NIEUWSBLAD voor het Land van Eensden en Altena, de Langstraat en de Ho, 3376. Zaterdag 2 Juni. 3*- HALT! Krimp vrije - - - - Meubelen. Prima Veer en en Kapok BEDDEN. W. k v. 4. Ponk, 11.11. VETWEIDERS. ALGEMEENE Dames, N.ï. Eerste Gorinchemsche Stoom Wasch en miori Tl H. C. TI1MERS STROOHOEDEN. Firma JAN W. LIPPITS, 2)e Sorincfiemsche Bank, HIER BLIJVEN beste Sigaren A. VOS-v. MERSBERGEN Gorcutn. pen Kaag. Hinthamerstraat 10, bij de Markt, 's-BOSCH, KOOPT en VERKOOPT: Paarden- en Veeverzekering- Maatschappij Hiermede berichten wij de ontvangst der bekende sorteering §troohoedeil voor Heeren en Kinderen. Aanbevelend, Molenstraat, GORINCHEM. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Hoe men de bevolking in het bezette gebied inlicht. Als een van de meest eigenaardige oor logsdruksels mag zeker gelden de »Klaroen van den Koning«, in België bekend onder den naam van het »luchtsupplement« der Libre Belgique, het blaadje dat nu al twee en een half jaar weet te ontsnappen aan de Duitsche censuur. De »Klaroen van den Koning« is stellig de kleinste courant van de wereld deze courant is 45 c.M. breed en 25 c.M. hoog, en weegt niet meer dan één gram ze wordt gedrukt te Havre en resumeert, ten minste eens in de maand, den algemeenen toestand op de onderscheidene fronten en het nieuws dat het lot der Belgen en van hun land be treft aldus worden de Belgen nauwkeu riger ingelicht dan dit het geval is door middel van de volksblaadjes die onder Duitsche censuur en meestal met Duitsche medehulp in België verschijnen. Als de wind goed Z.W. is, laat men aan het Belgische front kleine luchtballonnetjes opgaan, die elk drie kleine pakjes met 350 exemplaren van het blaadje meenemen. Deze pakjes zijn verbonden door een Bick- ford-draad, waarvan men het uiteinde in brand steekt bij het oplaten van de ballon netjes. Gedurende de luchtreis brandt de draad langzaam op. Na eeft half uur valt het eerste pakjes los en 350 exemplaren flad deren door de lucht. Zoo gaat het met de beide andere pakjes. Telkens is de lengte van den draad berekend naar de snelheid van den wind, zoodat de kostelijke vracht gevallen is voordat het ballonnetje over de Hollandsche giens trekt. Van een hoogte van twee duizend meter, gemiddelde hoogte door de ballonnetjes bereikt, regent het aldus tot driemaal toe hartversterkend nieuws voor de Belgische bevolking, achter den prikkeldraad besloten. (Hdbl.) o Portugal doet niet meer mee. Het Spaansche blad »Debate« verneemt uit Lissabon, dat wegens de jongste voor vallen van verdere Port'ugeesche troepen- zendingen naar het westelijk front is af gezien moeten worden. De verscheping van troepen, die eenige dagen geleden had moeten plaats hebben, is uitgebleven. In de Imparcial wordt over het honger oproer in Lissabon no'g het volgende mede gedeeld De volksmenigte heeft alle win kels en magazijnen uitgeplunderd. .Brood Is niet te krijgen. De prijs van een kilo aardappelen bedraagt 1.40 franc. De be volking wierp bommen naar de optredende soldaten. De grondwettelijke waarborgen werden opgeheven. In verscheiden geval len hebben karabiniers met de oproerlingen gemeene zaak gemaakt. De door het oproer veroorzaakte schade beloopt verscheidene millioenen. Kolen ontbreken geheel. Nieuw vernielingsmiddel. In Amerika ziet men vol belangstelling uit naar nadere bijzonderheden over de samenstelling en de kracht van een nieuw ontploffingsmiddel »terrorall« genaamd, waarvan, naar gemeld wordt, een zeer kleine hoeveelheid een ontzettend vernielende kracht heeft. Vijf grein zijn voldoende om het hoogste gebouw te doen vernielen. o Leopold Rothschild, -j- Te Londen is overleden baron Leopold Rothschild, lid van de groote Londensche bankiersfirma der Engelsche Rothschilds. De overledene, een broer van het hoofd der firma, Nashaniel Meyer Rothschild, was in 1845 geboren. BINNENLAND. De aanstaande verkiezingen. Inzake de verkiezingen van de Tweede Kamer en de Gemeenteraden heeft het P.-B. der S.D.A.P. een circulaire aan de besturen van de stedelijke en districtsfe deraties en de afdeelingen der Partij ge zonden. Daarin wordt herinnerd aan de overeenkomst om zittende leden niet te bestrijden en zoo mogelijk bij enkele can- didaatstelling te laten verkiezen. Bier. De Bond van Nederlandsche brouweryen heeft aan de afnemers bericht, dat hij met het oog op de zeer beperkte voorraden en grondstoffen en de onmogelijkheid om bin nen afzienbaren tijd nieuwe hoeveelheden aan te voeren, maatregelen heeft genomen om den bierafzet te regelen. Naar verluidt, bestaat de kans, dat binnenkort nog maar 2/3 gedeelte van de vroegere hoeveelheid bier zal worden ge leverd. o De nieuwe Zegelwet. De nieuwe Zegelwet is 1 Juni in wer king getreden. Niet alleen hij, die een kwitantie voor een geldsom boven de f 10 afgeeft, doch ook hij, die zulk een kwi tantie ontvangt kan, als de kwitantie niet behoorlijk is gezegeld, een boete beloopen van f100. Tot dusver werd met het zegelen van kwitanties nog al eens de hand gelicht. Men zij echter gewaarschuwdde met ingang van heden geldende bepalingen zijn zeer streng. Dat een paraaf, het facsimile van een handteekening of van een paraaf, en de afdruk van een stempel als onderteekening wordt beschouwd, is bekend. Maar ook als de stukken zelfs niet on derteekend zijn, is het zegelrecht verschul digd. Evenzoo, wanneer de stukken slechts zijn voorzien van de woorden betaald verrekende of voldaan Niet alleen kwitanties voor geldmannen maar ook diploma's van lidmaatschap van en toegangsbewijzen voor leden tot socië teiten en vereenigingen zijn onderworpen aan een vast recht van vijf cent.' Zelfs toegangsbewijzen tot uitvoeringen kunnen onder de Zegelwet vallen, wanneer zij tevens kwitantie zijn. Dit alles geldt, gelijk tot dusverre, alléén voor de stukken, welke betrekking hebben op sommen boven de tien gulden. o Onder de streep«, deelt het Handels blad het navolgende mede Nederland op z'n malst. Zijn Edelachtbare. lk mocht dan zoo zeggen, dat Onze Lieve Heer daar in Drente maar rare kostgangers heeft. Niet alleen onder de veenarbeiders, maar ook onder de autoriteiten»En dat is nu niet om te zeggen dat komt van Brussel of van Gent, maar de papieren, die wijzen het uit,« zooaks destijds mijn buurman aan de schaafbank het zei, als hij zijn sterkste argument ging te berde brengen. Luister, of liever, lees Z'n Edelachtbare was burgemeester van een gemeente, waarin vele en groote stuk ken veen in brand stonden. Z'n Edelacht bare had evenwel gelegenheid noch lust om te gaan zien, wat er nu eigenlijk was van dien brand, en bleef kalm in het leutige dorp, waar het gemeentebestuur resideerde. Toen kwam de Koningin, om te zien, wat de brand al voor ellende had teweeg gebracht en wat gedaan zou kunnen worden ter hulpe. »Wel, we),« zei z'n Edelacht bare, »komt de Koningin in 't veen U hij stopte z'n pijp, wrong zijn rechtervoet weer in de lakensche pantoffel, die, door 't lange zitten, eraf gegleden was, en hij voer voort, zooals wellicht deze of gene oudentijdsche romanticus, »placht« te zeg gen »wel, well zoo, zoo!, en zou de Koningin nog bij ons op 't dorp komen Verder reikte Z.E.A b.'s belangstelling niet. Echter ging de belangstelling van de Koningin belangrijk verder, en toen zij dan in 't veen was, en al de ellende zag, en vernam, dat veel van de ellende, welke zij gezien had, was gebeurd binnen het ambts gebied van Z.E.A.b., draaide zij de rol len om, zij ontbood niet Z.E.A.b. bij zich, maar, om de zaak te bespoedigen, en de dingeu af te doen, gaf zij haar chauffeur last, naar het dorp te rijden, waar het gemeentebestuur resideerde, en stil te houden voor Z.E.A.b 's deur. De chauffeur van de koninklijke auto, hóe hij 't klaar speelt, mag joost weten, kent altijd en overal den weg, en reed naar het huis van Z.E.A.b. H. M. had de wijze voorzorg gehad om den gouverneur der provincie mede te ne men. Wat niet onnoodig bleek, want Z.E.A.b. verdraaide 't om zyn huis uit te komen, en H. M. kon toch moeielijk zelve Z.E.A.b. uit zijn huis gaan halen, zij stuurde er haar provincialen commis saris op af, en na lang praten liet Z.E.A.b. zich dan eindelijk overhalen, hij wrong weeral zijn rechtervoet in de lakensche pantoffel, die door 't lange zitten eraf gegleden was, en ging naar bui ten, langzaam en goedmoedig schuife lend de vijftien passen van de huisdeur naar het tuinhek, en de vier passen van het tuinhek naar de auto van H. M., en toen. was er een gesprek, dat ons de bescheidenheid verbiedt gehoord te hebben. 't Duurde maar kort, twee, drie mi nuten misschien. Toen schoot de konink lijke auto weer voort, naar de brandende venen, Z.E.A.b., z'n linkerhand steuhend tegen een boompje aan den weg, pulkte met z'n rechter wijsvinger zijn halstarrige rechter lakensche pantoffel weer aan den voet, ging sloffend de vier passen naar het tuinhek, en de vijftien passen van het tuinhek naar de huisdeur. Overigens had Z.E.A.b. maar een zéér klein gaatje in z'n rechter sok, achterin, aan den hiel, en ddt komt bij de beste families voor.T. L. o Uitvoer fruit. De Min. van Landb. brengt ter kennis, dat eene algemeene regeling in voorberei ding is, welke het mogelijk zal maken, voor zoover de binnenlandsche behoefte in verband met den oogst zulks zal toelaten, den uitvoer van bepaalde partijen fruit toe te staan. Deze regeling zal het houden van de gebruikelijke fruitverpachtingen niet uit sluiten. De aandacht wordt er echter op geves tigd,, dat voor het op deze verpachtingen gekochte fruit geen vergunning tot ver werking in eene inrichting tot verduurza men zal kunnen worden gegeven, indien het niet op eene bij de Rijks Commissie van Toezicht op de Vereeniging «Fruitcen- trale« ingeschreven en nader aan te wijzen veiling wordt aangevoerd en geveild, zulks in verband met de afgifte der vereischte veilings verklaringen, dat aan de aan expor teurs op te leggen verplichtingen, ten aan zien van de voorziening van het binnen land ten volle is voldaan. (St.-Ct.) De Min. van Landb. maakt bekend, dat pogingen worden gedaan om te geraken tot den invoer van origineele Pethuser zaai- rogge voor den aanstaanden najaarszaaitijd. Zij, die daaromtrent nadere inlichtingen wenschen, zullen zich zoo spoedig mogelijk hebben te wenden tot den directeur van het Rykslandbouwproefstation voor Zaad- contróle te Wageningen. o— De gelande Duitsche vlieger. Nader wordt gemeld, dat de Dinsdag op Walcheren gelande en onmiddellijk ge ïnterneerde vlieger genaamd is Carlo Ra- tazzi. Naar hij mededeelde, waren zij dien morgen met hun drieën uitgevlogen. Hij was door den mist verdwaald, Verder deelde hij mede, dat hij reeds 5 Fransche vliegtuigen had neergeschoten, waarvoor hem het ijzeren kruis werd ver leend. Hij was 20 jaar oud en was reeds 3 jaar bij den vliegdienst. Op de vlieg machine stond no. 1040. De vlieger werd onder geleide naar Vlis- singen overgebracht. Een onderwijzer predikant. Dat een onderwijzer predikant wordt, zal wel niet veel voorkomen. Het is nu gebeurd, meldt de i»Ned.«, want de heer W. Banning, vroeger onderwijzer aan de openbare school te Nieuwendam, theol.' candidaat te Leiden, is thans toegelaten of zal binnenkort worden toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. ADYERTENTIEN. Het is toch waar, dat bij onderstaand adres de verkocht worden, dit bewijst den omzet. Tegen den billijken prijs van 3 ct. zijn nog verkrijgbaar MerkToppunt, Schout bij Nacht, Braziliaantjes. i Meeuwtjes en Graliestra 3 10 cent. Genta-Bouquet, Genta-Aro- ma, Ski-Sport,Avondrood 4 ct. Edison, Saconia 5 ct. Importeur 6 tot 10 cent. Speciaal merk Regout 4, 5 en 6 cent. Cigaretten vanaf 6 ct. tot f 1 p. doosje. Verder voorhanden alle ROOKBE- NOODIGDHEDEN als: houten Ta bakspijpen, Sigarenpijpen, Sigaren kokers, Sigarenaanstekers en Siga- renknippers. Alle soorten ROOKTABAK van de bekende Friesche fabriek OLDENHOVE. Rook het merk: MAJA. Aanbevelend, Engstraat W 88 HEUSDEN. Verzekert Uw WEIDE VEE bij de 's-GRAVENHAGE (DE OUDE ZWOLSCHE VAN 1895) GROOTSTE IN NEDERLAND. tegen VASTE en LAGE premiën met HOOGE schadevergoeding. Verzekeringsduur 6, 7, 8 of 9 maanden. Het risico van hemelvuur in 't open veld en dat van mond- en klauw zeer wordt GRATIS door ons gedragen. LINTHOUT, Directeur. -M indien U prijs stelt op een nette en zorgvuldige behandeling Uwer wasch, zendt deze dan naar de te GORINCHEM, Schuttersgraeht, Wasschen worden naar verkiezing, droog toegeslagen of geheel opgemaakt afgeleverd. SPECIAAL INGERICHT voor het strijken en opmaken van fijn Heerënstrijkgoed, als Boorden, Manchetten, enz., en het als nieuw opmaken van Damesblouses en Kinderjurken. UITSTOOMEN vau wollen en katoenen Dekens en Vitrage en andere Gordijnen. DE DIRECTIE. Wissels, Effecten, Coupons en vreemde Banknoten. Opent Rekening Courant met Rentevergoeding. Verleent Handelscredieten. Sluit Pro- longatiën. Bezorgt alle Assurantiën. Zet gelden uit op Prolongatie. Neemt gelden k deposito. met drie dagen opvragen 2 pCt. veertien dagen opvragen. 2Va voor een maand vast 3 drie maanden vast 3V9 een jaar vast 4 Verhuurt Safe-Loketten in hare brand- en inbraakvrye kluis op voor waarden, bij haar verkrijgbaar. De Directie F" BEERL,Nf; vmau- Mr. A. DEN DEKKER. SS® BIJVOEGSEL 1 s.iv v« i Beleefd aanbevelend

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5