De onrustbarende steken. een duidelijker uiteenzetting door de regee ring van haar positie tegenover Oostenrijk. »Men verlangt, dat wij Oostenrijk duidelijk zullen maken dat wij de monarchie niet wenschen te verbrokkelen. De uiteenzet tingen van Robert Cecil en Asquith over de kwestie van inlijvingen kunnen, naar men meent, aanleiding geven tot misvatting. Het Huis is blijkbaar van oordeel dat ons geschil met Oostenrijk van geheel anderen aard is dan dat met Duitschland. Ofschoon wij eensgezind de aanspraken van Italië steunen en het herstel van Servië en Mon tenegro blijven eischen, bestaat het alge meen verlangen om dit verschil beter te doen uitkomen. Natuurlijk kunnen wij niets doen zonder onze bondgenooten, maar de mogelijkheid om een poging te doen om Oostenrijk van Duitschland los te maken wordt versterkt door de tijdingen die het Lagerhuis bereiken over de politieke ge zindheid en de toestanden in Oostenrijk. Zou Oostenrijk-Hongarije van plan zijn af te vallen van Duitschland, of is het hier nog slechts een poging van de geaillieer- den om een breuk tusschen de centralen te doen ontstaan De Italianen geven het nog niet op. Zij gaan het nu eens op den Karst probeeren. Het resultaat is tot dusver nog niet ge meld. Wat het Westelijk gevechtsterrein be treft De Times schreef gisteren «Niemand verwacht, dat de Britsche troepen in de naaste toekomst de Maas of de grens zullen bereiken maar zij blijven de Duitschers onafgebroken verontrusten, dooden hen, vernierigen hun verdegihings- werken en drijven hen steeds een beetje verder terug. Dat is hetzelfde voor de Engelschen ge zegd, wat dezer dagen reeds voor de Fran- schen is gezegd, en beteekentverwacht maar niet te veel meer van ons offensief. Geen beslissing dus in Frankrijk voor eerst. De Italianen zijn de eenige, die op dit oogenblik er nog op loshameren. Maar zonder veel resultaat voorloopig. Zoo blijft het dus alles bij het oude en dat is niets dan duisternis en ellende. De bloedarmoede, die verradelijke ziekte, gaat met zulke uiteenloopende verschijnselen gepaard, dat het aan personen die er door aangetast zijn, dikwijls voorkomt dat zij alle soorten van aandoeningen hebben gekregen. Welk een ongerustheid bijvoorbeeld geven niet de steken in den rug, die beruchte steken, die doen vreezen ten prooi te zijn aan de verschrikkelijkste kwalen. Wij zijn dus overtuigd dat wij een dienst bewijzen aan heel wat menschen met hun aan te toonen, door het voorbeeld van Mad. Bicot, 81, rue Pixérécourt, te Parijs, dat de ste ken in den rug voortkomen uit vermoeienis en zwakte, gevolgen van een vergevorderde bloedarmoede. Wij voegen hierbij, altijd het voorbeeld van Mad. Bicot als bewijs aanhalend, dat de hardnekkigste bloedar moede-zyn zéker middel in de Pink Pillen heeft. «Aangetast zijnde door zware bloedar moede schrijft ons Mad. Bicot heb ik gebruik gemaakt van uwe Pink Pillen, waarover ik zooveel had hooren spreken. Na de aangewezen behandeling te hebben gevolgd, heb ik een blij venden welstand ondervonden. Nu heb ik mijn eetlust en mijn slaap, die ik geheel verloren had, wedergevonden en de steken in mijn rug, waarover ik mij zoo angstig maakte, zijn volkomen verdwenen. Geheel en al te vre- den over uwe Pink Pillen verheugt het mij u deze betuiging mijner erkentelijkheid te zenden.d Men kan het niet genoeg herhalen dat de Pink Pillen onvergetelijk zijn als her steller van het bloedhun krachtdadigheid als versterker der zenuwen is eveneens zeer groot. Dat maakt van die pillen het on overtroffen middel bij alle aandoeningen die hun oorsprong hebben in een verslapping van het bloed of in een verzwakking van" het zenuwstelselbloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, zenuwziekten, maagpijnen, hoofdpijnen, hartkloppingen, rheumatiek, algemeene zwakte. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar Af 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Omstre ken by G. Malingré, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwyk en verder by verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BUITENLAND. De Dobroedzja en Macedonië aan Bul garije. De Bulgaarsche socialisten hebben het kunstje van de Fransche en Engelsche staatslieden, die o.a. teruggave van Elzas- Lotharingen aan Frankrijk geen annexatie noemen, handig afgekeken. Ter socialis tische conferentie te Stockholm hebben ze met het permanente vredescomitè vergaderd. Ze waren de eersten, met wie een voor bereidende bespreking gehouden werd. Ze verklaarden principieel voorstander te zijn van een vrede, zonder annexaties, maar afstand van de Dobroedzja en Macedonië aan Bulgarije zou geen inlijving zijn. De witte vlag op het Roemeensche front. Op het Roemeensche front trachten vol gens het Roemeensche stafbericht, Oosten- rijksche parlementairs telkens de comman danten der Russische korpsen te spreken te krijgen. Geweervuur belet hun dat echter. Braïle is door een smaldeel vliegers ge bombardeerd, twee petroleumreservoirs in de stad werden getroffen. Hoe lang de oorlog nog zal duren. De Beiersche minister-president, graaf Hertling, heeft aan een vertegenwoordiger van het te Boedapest verschijnende blad »Villag« verklaard, dat ofschoon hij zich niet met voorspellingen wilde inlaten, hij er niettemin van overtuigd was, dat de oorlog tegen den herfst gedaan zou zijn, en dat geen nieuwe wintercampagne zou worden ondernomen. Den militairen toe stand noemde graaf Hertling voor de cen tralen voortreffelijk, terwijl men ook met de uitkomsten van den duikbootenoorlog tevreden kon zijn. o Zweden en Duitschlaïid. Havas seint uit Stockholm De openbare meening in Zweden is ten zeerste veront waardigd over de vernieling van de drie met levensmiddelen geladen Zweedsche schepen, die uit Engeland kwamen. In de pers verneemt men één stem om te ver klaren, dat deze daad onvergetelijk is, daar Duitschland wist, dat de Zweedsche be volking honger lijdt. «Stockholms Tidningen» schrijftDeze voorbedachte, bloedige moord is te schan delijker, daar deze uittarting jegens een klein land bedreven is. «Stockholms DagbladetU, dat tot dusver sympathie voor Duitschland toonde, schrijft: Duitschland heeft de ongerustheid in zake de levensmiddelenvoorziening nog slechts doen toenemen in een neutraal en wel willend "gezind land, zonder daarmee eenig nadeel aan zijn vijanden te berokkenen. Onze sympathie is teniet gegaan tegelijk met deze kostbare ladingen. Andere bladen stemmen in met den algemeenen kreet van verontwaardiging en afschuw, en ver klaren, dat de gebruikelijke verontschul digingen thans niet voldoende zijn. o Requireeren van neutrale schepen. Men seint aan het Vad. uit Londen: «Naar wij vernemen, zal bij het opvor deren van onzijdige schepen, ten volle rekening worden gehouden met de neutrale belangen in de desbetreffende reederijen. «Engeland zal zeer zeker op volkomen loyale wijze eventueele moeilijkheden, die zich bij de uitvoering van bovengenoemde maatregel mochten voordoen, tot oplossing brengen Anti-oorlogsgezinde Amerikanen. Te Philadelfia heeft een groote betoo ging tegen den oorlog plaats gehad. Er werd een propaganda-comité ingesteld dat verschillende betoogingen in den lande zal op touw zetten. Deze zullen in hoofdzaak gericht zijn tegen het regeeringsbesluit om Amerikaansche troepen naar Europa te sturen. Een nieuwe Duitsche terugtocht Volgens het te Maastricht verschijnend blad «Courrier della Meuse», zijn in Door nik, in de streek van Gent hoogstwaar schijnlijk ook in andere gebieden onmid dellijk achter het front maatregelen geno men voor een deportatie op groote schaal. Te Doornik hebben alle mannen van 15 tot 60 jaar aanzegging gekregen, dat zij elk oogenblik kunnen moeten vertrekken. Anderzijds komen vele geëvacueerden uit het Noorden van Frankrijk in het Waalsche land, waardoor het gerucht eenigszins aan waarschijnlijkheid wint, als zouden de Duitschers een nieuwen terug tocht beoogen. o ROME, 24 Mei. Officiëel Italiaansch legerberichtGisteren hebben de dappere troepen van het derde leger op den Karst na een onstuimig bombardement van tien uur de sterke linies van den vijand van Constanievica tot aan de zee aangevallen en veroverd. In den loop van den dag namen we meer dan 9000 Oostenrijkers o. w. meer dan 300 officieren gevangen. BINNENLAND. Landstorm 1908. In de Dinsdagmiddag voortgezette zitting van de Tweede Kamer kwam aan de orde de interpellatie van den heer Marchant, aangaande de door de Regeering genomen maatregelen, betreffende de landstormjaar- klasse 1908. De heer Marchant stelde aan Minister Cort v. d. Linden o.a. de volgende vragen Wat is de reden, waarom de Regeering een voorloopige oplossing heeft gegeven aan de crisis zonder rekening te houden met het herhaalde votum der Tweede Ka mer en dat de tijdelijk voorzitter van den Ministerraad noch op 4 noch op 10 Mei van zijn inzichten deed blijken Waarom heeft de Regeering geen reke ning gehouden met den herhaaldelijk uit gesproken wensch der Kamer. Had de Regeering, toen zij haar beslis sing inzake de opkomst nam, de zeker heid, dat zij tot een oplossing der crisis niet kon geraken, voordat een beslissing moest worden genomen en liet 's lands belang niet toe, dat zij de opkomst der jaarklasse uitstelde tot na de crisisoplos sing Welke gronden had de Regeering, waar op zij onmiddellijk een beslissing inzake den landstorm heeft genomen Minister Cort v. d. Linden antwoordt, dat de definitieve oplossing der crisis nauwkeurige overwegingen van militairen en politieken aard vereischt, die niet in korten tijd kunnen plaats hebben. Als de opkomst der landstormjaarklasse zoozeer in strijd was met den wensch der Kamer had de Kamer haar inzichten eer moeten doen blijken. Op 4 Mei was de motie- Marchant geen motie van wantrouwen op 10 Mei was de zaak heel anders. Was er aanleiding voor de Regeering, den Minister van Oorlog te dekken door het stellen der Kabinetsquaestie Daarmee zou 's lands belang niet zijn gediend. Niet iedere zaak tusschen Kamer en Regeering behoeft een crisis te leiden. .De jaarklasse-opkomst was belangrijk, maar belangrijker de zorg voor de neutraliteit en voor de economischen behoeften. De Regeering overwoog ook nog, of in williging van den wensch der Kamer mo gelijk was. Daarna bleek, dat 's lands belang op technische en militaire gronden niet zou zijn gediend met inwilliging van den wensch der Kamer. Het spreekt van zel£^ dat de Regeering steeds heeft reke ning te houden met den wensch der Ka mer, maar hij behoeft dien niet steeds in te willigen. Dan zou zij ophouden, Re geering te zijn. Te Deventer komen 3 gevallen van meningitis voor. Brandstof voor den winter De heer Ten Bos, fabrikant te Wier den, heeft voor zijn arbeiders een stuk veengrond aangekocht, waar iedër van hen 6000 turven voor eigen gebruik mag steken. Leelijk bedrog. Te Delft heeft een 77-jarig man een zeer onaangename ontdekking gedaan. Reeds 50 jaar land had hij geld gestort op de polis eener Levensverzekering. Daar hij in geldverlegenheid verkeerde wilde hij dezer dagen de polis beleenen. Nu bleek, dat deze reeds in 1887 was gero yeerd. Niettegenstaande dat is gedurende al die jaren de premie trouw in ontvangst genomen. o Onze Regeering requireert 22 schepen om graan te gaan halen. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Landbouw krachtens de Schepenvor- deringswet telegrafisch een 22-tal schepen gerequireerd om in balast uit te varen, ten einde via Halifax in de Vereenigde Staten graan voor de Regeering te gaan halen. Deze schepen kunnen samen ongeveer 100.000 ton graan vervoeren. o Petroleum. Te lJrnuiden is eergisteravond uit Ame rika via Halifax aangekomen het tank stoomschip «WieldrechU met een volle lading petroleum voor de Nederlandsche regeering. Het denzelfden dag vertrokken stoom schip «Mijdrecht», eveneens met een lading petroleum, wordt iéder oogenblik binnen verwacht. o Weer stilgelegd. Nauwelijks hebben de Katwijker reede rijen door een onderlinge molestverzekering het uitvaren hunner loggers weder moge lijk gemaakt, of een nieuwe moeilijkheid dwingt ze de schepen weder op te leggen, doordien de vereenigde vischexporteurs onder Duitsche leiding weigeren hun aan deel in de visch aanvoeren tegen de over eengekomen pryzen te accepteeren. De crisis aan Oorlog. Naar men verneemt is de luitenant kolonel van den generalen staf J. L. ten Bosch, inspecteur der etappen te Rotter dam, werkzaam gesteld aan het Ministerie van Oorlog als adviseur van den Minister van Marine, ad interim van Oorlog, in een functie staande boven die van de andere ambtenaren van het departement. o Een nieuwe brand. Ook in de provincie Groningen brandt het veen. De Veendammer Courant meldt Door den verstikkenden rook, uren en uren in den omtrek, is het onmogelijk op dit oogenblik een juist overzicht van de ramp te geven. Ook in het veen bij Alteveer is brand uitgebroken, die groote afmetingen aan neemt. Den geheelen namiddag zijn de plaatsen Wildervank en Veendam, dus op drie uren afstand van den brand, in een dichten rook gehuld. De veenbrand. Thans is officieel vastgesteld, dat bij den veenbrand 109 woningen vernield zijn. De lijken van Jan Herder, Pieter en Harmina v. d. Lei, vrouw v. d. Heide, Albert OoSterloo en vrouw Blok zijn ge vonden. Donderdagmorgen kwart voor acht kwa men de Koningin en de Prins te Assen aan, Jwaarna zij. zich in de Koninklijke auto begaven. Om half negen kwam men te Valthermond aan. Te voet bezochten het koninklijk echt paar, de Commissaris der Koningin en de andere leden van het gevolg, rondgeleid door den burgemeester, de door den brand vernielde huizen en een gedeelte 'van de venen. Enkele schepen in het kanaal, waarop zich vluchtelingen bevinden, werden door H. M. bezocht, evenals de school, waar eveneens vele vluchtelingen zijn onderge bracht. Omstreeks half elf gebruikte men eenige ververschingen, waarna de tocht per auto werd voortgezet in de richting van Nieuw- Weerdinge. De stoombrandspuit uit Assen is heden nacht 1 uur ter assistentie naar de veen- streken vertrokken. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft voor den veenbrand de hulp inge roepen van de Haagsche Brandweer. Direct zijn een automobiel- en een stoombrand spuit per trein naar Emmen vertrokken met groot personeel. De «Tijd« bevatte een hoofdartikel, waarin zij de hoop uitspreekt dat door de katholieken der neutrale landen het initia tief zal worden genomen voor eene actie tot verkrijging van den vrede. Het blad vernam, dat diocesane werk- lieden-vereenigingen in ons land met toe stemming der kerkelijke overheid doende zijn een groote actie op touw te zetten voor den vrede. De katholieke werklieden verenigingen in alle landen zouden worden opgewekt, om de vredespogingen van den H. Vader door vertoogen aan hun regee ringen te steunen. De correspondent van het blad te Rome bericht Uit goede bron kan ik melden, dat de wensch van den H. Vader niet vreemd is aan eene nieuwe vredespoging, die haar uitgangspunt heeft aan het Oostenrijksche Hof, Schadevergoeding aangeboden. Officeel. Het ministerie van Buitenland- sche Zaken deelt mede, dat de Duitsche regeering schadevergoeding heeft aange boden voor de vernietiging van de Neder landsche stoomtrawler «Deriba» IJ. M. 265 op 8 Februari j.l. en het Nederlandsche zeillogerschip »Marian« Sch. 235 op 9 Februari j.l. Beide vaartuigen waren in den morgen van den 31 Januari derhalve vóór de afkondiging van den verscherpten duikbootoorlog alhier bekend was uitgeva ren en op het tijdstip hunner aanhouding binnen het onveilige gebied onbekend met de nieuwe Duitsche maatregelen. Naar Reuter meldt, heeft de Ned. Ver- eeniging van gezagvoerders ter koopvaardij den Britsche gezant te 's-Gravenhage een met algemeene stemmen aangenomen motie toegezonden met verzoek deze aan de Ad miraliteit te overhandigen, en waarin hulde wordt gebracht aan de Engelsche marine voor de wijze waarop de bemanning van de Britsche duikboot E 46 met groot ge vaar voor eigen leven de booten op sleep- touw heeft genomen, waarin de bemanning van het getorperdeerde Nederlandsche stoomschip «La Campine» was gezeten, zoodat deze gered is. Levensbehoeften voor Nederlanders in België. De Koninkl. Nederl. Commissie tot re geling van de voorziening van noodzake lijke levensbehoeften in Belgische gemeen ten meldt het volgende Tegemoetkomende aan de dringende aan vragen van Nederlanders, woonachtig in België, om periodiek pakketten met levens middelen uit Nederland te mogen ontvan gen, heeft de Regeering een regeling voor deze aangelegenheid ontworpen en daar van de uitvoering opgedragen aan de Com missie voor regeling der voorziening van noodzakelijke levensmiddelen in Belgische gemeenten. Zij heeft daartoe aan deze Commissie de bevoegdheid verleend, maandelijks een hoeveelheid van 4000 pakketten van 2% K.G. voor bovengenoemd doel naar België uit te voeren. Bepaald is, dat ieder in België woonachtigeNederlander hoogstens één maal per maand een pakket mag ontvan gen. Met het oog op het beperkt aantal zal er rekening mee worden gehouden, dat uit hetzelfde gezin slechts één persoon voor die maandelijksche zendingen in aan merking kan komen. De aanvrage moet door een in Neder land woonachtig Nederlandsch familielid van den betreffende worden gericht aan het bureau Uitvoer van het Departement van Financiën, Amaliastraat 2, te 's Gra- venhage, hetwelk na onderzoek de vergun ning tot uitvoer aan de Commissie toe zendt. Deze Commissie is belast met de samen stelling en verzending van een uniform pakket. De pakketten zullen voorloopig in- houden I pond boter, 1 pond kaas, 1 pond vet, 1 pond spek en 1 bus gecondenseerde melk. De prijs dezer paketten wordt nader vastgesteld en gepubliceerd. Ook zal dan tevens worden bekendgemaakt, welke bij zondere formaliteiten nog vervuld moeten worden. o Honger. Eergistermiddag hebben te Weesp vrou wen en kinderen een optocht gehouden voor het stadhuis om hun ontevredenheid te betoogen met de rantsoeneering van 2 ons rijst per persoon en per week. Na bespreking zegde de burgemeester 3 ons toe, maar dit stelde de menschen niet tevreden en 's avonds werd er een protestenvergadering gehouden met een reusachtigen optocht tot slot. Een conferentie met B. en W. had ten gevolge dat B. en W. besloten alle voor raden boonen, erwten, rijst enz. bij de winkeliers in beslag te nemen en te ver- deelen onder de ingezetenen. Ook in Goor hebben de arbeiders, vrou wen en mannen een optocht gehouden en een motie met grieven tegen de distributie bij den burgemeester gebracht. IJmuider reeders naar Berlijn. Op uituoodiging van de Duitsche regee ring zou vandaag een deputatie uit de IJmuider reeders naar Berlijn vertrekken ter bespreking van de torpedeering van Nederl. visscherijschepen, de verruiming van het visscherijgebied en de verdere moeielijkheden by de visscherij en de vischlevering ondervonden. De deputatie bestaat uit de heeren A. S. Groen en R. De Boer, reeders en mr. D. H. Andreae, advocaat en procureur te Haarlem, dezelfde rechtsgeleerde, die ook de commissie uit de reeders te Londen heeft bijgestaan. Een treurig jubilé. Een droevig jubilé vierden de grensbewo ners heden. Aan de overzijde der grens aan de Rijtsche heide is hedennacht het 100e lyk van den draad gehaald. Het was zekere v. Z., 21 jaar, te Hechtel. Sluiting van de zitting der Staten-Gene- raal. DEN HAAG, 24 Mei. De Minister van Binnnenlandsche Zaken, de zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin sluitende, herinnert er aan dat op onder scheiden gebied, dank de groote en vol hardende inspanning der Staten-Generaal, wettelijke voorzieningen werden getroffen en in zeldzame overeenstemming van Re geering en Staten-Generaal 'n drietal wet ten tot het in overweging nemen van veranderingen in de Grondwet, tot stand kwamen, waardoor de ontbinding dec beide Kamers geboden is. De Koningin heeft den Minister opge dragen de leden der Staten-Generaal haren dank te betuigen voor de ijverige zorgen en toewijding aan's lands belangen besteed.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2