ar. J» C. JANSSEN I BLAUWE BLOUSE-PAKJES Und van altena Uitgevers L. J. YEERMAN, Heusden. BUITEjSÜLANDSCH overzicht. FËIILIJ-TOY EL NERO. Comb PEEK CLOPPENBURG, 's-Bosch. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tofr Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Hebt gij ze nog niet gezien, de gele crdcus, die zoo helder te lachen staat in het groenende gras Hébt -gij ze nog niet gezien, de bruine katjes aan wilg en els Hebt gij ze nog niet gezien,- die dikke kastanjeknoppen die maar zwellen, zwellen, tot ze straks openbersten van - loutere le venslust O, uit de doode winterschoot komt de levende lentepracht Wees welkom, gij jeugdige schepping, die de doodsbanden verbreekt Wees welkom, al wat herrijst uit het graf van vorst winter Paaschfeest vieren wij. Leven uit den dood. Victorie uit de nederlaag. Daar gaat een machtige jubel over het aardrijk. De duisternis is overwonnen door het licht. Verderfenis heeft niet het laatste woord. De waarheid overwint de leugen. De liefde is sterker dan de haat. Na het kruis komt de kroon. Durven wij nog Paaschfeest vieren in dezen tijd Ja, in de- schepping is er leven en ontwikkeling. Maar in de men- schenwereld Vallen ze niet neer in jammer en pijn, de millioenen jonge levens, die zoo veel, zoo veel beloofden. Spreekt niet alles van dood en ondergang Opstanding Zinkt niet Europa weg in een peilloozen afgrond van haat en vloek O, als het eens recht Paaaschfeest werd. Als eens uit dezen lijdensnacht geboren werd een nieuwen dag, van edeler, reiner, voller leven Als de volkeren eens op stonden tot waren vrede Wanneer zal hij komen, die dag van lentepracht en lenteheerlijkheid over de stervende mensch- heid Wanneer Jok Amerika zal mee gaan doen in het i- aen van Koning Dood. De Senaat heeft I voorstel om den staat van oorlog mét ischland te proclameeren aangenomen i st 82 tegen 6 stemmen. Het Huis van 20) Het feest zou ditmaal echter niet plaats vinden in het Eskuriaal, het koninklijke slot, maar in het zoogenaamde zomerpaleis, ongeveer twintig minuten ten zuiden van Madrid gelegen. Niet alleen waren alle, zalen, in feest lokalen herschapen maar ook de hiermede door een groot bordes verbonden wintertuin en duizenden der prachtigste maskers golf den op den avond van het bal in de met eene ongeëvenaarde pracht ingerichte zalen op en neer. Bestond er ook bij alle hoffeesten, ja, zelfs bij bals, een tamelijk streng ceremoni eel, dat in de regel alleen in de zijzalen, ver van de tot het eigenlijke hof en den hofstoet behoorende personen, tot eene werkelijk onschuldige feestvreugde opging, zoo verviel daarentegen by de groote ge maskerde bals van den Vastenavond iedere dwang, en van het oogenblik af, dat de binnentredende in de vestibule zich door het vertoonen zijner uitnoodigingskaart tot binnentreden gerechtigd had getoond, was hy verder van iedere mogelijke controle ontheven en kon hij zich geheel en al naar zijn eigen goedvinden verrpaken. In de kleeding van een schah van Perzië, evenals deze, in uniform, met degen en Afgevaardigden zal dit voorbeeld wel vol gen. Dan is Duitschland in oorlog mèt alle groote Mogendheden der wereld, Oos tenrijk-Hongarije dan uitgezonderd. 't Moet toch wel een machtige tegen stander zijn, onze oostelijke nabuur, dat heel de wereld zich moet opmaken om hem klein te krijgen. Onwillekeurig krijgt men zooal niet-sympathie, dan toch medelijden met een natie, dié zoo van alle zijden besprongen wordt met de bedoeling haar te verpletteren. Maar voorhands wijst het Duitsche volk dat medelijden fier terug. Zoo schrijft het Berl. Tageblatt In tegenstelling met die elementen in Duitschland, die zichzelf en anderen met groote woorden bedwelmen, achten wij de oorlogs-aanzegging van Amerika zeer ern stig. Het is geen kleinigheid bij zooveel andere tegenstanders nu nog de Ver. Staten tegen zich te krijgen. Het Duitsche volk vertrouwt evenwel vast op de overwinning, ja nog meer; wij vertrouwen dat het Amerikaansche volk, 't zij in dezen oorlog, 't zij daarna, de dwaalwegen der politiek van Wilson zal gaan inzien en dat op dezen orizaligen strijd het eerst tusschen Amerika en ons weer een bereidwillige samenwerking in die edele volkerengemeen schap zal volgen, aan welke Wilson vroeger zoo schoone woorden heeft gewijd. Amerika neemt wel een eigenaardige plaats onder de oorlogvoerenden in. Het zal aan de zijde der entente staan, het vecht immers tegen de heftigste tegenstanders- van dezen, maar het is daarom nog geen bondgenoot van hen. Dit kan men opmaken uit de boodschap waarmèe president Wilson zich tot het Congres Jieeft gewend. Ook is het duidelijk uit het feit, dat de president de oorlogstoestand wil beperkt hebben tot Duitschland noch met Oostenrijk-Hongarije noch met de andere bondgenooten bonden de Vereeriige Staten den>strijd aan, althans voorioopig niet. »lk heb niets gezegd over de regeeringen van Duitschland's bondgenooten, omdat zi tegen ons geen oorlogsdaden hebben be dreven, of ons hebben uitgetart onze rech ten en onze eer te verdedigen. De Oosten rykSoh-Hongaarèche regeering heeft wehs waar haar instemming betuigd met dén meedoogenloozen en orizaligen duikboot- oorlog dien de Duitsche regeering thans onverbloemd is begonnen, en daarom is het voor onze regeering niet mogelijk geweest Tarnowski (den O.-H. gézant) te ontvangen, maar toch is die regeering thans niet fei hoed met agraffe en met de prachtigste 'diamanten en edelgesteenten getooid, stapte een man van hooge gestalte üit zijne pt ach tige karos en trad toen, door de in gelid staande lievereibedienden schrijdende, de vestibule van het slot binnen. Hij ging de marmeren trap op, waar op ieder e tfede rechts en links een trawant van de koninklijke lijfwacht in óüd-Castili- sche kleeding, met de zware, vergulde hellebaard in de rechter hand, stond, en trad boven gekomen allereerst de kleedkamer binnen, om den wijden mantel af te leggen, die zijne gestalte omhulde. Hij droeg een masker var» poreus caout chouc voor het gezicht, en op den linker schouder aan de voorzijde van de zware, vergulde epaulet,, eveneens met diamanten bezet, eert kleinen, byna niet zichtbaren strik van groene zijde. Op het oogenblik, dat hij de, in de dracht van alle volkeren dér aarde, uitgedoste gasten, voorbijgaande, de klpine, zich vóór de groote balzaal bevindende gouden zaal binnentrad, ontmoette hij een Genuees met roode muts. De Perzische schah keek op, ook de Genuees droeg op dep linker schouder, onder allerlei versierselen halt verborgen, en alleen voor dén ingeweide dadelijk zicht baar, een groenen strik, evenals de schah. Onmiddellijk wendde deze zijne schreden naar rechts, nam van het daar staande, rijkbezette buffet een glas wijn en ging, dit langzaam met kleine teugen opdrinkende 'Ir,; Jongens- Colbert Costumes met korte en lange pantalon Zeer mooie keuze chique modellen met loshangende blouses err elastic, dubbelen overkraag met witte biezen. Voor den leeftijd van 4 tot, 10 jaar. 6 50 7,00 - 7,50 8,00 8,50 9,00 10 gulden en hooger Norfolk en Suffolk pakjes in alle prijzen IJzersterke Schoolbroekën I telijk betrokken in de oorlogvoering tegen Amerikaansche burgers ter zee en mitsdien neem ik de vrijheid, om althans voorioopig, de bespreking van de 'betrekkingen fnet de regeering te Weenen uit te stellen, Ja de president gaat nog verder. Hij zegt ronduit dat Amerika geen geschil heeft met het Duitsche volk maar met de Duitsche regeering. Het volk werd niet gevraagd of het strijden wilde. Maar een hofkliek heeft jaren en jaren lang aangestuurd op deze wereld catastrophe. Een groep eerzuchtige lieden die gewoon zijn hun medemenschen als werktuigen te gebruiken hebben dezen oorlog in het leven geroepen. En tegen hen zal Amerika het zwaard aangorden. »Wij trekken enkel ten strijde, wijl we klaarblijkelijk daartoe werden gedwongen en er geen middel overschoot om onze rechten te verdedigen. Het zal ons lichter vallen, ons in, den hoogen zin van recht en rechtschapenheid als oorlogvoer enden te gedragen, aangezien we optreden zonder verstrooidheid op een volk noch hun nadeel wenschert te berokkenen, maar uitsluitend in gewapend verzet tegen een regeering zonder gevoel van verantwoordelijkheid, die naar een in den hoek aan den kant van het buffet staand tafeltje met marmeren blad, waarbij twee stoelen stonden. Het bal was pas begonnen, want het was eerst negerr uur, en alles golfde nieuws gierig, de verschillende prachtige costumes bewonderende, door elkander. De kleine tafeltjes in de buffetnissen waren daarom, met uitzonderingen van de voorsten, nog allen onbezet. Nauwelijks had de Pers plaats genomen, of de Genuees, een kleine, vlugge persoon lijkheid sloop eveneens door, de reeds zit tende, personen heen, keek toen aarzelend eèn oogenblik in het rond en nam daarop nfet eene korte buiging tegen den Pers, op den stoel aarr het tafeltje plaats. »Komt ze?" fluisterde de Pers, zonder daarbij den ander aan te zien. »Ja, sennor, schoort als eene bloem I" »Genoeg I" zeide de Pers bevelend. »Ert in welk Costuum »Als Provencaalsche boerin I" »Is alles gereed ».la, sennor." »En wanneer V' »Na het demaskeeren, omstreeks een uur." En ge weet goed, wat ge te doen hebt?" »Stel u maar gerust, sennor, mijn plan is zoo goed, dat zij ons niet ontsnappen kan." »Ik verwacht morgen bericht van u." >Ja, sennor." elke overweging van menschelijkheid en recht over boord zet en als een dolleman te keer gaat. Wij zijn, laat mij dit her halen, oprechte vrienden van het Duitsche volk en verlangen niets liever dan spoedig de vertrouwelijke verhouding tot beider nut te herstellen, hoe hard het de Duitschers voor het oogenblik ook moge vallen om aan te nemen, dat deze woorden ons uit het hart komen. Wij zijn tegenover hun huidige regeering in alle zure oogenblikken lankmoedig geweest, omdat vriendschap geduld oefent, hetgeen anders onmogplijk ware geweest. Dit zijn zeer ernstige woorden. Zij geven den lijn aan, waarlangs president Wilson vèrlangt, dat de Vereenigde Staten ziéh zullen bewegen in dezen oorlog. Hij zwaait hier niet alleen de nieuwe regeering in Rusland lof toe dat zij de dynastie verjaagd heeft, hij plaatst zich ongeveer op hetzelfde standpunt. Er zijn er in Rusland, die de Duitschers hebben toegeroepen Jaagt de Hohenzollerns weg, zooals wij de Romanofs gedaan heb ben en gij hebt den vrede, dien gij (ver langtZoover gaat Wilson natuurlijk niet, maar wel ligt in zijn woorden opgesloten, dat hij hoopt, dat het Duitsche volk de macht der dynastie^ zal beperken dat het zich in waarheid aan de zijde der demo cratie, der regeering van het volk zelf, zal plaatsen, dan is de vrede verzekerd. Misschien hebben wij hieruit op te ma ken, dat president Wilson hoopt, dat het Duitsche volk zijn regeering zal dwingen om van zijn machtseischen, van zijn ver overingen af te zien. Het plaatst zich daarom aan de zijde der Entente, maar heeft nu ook het recht om mee te spreken in zaken van vrede, als het zoover is. En dit zal een goed ding zijn. Want presi dent Wilson, de man van humaniteit, de man van het vredes-idee, zal evenmin als machtsuitbreiding van Duitschland, de totale vernedering willen van het Duitsche volk, en waar er van den kant der centralen een redelijk vredesaanbod wordt gedaan, zal hij verlangen, dat dit in overweging wordt genomen. Wie weet, of juist het meedoen van de Vereenigde Staten van Amerika ons niet dichter tot den vrede zal brengen. Toch is er iets in den toon van Wilsons De Pers stond op, maakte eene buiging tegen den Genuees en verdween onmiddellijk daarop tusschen de andere maskers. De achtergeblevene wenkte een lakei, vroeg een llesoh champagne, en, van tijd tot tijd den sluier van zijn half masker oplichtend, slurpte hij met welbehagen den heerlijken drank. Ook de familie Diaz bevond zich op het gemaskerde bal en evenjoo de markiezin Pelloro met haar zoon, de beide moeders, want de markiezin was met de familie Diaz medegekomeri, in eenvoudige, Oud- Castilische hofkleeding. Mercedes droeg het haar zoo prachtigstaande elegante cos tuum eener Poolsche Staroste, terwijl Ma- nuela de eenvoudige, maar haar wonderbaar schoon kleedende dracht van een Proven- caalsch boerenmeisje had gekozen. De beide meisjes, die nog nooit een bal masqué hadden bijgewoond, hielden voor Diego en zelfs voor haar broeder Juan, wiens indiscretie zij vreesden, de keuze harer maskers streng geheim en waren daarom .met de beide moeders en met don Diaz, die het costuum van een ridder uit den tijd van Lodewijk XIV van Frankryk had gekozen, alleen naar het bal gereden, terwijl de jonge lieden hun woord moesten geven van eerst over een half uur te zullen volgen. In de groote zaal varr het koninklijk zomerpaleis, die, evenals de drie aangren zende zalen in eene zee van licht baadde, was het gewoel der maskers natuurlijk het ergst, en de familie Diaz zoude bezwaarlijk eene goede plaats gekregen hebben, wanneer niet door dén invloed van den maarschalk Serrano voor haar eene, wel is waar kleine, maar zóó gunstig gelegen galerijloge gere serveerd ware geworden, dat nien van daar uit tegelijkertijd de drukte in de twee naast elkander liggende en alleen door de galerij gescheiden grootste zalen kon gadeslaan. Hier zaten don Diaz en'de twee meer bejaarde dames. Manuela en Mercedes echter bewogen zich arm in arm door het gekrioel der maskers, en namen, nadat hare aanvankelijke verlegenheid een weinig geweken was, een vroolijk deel aan de wederzijdsche intriges. Inmiddels zochten Juan en don Diego, beiden in de lichte, maar bevallige kleeding van Siciliaarische schippers, en de aange zichten bedekt met voortreffelijk bewerkte maskers van yzerdraad, in iederen hoek der zaal naar de beide meisjes, zonder dezen echter te herkennen, alhoewel de beide paren al herhaalde malen elkaar voorbij gegaan waren. De jonge mannen kenden ook de plaats der loge niet en hadden zoodoende het vooruitzicht, om hun ongeduld te moeten beteugelen tot aan het démasqué, dat na eene drievoudige fanfare der muziek precies om een uur 's nachts plaats zou vinden. I v I EinS BLAB Tier let Laoi va» Heisleo nAltena, it Langstraat ei ie Bommelerwaard. x No3660. Zaterdag 7 Aprilt 1917. i Daar gaat een levensadem over de dorre aarde. De zuidenwind brengt warmte aan. De zon, de heerlijke lentezon gaat schijnen en zij kust wakker .de aarde, die tot nu toe als dood ter nederlag. En ziet zij gaat zich bewegen onder die liefdekus. Daar waart een siddering door de stramme le den, een siddering van herleving. 1 wm Wordt vervolgd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1