ASTHMA. groepen. Het best was de toeneming der sterfte nog vast te stellen bij het vrouwelijk deel van de bevolking en bij het niet tot den militairen dienst opgeroepen deel van de mannelijke bevolking. En dan bleek dat in Pruisen bij het vrouwelijk geslacht in de eerste vijf oorlogsmaanden (Augustus December '14) de sterfte 12K proc. grooter is geweest dan in dezelfde tijdsruimte van 1913 en wanneer men de zuigelingsterfte hiervan aftrok, nog ongeveer 10 proc. Hetzelfde bleek bij het onderzoek van de sterfte onder het mannelijk deel van de bevolking, dat buiten den militairen dienst was gebleven, de groepen tot het 17e en vanaf het 45ste jaar en hooger. Reeds 1914 toonde onder hen, vergeleken met 1913, een toeneming van de sterfte aan met 6.8 pet. voor Pruisen alleen, en wel valt het grootste deel dezer stijging op de hoogste leeftijden, op de oude mannen, die reeds voor den oorlog niet veel weerstand meer hebben. Zuigelingen, vrouwen en oude mannen worden dus door den oorlog en zijn gevolgen in het land zelf het meest aangetast. Nog meer dan Duitschland moet Frank rijk onder dezen oorlog lijden. Let alleen op wat de volgende cijfers aangaande Parijs z te zeggenhebben. In Parijs bedroeg het aantal geboorten 1914 1915 1916 lste kwartaal 12,394 11,291 6534 2e kwartaal 12,461 7351 7378 3e kwartaal 11,094 5753 7156 4e kwartaal 9379 6078 6937 In het eerste oorlogsjaar is de geboorte met 12,830, of 25.7 proc. achteruitgegaan, in het tweede met 23,738 of 47 5 proc. Uit een in het Bulletin bewerkte samen stelling van negen groote en middelmatig groote Fransche steden waarvan materiaa aanwezig was, valt op te maken, dat in het tweede halfjaar van 1915 het aantal ge boorten 42 proc. kleiner geweest is dan in het tweede halfjaar van 1913. Wat de sterfte aangaat zijn in de niet- bezette 77 departementen in het eerste oorlogsjaar 72,300 (11.8 proc.) menschen meer gestorven dan in het jaar vóór den oorlog die getallen moeten in het tweede jaar van den oorlog nog aanzienlijk hooger geweest zijn, want in vergelijking tot het eerste halfjaar van 1913, wijst het eerste halfjaar van 1915 in deze 77 departemen ten een toeneming aan van 53,722 ge storvenen of van bijna 17 proc. De bewerker van de gegevens vooj Frankrijk komt bij zijn vergelijking van de geboorte- met de sterftegetallen tot de conclusie, dat er, afgescheiden van het verlies aan menschen door den oorlog, tij dens het eerste oorlogsjaar in Frankrijk 143,229 menschen meer gestorven dan geboren zijn geworden. Van beteekenis is ook nog een conclusie waartoe deze bewerker voor Frankrijk komt en wel deze dat na drie jaren oorlog in dit land, op de 10,000 personen der be volking nog slechts 4704 tot arbeid ge schikte menschen aanwezig zijn. Een treurige toekomst voor Frankrijk Hoe verschrikkelijk toch spreken deze getallen uit hun brutale klaarheid. Het Fransche volk, dat zooveel edele en heerlijke eigenschappen bezit wordt gebracht tot ondergang. De beste krachten vloeien weg en het geboortecijfer neemt al meer af. Het beste deel van dit land in een woestenij herschapen en voor t overige deel straks geen bevolking meer om het te bewonen en te bewerken. Wanneer zal toch het einde komen Velen zien in dezen dag uit naar Rusland. De gisting neemt er toe. Het volgende bericht zegt voldoende. Gisterenavond is op het Newskyprospect een nieuwe botsing voorgevallen tusschen aanhangers van Lenin en soldaten. t Onge veer 3000 volgers van Lenin, waarvan 800 met geweren en sabels gewapend waren, trokken rond met vaandels met opschriften als Weg met de regeering Weg met den -oorlog 1 Toen een afdeeling soldaten tusschen beide kwam, vuurden eenige werklieden. Wanneer men bedenkt dat dit een te legram van Reuter is, en dus zoo gunstig mogelijk voor de nieuwe regeering is ge steld, mogen wij tusschen de regels door lezende wei vaststellen dat er een heftige beroering is onder het Russische volk. Milkoejof, de minister van buitenlandsche zaken heeft alle socialistische groepen ver bitterd en tegen zich ingenomen door zyn nota, waarin hij als oorlogsdoel de vero vering van Konstantinopel stelde. De so cialisten wertschen nl. geen inlijvingen en geen oorlogsschattingen terwijl Lenin en zyn aanhang een oogenblikkelijken vrede wil. Het gevolg van desie botsing is dat Miljoekof voornemens is heen te gaan. De correspondent vtm de Corriere della Sera vreest dat de val van Miljoekof dien van het geheele kabinet ten gevolge zal hebben en betreurt dat vooruitzicht, daar een zoo danige verandering uit het oogpunt van oorlogvoering wellicht weer tot verdeeld heid in alle geval tot tijdverlies aanleiding zou geven. Nu is er een gemeenschappelijke con ferentie gehouden van de voorloopige re geering,, het uitvoerend comité van den raad van afgevaardigden van werklieden en soldaten en het tijdelijk comité uit de Doema met het doel de crisis te bezweren. Of dit aan de conferentie gelukken zal staat te bezien. Merkwaardig was de ver klaring die Goetsjkof tijdens de vergadering aflegde over den toestand aan het front. De staat van zaken is, zéide hij, heel ernstig. De toestand van het leger geeft op het oogenblik reden tot groote bezorgd heid. Er zijn onverwijld maatregelen noo- dig tot herstel van de krijgstucht en op beuring van de stemming. De minister van oorlog legde er voor het overige na druk op, dat de toestand volstrekt niet hopeloos was, maar als de tegenwoordige toestand aanhoudt, kan hij noodlottige ge volgen hebben. De volksmassa's denken te licht over het gepraat over vrede. Zij denken, dat de vrede eenvoudig verkregen kan worden door "het neerleggen van de wapens, in plaats van door geestdrift en vertrouwen. Zulke praatjes veroorzaken ontreddering en neerslachtigheid onder de soldaten. In Rusland dus wel een zeer bijzondere beroeringMocht er voor heel Europa die rust uit voortkomen, waarnaar alle volkeren, oorlogvoerende zoowel slis neutrale met brandend verlangen smachten. Het Asthmapoeder en de Asth- macigaretten van Aphotheker Boom geven bij inademing direct verlichting bij Asthma en daaruit voortkomende Borstbenauwdheid en Borstbeklemming. Verkrijgbaar in de meeste Aphotheken en Drogistwinkels d 90 ct. per doos. Waar niet verkrijgbaar wordt een doos franco toegezonden, na ontvangst van f 1.door Fir ma A. M. BOOM. Arnhem. BUITENLAND. Bomaanslag op de voorstad van Londen. Londen, 7 Mei. (Reuter). Het persbureau meldt, dat in den vroegen ochtend een vijandelijk vliegtuig vier bommen wierp op een noordoostelijke voorstad van Londen. Een man werd gedood, een man en een vrouw werden gewond en verschillende gebouwen licht beschadigd. (Hdbl.) De Turken in Palestina. De Turken verdrijven cle burgerbevolking uit Gaza, Jaffa en 10 andere plaatsen, gelegen achter hun front in Palestina. r o Dienstverrichtingen voor het Duitsche leger. In- een Havas-telegram uit Parijs wor den eenige Duitsche documenten aange haald hun herkomst, wordt niet ver meld uit welke blijkt, dat de burgers in het bezette gedeelte van Noord-Frankrijk door het Duitsche legerbestuur worden geprest tot diensten ten behoeve van het Duitsche leger. Een gezegend vader. Te Boerde in Westfalen heeft de arbeider Hulser de vorige week ten gemeentehuize aangifte gedaan van de geboorte van twee welgeschapen zoons en twee dochters. Haren voor de industrie. In Duitschland dringt men er nu bij de vrouwen op adn om de haren, die ze bij het kammen verliezen en die, met name op het land, achteloos worden weggeworpen, op te zamelen. Dit haar met andere be- standdeelen vermengd, levert n.l. de riyver- heid een mooie stof in de plaats van andere, die niet meer te krijgen zijn. De drijf riemen in fabrieken worden b v. tegenwoor dig voor een deel daaruit samengesteld. plaats. De nieuwe Kamers zullen binnen twee maanden na het ontbindings-besluit, dus in ieder geval voor einde Juli, hoogst waarschijnlijk zelfs in het begin van die maand bijeenkomen. Het Noorsche stoomschip Hop gechar terd door Gué en Bolle en Schilthuis te Rotterdam is met een lading van 76,317 bushels boekweit van New-York te Rot terdam aangekomen. o Heidebranden. Zondag woedden uitgebreide boschbran- den in de gemeenten Tongelre en Stratum. Een uitgestrekt gebied bosch ging ver loren. Zondagmorgen ontstond brand te Klein- derliempde, langs den Oirschotschen grint weg, in de heide^ qn dennenbosschen van de heeren Spierings, Vogels, Van Gerwen, en Gebr. Peijnenburg. Een oppervlakte van 25 loopensen ongeveer ging in de vlammen op. Daar men bij het begin op vier verschillende plaatsen tegelijk de vlammen zag opslaan, wordt hieraan kwaad willigheid gedacht. Tusschen Helvoirt en Drunen woedden Zondag ernstige bosch- en heidebranden. De Fransche bladen laten zich op bui tengewoon sympathieke wijze uit over de Nederlandsche verpleegsters, die onder leiding van mej. Van Bevervoorde naar Frankrijk zijn gekomen. Herinnerd wordt aan de vele werken van liefdadigheid, waaraan Nederland sinds het uitbrreken van den oorlog deelnam De bladen verklaren, dat Frankrijkdit nooit zal vergeten. o De Marechaussée Commissie kocht dezer dagen in de Neder-Betuwe een tiental 2 en 4-jarige paarden, tegen prijzen van 775 tot 875 gulden. o Twee Vlaardinger stoombeugers tot zin ken gebracht. De logger »Hoop op Zegen M. A. 20« passeerde Maandag voorgaats van IJmuiden en rapporteerde dat hij aan boord heeft 32 menschen, zijnde de volledige beman ningen van de twee stoombeugers Prins Hendrik de Nederlanden VI. 195 en Mar th^ Maria VI. 199,beide van de reederi; A. Hoogenbijk Jzn., te Vlaardingen, welke volgens rapport van den logger in den grond geschoten zijn. Scheepvaart op Amsterdam Gedurende de afgeloopen week (29 Apri t/m. 5 Mei) zijn te Amsterdam aangeko men 7 stoomschepen en 1 zeilschip, waar van geladen 3 met stukgoed en graan 1 met graan, 1 met cement en pek, 1 ledig. Vertrokken zijn 9 stoomschepen. In dezelfde periode van 1916 zijn aan gekomen 20 stoom- en 2 zeilschepen ver trokken 24 stoomschepen. BINNENLAND. De ontbinding der Kamers. De Tel. deelt mee, dat in parlementaire kringen de ontbinding der Staten-Generaal in de tweede helft van Mei verwacht wordt - liever gezegd het ontbindingsbesluit, want de datum der ontbinding zal door de Kroon moeten worden bepaald. Verondersteld wordt, dat de Eerste Kamer de ontwerpen-Grondwets-herziening in de week tusschen 14 en 20 Mei zal aannemen en dat zeer spoedig daarop het ontbindingsbesluit zal volgen. In Juni hebben dan de verkiezingen voor de Eerste Kamer (door de Provinciale Staten) en voor de Tweede Kamer (door de Kiezers) De vogelstand hier te lande wordt thans bedreigd door de N. V. Import en Export meldt de Geld. en Nijrn. Ct. Deze ven nootschap heeft n.l. mogelijk om onze Oostelijke naburen te helpen aan alles wat eetbaar is aan poeliers, enz. bekent gemaakt dat zij strandloopers, kempen, roodpooten, gruttes, kleine strandloopers, roerdompen, kraaien en meeuwen opkoopt. Zou de tijd niet ver meer zijn, dat goede prijzen besteed worden voor ratten, muizen, meikevers enz. Inschrijving voor den landstorm. De Minister van Oorlog heeft in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de in schrijving van de landstormmannen tuschen de 30 en 40 jaar alleen de bedoeling heeft, dat, als Nederland in een oorlog mocht worden betrokken, deze mannen onmiddellijk te velde zullen kunnen komen. De ZuidAAmerikaansche bladen maakten dezer dagen melding van de aanhouding te Buenos-Aires van een groote hooveelheid effecten en goud aan boord van het stoom schip »Amstelland« tot een Waarde van een millioen. dollar. Deze geheele zending, welke echter niet op de scheepspapieren stond vermeld, was geconsigneerd aan een Duitsche bank aldaar, zegt het Hbld. Uit het onderzoek is dan ook gebleken, dat de directie van den Kon. Holl. Lloyd, eigenaresse van de »Amstelland, totaal onbekend was met de zending. De ka pitein van het stoomschip erkende, dat het zijn bedoeling was de zending te verber gen. De directie van de Kon. Holl. Lloyd heeft daarin aanleiding gevonden, hem uit den dienst der reederij te ontslaan. De »Amstelland<r ligt sedert nog te Buenos-Aires waar de ontdekking plaats had. Dit staat echter in geen verband tot de ontdekte smokkelarij. De Minister van Waterstaat benoemde den heer J. Faillie te Poederoijen tot bui tengewoon opzichter bij de werken aan de Noordervaart. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dit met ingang van 9 dezer in het hulptelegraafkantoor te Well een hulptelephoonkantoor voor het algemeen verkeer zal worden opengesteld. De diensturen zijn gelijk aan die van het betrokken hulptelegraafkantoor. Te Venlo is de brievenbesteller v., d.Y. gearresteerd wegens het, smokkelen van vet in zijn brieventasch. Huiden en leer. Tot leden der directie van het Rijks distributiekantoor voor huiden en leer zyn door den minister van Landbouw benoemd de heeren J. L. van Gijn, directeur van het Rijksproefstation ten bate der lederin dustrie te Waalwijk, en L. Verwoerd te Amsterdam. Voor de distributie van huiden en leer, van looistoffen en van inlandsch eikenschors zijn regelingen vastgesteld. Door de bemoeiingen der N. O. T. zijn nog ongeveer 140 ton looistoffen (vaste looi-extracten), in September, Noveróber en December aangevoerd, vrijgegeven. De visschersvloot stilgelegd. *In verband met de torpedeering en op brenging van verschillende visschersschepen wordt heden het stoomvisscherijhedrijf te IJmuiden stil gelegd, totdat afdoende waar borgen voor de veiligheid ter zee voor de visschersvaartuigen 'en bemanningen zullen zijn verkregen. Na zeer uitvoerige be sprekingen tusschen de Vereeniging van reeders van visschersvaartuigen en de Onderlinge Oorlogsrisico Maatschappij te IJmuiden werd Zaferdag het besluit ge nomen het uitvaren na Zondag 6 Mei te verbieden, met dien verktande, dat schepen welke na 6 Mei uitvaren, niet meer bij de Onderlinge Oorlogsrisico Maatschappij verzekerd zijn. Dit beteekent natuurlijk een stopzetten van het geheele bedrijf Aan den heèr Geheimraad Gneist, handels attaché aan het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage is daarvan per uitvoerig schrijven kennis gegeven. -o— Een kantoorbediende te Amsterdam heeft aangifte gedaan* dat hem in het hoofd postkantoor alhier door een als heer ge kleed persoon een portefeuille inhoudend^ twee aangeteekende brieven met een gelds waarde van -te zamen f 770, is ontrold De Nederl. schoener «Concördia Cons- tans« had op de Noordzee een ontmoeting met een Zeppelin, die tot driemaal toe op den schoener afkwam, blijkbaar om de nationaliteit vast te stellen. De gezagvoer der van de »Concordia ponstans«, die niet begrijpen kon wat de Zeppelin-comman dant wilde, liet de Nederlandsche driekleur zoo ver mogelijk over de deklading hout uitspreiden. Toen het lnchtschip voor de derde maal over het zeilschip koerste, be merkten de luchtvaarders vermoedelijk dat de schoener een Nederlandsche was en verdween de L 43 snel in N.-Oostelijke richting. De aConcordia Constanscc zette daarna verder ongemoeid de reis naar IJmuiden voort. Hoogst-aangeslagenen. De St.Crt. van Zaterdag bevat de lijsten der hoogst-aangeslagenen in de verschil lenden provincies. In deze provincie be draagt het aantal 415. De laagste aanslag is f 869.59, terwijl die in Zuid-Holland niet minder dan f 2.403.16s bedraagt. o Er* heerscht door de langdurige droogte in de Haarlemmermeer groot gebrek aan drinkwater. Men is geheel afhankelijk van het regenwater en de meeste regenbakken zijn ledig. Melkrijders voeren uit Amsterdam en Haarlem leidingwater aan in melkbussen. Er wordt een ware handel in drinkwater gedreven. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestanr van Heusden, MAAKT BEKEND: dat in de week van 7 MEI tot 13 VI EI 1917, op de navolgende bons ver- irijgbaar zijn de daarbij vermelde regee- ringsgoederen Bon no. 47 2 ons Rijst. 48 1 r> Gort. 49 I d Zeep. d d 50 1 Groene erwten. j 51 2 j Bak- of Braadvet. 52 5 K.G. Aardappelen. DE BURGEMEESTER DER GEMEENTE HEUSDEN brengt ter openbare kenni dat op Vrijdag, den 11 Mei a.s., var des morgens acht tot des namiddags vii uren, de stemming zal geschieden tei vervulling van eene plaats in de Provincial* Staten van Noord-Brabant voor het Kies district Heusden, waartoe depe gemeente behoort. De candidaten in alphabetische volg orde zijn CANTERS, M. A. C. KLIJBERG, E. W. SNIJDERS, J. J. H. VEN VAN DER, G. R. Tevens wordt de aandacht gevestigd o[ art. 128 van het Wetboek v. Strafrecht luidende »Hij, die opzettelijk zich voor een andei uitgevende aan eene krachtens wettelijl voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstra van ten hoogste één jaar. Heusden, 7 Mei 1917. De Burgemeester voornoemd HONCOOP. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. vin de maand Augustus a.s zal te 's-Gravenhage een examen worder; gehouden voor de betrekking van telegrafisi of kantoorbediende, bestemd voor den diens der posten ijen en telegrafie te Amsterdam Rotterdam en 's-Gravenhage. Aanmelding behoort schriftelijk te ge- schieden bij het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie te 's-Gravenhage vóói 1 Juli a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij der Directeur van het Post- en Telegraaf kan toor te dezer plaatse.ee De Heer C. van Alphen, chef eenei Boekdrukkerij en Boekbinderij te Antwer pen, is met zijn gezin naar'hier, zijn ge boortestad, teruggekeerd. Hij deelde one mede dat Antwerpen gebrek aan alles heeft. Om enkele staaltjes 'te noemen men betaalt 250 fr. voor, 100 Kilo ge smokkelde aardappelen. Aardappelensohil- len doen 7 cent per kilo en worden dopr de kleine bevolking gegeten. Vleesch kosi 16 a 18 fr. per kilo en vet insgelijks Groenten 1000 fr. per zak van 100 kilo De armen worden Verzorgd door de alge- meene spijskokerij doch weldra zullen ooi voor betalenden spijszalen worden ingericht alwaar men kan eten voor 40 centimes per persoon. De landbouw heeft grooi gebrek aan kunstmeststoffen. Nu was ei te Boon bij Antwerpen 200,000 kilo been- derenmeel. Duitschland nam er 180,00C kilo van voor zich en liet aan geheel België ter verdeeling over 20.000 kilo. Met opzet worden werkeloozen gekweekl door de Duitschers. Zoo had het gemeente bestuur besloten om de dokken te» later schilderen. De commandatur belette dii en een vakman moest liever werkeloos worden. Dit zijn slechts enkele grepen uit het geen hij ons mededeelde doch genoeg orr: met de Belgen diep medelijden te hebben Andel. Met den aanvang van hei nieuwe leerjaar verlieten 35 kinderen dr school terwijl ruim 20 nieuwe leerlinger bijkwamen. Ammerzoden. Door de gemeente veldwachters Bokhoven en de Weerd zijrj tegen een zevental bakkers proces verbaal opgemaakt terzake het verkooperi van re- geerings brood waf niet aan het wettelijk gewicht voldeed. Dussen. Door Zijne D.H. Monseigneur van der Ven, bisschop van 's Bosch, zijn tot Kerkmeesters alhier benoemd, de heeren J. v. d. Pluijm en A. Verhoeven. Land van Heusden. Begunstigd door het prachtige weder is het poten en zaaien bijna afgeloopen. Alleen het zaaien der bieten vraagt wat milder weer. Er worden minder suikerbieten, daarente gen meer voederbieten uitgezaaid. De vruchtboomen in deze streek belo ven veel. Luttelherpt. Onder het vee van den landbouwer L. alhier is een geval kramp- vuur voorgekomen. Het cadaver is onscha delijk gemaakt. Nederhemert. De landbouwer Haas akker trof dezer dagen een zware slag een jong paard dat voor de eerste maal een veulen ter wereld bracht vond hy des anderen daags dood in den stal liggen zoo mede het veulen en leid hij hierdoor een schade van 1300 gulden. Beide cadavers zijn onder politie toezicht begraven. Raamsdonk. Onze dorpsgenoot A. Dirven, assisfent aan de stoomzuivelfabriek alhier, is benoemd tot Directeur der stoom zuivelfabriek te Baarle-Nassau. De Heer T. Dopheiden, ambtenaar ter secretarie alhier,is in gelijke betrekking jenoemd te Schaarsberg (L.) Sprang. J.l. Zaterdag vierde de echt-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2