Comb. PEEK CLOPPENBURG, 's-Bosch. g§ FEUILLETON. Heerenconfecfie, Kinderconfectie en Kleeding naar Maat f§" Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3674, Zaterdag 26 Mei 1917» EL NERO. Land van alten^ M WF Voor onze prijzen, welke bijzonder scherp concurreer end berekend zijn, verwijzen wij voortdurend naar onze étalages. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent, Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De derde maal dat wij Pinksterfeest zullen vieren in oorlogstijd. Het feest van den Geest, die vernieuwt en herschept, heiligt en loutert, die tot vrucht heeft liefde en. blijdschap en vrede en lankmoedigheid, goedertierenheid en goedheid en trouw, zachtmoedigheid en matigheid, predikt wel iets anders dan de menschheid in deze drie jaren deed zien O, wij weten het wel, zoolang het chris tendom zijn bhjmare deed uitgaan over het wereldrond, is er verkeerdheid en verdor venheid geweest. Nooit was de mensch heid volkomen en gaaf. Maar nu is het kwade met uitbarstend geweld naar buiten getreden en overspoelt met zijn drabbige golven de »christelijke« wereld. Hoever staan na 19 eeuwen die volke ren nog verwijderd van het ideaal toen geteekend Het is te begrijpen dat er een gevoel van onlust en niet af te schudden apathie, van geestelijke dofheid zich meester gaat maken van de volken. Vooral van die, welke hun zonen en mannen zien slachten op de velden. Er is geen jubel, geen geestdrift meer. Als een bange noodwen digheid ligt de loodzware vuist van den oorlogsduivel op aller gemoed. Men beseft dat de wereld bezig is zichzelf te verder- ven, maar ziet geen weg uit het moeras te komen, waarin men al dieper en dieper zinkt. De een sleurt de ander mee. Men zou wel willen gaan op vaster pad maar men is onlosmakelijk verbonden aan die genen die niet terug kunnen of in dollen waanzin terug willen. Dat treft ons vooral als wij de houding van Rusland gadeslaan. Het meerendeel van het Russische volk hunkert naar. vrede, gelijk trouwens ook de andere oorlogvoerende natiën. Maar in Rusland hebben degenen die een oogen lijken vrede begeeren wel de overhand. Maar zij kunnen hun wenschen niet ver vuld zien, omdat zij aan de geallieerden zijn vastgesnoerd. En gelijk de volksmond zegtSamen uit, samen thuis« zoo is het ook daar. De Moskowskija Wjedomosti wees er onlangs op, dat volgens een schatting van het ministerie van financiën het Russische ryk met het begin van 1918 55 milliard schuld zal hebben. Daarvan zal jaarlijks 3 34) Welnu dan Uwe Majesteit, beide is zoo wel van de zijde van Prim als var» mij geschied, wij leggen onze volledige beken tenis aan de voeten uwer Majesteit neer.® »En wat hebt ge ter verontschuldiging aan te voeren van deze overtreding der bestaande wetten?® »Ook ik, Uwe Majesteit, ben een vijand van het duel, dat wil zeggen, van die duels, die uit onbeduidende, vaak lichtvaardige of licht bij te leggen oorzaken voortvloeien. Er zyn echter voor den edelman en den man van eer beleedigingen, Uwe Majesteit, die geen gerechtelijke inmenging dulden of daardoor te zoenen, zyn, beleedigingen, die zelfs den meest onbevooroordeelde!! man de wapens in de hand drukken en dat zulke werkelijke eerzaken ook eerlijk beslecht worden, hiervoor te zorgen is de plicht van iederen man van eer, en degeen, die zich in zulk een geval laf hartig achter de autoriteiten verschuilt, terwijl hij openlijk met zijn loyaliteit praalt, dat is nu eenmaal geen man van eer maar een nietswaardige, een eerlooze.® Serrano was opgestaan en met een fon kelend oog keek hy onbevreesd de Koningin aan. »En gy gelooft, dat hier zulk een geval milliard rente moeten worden betaald. De overige uitgaven van den staat zullen mede toenemen (de zorg voor de offers van den oorlog enz.) zoodat aan het einde van den oorlog de Russische staatshuishouding on geveer tweemaal zooveel zal kosten dan vroeger. Hoe zal Rusland dat betalen Het blad wijst er verder op, dat het voor de financiëele positie van Rusland van het hoogste gewicht is, dat het den oorlog niet verliest. »Als wij winnen, dan kunnen wij vast rekenen op krachtdadigen financiëelen steun van onze bondgenooten, waartoe ook de Vereenigde Staten behoo- ren, die over zulke kolossale geldmiddelen beschikken.In dat geval kan de afbe taling van de schulden wachten en er geld gevonden worden voor de bevordering van de productieve -krachten van het land, die de bron van Ruslands economische welvaart zijn. Verkerven de Russen het echter bij hun bondgenootên, dan zullen deze trachten de moeilijkheden voor het Russische rijk nog te vergrooten. Ruslands- krediet zou zijn verzwakt, en zonder dat krediet kan het zijn geschokt economisch leven niet meer herstellen. Van Duitschland, dat verzwakt is, kan geen afdoende hulp in geld worden verwacht. »Er blijft ons dus niets over«, zoo eindigt het blad, »dan den oorlog in overeenstemming met onze bond genooten voort te zetten, totdat Duitschland overwonnen is. cc Hier ziet. ge dus het noodlottige, het wanhopige van den toestand. Wij willen wel vrede, hoe eer hoe liever, maar als wij een afzonderlijken vrede sluiten, worden wij financieel genekt, want in Duitschland is de geldelijke nood al even groot als bij ons. En geld hebben wij noodig, nog meer noodig dan brood en dus daaromverder gevochten, nog maar meer doodbloeden, nog maar meer schulden maken om de oude schuld te dekken. Later komt alles weer goed Als dat maar waar is I Want Rusland's nieuwe regeering speelt een gevaarlijke rol. Gelijk wij weten waren er eerst twee groepen die macht uitoefen den de voorloopige regeering die de ver antwoording maar geen macht had en de Raad van arbeiders en soldaten die macht had maar zonder verantwoording. Doch nu die twee samen gaan regeeren is er naar de eene zijde een lonken en mooi doen tegenover de geallieerden. Tot hen zegt de regeering Wij vechten door, wij wer ken met u mede. Wij denken er niet aan den strijd op te geven want.wij hebben van eerloosheid, gelijk gij u uitdrukt, bestond »Zeker Uwe Majesteit. Nadat de graaf eerst zelf den markies, voor wiens eer ik insta, had laten uitdagen, heeft hij op eene verraderlijke, lafhartige wijze, nog dienzelf den avond persoonlijk de zaak bij den Minister van justitie aangegeven, waarop maarschalk Prim, die dit nog juist bijtijds te weten kwam, tegenmaatregelen nam. Wij beiden toch zijn eere-voorzitters van het adellijk Casino, waar zich het voorval, dat aanleiding gaf tot het duel, afspeelde, en alleen reeds om de eer van het Casino en van den ganschen adel op te houden, moeten wij handelen gelijk wij deden, en Uwe Majesteit zal billijk genoeg zijn om dit in te zieh.cc De uitdrukking van het gelaat der Ko ningin was vriendelijker, ja, bijna week geworden. Heethoofd,® zeide zij glimlachend. »AI- tijd nog de oude Francisco. Nu, graaf Castilio heeft zijne straf door zijne verwon ding al vooraf gekregen, laten wij dus de zaak rusten. Maar nu nog iets, maarschalk. Weet ge wel, dat men mij in allen ernst wil doen gelooven, dat maarschalk Serrano, dezelfde Serrano, dien zijne Koningin met eer overlaadde, dien zij tot hertog de Ia Torre verhief, dezelfde Serrano, die ook eenmaal als Francisco niet alleen der Ko ningin, maar ook der vrouw onbeschrijflijk dierbaar was, aan het hoofd van een bende landverraders en samenzweerders staat, Voor de Afdeelingen Heer en- en Kinderconfectie bieden wij een geheel nieuwe sorteering JONGENS COSTUUMS (met lange pantalon). COLBERT COSTUUMS. JACQUET COSTUUMS. GEKLEEDE COSTUUMS. DEMI-SAISONS en PANTALONS REGENJASSEN (gegarandeerd waterdicht.) VESTON COSTUUMS. NORFOLK COSTUUMS. BLOUSE COSTUMES en CAPES VOOR JONGENS EN MEISJES. De Afdeeling naar Maat bevat de meest uitgebreide collectie der laatst uitgekomen Nouveautés, fjj|* waarvan Stalen-collectie op aanvraag wordt gezonden. ffffË uw geld noodig. Maar, aan de andere zijde, als dezelfde regeering zich tot het eigen volk richt dan zegt zij Reken er op, wij jagen naar en ijveren voor een spoedigen vrede. De rust zal weldra weer kperen. Wij begeeren geen verovering en oorlogsschatting. Gij zult zien dat wij alles tot een goed einde brengen binnen kort tijdsverloop. Maar dat moet spaak loopen. De gematigde elementen uit bovengenoem- den Raad hebben nu zitting in de regeering. Maar de overigen zullen zich niet in de luren laten liggen. Die zien met scherpe oogen toe. En als de schoone beloften niet vervuld worden dan, ja juist, wat dan Een nieuwe revolutie zou niet zoo heel gr5ote verwondering behoeven te baren. Graaf Tisza, de minister-president van Hongarije, is als zoodadig afgetreden. Hij had den keizer voorstellen gedaan betref fende kiesrechthervorming, aan welk ontwerp deze zijn toestemming heeft onthouden. Gevolg Tisza kon niet langer aanblijven als minister. Uit Weenen meldt Leo Lederer met betrekking tot het ontslag van Tisza aan het Berl. TageblattNiemand zal looche nen, dat Tisza niet alleen aan Hongarije, maar ook aan het geheel verbond der Midden-Europeesche mogendheden groote diensten heeft bewezen. Hij is in den tijd die den val der Koningin op hun banier geschreven zouden hebben Wanneer de bliksem naast den hertog ware ingeslagen dan zou hem dat onmogelijk meer hebben kunnen verrassen dan deze plotselinge woorden van Isabella, Hij stond daar aanvankelijk sprakeloos als een uit erts gegoten beeld, en zijn gebruind gezicht was verbleekt. Ook de Koningin bemerkte zijne bedrem- meling en zag hem met argwaan aan. Welnu, maarschalk Serrano,® zeide zij strenger, «wat hebt ge daarop te antwoor den De maarschalk had zich snel vermand. »Uwe Majesteit,® zeide hy aangedaan en als diep gekrenkt, »Uwe Majesteit vraagt, wat ik op deze aanklacht, deze even laf hartige als eerlooze aantijging te antwoorden heb. Niets, Uwe Majesteit, niets. Wan neer dertig jaren van trouwe diensten, die ik aan Uwe Majesteit en aan mijn vaderland wijdde, geen voldoend antwoord zijn, dan heb ik in 't geheel geen antwoord op de vraag van Uwe Majesteit. Alsdan blijft my niets anders over, dan mijne ambten en mijn degen in de handen van Uwe Majesteit terug te geven, en mij op mijne goederen terug te trekken of een streng onderzoek te verlangen.® «Neen, zoo bedoel ik het niet, Francisco,® zeide de Koningin getroffen en overtuigd door den overtuigenden, weemoedigen toon van Serrano, »zoo bedoel ik het niet, ver geef me. We zijn immers niet alleen van de heftigste stormen de heele steun pilaar van de monarchie geweest, hij heeft de Kroon van den Heiligen Steven met ijzeren hand beschermd, hij heeft twee jaar lang den godsvrede voor Hongarije bewaard, wel is waar met geweld, doch ook met onloochenbaar succes. Thans heeft hij af gedaan, thans is hij, die door zijn tegen standers steeds met buitengewone verbit tering gehaat werd, de grootste hinder paal geworden voor een overeenstemming tusschen de partijen. De periode, die na Tisza zal komen, zal ongetwijfeld ook partijstrijd te zien geven, doch zijn aftredén maakt het mogelijk, om de vreeselijke botsing te vermijden, die het Hongaarsche parlement bij zijn nieuwe bij eenkomst ongetwijfeld te zien had gegeven, want de oppositie was vast besloten om den strijd tegen Tisza met de grootste heftigheid en scherpte voort te zetten. Hij zelf dacht, met een ontbindingsbesluit in den zak voor het parleme/it te kunnen verschijnen. Terecht meende de kroon niet te kunnen besluiten, om aan Tisza ver strekkende volmachten te verleenen. Tisza heeft den geheelen dag te Weenen dooi'gebracht en uitvoerige besprekingen gehouden, ook met Czernin. Ook met het oog op de buitenlar-idsche belangen van Oostenrijk-Hongarije moest Koningin maar tevens ook eene zwakke vrouw en van alle kanten omgeven door menschen, in wier harten wij niet zien kunnen. Wij twijfelen niet aan uwe trouw, die ge zoo vaak in onzen dienst bewezen hebt. Dit zij u voldoende, mijnheer de hertog, neem ons volle vertrouwen en onze gunst met u.« De hertog boog zich diep over de hem minzaam gereikte hand der Koningin en drukte er zijne lippen langer op, dan hij anders deed, daarop wenkte Isabella hem nogmaals glimlachend toe en Serrano ver liet, trotscher dan ooit opgericht, het kabinet van Hare Majesteit. In gedachten verzonken doorschreed hij de voorkamer en ging de breede trap van het paleis af, voor welks hoofddeur zijne equipage op hem stond te wachten. Het wordt tijd,« mompelde hij in de equipage voor zich uit, «Nog ééne over winning als deze en alles is verloren o TWAALFDE HOOFDSTUK. Voor den storm. Over de familie Diaz schenen op eens alle slechts denkbare rampen los te breken, want niet alleen dat Manuela spoorloos verdwenen was, en Juan ten gevolge van de bekomen wonden nog steeds op het ziekbed lag, ook don Diaz zelf was ten gevolge van een kabinetsbevel der Koningin van zijn ambt als generaal-directeur der tollen voor de Noordelijke provincies onthe- een middel worden gevonden, om een ont binding van den Hongaarschen Rijksdag zooveel mogelijk te voorkomen, want het vijandelijke en boosaardige buitenland zou in een dergelyken maatregel niet het ge volg zien van een persoonlijke en zakelijke tegenstelling der oppositie tegen Tisza, doch het bewijs van feitelijk niet bestaande moeilijkheden in de oorlogsquaestie. Dat deze laatste veronderstelling ""juist is blijkt uit een hoofdartikel van de Daily News waar gezegd wordt Door den val van Tisza heeft de tyrannie der Magyaren een waren slag gekregen en is er vpor de onderdrukte slaven in de Monarchie een nieuwe hoop opgebloeid. Indien dat wer kelijk het geval is en dit nieuwe en zeer belangrijke feit onmiddellijk toepassing vindt in de betrekkingen tusschen Oostenrijk- Hongarije en Rusland, zal een oude en weinig minder belangrijke band, die Oosten rijk-Hongarije bond aan Duitschland n.l. van gemeenshappelijke tyrannie worden verbroken. Het zou een ijdele veronder stelling zijn, dat dit een gebeurtenis van uitsluitend binnenlandsch belang (voor Oostenrijk-Hongarije) is, welke door de geallieerden zou kunnen worden genegeerd. In verband hiermede is wel van belang, wat de Westminster Gazette schrijft over een sterke strooming in het Lagerhuis voor ven geworden en had last gekregen om zich op zijne bij Bilbao en Irun gelegen goederen terug te trekken. De oude heer werd door dit plotselinge ontslag, dat de regeering motieveerde met de onder zijn bestuur steeds toenemende smokkelarij en de verminderde opbrengst der belastingen, des te dieper gekrenkt, wijl hij er zich van bewust was al het mogelijke gedaan te hebben ter onderdruk king van eerstgenoemde, en hij zeer goed wist, dat de smokkelarij alleen ten gevolge van de verkeerde en drukkende maatregelen der regeering tegen de arme bevolking zulk een omvang had kunnen nemen. Het ontslag op zich zelf was hem niet zoo geheel onaangenaam geweest, daar hij niet alleen zelf reeds lanar met hen plan omging, om zijne betrekking vaarwel te zeggen, maar hij daardoor nu ook den tijd kreeg om ongestoord zijn onderzoek naar Manuela's verblijfplaats voort te zetten, wanneer maar niet ten eerste zyn ontslag in zulk een beleedigenden vorm was gegeven en ten tweede niet juist aan den man de generale directie der tollen was opgedragen, dien hij alle reden had om als de oorzaak te beschouwen van de zware slagen, welke de familie Diaz troffen. Inderdaad was dan ook aan graaf Castilio behalve zijn hoog afnbt als gouverneur-ge neraal, nu ook dat van generaal-toldirecteur opgedragen geworden. Wordt vervolgd. NIEUWSBLAD Tier Hit Laid van Hsasdei litem, it Langstraat ti ie Beaaelervmrf. J. C. JANSSEN,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1