Soissons. Maar de bondgenooten door de ervaring wijzer geworden waren de Duit- schers vóór. Eerst de Engelschen, die bij Atrecht aanvielen en een overwinning be haalden. Toen de Franschen, die aan de Aisne-oever er op los trokken, duizenden gevangen namen en heel wat kanonnen buitmaakten. Dat was voor de Duitschers natuurlijk een zwaar verliesvooral de 300 kanonnen die in handen der vijanden vielen zullen zij al heel noode missen. Maar 't had nog erger kunnen zijn, en de gealli eerden bedoelden het ook erger. Zoo seint Wolff Uit gevonden Fransche (schriftelijke) bevelen, die worden aangevuld door me- dedeelingen van krijgsgevangenen, blijkt steeds duidelijker, dat de Franschen het plan hadden om op ,16 April door een 011 weerstaan baren aanval van de Fransche divisies, het Duitsche front aan de Aisne te doorbreken. Het twee en-dertigste legerkorps moest op 16 April op beide oevers van de Aisne, tot Brienne en Prouvais ter diepte van 12 K.M. doorstooten. De 37ste divisie moest, ten zuiden daar van uitsluitend, doorbreken tot bij de Suippe en dan een scherpe zwenking maken naar het Oosten, terwijl de 14de Divisie Brimont onder den voet moest loopen. De strategische bedoeling van het plan had de strekking, om in het gebied ten zuiden van de Aisne de Duitschers door een machtigen aanval in noordelijke richting terug te werpen, om ze dan den 17den in Champagne bij Auberive in de armen te drijven van daar doorstootende Fransche troepen-kolonnes. Op een oostelijk van Reims gelegen 20 K.M. lang frontgedeelte, van Betheny tot aan Prunay, was geen aanval ondernomen. Dit frontgedeelte moest op den 16den en 17den; door het vooruitkomen bij Brimont ihaar het oosten, en door het vooruitkomen bij Auberive naar het noorden omvat wor den. Deze omsingeling kón 'echter enkel gelukken, wanneer de oostelijk van Brimont aanvallende troepen-kolonnes reeds in den loop van den 16den, dus óp den eersten aanvalsdag, de hun als doel aangewezen linies bereikten. In nauw verbapd met deze operaties ten zuiden van de Aisne stonden de door de Fransche legerleiding voorgenomen opera ties ten noorden van de Aisne op de linie Braye-Cerny-Craonne. Hier moesten de Franschen, met als kern het 20ste leger korps, 12 K.M. diep doordringen in het heuvel- en boschterrein ten zuiden van Laon, teneinde in den rug te komen van een gedeelte van de Siegfried-stelling, door een breede bres, veroorzaakt door het over een breedte van 80 K.M. te vernielen Duitsche front. Door die bres moest hel het Fransche vervolgingsleger vooruitjagen. Het plan tot vernietiging van de Duitsche frontgedeelten aan de Aisne, in Champagne en in het noorden, was breed opgezet en wel doordacht. Het kon echter enkel gelukken, wanneer reeds na een of op zijn laatst na twee dagen de doorbraak tot de bevolen diepte zou gelukt zijn. Gelukten de operaties niet op staanden voet, dan was het plan gedoemd tot mislukking. Heden zijn, na een aantal dagen van koenen strijd, de operaties van Nivelle definitief mislukt. Niettemin is het feit, dat de strijd met deze twee eerste ontmoetingen, waarmee de eigenlijke gevechtsactie in den Weste lijken voorjaars en zomerveldtocht 1917 is ingeleid, niet is beslist, een feit van betee- kenis. Al is het dan ook na een gevoelig nadeel, de Duitschers hebben toch op verder achterwaarts gelegen stellingen kunnen terugtrekken, langzaam genoeg om er zich te kunnen inrichten, en reusachtig zullen weer de inspanning en de offers zijn, die de geallieerden voor een vervolg van hun succes zullen noodig hebben. Wij beleven nu een periode, waarin de verbondenen zich weer voorbereiden op nieuwe stooten. Gedurende dien tijd zullen we wel niet veel belangrijks van dit ge vechtsterrein vernemen. Maar de tegen stander zal die rustpoos ook niet ongebruikt laten voorbijgaan en zoo is een langdurige en hardnekkige worsteling te voorzien. Hoogswaarschijnlijk zal de nieuwe stoot van de zijde der Engelsche komen, daar in de buurt van Lens het geschutvuur aanhoudt. Alles samenvattende wat sinds 16 Maart in Noord-Frankrijk is voorgevallen kunnen wij wel dit besluit trekken dat de Duitschers geheel en al in het defensief zijn gedrongen. Zij vallen niet meer aan. Zij verdedigen zich alleen. De geallieerden zijn hen de baas geworden in artilleristisch opzicht en dat is een feit dat van zeer verstrekkende nadeelige gevolgen kan worden voor de Duitschers op het Westelijk front. Of het hun elders voor den wind gaat? In Rusland heeft de raad van werklieden en soldaten definitief bekend gemaakt dat hij het denkbeeld van een afzonderlijke vrede verwerpt. Dus ook de Russische revolutie zal geen verlichting van den druk geven, die van alle zijde op de centrale wordt uitgeoefend. Wel wordt gezegd dat de wanordelijk heden in Rusland tegen den oorlog en tegen de voorloopige regeering gestadig in omvang toenemen. De toestand ziet er duisterder uit dan ooit. De revolutionaire arbeiderscomité's stellen opgeschroefde eischen en vermeerderen de opwinding, waardoor ze vaster in het zaal hopen te komen. Ook zeer radicale groepen vechten vinnig om de macht, zoodat op het oogen- blik in St. Petersburg drie partijen tegen over elkander staan, die elkaar in het haar zitten. Het grootste deel der wapens uit het tuighuis der artillerie is in het bezit der revolutionairen. Men kan op nieuwen en feilen stryd verdacht zijn. Doch op die Russische berichten kan men niet altijd aan. Of dan ter zee een beslissing zal vallen De duikbooten doen nog altijd hun schrik kelijk werk, maar hongersnood is er nog niet in Engeland. En de vloot? Lichte Duitsche strijdkrachten ter zee hebben Dover en Calais onder vuur genomen. Zij verloren twee torpedobooten, de Engelsche leden, naar zij berichten geen schade? Op de andere gevechtsterreinen Geen actie nog van beteekenis. Zoo gaan wij dan verder de Lente in. Nu de Maartsche maan voorbij is zeggen de wereld- kundigen zullen de buien van Maart ook achterwege blijven.- Dreven zoo nu ook de oordeels wolken maar weg van over de teisterende landen van Europa en werd het nu ook maar Lente, Nieuw Leven, voor de ten doode toe geslagen volken. Reeds 1000 dagen van de ontzettenste verschrikkingen. Hoelang nog BUITENLAND. Engeland. Uit het verslag in zake den nationalen dienst over Maart blijkt, dat het aanta vrijwilligers in die maand van 92.000 is gestegen tot 288 000. De sectie voor den landbouw heeft over een voldoenc aantal ploegers kunnen beschikken om aan alle aanvragen der boeren om werk krachten te voldoen. Voor den dienst achter de linies in Frankrijk hebben zich 35.000 vrouwen aangemeld 12.450 vrouwen lieten zich inschrijven voor het vrouwen-landleger, d.i. voor den arbeid in den landbouw, de veeteelt en andere landelijke bedrijven. 's Keizers evenbeeld. Men schrijft uit Herwen én Aerdt aan de »Geld.« Een »Doppelganger« van den Duitschen keizer. Sedert eenige weken vertoeft in deze gemeente een Duitsche deserteur, die sprekend op den Duitschen keizer lijkt. Omdat deze man ook nu en dan in Am hem komt, heeft men hem daar zeker ook voor den keizer gehouden. Van be roep is genoemde deserteur koopman maar geen vorst. Hulp aan Rusland. Volgens berichten uit Washington heeft president Wi'son bijna een commissie sa mengesteld die naar Petrograd zal worden gezonden, om met de voorloopige regeering te confereeren over de beste middelen voor de Ver. Staten om aan Rusland hulp te bieden. o Engelsch en Duitsch broodrantsoen, In de Manchester Guardian wordt in een artikel over het broodrantsoen gezegd, dat dit vier pond bedraagt. Het blad be weert, dat dit bedrag nog te hoog is als men tot Juli wil toekomen. De Köln. Ztg. teekent daarbij aan, dat een Engelsch pond 453 G. is, dus dat het Engelsche broodrantsoen 1800 G. is, net zoo hoog als het verminderde Duitsche. Bovendien lijdt Engeland nog onder het volkomen gebrek aan aardappelen. Vier pond brood kost in Engeland 1 shilling iets meer dan een mark, terwijl men er in Berlijn slechts 83 pfennig voor betaalt. o Geen vleesch in de vleeschstad. Volgens Parysche bladen, zoo verneemt, de Köln. Ztg*. van de Zwitsersche grerts, zouden in verschillende groote Amerikaan- sche steden vleeschlooze dagen worden ingevoerd en daaronder de grootste vleesch stad van Amerika, Chicago. Te beginnen met 1 Mei zal in New- York de verlichting worden beperkt. o Een toenaderingspoging van Engeland tot Oostenrijk Volgens de Kölnische Zeitung verneemt de Basler Anzeiger uit Bern Van wel onderrichte zijde verluidt, dat de Engelsche gezant te Bern den Oosten- rijkschen gezant door bemiddeling van den Zwitserschen Bondsraad om een onder houd heeft verzocht. Een verwensching vervuld. 'k Mag doodvallen, als ik dien ring ge stolen heb, aldus betuigde Lee Million., een boer uit den Amerikaanschen staat Kentucky tegen een politie-agent, die hem op den weg staande hield om hem te fouilleeren, op zoek naar een diamanten ring. Mét dat hij dit gezegd had, viel de boer op den weg en stierf onmiddellijk. In zijn zak vond de agent den ring. Million die met zijn vrouw en kinderen op weg naar de stad was, vond een tasch. Daarin zat een ring, dien hij er uit haalde, ter wijl hij de tasch weer langs den berm van den weg wierp, met de opmerking »die zullen ze wel komen halen®. De eigenares kwam ook werkelijk zoeken en miste bij inspectie van het verlorene den ring. Ze gaf het verlies aan en de politie zette den boer met zijn gezin na. De vrouw en kinderen hoorden den eed en zagen Million doodvallen. BINNENLAND. Levensmiddelen in aantocht. Naar wij vernemen is te Rotterdam aan gekomen de *Amsteldijk« van de Holland Amerika-lijn, met gemengde lading. Deze boot heeft geruimen tijd in Engeland ge legen. Voorts de »Noordam«, van de HollandAmerika-ïijn, met een lading van 12,00 zakken tarwemeel, 36,500 quarters tarwe en 398 ton lijnkoeken. Deze boot werd sinds half Februari te Halifax vast gehouden. Ook is uit Halifax te Rotter dam aangekomen de »Oosterdijk«, van de HollandAmerika-lijn met een lading van 297,227 bushels tarwe en 12,042 zakken tarwemeel en 5658 zakken lijnkoeken. Verder is te Rotterdam gearriveerd de Noorsche boot »Svinta", met een lading van 1538 ton superfosfaat. Vervolgens vernemen wij dat te Amsterdam uit Hali fax is aangekomen de »Uramus«, van de Kon. Ned. Stoomboot-Mpij., met een lading superfosfaat, 317,860 Engelsche ponden superfosfaat, gestort in 't ruim en boven dien in 1510 zakken nog 267,800 Eng. ponden. Tevens zijn te Amsterdam aan gekomen de »Leda« en de »Pomona« van de Kon. Ned. Stoomboot-Mpij., met een gemengde lading. Deze twee schepen kwamen uit de Middellandsche Zee, had den een Engelsche haven moeten aandoen en moesten dus om hier te komen, door de onveilige zone varen. o Om in de gevangenis te komen. Te Nijmegen wierp een 62-jarige zwer ver, van beroep stalknecht, een spiegelruit van een winkel in met de bedoeling om in de gevangenis te komen. Hij had lan gen tijd vruchteloos getracht werk te krij gen en was nu geheel moedeloos. Hij werd aangehouden en voor den officier van justitie geleid, die zijn gevan genhouding niet kon gelasten, omdat op het feit minder dan 4 jaar gevangenis straf staat. Hij verliet dus het paleis van justitie en ging door de Arnhemsche stra ten dolen op het Land van Markt haalde hij plotseling een grooten steen te voor schijn en wierp daarmede een spiegelruit van het magazijn Au bon Marché in. Op nieuw werd hij gearresteerd en voor den officier van justitie gebracht^ die thans zijn overbrenging naar het huis van bewa ring gelasten kon, zoodat aan den wensch van den zwerver is voldaan. o Voeding der neutralen'. Reuter seint De Nederl. gezant in Amerika heeft een onderhoud gehad met president Wilson, over de mogelijkheid dat de uitvoer van levensmiddelen naar de neutralen zou wor den stopgeZet. Later werd gemeld, dat de geallieerden eerst van voedsel zouden voorzien worden en dat daarna de behoefte van de neutra len in overweging zou génomen worden. o Rijst in beslag genomen. De laatste weken worden in de Zaan streek groote massa's rijst in beslag ge nomen. Het is waarschijnlijk, dat de Regeering tot dezen maatregel overgaat, omdat in verband met de volksvoeding voor ons land nog benauwdere tijdqn aanbreken. o Kaarsen. De minister van Landbouw heeft voor kaarsen een maximum prijs vastgesteld van f 0.50 per pak van 300 gram netto prijzen voor ander gewicht naar evenredig heid. Deze maatregel, die met het groote gebrek aan petroleum verband houdt, is slechts een eerste stapeen verdere re geling zal spoedig volgen. Te Leeuwarden zijn ruim 300 gasver- bruikers aangeschreven, dat hun de gas- toevoer zal worden afgesneden. Onder ïen bevinden zich ook de comissaris van politie en een der wethouders. Melk. De Minister van Landbouw heeft vast gesteld een regeling voor consumptiemelk in den zomer 1917, welke 1 Mei a.s. in werking treedt. Degenen, hetzij het natuurlijke of rechts personen zijn, die in vorige jaren gedurende den zomer gewoon waren melk voor de consumptie te leveren, hetzij rechtstreeks, hetzij door bemiddeling van tusschenperso- nen, naar bepaalde gemeenten, behooren dit ook thans te doen naar dezelfde ge meenten, op dezelfde wijze voor zooveel zij zulks gewoon waren. Zij zijn echter niet gehouden om te leveren aan denzelfden persoon of aan de zelfde melkinrichting. Melkveehouders, die in vorige jaren ge durende den zomer gewoon waren melk aan fabrieken van melkproducten te leveren, kunnen ook leveren aan boter- of kaas- fabrieken, mits deze zich te voren schrifte lijk verbinden tot nakoming van het ten aandien daarvan bepaalde in eene voor de industriemelk te heffen regeling. De maximum-productieprijs wordt be paald op 11 of 11 ct. per L. naar gelang van de melkzone, waarin de leveranciers wonen de maximum-consumptieprijs op 13 cent. Verder bevat de regeling bijzonderheden omtrent bedoelde melkzones, toeslag, ont heffing van de verplichting tot melklevering, bepalingen voor tekort aan melk in eene gemeente en betreffende districtseommissiën Blauwe en witte gort. Er wordt nog al eens geklaagd, zegt 't »U. D.« over de blauwachtige kleur van de regeeringsgort. De meening als zou helder witte gort een beter kwaliteit zijn, berust echter op eene dwaling. De mooie witte kleur van gort wordt verkregen door zwavelen, welke werking ongetwijfeld aan smaak en kwaliteit af breuk doet. Blauwe gort is niet gezwaveld en daardoor zeer zeker van deugdelijker kwaliteit dan de witte. Men zij dus over tuigd, dat blauwachtige gort volstrekt niet slechter, doch inderdaad beter is dan helder witte. o Onze scheepvaart. Naar wy vernemen bevinden zich de onderhandelingen, door onzen minister van Buitenlandsche Zaken met de Engelsche en Duitsche regeeringen gevoerd over enkele bepaalde, belangrijke punten, onze scheep vaart betreffende, in het laatste stadium. Die met Engeland betreffen het aandoen van Halifax als controle-station, die met de regeering te Berlijn den Vlissingscheri maildienst en de torpedeering der zeven schepen. Van het resultaat, aihoewel de bespre kingen, naar wij uit goede bron vernemen met de meeste welwillendheid tegenover Nederland worden gevoerd, valt nog niets te zeggen, ofschoon men in Regeerings- kringen goede hoop heeft, dat binnen niet al te langen tijd de scheepvaart op onze koloniën en de maildienst op Engeland za kunnen worden hervat. Kachel uit elkaar gesprongen. Met een geweldigen slag is in de huis kamer van den koffiehuishcuder K. te De Bilt de brandende vulkachel aan stukken geslagen op een oogenblik dat zich gelukkig niemand in de kamer bevond. K. had de kamer juist zelf bezocht om te zien wat er zoo siste. Achteraf begreep hij, dat dit sissen al een begin geweest is van de ontploffing, vermoedelijk van een dynamiet-patroon, die inade anthraciet moet gezeten hebben. De slag was geweldig. Aan vele stuk ken lag de kachel over den vloer verspreid. Een groote, voor den schoorsteen staande spiegel werd verbrijzelde De stukjes ijzer van de kachel zijn in den zolder en in de penantkast gedrongen. De kamer was vol zwarte damp. De door den schrik ver slagen bewoners konden niets doen. Buren kwamen naar binnen en wierpen de resten van de kachel naar buiten. K. deelde mede, dat de anthraciet, die hij brandde, afkomstig was van het eerste halve mud, dat hij door bemiddeling van de distributie heeft gekregen. De schade is vrij belangrijk. Vliegmachine geland. Zondagnamiddag te vier uur is op een stuk bouwland onder de gemeente Schoon- dyke, vlak by Oostburg, een Fransche vliegmachine, tweedekker, bemand met den Canadeeschen officier Keiler en gemerkt Nr. 9376 A5, wegens een motordefect gedaald. De aviateur is geïntefneerd en de vliegmachine onder bewaking gesteld van militairen. De machine was bewapend met een mitrailleuse en bevatte nog een tiental bommen. Onder Barneveld wordt veel last van bewoners van woonwagens ondervonden. Zoo zijn uit de schuur van den landbou wer S. een fiets en een zweep gestolen, terwijl bij zijn buurman B. een nieuw paardentuig van ongeveer f170 werd ont vreemd. Bij een derden landbouwer zijn een aan tal kippen gestolen. Deze boer vond 's mor gens op de deur van het kippenhok een briefje, met de woorden»Nu het voer is uit kisten en kasten. Zullen we je ook maar van de kippen ontlasten®. BREDA, 21 April. De Raad beschikte afwijzend op een adres om voor industri- eele doeleinden 100% gas toe te staan en op een adres der slagers om Zaterdag tot 10 uur licht te mogen branden. Te gen de volgende vergadering werd de in stelling van een commissie van bijstand voor het levensmiddelenbedrijf toegezegd. Uit de discussies bleek, dat men in 't ge heel geen overzicht had van den financi- eelen toestand van het bedrijf. De finan- cieele staten, die iedere maand moesten worden overgelegd zijn niet opgemaakt. De accountant Van Rijn had medegedeeld met den besten wil ter wereld geen rap port te kunnen uitbrengen, aangezien de boekhouding zelfs niet aan de meest ele mentaire eischen beantwoordde. Wethouder Cramerus, die sinds 14 dagen aan het levensmiddelenbedrijf staat, beweerde, onder protesten uit den raad, dat de accountant niets had uitgevoerd, dat zijn arbeid van nul en geener waarde was, en hij hem daarom op staanden voet had ontslagen. Zoo ,werd den raad tot heden ook het maandelijksch verslag van kas-opneming, waarop hij, blijkens de verordening, recht heeft, onthouden vandaar de aandrang uit den raad, dat B. en W. nu eindelijk eens klaren wijn zouden schenken. In de stad loopen de wildste geruchten over het tekort van het levensmiddelenbedrijf, zegt de N. R. C. Voedselaanvoer uit Amerika. President- Wilson en het kabinet behan delen de kwestie van de regeling van uit voer van voedingsmiddelen naar Noord- Europa om te voorkomen, dat Duitschland voedingsmiddelen ontvangt 'uit de Vereen. Staten. De regeering zal, welke maatre gelen ook worden genomen, den uitvoer naar de neutrale landen niet verhinderen, tenzij deze ten goede komt van Duitsch land. Een Engelsche hulde aan een Neder- landsch officier. In de »Kamp Magazine®, het tijdschrift van de te Groningen geïnterneerde Engel sche matrozen van de 1ste. Royal Naval Brigade, komt het volgende artikeltje voor, waarin hulde gebracht wordt aan een Ne- derlandsch officier »Vele schokken en onaangename ver rassingen hebben wij gedurende ons verblijf hier moeten doormaken, maar wij meenen te mogen zeggen, dat geene verandering of gebeurtenis ooit een zoo hartgrondige en algemeen gevoelde droefenis teweeg heeft gebracht als die welke wij onder vonden, toen het algemeenbekend werd dat onze populaire en geëerbiedigde kapitein In de Betou ons verlaten had. Wij herinneren hem ons van de aller eerste dagen onzer interneering te Groningen af, toen wij versoh uit de loopgraven, onge- wasschen, vermoeid en hongerig daar aan kwamen 'een sterke," rechtopgerichte ge stalte, een joviale en opvallende verschijning die er voor zorgde dat wij kregen waaraan wij behoefte hadden en al het mogelijke deed wat voor onze gezondheid en ons comfort noodig was. »Maar pas gedurende den tijd toen hij met de leiding van dit kamp belast was, hadden wij het genoegen, hem werkelijk te leeren kennen, In het begin van 1915 kwam hij hier aan, toen hier alles in het algemeen bij verre na niet zoo georganiseerd en geregeld was als thans, en reeds dadelijk deden zijn rechtvaardigheidsgevoel en zijn helder toezicht zich in het geheele kamp gevoelen. »Met goedvinden van onzen commandant, kolonel J. T. Termaat, wien geen moeite te veel was om ons lot te verzachten, gebeurden en allerlei dingen die ons meer op ons gemak zetten verlof-privilegies en andere concessies "yverden toegestaan en zyne aanwezigheid deed zich op allerlei wijze gevoelen. Zelf een vlytig sportbe oefenaar, maakte hy het mogelyk dat allerlei

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2