Wie ver wil rijden ontzie zijn paard. Verandering in oude gewoonten rede, dat ons onaangenaam aandoet. Alle schuld wordt op Duitschland geworpen, maar met geen woord gerept van den in- humanen munitiehandel, die Amerika met de Entente gedreven heeft. Amerika wil ook al de mooie rol van beschermer der volkenrechten spelen, maar achter zijn han delen hooren we den dollar klinken. Want als de Entente het verliest, wie zal dan haar schulden aan Amerika betalen? Wij schreven alleen over het meedoen van deze reuzenstaat aan den wereldstrijd. Iets overigs van belang valt niet te ver melden. Aan het Westfront maken En- gelschen en l^anschen nog wat vooruitgang. Elders niets van beteekenis. Doch April doet wat hij wil. Wie weet welke verrassingen deze maand ons nog brengt. In anderen zip, om dit spreekwoord toe te passen op het leven, dat, eigenlijk ge zegd niets is dan een reis wat langer dan een andere, laten wij zorgvuldig onze krachten ontzien en onderhouden indien wij willen aankomen, en natuurlijk in goede omstandigheden, aan een gevorderden leef tijd. De slijting van het organisme heeft ve lerlei oorzaken men vergeet dit te dik wijls. De groei, *de ongestadigheden van het weer, de kritische leeftijd zijn er de natuurlijke oorzaken van, waarbij zich nog voegen de buitensporigheden, die wij vrij willig of ons ondanks begaan en de ver moeienissen, de zorgen, het verdriet, die wij niet kunnen vermijden. Men kan het niet genoeg herhalen dat het onze nalatigheid in het herstellen der verwoestingen die al deze oorzaken in ons lichaam teweegbrengen, is, die meestal van onzen ouderdom een zoo treurig tijdperk van lijden en. gebreken maakt. Zijn lichaam onderhouden, dat is dus zijn paard ontzien, dat is zeker zijn in goeden staat aan het eind van de reis aan te komen. Waarom nalaten dat te doen, terwijl het zoo eenvoudig is door het re gelmatig gebruik der Pink Pillen die hel lichaam letterlijk weer opbouwen en ver jongen, door de bronnen van zijn kracht en van zijn weerstand, dat wil zeggen, het bloed en het zenuwstelsel, te voeden. Ver hinderen dat het bloed bederft en verarmt en dat de zenuwen verzwakken, dat is alles. Indien u dat gelukt en het za u zeker gelukken met de Pink Pillen, in de geheele wereld gewaardeerd als de we- derbelever van het bloed en de versterker der zenuwen zult gij altijd een volmaakt lichamelijk evenwicht bewaren. De Pink Pillen, welker gebruik geen enkelen bij zonderen levensregel noodig maakt, worden in alle goede apotheken verkocht voor den prijs van fl,75 fiet doosje. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en. f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusden en Omstre-, ken bij G. Malingré, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BUITENLAND. Ter dood veroordeeld. De N.R.C. correspondent te Parijs seint: De blader» melden dat de Nederlander B. P. A. Hoefnagels wegens spionnageter dood is veroordeeld Het Hbld. deelt hieromtrent nog mede: In September 1916 heeft Hoefnagels, die commissionair te Amsterdam was, zich in betrekking gesteld met den Duitschen spi onnage agent te Kleef, en is daarna naar Frankrijk gegaan, in schijn om vertegen woordiging te zoeken voor groote firma's, doch in werkelijkheid om te spionneeren. Hij verzamelde inlichtingen over troepen beweging aan de grenzen in het Oosten en over de juiste ligging der fabrieken van oorlogsbehoeften, die bij overbracht aan den bedoelden Duitschen spionnage-agent, in brieven, met onzichtbaren inkt geschre ven. Hy werd ter dood veroordeeld op ver pletterende bewijzen ondanks zijn betuigin gen van onschuld en liefde voor »la belle France.® Hoefnagels is vader van een groot gezin. Het Berl. Tagebl. verneemt uit Stock holm, dat het plotseling vertrek vanBran- ting naar St. Petersburg groot opzien heeft verwekt. De bladen vermoeden, dat hy met een politieke zending belast is. o Een bestolen dief. Op telegrafisch verzoek van de Duitsche justitie werd 25 Maart te Vlissingen een Duitsche boekhouder aangehouden, die zich te Elberfeld had schuldig gemaakt aan diefstal van 36.000 mark. Bij zijn arres tatie wist hij te ontvluchten Zondagavond is hij echter gearresteerd in hetjjGermania- hotel te Venlo en naar Vlissingen overge bracht. Aan het station poogde hij, hoewel ;eboeid, te ontvluchten, wat niet gelukte. Op den aangehoudene werden verstopt in schoenen en das, nog 19.000 mark gevon den. Het is'gebleken, dat hij zelf te Vlis singen nog voor 4000 mark is bestolen. In afwachting van zijn uitlevering naar Duitschland is de verdachte ter beschikking, van de justitie te Middelburg gesteld. Inbeslagneming van Duitsche schepen Er is een beweging gaande, om zooveel ton scheepsruimte van de geïnterneerde Duitsche schepen in beslag te nemen, als Duitschland aan Amerikaansche schepen tot zinken zal brengen. —oW De Nationalzeitung verneemt, dat zich op de reis naar Rusland bevin dende Fransche en Engelsche sociaal-de legaties op hun terugreis met de leiders der Zweedsche, Duitsche, Noorsche ei»Deen- sche sociaal-democraten te Kopenhagen sa men zullen komen. Bij deze gelegenheid zal een gemeenschappelijke actie tot het bespoedigen van stappen ten gunste van dep vrede ter sprake komen, Maxim Gorki is door de Peterburgsche arbeiders ver zocht een delegatie te organiseeren, die naar Zweden zou reizen^ om direct met de Duit sche voorstanders van den vrede in verbin ding te treden, Troepenbeweging in België. Van de grens meldt men Er wordt in Vlaanderen door de Duit- schers eene ongewone beweging vertoond, welke op zeer bijzondere operatie-plannen gericht moet zijn. Geheel Vlaanderen n.l. maar vooral de grensdistricten, waarover onze inlichtingen strekken, wordt van troe pen ontdaan. De soldaten worden naar het Zuiden vervoerd en naar het Zuid-Oosten, waarvoor speciale treinen zijn ingelegd. Ar tillerie blijft slechts in zwak getal achter en van Ostende tot Rousselaere over een breedte tot de Nederlandsche grens is wel haast geen enkele soldaat overgebleven, tenzij voor de bewaking op de posten langs de grens, kust en Yserlinie. o Een held van zestig jaar. Uit het Petit Journal. Sergeant Chagner, oud zestig jaar, die zich als vrijwilliger voor den duur van den oorlog had ver bonden, is, na vijf keer gewond te zijn, voor de vijfde maal naar het front vertrok ken. Chagner is een held in de volle be teekenis van hpt woord en zijn geschiedenis geeft daarvan een schoon voorbeeld. In dienst gekomen 24 Aug. 1914, heeft hij weldra aan het front de galons van onderofficier verdiend. De militaire mé daille en het oorlogskruis met drie palm takken sieren zijn borst. Hij behoort overi gens tot een élite-regiment het 8ste linie regiment. Ondanks zijn hoogen leeftijd is Chagner altijd opgewekt en zijn goed humeur werkt sterkend op zijn omgeving. Zijn krachtig gestel heeft met glans de gevolgen van vijf verwondingen weten te boven te komen. Ik ben morgen op het dppot, zei hij, maar ik hoop er niet lang te blijven. Ik moet gauw terugkeeren naar de danszaal. De kranige oude man wordt voorgedragen voor het legioen van eer. o Brugge gebombardeerd. Men seint ons uit AarderiburgHevige aanvallen op Brugge werden hedennacht tot viermaal toe ondernomen. Om ongeveer 9 uur werden enkele hevige ontploffingen gehoord, blijkbaar van bommen, die uit vliegtuigen werden geworpen. Terstond gingen zoeklichten de lucht in. Men zag de weerkaatsingen tegen de wolken, zoodat de vliegtuigen ontdekt werden. De brand- granaten waren van uit Zeeuwsch-Vlaanderen duidelijk zichtbaar. Een oogenblik daarna kwamen ook de kannonnen der kustwacht in actie. Zwaar gedonder deed vermoeden, dat ook van uit zee aan den strijd werd deelgenomen. De aanvallen der vliegers werden om 10, 11 en 12 uur herhaald, telkens met hetzelfde verloop. Groote uit slaande branden werden waargenomen, die den hemel verlichtten. Om 4 uur werd een hevige kanonnade van uit zee gehooid. De Stockholmsche correspondent van de Lokal Aneeiger hoort »var» betrouwbare zyde« ernstige dingen over de jongste on lusten op de Russische Oostzeevloot. Daarbij zou het linieschip Paul I zoo ernstig beschadigd zijn, dat herstel langer dan een jaar zou duren. De matrozen had den niet meer of minder geprobeerd dan het in de grond te boren. Bij de gevech ten aan boord werden alle officieren ge dood Verder zou de Pollawa in de haven van Helsingfors ook ernstig beschadigd zijn. De soldaten trachten daar het pantserdek «op te blazen.® De machinisten van het linieschip Slawa hebben den ketel geheel kapot gemaakt. Het zal eveneens lang du ren dien in orde te brengen. Ten slotte zou de bemanning v$n de Slawa hebben afgesproken, alle onderscheidingen,!)die haar geworden zijn, aan de regeering terug te zenden. Als GIJ verschijnselen van nierzwakte hebt, zooals waterstoornissen, onzuiver bloed, rheumatiek, ischias, spit, niergruis of -steen, rugpijn of onnatuurlijke ver moeidheid, beproef dan de nieuwe Foster's methode Geef rust aan uw gestel door minder vleesch, thee, koffie of opwekkende mid delen van welken aard ook te gebruiken, en drink meer water en meer melk. Ver mijd te veel inspanning en zorgen. Geniet meer frissche lucht, slaap en lichaams oefening in de buitenlucht. Breek onmid dellijk met alle twijfelachtige gewoonten. Deze verstandige methode is goed voor elk, maar men kan natuurlijk niet ver wachten dat de nierzwakte zonder verdere hulp verdwijnt. Zieke nieren vereischen behalve zorg een niergeneesmiddel. Mochten uw nieren vérzwakt zijiv of worden, herinner u dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het Speciale geneesmiddel dat de nieren regelt zooals laxeermiddelen de ingewanden regelen. Foster's Pillen en Foster's betere Gezondheid methode passen allen mannen en vrouwen, oud en jong die reden hebben om hun nieren te verdenken. Wacht u voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening van James Fos ter. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn verkrijgbaar bij alle goede drogisten a f 1.75 p. doos of flO.p. zes doozen. BINNENLAND. Nederl schip beschoten. Uit Noorwegen is te. ,IJmuideri aange komen het Nederl. ss. Tolminay dat injde Noordzee door een Duitsche duikbooot is beschoten zonder dat het geraakt werd. Het schip stopte dadelijk. Nadat de papie ren onderzocht waren, mocht het :schip de reis voortzetten. Verduistering door een deurwaarder. Het openbaar ministerie bij de recht bank te Zutphen mr. Ènger, eischte ander half jaar gevangennisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis tegen den gewe zen deurwaarder bij de arrondissements rechtbank aldaar G. Roelofs, zich noemende Roelofs van Haattenburg, op 24 Nov. 1916 te Batavia gearresteerd wegens hier te lande gepleegde verduisteringen van door hem namens zijn cliënten geïnde gelden. De verdediger, mr. Soelner, bepleitte veroordeeling tot lichte straf. Geen tarwe. De graanschepen, waarvan de binnen komst de laatste dagen is gemeld, bevat ten uitfluitend maïs, haver of lijnkoeken, maar geen tarwe. Dit geldtN ook voor het gisteren aangekomen stoomschip «Leersum® met 5000 ton graan voor de Nederland sche regeering, dit graan is maïs. Fabriek stopgezet. Men meldt uit Tilburg Indien geen aanvoer plaats heeft van steenkolen dan zal het geheele bedrijf der firma L. E. v. d. Berg, wollenstoffenfabri- kant alhier worden stopgezet, waardoor 300 personen werkeloos zullen worden. Èet verloren bankbiljet. Op een avond meldt het »Vad.«, dat in een onzer groote provinciesteden een notabele met zijn gezin naar een concert was geweest, miste hij, thuiskomende, een bankbiljet van f 60. Hij wist zeker, dat hij- in de haast het kostbare papier op zijn tafel had laten liggen, doch het was thans spoorloos verdwenen. Daar de dienstmaagd alleen thuis was geweest, kon niemand anders dan zij het geld verdonkeremaand hebben, en al bezwoer zij bij hoog en laag haar onschuld, de dienst werd haar ten slotte toch opgezegd, daar er aan een strafvervolging niet gedacht werd tegenover een dienstbode, die vele jaren met trouw en toewijding voor het gezin had gezorgd. Het meisje zocht haar troost in het hu welijk, en de herinnering aan de onaan gename zaak begon bij de familie reeds te verbleeken, toen de schoonmaaktijd aan brak en de behanger kwam om een defect aan het behangsel te herstellen, waar blijk baar de muizen aan het werk waren ge weest. Bij het verwijdereh van een deel van het behangsel nu vond de man een biljet van zestig gulden, waarvan een flink stuk was afgeknaagd. Hij begreep niet, hoe meneer en mevrouw zoo diep ontroerd waren op het zien van het ver miste papier, nog minder, waarom meneer er ijlings mee de deur uitging. Geen kwar tier later stond deze tegenover zijn voor malige dienstbode, bood haar zijn harte lijkste verontschuldigingen aan, alsmede het vermiste biljet, waarbij hij, bij wijze van zoengeld, een papiertje van dezelfde waarde voegde. Alles werd gaarne aanvaard en aldus kreeg de tragedie een blij en bevredigend einde. In de handelingen var» het eindverslag der Rapporteurs der Eerste Kamer komt voor: Gemeentebestuur van Geldermalsen Toegegeven kan worden, dat de wet van terugkomen op het nemen van ontslag niet gewaagt. Zij verbiedt het echter even min. De wet rept ook niet van het in trekken van een raadsbesluit, gelijk toch in de practijk niet zelden voorkomt. Volgens art. 8 der Gemeentewet behoeft de verkiezing ter vervulling van plaatsen, die door ontslag openvallen, eerst binnen zes maanden te geschieden en volgens art. 18 blijven zij, die hun ontslag hebben ingezonden, leden van den Raad, totdat de geloofsbrieven hunner opvolgers zijn „goed gekeurd. Overtreding van eenig wettelijk voor schrift heeft in casu niet plaats gehad, zoodat de meening, dat de Raad van Gel dermalsen thans onwettig zoude zijn samen gesteld, den vondergeteekende niet juist toeschijnt. —o Knoeierijen. Ten gemeentehuize te Wamel moeten ernstige knoeierijen met regeerir.gsartikelen hebben plaats gehad. Er is een onderzoek door de justitie ingesteld, waarbij aan het licht moet zijn gekomen, dat de staten met opgaven omtrent de levering van regee- ringsvarkens aan die gemeente vervalscht waren. Als verdacht van valschheid in geschrifte en oplichting zal dientengevolge de gemeente-secretaris zich binnenkort voor de rechtbank te Tiel hebben te verant woorden. Arrestaties in verband met spionnage, 't Was al eenigen tijd bekend, dat op het hoofdtelegraafkantoor te 's-Gravenhage dingen gebeurden, die niet in den haak Waren. Er werden op een geheimzinnige wijze telegrambladen en strooken telegraaf- band, ja zelfs geheele rollen vermist. Een onderzoek door de politie ingesteld, leidde tot de ontdekking dat die dingen naar Amsterdam werden gebracht, niet echter via de post of op een andere wijze per treingelegenheid, doch door middel van een bepaalden persodn, die als koerier dienst deed. 't Gelukte deze man op te sporen, als ook om het adres te Amsterdam te ontdekken, waarheen hij de documenten bracht. Het voortgezet onderzoek, waarin inmiddels ook de Amsterdamsche recherche gemengd was, had tot resultaat, dat Vrijdag een tele grafist van het hoofdkantoor te 's-Graven- hage gearresteerd werd. Deze arrestant, wien bij zijn verhoor het vuur na aan de schenen gelegd werd, viel door de mand er» bekende dat hij door een collega te Amsterdam was overge haald, v om zekere in- en uitgaande tele grammen aar» het bewuste adres te Am sterdam te doen toekomen. 't Bleek alzoa, dat de hoofdzetel van het geknoei te A. was gevestigd en de be doelde telegrafist op het hoofdkantoor al daar in verbinding stond met iémand bui ten de telegrafie, van wien de machinaties uitgingen. Deze Amsterdamsche telegiafist werd Zaterdagavond gearresteerd en is den ge- heelen nacht van Zaterdag op( Zondag, op het hoofdbureau van politie in ver hoor geweest. Toen hij bemerkte dat zijn -Haagsche medeplichtige reeds zooveel had verteld, dat de feiten tegenspreken niet meer kon helpen, heeft ook hij een be kentenis afgelegd en medegedeeld, dat hij, tegen vast salaris, met den bovendedoelder» buitenstander was overeengekomen aan dezen de gewenschte Haagsche telegram men te doen toekomen. Hy alleen kende en sprak dezen man de andere mede plichtigen niet. Wij spreker» hier van nog andere medeplichtigen, want behalve de Haagsche collega waren ook nog twee te legrafisten van het Amsterdamsche kantoor in het complot, eer» mannelijke en een vrouwelijke telegrafist. 't Spreekt van zelf, dat ook deze twee in hechtenis werden genomen. Gisteren is het drietal voor den officier van justitie geleid en op zijn last ;ir» het Huis var» bewaring ingesloten. Tegen alle drie (en ook tegen den col lega te 's-Gravenhage, die aldaar in hech- ;enis wordt gehouden) zal een strafvervol ging worden ingesteld, wegens schennis van het ambtsgeheim. Hoewel uit het onderzoek is gebleken, dat de opzet van de geheele zaak spion nage ten bate van eer» der oorlogvoerende landen was, zal aan de vier hier bedoelde arrestanten toch niet meer dan schennis van hun ambtsgeheim kunnen worden ten laste gelegd, daar de eigenlijke spionnage 't werk was van den persoon op wiens instigatie zij handelden. De gearresteerden zijn allen tusschen 22 en 24 jaren oud, behalve het meisjé, dat slechts 19 jaar is en in mindere mate, dan de andere, door wie zij in het geval medegesleept is, met bewustheid van het geen zij deed, aan de zaak schijnt te heb ben medegedaan. 'Meer kunnen wij omtrent deze zaak, die zooals men wel begrijpen zal, van het grootste gewicht is voor de verhouding van ons land «tot de belligerenten en tevens van hoogst delicater» aard, voorloopig niet mededeelen. N. v. d. D. —O Ongewenschte vangsten. Met verlies van het geheele vischwant is gisteren te IJmuiden binnengevallen de logger KW. 105, van de reederij Lam mens te Katwijk. De schipper rapporteerde, dat het verlies veroorzaakt werd doordat eën onderzeeboot in het trawlnet stoomde. Dit werd door hem hieruit afgeleid, door dat de logger op eens „met kracht achteruit getrokken werd. De schipper, die hiervan gevaar duchte, heeft daarop beide lijnen, staaldraad, doorgehakt. o Zwaar gestraft. Wegens te veel stroomgebruik worden te Gouda zeven fabrieken van het electrisch kabelnet afgesneden. Deze maatregel is voorloopig genomen voor enkele dagen, waarna zal worden overwogen, of de fa brieken wederom zullen worden aangeslo ten. Er zijn drie drukkerijen onder. De logger »KW 73« heeft te IJmuiden een opgevischté bus aangebracht, waar een koperen pen met twee beugeltjes uitsteekt. Op de eene staat in de Engelsche taal »veiligheid« en op de andere »vuur«, Ma rine-officieren hebben deze bus van boord gehaald, omdat ze vermoedelijk een bom is, die, naar de taal te oordeelen, uit een Britsche vliegmachine zal verloren zijn. o Granen. Het Nederl. stoomschip »Leersum« pas seerde Woensdag IJmuiden hiet een la- 'ding graan, geconsigneerd aan de Nederl. Regeering, op reis van Baltimore naar Amsterdam. Het schip was 3 weken in Halifax op gehouden voor het voorgeschreven onder zoek der papieren en lading. Het had op de- reis, welke benoorden Schotland werd gemaakt, geen wederwaardigheden onder vonden. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Het smokkelen in vervoer van aardappelen, van de eene plaats naar de andere, zal nu wel een einde nemen. Door politie en militairen wordt streng toegezien, hoedendoozen en andere artikelen, die er zoo dood onschuldig uitzien, worden aan een nauwlettend onderzoek onderwor pen. Gisteren werden daarvan ook reizi gers de dupe, die van Heesbeen komende met den tram wilden vertrekken doch op het laatste oogenblik een gedeelte van de bagage konden achterlaten en bovendien eene bekeuring kregen. In de opgaaf van leden van het Distributie-bureau is vergeten daarbij te noemen de Heer Ch. de Jongh, die nog wel de groote kracht in deze is, want hij heeft zich welwillend met het secretariaat daarvan willen belasten. Naar wij vernemen zal var» de zijde van het Distributie-bureau bij alle ingeze tenen een lijst ter invulling en teekening worden aangeboden, aangevende het getal stookplaatsen in elk gezin teneinde gelijk matige verdeeling van steenkolen te ver-1 krijgen Ook bestaat het voornemen voortaan de steenkolen niet meer per hectoliter maar per kilo te berekenen. Aalst. Door den eigenaar van den Koewaard alhier zijn een paar schepen grond ingeladen met het doel dezen te doen onderzoeken of deze grond geschikt is om steenen te fabriceeren. Is de uitslag goed dan zal op der» waard een steenoven wor den gebouwd. Babiloniën-Broek. Tot de tweede klasse van de Rijkslandbouwwinterschool te, Dordrecht werd toegelaten onze dorpsge noot W. Straver Wzn, 's-Gravemoer. Het vechten hangt in maakt u gezond. «s» .o I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2