N offensief en defensief begunstigt, dan kan er geen twijfel meer bestaan, dat een grens, die geheel ten onrechte Maaslinie genoemd wordt en door de vestingen Namen en Luik verdedigd moet worden, ontoerei kend is. Die grens moet veeleer tot aan zee vooruitgeschoven worden, ook in het belang van ons gezag ter zee. Von Bissing zet vervolgens uiteen dat naast deze, voor een nieuwen oorlog in aanmerking koménde, faktoren de bescher ming van de Duitsche economische belangen 4n België, zelfs gedurende den vrede, van onschatbare beteekenis is een weer zelf standig geworden België zal nooit onzijdig zijn, maar integendeel zich aan de bescher ming van Frankrijk en Engeland onder werpen. De Duitsche handel en industrie zal in een weer zelfstandig België de ver? over'de plaats verliezen en misschien nooit weer terugwinnen. Het ligt voor de hand, dat de Duitschè belangen in Antwerpen gevaar zullen loopen zoodra Duitschland België weer prijs geeft. De Belgische industrie, zegt von Bissing, zal Duitschland natuurlijk nooit willen dooden maar het moet die industrie door een bijzondere wetgeving onder gelijke productie-voorwaar den brengen als de Duitsche industrie. België, aldus von Bissing, moet genomen en behouden worden, zooals het thans is en in het vervolg ook zijn moet. Doch al heeft de Duitsche regeering dit doel opgegeven de geallieerden willen in geen geval een vrede die Duitschland laat zoo als het was voor den oorlog. Nog dezer dagen bleek dat bij een de bat in het Lagerhuis, over de motie van Snowden, die het Huis instemming wilde laten betuigen met de verwerping van alle imperialistische verovering en gebieds uitbreiding, waaraan het -democratische Rusland uiting heeft gegeven. En wat heeft daarop o.a. Asquith geantwoord Hij onderscheidde vier soorten van in- lijvingen, en, betoogde, dat de Russische democraten slechts één soort inlijving ver wierpen. Zij zouden, meende hij, stellig goedkeuren, ten eerste inlijving, die onder drukte volken bevrijddeten tweede in lijving, die gescheiden volken hereenigde ten derde strategische inlijving. In Reuters verslag gaf Asquith van dit derde soort inlijving geen voorbeelden. Ze zou, zeide hij, een waarborg moeten geven tegen aanvallen. Zou hij b.v. bedoelen, dat Frankrijk zijn gebied tot den Rijn moet uitbreiden, teneinde een breed water tusschen zich en Duitschland te hebben En dat ook België, zooals Belgen hebben geschreven, daardoor van Duitschland moet worden gescheiden Dat Engeland Helgo land terugkrijgt om een Duitsche vloot in bedwang te houden Zou Italië meer dan door Italianen bewoonde streken van Oos tenrijk moeten verwerven, opdat het stra tegisch sterke grensstellingen tegen zijn Noordelijken en Oostelijken buur bezit Zou Rusland of Polen een stuk van Prui sen moeten hebben Men kan het slechts vragen. Maar het lijkt ons voorshands gewaagd te onderstellen, dat het demokratische Rus land, als het blijft denken gelijk zijn ge zaghebbers nu denken, tegen dit soort inlijving geen bezwaar zou hebben. In elk geval komt Asquith, sprekende als hij deed, in het schuitje van de Duitsche regeering, die, zoo al niet door inlijving, toch waar borgen wil hebben, dat naburig land geen aanvalspoort tegen het Duitsche rijk blyft. De vierde soort inlijving, waartoe As quith de verwerping van demokratisch Rusland beperkt ziet, is verovering om de wille van uitbreiding van grondgebied en van politieke en ekonomische vergrooting. En daar is, zeide hij, ook in het Engelsche parlement geen mensch voor. In ieder geval blijkt duidelijk genoeg dat er nog geen kans op toenadering is van Engelsche zijde. Of de duikbooten er hen toe dwingen zullen Zeker, de Engelschen voelen het reeds aan den lijve dat de zee onveilig is en de heerschappij op de zee door de onderzeeërr al zeer wordt aange vochten. Maar het is toch ook gelijk de Duitsche pacifist Fried schrijft Men jubelt ook nu nog over de onfeil baarheid van den verscherpten duikboot oorlog, die Dalle gestelde verwachtingen overtreft*, en men vergeet, dat deze onder neming thans 3 maanden oud is. Heeft men ons niet in duizend redevoeringen en artikelen gezegd, dat de duikbootoorlog ons nader bij den vrede zou brengen, dat bin nen drie maanden Engeland op de knieën zou liggen De drie maanden zijn voorbij 1 Van een verkorting van den oorlog wordt niet meer gesproken en minister Radoslawof, onze bondgenoot, heeft kort geleden de waarheid gezegd, toen hij in een intervieuw verklaarde, dat het toetreden van Amerika den oorlog verlengt. Het toetreden van Amerika is echter het gevolg van den duikbootoorlog. Waarlijk, het wordt tijd, dat men de afgoden van het geweld ein delijk leert kennen!* Rusland danDat het een afzonderlijken vrede sluite. Wij gelooven daar niets van, te minder nu het pas van Amerika een leening van 100 millioen dollar heeft ge kregen. Wel is het Russische leger op het oogenblik geheel werkeloos, doch het is niet onwaarschijnlijk dat dit spoedig ver anderen zal. Kerenski, de man van-het volk, is minister van oorlog geworden en hij gaat nu zijn machtigen invloed gebrui ken om de tucht te herstellen en de man nen ten strijde te voeren.De Russische soldatencourant schrijft naar aanleiding van Kerenski's komst naar het front: »Het leger juicht Kerenski's benoeming geest driftig toe. Het leger heeft een ijzeren wil, een sterke arm, en ridderlijken geest noodig. Dat alles is vereenigd in Kerenski. Wij maken nu een periode van de grootste wanorde door, en menigeen verlangt naar een leider, naar een meester. Reeds is er van alle kanten over een militaire dictator schap gesproken, Door zijn tegenwoordig heid zal Kerenski alle gevaar afwenden, dat de legers aan een militair terrorisme zouden worden onderworpen. Het leger heeft Kerenski noodig. Hij moet te midden der soldaten komen. Het leger vertrouwt en gelooft hem en zal hem volgen, waar heen hij hen leidt«. Dus Rusland zal ook een spoedigen vrede niet aanbrengen. De strijdende legers dan, zullen die de beslissing geven? Ach, waarde lezer, er is geen voortgang. De poging, om op het westelijk front de beslissing te doen vallen in het jaar 1917, is al mislukt. De Duitschers zijn geheel in het defensief. En de anderen De Franschen zijn uitgeput. Die bloeden lang zamerhand dood. De Italianen zijn in hun lOden veldslag aan de Isonzo een weinig vooruitgekomen, maar kunnen den weer stand der Oostenrijkers niet breken; er is geen uitzicht dat zij hier zullen doorbreken Yan generaal Sarrail die van uit Grie kenland de geallieerden zoo nekken is ook niets van belang te verwachten. Dus ook hier geen kans dat de vrede bevochten zaL worden. Amerika dan? Het zal geschut en mu nitie leveren zooals het al gedurende den loop van den geheelen oorlog heeft gedaan en zal later ook op groote schaal man schappen zenden. Maar dat kan nog een poosje duren. Wat dan? In de bespre kingen duikt de gedachte aan een nieuwen aan een vierden oorlogswinter op. Eers heel aarzelend, terwijl de mogelijkheid er van nog als iets krankzinnigs beschouwt wordt. Deze waanzinnige gedachte krijg echter steeds meer vorm en kan in October zekerheid, en daarna werkelijkheid zijn Een vierde oorlogsjaar in 't zicht Zal het waar zijn Ach, waarom niet Waarom zou in 1918 of 1919 niet eers de algeheele inrichting komen en de onder gang? In 1917 nog geen vrede, zoo meenen wij. Tenzij Tenzij er een wonder gebeurt. Tenzij de harten der Volkeren veranderd worden! BUITENLAND. Aan het Hdlbl. ontnemen wij Vredesvoorbereiding. Men schrijft ons uit Lausanne Opvallend is de plotseling hernieuwde ijver door Duitsche handelslieden in Zwit seriand aan den dag gelegd. Een heirleger handelsreizigers van over den Rijn is plot seling hier te lande verschenen. Alle branches 'zijn vertegenwoordigd en men schijnt te arbeiden volgens een van te voren beraamd en georganiseerd plan. Sommigen brengen inderdaad aanbiedingen van arti kelen mede, die voor den kooper uiterst voordeelig schijnen. Anderen geven toe, dat zij op het oogenblik niets hebben te offreeren, doch slechts komen om de her nieuwing der goede relatiën met hunne Zwitsersche cliënteele voor te bereiden. Deze handelsreizigers hebben over het algemeen een speciaal militair verlof ver kregen om Zwitserland te kunnen bearbei den. Al te maal teekenen van de dingen, die te komen staan en ook van den feilen handelsoorlog, dien wij verwachten kunnen. De Sneeuw. Men schrijft ons uit Lausanne d.d. 14 Mei Hoe lang en laat ook de winter geduurd heeft, snel smelt thans de sneeuw ook in de hoogste streken. De top van den Rigi is byna geheel vrij. Op den Pilatus ligt echter nog bij de drie meters en vier en een halve by het hospies op den St. Gotthard. Een gevaarlijke tijd daarboven Niets schijnt echter den desertielust der Italianen te kunnen bekoelen. Vijf waar onder één officier, zijn er dezer dagen s.v.p. den 3322 meter hoogen Theodul-pas over gekomen naar Zermatt. Aan moed heeft iet dien lieden althans niet ontbroken. Volkomen uitgeput worden twee van hen e Zérmatt nog verpleegd. De anderen zijn te Brigue geïnterneerd. os Duitsche torpedoboot gezonken. Op Woensdag j.l. ongeveer negen uur voeren drie torpedobooten en een onder zeeboot om de west, ongeveer zes mijl uit de kust. De achterste torpedoboot kreeg een hevige schok en zonk terstond. Van een der vaartuigen werden twee sloepen ter redding uitgezeteen hulpkruiser kwam spoedig uit de Eems naar de de plaats waar de boot was ondergegaan. De onderzeeboot verdween plotseling. De oorzaak van het verdwijnen is onbe kend. Het Amerikaansch congres heeft defini tief de wet op den dienstplicht aangenomen, die nu nog slechts wacht op de handtee- kening van den president. Engelsch troepentransportschip getorpe deerd. Het Engelsch transportschip »Cameronia« is met troepen aan boord den 15den dezer in het oosten van de Middelandsche Zee getorpedeerd. Een officier en 128 min deren, alsmede twee scheepsofficieren en 9 van de bemanning worden vermist. Het prijshof te Hamburg aan de N R.Ct. Inzake het Ned. stoomschip ^Batavier VI* heeft het prijshof den eisch tot vrij lating van het schip en gedeelten der la ding toegewezen. Andere gedeelten der lading zijn in beslag genomen, met dien verstande, dat voor sommige goederen schadeloosstelling is toegewezen. Inzake het Nederlandsche stoomschip »Niobe« was vrijlating van schip en la ding (bestaande uit kaas en 27 vaten likeur) geëischt. De uitspraak is uitgesteld. o De voedselvoorziening der neutralen. New. York, 19 Mei. Volgens een tele gram uit Washington van de »Associcated Press* is het verstrekken van levensmid delen aan Nederland, Skandinavië, Zwitser land en Spanje, officieel besproken in een vergadering van het departement van bui- tenlandsche zaken, waarbij Balfour en Lan sing tegenwoordig waren. Omtrent de nood zakelijkheid om de uit voeren naar die'landen te beperken, teneinde te voorkomen, dat de goederen hun weg naar het vijandelijke land zouden vinden en om scheepsruimte voor de geallieerden te behouden, werd overeenstemming verkregen. Een volledig stelsel van medewerking van Amerika aan de voedselvoorziening is reeds uitgewerkt, maar de plannen moeten nog aan de goed keuring van het Congres worden onder worpen. Alleen Donderdags varkensvleesch. De Berlijnsche magistraat heeft bekend gemaakt, dat met het oog op de geringe hoeveelheid varkensvleesch, die op het oogenblik ter beschikking van de be volking staat, tot nader - order varkens vleesch slechts des Donderdags verkocht mag worden. Kolennood in Frankrijk. Naar de »Neue Zuricher, Zeitung* me dedeelt, werd met het oog op den heer- schenden kolonnood in het departement Haute-Savoye besloten de bosschen ten deele. tè sloopen. Deze arbeid zal door krijgsgevangenen worden verricht, en de overheid heeft dan ook bereids drie duizend krijgsgevangenen voor dit doel beschikbaar gesteld. Waarschijnlijk zullen andere de partementen dit voorbeeld binnenkort vol gen. o De kosten van den oorlog. De »Frankf. Ztg.« verneemt uit Geneve, dat de Fransche regeering nog deze week de begrooting voor de maanden Juli, Augus tus en September bij de Kamer zal indienen. De verlangde kredieten bedragen de som van 9.843 millioen francs, zijnde 218 mil lioen meer dan in het tweede kwartaal van dit jaar. De post oorlogsuitgaven diamantbewerkers de vorige week Naar »Het Volk* verneemt, is niet Troelstra naar Rusland vertrokken, maar Hymans en Van Kol, beiden in opdracht van het Hollandsch-Scandinavisch conferen tie-comité. Paspoorten werden hun zonder bezwaar verstrekt. Het aantal werklooze te Amsterdam daalde van 4433 tot 4387. Veilig thuis. Gisteravond zijn den Niéuwen Water weg nog binnengekomen de Nederlandsche stoomschepen »Schiedijk«, gekomen van New-York, en »Andijk«, van Antofagasta. De vijf schepen uit Engeland verwacht zijn thans binnengekomen, en welte IJmuiden de »Grotius« en te Rotter dam de »Menado«, de »Maasdijk«' de »Ameland« en de »Themisto«. bedraagt deze begrooting milliard francs. alleen reeds 8 BINNENLAND. Ontbinding der Kamers. Bij Kon. Besluit is bepaald dat de slui ting van de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal zal plaats hebben op 24 Mei, de ontbinding van de beide Kamers op 27 Juni. De verkiezing voor de Eerste Kamer is daarbij vastgesteld op 14 Juni, de ver kiezing voor de Tweede Kamer op 5 Juni, de stemming voor de Tweede Kamer op 15 Juni en de herstemming op 22 Juni. De opening der nieuwe zitting van de Staten-Generaal zal plaats hebben op 28 Juni. De »Hendrika Johanna«. De N. R. Ct. meldt nog omtrent de »Hen- drika Johanna*, dat het torpedeeeren ge schiedde door een groot model Duitsche .onderzeeboot, welke geen vlag voerde. Hoewel direct na een plotseling beschie ten van het vaartuig de zeilen waren ge streken, ging de duikboot toch steeds door met schieten. De duikbootcommandant heeft niet ge vraagd waar het schip vandaan kwam, alleen wat de lading was. De »Noordam«. Op de Rotterdamsche beurs liep een gerucht, dat zich weldra door het land verspreidde, dat de »Noordam« (op weg naar Amerika) getorpedeerd zou zijn. Er is gelukkig niets van waar. De »Noordam«, die Udsire passeerde, is door het gevaarlijke gebied heengekomen. o De groote veenbrand. Valthermond, 22 Mei. In de Noord- Drenthsche veenstreken woeden verschrik kelijke veenbranden. In Valthermond liggen 70 huizen in de asch. De veenarbeider J. H., 35 jaar oud, is verkoold evenals het oude echtpaar O., wier lijken gevonden zijh. Ook twee kinderen van den arbeider D. v. d. L., jongetjes van 6 en 4 jaar zijn verbrand, terwijl een 26-jarige vrouw vreeselijk is gewond en in groot levens gevaar verkeert. Een schippersjongen is waarschijnlijk verdronken. Ook te Nieuw Weerdinge en Emmer Compascuum zijn vele huizen en groote partijen turf verbrand. Gelukkig zijn daar geen menschenlevens te betreuren. Een Duitsch schip aangekomen. Zondagmiddag is het Duitsche stoomschip »Batavia« met een lading hout van Norr- köping naar Amsterdam bestemd, in IJmui den binnengeloopen. Dit is het eerste stoomschip onder Duit sche vlag, hetwelk sedert 1 Augustus 1914 daar aankwam. Fabrieksturf. De fabrieksturf, waarin de handel tot heden nog vrij is brengt tegenwoordig te Emmer-Compascum f170 per dagwerk op, een ongekenden prys. In 'tjaar 1914 was f 40 k f 45 al hoog. o— Groote eierhandel. Men meldt uit Barneveld: De Vereeniging van Eierhandelaren »Bar neveld en Omstreken* heeft de afgeloopen week bijna 3 millioen eieren naar het bin nenland verzonden. Door de 15 stempel huizen, die Nederland telt, werden gedu rende dat tijdsverloop ruim 9 millioen regeeringseieren behandeld, waarvan onze vereeniging alleen dus bijna Vs gedeelte voor haar rekening nam. Geen wonder dus, dat de groote eierhal alhier, waarin alle eieren gestempeld en verpakt worden, allengs te klein is gewor den, waarom de vereeniging er ook nog de gebouwen van den Boerenbond alhier heeft bygehuurd. o Voor de worst? In een luxe-plaatsje nabij Utrecht is tijdens het vervoer van vleesch van een schijnbaar uit nood geslacht paard aange houden, daar het totaal groen zag en stank verspreidde. De gemeentelijke keurings dienst gaf bevel het vleesch te vernietigen. Vreemd mag het heeten, dat dit vleesch door een goedkeuringsbewijs van een vee arts was gedekt. Tegen den vervoerder werd proces-verbaal opgemaakt. o In de afgeloopen week zijn zich te Maastricht bij de politie en aan de hoofd wacht komen aanmelden 19 Russen, 21 Duitsche deserteurs en 14 Belgische bur gers, mannen en vrouwen die uit bezet Belgie waren ontvlucht. Eindhoven De stroom van deserteurs houdt niet op en veroorzaakt aan de stadspolitie veef last. In de afgeloopen week zijn weer 63 deserteurs ingeschreven. Bij trosjes van 10 tot 15 komen ze af. Nog steeds komen transporten kinderen uit Duitschland naar ons land. Nadat Vrijdagmorgen 700 kinderen in goede conditie per extra-trein naar hun vader land waren teruggekeerd, kwam eenige uren later te Arnhem weer een extra- trein, die 225 kinderen aanbracht. Het Nederlandsche stoomschip »Batjan«, dat gistermiddag van Amerika via Halifax te IJmuiden binnenkwam, rapporteert op de thuisreis, eenige dagen geleden, niet ver uit de Noordsche kust in het vrije gebied door een Duitsche duikboot te zijn aangevallen. Het Nederl. stoomschip «Jan Van Nas sau* van den Kon. West Ind. Maildienst te Amsterdam, dat 17 Maart met nog een 7-tal Nederl. stoomschepen van IJmuiden naar Noord-Amerika vertrok om een lading graan voor de Nederl. Regeering te halen, is, zooals gemeld, met 4300 ton tarwe te IJmuiden gearriveerd. Juist twee maanden uit- en thuisreis had dit stoomschip, hetgeen een zeer vlug ge reis genoemd mag worden in deze om standigheden. Het is dan ook het eerste der acht schepen, dat in Nederland terug keert. De »Jan Van Nassauheeft op de thuis reis de haven van Halifax aangedaan voor onderzoek der papieren en is daarna, zon der meer havens binnen te loopen, benoorden Schotland om zonder ontmoetingen over de Noordzee gekomen. Uit Rotterdam \vordt gemeld Het trok in den nacht van Zaterdag op Zondag de aandacht van twee surveille rende politie-agen ten, dat er licht flikker de, achter de ramen der eerste verdie ping van pand 50a aan het Groote Kerk plein, waarin gevestigd is het passagebu reau »Vaterland.« Assistentie werd verzocht aan het bureau Lange Torenstraat en een inspecteur, van eenige agenten vergezeld, deed het huis omsingelen, ook aan de zijde van de voor het verkeer afgesloten Cocken- steeg. De politie verschafte zich toegang over het dak van een aangrenzend pand en hoorde plotseling, op een plat -gearriveerd het gerinkel van brekende ruiten, gêvolgd door het geroep van »Jan, laat me niet doodvallenEr was dus geen brand maar inbrekers-onraad. Jan heeft zijn vriend, collegiaal, niet laten doodvallen,, maar hem opgeheschen aan de ijzeren spijlen eener glazen lan taarn, door welke hij bij zijn pogingen om te vluchton was heengezakt. Aan die spijlen hing hij. De inbrekers zochten, achtervolgd door de politie, een goed heenkomen naar de hooger gelegen verdieping, waar zij zich trachtten op te sluiten in een kamer, door den sleutel aan de binnenzijde der deur om te draaien. Dit mislukte en de heeren moesten zich overgeven. Zij bleken zich niets te hebben kunnen toeeigenen dan een revolver van den directeur. Het vlammetjes-geflikker was veroorzaakt dooi de door hen gebezigde lucifers. Op het bureau Langë Torenstraat ble ken de aangehoudenen te zyn de 26-jarige J. S. en de 30-jarige J. M. K. Laatstgenoemde was pas rnim 14 da gen »los« van een gevangenisstraf van 4 jaar, hem opgelegd wegens inbraak bij Polak aan den Westersingel, voor welke zelfde inbraak J. S. 2 jaar heeft opge knapt. S. stond bovendien nog onder een voorwaardelijke veroordeeling. Deze twee recidivisten zullen wel weer opnieuw wor den opgeborgen. Boekaankondiging. Het is een feit, dat de eischon die de rijwiel- en Automobielen fabrikanten aan hun drukwerk stellen, de typografie langs nieuwe banen leiden. Daardoor is in de laatste 10 tal jaren een enorme vooruitgang in dat vak gekomen. De Simplex rijwielenfabriek te Amsterdam heeft in haar zoo juist verschenen prijs courant voor rijwielen en motorrijwielen van een geheel nieuwe toepassing van de kleurendruk gemaakt. Op een teeren ondergrond komt het rijwiel met de lichtgrijze rubberbanden zeer frisch uit. Vooral de afbeeldingen van de motorrijwielen met zijspanwagen zijn geluk kig geslaagd. Het geheel is gevat in een omslag, waarop een in vollen vaart zijnde motor rijder in 3 kleurendruk is afgebeeld, mees terlijk door den motorryder Verhagen ge- teekend.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2