NIEUWSBLAD voor bet Land van lensden en Altena, de Langstraat en de fiommelerwaard. No. 3060. Zaterdag 1 Wormen Hoofdpijn. Gezonde Maagpijn, Sproeten I Ga! en slijm. Overspanning. B oedarmoede. Boesten. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Duikbootoorlog. Parijs, 3 April (HN.) Aan den vooravond van president Wilson's boodschap aan het congres, den len April des avonds om 10 uur, is het eerste gewapende handels schip, de Astree®, dat van de Vereenigde Staten naar Europa ging, door een Duit- sche duikboot in den grond geboord. Een Fransche patrouilleboot heeft een sloep met 19 leden van de bemanning opgepikt. Er ontbreken nog 28 leden van de bemanning. o De toestand in Spanje. Lyoneesche bladen melden uit Madrid, dat de toestand nog steeds gespannen blijft, ofschoon de algemeene staking niet mëer dreigt. De onderteekenaars van het arbei dersmanifest zullen wegens opruierij worden vervolgd. De arbeiders vertegenwoordigers van Catalonië, Saragossa en Biscayo, die naar hun districten zijn teruggekeerd, zul len in hechtenis worden gesteld. Uit Mexico. Volgens een bericht a$m Zwitsersche bladen uit Mexico heeft Carranza de mo biliseering bevolen van de Mexicaansche militie. o De staking te Barrow. De Britsche regeering heeft te Barrow laten aanplakken, dat zij op grond'van de rijksverdedigingswet maatregelen zal nemen, indien de stakers niet binnen 24 uur den arbeid hervatten. o Milaneesche bladen vernemen uit St. Pe tersburg, dat binnenkort een manifest zal verschijnen, waarbij aan vrouwen het onbe perkte recht wordt toegekend alle openbare bestuursbetrekkingen te bekleeden. Vrouwen kunnen zelfs minister worden. Volgens de jongste ontvangen telegram men blijven de leidende socialistische par tijen in Rusland op het standpunt staan, dat vóór eene verscherpte voering van den oorlog vredesonderhandelingen met de Cen- tralen moeten worden aangeknoopt en ver klaren zij tegelijkertijd, dat zij de nieuwe regeering krachtig zullen ondersteunen bij een energieke oorlogvoering, indien deze on derhandelingen bewijzen, dat het sluiten van een onmiddellijken vrede onmogelijk is. In dezen geest laten de bladen P r a v d a en Dj en zich uit. o Een vliegersstukje. Boven de Zwarte Zee werd een vlieg tuig bij een aanval van Russische hydro planes op Beikos door den vijand beschoten. Het benzine-reservoir werd geraakt en het toestel moest dalen in zee. De vliegers bemerkten een Turksch zeilschip, waarop zij toen metrailleurvuur openden. De be manning liet het zeilschip inv den steek en de vliegers verbrandden hun toestel en namen het compas, den metrailleur en alles wat waarde had mede. Zij gingen aan boord van het schip en zeilden naar de Russische kust. Na eerst een heviger» storm te hebben doorstaan, kwam het zeilschip-.bij Kaap Djardigatsj ten W. van de stad Perekop aan, vanwaar de vliegers aan boord van een torpedo boot naar Se- bastopol werden gebracht. Aan boo?d van het zeilschip hadden zij niets anders gevonden dan verscheiden sneden brood en eenig zoet water. De keizerin van Duitschland heeft een deel harer juweelen in het buitenland laten verkoopen. Deensche berichten zeggen, dat er mui terij is uitgebroken op den Duitschen kruiser »Baden«, wegens onvoldoende voeding. 100 Manschappen zouden gevangen zijn gezet. De centrale vereeniging van Duitsche binnenscheepvaart heeft den wensch uit gesproken, dat bij de vredesonderhande lingen de aanleg van een kanaal van den Rijn naar Antwerpen verzekerd worde. Een ver&laring van Roosevelt. Roosevelt is te Washington op zijn terug reis van Florida uitgestapt en heeft een bezoek gebracht op het Witte Huis, om Wilson met zijn boodschap geluk te wen- schen. Wilson was niet aanwezig en daar Roosevelt niet kon wachten, legde hij een verklaring af, waarin hij als zijn meening uitsprak, dat de boodschap een historisch document is, waarop de Amerikanen trotsch zijn. Roosevelt herhaalde zijn verlangen, een divisie Amerikaansche troepen te vormen, om naar het front in Frankrijk te gaan. Een Duitsche nederlaag ten noorden van Bapaume. De oorlogscorrespondent van »Dai!y Ex press" zegt, dat de aanval op Maandag over een front van 10 mijlen ten noorden ven Bapaume, die leidde tot de verovering van sterk verdedigde dorpen en belangrijk nieuw terrein van de linie van Hindenburg, den Duitschers de ernstige tegenslag bracht sedert het begin van hun algemeenen te rugtocht. Meer dan 45000 man namen deel aan de poging óm den Britsehen op- marsch tegen te houden maar ze leden een volkomen nederlaag. Er werden alleen in de omgeving van Doignies zeven vruch- telooze tegenaanvallen gedaan. bij volwassenen en kinderen. Neem Enfan bonbons. Per doos 30 ct. Mijnhardt's Laxeertabletten. Per doos 35 ct. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Per koker 45 ct. Mijnhardt's Zennwtabletten. Per koker 60 ct. hoofdhuid, vrij van haaruit val, bevrijd van roos. Wasch U met Purolzeep. Per stuk 60 ct. Gebruik Enersan-tabletten. hbhusks Per koker f 1 Maagzuur, oprisping. Mijnhardt's Maagtabletten. Per koker 60 ct. Neem Anga-bonbons. Per doos 30 en 60 ct. Let bij koop op den naam van den fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek ZEIST. Bij Apoth. en alle Drogisten. Te 's-Hertogenbosch Gebr. Verhees, Orthenstraat B. 89 en Yuchterstr. 430 en Apoth. Dr. Lammers en Indemans Waalwijk Apoth. Fa. P. J. van GilsWerkendam J. S. Frederiks, Drogist,. BINNENLAND. De aardappelenvoorziening. Binnen enkele dagen zullen er duinzand aardappelen verkrijgbaar zijn. De verbouw van duinzandaardappelen heeft niet veel te beteel^enen, schrijft het N. v. d. D. Totaal zijn er nu nog zoo tusschen de '4000 5000 H L. De minister heeft bepaald, dat de ver bouwers deze aardappelen moeten afstaan tegen den prijs van f 10 per H.L. van 70 K.G. en dat zij die alleen mogen verkoo pen aan bij de Aardappelvereeniging inge schreven grossiers. Onder een dertigtal aardappelenhande laars zullen die 4000 5000 H L. ver deeld worden. Ieder van deze grossiers moet een verklaring onderteekenen waarin hij zich verbindt deze aardappelen uitslui tend aan particulieren (geen winkeliers) binnen zijn gemeente te verkoopen, te gen een maximumprijs van 20 ets. per K.G. franco thuis, bij hoeveelheden van ten minste 35 K.G. (Va H.L.) en ten hoogste 140 K.G. (2H.L.) Er zijn nog ter beschikking 4000 wa gons veenaardappelen, dat is ruim Va mil- lioen HL. of 40 millioen KG. Hoeveel klei-aardappelen ter beschikking staan, is niet vast te stellen, omdat men met weet hoeveel er bevroren zyn. Het kan mee-, ook tegenvallen De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat alles bij elkaar er veel meer aardappelen zijn dan wij kunnen verorberen. Worden n!u eerst de veenaardappelen verbruikt en begint men daarna aan de kleiaa^dappelen, die veel beter zijn, dan zou 't toch zonde en jammer zijn, als we van die kleiaard- appelen tenslotte nog overhielden. Vermoedelijk zal, naar het blad meent, de distributie nu als volgt geregeld wor den. Een 1000 wagons veenaardappelen, van de soorten, die 't langst kunnen goedblijven, zullen worden bewaard en kan dan b.v. in Mei met de distributie van klei-aard appelen worden begonnen. Halen we met de klei-aardappelen den nieuwen oogst, dan kunnen de resteerende veen-aardap pelen altijd nog gedroogd of op andere wijze verwerkt worden. Halen we den nieuwen oogst niet met de klei-aarappeleo, dan beginnen we weer aan de laatste veen aardappelen. Granen en veevoeder. De Min. v. Landb. maakt bekend dat granen en veevoederartikelen, die in de maand April worden toegewezen, tegen de volgende prijzen door de regeering zullen worden atgeleverd Mixed maïs en La Plata maïs f 17.25 per 100 K.G. Voerhaver f 20 per 100 K G. Boonen f 23 per 100 K.G. Amerikaansche lijnkoeken f 200 per 1000 K.G. basis onbepaalde merken van La Plata- zaad geslagen bepaalde merken en soorten, ook schilfers naar de gewone verhouding. Gerstafval, voor zoover afgeleverd door het Comité van Graanhandelaren te Rot terdam, f 17.25 per 100 K.G. Al deze artikelen te leveren vrijboord opslagplaats der Regeering. Lijnmeel f 21.71 per 100 KG., inclu sief baal, bruto voor netto af fabriek. Samengestelde koeken f 19.72 per 100 K.G., netto af fabriek zonder verpakking Reinigingsproducten afkomstig uit de buitenlandsche granen f 18.50 per 100 K.G., inclusief baal. netto gewicht af fa briek. Deze producten kunnen desgewenscht in kooperszakken worden geleverd waarvoor f 0.75 per 100 K.G. reductie wordt ge geven. o Wijziging der rantsoeneering. De minister van Landbouw heeft be paald, dat in verband met de vrij aan merkelijke voorraden minder duurzame aardappelen, die in elk geval vóór 15 Mei e.k.\yerbruikt moeten zijn en de nood zakelijkheid om alle voedingsmiddelen op de meest economische wijze te bezigen, dopr hem het rantsoen aardappelen verhoogd wordt var» 12 tot 20 kilo per hoofd en per 4 weken over de periode 16 April - 14 Mei. In verband daarmede wordt het rantsoen rijst, gort en havermoüt voor diezelfde periode bepaald op 0.7 kilo rijst, 0.3 kilo gort en havermout per hoofd dei- bevolking.' o Brandstichting. De drukkerij van »de Nieuwe Limburger Koerier® te Heerlen is afgebrand. Al het materiaal is vernield. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. Sporen van brand stichting zijn geconstateerd. Naar men uit Heerlen meldt, heeft de politie aldaar gearresteerd een 17-jarig drukkersmaatje als dader van de brand stichting in het gebouw van de »Nieuwe Limburger Koerier. De jongen bekende zijn daad. De aan leiding wordt gezocht in het lezen van prikkellectuur. Petroleum, benzine enz. Var» zeer bevoegde zijde wordt aan het Haagsch Correspondentiebureau het volgen de medegedeeld De beschikbare voorraden petroleum, benzine en gasolie en de bestaande voor uitzichten on» deze voorraden aan te vullen zijn van dien aard, dat tot eene bezuiniging in ge.bruik, zóó vérgaand als slechts eenigs- zins mogelijk is, moet worden'overgegaan Te verwachten is de benoeming van eene toewijzingscommissie, aan welke zal worden opgedragen om het weinige dat er nog te verdeelen is, te doen afleveren op zoodanige wijze als tne^ het algemeen be lang het best is overeen te brengen. Het is uitgesloten, dat zal kunnen wor den voldaan aan verzoeken van particulie ren om te hunnen behoeve $en der be doelde producten af te staan, ook niet voor verwarmings-, verlicbtings- of kookdoeleiri- den voor het particulier automobielverkeer zal eveneens geen nieuwe benzine worden beschikbaar gesteld. Het is onnoodig, ook voor gemeentebe sturen, verzoeken om beschikbaarstelling ten behoeve van de straatverlichting in te dienen, daar de te benoemen commissie het vraagstuk der voorziening in zijr» ge- heelen omvang zal bezien. Engelands woord en ons brood. De N. Rott. Ct. heeft dezer dagen met een stelligheid waarop geen tegenspraak is gevolgd verzekerd, dat Engeland heeft doen weten, dat het niet verder geneigd was tot tegemoetkoming betreffende de vaart over Halifax in plaats van over een Engelsche haven, omdat het de beslissing van onze regeering betreffende het niet- toelaten van bewapende koopvaardersin onze havens beschouwde als een onvriendelijke daad. Dit beteekent, dat een zuivere toe passing van neutraliteitsrecht van onze re geering beantwoord wordt met een hande ling die gelijk staat met het brengen van Nederland onder de uithongeringspolitiek waarvan Engeland het vijandelijke Duitsch land heeft onderworpen. Het beteekent ook, zegt de Nieuwe Ct. schending tegenover ons land van het Haagsche Verdrag No. XVIII nopens de rechten en verplichtingen der onzijdige mogendheden in geval van zeeoorlog, op welk bedrag onze neutraliteitverklaring be rust en waarvan art. 26 luidt: »De uitoefening door een onzijdige mo gendheid der door dit verdrag omschreven rechten jian nooit als een minder vriend schappelijke daad beschouwd worden door een der beiden oorlogvoerenden, die de desbetreffende artikelen aanvaard hebben.® De N. Ct. - vergeet niet dat Nederland staat voor een officieel en definitief besluit van Engeland om onzen graantoevoer zonder eenige aannemelijke reden (wat het onder zoek naar de lading der schepen kan te Halifax geschieden) af te snijder». Maar intusschen begint broodsgebrek te dreigen De gevoelens die ons volk jengens- En geland bezielen en die wij nooit anders dan vriendschappelijk hebben gewenscht, kunnen niet nalaten van een en ander den ongunstigen invloed te ondergaan, zoo gaat de N. Ct. voort. Wij herinneren ons den loyalen weer stand dien Lord Robert Cecil namens Zijner Majesteit's regeering, niet later dan ver leden Dinsdag in het lagerhuis opnieuw geboden aan den aandrang van zekere partr om, ter uiterste doorvoering van de uit- hongeringspolttiek tegen Duitschland, aan allen toevoer van levensmiddelei» over zee naar de onzijdige landen een einde te maken. Zulk een maatregel zeide the noble Lord, zou niet gemakkelijk overeen te brengen zijn met de Engelsche opvatting betreffende de rechten der kleine volken Welnu, zoo besluit de N. Ct. in die Engelsche regeeringsopvatting, welke nog eens nadrukkelijk en officieel werd uitge sproken, nadat aan de bewapende »Melita« het verblijf in den Nieuwen Waterweg geweigerd was, is het niet denkbaar dat een geschil over de in elk geval volkomen rechtmatige handhaving der neutraliteits- verklaring door onze regeering verandering zóu brengen. Van zulk een geschil gebruik te maken om op een bevrienden staat een politiek toe te passen die zij zei Ven open lijk als onrechtmatig proclameerd, zou be neden de waardigheid der Britsche regee ring zijn. Lord Robert Cecil zal dus wel spoedig zijn woord gestand doen. De tijd dringt o Grensverkeer. Men schrijft van de Oostgrens, aan het Hdbl. Al is hi^r de grens niet hermetisch ge sloten voor alle verkeermet onze naburen aan gene zijde, toch wordt het grensver keer op alle mogelijke wijzen bemoeilijkt Wie geregeld dag aar» dag voor zaken in een Duitsche grensplaats moet vertoeven, ondervindt dit natuurlijk in geringere mate; maar toch is het dan de «ndere zijde dei grens ook voor hen mondje dicht over alles, wat maar in de verste verte op eco nomische of milititaire aangelegenheden betrekking heeft. En wie zich in een on bezonnen oogenblik toch met een of andere vraag of mededeeling in deze mocht »te buitengaan«, loopt groot gevaar, voor kor ter of langer tijd te worden opgesloten of voor maanden het gi-oote vaderland te worden uitgebannen. Zonder eer» buiteri- landsch paspoort is natuurlijk alle verkeer met bewoners van Duitsche grensgemeen ten buitengesloten. De vele bewoners van deze streken, die familiebetrekkingen héb ben onder de Duitsche grensbewoners, trachten elkaar natuurlijk aan de grens scheiding te" spréken. Geen Ouitscher mag daar echter zijn Hollandsch familielid te wooid staan, zonder vooraf in eer» schiif- telijke verklaring te hebben verzekeid, dat hij met geer» woord zal reppen over der» toestand in zijn land, zoowel uit een poli tiek als uit een economisch of.militair oogpunt. In den regel is daaienboven een Feldwebel bij bet onderhoud tegenwoordig. Zijn nood klagen zeggen, dal hij gebrek moet lijden e.d., is den Duitscher dus streng verboden. En Duitsche dames, in deze streken in betrekking en die hun na bestaanden in Duitschland hebben bezócht, moeten bij haar terugkeer naar hier onder eeda verklaren, dat zij zich streng zullen onthouden van elke mededeeling over den toestand in haar geboorteland. En de noodige dreigementen voor later ontbreken niet, wanneer deze dames in strijd met dit bevel mochten gaan handelen. De datum van het Paaschfeest Men weet hoezeer er algemeen over wordt geklaagd, dat het Paaschfeest ieder jaar op een anderen datum valt, die zich met fantas^che onregelmatigheid beweegt tusschen 22 Maart en 25 April. Zoo viel de eerste Paaschdag bv, in 1912 op 7 April, in 1913'óp 23 Maart en in 1914 óp 12 April. Vele geleerden en practici hebben reeds voorstellen gedaan om hierin verbetering te brengen, omdat vacanties enz. zich naar dezen datum regelen, waardoor hij een groote rol speelt in het practische leven. Paschen is, zooals men weet, door het concilie van Nicea in het jaar 32 op dien Zondag vastgesteld, die volgt op de eerste volle maan na den 20 Maart. Het beste zou misschien zijn indien men dien Zondag voor eersten Paaschdag aan nam, die ongeveer het midden houdt tus schen 22 Maart en 25 April dat zou voor 1914 10 April zijn geweest, Maar zooals de H. Stoel, toen om een vasten datum werd gevraagd, terecht heeft opgemerktzoolang de geheele kalender nog, niet vaststaat kan aan een on veran derlijken datum voor het Paaschfeest niet worden gedacht. Want de geheele astro nomische kalender dient grondig te worden herzien, wat geruimen tijd kan duren daar de Grieksch-Katholieken nog altijd aan den Juliaanschen kalender vasthouden en dus denreeds in zijn voordeel veranderden kalender niet eens erkennen. 's-Gravenhage, 4 April. Wij vernemen dat er eene algemeene export-vereeniging zal worden gevormd, die irf den trant van wat de landbouw-exportvereeniging op be perkt terrein reeds doet, de regeling var» den geheelen uitvoer in handen zou nemen en die dan ook, evenals genoemde centrale, den steun zou hebben van de regeering. Trouwens ligt het aanvankelijk althans in het voornemen om door deze reusachtige trust eenerzijds behoorlijke uitvoerprijzen te doei: vaststellen en anderzijds de netto winst aan de schatkist te doen afdragen. Stël- ligen vorm heeft dit deel van het plan echter nog niet aangenomen. Een oud-strijder gehuldigd. in de can tine van de Prins Rendril kazerne te Nijmegen heeft een treffende plechtigheid plaats gehad. Het was nl. 40 jaren geleden,'dat de heer J. Antonisse aldaar de Militaire Willemsorde 4e klasse werd uitgereikt. Bij een nachtelijke pa trouille onder luit.-kolonel Meijer in het gebergte van Bangkalan, in 1876, mocht het hem gelukken, na zeven uur marchee ren in het gebergte, door den vijand heen, een rapport te brengen naar de colonne van generaal Pel, waardoor een troep vai 150 man uit een hachelijke positie were gered, daar deze manschappen zonder le vensmiddelen ingesloten waren. Tweejaret tevoren was Antonisse wegens zijn moedig gedrag bij het innemen van de groote moskee reeds onderscheiden geweest me! een eervolle vermelding en de Gouden Kroon. Er had zich uit officieren, onderofficie ren en minderen van het korps der koloni ale reserve een feestcommissie gevormd, welke hij monde van verschillende spreker; den 72jarigen jubilaris heeft gehuldigd, ii tegenwoordigheid van eenige te Nijmegen woonachtige ridders der Militaire Willems orde en verdere belangstellenden. Alt- feestgave van gertoemd korps werd hem eei couvert met inhoud overhandigd, dat den heer Antonisse, die in niet zeer royale levensomstandigheden verkeert, in staat zal stellen onbezorgd van zijn ouden dag te genieten. o Zieker» te Amei-sfoort. Het getal zieker» bij het garnizoen Amersfoort blijft groot, schryft #l»et Vad.« Het mag op 460 worden gesteld. Long ontsteking heeft meer slaclitoffei's ten grave gebracht dan nekkramp. In de baiakkei) zyn geen electrische ventilators, zoodat de luchtververscbing alleen gedurende den nacht kan plaats hebben. komen vi oeg in 't voorjaar Koop bijtijds een pot Sprutol Bij Apoth. en alle Drogisten. BIJVOEGSEL i' O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5