wisten, dat over een of twee jaar onze vijanden gereed zouden zijn hun slag te slaan en ons te verpletteren. Daarom zijn wij hen voor geweest en hebben, daar wij gereed waren wat ons zeker niet tot zonde aan gerekend kan worden den strijd, die toch komen moest aangebonden. Van de andere zijde klinkt daartegen in de leuze Wij vechten tegen het Pruisische militairisme. Duitschland wilde alles naar zijn hand zetten. De Duitsche hoogmoed eischte onderwerping van allen aan de Duitsche dwiriglandij. En daarom bestrijden wij dezen vijand met alle middelen die ons ten dienste staan. Dat het bij deze strijd leuze niet aan snorkerij ontbreekt behoeft wel niet gezegd. Zoo zeide Lloyd George tot een aantal Amerikaansch dagblad schrijvers Amerika is met een sprong een wereld macht geworden in een zin, die tevoren onbekend was. Het wachtte, totdat het de zaak zijn tradities waardig keurde. Het Amerikaansche volk hield zich op den ach tergrond tot het ten volle overtuigd was, dat de strijd niet een lage vechtpartij om het bezit van de macht is, maar een on zelfzuchtige worsteling om de boosaardige samenspanning tegen menechelijke vrijheid en het menschelijk recht te onderdrukken. Nadat die overtuiging eenmaal doordrong in de groote republiek van het westen, stortte ze zich in het strijdperk. Nu staat ze schouder aan schouder met de Europee- sche démokratieën, die bloeden na drie jaar van vinnigen strijd, maar nog den meest woesten vijand bevechten, die ooit de vrijheid van de wereld heeft bedreigd. In gloeiende zinnen heeft de president scherper dan ooit het doel aangewezen, waarnaar wij streven. Drie -zinnen zullen blijven leven in de geschiedenis van dezen kruistocht en wel dat de wereld ter wille van de demokratie beveiligd moet worden, dat de bedreiging voor vrede en vrijheid schuilt in het bestaan van autokratische regeerin- gen> geschraagd door wel geordend geweld, dat alleen door haar eigen, niet door de wil van de volken wordt gecontroleerd en vooral die zin, waarin hij zegt, dat voor den vrede alleen gestadig jkan worden overlegd ctbor een bond van demokratische landen. Het is vooral het tweede verwijt, dat in deze dagen telkens weer Duitschland naar het hoofd wordt geslingerd Het volk zelf wilde den oorlog niet. Maar de re geering, de Hohenzollerns met de hofkliek die hen omgeven, die hebben dezen vreese- lijken wereldoorlog doen ontbranden. Laat het Duitsche volk wakker worden, laat het zijn regeering aan den kant zetten, gfelijk de Russen hebben gedaan. Dan zal er vrede zijn in Europa tot in lengte van dagen. Het is wel leerzaam in dit verband mee te deelen wat de correspondent van de N. R. Ct. uit Berlijn dienaangaande schrijft. In Rusland, aldus zijn betoog, heeft de oorlog de regeering omver geworpen. Be houdende mannen zijn daar tot voor vechters van de revolutie geworden. Maar hier (in Duitschjand) heeft de oorlog juist de tegenovergestelde werking gehad. De genen die vroeger riepenDuitschland moet een republiek worden, sluiten nu in het openbaar vrede met de monarchie. Indien het huis Hohenzollern (de Duitsche regee ring) de billijke wenschen der democraten inwilligt, kan het voor onbepaalden tijd op hun steun rekenen. De tegenstelling tot Rusland is heel natuurlijk. De Duitsche arbeider verdedigt met zijn land sociale toestanden en inrich tingen, die geen ander arbeider beter heeft. De Russische arbeider daarentegen had niets te verliezen. De eischen zijn hier dus minder omvangrijk en algemeen, en daardoor is 'ook het risico van een weige ring zooveel te geringer. Rechtstreeks gevaarlijk zou het alleen kunnen worden, den berooiden toestand van na den oorlog in te gaan, zonder een poging, om de al te luid knorrende politieke begeerten eenigs- zins te stillen. Als de dingen echter zoo blyven, als zij nu staan, is deze onvoor zichtigheid niet te verwachten. Zoodra de monarchie de wenschen van het volk vervult, is er geen grondslag meer voor republikeinsche agitatie. De kwestie monarchie of republiek zou dan nog veel minder een onderwerp van discussie zijn, dan zij het thans reeds is. En alle waar schijnlijkheid is er voor, dat het daartoe komt. a Zoo schreef de Vorwarts tegen woordig het hoofdorgaan van de regeerings- geziride sociaal-democraten. Even tevoren was reeds geconstateerd»Het Duitsche volk is voor het meerendeel niet anti-mo- narchiaal.a Men ziet het dus, in Duitschland zal niet gelijk velen gemeend hebben een revolutie uitbreken om het huidige be wind te verjagen. Het blijkt dan ook dat de keizer de teekenen der tijden verstaat en de bakens weet te verzetten als het getij verloopt. Zoo heeft hij aan den Rijks kanselier de volgende beschikking gericht Nog staan millioen van ons volk te velde nog moet het resultaat van den strijd der meeningen achter het front, die bij een ingrijpende grondwetswijziging onvermijde lijk is, in het hoogste belang van het va derland worden uitgesteld, tot onze strij ders zijn teruggekeerd en zij zelf met raad en daad kunnen deelnemen aan den voor uitgang van den nieuwen tijd. Opdat echter, dadelijk bij het gelukkig einde van den oorlog, dat naar ik hoop en vertrouw niet ver meer is, het noodige en doeltref fende ,ook in dit opzicht kunnen geschieden, wensch ik dat de voorbereidingen onver wijld worden getroffen. Mij gaat de her vorming van den Pruisischen Landdag en de bevrijding van ons geheqle binnenlandsch politieke leven van dit vraagstuk zeer ter harte. Voor de wijziging van het kies recht voor Jiet Huis van Afgevaardigden zijn in opdracht van mij reeds bij het be gin van den oorlog voorbereidingen gemaakt. Ik draag u thans op, mij uitgewerkte voorstellen van het staatsministerie voor te leggen, opdat als onze strijders terugkee- ren dit voor het staatsbestel van Pruisen gewichtig werk snel tot stand kan komen langs den weg der wetgeving. Nu het geheele volk in dezen vreeselij- ken oorlog zooveel heeft gepraesteerd, is naar rftijn overtuiging voor het standen kiesrecht in ^Pruisen geen plaats meer. Hoort gij hiervan wel het nieuwe geluid Ook de Duitsche binnenlandsche politiek zal een nieuw tijdperk intreden als de oorlog gedaan is. Het volk zal meer zeg- gingsschap ontvangen. Als de oorlog ge daan is. - Het ziet er nog niet naar uit. Uit Amerika komen stemmen die zeggen al moet het nog drie jaar duren wij zullen den Duitscher klein krijgen. Een machtige vloot wordt gereed gemaakt. Over 1 of '2 jaar zal een. leger van 2.000 000 man klaar staan. De regeering vraagt 3.500.000.000 p. st. aan ter betaling van de noodige kosten voor leger en vloot, gedurende een jaar. Men duizelt van de getallen. Het gaat dus ernst worden. Maar voor Amerika klaar is kan er weer heel wat zijn gebeurd Zeker wel niet dit, dat een der bond- genooten een afzonderlijken vrede zal slui ten. Het schijnt wel een zeer hechte band te zijn die de verschillende vrienden® samensnoert. Aan den kant der centralen tenminste is van geen scheiding nog sprake. Zoodra toch Amerika wel Duitschland maar niet Oostenrijk-Hongarije den handschoen toewierp, heeft dit laatste rijk van zijn zijde de betrekkingen met Vereenigde Sta ten afgebroken als betooging' van onaf scheidelijkheid. De lezer merkt wel dat wij van de ge vechtsterreinen weinig te melden hebben. De feestdagen zijn oorzaak, dat geen be-? richten tot nu toe inkwamen. Alleen zij gemeld, dat op het Westelijk front een verwoede strijd heerscht, waarbij ook de vliegtuigen een belangrijke rol spelen. Zoo deden de Engelschen naar zij zelf mededeelden, 17 geslaagde bomaan vallen op vijandelijke vlipgparken, opslag plaatsen van munitie en spoorlijnen. Ze wierpen acht ton bommen. Al dien tijd werd er tusschen veel vliegtuigen hard gevochten. Wij missen 28 toestellen. De vijand leed erg zware verliezen. Vijftien yijandelijke vliegtuigen heeft men op den grond te, pletter zien vallen, 31 andere werden naar omlaag gejaagd en liepen schade op. Twee vijandelijke ballons zijn in vlammen gehuld. Hieruit kan men wel opmaken dat het ook in de lucht barbaarsch toegaat. Het is er natuurlijk de Engelschen om te doen zoo goed mogelijk op de hoogte te blijven van den terugtocht der Duitschers, vandaar dat zooveel vliegtuigen naar beneden dui kelen. Van de overige gevechtsterreinen weinig nieuws. Maar het zachte lenteweer, dat toch eindelijk wel zal komen, zal hierin wel verandering brengen. Wie weet wat de nieuwe week in April ons brengt. De voorbereiding van de wintermaanden zal straks aan den dag treden, 't Is wel een schrikkelijke tegenstelling. In de natuur heeft de winter diep in den grond alles toe bereid om, zoodra de zon haar kracht gaat openbaren, tot het geven van een nieuw leven gereed te zijn. En in de menschen- wereld is de winter benut om bij het aanbreken van het voorjaar zoo veel mo gelijk leven te vernietigen. Wij hoorden dezer dagen zeggen Het vreesehjkste wezen in de gansche schep ping is de mensch Ligt er niet een ontzettende waarheid in deze uitspraak BUITENLAND. Een Duitsche republikeinsche partij. Zurich, 8 April. Uit zekere bron wordt gemeld dat op initiatief van den anonymen schrijver van «J'accuse» van de Roesen- meyer, gewezen hoofdredacteur van de Berlijnsche Morgen posten schrijver van de brochure «Deutschland, wach aufen van een groep Duitsche intellectueelen die naar Zwitserland uitgeweken zijn, onder handelingen aan den gang zijn met het doel een Duitsche republikeinsche partij te vormen. Het doel dier partij zal zijn een ijverige propagaganda in Zwitserland en Duitschland te beginnen voor de afschaf fing van het bestaande regeeringsstelsel in Duitschland, den afstand van den Keizer, ,de onmiddellijke invoering van algemeen kiesrecht. De voormannen dezer beweging gelooven dat dit het eenige middel zal zijn om Duitschland nog te redden. Thans is bericht ontvangen, dat Prins Frederik Karei van Pruisen, die als ge wonde aviateur in handen der Franschen was gevallen, aan inwendige verbloeding is overleden. Duitsche torpedoboot in den grond ge boord. Berlijn, 9 April. Onze torpedoboot G. 88 is in de nacht van 7 op 8 April voor de Vlaamsche kust door een vijandelijke duikboot met een torpedo in den grond geboord. Het grootste deel d^r bemanning kon gered worden. o Londen, 8 April. De admiraliteit maakt bekend: In den nacht van den 7den op den 8sten April hebben wij voor Zeebrugge twee vijandelijke torpedobootjagers getor pedeerd. Een heeft men zien zinken, het lot van den tweeden is onzeker, jmaar hij is zeer ernstig beschadigd. Aan onze zijde geen verliezen. Amerjkaansche plannen. Onder de wetsontwerpen, die deze week bij het Congres zullen worden ingediend, behoort een ontwerp tot invoering van den verplichten militairen dienst. Voorts een krediet-aanvrage van drie milliard dollars, verdubbeling van de oorlogsmarine, ver snelling van den aanbouw van koopvaarders en een groote leening voor de geallieerden. Alle ^verschijnselen yvijzen er op, dat de regeering de mogelijkheid overweegt, om een leger naar Europa te zenden. Zij be stelde reeds drie millioen granaten en over weegt den aankoop van stalen helmen, mijnwerpers en ander oorlogsmaterieel. Haig berichtWij deden een aanval op een breed front van ten Z. van Atrecht tot ten Z. van Lens, drongen de vijandelijke linies binnen en maakte bevredigende vor deringen. Wij bestormden de dorpen Hermies en Boursies in de richting van Kamerijk en drongen het Havrincourt-bosch binnen. In de richting van St. Quentin namen wij Fresnoy-le-Petit en brachten onze linie vooruit ten Z.O. van Leverguies. Volgens de ingekomen berichten zijn een groot aantal krijgsgevangenen gemaakt. Veldmaarschalk Haig bericht: De slag wordt met succes voortgezet. De heuvelrij van Vimy en andere belangrijke stellingen zijn veroverd. Er zijn meer dan 1000 man gevangen genomen en er is een menigte buit gemaakt. o De particuliere correspondent van Reuter aan het front in Frankrijk seinde heden avond dat de slag bij Atrecht voortduurt en gunstig verloopt voor de Engelschen. Dezen hebben tot dusverre groote vorde ringen gemaakt, onophoudelijk stroomen krijgsgevangenen toe. o Een officiëele hondenslachterij. Dat men in België, vooral in de groote steden, waar het vleesch zoo diiur gewor den is, dat zelfs min of meer gegoede burgers er slechts bij zeldzame uitzonde ring van genieten kunnen, sinds langen tijd de honden en katten tot de klasse der eetbare dieren is gaan rekenen, is bekend. Tot nu toe echter geschiedde de handel in hondenvleesch steeds op clandestiene wijze. Dit had natuurlijk voor gevolg, het op de markt brengen van zeer bedenke lijke producten, worsten en andere delica tessen van allen aard, die niet zelden schromelijke verwoestingen konden aan richten. Nog onlangs ontdekte men te Antwerpen een van die geheime hondenslachterijen, waar het vleesch op zulke wyze werd toe bereid, dat de inrichting dadelijk door de politie moest worden gesloten, en de ei genaar, als gevaarlyk voor de samenleving, achter grendels gezet. Te Gent is men blijkbaar tot het inzicht gekomen, dat hondenvleesch, mits in zui veren toestand, alles wel. ingezien even zoo goed als voedel kon dienen als dit van om het even welk ander beest. De Duitsche Verwaltung (e Gent heeft dan ook een verordening uitgevaardigd, waarbij aan de stad Gent hare aanvraag tot oprichting van eene hondenslachterij wordt toegestaan. Hdb). Dp negers in Amerika. Het hoofd der negers in de Vereen. Staten, Roscoe Simons, heeft het woord gevoerd op een vergadering van aanzien lijke negers in de kerk te Louisville en temidden van onbeschrijflijke geestdrift ver klaarde hij, dat alle negers in de Vereen. Staten den president tegen de Duitschers steunden en hun plicht zullen doen. In geval van oorlog heeft Amerika geen dap perder verdedigers, de sterrenbanier geen dapperder voorvechters dan de negers »De natie heeft ons de vrijheid gegeven, maar deze vrijheid zullen wij niet eerder wer kelijk bezitten, dan nadat wij haar op het slagveld hebben verworven. Blank of zwart, wij hebben slechts ééne bestemming, slechts één plicht: het vaderland te verdedigen. Ik zal een vrijwilligersregiment van negers op de been brengen». o Getorpeteerde sch.epen. Duitsche duikbooten hebben in de Mid del landsche Zee elf stoomschen en dertien zeilschepen in den grond geboord, tesamen 83,224. ton, o. a. het jGrieksche s.s. Arthemis, het Itali- aanscheS.s. Noli, het Noorsche s.s. Bel- latrix, de bewapende Engelsche s.s. Ko ningin Eugenia en Ledbury, de bewapende Fransche s.s. Ernest. Simons en het Griek- sche s.s. Vasilip Constantinos. De in den grond geboorde zeeschepen waren voor het meerendeel met zwavel geladen. Volgens een Deensch bericht zijn de Deensche s.s. Halga en Fjord getorpeteerd. Uit Christiania zijn gisteren zeven Noor sche stoomschepen als in den grond ge boord gemeld. Een plechtige begrafenis van revolutie- slachtoffers. Te Petrograd heeft de nationale bur gerlijke begrafenis plaats gehad van on geveer 180 slachtoffers van de revolutie. Zij werden tesamen begraven in wat de Russen een broedergrafnoemen, op de vier hoeken van een grooten vierhoek in het midden van het Marsowoje Polje (Maïs veld) binnen een steenworp van de Newa en tegenover de Peter en Paulsvesting, Men schat dat een millioen burgers en soldaten tegenwoordig waren, die hetzij in den optocht meeliepen, hetzij laqgs de straat geschaard stonden. Het was werkelijk een nationale her denkingsdag. De fabrieken, winkels, scho len, banken, regeeringsbureau's en andere openbare instellingen waren gesloten, zoo dat iedereen in de gelegenheid was om zelf hulde te bewijzen aan de nagedachtenis van de slachtoffers van de vrijheid. Zes groote optochten zetten zich van 's ochtends acht uur af van verschillende stadswijken uit in beweging. In die optoch ten werden de zinken, met roode kleeden bedekte doodkisten met enkele bloemen en groen gedragen. Er waren geen kransen. De kransen, die gezonden waren, zijn naar het Winterpaleis gebracht, waar een her inneringsmuseum wordt ingericht. Op' straat heerschte een voorbeeldige orjle. De weg werd geheel vrij gehouden voor de optochten, het verkeer vaij voer tuigen was verheden. De terugkeer der gedeporteerden. In een uitvoerig telegram wijst Reuter er op, dat in den laatsten tijd in de Duit sche pers het bericht verschenen is, dat de Keizer eene schorsing van deportaties uit België gelast heeft. Tevens gaf de Duit sche pers te verstaan, dat dit keizerlijk bevel een gevolg was van de vertoogen, die de zg. Raad van Vlaanderen bij zijn bezoek aan Berlijn tot de Duitsche regee ring heeft gericht. De Belgische regeering heeft het noodig geacht er op te wijzen, dat de bedoelde Raad pas een maand geleden is opgericht. Lang vóór de oprichting hebben het Vati- caan, Spanje, Nederland, de Vereenigde Staten en Zwitserland tegen de deportatie der Belgen geprotesteerd, zonder dat dit tot eenig resultaat leidde. Reuter is in staat op grond vgn berich ten uit welingerichte bron de werkelijke reden voor de schorsing der deportaties op te geven. Het is nl. gebleken, dat vele Belgen niet alleen geweigerd hebben het hun opgedrongen werk te doen, maar ook hebben zij den Duitschen arbeiders, met wie zij in aanraking kwamen, uitvoerig verteld wat -België geleden heeft, zoodat bij de Duitschers ëen zoo sterke onwil je gens de voor dit alles verantwoordelijke Duitsche militaire methoden ontstond, dat er gevaar voor den inwendige vrede in het Duitsche rijk begon te ontstaan. Een en ander gaf de Duitsche overheid aanleiding, om met een vertoon van gevoe lens van menschel ij kheid die zij niet bezit, den keizer gelegenheid te geven om een «grootmoedige daad te verrichten door te bevelen dat de ongelukkige gedeporteerden naar hun land moesten teruggezonden wQr- den. Inderdaad zijn dan ook reeds sommigen ,van hen in België teruggekeerd, maar in uitgeputten toestand. Het is een jammer lijk schouwspel, deze ellendige geraamten uit de goederenwagens te zien komen, waarin zij naar de steden, van waar zij weggevoerd werden, teruggebracht zijn, een schouwspel dat de wereld duidelijk doet zien, dat hun terugkeer niet een blijk van grootmoedigheid van den keizer of van de Duitsche regeering is, maar slechts bewijst dat de deportatie niet alleen een onmen- schelijke wreedheid, maar ook een militaire, politieke en economische domheid was, zooals alleen het Pruisendom die kan be gaan. 'Berenvleesch en eekhoornbout. Een restaurant in Berlijn heeft het vleesch gekocht van een tweetal beren uit het circus Hagenbeek, die dezer dagen ge slacht zijn. De bezoekers hebben nu in elk geval het voordeel, dat ze voor hun beren-cotelette althans geen bon van de vleeschkaart behoeven af te scheuren. Als nieuwste lekkernij liggen in een Berlijnsch poelierszaak thans eekhoornbout jes. De diertjes daerr 214 tot 2>$ mark per stuk Tot nu toe wisten we niet, zegt de »Lokal Anz.«, dat de langstaart de vlugge notendieven ook eetbaar waren. BINNENLAND. Kolenwagens geplunderd. Twee vierwielige wagens van den kolen handelaar C. Verhei te Scheveningen en beladen met steenkolen zijn in de Badhuis straat door een 300-tal onbekend gebleven Scheveuingers bestormd en geplunderd. On danks het krachtdadig optreden van een daarbij tegen woord igen agent van politie stond deze tegenover de menigte machte loos. Om herhaling te voorkomen werden verdere wagens door de politie begeleid. Er deden zich nadien geen ongeregeldheden meer voor. De kolenhandelaar leed geen schade, daar hem de kolen betaald werden. o Schipbreukelingen met bevroren beenen. Het stoomschip »Borneo« arriveerde te IJmuiden met 17 opvarenden van het Deen sche stoomschip »Ester« van Esbjerg. Dit stoomschip was Zondagavond van Leith naar Aarhus door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht op een afstand van 150 mijlen uit den wal. De bemanning ging in twee scheepsbooten en werd Don derdagmiddag in uitgeputten toestand door het s.s. »Borneo« opgenomen. Bij Jankomst te IJmuiden moesten 6 der opvarenden wordén opgenomen in de Roode- Kruis-inrichting, waarheen zy met brancards vervoerd werden, omdat hun beenen be vroren waren en het loopen onmogelijk was. Ook de 11 overigen hadden veel te verduren gehad, doch konden nog zelf gaan. Krankzinnigen. Op 1 Januari 1917 bedroeg de admini stratieve sterkte van de bevolking der Nederl. krankzinnigengestichten 15.330 patiënten 7764?^mannen en 7506 vrouwen, terwijl 1 Januari 1916 aanwezig waren 15.013 patiënten. Terwijl in de laatste jaren de toeneming 500 patiënten of meer per jaar bedroeg, is die gedurende 1916 dus slechts ruim 300 geweest. Zilverbon-poëzie. De »Ned.« vond achter op een zilver bon het volgende versje Broodnood hebben wij te wachten. Noodbrood staat nu Op den disch. Niemand meer op brood te nooden, Is nu wat broodnoodig is. Een stoker van een Nederlandsche boot, die regelmatig naar Gent voer, is ter dood veroordeeld. De kapitein kreeg vijftien jaar gevangenisstraf en een andere, opva rende dezelfde straf. Deze laatste is in handen der Duitschers. De stoker en de kapitein zijn evenwel veilig in Nederland. Dit alles is geschied op de beschuldiging van ongeoorloofd brievenvervoer. Hangmatten. Gelet op het groote aantal manschappen, inzonderheid bij dé recrutendepots, dat thans onder de Wapenen is en de groote bezwa ren, verbonden aan het onderbrengen daar van in kazernen en gebouwen, hetgeen thans geschiedt op britsen of in z.g. bakken zonder bodem, is door den hoofdintendant bij het depot grenadiers en jagers een proef genomen met het legeren in hang matten, zooals die bij de marine in gebruik zijn.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2