NIEUWSBLAD voor het Land van flensden ea Altena, de Langstraat en de 28 Moeders H.n. VETWEIDERS. ALGEMEENE I li I. ZEER GROOTE SORTEERING SCHOENEN Speciale sorteering in Jongens Schoollaarzen, Overschoenen, Motor- en Fietskappen. F. SCURËIDËR ZONEN, DËIISDËN. Fantasle- Trouw- Zegel- J. J. NI E IJ E R, ringen Stoomhoutzagerij „De Linge." Rijwielen - Banden en Onderdeelen. Fabriek van Bedden en Matrassen. Molenstraat - GORINCNEM Hout- en Steenkolenhandel. Qroote fimailleer- en Reparatie-Inrichting. Paarden- en Veeverzekering- Maatschappij GROOTE MARKT. VOORJAAR. I KERKSTEEG. KANDEL in LEDER en Schoenmakersfournituren. GOK II CHEIH. SCHILDERIJEN Op het gebied van 5 pCt. korting contant. Graveeren gratis. kantoor: trkelstniiit, Lorincliem. AGENTSCHAP van liet Eeni«' Verkoopkantoor voor Nederland - van liet Illieiniscli-Westfalisclie liolilen-Syndieat. - Gazelle, Hima, Burgers, Germaan en Nederlandsche Kroon Rijwielen. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. De duikbooten-oorlog. Londen. Het wekelijksch overzicht der aangekomen er» verloren gegane schepen luidtaangekomen 2585 zeilvaartuigen en 2621 stoomschepen tot, zinken gebracht boven 1600 ton 40 en minder dan 1600 ton 15 schepen mislukte aanvallen op koopvaarders 27; tot zinken gebrachte visschersvaartuigen 9. De socialisten te Petrograd. De Fransche en Engelsche socialistische gedelegeerden die in Rusland gekomen zijn hebben aan journalisten hun indrukken medegedeeld. Sanders, secretaris van de Fabian Society, verklaarde, dat de Engelsche delegatie naar Rusland is gekomen niet alleen om de re volutie te begroeten, maar ook om delhou ding van de Engelsche arbeidersklasse ten aanzien van den oorlog nader uiteen te zetten. Het natuurlijke verlangen naar vrede bij de leiders der Russische arbeider s sluit elke gedachte aan een afzonderlijken vrede uit. De Engelsche delegatie heeft aan het comité van arbeidersen soldaten het nood zakelijke program voorgelegd, waarvan Engeland nooit zal afwijken en dat omvat teruggave van elk gebied dat door de bfute macht veroverd is herstel van alle schade, die veroorzaakt is door de mogendheden die voor den oorlog verantwoordelijk zijn Hierin is natuurlijk begrepen het herste van de kleine overweldigde landen. De delegatie verwacht hierop een nauwkeurig antwoord van het comité. Moutet, afgevaardigde voor Lyon, ver klaarde dat de Fransche delegatie de voor waarden voor een vrede zonder annexaties of oorlogsschatting nauwkeurig' opgesteld heeft. Hij zette aan het comité uiteen dat Frankrijk echter onder oorlogsschatting geenszins verstaat herstel van de aange richte schade. Zonder dit herstel is vrede onmogelijk. Frankrijk zal nooit een vrede teekenen die niet eervol is. Het begrip annexatie omvat geenszins het teruggeven van de gestolen landstreken, zooals Elzas-Lotharingeri. Dit is eeri ideaal dat vrije en democratische mannen niet mogen opgeven. Ik geloof, verklaarde Moutet, dat tus- schen het comité en ons reeds principieele overeenstemming bestaat ten aanzien van de quaestie der annexaties. Wij wachten nauwkeurige mededeelingen van het comité af, en ook een antwoord ten aanzien van de voorwaarde der oorlogsschatting. Het Russische antwoord is vertraagd ten gevolge van het vertrek naar Minsk, van de leiders van het comité voor arbeiders en soldaten. Tar weschaarsch te In een onlangs gehouden redevoering heeft het parlementslid Kennedy Jones, »Di rector general of food economyverklaard dat hij een tegenstander was van het stel sel om de waarheid te verbergen en daar om openlijk verklaarde, dat ten aanzien van de levensmiddelenvoorziening de toe stand in Engeland zeer ernstig was. Ver hongering is nog wel niet aanstaande, volstrekt niet, maar de voorraden levens middelen zijn toch zeer klein, want, erkende hij, de duikboot is meer dan een bedrei ging, zij is ernstig en werkelijk gevaar. Het gebrek aan scheepsruimte, de gedeel telijke mislukking van 's werelds tarwe oogst, de verwoestingen door de duikbooten, dat alles veroorzaakt een schaarschte aan taryve en meel, die, als het volk niet krachtig hiertegen ingrijpt, »ons kan bren gen aan den rand van een ramp.a Denk eens aan, zeide spreker, wat het zou beteekenen »voor de beschaving« als in de komende maanden tusschen nu en den Septemberoogst een ernstig tekort aan levensmiddelen, steun zou geven aan die laffe zielen weinige zijn er, gelukkig die een onbeslisten vrede wenschen en onzen dapperen jongens in de loopgraven de vruchten willen onthouden der zegepraal, die de gebeurtenissen der laatste dagen ons in een niet te ver ver wijderde toekomst verzekeren Ieder moest dus meewerken, ieder moest offers brengen opdat men met het voorhandene zon kun nen uitkomen. Ik wou, zei de heer Ken-, nedy. geest, dat er veertig millioen Food controllers in het land waren, die allen des Maandags hun werk begonnen met het vaste voornemen om in den loop van de week een pondje brood minder te eten. Niemand moet meer eten dan hij noodig heeft en uiterste zunigheid, streng waken tegen verspilling was noodzakelijk. Zoo zou het mogelijk zijn dat men door vrijwillige maatregelen zou kunnen uitkomen, maar bleef vrijwillige medewerking uit, dan zou de regeering niet aarzelen tot gedwongen rantsoeneering over te gaan. Honderd jaar lang 16 n^illiard schade vergoeding. De »Köln. Ztg.«, die door de Duitsche regeerders nog al eens in den arm geno men wordt, als ze een bericht lanceeren wil, verneemt van haar goed-ingelichten Berlijnscher» correspondent De Matin wil Duitschland honderd jaar lang 16 milliard jaarlijks laten opbrengen. Duitschland moet alle oorlogskosten terug betalen en alle pensioenen voor zijn re kening nemen. Men mag geen medelijden met Duitschland hebben. Tegenover deze eischen is een vrede zon der overwinning zinloos, zegt den man van de Kölnische. O De uitvaart van gouverneur- generaal von Bissing. Aan het Hand.bl. ontleenen wy De Duitsche gouverneur-generaal in Bel gië, baron Von Bissing, is aan de ziekte, die zijn gestel sedert maanden ondermijnde op 18 April bezweken. Het oordeel over het beleid van den man, die gedurende twee jaren in België alle macht in handen had zal zeer ver schillen naarmate het standpunt van schrijver of spreker zich stelt. j De uit vaart was vorstelijk, zie hieronder In l 't Brusselsch muziekconservatorium, sedert lang tot Protestantsche tempel voor de Duitsche militairen ingericht, heeft de uitvaartdienst plaats gehad. Van daar werd het lijk naar 't spoorwegstation ver voerd om de reis naar^ Dutischland te aanvaarden. De weg van 't Conservatorium naar 't station was met Duitsche troepen afgezet, talrijke Polizeimannen ^kuierden langzaam [heen en weer enBelgische politie hielp eveneens de orde handhaven. Langsheen de boulevards die de stoet zou volgen een dunne rij toeschouwers. Niet vele menschen, doch eerbiedig zich toonend, voor den doode, ondanks Voltaire's gezegde, dat' »le corps d'un ennemi sent toujours bon«. Eerst kwam dan een eskadron in 't wit gedoste curassiers, met wapperende wit en zwarte vanen aan hunne hooge lansen, aangereden. Dan een muziekcorps, dat al maar door treurmarschen speelde, waarop dan volgde een groep infanterie toen en kele kanonnen, met sterke, gelijkelijk bruinkleurige paarden bespannen, Een drie tal officieren, in groote uniform, droegen de decoraties van den overledene op kus sens. En dan kwam het lijk, op een affuit, getrokken door twee paarden. Om het 'ijk talrijke officieren met kronen en tuilen, waaronder een van Keizer Wilhelm II. Achter het lijk een paar officieren, o.w. de jongste zoon en een heer in bur gerkleedij, de oudste zoon van den afge storvene, prof. dr. Freiherr von Bissing, die in de quaestie van de vervlaamsching der Gentsche hoogeschool een gemarkeerde rol heeft gespeeld. Het strijdros van den gouverneur-generaal volgde. Toen trokken drie geestelijken in toga voorbij en enkele katholieke priesters. En dan weer kwam een groote groep officieren van allen rang, allen in feldgrau met donker-glanzende of gouden schitterende helmen, waartegen afstak de steekhoed van een diplomaat, de uniformen van Oostenrijksche en Bul-r gaarsche attachés, de fluweelroode gloeien de fez van den Turk. Maar het meest toch vielen in dit militair vertoon op en kele heeren in politiek met hoogen hoed. Ambtenaren van de civiele diensten en vertegenwoordigers van de Duitsche zen- tralen. Twee militaire pak wagens, boor devol met kronen en bloemen gevuld, sloten den stoet. BINNENLAND. IWasch het hoofd uwer kinde ren eenmaal per week met Pnrolzeep en u zult verwon derd zijn over den overvloedi- gen en prachtigen haargroei. Per stuk 60 ct. Bij Apoth. en alle Drogisten. Een ontaarde moeder. Voor het Gerechtshof te 's Gravenhage werd behandeld het appel ingesteld dooi den officier van justitie te Rotterdam tegen een vonntó van die rechtbank aldaar waarbij E. Kremers echtgenoote van W. Stevens thans dienstbode in eer» restaurant te Rot terdam, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, wegens het opzettelijk on verzorgd achterlaten van haar 3lL jarig kindje. De officier van justitie had veroordeeling gevorderd van bekl. tot 2 jaren gevange nisstraf. Uit de stukken bleek, dat bekl.'s man varende was. Zij had een woning in de Rosenstraat en ging eiken dag werken in een wasch- en strijkinrichting verliet des morgens reeds bijtijds haar woning en sloot dan haar kind in de woning op liet het den ganschen dag alleen, zonder het voedsel te geven. Medelijdende buren, ontfermden zich meermalen over het meisje en maakten gebruik van hun eigen huissleutel om de kamér, waar het kind zich bevond, open te sluiten, en het dan wat brood te geven. Meermalen gebeurde het, dat bekl. 's avonds laat thuis kwam met een anderen man en dan niet de minste notitie nam van haar kind, dat om eten schreeuwde. Ook ge beurde het, dat bekl. 's avonds thuiskomende, dadelijk weer wegging, zeggende tegen bureni: »ik ga nog eens lekker dansen*. Steeds gaat bekl. uit met dezelfden man, van wien ze zegt, dat het een vriend van haar man is. Bij een ingesteld onderzoek door de politie is geb/eken, dat de stroozak in de bedstede, waarop het kind lag, ge heel doorwekt was van de urine faecalién bedekten den vloer. Op zekeren dag kwam bekl. met het kind bij een familielid, vra gende of het daar een uurtje mocht blijven, waarin toegestemd werd. Bekl. is echter nimmer teruggekeerd en heeft niet meer naar het kind omgekeken. Bekl. in 't minst niet onder den indruk, gaf vrij onverschillig voor het Hof te kennen, dat zij, hoewel erkende geld te verdienen, geen geld van haar man kreeg. De advocaat-geeneraal mr. Mazel quali- ficeerde de daad van bekl. als hoogst schan delijk en onmenschelijk en spr. begreep niet, dat de rechtbank een zoo milde straf, n.l. 6 maanden gevangenisstraf, had opge legd. Spr. vorderde veroordeeling tot 1 Va jaar gevangenisstraf. Uitspraak 2 Mei a.s. Een geletterde keukenmeid. Als een unicum in de annalen van de geschiedenis der keukenmeiden' mogen wij zeker wel vermelden, dat bij een familie te Eindhoven sinds een-en-twintig jaar on afgebroken een keukenmeid in betrekking is, die niet minder dan zeven talen vol komen machtig is. En tot bewijs dat haar wetenschap geen oppervlakkige is, moge strekken, dat zij b.v. op 't gebied van Scandinavische taal, litteratuur en litteratuurgeschiedenis de beste is in ons land, en dat op dit terrein geen hoog leeraar haar evenaren kan, maar dat zij integendeel hier zelfs voor professoren een vraagbaak is. Het meest interessante daarbij is, dat Sophie Sanders zich deze wetenschap in haar vrije uren door zelfstudie heeft weten eigen te maken. 1 Nu zult gij vragen, of haar keukenbe zigheden geen nadeeligen invloed ondergaan van haar groote geleerdheid. Ik heb wel eens een keukenmeisje, dat verslaafd was aan romannetjes lezen, hooren verzuchten »Gosjemijne, "als ze mekaar niet gauw krijgen, brandt heel mijn eten aan.« Daar is bij onze geleerde in Eindhoven geen denkéh aan: Want de familie, die zich reeds een en twintig jaar in haar gelukkig bezit verheugt, getuigt van haar, dat er geen voortreffelijker keukenmeid op de wereld bestaat, maar dat ze ijselijk geleerd is. Het klinkt als een sprook - maar nog steeds is in haar vrije uren na nauwgezet volbrachte taak de studie de lievelingsbe zigheid van deze merkwaardige verschijning. o— Zegelwet. Bij Kon. Besl. van 4 April (St.bl. 273) is bepaald dat de wet op het recht van zegel van 22 Maart (St.bl. 244) Zegelwet 1917, in werking treedt op 1 Juni. o Nederlandsche schepen in Engeland. Naar de »N. Rott. Ct.a meldt, zullen de Nederlandsche schepen die sinds ge- ruimen tijd in Engelsche havens liggen, zeer waarschijdlijk op 1 Mei de thuisreis kunnen vervolgen. Dien dag zou de Duitsche regeering zekerheid toezeggen voor de veiligheid van de vaart. Het betreft ongeveer twintig schepen. Verzekert Uw WEIDEVEE bij de 's-GRAVENHAGE (DE OUDE ZWOLSCHE TAN 1895) GROOTSTE IIN NEDERLAND. tegen VASTE en LAGE premiën met IIOOGE schadevergoeding. Verzekeringsduur 6, 7, 8 of 9 maanden. Het risico van hemelvuur in 't open veld en dat van mond- en klauw zeer wordt GRATIS door ons gedragen. LINTHOUT, Directeur. voor Dames, Heeren en Kinderen, van de gewoonste tot de fijnste1 soorten. Snelreparatie- Inrichting. Eerste klasse schoen werk naar mast. Magazijnen van Dekens, Ledikanten, Meubels, Spiegels, Schilderijen, Cocos, Stoelen, Kasten, Tafels en volledige Slaapkamer-ameublementen. (uit de hand geschilderd) op TEGEL, op PANEEL of op DOEK met EIKENHOUTEN, GOUDEN of ZWARTE lijsten, rijke keuze, prachtige Landschappen (echte kunst) vanaf f2.70 tot f 19,25. Iedereen wordt tot vrijen toegang aan onze magazijnen, beleefd uitgenoodigd. F SCHREUDER EN ZONEN. vindt U de grootste verscheidenheid bij J 'MS':'PVS TELEFOON INTERCOMM. No. 49. Ondergeteekende is ondanks de moeilijke omstandigheden in staat aan zeer billijke prijzen te leveren de bekende Alle lVed.erlaiid.Hch. Fabrikaat. Aanbevelend, i DES ZON1 >AGHS GESLOTEN. N.B. Verkrijgbaar broedeieren van prima witte Leghorn. BIJVOEGSEL Vs&M SkWJtKMi V; - jW,-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5