I 1 voor 1st Lui ui Htisltui Alten de STRIJD. feuilleton. Uitgever: l. j. VEERMAN, Heusden. No, 3667. Woensdag 2 Mei 1917. EL NERO. A Und van altera Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Het leven is een strijd. Strijd is er op elk gebied. Dat zijn woorden die wij al zoo dikwijls gehoord heb ben, dat zij bijna hunne beteekenis voor ons verloren hebben. En toch verbloemen zij nietszij drukken volkomen uit wat zij zeggen, hetgeen bij vele spreekwijzen niet altijd het geval is. De strijd dien de mensch moet voeren bestaat zoowel op stoffelijk als op geestelijk gebied. Op stoffelijk gebied levert de mensch dien strijd tegen zijn evenmensch, tegen de die ren en tegen de planten. De eerste strijd dien de mensch te strijden had is zeker wel tegen de dieren geweest. De gevaarlijke kunst der dierentemmers, die ons nu nog 1 in verbazing brengt, bewijst ons de groote 1 macht die de mensch heeft over dé grootste en wijdste roofdie ren. Zelfs in oude. tijden, in het eerst van onze geschiedenis, werd de mensch overwinnaar in den strijd Wij lezen van Nimrod, die een mach tig jager was voor den Heervan Simson, die een leeuw worgdevan Hercules, die hetzelfde deed. Van de daden der wilden, die eens in Europa leefden en wier leven een aanhou dende strijd moqt geweest zijn met de grootste zoogdieren, met de dieren, wier beenderen wij vermengd vinden met de menschelijke werktuigen, be zitten wij geen heldendiehten die hun lof bezingen, maar zij hebben hoogst waarschijnlijk den.laatsten mammouth gedood en het laatste wilde rund getemd. Onze oudste Germaansche liederen, sprekende van een tijd, lang nadien, noemen nog den Urus, den Elk, den Sche.lk en den Wisent, na men, die met de diersoorten geheel en al verdwenen zijn. De strijd van den mensch tegen de wilde dieren heeft er veel toe bijgedragen om zijne' lichamelijke schoonheid en kracht te ontwikkelen, die strijd heeft hun moed en dapper heid gegevenevengoed als men heeft„nood leert bidden," heeft men ook„nood leert strijden." Azië, de 27) Eer echter Dolores het overschot van het maal wegbracht, stak Manuela, zonder dat het meisje het bemerkte, een zeer schérp dolkvormig mes, dat by de spijzen lag, bij zich en in het bezit daarvan gevoelde zij zich nu veel geruster. Zij bezat nu immers een wapen, dat zij zich voornam in geval van nood vast te gebruiken. Tevens besloot zij, haar uiterste best te doen om hare gevangenschap te ontvluchten, en daartoe eerst' de genegen heid harer bediende te winnen. Dit laatste viel haar dan ook volstrekt niet moeielijk. Wauneer zij echter gemeend had, deze daardoor te bewegen, om haar bij hare vlucht behulpzaam te zijn, dan bedroog zij zich ten zeerste, want in de eerste plaats was hare vrees voor de wraak van den graaf veel te groot, dan dat zij het gewaagd zoude hebben, om tegen diens bevelen te handelen, en ten andere was haar het laatste geheel onmogelijk gemaakt. Zij mocht, evenals Manuela, buiten het huis alleen de veranda en nu en dan, maar onder streng, persoonlyk opzicht van den ouden bediende, het achterste gedeelte van den tuin, tot op een honderdtal schre den van het huis betreden, verder mocht zij echter niet komen. woonplaats van leeuwen en tijgers, heeft !de eerste krachtige volken voortgebracht. Die Afrikanen, in wier land de leeuw leeft, zijn de krachtig'sten onder de negers. In Amerika heeft men nooit die groote, sterke dieren gehad4 vandaar dan ook, dat de oorspronkelijke Amerika- neh, met de anderen vergeleken, yeel zwakker zijnhun strijd met den Jaguar en Puma is veel minder geschikt om hunne physieke krach ten te ontwikkelen. En de Nieuw- Hollanders zijn een uitstervende stam zij hebben en hadden geen, dieren in hun land, die voor hun leven ge vaarlijk waren. James Cook, hen bezoekende, ondervond dat zij niet eens wisten, hoe zij den Kangoeroe moesten jagen.. Alle dieren kunnen door den mensch getemd wordeiï. Over het algemeen hield men de hyena voor ontembaar, maar in de oasen van Kordofan, ten zuiden van Egypte, is hij tam als een hond. Te Rome spande* men vroeger leeuwen en tijgers gezamenlijk voor de kar. De oude Indiërs reden op den rug van leeuwen en luipaardep, en thans nog gebruikt men in Indië een kleinen tijger, jachtluipaard, als jachthond. Frederik BarbarosSa hield zulke jachtluipaarden, zij lagen achter ö.p het paard, sprongen er af op een gegeven teeken en vervolgden het wild. Sommige Noord-Amerikaansche stammen jagen met getemde wolven. De Egyptenaren speelden met de gevaarlijkste slangen, zij lieten ze zoogenaamd dansen op de maat der fluit, zij wonden ze om hun lichaam of om de armen, gebruikten ze als stokken, kortom zij deden er mede wat zij wilden. Het temmen van sommige onzer huisdieren, die zeker niet, zooals we' eens beweerd is, als huisdieren ge schapen zijn, schijnt het werk van duizenden jaren te zijn geweest, want de aard van het wilde dier is bijna volkomen gewijzigd en veranderd. Het wilde paard uit de steppen varr Zuid-Rusland is zoo wild, dat bet bijna onmogelijk schijnt het te temmen slechts zeer langzaam is het paarc voor ons gebruik geschikt gemaakt. De schilderijen van Persepolis ver- toonen geen ruiters, zelfs in Rome Daarbij kwam nog, dat beiden nooit ie mand anders van de bedienden, dan den ouden, norschen knecht te zien kregenop zekere uren van den dag werden zij in de slaapkamer van Manuela opgesloten, zoo ook, wanneer de andere kamers gereinigd werden, en zij hoorden dan aan hetJachen en praten der werkenden, dat er een groot aantal meiden en knechts aanwezig was, of deze echter iets van Mariuela's aanwe zigheid wisten, dit was hun onbekend. Dolores was de dochter van arme land lieden, die tot heerendiensten op het slot verplicht waren. Zij bewoonden in het, tot het slot behoorende dorp eene kleine hut. 1 De oude norsche bediende was haar oom, en, toen deze bij hare ouders verscheen en Dolores tegen een flink loon in betrek king nam ter bediening van eene jonge dame, die binnen kort op het kasteel Zoude aankomen, scheen dit hare ouders en haar zelve zulk een buitengewoon geluk toe, dat zij haar oom de stiptste. gehoorzaamheid beloofde, eene belofte, dat zij, zelfs al stond haar leven er bij op het spel, wel nimmer, althans niet licht verbreken zou. Zoo ging d^g op dag voorbij en dage lijks verwachtte Manuela dat graaf Castilio zou aankomen, voor welk geval zij vast besloten was, eerder haar mes tegen hem of tegen zich zeiven te gebruiken, dan hem ten offer te vallen, doch iedere dag ging om, zonder dat de verwachte verscheen en de gevangene geraakte van lieverlede in werden paarden slechts gebruikt om oorlogskarren te trekken. De Per zische koning Cyrus was de eerste, die eene ruiterij oprichtte. Ofschoon er ten tijde van Mozes paarden in Egypte waren, zijn de Egyptenaren niet op hunne monumenten afgebeeld als te paard zittende, maar hunne vijanden, de Arabieren en Indianen, zijn zoo afgebeeld. Het edelste en schoonste paardenras, het Arabische, is slechts èen product van langdurige zorg en opvoeding. Ook onze tamme dieren hebben eene historie Op eene oud-Egyptische schilderij wordt de ram gebruikt om het land te ploe gen; het is nog maar eenige eeuwen geleden dat het paard den 'os heeft vervangen voor den ploeg. En het is oppervlakkig zonderling, maar de groote dierenvan heCbosch verdwijnen het eerst voor den mensch hetzij,* omdat zij het gevaarlijkst zijn, hetzij omdat zij het meeste voedsel noodig j hebben en dus den mensch het meeste nadeel doen. Hannibal kwam met zijn leger uit Noord-Afrika naar Europa, hij had een menigte olifanten bij zich, die daar inheemsch warensedert veertien a vijftien eeuwen zijn zij uit dat gedeelte van het werelddeel verdwenen. Leeuwen zijn er, niet meer in Klein-Azië; dat zij er geweest zijn, blijkt o a daar uit, dat de leeuwen- en tijgerjacht onder de Romeinen een keizerlijk privilege was. Zoo verdween de beer uit de bosschen-van Duitschl^nd, waar hij lang voor het grootste dier wrerd gehouden en in oude liederen de ko ning der dieren werd genoemd. De aueros is reeds lang uit onze streken verdwenen, en hij zon in geheel Europa te vergeefs gezocht worden als het Russische gouvernement niet eene kudde beschermde in hetbosch van Bialowicz. Daar blijft hij bpstaan ten gerieve van de jachtliefhebbers Zoo is het gegaan met den eland, die nog maar op eene plaats in Europa leeft, n.l. in het bosch van Ibenhorst in Duitsehland. De bever leefde vroeger in onze wateren en het wilde zwijn werd in alle bosschen van ons land gevonden. Bij de ruïne van Brederode vond men ettelijke jaren geleden nog beenderen en slagtanden van wilde zwijnen, die waarschijnlijk een toestand van zenuwachtige verzwakking. De anders op hare wangen bloeiende rozen verdwenen en maakten plaats voor eene ziekelijke bleekheid, de straal harer oogen weid matter en alle levenslust ont vlood haar. Ternauwernood nog raakte zij de spijzen aan, die haar, voorgezet werden, hef ge keuvel van Dolores vermocht haar geen glimlach meer af te dwiugen, Uren lang kon zij onder heete tranen, op de kniëen vóór haar bed doorbrengen, en de bezorgde, haar werkelijk liefhebbende Dolores weende dan met haar, zonder te weten waarom. TIENDE HOOFDSTUK. Het duel. Inmiddels had de familie Diza, zoowel als de politie der hoofdstad, zich uitgeput in navorschingen naar de verdwenene, zon der dat de resultaten meer dan negatief waren geweest. Dat de ontvoering van Manuela geschied was door den man in Genueesche kleeding, dit was licht te constateeren geweest dooi de verklaringen van den gendarme, daar er echter een don Ramon Plastro, noch als ministrieel ambtenaar, noch als parti culier in Madrid te vinden was en ook nooit bestaan had, zoo was het duidelijk, dat de Genuees zich zei ven een valschen naam had gegeven. Verder viel ook aan te nemen/ dat de Genuees denkelijk wel niet in zijn eigen >elang de ontvoering gepleegd had, in eene op de tafels van dit grafelijk verblijf hebben dienst gedaan en riu bewaard worden in de museums van Haarlem en Leiden. De walvisch ook is verbazend in aantal afgenomen, en moet al verder en verder worden' opgespoord. Het is vooral de sphuld van het zooge naamde zwakke geslacht, dat dit grootste aller zoogdieren zoo zeld zaam wordt. Traan en balein zijn de dingen, waarom de walvisch wordt gedood. De prijs van het balein was vooral zeer hoog, tengevolge van het maken van corsetten. Als de crino- lies in de mode waren gebleven, en men had baleinen in plaats van sta len veeren gebruikt, zou er misschien geen enkele walvisch meer leven. Dan zou het er mogelijk mee gegaan zijn als met de zeekoe in Rusland, die zoo volkomen in een zestigtal jaren is uitgeroeid, dat men zelfs tegenwoordig niet eens éen volkomen geraamte, van dat dier bezit. List en schranderheid vervangen bij den mensch de plaats van kracht in zijn ongelijken strijd met de die ren. En waar list en schranderheid niet meer baten, daar gebruikt hij vergif De Indianen aan de Ama- zonenrivier dooden de dieren met pijlen, die vergiftigd zijn. Zulke pij len gebruikt men ook op Borneo en in geheel Indië. Het gebruik van dat vergif, curare of woerari, maaki het vleesch der daarmede gedoode dieren niet ongeschikt tpt voedse vöor den mensch en in sommige streken is het een handelsartikel zooals bij ons buskruit. De tijd, waarin dat vergif'bereid wordt, is een feest tijd. En zoo is de mensch maar door gegaan, alle eeuwen door, met te strijden, te strijden. Om zijn bestaan om uitbreiding van macht, ja waar niet om. Tegen het dier tegen zijn medemensch en tegen zich zelf. En deze laatste strijd is waar lijk niet de minst zware. Of is het niet waar dat wie zichzelf overwin sterker is dan wie een stad overwint Laat de mensch dan maar woelen en en strijden, mits hij strijde voor een rechtvaardige zaak. o BUITENLANDSCH OVERZICHT. plotselinge liefde voor Manuela ontvlamd want het aannemen var» een valschen naam, het gebruiken van chloroform om Manuela te bedwelmen, zoomeje het voor de vlucht gereedstaande rijtuig bewezen voldoende eene zorgvuldige voorbereiding der schaking. Nu deelde don Diaz zijn toekomstige schoonzoon wel mede, dat de graaf Castilio aanzoek had gedaan om Manuela's hand, doch ook dit spoor scheen niet het juiste te zijn, want de graaf was tot aan het einde van het gemaskerde bal .steeds als hof^edelman in de nabijheid Hunner Ma jesteiten geweest en had van de geheele familie Diaz niet de minste notitie geno men. Buitendien kwam hij, toen de ont voering van Manuelo bekend werd, iets wat natuurlijk niet te verhinderen was, in per soon bij don Diaz. Hy gaf bij dit bezoek niet alleen zijn afschuw en zijne hoogste verontwaardiging over de daad te kennen, maar stelde ook al zijne macht en zijn grooten invloed tot het opsporen van den vermetelen vrouwenroover ter beschikking van den diep terneergebogen vader, daarbij zijne vereering voor Manuela volstrekt niet onder stoelen of banken stekende. Maar ondanks deze handelwijze, vatte Pelloro instinctmatig verdenking tegen hem °P- De jonge man bevond zich in de hoogste opgewondenheid en hud by zich zei ven plechiig gezworen niet eerder te rusten vóór hij den dader ontdekt, Manuela be- vryd en den ontvoerder getuchtigd had. »De Engelschman heeft aan het front bij Atreeht gisteren zijn derde groote bloedige nederlaag geleden. Na buiten gewoon hevige en heen en weer golvende gevechten bleef den Engelschen als eenig succes van de met ontzaglyke massa's on dernomen doorbraakslag, het door Engel- sche granaten vernielde en in de vooruit geschoven Duitsche stelling gelegen dorpje Arleux ten N. va,n de Scarpe, voor welks puinhoopen de Engelschen .andermaal met duizenden dooden betaalden/ Alle andere voordeelen, die de Engelschen in den loop van den verwoeden slag hadden kunnen behalen; werden door onze tegenaanvallen in een gevecht op korten afstand weer af handig gemaakt. Ten deele verbeterde onze infanterie bij deze krachtige tegen aanvallen hare oude stellingen naar voren toe. Totdusver zijn 22 officieren en ruim 400 man als gevangenen alsmede een aantal machinegeweren geteld. Dat is het bericht uit het Duitsche hoofdkwartier. »De derde bloedige neder laag®, noemt dit officieele bericht den derden slag bij Atreeht. Nu verstaan wij gewone menschen onder een nederlaag het verpletteren van den vijand, in ieder geval den tegenstander zóó klop geven, dat hij niet in staat is voorloopig weerstand te bieden. Maar in de Duitsche legertaal schijnt het woord nederlaag hetzelfde te beteekenen als een succes, 'dat beneden de oogmerken en de verwachtingen van den aanvaller bleef. Want het voordeel is ook nu weer aan Engelschen kant geweestgelijk in de vorige slagen bij Atreeht. Alleen de re sultaten zijn heel wat minder dan die van den tweeden en heelemaal niets als. men ze vergelijkt met die van den eersten slag. Het eenige wat de Engelschen bereikt heb ben is, dat ze het stadje Arleux in handen hebben gekregen, wat nauwelijks van eenige taktische beteekjenis is. liet blijkt op het Westerfront al duide lijker dat de Duitschers zich geweldig weren en de geallieerden een zwaren kamp te voeren hebben. Uit .Reuters beschrijvingen wordt duidelijk dat de Duitschers hun af weerkracht voornamelijk zoeken in machine geweerstellingen. Overal waar maar een granaattrechter, een stuk muur, een plekje, sterk door zijn ligging, te vinden is, heb ben de Duitschers hun machinegeweren op gesteld. Het moet onbeschrijfelijk zyn hoe Zijn anders zoo vriendelijk wezen was geheel veranderd. v Met een somber, zorgvol gelaat liep hij rond, nergens vond hij rust, maar alhoewel; hij eene rustelooze werkzaamheid aan den' dag legde, toch scheen alles te vergeefs te zijn. Zijne mismoedigheid werd nog daardoor vermeerderd, dat de politie, die zich in den beginne de zaak lévendig had aangetrok ken, op eens al zijn aandringen slechts beantwoordde met schouderophalen en met er op te wijzen, hoe weinig gevolg de tot dusver aangewende pogingen hadden ge had, ja, men gafhem zelfs niet onduide lijk te verstaan, dat men van meening was, dat de ontvoering van Manuela met hare eigene toestemming had plaats gehad. Waartoe dus nog verdere moeite te doen zij zoude wel iets van zich laten hooren Zoo waren er bijna veertien dagen na Manuela's verdwijning verloopen, toen Diego op zekeren avond van een bezoek aan Juan, die, nog steeds zwaar aan zijne wonden lijdende, in de tuinderswoning ternederlag, in zijne eigene woning terugkeerde. Zijn bediende meldde hem, dat er een man op hem wachtte, die hem dringend wenschte te spreken. Pelloro wierp zyn mantel af en trad zijne spreekkamer binnen, die gelykertijd zijn werkvertrek was, beval licht, en nadat de bediende dit gebracht had, voerde hij den aangedienden bezoeker binnen. Wordt vervolgd. email

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1