en Noord-Frank rijk (100 mil liard), te zamen dus 300 milliard, waar van het leeuwenaandeel door Duitschland zal moeten opgebracht worden. Het opbrengen van die som staat gelijk met volslageiï uitputting en verarming. Toestanden erger dan na den 30-jarigen oorlog zullen terugkeeren. In de 17e eeuw bleef ten minste de mogelijkheid tot her stel over, maar dat zal thans niet 't geval zijn, omdat een nederlaag ook een oecono- mische nederlaag zal beteekenen. Enge- land's oorlogsdoel was van het begin af Duitschland als concurrent op de wereld markt uit te schakelen. Grondstoffen en voedingsmiddelen zullen niet meer in het land kunnen worden gebracht, want de eveneens uitgeputte Entente zal alles voor zich opslokken en wij zullen pas wat krij gen als een hongersnood, erger dan welke Europa ooit zag, ons geteisterd heeft. Protectie van landbouw en industrie is gedaan, want de overwinnaar zal willen leveren en de geweldige lasten, welke wij moeten dragen, zullen eiken .prikkel tot productie dooden. Ja, het is niet onmoge lijk, dat de Engelschen, om goedkoope werkkrachten te krijgen, Chineezen in het land halen. Men zegge niet, schrijft het blad verder, dat onze vijanden niet zoo dwaas zullen zijn, de kip te slachten, die het gouden ei leggen moet. Hun egoïsme zal en moet hen dwingen, zoo te handelen. In het gunstigste geval zal men een paar kroko dillen-tranen over ons weenen, maar daar naast ook overtuigend betoogen, dat het ten slotte toch der menschheid tot heil moest strekken, dat de Hunnen en Barbaren van den aardbodem verdelgd worden en de heer Wilson zal ja en amen zeggen. Van overwinningsvisioenen bespeurt men al heel weinig in dit artikel van de Kölnische. BINNENLAND. De moord te Oss. Heden-morgen deed de arrondissements rechtbank alhier uitspraak in de zaak tegen Cornelis Hermanus Stroop, gewezen ge meente-veldwachter te Oss, thans gedeti neerd als verdacht van a. verduistering van f 72 b. van moord op Marinus van Heesch, veekoopman aldaar en hem daarna van zijn geld te hebben beroofd verklaart den beklaagde schuldig aan: I. verduistering, II. doodslag gevolgd van een strafbaar feit en gepleegd met het oogmerk om de uitvoering van het feit gemakkelijk te maken en om bij betrapping op heeterdaad aan zich zeiven straffeloos heid en het bezit van het wederrechtelijk verkregene te verzekeren en veroordeelt den beklaagde tot levenslange gevangenisstraf. Stroop hoorde het strenge vonnis heel kalm aan; het vernemen der zware straf maakte blijkbaar niet den minsten indruk op hem en hij verliet zwaar geboeid, ook heel kalm, de gerechtszaal. Nederlandsche tankboot getorpedeerd. 13 Slachtoffers. De Nederl. tankstoomboot «Hestia® is getorpedeerd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. 45 Mijlen van de kust werd het zonder waarschuwing door een duik boot beschoten De «Maand. Crt.« deelt daaromtrent mee Door den luchtdruk sloegen de menschen, die de wacht hadden, tegen het dek. Krui pende over he.t dek wist de kapitein de telegraaf te bereiken en het sein van stoppen te geven. inmiddels was een sloep aan bakboord zijde gestreken, waarin 14. opvarenden plaats namen, te weten 6 Nederlanders, en 8 Chineezen. In de stuurboordsloep namen de 12 overigen, waaronder kapitein Van 't Hoen, plaats. Nauwelijks was deze gevierd, of een torpedo van den onderzeeër drong aan bakboordzijde binnen en door boorde het schip, dat met den achtersteven in de diepte verdween. Zeer waarschijnlijk heeft deze torpedo, of een later afgescho ten granaat, de bakboordsloep met de 14 inzittenden getroffen en vernield, waarbij vermoedelijk 13 der inzittenden gedood zyn. Toen de duikboot als een razende was dóór blijven vuren, om het schip tot zinken te brengen wat ten slotte ge lukte zagen de 12 menschen m de stuurboordsloep een stuk van de stukge schoten bakboordsloep omgekeerd drijven, waaraan zich nog een man, een Chinees, had vastgeklampt. Aan boord van de duikboot, die tegen zes uur weer boven was gekomen, nam men niet de minste notitie van dezen man, doch wenkte men de andere sloep om te naderen en deelde hun den koers en den vermoedelijken afstand naar de Nederland sche kust mede. Zij redden daarop eerst den Chinees uit zyn levensgevaarlijke po sitie en hielden daarna op onze kust aan. Zij werden Zaterdagmiddag opgemerkt door den logger «Julie® IJM 210, die de men schen opnam en hen met de beste zorgen behandelde. Gered zijnkapitein Van 't Hoen, de machinisten Schaafsma, Weber en Boo- gaardt, de assistent-machinisten Roorda. Heitweiler en Deulevite, de marconi t An- toniszen en 5 Chineezen. Zeer vermoedelijk gedood of verdronken, in ieder geval vermistde stuurlieden La- fèvre, De Waard, en Minderhoud, de eer ste machinist Cupido, de heer Van Rees, de assistent-machinist Karstens en 7 Chi neezen. (Het nieuwe tankstoomschip »Hestia«, in 1916 gebouwd voor de Nederlandsch- Indische Tankbootmaatschappij te 's Gra- venhage, was in ballast van Rotterdam naar Londen. Aan boord bevonden zich twintig man vaste equipage en zes aange monsterde passagiers, waaronder de heer Van R., beambte aan de maatschappij. Een jongen die een meisje was De koopman D. te Stfatum deed aangifte van de geboorte. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand maakte daarvan een akte op. Na een uur verschijnt hij echter weder ten gemeentehuize met de boodschap «Mijnheer, 't is een vergissing, 't Is geen jongen maar 't is een meisje. Ze hebben me thuis de boodschap verkeerd medege geven. Verhooging der kolenprijzen. Men bericht uit Rotterdam Het bestuur der Vereeniging tot Behar tiging van de Belangen van de Binnen- landsche Beurtvaart vernam van goedin- gelichte zijde, dat de brandstoffenprijzen van de Limburgsche mijnen met 1 April a.s. aanmerkelijk worden verhoogd en dat dit voor industriekolen en briketten zelfs resp. f 2.50 en f 5 per ton moet zijn. Het spreekt daarbij de meening uit dat voor de binnenvaart, de plattelandsche stoomtramwegen en dergelijke onderne mingen deze prijzen niet te betalen zullen zijn. Zij maken, op een enkelen bevoorrechte na, een moeilijken tijd door, de extrakosten zijn niet in hun geheel op den handel te verhalenhet vervoer is bovendien veel verminderd. Lichting 1911 met klein verlof. Naar wij vernemen zal de militielichting 1911 waarschijnlijk 10 April a.s. met onbepaald verlof worden gezonden, terwyl ook het kader van deze lichting, in ver band met het feit, dat deze lichting reeds eenige malen is teleurgesteld, op denzelfden datum in het genot van onbepaald verlof zal worden gesteld. Geen graan voor Schiedam. Gedurende 2 weken zullen de brande ryen in Schiedam nog slechts 50 pet. van de tot nog toe gekregen hoeveelheid ont vangen. Zij zullen dus binnenkort geheel moeten worden stop gezet. Naar aanleiding daarvan loopt de prijs van den moutwyn verbazend op. Maandag vóór 14 dagen werd nog voor f 28.50 per H L. gedaan, thans wordt tevergeefs f50 geboden. —o Bons voor brood. Naar het «Centr.® verneemt wordt naar aanleiding van de schaarschte van papier en de vermindering van de toegestane hoeveelheid brood wegens gebrek aan meel en bloem, aan het ministerie van landbouw ernstig overwogen bij een volgende uitrei king van bonboekjes voor levensmiddelen, daarbij ook bons te voegen voor brood, zoodat de broodkaarten dan zouden verval len. Eieren. Deze week moeten voor elke 100 eieren, die worden uitgevoerd, er 40 worden be schikbaar gesteld, en moet van elke 40 eieren voor binneniandsch gebruik een door de Rijkscommissie van toezicht vast te stellen deel worden geleverd tegen f7 de 100 stuks voor levering aan de gemeen tebesturen. o Voor de volksvoeding. Het gemeentebestuur van Hellendoorn heeft vier hectaren grond in bewerking genomen voor den verbouw van voedings gewassen. Een gemeentelijk bouwterrein te Akkrum wordt tot tuingrond ingericht. Er zullen honderd tuintjes gevormd worden, ieder ongeveer een are groot. De huur is f 2 per jaar. Het verbouwen van aardappelen, boonen en erwten is voor den huurder verplichtend gesteld. De directie der Rotterdamsche Droog dokmaatschappij heeft een 100-tal tuintjes ter beschikking gesteld van haar personeel wonende in het tuindorp Heyplaat, ten einde daarin voedingsgewassen te telen. o Kolennood. Den dag, volgende op dien, waarop in Den Haag bekend was gemaakt dat aan de gasfabriek wederom bestellingen voor cokes zouden worden aangenomen, werden aan die fabriek des morgens ongeveer 13.000 briefkaarten per wagen bezorgd o Weer een Noorsch schip getorpedeerd. Het Noorsch stoomschip «Feinstein« van Stavanger op weg naar Rotterdam, met graan geladen, bestemd voor het Relief- comité, is Zaterdag bij Terschelling gezon ken, nadat drie ontploffingen gehoord waren, waarschijnlijk veroorzaakt door een onder- zeër. 24 opvarenden zijn te IJmuiden binnen gebracht. -o— Een heldhaftig Nederlander. Wij lezen in «Het Vaderland® Het is een stout stuk geweest, waarvoor gelijk we reeds mededeelden, onze landge noot J. van Dijk, van den Franschen Mi nister van Marine een eigenhandig schrijven van dank heeft ontvangen. Zijn kloek en ónverschrokken optreden heeft zeker een honderdvijftig menschenlevens gered en als men de bijzonderheden daaromtrent, ons van goedingelichte zijde verschaft, leest, zal men met ons erkennen, dat de aan den heer Van Dijk gebrachte hulde waar lijk welverdiend is. Hij bevond zich aan boord van de «Ma gellan® der Messageries Maritimes op weg van Oost-Indië naar Europa. Het schip was 6 December van Suez vertrokken, tegelijk met een ander trans portvaartuig, terwijl ze geconvoieerd werden door een torpedoboot. Den 11 den Decem ber, 's morgens om 10 uur, in de nabij heid van Malta, kreeg de «Magellan® een hevigen schok, gepaard gaande met een dof doch krachtig geluid. Wie op het voordek liep, sloeg tegen den grond, doch het achterdek zag er na den schok vreeselijk uit. Het hing er als 't ware bij. Gillend kwamen de passagiers aan dek, de moeders met hare kinderen, de mannen met vrouwen, elkander om knellend en om hulp smeekend. Booten werden zoo gauw mogelijk uitgezet, doch de meeste liepen door de ruwe zee, die er stond, vol water. De inzittenden waren echter zoo onthutst, dat ze bleven zitten, zich aan alles vastklemden en met de booten in de diepte verdwijnend. Daar het aantal booten te klein was, sprongen velen over boord, doch het waren slechts wei nigen, die op die wijze aan den dood wisten te ontkomen. Tot die weinigen behoorde onze landgenoot Van Dijk, die met een riem overboord was gesprongen en daarop bleef dryven. Toen binnen 25 minuten de «Magellan® zonk, waren er nog opvarenden aan boord, die wezenloos geen poging hadden gedaan zich te redden en mede door de diepte werden verzwolgen. De begeleidende torpedoboot stoomde één keer om het zinkende vaartuig, doch moest toen full speed naar de andere mailboot, 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2