LEVETOGEN Sproeten Brief aan een jong meisje. Een zorgvuldige leefwijze zij zegt dat brood Rusland's eenige redding is. Maar de revolutionnaire stroomingen zijn de nieuwe regeering niet vriendelijk gezind. Daarin hebben toch de imperialistische ele menten de bovenhand, het democratische beginsel is er slechts door Kerenski ver tegenwoordigd. En het volk wil van de eerstgenoemden slechts weinig weten. De nieuwe regeering zit dan ook wel in een moeilijk parket. Zij heeft vrede beloofd maar zocht dien te verdagen en dat uit politieke redenen. Want sluit zij nu buiten de geallieerden om vrede, dan mist ze den onmisbaren financieelen steun! van Frankrijk en Amerika. Dus geen vrede voorloopig. Maar de Russische massa vraagt niet naar diplomatie. Ze roept om daden, daden die voor eenvoudige hersenen spreken, bv. het opheffen van de ontzettende ellende, van den honger enz. 't Is dus de vraag wat die massa zal zal doen. Het borrelt en kookt en ziedt in haar boezem. Wie weet wat er uit voort zal komen 1 E|n kenner van Rus sische toestanden schrééf in de N. R. C. Ik heb kort geleden miet een persoon, die heel nabij Russische ambtelijke kringen staat, gesproken. Ik hoorde van zijn kant een goede, wel overlegde meening»dat u maar niet denkt,* zeide hij, »dat de. nieuwe regeering geheel de baas is, neen wij staan altijd nog midden in den chaos. Nieuwe wetten voor het buitenland hebben wij nog niet, en bij ons gaat het nog steeds volgens de wetten van de oude regeering waarom men hier in 't buitenland zoo pes simistisch gestemd is, weet ik niet, in ieder geval mag men hoop voeden de grondslag van deze hoop is, dat de Russische soci alisten hun wapenen nog niet weggesme ten hebben, dat zij den strijd verder voeren, om de verovering van de wereldiplomatie en de verovering van een wereldvrede en in ieder geval is men hier geneigd te ge- looven aan een toekomstig blok van de nieuwe regeering met de reactie tegen de altijd uitbreidende Russische socialistische vredesbewegingik ben van meening dat in Rusland geen mensch in het slagen van zoo'n blok gelooft. De strijd om den vrede gaat in Rusland met machtige schreden voorwaarts. Een groote tijd Voor Rusland in ieder geval. Dat machtige reuzenvolk, bevrijd van zijn boeien, oneer een rechtvaardig bestuur, ontginnend zijn onnoemelijk rijken bodem, kan een heerlijke toekomst tegen gaan. Als dat een vrucht van den oorlog was, zou hij al niet te vergeefs zijn geweest. BUITENLAND. Naar »De Tijd* meldt heeft de Paus besloten eenzelfde ketechismus voor de geheele wereld te laten samenstellen. Aan een commissie van theologen is het werk opgedragen. Om den nieuwen katechismus voor te bereiden, heeft Z. H. zich tot alle bisschoppen der wereld gewend, met het verzoek hem drie van de in hun bisdom men gebruikte leerboeken toe te zenden. o De nieuwe Gouverneur-Generaal. De generaal der infanterie baron von Falkenhausen, tot dusverre bevelhebber van het zesde leger, is onder bevordering tot »General-Oberst« tot gouverneur-generaal van België benoemd. o De regeering van Brazilië zal rnet die van Amerika samenwerken voor de ver zending van levensmiddelen aan de gealli eerden. Een aanval op Duinkerken. Torpedobooten van het marine-corps onder bevel van kapitein-luitenant Assman, deden in den nacht van 24 op 25 April opi 3000 M. afstand een aanval op de vesting en de reede van Duinkerken. Er werden 350 springgranaten afgevuurd op de haven, die door lichtkogels verlicht werd. Het vuur der vijandelijke kustbatteryen bleef zonder uitwerking. Na de beschieting werd het vaarwater afgezocht naar vijandelijke bewakingssche pen. Daarbij ontstond een gevecht met twee, naar het scheen, Fransche torpedobooten, van welke er één door een torpedoschot in den grond werd geboord. Een ander dade lijk daarna aangetroffen voorpost-vaartuig werd door artillerie vernield. Pogingen om de overlevenden der beide in den grond geboorde vijandelijke vaartuigen te redden moesten opgegeven worden, daar van den wal af een hevige beschieting begon. Al onze booten zijn onbeschadigd en zonder verliezen teruggekeerd. Fransch legerbericht. De Duitschers leden bij een aanval op de Hurtebise-hoeve een bloedige nederlaag en werden naar hunne eigen linies terug gedreven. Engelsche legerbericht. Veldmaarschalk Haig berichtOnze linie is heden ten Z. van de Scarpe eenigszins vooruitgelegd. Wij maakten gisteren in deze buurt twee veldstukken buit. Vele duizenden gesneuvelde Duitschers liggen op het slagveld, dat thans door ons bezet is. Er zijn aanvallen van den vijand afge slagen bij Lens en Yperen. Er zijn een groot aantal luchtaanvallen gedaan met succes werden bommen ge worpen op spoorwegknooppunten, vlieg kampen, militaire kwartieren en munitie depóts. Een bory viel op een trein en vernielde deze. Een troepentransport van den vijand werd met succes met mitrailleurs beschoten. Vijftien Duitsche machines en twee bal lons werden naar beneden geschoten, zes Engelsche machines worden vermist. »Gij zijt zestien, misschien zeventien jaar oud, gij hebt reeds het belangrijke besluit genomen de zijdeachtige lokken die over uwe bevallige schouders neergolven, tot een indrukwekkend haartooisel op te wer ken uwe japonnen zijn, met medehulp der mode, even lang geworden als die van uwe mama alles in uw toilet, in uw gang. in uw houding toont aan dat gij geen kind meer zijt, dat gij bijna een vrouw zijt, dat de mannen u meer dan een toevalli- gen blik verschuldigd zijn. ^Evenwel zijt gij toch altijd nog maar een jong meisje want gij weet u nog niet van uw spiegel te bedienen. Als gij er in kijkt, verheugt gij u het lieve gelaat te bewonderen dat hij weerkaatst en daar door gevoelt gij niet in u opkomen de be geerte hem te ondervragen zooals dit een vrouw van ondervinding nooit zal nalaten te doen. s ïBekijk u echter eens goed, met de oogen waarmede gij een uwer vriendinnen zoudt bekijken. Zeker, uw gelaat is bevallig maar wat is het bleek, wat doet zijn kleur treurig denken aan die der bladeren, door den najaarswind afgerukt Zeker, uwe lippen hebben een omtrek van keurige fijnheid maar wat schijnen zij onveranderlijk koud, ondanks, het kunst matige rood waarmede gij den proef naamt Zeker, uwe tanden zijn verrukkelijk blinkend maar wanneer gij lacht, laat dan die paarlen niet te veel zien, want uw tandvleesch is nauwelijks rose en uw kunst- rood kan daar niets aan doen Zeker, de zwarte kring om uwe oogen zou allerbe koorlijkst zijn, verlevendigd door de schit tering der oogappels maar al hebben zij ook een droomkleur toch ontbreekt haar, helaas, de helderheid en het leven. »Toch wil ik u niet meer verdrieten ik weet te goed dat men aan jonge meisjes zelfs het gèrihgste leed moet besparen daarom wil ik u het middel aan de hand doen dien overvloed van bevalligheid te krijgen, die voor een vrouw een gebiedende noodzakelijkheid is. >Een frissche en rose kleur, een liefe lijke karmijnroode mond, oogen tintelend van levensvreugd zijn niet te verkrijgen door het gebruik van kunstmiddelen, hoe geraffineerd die ook zijn mogen. Het ware geheim der schoonheid is er geen. Het is, op uwen ondankbaren leeftijd, voldoende dat een rijk en zuiver bloed door uwe aderen stroomt, opdat gij spoedig ontluikt als een bewonderde, begeerde, beminde vrouw. Gij kunt het uwe zeer gemakke lijk versterken en doen opleven door die rozeroode pillen te nemen, rozerood zooals gy droomt het zelf te zijn. En in alle apotheken kunt gij die onvergelijkelijke Pink Pillen vinden, die, door geheel de wereld bekend en gewaardeerd, aan een gelaat de jeugd, de frischdeid en de schoon heid zullen geven, die u te midden uwer gezellinnen de uitverkorene doen zijn. Dank zij de Pink Pillen, «uit gij, naar uw be- geeren, een jonge vrouw zijn, en gij zult langen, zeer langen tijd, steeds een jonge vrouw blijven.* De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Heusderi en Omstre ken bij G. Malingré, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BINNENLAND. Duitschers over de grens. Men meldt uit Gennip d.d. 25 April De Duitschers, welke zonder goede pa pieren over de grens komen, worden in dien zij nogmaals worden aangetroffen, naar de gevangenis overgebracht. Dezer dagen werden echter een tiental welke reeds voor de derde maal waren aangehouden, alhier in vrijheid gesteld, omdat in de gevangenis geen plaats meer was. o Duitsche kinderen. Via 's Gravenhage zijn Donderdagochtend 300 Duitsche kinderen, na een verblijf van ongeveer 6 weken te Delft, naar hun vader land vertrokken. In geen jaren zijn er zoo weinig kieviets eieren in Friesland gevonden als dit voor jaar. Tengevolge van het koude weer en den hoogen waterstand schijnen de vogels geheel van streek, zoodat de eierzoekers nog niet zooveel eieren in een week vinden als vroeger op één dag. Ook zijn vele eieren door de strenge nachtvorsten stuk gevroren. In Amsterdam Maandagavond een heel oploopje op de Brouwersgracht. Eerf 14-jarig meisje was in een soort driftbui te water gesprongen, maar geluk - kig weer gered, al was het zoo op 't nip pertje, dat zij in 't Binnengasthuis opge nomen moest worden. En nu de reden van deze consternatie Het juffertje was woedend omdat zij niet naar de bioscoop mooht i Langs den Maaskant worden dit jaar zeer veel bruine boonen op contract ge teeld. Contracteurs uit Uden hebben overal langs de Maas in Noord-Brabant en Gelder land contracten afgesloten voor den verbouw van zulke boonen. Het zaadgoed wordt voorgeschoten, zoodat er de kleine boeren nog al aan willen, temeer nog daar dit jaar aan geen voldoende hoeveelheid mest stoffen te komen is en bruine boonen nu per sé geen vet land noodig hebben. Dat de vervaardigers van Foster's Rug pijn Nieren Pillen zooveel doen om een Betere Gezondheid Methode te versprei den, wektverwondering. Zij toonen aan, dat niemand volle ge zondheid kan genieten, zelfs niet met be hulp van Foster's Pillen, tenzij hij zelf medehelpt. En zelfs iemand met drukke bezigheden heeft tijd om de korte gezond- heidsregels, die zij week aan week in dit blad geven, te lezen en te beoefenen. Ofschoon zulke openhartigheid nieuw is, lijdt het geen twijfel of een der redenen van de toenemende populariteit van Fos ter's Pillen is te vinden in de omstandig heid, dat de vervaardigers laten zien HOE GEZOND TE WORDEN, en wat even belangrijk isHOE GEZOND TE BLIJ VEN, zonder geneesmiddel. - Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken hoegenaamd niet op de maag of ingewan den. Zij dienen uitsluitend voor de nier en urine-organen. De geneesmiddel is van de hoogste waarde bij waterzucht, nier- gruis, rheumatiek, steen en alle ziekten uit nier- en blaaskwalen ontspruitend. De handteekening van Jannes Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Foster's Rugpijm Nieren Pülen zijn ver- krijgb. bij alle goede Drogisten k f 1.75 p. doos of 10.p. zes doozen. Tarwe en lijnkoeken. Naar wij vernemen is heden uit New- York via Halifax te Rotterdam aangekomen het stoomschip «Soestdijk» van de Holland- Amerikalijn met een lading van 7100 ton tarwe en 160 ton lynkoeken. Klei-aardappelen. De Ned. Bond van Aardappelhandelaren heeft met hlgemeene stemmen een motie aangenomen, waarin den ^liriister van Landbouw verzocht wordt, maatregelen te willen nemen om alle plaatsen in ons land zoo spoedig mogelijk van kleiaardappelen te doen voorzien. o Nederlandsch s.s. getorpedeerd. Een Nederlandsch stoomschip, Minister Tak van Poortvliet, van Huil op Harlingen, is vannacht zonder waarschuwing getorpe deerd. De bemanning is onmiddellijk in sloepen door een motorbotter, Martha, op gepikt en naar IJ muiden gebracht. De broodkaart. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de volgende circulaire tot de gemeentbesturen gericht »Ik heb de eer U mede te deelen dat, indien de laatste dag van het tijdvak, waar voor een broodkaart onder de tegenwoor dige bepalingen geldig is, op een Zaterdag valt, en op de dan geldende broodkaart niet voldoende bons meer voorkomen, de bons der broodkaarten van het daaropvolgende tijdvak door de bakkers op dien dag zul-, len mogen worden ingenomen ter verstrek king aan het publiek van het voor den Zondag bestemde bróód.* sterkt het vermoeide zenuw stelsel en geeft bij zenuwach- tigen, zwakken en lierstellen- den steeds goede resultaten. In busjes vanaf' 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Te 's-Hertogenboscli Gebr. Verhees, Orthenstraat B. 89 en Vuchterstr. 430 en Apoth. Dr. Lammers en Indemans; Waalwijk Apoth. Fa. P. J van GilsWerkendam J. S. Frederiks, Drogist. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Als contrólemaatregel,' tij dens den Staat van Beleg, wordt het getal Kommiezen der Belasting alhier uitgebreid met 4 Burger-Kommiezen en 9 Soldaat- Kommiezen. 26 April. Gisteravond werd alhier een vergadering gehouden van schoenma kers alhier, welke flink bezocht was. Binnenkort zal weder een vergadering bij eengeroepen worden van alle schoenmakers in het Land van Heusden en Altena, om tot oprichting van eene vereeniging te ge raken. Deze vergadering zal naar we ver nemen in Meeuwen worden gehouden. Prov. Ct. Werkendam. Bij de Ger. Kerk (A) alhier is beroepen de WelEerw. heer Ds. A. Brouwer van Zwartsluis. De brandstoffencomrnissie alhier be staat uit de heeren J. v. Loon, M. J. Meijer, J. J. van Oord en G. Versendaal. Andel. Door den heer H. was aan het schoolbestuur het verzoek gedaan de schooltijden volgens zomertijd te regelen, aangezien zijne betrekkftig niet toelaat met den ouden tijd mee te 'gaan. Thans zijn de schooluren dermate gewijzigd dat ieder der partijen M uur toegeeft en dus de school in plaats van om 10, uur (nieuwe tijd) om 972 uur aanvangt, wat ook voor den heer H. geschikt is. Den heer G. Verwijs is gekozen tot bestuurslid' van den oppersten polder, inplaats van den heer Adr. van Andel, welke is overleden. Baardwijk. 24 April. Maandagavond 8 uur wordt een vergadering gehouden van den woninghuurdersbond. Er werd gesproken, dat er in den laatsten tijd enkele verhuurders waren, die de woning- huren wilden verhoogen. Er zullen door den woninghuurdersbond maatregelen wor den genomen om dit tegen te gaan. Capelle. Zondagavond ontstond op de Zandschel alhier een vechtpartij tusscheri zekeren M. V. en J. O. alhier, waarby van het mes gebruik gemaakt werd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Door den Gem. Raad werd de jaar wedde van den heer J. v. d, Lely, als directeur van het levensmiddelenbedrijf, bepaald op f 30.per maand. De aardappelen zullen in 't vervolg niet meer door de gemeente zelf, doch door de fa. W. M. de Bas alhier worden gedistribueerd en wekelijks door de inge zetenen kunnen worden afgehaald. Drongelen. De verkoop der Emma- bloem heeft in deze gemeente, Eethen, Genderen en Babiloniëribroek te zamen op gebracht f 49,18. Een woord van dank aan de dames J. van As, N. J. Bos, J. Braams, A. Brune," J. der Dunnen en F. de Haan voor hare bereidwilligheid, om zich met den verkoop te belasten. Dassen. lu eene op 23 dezer ten ge meentehuize alhier gehouden vergadering is vastgesteld het volgend besluit De Klompenmakersbazen in de gemeente Dussen Op voorstel van de plaatselyke brand stoffen-commissie te Dussen gehoord de toelichting Besluiten Hunne algeheele medewerking te ver- leenen bij de zorg voor eene behoorlijke brandstoffenvoorziening in deze gemeente tijdens den tegenwoordigen steenkolerinood Bepalen le dat tot nadere aankondiging geen spaanders en anderen afval van de klompenmakerijen (met uitzondering van zaagmeel) buiten de gemeente Dussen zal worden verkocht en afgeleverd2e dat de maximumprys van de spaanders onge sorteerd op de bergplaats in of bij de klompenmakerij te Dussen wordt bepaald op 10 cent per zak. Genderen. De verkoop van het Emma- bloempje, die hier door bemiddeling van een tweetal dames is geschied, heeft op gebracht f 14,25. De vorige week zijn door de af- deeling van de V. P. N. alhier verzonden 1034 kippen-, 1000 eenden-en 15 ganzen eieren, totaal 11355 stuks. Giessen. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de Openbare school alhier hebben zich een drietal sollicitanten aangemeld. Gameren. Gebrek aan, ja aan schier alles. Doch gebrek aan brandstoffen is al een voornaam gebrek in een huisgezin. De steenkolen worden nu hier per kilo aangewogen en dan nog maar zeer zelden. De huismoeders weten haast geen raad om 't eten te koken en kleine kinderen ver kleumen van kou welke op een Maartsche manier maar blijft aanhouden. 1 Door de Heeren Gebr. a Jongh Steen fabrikanten alhier werd deze week vergun ning gegeven om een geheel bosch liggende bij de steenfabriek met wortel en tak uit te rooien ten einde vele van brandstollen te voorzien. Dat er gretig gebruik van gemaakt werd laat zich begrijpen, met hondekarren* handkarren en kruiwagens ziet men heele groepen huiswaarts këeren. Voorzeker een edele daad welke, vooral in deze benarde tijdsomstandigheden niet genoeg gewaardeerd kan worden. 's Gravenmoer. De tuinderij en fruit teelt maakt hier goede vorderingen en belooft deze de toekomst te zijn voor de gemeente. Naast het aanleggen van een grooten boomgaard, valt ook thans te ver melden, dat een tuinder uit het Westland hier een weide gaat scheuren, om deze het volgend jaar geheel met plat glas te beleggen. Herpt. Bij den landboüwer Jac. de Wilt alhier, heeft een paard twee veulens geworpen, hetgeen maar zelden voorkomt. Een der dieren is na een paar dagen ge storven. Hedel. 23 April. Op den heden ge houden Geërfdendag van den dorpspolder Hedel werd ter benoeming van een polder meester de novolgende voordracht opgemaakt bestaande uit de heeren 1 O. Mol (aftr.) 2 A. G. Rink 3 B. van Duijnen. Nieuwendijk. Door de onderafd. der V. P. N. alhier zijn deze week 5200 eieren naar Rotterdam verzonden. Sprang. Bij het omkappen van een zwareo boom bij H. alhier, viel deze op huis waardoor het dak op verschillende plaatsen deerlyk werd gehavend. Enkele kinderen die daar ter plaatse speelden wisten zich nog bijtijds uit dev voeten te maken. Veen. De in deze gemeente gehouden collecte met het Emmabloempje,heeft ruim f 22,opgebracht. De dames welke zich met den verkoop hiervan hebben beziggehouden hebben eer van hun werk. r Als iets bijzonders kan werden ge meld dat bij de Wed. V. een zeug niet minder dan 17 jongen heeft geworpen. Van de wagon aardappelen voor deze gemeente bestemd wordt goed gepro fiteerd. Voor veel gezinnen was het een uitkomst. Over de qualiteit mag men te vreden zijn het zijn aardappelelen flink van stuk, en de prijs er van is onder ieders bereik. Zaltbommel. De alhier opgerichte fruit- en groenteveiling voor de Bommeler- waard en de dorpen behoorden de Waal heeft tot bestuursleden gekozenW. B. Kronenburg, burgemeester te Kerkdriel, voorzitter M. P. de Jongh, Gameren, vice- voorz. dr. J. C. Wildervanck, alhier, le secretaris W. van Ballegooven, alhier, 2e secretaris en A. van der Kolk, Nederhe- inert, penningmeester. Een consortium, bestaande uit ne heeren G. van Berghem te Opijnen, van Weelden te Opijnen, F. Vos, alhier en van de Wer ken, Gameren, neemt alle risico der ver eeniging op zich en zorgt voor het be- noodigde kapitaal geraamd op f 25.000. Zuilichem. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van manslidmaten der Ned. Herv. gemeente van Zuilichem zijn op het tweetal voor een predikant geplaatst 1 ds. Steenbeek te Nijkerk (Fr.), en2ds. Japchen te Poederoijen. Op de voordracht voor een polder meester zijn door de geërfden van den Zuilichemschen polder in de Woensdag gehouden vergadering geplaatstA. van Waardhuizen (aftr.), P. van Brakel en E. G. van Genderen. I zelfs de donkerste verdwijnen I I door een pot SFRUTOL. Bij alle goede Drogisten. en meer lichaamsoefening.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2