Russische pers, die door tal van gevluchte Russen bevestigd wordt, gaat Rusland met toenemende snelheid een werkelijken bur geroorlog tegemoet. De berichten van den R. v. A. en S. (Raad van Arbeiders en Soldaten) eischen een hervorming van de ministeriën op democratische leest* en de benoeming van vertegenwoordigers uit de breede massa, en wel uit de vereenigingen van arbeiders, soldaten en boeren inplaats van de tegenwoordige ambtenaren. Ten deele is hiermee in het ministerie van justitie al een begin gemaakt. Wat dien burgeroorlog betreft, er is al een begin van tegenkanting en weerstand tegen de huidige regeering. Gelijk men weet, wil de R. v. A. en S. absoluut niets weten van inlijving of schadeloos stelling. Hij eischt van Engeland en Frank rijk eenzelfde verklaring en meent dat op dien grond een spoedige vrede te verkrij gen zal zijn. Doch waar de regeering tegenover de entente zich niet vrij durft uitspreken, wordt het in dien Raad al woeliger. Zoo heeft het orgaan van de R. V. A. en S. een artikel als antwoord op de ^bewering in de Engelsche bladen, dat er geen verschil van meening is tus- schen Rusland en diens bondgenooten over de formule »geen inlijving, geen schade loosstelling. Het blad schrijftde Russische revolu tie zal niet één man opofferen, Om u te helpen, de allengs ingeburgerde onrecht vaardigheden, die op uw kosten zijn be gaan, te herstellen. Hoe staat" het dan met uw ingeburgerde onrechtvaardigheden, met name Ierland, Indië en Egypte? Als gij zoo naar rechtvaardigheid haakt, moet gij zelf beginnen, rechtvaardig te zijn. De Russische demokratie zal zich door uwe mooie leuzen niet laten bedotten zooals we evenmin voor de Engelsche, Franschen en Japanners de kastanjes uit het vuur halen. Weest dan maar even vrijmoedig als de Japanners, die voor het verre Oosten de formule »zonder inlijving^ niet willen toe laten. De Russische demokratie en de voorloopige regeering zullen den aangeno men grondregels trouw blijven. De bond genootschappelijke regeeringen zullen on verbloemd ja of neen moeten zeggen. Als hun antwoord ontkennend luidt, zullen zij de aansprakelijkheid voor alle gevolgen op zich moeten nemen en alleen zich zelf kunnen aanklagen. De regeeringen van Frankrijk en Engeland kunnen het revo lutionaire Rusland echter ook tevreden stel len. Onze ministers moeten er voor zor gen, dat de ernstige vraag van vrede of oorlog ondubbelzinnig wordt opgelost. Ze mogen niet toelaten, dat de kwestie in den stroom van diplomatieke welsprekend heid verdrinkt. De Ivestia (het aangeduide orgaan) legt dan zijn opvatting in bizonderheden bloot en zegtgeen enkele beschikking zou de democratie kunnen nopen, den oorlog ook maar één dag te verlengen om de een of andere grenswijziging te verkrijgen. Het volk is vast overtuigd, dat de onderdrukten niet in oorlog, maar in vrede worden be vrijd. Inlijving van gebied staat gelijk met de onrechtmatige verwerving van een ge bied, dat op den dag van de oorlogsver klaring in het bezit van een anderen staat was. De formule zonder annexatie beduidt dat het volk geen druppel bloeds voor zoo'n onrechtmatige toeëigening zou vergieten. Het is zelfs al zoover gekomen dat deze Raad te Kroonstad in openlijke opstand is gekomen. Zij heeft deze geweldige vesting »in beheer genomen en erkent de regeering te St. Petersburg niet meer. Reeds het begin van den burgeroorlog dus. Het feit, dat te St. Petersburg een afdeelirig van eenige dozijnen anarchisten waarvan sommigen met geweren, revol vers, degens en handgranaten gewapend waren, met zwarte vaandels die het opschrift droegenWeg met het gezagWeg met de kapitalistenLang leve de socialistische revolutie en commune! langs hetNewsky- prospect en andere hoofdstraten midden op den dag ongehinderd konden trekken, bewijst hoe ver de zaken in de hoofdstad gekomen zyn. Onder hen waren soldaten en matrozen met geweren. De optocht hield stil by de Kazansche kathedraal, waar toespraken tot het volk werden gehouden. Een spreker, een matroos, zeide dat zy alleen maar gevaarlijk waren voor de kapitalisten en niet voor de armen. Later trokken de agitatoren van de eene samenscholing naar de andere. In Newsky- Prospekt ruiden zij de menschen op, om de banken en spaarbanken te plunderen en verklaarden zij dat de sociale revolutie tegen den tijd dat de gemeenschappelijke verkiezingen gehouden zouden worden, verkondigd zou worden. Wanneer men nu bedenkt dat het leger gedesorganiseerd is en er nog niet ernstig aan denkt de wapenen tegen de Centralen te keeren behoeft men voorloopig niet aan machtig offensief d^r Russen tegen Duit- schers, Oostenrijkers en Turken te denken. Eerst zal de tucht hersteld en de geregelde aanvoer voor het leger gewaarborgd moeten zijnDaar is de regeering nu wel aan bezig maar als een rijk tegen zich zelf verdeeld is valt het moeilijk orde op de zaken te stellen. In alle gevallen het gor dijn is nog niet opgehaald voor het Rus sische tooneel. De toeschouwers moeten nog wat geduld hebben, Wat de andere landen aangaat, in Noord- Frankrijk is een toenemende roerigheid op het gevechtsterrein te constateeren. Zou dit wijzen op een groot entente offensief, gelijk men in Berlijn verwacht. Een telegram van goed ingelichte Duitsche zijde zegt toch Een groot algemeen offensief dat niet de voortzetting is van de offensieven, die dit voorjaar hebben plaats gevonden, staat voor de deur. Men verwacht dat het in de eerstkomende weken op alle fronten tegelijk zal losbreken. Het is Engeland niet alleen gelukt, Frankrijk daarvoor te winnen, maar ook Rusland zal de proef op de discipline van zijn leger wagen en dit aan den algemeenen aanval laten deel nemen. Het reusachtige offensief zal zich niet alleen tot het westelijk en oostelijk front, tot Macedonië en Palestina bepalen, maar men meent te Berlijn de zekerheid te hebben dat ook groote operaties ter zee ermede zullen gepaard gaan. Men vermoedt hier verschillende oorzaken voor de haast waarmede dit offensief op touw is gezet, ofschoon hetonder normale omstandigheden toch zeker in het belang der entente zou geweest zijn de voorbereiding tot den herfst uit te stellen. Ten eerste, zoo meent men hier, zal Engeland bij het toenemend ver lies van tonnenmaat, niet lang meer de ontzaglijke hoeveelheid scheepsruimte voor een dergelijk offensief ter beschikking heb ben. Dan wil het stellig door een snelle beslissing trachten het algemeen dreigende gebrek aan levensmiddelen te voorkomen. Ten derde vermoedt men dat in Engeland de overweging van invloed is geweest, dat het steeds moeilijker zal worden de oorlogs stemming levendig te houden, zoowel in het eigen land als bij de bondgenooten. In het bizonder zou men haast hebben gehad, om van de tegenwoordige strooraing te St. Petersburg partij te trekken. Daar om, zoo meent men hier, zal thans deze geforceerde poging worden gewaagd. Ook hier moeten wij dus nog eenige tijd in afwachting zijn op de dingen die geschieden kunnen. Keizer Karei van Oostenrijk heeft een troonrede bij de opening van den Rijksdag uitgesproken, Frisch, kloek en zelfbewust doet hij zich daarin kennen. Van belang was zijn verklaring, dat een nieuw tijdperk is begonnen. Hij begeert een constitutioneel vorst te zijn en verklaard zich bereid gaarne den strijd te begraven tegenover ieder, die afziet van het oogmerk zijn volk te bedreigen. De geheele pers beschouwt de troonre de als een historisch dokument van onge woon verre strekking, daar zij den grond slag legt voor den bouw van een nieuw, verjongd Oostenrijk. In het bijzonder wij zen de bladen op de nieuwe belijdenis van den keizer van zijn constitutionalisme en op zijn woorden over den vrede, Welke ver over de grenzen van de monarchie weerklank zullen vinden. Van de conferentie der socialisten te Stockholm is nog niets te melden. Schier alle arbeiderspartijen van Europa zullen er zich doen vertegenwoordigen. Ribot de Fransche minister-president heeft echter in de kamer verklaart dat waar deze confe rentie zal spreken over den vrede dit niet een zaak is van een partij maar van de regeering. De vrede moet een Fransche vrede zijn en door overwinning met de wapenen bevochten. Geen onderhandeling dus, maar door vqchten. Wij zullen als Ribot, die wel sprak uit naam ook van Engeland en Italië, zijn wensch vervuld ziet, op het wereldtooneel ons nog niet kunnen verlustigen in den aanblik van een tot rust en welvaart weergekeerde wereld. Het zal voorloopig wei blijven een afgrijse lijk schouwspel, waarvan de menschheid al meer begint te gruwfen, een spel dat gru welijke ernst is en allernoodlottigst in zijn gevolgen. buitenland. Uit Rusland, De »Köln. Ztg.« verneemt, dat in som mige Russische gouvernementen het volk zichzelf recht verschaft door op staanden voet lieden terecht te stellen. Zelfs zouden in sommige kloosters de monniken hun abten hebben vermoord, toen deze tegen uitspattingen wilden optreden. o Overstroomingen in Italië. In Boven-Italië heerscht watersnood. De Po en de Tessino hebben uitgestrekte landen overstroomd. Bij Sansenome is een dijk doorgebroken. Te Borgo-Cicino bereikte de vloed een hoogte tot aan de eerste verdiepingen der huizen. Groote schade werd ook aangericht in de provincie Ales- sandaië, waar vele dorpen onder water staan. Op het Iseomeer werd een bark met 20 arbeiders door den storm omge slagen, waarbij 2 personen verdronken. Het water van het meer van Como drong in de kelders der huizen, die aan de oevers gelegen zijn. o Naar aanleiding van de opening van den Rijksraad hebben in alle Weensche dis tricten Woensdagavond sociaal-democrati sche massavergaderingen plaats gevonden, die zich ontwikkelden tot eendrachtige vredesbetöogingen. o De Noorsche socialistische partij wil in Juni een algemeene eendaagsche staking proclameeren tegen de prijsopdrijving. Helpt deze staking niet, dan moet een arbeiders congres buitengewone maatregelen nemen. De »Köln. Zeit.« meldt uit Stockholm De stad Barnool, de belangrijkste stapel plaats van den West-Siberischen graan handel, is voor de helft afgebrand. Een vermogen in de kast en van hon ger gestorven. Het te Altona verschijnende blad Alto- naër Nachrichten vertelt op gezag van een harer lezers, die als taxateur van de na latenschap van een smid, genaamd Hoppe, was werkzaam geweest, dat in een kast, tot den nagelaten inboedel behoorende, 15.000 mark aan goud, 12.000 mark aan papier en zilver, hypotheekbrieven en twee spaarbankboekjes gevonden werden, alles verborgen in een oud vuil kistje. De smid leefde van de wereld afgezonderd en moet van den honger gestorven zijn. Broessilof opperbevelhebber. Petrograd, 5 Juni. Alexajef heeft zijn ontslag genomen. Broessiloff is tot opper bevelhebber benoemd en wordt aan het Z.W.front vervangen door Gourko. Samenzwering ontdekt. Keulen 4 Juni. De »Kölnische Zeitung« meldt uit KopenhagenVolgens een tele gram uit Petersburg is een samenzwering tegen de voorloopige regeering ontdekt, waarvan het doel was Kerenski uit den weg te ruimen, en ook andere ministers te vermoorden, en een tegenrevolutie te bewerkstelligen. Vele arrestaties hebben plaats gehad. BINNENLAND. Geen steenkolennood Naar aanleiding van pessimitische uit latingen in de Zwitsersche pers seint Wolff »Duitschland brengt van alle staten op het Europeesche vasteland de meeste steen kool voort. Den afgeloopen winter moge de levering van steenkolen aan de onzij- digen beneden hun behoefte zijn gebleven, doch dit lag aan transportmoeielijkheden, die intusschen uit den weg zijn geruimd. Een herhaling van den onvoldoenden kolenaanvoer is voor den komenden winter niet te wachten. Verdere beperking van het aardappelen rantsoen. DEN HAAG, 2 Juni. In een circulaire aan de burgemeesters deelt de min. van landb. mede dat de aardappelen voorraad van den oogst 1916 dermate geslonken is dat het bestaande rantsoen van 3 K.G. per week niet meer kan worden verstrekt. Dit rantsoen wordt dus over de week van 411 Juni, bepaald op 1 K.G. per week en per persoon. Voor de ontbre kende 2 K.G. aardappelen kan ten hoogste t/9 K.G. rijst worden verstrekt. -o De koningin te 's-Hertogenbosch. Naar wij vernemen, zal H. M. de ko ningin op heden Woensdag, om kwart voor tienen te dier stede arriveeren. Uit Hedel meldt men dat Hare Majes teit dien dag ook daar zal komen om in- speectie te houden over de militairen der verbandafdeeling van het Roods Kruis. Inspectie verlofgangers. Door den Commissaris der koningin in deze provincie is aan de burgemeesters meegedeeld dat de inspectie over de ver lofgangers dit jaar achterwege wordt ge laten. Rooken in de treinen. Volgens het »Vad.« zal om het roo ken in compartimenten, waar dit verboden is, zooveel mogelijk tegen te gaan een aantal treinbeambten worden aangesteld, die speciaal aan dit euvel hun aandacht hebbente wyden. Zij zullen in burger- kleeding reizen en steeds proces-verbaal opmaken, als personen zich aan een der gelijke overtreding schuldig maken. De Rijnvaart omstreeks 1500. De heteekenis van de Rijnvaart voor ons land hoeft wel voor niemand nader uit eengezet. Sinds de Batavieren, door lastige buren verdreven, op vlotten den machtigen Rijnstroom kwamen afzakken en in de welige landauwen van de Betuwe een rustiger woonplaats vonden, heeft het goederen en personenverkeer de rivier op en af niet meer stilgestaan en een steeds toenemend aantal handelswaren is door Nederlandsche en Duitsche Rijnschepen ter uitwisseling vervoerd. Hoe het Rijnverkeer tegenwoordig ge schiedt, weet iedereen wel. De groote Rijnaken met hun ontzagwekkende laad ruimte worden door krachtige sleepboo- ten heen en weer gesleept als drijvende pakhuizen en vinden overal krachtige los- en laadinrichtingen om hun inhoud te ver werken. Vier eeuwen geleden ging dat alles nog heel wat primitiever. De Hollandsche Rijn schippers zeilden voor zoover dat ging, maar moesten zich den stroom op doorgaans en meestentijds laten sleepen door spannen paarden. Stroomafwaarts ging het dan zeilende. Keulen, dat in dien tijd het stapelrecht had, vormde een slagboom voor het ver voer op- en afwaarts de rivier. Alle goe deren moesten in deze stad worden gelost en de Keulsche kooplui hadden het recht van vóórkoop tegen officieel geregelde prij zen. Van Keulen af naar boven voeren bo- venlandsche schepen van eigenaardig type. Van achteren heel plat en van voren met een hoogen steven. Stroomafwaarts liet men ze eenvoudig drijven en gebruikte roeiriemen en stuurriemen, alleen om het schip richting te geven en te laten draaien. Stroomopwaarts werden ook deze schepen gesleept. Stroomafwaarts kwam meest koren, wijn enz., stroomopwaarts koloniale waren, ge weven goederen, gereedschap, wapens en groote massa's Hollandsche kaas. (Dordr. Nieuwsbl.) Een wapenrok onteerd. Men meldt uit Nijmegen In den afgeloopen nacht is in de Meer wijk een militaire troep ongeveer 40 man sterk, aangehouden, bestaande uit nagenoeg alle manschappen en twee adjudant-onder officieren van den Mijmeegschen vrijwilligen landstorm, landweermannen en burgers, die quasi een militaire oefening hielden, met het doel chocolade naar de grens te bren gen. 5000 chocoladereepen werden in be slag genomen. De smokkelaars-landverdedigers zijn in de kazerne der marechaussee gevangen gezet. Zij hebben hun practijken reeds weken lang uitgeoefend. o Een zakdoekje. Engeland heeft er voor gezorgd, dat we onze neus kunnen snuiten in een »gealli- ëerd« zakdoekje, dat in het Zuiden van ons land voor enkele centen te koop is, en waarop een kaart van Europa afgedrukt is. De Entente-landen staan er op in een fleurig rose, de Centralen in blauw en de neutralen in somber paarsch. Het merk waardige van het zakdoekje is dat het een rood-wit-blauw-randje heeft, schoon het kaartje onmiskenbaar Erigelsch is, en dat Zeeuwsch-Vlaanderen de kleuren van België heeft, die der Entente dus. Wat is dit? Eene aardrijkskundige ver gissing, of stemmingmakerij o Veevoeder. Wij vernemen van de Toewijzings-Com- missie voor Veevoeder te 's-Gravenhage, dat de rantsoenen welke over de maand Juni door de Veevoederbureaux gedistribu eerd zullen worden, bedragen voor bedrijfs- paarden per stuk 70 K.G. haver, mais of boonen, fokkalveren per stuk 10 K.G. Amerikaansche lijnkoeken, varkens boven de 75 K,G. per stuk 20 K.G. mais, an dere varkens per stuk 5 K.G. mais en voerrpeel, en pluimvee van hen die geen hoornvee noch meer dan 2 varkens bezit ten, per 100 stuks 75 K.G. mais, haver afval enz. Bijzondere categorieën dezer soorten ontvingen meer, voor ander vee wordt niets uitgekeerd. Vergiftigd eten Te Leerdam heeft zich een geval van vergiftiging voorgedaan bij een kind na het gebruik van griesmeel. Het kind is over leden. Bloembollen en groenten. Het bloembollenbedrijf staat er uit den aard van de zaak in deze oorlogsjaren niet schitterend voor. Een steun voor de bloem bollenstreek is de verkoop van groenten geworden, die op den bollengrond zoo in tensief mogelijk gedreven wordt. Op initinatièf van eenige bestuursleden der drie groote bloembollenvereenigingen is een coöperatieve groentendrogerij, inma- kerij en handel voor de bloembollenstreek opgericht, ten einde den geheelen afzet van groenten van bloembollengrond hetzij in verschen staat of gedroogd voor de leden te exploiteeren.- De tijdige oplevering van de groentendrogerij, die bij het station Piet Gijzenbrug (gem. Noordwijkerhout) gevestigd 'wordt, mog als verzekerd worden beschouwd. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 4 JUNI tot 10 JUNI 1917, op de navolgende bons ver krijgbaar zijn ,de daarbij vermelde regee- rirngsgoederen Bon no. 70 3 ons Rijst. x> 71 IV2» Zeep. 72 1 Groene erwten. 73 2 Bak- of Braadvet. 74 2 K G. Aardappelen. "plaatselijk nieuws. Heusden. Aan het postkantoor alhier en *de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Mei 1917, ingelegd f 12.486,49, terugbetaald f12.014,796. Het laatste door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het nummer 6066. Bij kon. besluit van 2 dezer is aan jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Wil- lebois op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester van de gemeente 's Hertogenbosch, met dankbetuiging voor de vele goede en langdurige diensten, door hem in zijn betrekking bewezen. Baardwijk, 4 Juni. In de vergadering, Zondag gehouden door de Liedertafel »Tot bloei der Toonkunst« werd besloten een muzikaal uitstapje te maken naar de stad Heusden en omgeving, op 17 Juni a.s. Aalburg. Tot Ouderling bij de Herv. kerk alhier is gekozen de Heer D. Bouman, die zijne benoeming heeft aangenomen Aalst. In den nacht van Zondag op Maandag hebben een of meer onbekenden een twaalftal koeien, welke op de uiter waard liepen, uitgemolken. Meeuwen. In de op 31 Mei j.l. ge houden vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van het waterschap »de Polder van Meeuwen« is met algemeene stemmen herbenoemd tot lid van het Dag. Bestuur de heer P. de Raad alhier. Nederhemert. Zaterdag is alhier door schipper Van der Kolk, uit Numansdorp, geladen 52255 K.G. kleiaardappelen met bestemming voor de gemeente Arnhem, welke aardappelen in Februari door een commissionair uit Rotterdam voor de re geering waren opgekocht. Zalt Bommel. De veilingsv. Zaltbommel en omstreken is door de Fruit- en Groenten- centrale erkend, nadat ingetrokken was het besluit om de geldelijke verantwoordelijkheid over te dragen aan een naaml. Vennootschap. De heer Nijman, benoemd tot veilingmeester, zal thans de geldelijke verantwoordelijkheid dragen en daarvoor garantie stellen door 't bestuur te bepalen. Besloten wordt dat verkoopers zullen betalen voor veilingskosten 5% en 1% oorlogsrisico. Met spoed zal gewerkt worden om de veiling in werking te stellen, getracht zal worden voorloopig de loods aan 't station als veilingsplaats te' verkrijgen, terwijl ten spoedigste met den bouw van een eigen gebouw zal worden aangevangen. Verwacht wordt dat de veiling over 14 dagen zal aanvangen, daar dan de aard- beienpluk begint. Een aandeelenkapitaal zal geplaaUft worden tot een bedrag van f15000. Elk aandeel is groot f250. De omzet voor dit jaar is geraamd op 400.000 gld. Spoedeischende openbare vergadering van den Raad der Gemeente Heusden op 1 Juni, des avonds 71/» uur. AGENDA. 1Notulen der vorige vergadering. 2. 'Mededeeling van ingekomen stukkem 3. Bespreking Spoorwegverbinding Land v. Altena. VoorzitterBurgemeester Honcoop. Secretarisde heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. Ingekomen a. Brief van Ged. Staten houdende goed keuring wijziging gemeenteverorde ning.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2