Een nieuwe ingewijde. De bewijskrachtigste getuigenissen over de werkdadigheid van een middel zijn niet altijd voldoende om hen te overtuigen die ze lezen. Tal van personen gaan er niet toe over een proef met dat middel te nemen dan na een aantal andere zonder succes te hebben ingenomen. Zoo komt het de bloedarmen, de verzwakten, in een woord allen wier bloed is verslapt, wier zenuwen in slechten staat verkeeren en wie allerlei geneeswijzen en behandelingen niet hebben kunnen herstellen, allen, de een na den ander, genezing komen vragen aan de Pink Pillen. Heden geven wij een nieuw voorbeeld van een dezer bekeeringen, zou men kunnen zeggen. Zij is ons geleverd door Mej. Cecile Lang, stenodactylograaf wonende te Parijs, 8, rue Darcet. «Het verheugt mij zeer, schrijft Mej. Lang, u mijn getuigenis te kunnen brengen betreffende de wonderdadige uitwerkingen die uwe Pink Pillen op mijn algemeenen toestand hebben uitgeoefend. Het meest betreurde ik niet eerder tot de pillen mijn toevlucht te hebben genomen. Ik had toch in de kranten talrijke voorbeelden van hun werkdadigheid gezien en ik begrijp nu niet waarom ik zoolang gewacht heb met er- gebruik van te maken. Ik was door erge bloedarmoede aange tast, ik had geen eetlust noch slaap meer, en ik leed veel aan pijnen in het hoofd en in de maag. De Pink Pillen hebben mij een verlichting gebracht die geen enkele behandeling mij had gegeven. Ik ben nu genezen en heb al mijne krachten weergevonden. Ik was er op gesteld u deze getuigenis van mijne levendige tevre denheid te zenden.» Wij wenschen dat het voorbeeld van Mej. Lang de personen overtuige die, ondanks de talrijke gevallen van genezing, waarvan zij door de kranten kennis hebben gekregen, nog eenigen twijfel konden hebben over de werkdadigheid der Pink Pillen. Boven dien zouden die pillen niet het succes hebben dat zij overal vinden, indien zij geene wer kelijke en krachtige versterkende en weder opbouwende eigenschappen hadden. Zij hebben trouwens altijd de beste resultaten gegeven in gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, zenuwziekten, maagkwalen, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Omstre ken bij Gr. Malingré, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Hoe hebben we genoten van het ver rukkelijke zomerweer op de blijde Pinkster dagen. Zonneschijn en blauwe lucht, groe nende akkers en b'oemende weiden. De aarde scheen wel een paradijs van schoon heid en liefelijkheid. Daar zullen onder de Lezers van ons blad wel weinigen zijn die niet van de vrije dagen gebruik gemaakt hebben om eens rustig te genieten van wat Gods rijke schepping biedt. Jong en oud was op de been of op het wiel, overal vroolijkheid en gezelligheid, en recht ver kwikt gaan we weer aan den arbeid en tot het moeizame leven. Wat vooral ook een groot genot is met zulke feestdagen, dat er geen dagbladen uitkomen. Dat voelen velen als een gemis en toch is het dat naar onze meening niet. Veel lezens is vermoeienis des geestes, zei de oude wijze en dat geldt voorzeker van het lezen van couranten. We nemen allerlei berichten in ons op. Wij worden ontroerd door de tijdingen van het oorlogs veld. De nieuwsgierigheid wordt geprik keld en even voldaan. Velerlei gaat aan onzen geest voorbij, maar daar is weinig onder dat dien geest verkwikt, opheft of verrijkt. Waarlijk het zou ons geen kwaad doen indien we wat meer dagen hadden waarop de papieren boden wegbleven en hun bezoek uitstelden. Maar nu hij van daag bij mij aanklopt moet hij my ook wat meedeelen waar ik wat aan heb zegt ge. Dat laat zich zoo maar niet bevelen en die eisch is ook niet altijd te volbrengen. Vooral wat het groote wereldgebeuren aangaat kunnen wij van dezelfde wijzo de klacht overnemenEr is niets nieuws onder de zon. Wat geweest is zal zijn. Ook de huidige oorlog en wat hij te lijden en te denken geeft is niets nieuws. Alle eeuw heeft haar twist en haat en gruwe len gekend, al was het niet in die mate als wij nu zien. 't Is altijd het eene en hetzelfde het paradys is verloren en de aarde is een kampplaats en zal het blyven tot ze eindelijk in het niet verdwijnt. Maar zoolang zij er nog is stellen we toch be lang in wat op haar voorvalt en dus Welnu dat de boodschapper zijn werk dan doe. Moge het uw geest niet enkel vermoeienis brengen. Terwijl wij genoten van vrede en rust en blije vrijheid heeft om ons heen het krijgsgewoel niet gezwegen. De volkeren gaan voort elkander te verdelgen hoezeer er dan ook van alle kanten dringende ver maningen opklinken om den onzaligen strijd te beeindigen. Wat de vermaningen betreft Dezer dagen schreef Alexander van Ho- henlohe in de Neue Zuricher Zeitung naar aanleiding van de rede van Bethmann Hollweg o.a. »De weigering van een antwoord op de interpellaties van den Rijksdag over het oorlogsdoel is mijns inziens meer dan een fout, het is gewoon weg een tragisch on heil. Want daarmee is van Duitsche zijde de laatste gelegenheid verzuimd, om tot een vrede door bemiddeling van Rusland te komen en de grondslagen voor een duur zame vriendschappelijke verhouding met het nieuwe Rusland te leggen. Ik zeg uitdruk kelijk voor een vrede, ik bedoel een alge meenen vrede, door bemiddeling van Rus land, en geen afzonderlijken vrede, Want elke Rus, die eerbied voor zichzelf heeft, zou het, en terecht, een gemeene veron derstelling achten, als men van hem zou verwachten, dat hij het Fransche volk, dat zijn trouw aan het Russische bondgenoot schap met zijn bloed bezegeld heeft, thans, nu het in den hoogsten nood verkeert, in den steek zou laten. Men hoort nu al, niet alleen Alduitsche dwazen, over den volgenden oorlog (1) spreken, neen, zelfs generaal von Stein, de Pruisische minister, heeft onlangs, om den Rijksdag van de noodzakelijkheid van het bestaan van een nieuwe cadettenschool te overtuigen, het pacifisme als een utopie bestempeld en den oorlog als onvermijdelijk altijd weer terugkeerend voorgesteld. Pain- levé, de Fransche minister van oorlog, heeft daarentegen kortgeleden verklaard, dat deze oorlog uitgevochten moest worden, opdat hij voorgoed de laatste was, en de mensch- heid zich ongestoord aan de werken van den vooruitgang en van de beschaving zou kunnen wijden. Het ware mij liever ge weest, als ik die woorden eens in de rede van een Duitschen minister van oorlog had gelezen. »Hoe komt het, dat dat niet het geval is De verklaring moet zijn dat de lei dende mannen blijkbaar nog niet tot het besef zijn gekomen, dat er een nieuwe tijd is aangebroken, waarin met de oude for mules en methodes niet meer te werken valt. De mannen, die drie jaar lang de ontzetting van dezen oorlog, deze onnoeme lijke pijnen en ontberingen beleefd en ge dragen hebben, keeren naar hun vaderland terug als andere menschen.. Als zij een leer uit dezen oorlog meegebracht hebben, is het deze, dat de oorlog niet iets moois, heerlijks is, zooals hun gezegd was, maar dat hij, voornamelijk in zijn tegenwoordige gedaante, iets zoo verschrikkelijks en on zinnigs is, dat iedereen die nog zijn vijf zintuigen heel thuis brengt, nog slechts dezen wensch kan hebben, dat hij aan zijn kinderen en kindskinderen bespaard zal blij ven. Hemzelf zal echter, naar ik meen, geen macht op aarde meer ertoe bewegen, een tweede maal uit te trekken, voor men hem het bewijs levert, dat het werkelijk slechts om de verdediging van het vader land gaat, vooral echter dat van de zijde der regeeringen alles beproefd is geworden, om een mogelijken nieuwen strijd in der minne te beslechten. Daarom zal het volk, en terecht, verlangen, zooals reeds in een voorstel in den Rijksdag tot uiting gekomen is, dat het in de toekomst gehoord zal worden en mee zal hebben te spreken, als er over een oorlogsverklaring beraadslaagd wordt«. De schrijver besluit met te betoogen dat men zonder oorlogsvergoedingen of inlijvin gen »of liever alleen langs dien weg« een voor alle partijen eervollen en duurzamen vrede bereiken kan. Men zal tegenwerpen, of de Entente dat wel zal willen. Wil zij niet Oostenrijk verbrokkelen, Hongarije van stukken gebied berooven, Servië ten koste van Oostenryk vergrooten, Duitschland's grens naar den Rijn terug duwen enz. en spreekt de Fran sche pers niet van een oorlogsschatting die het Duitsche volk geslachten achtereen tot slavenarbeid veroordeelen zou En spreekt de Engelsche pers niet over be straffing van de wandaden van Duitsch- land? Zeker, antwoordt schrijver hierop, elk land heeft zijn jingo's, chauvinisten, nationalisten, enz. Zooals de Duitschers hun Alduitschers, annexionisten en imperi alisten hebben. Maar is het een reden, omdat anderen zich krankzinnig aanstellen, om zelf niet verstandiger te zijn? Al zou de Entente ook dan nog altijd niets van vrede willen weten, dan zou ten minste het Duitsche volk gezien hebben, dat zijn regeering niets verzuimd had, om het nieuwe offers te besparen. Men moet trouwens bedenken, dat b.v. in Engeland de verstandige stemmen ook hoe langer hoe meer toenemen, en zij door zulk een houding van Duitschland steun zouden krij gen, gelijk de verstandige elementen in Frankrijk aangemoedigd zouden worden. Toch is men bij de Entente er nog alles behalve toe geneigd van inlijvingen af te zien of gelijk zij het uitdrukt van rechts herstel. De Fransche minister-president Ribot b.v. sprekende zeer waarschijnlijk mede namens zijn bondgenooten geeft aan het Duitsche volk den raad om vrede te vragen op den grondslag van afstand van Elzas-Lotharingen en het betalen van een oorlogsschatting. Alleen op die voorwaarde zal er vrede komen zegt hij en anders nooit. Nu als het zoo staat ook Amerika schijnt den oorlog zoo lang te willen voe ren tot die eisch is ingewilligd dan kunnen we nog lang wachten op het lui den der vredesklokken. Nu nog een enkele mededeeling over de actie op de slagvelden. In het Westen slechts gevechten van plaatselijk belang. Maar aan het Italiaansch- Oostenrijksche front trekken de strijders nog duchtig van leer. Van de Zee tot aan Plave, zegt het officieele Italiaansche bericht, duurt de slag met de grootste verbittering voort. De moeilijke hindernissen van het arglistige terrein te boven komend en stormenderhand de uitgestrekte en inge wikkelde versterkingen van den'ivijand ver meesterend, die door een in den strijd ge harden tegenstander werden verdedigd, hebben onze troepen gisteren nieuwe schit terende successen behaald. Het totaal aan tal gevangenen, dat den 23sten en den 24sien is gemaakt, bedraagt 10,245, waar bij 316 officieren zijn. Ook de buit is aan zienlijk. En dan verder De slag op den Karst is gisteren voortgezet. Over het geheele front heeft de vijand door spervuur of tegenaanvallen den hardnekkigsten tegen stand geboden. In het bizonder tegen on zen linkervleugel, tusschen Castagnavizza en den noordelijken zoom van het plateau hebben de Oostenrijkers met een opmer kelijke strijdmacht tegenaanvallen gedaan. Het artillerie-vuur was intens. Maar alle inspanning van den tegenstander brak op de vaste verdediging door onze troepen. Terwijl van Oostenrijksche zijde gemek wordt De verliezen van den vijand zijn op dezen dag ongewoon zwaar geweest, te zwaarder omdat de geweldige offers van den vijanc nergens ook maar het geringste gevolg hadden. Dichte rijen lijken moesten de Italianen voor onze nutteloos bestormde stellingen laten liggen. Bovendien verloren zij den 23sten alleen nog aan gevangenen 130 staf- en hoofdofficieren en 4600 man. Dit cijfer is gisteren aanmerkelijk gestegen. Uit alles blijkt wel dat de vooruitgang der Italianen gering was. 't Treft voor hen wel slecht dat juist nu de Russen niets uitvoeren. Als die de Centralen nu ook nog op het lijf gevallen waren dan zou het er voor de Donau monarchie a heel kwaad uitzien. Doch, zooals het er nu voorstaat, zien wij in de eerste tijd op dit gevechtsterrein nog wel geen beslissing vallen. BUITENLAND. Volgens de Parijsche New-York Herak zijn in Mexico, vooral in het petroleum- gebied Tampico, opstanden uitgebroken. Reeds zijn Amerikaansche kannoneerbooten naar Tampico vertrokken. Generaal Car- ranza staat volslagen machteloos. Bij de torpedeering van de Transsyl.vania zijn 20 officieren en 373 manschappen om het leven gekomen, terwijl van de equipage de kapitein, één officier en 9 man ver dronken. o Loodsboot in de lucht gevlogen. Men seint ons uit Delfzijl Aan de Eemsmond is een Duitsche loodsboot in de lucht gevlogen. De equi page was 24 man sterk. Lyoneesche bladen vernemen uit Madrid, dat er 25 dooden en 250 zwaar gekwet sten zyn geweest bij de onlusten in Portu gal. De schade van eigendommen en ma terieel is zeer aanzienlijk. In Hongarije heeft men met de grootste voldoening vernomen, dat aan de 50 en 51-jarige landstormlieden verlof is gegeven, naar huis terug te keeren. o De Rigasche divisie-commandant, luite nant-generaal Karpoff, werd, naar indirect aan de Voss. Ztg. wordt bericht, op een wandeling met messteken door soldaten ge dood, omdat Karpoff aan het hoofd stond van de monarchistische soldatenorganisatie. In het Engelsche weekblad John Buil schrijft A. G. Hales dat het broodrant soen voor de soldaten verminderd moest worden, is een feit, dat den Duitscher op een welsprekender wijze omtrent onze po sitie zal inlichten, dan in woorden kan worden uitgedrukt. Uit Amerika. Het totaal van de bedragen, tot nu toe aan de Geallieerden verstrekt, beloopt 745 millioen dollar. Uit China. De National Zeitung verneemt van de Russische grensVolgens de Roeskoje Slowo zoudan in verscheiden plaatsen van zuidelijk China ernstige onlusten zijn uit gebroken. De opstandige beweging schijnt in omvang toe te nemen. Men vreest, dat opnieuw het Z. zich tegen het N. zal kee ren en wel eens een scheuring in het Chineesche rijk zou kunnen volgen. De vrees voor de invoering van een militaire dictatuur is algemeen. o De Revolutie in Rusland. De Nationalztg. verneemt uit Kopenha gen Tusschen den raad van arbeiders en den nieuwen minister van buitenlandsche zaken zou een conflict zijn uitgebroken, dat een zeer ernstig karakter draagt. De ar beidersraad heeft n.l. niet alleen de op zegging verlangd van de oude verdragen, maar ook de publicatie van de staatkun dige tractaten, hetgeen Terestsjenko beslist heeft geweigerd. Groote ontploffing. De Kol. Volkszeitung meldt uit Kopen hagen Volgens hier ontvangen berichten had in het begin van Mei een groote ont ploffing plaats in een munitiefabriek in Schotland, waarbij 360 personen gedood werden. De materieele schade is enorm. Het Fransche bevolkingsvraagstuk. In het Journal de Paris wijst de bekende geneeskundige, professor Pinard, op het feit, dat Frankrijk bij een langeren duur van den oorlog een wissen ondergang tege moet gaat. Volgens de wekelijksche sta tistieken der stad Parijs bedroeg het ge boortecijfer gedurende de laatste vier maan den van 1914 71 72 op iedere honderd sterfgevallen; in 1915 daalde dit cijfer tot 65; in 1916 viel een verdere vermindering tot 42 aan te wijzen, terwijl in het eerste kwartaal van 1917 slechts 30 geboorten op iedere honderd sterfgevallen werden aangegeven. De cijfers zijn overeenkomstig de gemiddelde statistieken voor het overige Frankrijk. Professor Pinnard wyst er op, dat tengevolge van de zeer groote verliezen, die het jongste offensief met zich bracht, de komende statistieken nog aanmerkelijk ongunstiger cijfers zullen vertoonen en spreekt de meening uit, dat het toekom stige Fransche geslacht voor een niet onaan zienlijk deel Arabisch bloed door de aderen zal vloeien. BINNENLAND. Binnen gekomen en uitvarende schepen. Binnengekomen zijn te Rotterdam het s.s. »New-York« met petroleum, de »Mi- nervacc met phospaat gisteravond, en heden morgen »Wieringenoc met 4676 ton tarwe en »Yildum« met 5000 ton tarwe voor de Ned. Regeering. Naar Amerika vertrekken de volgende schepen op last van de Regeering Veen- haven, Waalhaven, IJselhaven, Hilligers- berg, Ittersum, Phecan, Alhaid, Bellatri, Merah, Rijndijk, Besoeki, Texel, Soestdijk, Zuiderdijk, Noord-Brabant, Larenberg, Win terswijk. Enkele dezer schepen zijn gisteren al vertrokken, de rest gaat vandaag en morgen. Getorpedeerd. Hier te lande is betrouwbaar bericht ontvangen dat de schepen Bernisse en Elve van de firma P. A. van Es en Co te Rot terdam op de thuisreis van Rufisque naar hier en geladen vermoedelijk met grond- noten, den 23sten dezer zijn getorpedeerd. De bemanning is gered en geland te Kirk wall. Het getorpedeerde stoomschip »Bernisse« uit Rotterdam is drijvende gebleven. Men heeft het op de kust van Engeland op het strand weten te zetten. Tarwe en meel. Te Amsterdam is aangekomen de »Mer- curius« van de Kon. Ned. Stoomboot- Maatschappij van New-York via Halifax met 99961 bushels tarwe en 16446 zakken meel. Koninklijke gift. H. M. de Koningin heeft een bedrag van f 10.000.doen toekomen aan het Provinciaal Comité in Drenthe tot leniging van de rampen die de veenstreken getrof fen hebben. De »Caledonia« teruggekeerd. Het Nederlandsche stoomschip »Caledo- nia«, dat 10 December 1916 naar Zee- brugge werd opgebracht en een dezer dagen werd vrijgegeven, arriveerde behouden in den Waterweg. Gezant van Vollenhoven. De heer Maurits van Vollenhoven, tot Nederlandsch minister-resident benoemd te Brussel, wordt door alle Belgische bladen om strijd geprezen wegens zijne houding gedurende den oorlog, als zaakgelastigde van Nederland te Brussel aangenomen. De »GazeU van Brussel zegt, dat de Belgische autoriteiten en duizenden land- genooten de minzaamheid van zijn karakter en zijne algeheele toewijding aan talrijke werken kunnen waardeeren. Onderofficieren-smokkelaars. Te Nieuwerschans zijn 3 onderofficieren aangehouden en onder sterk geleide naar Assen overgebracht. Zij worden verdacht zich met smokkelpraktijken te hebben be ziggehouden. Burgemeester in Limburg. Naar Het Zuiden verneemt, zouden in Limburg niet minder dan twintig burge meesters ernstig er over denken, om hun ambt neer te leggen, omdat het ambt hun te zwaar wordt. Bij graafwerk te Heerlen zijn Romeinsche vazen en munten gevonden. o Onder St. Jacobie-Parochie is een haai gevangen, 1 Meter lang en 50 pond zwaar, Candidaat voor de Kamer van Koophan del te Terneuzen was o.ade stads- orgeldraaierNed. o Tot heden zijn meer dan 6000 Duitsche kinderen gemiddeld 6 weken in ons lanc geweest. o Verleidelijk Onlangs werd een nog geen 12-jarq, meisje betrapt op smokkelen. Het kint had juist één enkele week het edele bedrij uitgeoefend. Ze smokkelde stukken Kwatti voor 6 cents per stuk. Over de greni maakte ze 60 cents per stuk en zoo ha( ze juist in 7 avonden het sommetje var f 700 schoon verdiend. »Ass. Ct.« o Voor de moeder van den zeeman. Aan een particulier schrijven omtren een gebeurtenis aan boord van een Nederl stoomschip ontleent »De AvondposU Na het gebruikelijke »Eén, twee, drie in Godsnaamging de kist over boord K. had z'n zeemansgraf en er was eei man minder aan boord. Nadien ging alles in een bedrukte stem ming weer z'n gewone gangetje. Eenige dagen later werd de inboede van den stoker aan boord verkocht. Een rommeltje ter waarde van nog geei vijf gulden werd ten bate der oude, allee: achterblijvende moeder voor een klein duizend gulden verkocht. Ik zal eenige fabelachtige prijzen noe men Een doosje lucifers bracht 100 gul den op, een paar oude versleten pantoffel f 65, een bitterglaasje f 50, een ande f 25. Daarbij werd bijna ieder ding, wannee het gekocht was, weder teruggesmeten zoodat er voorwerpen bij waren, o.a. he doosje lucifers, dat vijfmaal verkocht wer< en zoodoende f 100 opbracht. Nagenoeg allen aan boord, van den ma troos tot den kapitein, die het voorbeeli gaf, droegen hiertoe bij. Aan het eind van den verkoop werd he meeste over booïd gegooid. Een goede vangst. Door militaire kommiezen en marechaus seés werd Zondagavond een inval gedaai in café Krasnapolsky, Orthenstraat 's Bosch Een heele partij smokkelwaar, een nie onbeduidende som vertegenwoordigende men spreekt van f1500 f1700 ii beslag genomen. o Onze scheepvaart. Naar wij vernemen zal de Hollandschi stoombootmaatschappij den geregelden diens tusschen Amsterdam—Londen binnenkor weer hervatten met Engelsche schepen. o Ontvluchten terug. Wij vernemen dat de Duitsche regeerinj eerstdaags zes uit het kamp te Bergei ontvluchte geïnterneerden aan de Neder landsche autoriteiten zal uitleveren. Duitsch vliegtuig neer. Gistermorgen streek voor Westkapelh

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2