De wijze is zijn eigen 'dokter. men, die niet geteld zijn. Hoe ontzettend de toestand moet zijn waarin de aangevallenen by zulk een ar tilleriebewerking zich bevinden, is eenvou dig niet te beschrijven. Daar is eenvoudig niets tegen de vernielende kracht der kanonnen bestand, alles wordt uiteengerukt. De stevigste beschuttingen, al zijn ze me ters dik, worden weggevaagd. En daarbij komt dan nog de verwoesting, door de onderaardsche mijnen aangericht. Een vol jaar lang hadden de Engelschen besteed aan het ondermijnen der Duitsche stellin gen. Diepe gangen werden geboord onder de hellingen van Wytschaete en Meessen, en deze gevuld met ontplofbare stoffen. Toen het tijdstip gunstig was een enkele druk op een knopje, en de heuvelhellingen werden opgeblazen, verscheurd, verpletterd werden de tegenstanders de lucht inge- slingerd. De oorlogscorrespondent Gibbs meldt Het ondermijnen van de Duitsche stel lingen was gedurende een jaar aan den gang geweesthet was uitgevoerd door een aantal compagnieën tunnelgravers uit Australië, Nieuw-Zeeland en onze eigen mijndistricten. Het was een harde, zware arbeid; want de vijand legde tegenmijnen aan, en de onzen doorleefden vreeselijke oogenblikken, als de werkers het geluid van houweelslagen vlakbij hoorden en zij met snelheid de tunnels moesten ontruimen, wilden zij niet »naar de andere wereld worden geblazen.* Er heerschte een doodsche stilte in de tunnel by heuvel 60, toen daar om 10 min. over drie met een metalen plaat contact werd gemaakt. Een onderdeel van een seconde deed een vreeselijke trilling alles beven. Bij de aardbeving spleet heuvel 60 open en er volgde een groote uitbar sting van vlamwolken. Sommige van onze Engelsche troepen namen na deze exploisie heuvel 60, die enkelen van hen onderste boven gooide, 't oogenblik dat zij in de loopgraaf klaar stonden om tot de bestor ming over te gaan. Waar zoo gestreden wordt is het on mogelijk voor de aangevallen partij de platgeschoten stellingen te behouden. De Duitschers zyn dus weer een eindje terug gegaan. Doch hiermee is natuurlijk van de zijde der entente geen beslissing be reikt en zij zal ook niet bereikt worden zoolang de verdediger nog over voldoende, goed ondersteunde troepen beschikt om den aanvaller weer te lijf te gaan. Zoo doende wordt het dus een vraagstuk van voortzetten en volhouden, tot eender beide partijen niet meer aan de hooge eischen, die voortdurend aan zijn levende en doode strijdkrachten worden gesteld, kan voldoen, óf wel tot beide partijen zoo zijn uitgeput, dat zij tot de droeve ervaring zijn geko men, dat de oorlog wel het meest on deugdelijk middel is om geschillen te beslechten. Voorloopig is men daarvan nog niet over tuigd, althans zeker niet bij hen, die de vernietiging van het Pruisische militairisme willen, en in ieder geval Duitschland eerst op de knieën wenschen te zien, voordat aan onderhandelen kan worden gedacht. Of dit nog eens geschieden zal Amerika zegt, met de Ententebroeders, van ja. j>Wacht maar,* zoo luidt hun leuze, »tot de strijd over het geheele front van Atrecht tot de zee met de uiterste heftigheid ont vlamt en als dan Van uit de zee de vloot der entente met die van Amerika op Zeebrugge toegaat of op de andere Duitsche oorlogshavens, dan is hel» met Duitschland en dus met de Centralen ge daan*. Nu is het buiten twijfel dat, vooral wat de actie ter zee betreft, het meedoen van de Vereenigde Staten voor de Centralen een leelyk ding is. In dit verband houdt Kapitein Persius in het Berl. Tageblatt een beschouwing te betoogen dat de steun van Amerika als een factor van groot be lang moet gelden. Voorloopig zal Amerika's steun voorna melijk op maritiem gebied liggen. De taak van de Amerikaansche vloot is drieledig. Ie. Maatregelen tegen het duikboot gevaar ten opzichte van het scheepsverkeer over den Atlantischen Oceaan. Het is gebleken, dat deze taak de Ver eenigde Staten niet verhinderd heeft, tor pedobooten beschikbaar te stellen voor de bestryding van het duikbootgevaar in En gelsche wateren. 2e. De sterke Amerikaansche slagvloot kan een Uitnemende steun worden voor de toch al overmachtige vloot van de entente, in het bizonder by een aanval op de Duit sche kusten, om den duikbootoorlog den levensader af te snijden. Daartoe is even wel, behalve de vernietiging van de Duitsche vloot, ook die van de kustverdediging noo- dig. Want ook de laatste Duitsche oor logshaven moet daartoe zyn verwoest, en dat zal geen gemakkelijk werk zyn. 3e. De indienststelling van groote Duit sche schepen in de Amerikaansche havens en de aanbouw van nieuwe schepen. De schrijver meent, dat men vooral niet op lichtvaardige gronden moet onderschat ten, wat de Amerikaansche handelsschepen zullen presteeren. De Amerikanen zijn niet alleen energiek, maar ook elastisch, waar het geldt een goede zaak te doen. Dan wordt op grond van cijfers, ont leend aan vroegere overzeesche expedities, uitgerekend dat de Vereenigde Staten in één reis 125,000 man naar Frankrijk zul len kunnen brengen, zonder ook maar één ton van hun eigen schepen te wagen. De in beslag genomen scheepsruimte van de centralen (649,963 ton) is daartoe ruim schoots voldoende. Ten slotte zegt PersiusDegenen, die nu doen, alsof Amerika niet ernstig aan den oorlog mee zal doen, zijn dezelfden, die vroeger hebben verkondigd dat de drei gementen met oorlogsverklaring van Wilson maar ijdele bangmakerij is, zij hebben zich vergist en zullen zich andermaal vergissen. Alleen dan kan de deelneming van Amerika geen invloed op den oorlog hebben, als, vóór dat de Amerikanen aan den oorlog deelnemen, de volken van Europa elkander teeds de hand tot vrede hebben gereikt. Maar, zoo voorspelt men, de oorlog zal nog ten minste drie jaar duren En daarom met alle kracht maar voortgezet ten slotte moeten de Duitschers er aan. Nu, wij hopen van harte dat die profetie er een zal blijken te zijn van een vahche profeet. En dan wie zal bij den wis sel valligen oorlogskans met beslistheid dur ven volhouden dat de centralen er onder door moeten? Hoe kunnen er nog niet allerlei onverwachte gebeurlijkheden een plotselinge wending brengen in de loopende zaken. Wij denken nu aan Rusland. Het is er nog niet pluis. Degenen die het einde van den oorlog willen door een afzonder lijken vrede nemen er in aantal steeds toe. Fritz Platten die Rusland heeft bezocht en nu zijn indrukken weergeeft in een Zwitzersch blad, zegt o. a. Lenin en zijn aanhangers winnen met eiken dag meer aan invloed zoowel in de Raad der arbeiders en soldaten als daar buiten. Het Russische volk wil den oorlog niet verder voortzetten, en alle geestdrift bij de redevoeringen van Kerenski en zijn volgelingen baten daarom niemendal. Het beste bewijs daarvoor brengen twee tele grammen der laatste dagen. Ten eerste, dat ondanks de vermaning der regeering de deserteurs, die ,40 pet. van het leger vormen dus 3-4 milloen man, weigeren naar de fronten terug te keeren. Ten tweede dat de minister van oorlog, Konolof, zijn ontslag genomen heeft o. a. omdat er in het leger een volslagen gebrek aan disci pline bestaat, en omdat naar zijn meening alleen een homogeen socialistisch ministe rie zich gezag zal kunnen verschaffen. Platten is overtuigd, uit alles wat hij gezien en gehoord heeft, dat zulk een mi nisterie komen zal, ?n spoediger dan men algemeen verwacht. Dat ministerie zal het volksbewind zijn. En dat bewind zal onmid- delijk een einde aan den oorlog maken om al de nog beschikbare krachten en midde len in dienst te gunnen stellen van de binnenlandsche belangen, die op elk ge bied van het economische en politieke le ven in een staat van hopelooze ontredde ring verkeeren. BUITENLAND. De ex-czaar en zijn gezin. Reuter meldt uit St. Petersburg Daar er zoo buitengewoon vele zomer gasten in Tsarskoje Selo vertoeven, zijn bij zondere maatregelen genomen om den ex- czaar en zyn gezin voor eventueele in discreties te vrijwaren. De ex-czaar mag slechts eiken dag des ochtends en des avonds twee uur lichaamsbeweging nemen. Een militair escorte volgt op 25 pas afstand al zijn bewegingen. De kinderen mogen afzonderlijk in de buitenlucht. De ex-czaar en zijn gemalin moeten twee keer per dag voor het raam verschij nen en zich aan den officier die de wacht commandeert vertoonen. Een drievoudig troepencordon omringt het paleis. De minister van justitie heef de groot vorstin Maria Paulowna toegestaan den Kaukasus, waar zij gedurende zes weken in haar eigen huis gearresteerd was, te verlaten en naar Finland te gaan. In de lucht. De Engelschen melden, dat in de vijf eerste dagen der afgeloopen week de vy- and boven het Westelijk gevechtsterrein en de Noordzee 60 vliegtuigen verloor, de Engelschen slechts 20. o De haven van Ostende ontruimd. Volgens de Engelsche admiraliteit zou bij een verkenningstocht gebleken zijn, dat alle groote schepen uit Ostende zyn ver dwenen. De twee torpedojagers, die ver moedelijk bij het bombardement beschadigd zijn, zijn naar Zeebrugge gesleept.. De haven maakt thans een doodschen, verlaten indruk. o De Engelsche industrie. Stockholm. De Zweedsche Consul-gene raal te Londen, Berencreutz, publiceert in het Stockholmsche Dagbladeen interes sant artikel, over de industrieele afhanke lijkheid, waarin Engeland ten opzichte van Duitschland verkeert. De schrijver meent te mogen verklaren dat de wetenschappelijke instrumenten, de uurwerken en de wollen goederen, die Engeland noodig heeft, bijna uitsluitend uit Duitschland betrokken worden. Ondanks de geweldige krachtsinspanning, kunnen Amerika en Frankrijk thans de behoefte slechts ten deele bevredigen. Het meest ontbeert men chemische apothekersartikelen en kleurstoffen. De import van deze goe deren is belangrijk achteruitgegaan. (Hdbl.) Men moet wijsheid niet ^net wetenschap verwarren. Men heeft met veel kennis noodig om een wijs mensch te zijn. In derdaad verlangt de wjjsheid niets meer dan een weinig gezond verstand, toegepast op de algemeene kennis die men zich heeft kunnen eigen maken. Zoo weet ieder, wat dé gezondheid be treft, dat het bloed en de zenuwen de twee factoren van het lichamelijk evenwicht zijn. Het eenvoudigste gezond verstand zal dus doen begrijpen dat, /wanneer het lichamelijk evenwicht verstoord is, het bloed en de zenuwen door de een of andere oorzaak verzwakt zijn. Inderdaad verzwakken het bloed en het zenuwstelsel dikwijls onder de verschillende invloeden te midden waarvan wij leven ongestadigheid van het weer, seizoensveranderingen, overwerk, zorgen, buitensporigheden, enz. Die verzwakking openbaart zich in het begin door verschillende onbehagelijkheden die men te dikwijls verwaarloost. Zooals bijvoorbeeld hoofdpijnen, maagpijnen, slechte spijsverteering, slaaploosheid. Indien gij aan de ongemakken onder hevig zijt, pas dan voor herhaling op, want zij konden wel tot ernstige ziekte overgaan. Bestrijd ze, zoodra gij ze gevoelt, met behulp der Pink Pillen, die, door aan uw bloed zijn verminderden rijkdom weer te geven en door uw zenuwstelsel te verster ken, die ongemakken zullen doen verdwijnen in weinig tijd en u daarna tegen alle slechte gevolgen zullen behoeden. Om te besluiten, zeggen wij zelfs dat het regelmatig doen van een kuur, met de Pink Pillen vooral bij de seizoensver anderingen een voorzorgsmaatregel is die zich almeer en meer versprijdt en dit tot het grootste welzijn van hen die er gebruik van maken. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingré, Drogist te Heusden de j firma P. J. van Gils, Apotheek te Wdalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BINNENLAND. Vischmoord op groote schaal. Zaterdag-middag waren honderden lief hebbers aan het hengelen aan de Dommel nabij den Bosch terwijl de visschen aan de oppervlakte allerlei potsierlijke bewe gingen maakten en zwaaiden of ze dron ken waren. De visschen waren als 't ware voor het grijpen. Honderd gezinnen had den Zondag een vischmaal. Het verschynsel vindt zijn oorsprong in verontreiniging van het vischwater door het riviertje de Leij te Tilburg, dat door den aanvloedigen stortregen zijn giftige stoffen in de Dommel heeft uitgestort. Duizende visschen zijn op deze wijze vermoord. Zeer ten nadeele van de pach ters van het vischwater. Op het stations-emplacement te Winters wijk heeft een leeuwerik haar nest ge bouwd onder de draaischijf voor de machi- neloods en daarin reeds 5 jongen uitge broed. Een andere leeuwerik bouwde haar nest onder de rails en zit thans op 5 eitjes te broeden, zich niet storende aan de tallooze treinen, die den ganschen dag daar over rangeeren. o Petroleum voor particulieren. Naar men van bevoegde zijde verneemt, is in overweging een petroleumvoorziening aan particulieren. Indien men tot een be schikbaarstelling ook voor particulieren besluit, zal ze dezer dagen plaat? vinden de juiste datum eventueel staat nog niet vast. Inschrijving landstorm. Door de Minister van oorlog is bepaald, dat voor den landstorm zullen worden in geschreven, zonder daartoe te behooren, de in artikel 1 van het Kon. Besluit van 12 April 1917 bedoelde personen, voor zooveel zij zijn geboren in 1883 of in 1882. Hun inschrijving moet zijn tot stand ge komen op 19 Juli 1917. De keuring voor deze jaarklasse zal vermoedelijk in Juli en Augustus 1917 worden gehoudën. o Verscheping van hout met Duitsche sche pen. Van Ornskioldsvik, een Zweedsche haven aan de Oostzee, is met een volle lading hout in Amsterdam aangekomen het Duitsche vrachtstoomschip »Thasos« der Deutsche Levant Linie te Hamburg. Dit is het 3e Duitsche zeeschip, dat in veertien dagen tijds de Amsterdamsche haven bezocht. De beide eerste stoomschepen «Bavaria» en Westfalia«, welke speciaal voor den dienst op den Rijn zijn gebouwd, zijn in middels binnendoor van Amsterdam naar Duisburg vertrokken, om na inneming van een lading kolen den Waterweg weer uit te gaan. o De remonte-commissie kocht de vorige week in de Betuwe 15 paarden tegen prij zen loopende tot f1000. De houtprijzen stijgen tot een ongekende hoogte, welke steeds toeneemt. Beuken blokken (voor brand) van 70 cM. lang doen per wagon (2000 stuks ongeveer) f 475. Voor den oorlog was de waarde hiervan f28f40. o Zaterdag werden de eerste verkoopingen van hooigras langs den Maaskant gehouden. Onder Lith en Kessel besteedde men f180225 voor den morgen (6/? H. A,) te Alphen f190f230. Over het ge heel valt het gewas tegen men schat de opbrengst van 7000 8500 pond per H,A. o Met onbepaald verlof. Thans is bepaald, dat de dienstplichti ge korporaals en manschappen der onbe reden wapens der lichting 1912, met uit zondering van hen, die behooren tot de pantserfortartillerie en torpedisten, op 15 Juni met onbepaald (klein) verlof zullen vertrekken. Zij, die voor eigen rekening reizen, kunnen reeds in den namiddag van 14 Juni huiswaarts keeren. 'Aan de korpsen is verder opgave gevraagd van de sterkte aan onderofficieren, korporaals en manschappen der lichtingen 19121913 en van de voorjaarsjdoeg 1914, bij elk onderdeel aanwezig. Er kan vrijwel worden aangenomen, dat dit verband houdt met het binnenkort op volgend te verleenen verlof aan die dienst plichtigen. Be »Eemdijk« getorpedeerd. Te Rotterdam is Zaterdag-avond bericht ontvangen, dat het stoomschip »Eemdijk« van Solleveld, v. d. Meer en van Hattum's stoomvaartmaatschappij te Rotterdam ge torpedeerd en gezonken is. Een boot met den kapitein en 11 man is geland op de Shetlands-eilanden de andere boot was bij het afzenden van het bericht nog niet terecht. Het stoomschip was op de thuisreis van Amerika de lading bestond uit ongeveer 5000 ton rogge, haver en maïs, alles be stemd voor de Nederlandsche regeering. o De moord te Wolfheze. Vrijdagavond heeft een individu den jachtopziener Van Beek, die hem zijn ge weer wilde ontnemen, bij een worsteling in den rug geschoten, zoodat deze dood neerviel. In de bosschen gevlucht werd door rijks- en gemeente politie en militairen op uitgebreide schaal jacht op hem ge maakt. Twee soldaten liepen daarbij elk een niet gevaarlyk schot op. Zaterdag morgen kreeg de politie bericht dat hij zich in een volkslogement te Arnhem op hield. Toen de politie toetrad trok hij de revolver en loste weder 4 schoten. De inspecteur Lonink werd geraakt^ waar na hij overmeesterd en geboeid naar het huis van bewaring werd overgebracht. Het is een zekere E. J. Roelofsen, geb. 21 December 1896 van beroep stoker in den laatsten tijd zwervende. o Onze graanschepen. Te Amsterdam zijn aangekomen de stoomscheden »Calypso« van de K.N.S.M. van New-York, met 166048 bushels haver, »Atlas« van dezelfde maatschappij van New- York met 15576 zakken lijnkoeken voor de Nederlandsche regeering, de stoomsche pen »Nias», j>Billiton« »Sumatra« van de Stoomv. Mij. Nederland alle van Java met stukgoederen. En op 11 Juni te Amsterdam het stoom schip »Amor« van de K. N. S. M. van Baltimore met 154.800 bushels haver voor de Nederlandsche regeering. o Wat de grond op enkele plaatsen in Amsterdam waard is. Het perceel Leidscheplein 3, (waar tot voor korten tijd een kapper gevestigd was), gelegen binnen het complex, dat de firma De Vries aan de Leidschestraat hoek Leidscheplein heeft aangekocht, bracht gisterav in Fracati bij opbod f 39.000 op, en werd op f 1000 door den makelaar P. van Exter gemijnd. Wijl het perceel precies 25 vierkante meter beslaat kost dus de grond den nieuwen eigenaar f1600 den meter. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Hensden, MAAKT BEKEND dat in de week van 11 tot 17 JUNI 1917, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 75 5 ons Rijst. d 76 1 Gort. j> 77 1 Zeep. 78 1 Groene erwten. i 79 2 j Bak- of Braadvet. 80 1 K.G. Aardappelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Naar wij vernemen zijn de woningen aan de Ridderstraat gelegen, toebehoorende aan Mej. Weck en voor waardelijk aangekocht door N. V. de Scheepswerf alhier, thans in vollen eigen dom aan genoemde Firma overgegaan en zullen weldra alleen door haar personeel worden bewoond. Men deelt ons mede dat in de laatste dagen op de Bergsche Maas veel ^alm gevangen wordt. De buit gaat echter ge regeld onze plaats voorbij, om elders ter markt geveild te worden. Bij K. B. is goedgekeurd, dat de de Heer J. J. L. M. Verwiel, burgem. van Besoijen, is benoemd tot Secr. dier gem. Werkendam. Op de 18e Algemeène Vergadering van de Boerenleenbank Wer kendam*, op Donderdag 14 Juni 1917, komen de volgende punten van behande ling aan de orde 1. Huishoudelijke zaken. 2. Voorstel van het bestuur artikel 1 der statuten te wijzigen als volgt »Art. 1. De vereeniging draagt den naam van Coöperatieve Boerenleenbank »Werkendam«, is gevestigd te Werkendam en omvat de gemeenten Werkendam, de Werken en Sleeuwijk, Woudrichem, Alm- kerk en Dussen.« 3. Verslag van de commissie tot het nazien der rekening en verantwoording over 1916. 4. Verslag van het bestuur der Bank. 5. Verslag van den Raad van toezicht. 6. Verkiezing van een lid van het bestuur wegens periodieke aftreding van den Heer W. de Waard en van een lid van den Raad van Toezicht wegens peri odieke aftreding van den heer M. J. Meijer. 7. Vaststelling salaris van den kassier. (Voorstel van het Bestuur en den Raad van Toezicht het salaris met f50.te verhoogen). 8. Rondvraag en sluiten. De militair Verpoort, van het Det. 't Zand te Sleeuwijk, is Zondagmiddag bij het zwemmen in de Merwede verdronken. Zijn lijk is nog niet opgevischt. Aalburg. Mej. C. Zoon slaagde 8 dezer te Breda bij het examen in de nuttige handwerken. Beneden-Langstraat. De handel in vette kalveren staat geheel stil en ook in vette varkens is geen voorraad meer. Deze gelden nog 64 ct. per half K.G. Biggen zijn zeer goedkoop en gelden f 4 f 7 per stuk. Nuchtere kalveren doen f 8 f 12 af en jongelammeren f 10 k f 12. De handel is over het geheel lusteloos. Capelle. De lieer M. de Jong alhier slaagde dezer dagen te Utrecht voor het arts-examen. De Zangvereeniging »'t Rozeknopje« zal in Augustus e. k. deelnemen aan het Zangconcours te Stolwijk. 's Gravemoer. Bij de Maandag alhier gehouden groote grasverkoopingen werden verbazend hooge pryzen besteed. Verschil lende perceelen deden nog het dubbele af van het vorig jaar en men betaalde tot f 400 per H.A. Als oorzaak wordt ge noemd den slechten stand van het gras in de hoogere zandstreken, doch men vraagt zich af, waarvan die hooge pachten toch moeten betaald worden. -■

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2