Wormen Verspilde goede voornemens. RUST EN GEMAK. mende meesten waren gestikt. Uit den aanval op Karlsruhe blijkt, dat trots de strenge contróle in Duitschland op alles wat inkomt en uitgaat, de inlichtin gendienst der geaillieerden goed is. De getroffen school te Karlsruhe was veranderd in een groote kazernetwee dagen voor den aanslag (Mei 1916) hadden echter de soldaten het gebouw ontruimd en daardoor vielen in hun plaats 150 kinderen als slacht offers. Ribot, Frankrijks minister-president heeft zich nogmaals uitgelaten over het weigeren der passen aan Fransche afgevaardigden naar de conferentie te Stockholm. En wel in de Senaat. Hij zeide daarbij o. a. Het geweten van het volk, waarmee rekening behoort te worden gehouden, acht het voor Fransche burgers midden in een oorlog, terwijl stukken van het land bezet worden gehouden, zedelijk onmogelijk om aan besprekingen met zulke vijanden deel te nemen. De regeering ziet gevaar in dergelijke bijeenkomsten (als te Stockholm) waaruit geen vrede kan voortkomen. Die kan slechts uit de overwinning voortkomen. Uit derge lijke bijeenkomsten in buitenlandsche steden kan slechts een illusie van vrede voortko men. Daar steekt het gevaar in. Nooit op geen enkel oogenblik en vooral niet, wanneer de strijd op zijn hevigst is, om dat hij zijn einde nadert, kunnen wij een dergelijke illusie post doen vatten in den geest van de menigte en het leger. Verder sprekende over den eisch der Russische socialisten Geen annexatie en geen schadeloosstelling merkte hij op »Geen annexatie®, dat kan niet betee kenen, dat wij het recht niet hebben op te eischen wat ons toebehoortElzas-Lo tharingen, dat niet opgehouden heeft Fransch van hart te zijn sedert die afschuwelijke daad, die in 1871 rechtvaardigheid en rech schond. Geen Franschman zou zoo laf zijn om te aanvaarden, dat wy niet den oorlog zouden voortzetten totdat die provincies to het moederland teruggekeerd zijn. Wat beteekent echter geen schadeloosstelling Zoo het er om te doen was overwonnenen te vernederen, zouden wij van een schade loosstelling niet willen weten, maar wat vergoeding voor schade en wreedheden be treft, geen Fransche regeering zou daarvan kunnen afzien, na de ongehoorde verwoes tingen, die ons gebied geleden heeft. Er zou een protest uit die verwoeste streken opgaan. Wij streven niet naar een daac van scheidsrechterlijke uitspraak maar van rechtvaardigheid. Dat is klare wijn. Maar als de Entente in het algemeén en Frankrijk in het bizon der volhardt aan deze eisfchen dan zal er voorloopig geen vrede komen. Lees slechts deze uiting van de Norddeutsche Als de Franschen den oorlog voortzetten om Elzas-Lotharingen te winnen, mogen zi zich, wegens die uitingen, niet op de in stemming van de bevolking beroepen. De Elzassers en Lotharingers willen niet be vrijd worden, zij weten dat hun lot onver brekelijk met dat van het Duitsche rijk verbonden is. Zij weigeren de slachtoffers van de verwachtingen van eergierige Fran sche machtspoliticie te zijn. Als Frankrijk lette op den wil van Elzas-Lotharingen, dan zou het den strijd om een onbereikbaar doel opgeven en zich eindelijk bij het er kennen van nationale feiten neerleggen. Het besluit van de Fransche Kamer be wijst, dat men in Frankrijk het noodige inzicht nog mist. Tegenover de woorden van Ribot en van zijn Kamermeerderheid stellen wij onze kracht en ons vaste besluit om te behouden, wat van Gods- en rechts wege tot het Duitsche rijk behoort. Lijnrecht staan ze dus tegenover elk ander. Daar zal nog heel wat bloed ver goten moeten worden vóór dat de volken die zóó tegenstrijdige belangen voorstaan het met elkander eens zijn geworden. BUITENLAND. LONDEN, 8 Juni. Haig bericht de verovering van Meessen, Wytschaete en andere plaatsen op een frontbreedte vart negen mijlen. Reeds zijn meer dan 5000 gevangenen geteld en veel machinegeweren en ander oorlogstuig buit gemaakt. o Volgens de ïFrankf. Ztg.® bevestigt de »N. Zür. Ztg.® het bericht, dat in ver- schieden departementen van Frankrijk ge brek aan brood zou zyn. De Fransche regeering zou aan den Zwitserschen bonds raad hebben verzocht een zekeren voorraad graan aan Frankrijk af te staan, doch door Zwitserland zou dit hoffelyk zijn afgewezen. o Albanië onafhankelijk. Gisteren is te Argyrocastro een procla matie uitgevaardigd, waarbij geheel Albanië onafhankeiyk wordt verklaard onder Ita liaanse!) protectoraat. Bij het lezen van de getuigschriften van genezing door Pink Pillen, die hier gepubliceerd worden, zullen velen onder haar die nu aan bloedarmoede lijden, tot zichzelven gezegd hebben»Van avond nog ga ik die goede pillen koopen en ze innemen.® Daarna hebben zij gedaan als die lieden die vrijdags het heldhaftig be sluit nemen s'maandags onverwyld aan het werk te zullen gaan. Een voorby- gaande verbetering verleidt de zieken tot uitstel en zoo verspillen zij het goede voornemen dat hen op den weg van het goede middel had gebracht. Zieken, denkt er wel aan, dat in den strijd tegen het kwaad, de eerste plicht tegenover uzelf is zuinig met de minuten te zijn. Ieder uitstel wordt betaald, t'zij door eene ver ergering der pijnen, t' zij door uitstel der genezing. Dus waar het u overvloedig be wezen is dat Pink Pillen genezen, aarzelt daar niet u van avond nog een doosje aan te schaffen en dadelijk met het gebruik te beginnen. In weinig dagen zult gij ons dan zeker hetzelfde kunnen schrijven wat Mevr. Francine Forest, rue de Macon, te Montceau-les-Mines (Frankrijk) ons in den volgenden brief schreef: »Ik heb het genoegen u te berichten dat nwe pillen mij genezen hebben van een bloedarmoede waaraan ik reeds vele maanden leed Ik was bleek, ik had geen eetlust meer en gevoelde mij nooit goed. Men had mij wel uwe Pink Pillen aange prezen, maar daar die groote uitputting zich zonder schijnbare oorzaak had geopen baard, dacht ik dat zij met wat rust we zou overgaan en heb ik eenigen tijd ge wacht. Toen ik zag dat ik toch niet beter werd, maar integendeel verergerde, heb ik uw goede pillen genomen en ben zeer spoedig hersteld. Het spijt mij alleen ze niet eerder te hebben genomen. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede,, bleekzucht, algemeene zwak te, maagkwalen, plaatselijke pijnen en zenuwuitputting. De Pink Pillen "zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hpofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingré, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BINNENLAND. Brazilië heeft 42 mooie Duitsche sche pen, die in zijn havens lagen, in beslag genomen. Zij worden ter beschikking van de geallieerden gesteld. o— Uit de Vereen. Staten. De militaire dienst in Amerika. Reuter seint, dat meer dan 10 millioen Amerikanen zich Dinsdag voor den militairen dienst hebben laten inschrijven. De dag was tot een algemeene vacan- tiedag gemaakt. In verschillende deelen van het land waren de scholen gesloten en nam de schooljeugd deel aan het natio nale feest. In de inschrijvingslokalen waren jonge vrouwen aanwezig, die een khakiband als een eereteeken op den mouw der irige schrevén naaiden. Een Duitsche legerorde maakt bekend, dat de zich in het buitenland bevindende deserteurs tot 15 Juli 1917 op zijn laatst, gelegenheid tot terugkeer en boete wordt gegeven met uitzicht op begenadiging. o Engelsche torpedobooten hebben het Duitsche stoomschip Gamma®, vlak bij de Noorsche kust in den grond geboord. De Noorsche gezant te Londen kreeg opdracht daartegen te protesteeren. Een revolutie in Rusland. Malmo, 5 Juni. De raad van arbeiders en soldaten is een systematischen veldtocht begonnen tegen het zich meer en meer uitbreidend anarchistisch gevaar. De anar chisten oefenden, zoowel te St. Petersburg als te Moskou, Odessa, Jennisseisk en Minsk een soort schrikbewind uit van buitenge woon gevaarlijk karakter. Te St. Peters burg gelukte het hun om 3 leden van het arbeiders- en soldatencomité te overweldi gen en hen als grijzelaars in automobielen mede te voeren. Ten slotte gelukte het den ontboden soldaten de anarchisten te bewegen, de gevangenen te bevrijden. by kinderen en volwassenen. Gebruik ENFAN-bonbons. Dit is een afdoend middel. Doos 30 ct. Bij Apoth. en alle Drogisten. En verder verkrijg baar bij (zie adressen in d. blad bij advert. Levetogen). De Koninklijke trein ontspoord. De trein, waarmede H. M. de Koningin te ruim 5 uur gistermiddag in Den Haag zou arriveeren van haar inspectietocht uit 's Hertogenbosch is tusschen Schalkwijk en Houten ontspoord. Enkele reizigers zijn licht-gewond. Een zevental wagens werden uit de* rails geslingerd, veel materieele schade is aangericht. De salonwagen waarin H.M. zich bevond bleef echter overeind. De weg was ver sperd, zoodat er geruimen tijd verliep al vorens H. M. de Kodingin met 'n gewonen gereserveerden le klasse wagen de reis naar Utrecht kon vervolgen. Verscheidene passagiers maakten nog de reis mede. Eenige reizigers liepen lichte verwondingen op, doch zij konden na verbonden te zijn de reis voortzetten. Onmiddellijk werd met de opruiming van het werk begonnen. H. M. de Koningin hielp de gewonden verbinden, waarna zij met het voorste ge deelte van den trein Haar reis voortzette. o Ons Brood-rantsoen. Het Corr.-bureau schryft Het binnenkomen van verschillende sche pen met tarwe en bloem voor de regeering zal bij de bevolking waarschijnlijk de ver wachting opwekken van een grooter rant soen of wel van brood van uitsluitend tarwemeel gebakken. Aan deze verwachting kan geen gevolg worden gegeven, omdat de algemeene po sitie van. een Amerikaanschen uitvoer het steeds mogelijk maakt dat de tarwe-aanvoer niet ongestoord en in de benoodigde hoe veelheden kan blijven doorgaan. Niette genstaande dat in de laatste weken be langrijke hoeveelheden tarwe en tarwebloem voor de regeering zijn binnengekomen, ge biedt dus de voorzichtigheid het rantsoen niet te vergrooten. Verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bij de jongste verkiezing, naar aanlei ding der algemeene aftreding, zijn 49 leden direct herkozen, te weten 36 van Rechts en 13 van Links. In niet minder dan 51 districten moet dus nog stemming volgen. De afgevaardigden uit Noord-Brabant, behalve Breda, zijn herkozen, dus ook onze afgevaardigde Mr. J. A. Loeff. Te Go- rinchem is herkozen Mr. A. C. Visser van IJzendoorn. Duitsche scheepvaart op Amsterdam. Zondag is voor de tweede maal sedert het uitbreken van den oorlog een Duitsch zeeschip in Amsterdam aangekomen, het stoomschip Westfalia«, dat uitHernösand eene lading planken en juffers medebracht. De Hbld.-correspondent te IJmuiden ver nam, dat er veel kans bestaat, dat gedu rende dezen zomer verschillende Duitsche booten met hout naar Amsterdam zullen komen. In de afgeloopen week was een smokke laar te Winterswijk aangezegd het in staat van beleg verklaarde gebied te verlaten. Hij week uit naar Duitschland. Op dien dag trourde er echter een familielid van hem, die vlak aan de grens woonde. Van de brui loft kon hij echter nog profiteeren. Een tafel, werd zoo geplaatst, dat de eene helft op' Nederlandsch, de andere op Duisch gebied stond. De uitgewezene nam aan den Duitschen kant plaats en amuseerde zich daar kostelijk. Twee kinderen verbrand. Tijdens de afwezigheid der ouders ver maakten zich Zondag de kinderen van een landbouwer te Afferden, met vuurtje spe len. Hun kleertjes vatten vlam en deelden zich verder aan den inboedel mede, waar door het geheele huis in vlammen opging. Ondanks spoedig toegeschoten hulp mocht men er niet in slagen de kinderen te redden. Het oudste was 4 en het andere jaar. o De douanebeambten te Hansweert heb ben aan boord van de stoomboot Trio ten uitvoer verboden goederen (B.U.K.) ont dekt. De boot is aangehouden en de geheele bemanning gevankelijk naar Mid delburg gebracht. o Van de in IJmuiden stilgelegde visschers- vloot zijn de stoomtreilers fPetrus Paulus®, »Union« en aJohanna® weer voor de eer ste maal naar zee vertrokken. De eerste twee behooren in IJmuiden en de laatste in Scheveningen thuis. Valsche zilverbons. De Minister van Financiën brengt ter kennis, dat opnieuw valsche zilverbons, bijna alle van f2,50, zijn aangetroffen. Deze valsche bons, waarop de handtee- kening Ant. van Gijn voorkomt, zijn ge makkelijk van de echte te onderscheiden door den slechten, onduidelijken, minder scherpen druk. Bovendien zijn ze van eenigszins andere kleur, ter wij! het watermerk öf geheel ontbreekt, óf zeer gebrekkig op de bons voorkomt. Aangezien valsche zilverbons niet door het Rijk worden vergoed, zal het publiek ter voorkoming van geldelijke schade, goed doen nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zien en deze, indien zij ken merken van vervalsching vertoonen, te weigeren of wel zooveel mogelijk met in lichtingen omtrent de herkomst bij den Agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg No. 3) of bij een der betaalmeesters aan te bie den. In het interneeringskamp te Harderwijk is aan den geïnterneerden soldaat-milicien Celseulle, jager te voet, voor zijn dapper gedrag tegenover den vijand, de Leopolds orde 2e klasse en het oorlogskruis uitge reikt, hem dopr koning Albert geschonken. Kolonel Coppens hechtte den dappere de kruisen op de borst en voerde daarna het woord tot den troep. De generaal-majoor, commandant van het kamp, en de verdere officieren. Nederlahdsche en Belgische, wenSchten den gedecoreerde geluk met de bijzondere onderscheiding, de eerste van dien aard tijdens den gelfeelen duur der interneering. o Veilig thuis. De laatste dagen zijn o. a. aangekomen te Rotterdam: de *>Brunswijk« en de »Randwijk« van de firma Erhardt en Dekker uit Philadelphia, resp. met 14000 en 16500 quarters tarwe voor de regee ring te Amsterdam, de »Poseidon« van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. uit New-York met 145999 bushel tarwe voor de regee ring en te Rotternam de »Mizar« van Van Nisvelt, Goudriaan Co. uit New-York met 12812 quarters tarwe voor de Re geering. Al deze schepen maakten de reis via Halifax. Een bosch gestolen. Te Driene onder Lonneker hebben een )aar honderd man een dennenbosch van den heer Wisselink uit Hengelo afgekapt en als brandstof meegenomen. o ongetwijfeld gewenscht. Er is geen ellendiger toestand denkbaar dan dien veroorzaakt door jeuk en prikke ling van huidziekten eczeem, gordeluitslag aambeien, dauwworm of roosachtige pso riasis. De slaap wordt verstoord, de zenuwen worden overspannen en het geheele geste lijdt er onder. Huidkwalen belemmeren u bij het werk, verhinderen succes in het leven en berooven u van rust en gemak. Zonder twijfel is de leefwijze van invloed. Gemakkelijk verteerbaar en gezond voed sel, regelmatige gewoonten, dagelijksche stoelgang, baden, frissche lucht en lichaams oefening zijn zoowel een voorbehoedmiddel als nuttige, maar een verzachtende, ver koelende en genezende zalf is tevens on middelijk noodzakelijk. Foster's Zalf nadert de volmaaktheid als huidzalf. Zij heeft naam gemaakt als spoedig verlichting gevend. Zij past de teerste er gevoeligste huid en kan veilig en met vertrouwen worden aangewend Zelfs bij ontstoken, bloedende of uitste kende aambeien bewees Foster's Zalf suc ces te hebben. Zij bracht rust en gemak aan personen, die jaren hadden geleden. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is verkrijgb. bij alle goede drogisten k f 1.75 p. doos. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Belanghebbende landbou wers worden opmerkzaam gemaakt op de in nummer voorkomende advententie keu ring van zaai granen, enz. Men wacht niet te lang, om later niet bedrogen uit te komen. H. M. de Koningin in Noord-Brabant. Na op Woensdag de oefeningen te Hedel te hebben bijgewoond, werd met den salonwagen naar Vught gereden, alwaar H. M. in den koninklijken trein dineerde en vervolgens logeerde. Te Vught wenschte H. M. eene boerderij te bezichtigen, waarvoor die van den land bouwer C. van Udén door den burgemees ter werd aangewezen. Onverwacht zag juffrouw van Uden de Koningin tegenover zich geplaatst, die de geheele boerderij bezichtigde, inmiddels zich op eenvoudige wijze met de bewoonster en hare kinderen onderhoudende. Latei- werd Van Uden van zijn bouwland ontbo den om zijn veldvruchten te toonen. Hierin toonde H. M. niet alleen veel belangstelling maar gaf ook verschillende blijken van goed op de hoogte te zijn van de veld gewassen. Donderdagmorgen begaf de Koningin zich naar Drunen, ter bijwoning van de oefeningen in de Drunensche duinen. Een verspreid bericht, dat de Koningin ook de oefeningen van de Pontonniers, op de Bergsche Maas, nabij Heusden, zou bijwonen, had velen derwaarts doen gaan, doch deze werden allen teleurgesteld. Ook te Heusden had men gehoopt de Koninklijke Auto te zien passeeren, doch dit lag blijkbaar niet in het plan van H. M. Donderdag namiddag werd de reis naar- de residentie weder ondernomen. Met genoegen vernemen we dat bij het te Breda gehouden examen Mej. Chr. E. Reas alhier geslaagd is voor de acte Gymnastiek. Werkendam. De heer Van Ouden- allen, benoemd gemeente-secretaris alhier, hoopt Maandag 18 Juni a.s. zijn functie te aanvaarden. De staking bij de stoombootreederij Fop Smit en co. is geënidigd. Alle stakers zijn ontslagen. Hierdoor zijn negentien personen uit Werkendam en de Werken hun betrekking kwijt, eenigen hebben reeds ander werk gevonden. Van het getrouw gebleven personeel kreeg ieder van de Reederij vijf en twintig gul den extra. Donderdag middag viel het twee jarig dochtertje van B. van der Stelt, aan de Looze stoep, in een moddersloot. Ge lukkig werd men het spoedig gewaar en mocht de vader zijn kind van een wissen dood redden. Op dezelfde plaats waar men de kleine van den modder had ontdaan, viel vijf minuten later een kindje van Ver beek in een emmer met water. Aalburg. Mej. C. Zoon behaalde, bij het op Donderdag 11. te Breda gehouden examen, de akte voor onderwijzeres. De bouw van de nieuwe school vordert reeds aardig het eerste gebouw' het gymnastieklokaal, kwam 7 dezer onder de kap en droeg de driekleur. Met de school is men reeds aan den bovenbouw bezig, terwijl van de woning de grond slagen thans gelegd worden. De aannemer, die gelukkigerwijze over de noodige mate rialen kan beschikken, hoopt, behoudens onvoorziene omstandigheden, voorden winter gereed te komen. Aalst. De Heer H. Rüger alhier heeft Dinsdag in Rotterdam met gunstig gevolg examen afgelegd als onderwijzer. De heer M. Koolhaas alhier is bij Kon- Besluit van 1 Juni benoemd tot heemraad van het polderdistrict Bomme- lerwaard boven den Meidijk. Ammerzoden Op het Zondag te 's Bosch gehouden concours-hippique werd in het concours voor aangespannen land- bouwpaarden de 3e prijs, f10, aan den heer A. van Hemert alhier toegekend. Andel. Door den melkfabrikant v. d. Berg uit Rotterdam, werd den leveran ciers aangezegd slechts 3 maal per week melk te leveren, daar wegens gebrek aan grondstoffen alle melk niet aan de fabriek kan worden verwerkt. Voor de boeren die dagelijks leverden alzoo een tegenvaller. De 14-jarige S. de C. alhier werd door een pas gekocht paard zoodanig ge slagen dat geneeskundige hulp dringend rioodig was. Drongelen. De bekende hengst Frans IV van Gebrs. Oerlemans van der Schans alhier, is op 5 Juni j.l., door een hartver lamming, plotseling gestorven. Frans was 21 jaar oud en werd op de boerderij van genoemde heeren geboren. Op keuringen, tentoonstellingen en con- coersen werd hij 22 maal bekroond, waar van 10 maal met de hoogste onderschei ding. Het totaal bedrag dier premiën beloopt f 4035. Bij vele uitmuntende fokpaarden in Noofdbrabant, Zuidholland (waar Frans een tijdlang gestationeerd was) en omliggende provinciën vindt men zijn naam in hun stamboom. De moeder van Frans, de stamboek en premie merrie Emma II is eveneens op »den Assem® geboren en gestorven en bereikte er een leeftijd van 23 jaar, ter wijl zijn grootmoeder de stamboek en premie merrie Emma door bovengenoemde leeren in 1879, als lH jarige werd aan gekocht en ook aldaar, op 24-jarigen leef- tijd den laatsten adem uitblies. Elshöut. Donderdagavond ontstond ffotseling brand in de woning van den andbouwer Schippers. De vlammen sloegen al heel gauw op de nevenstaande woning van de Man over, en in korten tijd wer den de beide woningen geheel in den a^ch gelegd. Eenige inboedel kon nog worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2