NIEUWSBLAD voor het Land van iïeusden en Altena, de Langstraat en de Bommeterffaard. No. 3662. Zaterdag 14 F. SCMtGlIDER ZONEN, HEESDEN. 2)e Sorinchemsche Bank, 1.1.I11 ZEER GROOTE SORTEERING SCHOENEN Speciale sorteering in Jongens Schooilaarzen, Overschoenen, Motor- en Fietskappen. Rijwielen - Banden en Onderdeelen. - Bondsrijwiiersteller Stoomboutzagerij „De Linge." Fabriek van Bedden en Matrassen. Groots voorraad Rijwielen en Oaderdeelon. Hout- en Steenkolenhandel. KOOPT en VERKOOPT: GROOTE MARKT. VOOR/AAK. I KERKSTEEG. HANDEL in-LEDER en Schoenmakersfournituren. Arkelstr. D 78a, Qorinchem. M. DE RUITER. üroote Emailleer- en Reparatie-Inrichting. kantoor: trkelstraat, toriiiclieiii. SCHILDERIJEN Molenstraat, GORINCHEM. O It I N H E M. Gazelle, Hima, Burgers, Germaan en Nederlandsehe Kroon Rijwielen. AGENTSCHAP van liet Eenig Verkoopkantoor voor Nederland - van het Rlieinisch-Westfalische Hohlen-Syndicat - BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Beslissingen over /den ex-Czaar. In verband met de nationaliseering der Kroonbezjttingen, verklaart de Voorloopige Regeering, dat ook de afzonderlijke onroe rende bezittingen des ex-keizers tot nati onaal eigendom zijn geworden. Het beheer hierover wordt toevertrouwd aan de ver schillende ministers, in overeenstemming met den aard ervan, met name dus aan de ministers van Landbouw, Handel Nij verheid en Financiën. Over het strikt particuliere vermogen van den ex-Czaar, dat trouwens gering is, werd nog geen beslissing genomen vermoedelijk zal het liquide kapitaal niet aan den Staat komen. Er zal een civiele lijst worden ingesteld voor zijn persoonlijk onderhoud. o Rusland en de Dardanelles Bazel, 10 April. De »Agence Radio« verneemt dato 9 April uit St. Petersburg Miljoekof, de minister van buiterilandsche zaken, heeft bij de ontvangst van verschil lende journalisten verklaard, dat Rusland zich zonder zich tot iets te binden, tot Turkije heeft gewend met een aanvraag betreffende de vrije doorvaart door de Dardanellen en de toekomst van Rumenië. Het proces-Kranz. Het Hof te Weenen heeft in het proces Kranz den hoofdbeschuldigde veroordeelt tot 9 maanden gevangenisstraf en 20.000 kronen boete. Ter motiveering van de uitspraak heeft het gerechtshof als zijn overtuiging uitge sproken, dat Kranz de commissie voor den aankoop van bier, behoorend tot het mi nisterie van oorlog, als voorwendsel bezigde om ongeoorloofde zaken met bier te doen die de prijzen tnaar opdreven. Toen het Hof, na in de raadkamer te zijn geweest, terugkwam, zei de verdediger voor Kranz een borgtocht te stellen om hem de hechtenis te besparen, en wel een van 500.000 kronen. Het hof trok zich toen opnieuw ter overweging terug en besloot een bevel tot inhechtenisneming uit te vaardigen maar de toepassing daarvan achterwege te doen blijven, wanneer een millioen kronen als cautie zou worden gestort. De gevolmach tigden van Kranz zeiden toe, om twee uur 's middags aan dien wensch te zullen vol doen. 0 De economische vooruitzichten na den oorlog. De Swiss Bankverein in Londen heeft een zeer belangwekkendo «Financial and Commercial Review« het licht doen zien, waarin de voornaamste gebeurtenissen op de geld- en fondsenmarkt in het afgeloopen jaar worden besproken en een overzicht wordt gegeven van den loop van zaken in dn voornaamste handelsbranches. Wat de vooruitzichten der kapitaalmarkt aangaat, wordt in dit jaaroverzicht de meening uit gesproken, dat na het herstel van den vrede hooge geldkoersen te wachten zijn. Europa zal in de positie zijn gebracht, waarin thans verschillende der overzeesche landen verkeeren, n.l. hooge prijzen te kunnen betalen voor ter leen verstrekte gelden, die in tal van inrichtingen vrucht dragend aangewend zullen kunnen worden Nieuwe uitgiften zullen wel van staatswe ge geregeld en beperkt moeten worden, lietgeen ten goede zal komen aan de ren tabiliteit van oude bedrijven, die hierdoor min of meer beschermd zullen worden ;egen concurrentie van nieuwe onderne mingen. De zware belastingen zullen een tapitaalvorming belemmeren hetgeen ech- er aanleiding zal geven tot verplaatsing an industriën naar minder zwaar beproef- le landen. Op de fondsenmarkt kan ver vacht worden, dat de terugkeer van het ertrouwen aanleiding zal geven tot een ijzing in staatsfondsen en vredes-waarden. let dure geld, de noodzakelijkerwijze voor gaarden van nieuwe uitgiften en de on- armijdelijke liquidatie op de staatsfond- rnmarkt zullen echter dezen factor voor »n groot deel neutraliseeren. Derhalve estaat geen reden om een groote «boomc gevolgd door een scherpe reactie te ver wachten, al is het mogelijk, dat in het overgangstijdperk groote bedrijvigheid in bepaalde richtingen zal ontstaan. De hoop kan echter worden gekoesterd, dat over het geheel genomen een geleidelijk herstel in zaken zal worden bereikt, en dat later de economische ontwikkeling weder in opwaartsche richting zal gaan. Hdbl. o De Rumeensche regeering moet voor nemens zijn de Joden volleclige politieke en burgerlijke vrijheid te verleenen. o De in de Vereenigde Staten liggende Duitsche kanonneerboot »Cormoran« is door haar bemanning vernield. Zeven mannen kwamen om, de rest i$ krijgsgevangen gemaakt. De Bokkenrijders van Ulbeek. Een vijftien man sterke bandietenbende, waarvan het optreden herinnert aan dat van de beruchte bokkenrijders, die in 't laatst der achttiende eeuw het Zuid-Limburgsche land' rondom Heerlen brandschatten, staan thans voor het Hooggerechtshof te Tonge ren terecht. Ze zijn alle vijftien afkomstig uit Ulbeek, een dorp tusschen St. Truyen en Hasselt. Het vijftiental, dat zich door tien advocaten laat bijstaan, terwijl er door de rechtbank 400 getuigen a charge zijn opgeroepen, heeft maandenlang de bewo ners van ongeveer dertig dorpen en steden in de buurt van hun woonplaats gelegen, aan zich schatplichtig gemaakt. Hun nach telijke tochten strekten zich uit tot op soms dertig K.M. afstand van htm dorp. Ze stalen alles wat hun het meenemen waard scheen, terwijl ze zich niet ontzagen om zich van vuur- en blanke wapens te bedienen. Hun kleeding deed sterk den ken aan die van de leden der Duitsche bezetting der streek (zelfs de karakteris tieke pinhelm ontbrak niet) terwijl ze_het platduitsch nabootsen, dat in die buurt doof de meeste soldaten gesproken wordt. Een en ander was natuurlijk oorzaak dat de bevolking, die door hen werd gebrandschat niet met klachten durfde te komen, zoodat ze maandenlang ongestoord hun gang kon den gaan. Eindelijk werden echter de Duitsche autoriteiten op de hoogte gebracht waarna er middelen werden gezocht en gevonden, die leidden tot de arrestatie der schelmen, van wier wangedrag het gevolg was, dat de Duitschers een nog meer ge vreesden naam kregen dan ze reeds hebben Tarweaanbouw. Londen, 11 April. De regeering heeft een wet ingediend voor de aanmoediging van tarwebouw daarin zal een minimum prijs van tarwe tot 1921 worden voorzien benevens een minimum loon voor land bouwarbeiders. Twee reliefschepen gezonken. De stoomschepen »Camilla« en «Anna Fosteness«, beiden op reis van New-York naar Rotterdam, met graan voor de Bel gische Reliefcommissie, zijn in de Noordzee tot zinken gebracht. Van de «Camilla« is een boot met 9 man en 2 lijken te Lindaas geland. Van de «Anna Fostenes« zijn 13 man te Harwich geland. Van beide schepen wordt een boot met 42 man vermist. Te kort aan dokters. De Britsche minister van oorlog, Lort Derby, heeft verklaard, dat op het oogen- blik het leger een betreurenswaardig tekor heeft aan dokters. Sommige menschen meenen, dat het werk der dokters niet gevaarlijk is, maar alleen in den Somme- slag verloor het Britsche leger meer dan 100 dokters aan gesneuvelden en gewon den. Ook voor den dienst in Engeland is er een tekort. o 1000 houten schepen voor Amerika. Washington, 12 April. Wilson verzocht aan Goeshals, bouwer van het Panama kanaal, maatregelen te treffen tot het bouwen van 1000 houten schepen voor den buitenlandschen handel. Britsche watervliegtuigen hebben Zater dagnacht de pier van Zeebrugge en opslag plaatsen te Gent en Brugge aangevallen. Door bemiddeling van de Zwitsersche regeering heeft Duitschland een nota aan Amerika gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de onwaardige behandeling van de leden der Duitsche ambassade te Washington, door de Britsche en Cana- deesche ambtenaren te Halifax. Op kwet sende wijze zouden zij, niettegenstaande hun vrijgeleide, aldaar gevisiteerd zijn en van sommige bezittingen zijn beroofd. BINNENLAND. Spoorwegen. Met 1 Juni a.s. zal behoudens natuurlijk plotselinge veranderin gen is den politiek en toestand een nieuwe dienstregeling der spoorwegen wor den ingevoerd, waarbij het aantal treinen zoodanig zal worden verminderd, dat onge veer 500 ton kolen per dag minder zal worden gebruikt dan thans het geval is. Het dagelijksch gebruik thans is ongeveer 6000 ton. o Een oude diefstal opgehelderd. In November van het jaar 1915 werd ten huize van een hovenier, wonende aan den Lagen Oord (buiten de Weerd) te Utrecht, ingebroken, tijdens afwezigheid van de bewoners. De daders namen een geldkistje weg, waarin geldswaardige pa pieren waren geborgen, effecten meeren- deels en eenige spaarbankboekjes. De po litie heeft toen met speurhonden gewerkt in de omgeving van de woning, waarin de inbraak was gepleegd de honden gaven wel een spoor aan, een weiland in, maar raakten dan in het onzekere. Als verdach ten weiden twee personen aangehouden, woonachtig in de buurt van de Roode Brug, tegen wie ernstige vermoedens waren ge rezen. Deze lieden bleven geruimen tijd in voorarrest, maar moesten eindelijk we gens gebrek aan voldoende bewijs worden losgelaten. Na November 1915 werd van deze zaak niets meer vernomen. Totdat nu gisteren de recherche nieuwe aanwijzingen krèeg en de rechercheur v. d. Hoogen in de ge gevens aanleiding vond, een nieuw onder zoek te beginnen. Er werd gezocht in ee»i sloot, gelegen in een stuk weiland, waarvoor vroeger de politiehonden steeds bleven staan en hun spoor verloren., in de nabijheid van de woning van den bestolen hovenier. Na geruimen tijd te hebben gedregd, haalde de politie eindelijk de vermiste geldkist naar boven. De in houd, effecten en spaarbankboekjes, was door het water in deze \X jaar tijds tot pap geworden, een breiachtige massa, waar van men de samenstelling nochtans, na alles te hebben gedroogd, hoopt te kunnen vasthouden, met behulp van een deskundige. De geldkist was dus nu gevonden. Thans moest de recherche de daders nog hebben. De ingestelde nasporingen leidden tot de conclusie, dat men dezelfde personen moest hebben, die in November 1915 werden aangehouden, maar weer op vrije voeten moesten worden gelaten. Een dezer lieden zat nu in hechtenis wegens een ander mis drijf, mishandeling van een politiebeambte, nummer twee moest gisteren voor eenig delict terecht staan voor het kantongerecht te Wijk bij Duurstede en werd, op tele grafisch verzoek, daar in arrest genomen. De recherche meent nu vollediger ma teriaal tegen deze beide verdachten te hebben bijeengebracht. De zaak zal thans naar de justitie kunnen worden verwezen. Wat men eind 1915 meende onopgelost te moeten laten, zal dan nu toch nog kunnen worden opgehelderd. »U. D.« o Benzine-nood. De Nederl. Chaufïeurs-vereeniging en eenige niet bij deze organisatie aangesloten particuliere chauffeurs, hebben bij adres aan den Minister van Landbouw verzocht, op de actie tot inbeslagneming en distri butie van benzine, uitsluitend ten voordeele der taxi-ondernemingen, afwijzend te be schikken en de belangen der particuliere chauffeurs en hun gezinnen te willen doen gelden bij zijn besluit. Voorts geven zij den wensch te kennen, dat bij eventueelen vernieuwden aanvoer van benzine, of bij distributie van den in depot zijnden voorraad, ook een gedeelte voor particulier gebruik beschikbaar zal worden gesteld. f 1000 Boete Een steenkolenhandel te Haarlem is door den burgemeester gestraft, wegens de le vering van minderwaardige industrie kolen, met een boete van f 1000. o Aan «gewetengeld® te weinig be taalde belastingen is weer f 4300 in 's Rijks schatkist gestort. o De kievitseieren golden te Sneek 18 tot 22 cents per stuk. Aangevoerd waren er 2500. o Honden vergiftiging. In de Breesaap te IJmuiden worden in de Jaatste dagen verschillende honden, van een duur ras, doodgevonden. Een veearts leeft reeds opdracht gekregen de dieren te onderzoeken omdat men gelooft met een vergiftiging te doen te hebben. De recherche stelt inmiddels een uitge leid onderzoek in. Magazijnen van Dekens, Ledikanten, Meubels, Spiegels, Schilderijen, Cocos, Stoelen, Kasten, Tafels en volledige Slaapkamer-ameublementen. (uit de hand geschilderd) op TEGEL, op PANEEL of op DOEK met EIKENHOUTEN, GOUDEN of ZWARTE lijsten, rijke keuze, prachtige Landschappen (echte kunst) vanaf f 2.70 tot f 19,25. Iedereen wordt tot vrijen toegang aan onze magazijnen, beleefd uitgenoodigd. F. SCHREUDER EN ZON£N. s Wissels, Effecten, Coupons en vreemde Banknoten. Opent Rekening Courant met Rentevergoeding. Verleent Handelscredieten. Sluit Pro- longatiën. Bezorgt alle Assurantiën. Zet gelden uit op Prolongatie. Neemt gelden k deposito. met drie dagen opvragen 2 pCt. veertien dagen opvragen. 27, voor een maand vast 3 drie maanden vast 3Vs een jaar vast 4 Verhuurt Safe-Loketten in hare brand- en inbraakvrije kluis op voor waarden, bij haar verkrijgbaar. De Directie F' BEER"NG Ju. Mr. A. DEN DEKKER. voor Dames, Heeren en Kinderen, van de gewoonste tot de fijnste soorten. Snelrepara'tie- Inrichting. Eerste klasse schoen werk naar maat. BIJ Het goedkoopste en soliedste adres. BELEEFD AANBEVELEND, Ondergeteekende is ondanks de moeilijke omstandigheden in staat aan zeer billijke prijzen te leveren de bekende Alle Nederlandsch Fabrikaat. Aanbevelend, DES ZONDAGS OESLOTEN. N.B. Verkrijgbaar broedeieren van prima witte Leghorn. TELEFOON INTERCOMM. No. 49. IUVOECSEL M. DE RUITER, m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5