NIEUWSBLAD voor het Land van taden en Altena, de Langstraat en de No. 3614. Zaterdag 26 Mei. Moeders! Leger des Heils. pq pq In den strijd 40 Slaapkamer-Ameublementen. Bedden, Matrassen, Dekens, IJzeren Ledikanten enz. A. C van der Heulen Zonen. WIELRIJDERS! F. SCIIIil URK ZOM, OEUSDEC Rijwielen - Banden en Onderdeelen. Maandag a s. 28 Mei zullen twee groote Open- luchtsamenkomsten worden gehouden. AALSTop de Melksteeg nam. 2 uur. w Goedkoop is meestal duurkoop. A. DE GRAAFF, a o Kwaliteit is mijn reclame H.H. GRAMAPHOUNHOUDERS Fabriek van Bedden en Matrassen. Qroote Emailleer- en Reparatie-Inrichting. ZUILICHEM: Steenoven r® S, KROESE, Rapiteine. 12? a W a Geregeld voorhanden Pensmarkt 22 24 - Telef. 571 - 's-BOSCH. Gazelle, Hima, Burgers, Germaan en Nederlandsche Kroon Rijwielen. V m Niemand verzuimt' te komen, Toegang 5 cent. a T5 BABILONIËN BROEK. Grootste inrichting v. d. aard in Nederland Groote Emailleer- en reparatie-inrichting. T. JONKER, VEEN bij Heusden. SCHILDERIJEN BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. De toestand in Rusland. KEULEN. Volgens de Köln. gtg. ver neemt de Londensche medewerker van Morgenbladet uit St. Petersburg, dat men nog steeds de openbaarmaking verlangt van de geheime overeenkomsten met de Ge allieerden. Plechanofï antwoordde echter, dat de publicatte voor Rusland vernieti gend zou zijn en dat dit daarom niet kon geschieden. De Fransche socialisten. BERLIJN. Het Berl. Tagebl. verneemt uit Genève De kans dat de Fransche socialistische minderheid op het Pinkster congres de meerderheid zal krijgen, neemt toe. Zelfs de Matin geeft toe, dat de partijdag waarschijnlijk zal besluiten afge vaardigden naar de Stockholmsche confe rentie zal zenden. Groote brand in Amerika. ATLANTA, (Georgië). In de handels wijk hier is brand uitgebroken, die naar het woondistrict oversloeg. Men schat, dat honderd blokken huizen vernield zijn. De schade bedraagt eenige millioenen dollars. o Ontevreden mijnwerkers in Engeland. Naar de Pall Mall Gazette mede deelt, werd een groot aantal mijnwerkers uit South Staffordshire tot een geldboete ver oordeeld, aangezien zij geweigerd hadden aan den arbeid te gaan. De oorzaak van hun ontevredenheid lag in het feit, dat hun dagelijksch rantsoen bier had op ge houden, terwijl zij verder slechts zeer on regelmatig steenkool voor huiselijk gebruik verkregen. Schip met leer getorpedeerd. Volgens de Bund is dezer dagen niet ver van Marseille een Amerikaansch schip van 8200 ton met een groote hoeveelheid leer voor de Zwitsersche schoenfabrieken in den grond geboord. o Spaansch schip beschoten. Het Spaansche stoomschip Patriciais niet ver van de Spaansche kust door een Duitsche duikboot beschoten. Het schip is ernstig beschadigd. Spanje heeft daarte gen bij Duitschland geprotesteerd. De Duitsche gezant in Madrid heeft een on derhoud gehad met minisier-president Pietro. De Amerikaansche regeering heeft be sloten om 233 schepen in bezit te nemen, die op het oogenblik voor rekening van buitenlandsche maatschappijen op Ameri kaansche werven op de helling staan. Een telegram uit New-York zegthet herstel van de Oostenrijksche en Duitsche schepen wettigt de verwachting, dat 71 schepen eerlang weer zeewaardig zullen zijn. Men acht de beschikbaarstelling van 535.000 ton ten dienste van de geallieer den waarschijnlijk. o Het Informatiebureau voor Lithauen meldt Volgens de laatste statistieken zijn te Lithauen 400.000 boerderijen geheel ver nield. De boeren zijn thans genoodzaakt op ellendige wijze in catacombon te huizen, Meer dan 150.000 Lithauers leven zoo. Te Weenen heeft in de Pyrotechnische fabriek van de firma Hansch eene groote ontploffing plaats gevonden, waardoor het geheele gebouw in de lucht vloog en ver nield werd. Negen arbeiders zyn gedood, een aantal zwaar gewond en verminkt. o Officieel wordt uit Parijs gemeldHet stoomschip »Colbert, dat een aantal mili tairen als passagiers aan boord had, is op 30 April in de Middellandsche Zee getor pedeerd. Er zijn 51 menschen omgekomen. Uit New-York verneemt het zHoll. Nwsb.« Onderstaatssecretaris Anderson heeft verklaard, dat, indien de stijging der levensmiddelenprijzen voortduurde, sociali stische en politieke onlusten te verwachten zyn. Wasch het hoofd uwer kinderen eenmaal per week met Parol- zeep en u zult verwonderd zijn over den overvloedigen en prach- tigen haargroei. Per stuk 6o ct., 3 stuks f 1.70. Bij Apoth. en Drogisten, en verder verkrijgb. bij (zie adres sen in dit blad bij advertentie Levetogen.) Een 115-jarige. Bij de telling van het aantal inwoners in Koerland is gebleken, dat zich aldaar een Lettin bevond, die 115 jaar oud is en nog een betrekkelijk goede gezondheid geniet. BINNENLAND. Ruil van krijgsgevangenen Men schrijft uit Zurich dd. 19 Mei Enkele weken geleden ging het gerucht, dat het Geneefsche Comité van de inter nationale Roode Kruis Vereeniging plan nen had, om op initiatief van zijn voorzitter aan de regeeringen der oorlogvoerende staten een adres voor te leggen met het verzoek, te willen overwegen, of het niet mogelijk zou zijn, een ruil van krijgsgevan genen te doen plaats hebben, op ruimer schaal, dan tot dusverre geschiedde. Dezer dagen kwam dit plan zooals hier reeds gemeld werd tot uitvoering. En nau welijks zijn eenige dagen verstreken, of het Geneefsche Comité kan melden, dat althans de Duitsche en de Eransche regeering een gunstige beslissing genomen hebben. Door beide regeeringen is besloten 1. een directe ruil van land tot land en zonder rekening te houden met den rang of het aantal der gevangenen, officieren, onderofficieren en soldaten, die vader zijn van drie kinderen, die een nader te bepalen leeftijd bereikt hebben en minstens achttien maanden in het gevangenen-kamp door brachten. 2. een directe ruil van man tegen man en rang tegen rang van officie ren, onderofficieren en soldnten, die mins tens achttien maanden in het gevangenen kamp doorbrachten waarbij de voorkeur zullen hebben vaders van nainstens drie kinderen, of zulke gevangenen, die door de bevrijding van anderen eeri iangere ge vangenschap zouden hebben door te maken. Ook aan de Engelsche regeering is deze overeenkomst voorgelegd met het verzoek tot haar te willen toetreden. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, zal Buchanan als Engelsch gezant te St. Peters burg eerlang worden Vervangen door sir Francis Bertie. o— Het geheele personen-, telegraaf- en postverkeer uit Frankrijk naar Zwitserland is stopgezet. o— Uit Genève wordt aan de »Voss. Ztg.« gemeldDe eerste ambtsdaad van den op perbevelhebber, generaal Pétain, bestond in een groote verandering in de legerlei ding. Veertien divisie- en tien brigade generaals, van wie de meesten bij het groote offensief bevel voeren, werden bij de reserve overgeplaatst. Brazilië geeft de neutraliteit op. Naar men te New-York uit Rio de Ja neiro verneemt, heeft het Braziliaansche Congres het voorstel van den president om het neutrale standpunt te verlaten aan genomen. Vijf en vijftig huizen verbrand. Uit Brünn in Bohemen wordt gemeld, dat in het stadje Wischau, iets ten oosten van Brünn gelegen, een groote brand heeft gewoed. In betrekkelijk korten tijd gingen 55 huizen in het door den hevigen wind aangewakkerde vuur op. Vijf personen verloren bij den brand het leven. o Hongeroproer te Lissabon. Het hongeroproer te Lissabon heeft naar Reuter uit Madrid verneemt, grooter afme tingen aangenomen, dan men aanvankelijk had gedacht. Een menigte, waaronder een aantal zeelieden plunderde de bakkers win kels. De staat van beleg is afgekondigd. Troepen met marine-kanonnen en ma chinegeweren hielden de hoofdstraten bezet en vuurden op de menigte. Tien personen werden gedood, vijftig gewond. De orde moet thans hersteld zyn. Een stad afgebrand. De Hongaarsche stad Cyöngyös, ten noord-oosten van Boedapest aan den voet van het Matragebergte gelegen, is bijna geheel afgebrand. Niettegenstaande on middellijk na het uitbreken van het vuur de brandweer met alle macht ingreep, zijn toch 1000 huizen in asch gelegd240 huizen stonden, toen het bericht verzonden werd nog in laaie. Onder de bevolking ontstond een groote paniek: 18.000 men schen zijn thans dakloos. Tot dusver is bekend, dat 7 personen omgekomen zijn. In het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda is een 21-jarige jonge man aan nekkramp overleden. Te Loosduinen komt een geval van nekkramp voor bij een jongetje van 6 jaar. De heer W.H. Vliegen, voorzitter van de S.D.A.P., is uit Parijs teruggekeerd en gaf als zijn meening te kennen, dat zijn reis niet te vergeefs is geweest. De heer Vliegen zal zich in het begin Juni naar de conferentie te Stokholm be geven. Twee veldwachters verdronken. Deze week zijn de rijksveldwachter en de .gemeente-veldwachter van Ouder-Amstel verdronken. Vermoedelijk zijn zij om het leven gekomen, bij het opsporen van eeni ge ijzerdieven. Een partij ijzer is althans gevonden. o Gedroogd fruit. Dank zij de bemoeiingen der N.O.T. zijn gisteren 614 ton gedroogd fruit (ge droogde appelen, krenten en rozijnen) vrij gelaten, hoofdzakelijk afkomstig uit het stoomschip »Adonis,« van de Kon. Nederl. Stoomboot-maatschappij en in October van het vorige jaar aangevoerd. Aanvoer van kolen. De Minister zond een ciculaire aan de burgemeesters, waarin gewezen wordt op den zéér geringen aanvoer van steenkolen en waarbij opnieuw wordt aangedrongen op het betrachten van de grootst moge lijke zuinigheid met gas en electriciteit. De veenbrand in Drenthe heeft thans een minder dreigend karakter aangenomen. De krachtige Oostenwind is wat gaan liggen, waardoor het gevaar voor verdere uitbreiding van den brand minder ernstig is. Toch is hij reeds ernstig genoeg. Val thermond is wel het ergst getrofïen. 72 Huizen zijn reeds geheel afgebrand, ter wijl nog een aantal andere gedeeltelijk is vernield. Voor zoover bekend, zijn alleen te Val thermond menschenlevens te betreuren. Hoogstwaarschijnlijk zijn 16 personen om het leven gekomen. In een verbrand schip werden de ver koolde beenderen van menschen gevonden. Men weet nog niet, hoevelen het geweest zijn. In Emmer-Compascum, Nieuw-Weer- dinge en Emmer-Erfscheidenveen bleef de schade beperkt tot het afbranden van hui zen en het verloren gaan van groote hoe veelheden turf en bagger. Vele turf schepen, waarop verschillende arbeiders hun inboedels in veiligheid hadden willen bren gen, zijn eveneens in vlammen opgegaan. In het verbrande schip van schipper Roelfsma te Valthermond werden de lijken van verkoolde kinderen en menschen ge vonden. Man, vrouw en 7 kinderen zijn in de vlammen omgekomen. Honderden perso nen hebben zware brandwonden opgeloopen. De schade is zeer groot en bij benade ring niet te schatten. In het veen werden 2 verkoolde kinder lijkjes gevonden. De arme schaapjes waren hun vader, die op het veld arbeidde, tege moet gegaan en waren onderweg jammer lijk omgekomen. De menschen werden verrast, raapten in hun verbijstering het beetje huisraad byeen en ylden er vandoor, soms aan drie zijden omringd door het vuur. Zoo zag men in een van de plaatsjes een vrouw achter een zandhoop verdwijnen, zoekend naar een uitgang uit het vuur en onmiddellijk rolde een zware wolk over haar heen. Men zag haar niet meer terug en later was men naar haar aan 't dreggen. Anderen sprongen eerst in het water en, doornat, vluchtten zy dwars door de heete asch, tot de knieën, ja, tot het mid del door de heete asch. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins vertrokken Woensdag naar Drenthe ten einde Donderdag den geheelen dag te kun nen wyden aan een bezoek aan de door den veenbrand geteisterde streken. Het Hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis zond uit zyn magazijnen goede ren voor kleeding en ligging naar de door den veenbrand in Drenthe geteisterde stre ken. 200 militairen vertrokken uit Assen naar Valthermond, om hulp te verleenen bij den Veenbrand. ttW 1PJ1 O fl o der concurrentie blijven de Babilonia's zegevieren als een gevolg van het feit dat ik als principe heb uitsluitend het beste te le veren voor den minsten prijs. Daardoor den steeds stijgenden om zet. Wie een le- klsts Rijwiel wenscht te koopen, vrage prijs courant bij Handelin Rijwielen en Landbouwwerktuigen, Eenig vertegenwoordiger der »Germaan«, »Eureka«, »Babilonia«, en »Bato« Rijwielen. Algemeen geroemd om hare groote voordeelen. Steeds in verschillende modellen voorradig. Bizonder vestig ik de aandacht op de nieuwe modellen »Babilonia- Thompson« Rijwielen met speciale krachtas, thans voorradig. Tevens aangeboden gebruikte fieeren- en Damesrijwielen. Zeer lage doch vaste prijzen. Groote voorraad Banden, Onderdeelen enz. Bonds-reparatieinrichting A. N. W. B. Zondags gesloten. BELEEFD AANBEVELEND. Q- Cb CD Phot. Album en Prijscourant op aanvrage franco. De tijd is weer op komst om Uw rijwiel in orde te laten maken, of in te rui len. Ik geef hoogen prijs voor GEBRUIKTE RIJWIELEN, en ben ook in staat uw rijwiel tegen zeer billijken prijs in orde te maken. GROOTE VOORRAAD in alle mogelijke onderdeelen, en banden, tegen scherp concurreerende prijs. De firma W. I. D. VAN RIJMEN AM, Gouda, heeft mij de alleenverkoop opgedragen van haar rijwielen merk »ASTRA«, bekend om hun moderne uitvoering en prima kwaliteit alsmede de zeer lichten gang. Prijscouranten worden op verzoek franco toegezonden. Verder ALLE MERKEN verkrijgbaar. Vraagt prijscourant van de Odeon- en Jumbo-Gramaphoon's en Platen. Steeds de nieuwste voorhanden. Ruilen van Platen en Gramaphoon's, Beleefd aanbevelend, Magazijnen van Dekens, Ledikanten, Meubels, Spiegels, Schilderijen, Cocos, Stoelen, Kasten, Tafels en volledige Slaapkamer-ameublementen. (uit de hand geschilderd) op TEGEL, Qp PANEEL of op DOEK met EIKENHOUTEN, GOUDEN of ZWARTE lijsten, rijke keuze, prachtige Landschappen (echte kunst) vanaf f 2.70 tot f 19,25. Iedereen wordt tot vryen toegang aan onze magazijnen, beleefd uitgenoodigd. F. SCHREUDER EN ZONEN. Ondergeteekende is ondanks de moeilijke omstandigheden in staat aan zeer billijke prijzen te leveren de bekende Alle IVedez-la.xid.scIi Fabrikaat. Aanbevelend, DE» ZONDAGS GESLOTEN. N.B. Verkrijgbaar broedeieren van prima witte Leghorn. BIJVOEGSEL P w

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5