Sigar en-Magazij n 's-BOSCH 24 HINTHAMERSTRAAT 24 Import Havana's Ruime keuze sigaretten Goud en Zilver. Pracht-sorteering AFTER-DINNER SIGAREN. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3681, Woensdag 20 Juni 1917. mmjiTov EL NERO. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A bonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 46 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Een vliegende kraai vangt altijd watiemand die zijn oogen en ooren de kost geeft vindt altijd wel iets dat de moeite van het in-zich- opnemen waard is. Dezer dageji trof mij een artikel van Prof. Mr. P. Diepenhorst dat een eigenaardig be gin had, juist geschikt om mij lust te doen krijgen het te gaan lezen, iets wat anders misschien niet het geval zou zijn geweest, want het on derwerp „het zilver en het goud" is op zichzelf nu niet zoo aantrekke lijk. 'k Wil maar beginnen met de lust om dit artikel te lezen ook bij u wakker te roepen door zijn aardige aanhef over te nemen. Hij begint Twee oorlogswinstmakers. Dat belooft pikant te worden. Zijn er op het oogenblik wel interessanter, meer geminachte en meer benijde wezens dan de O.W.ers En nu twee O.W.ers tegelijk in bespreking, mis schien schuilt onder dit tweetal wel het doorluchtig personage dat zijn levensgang schreef op een bankbiljet dat in zijn vingeren kwam Van huis uit proletariër, Van armoe vegetariër, In 't smokkelen solidair, Thans ben ik millionair. En dan gaat hij op deze manier voort tot hij er eindelijk toe komt 41) »Neem u in acht. De eerste stoot geldt u de tweede mijn hart en in geval van nood het mijne alleen. En thans mijne kamer uit. Er uitI* Bijna bewonderd zag de graaf het vast beraden meisje aan, maar daarop barstte opnieuw zijne woede los over hare verach telijke woorden. Waanzinnige,riep hij, «wat belet mij om mijne bedienden te roepen en u onscha delijk en gedwee te laten maken Gij zijt in mijne macht en zult nog als mijne maitres om mijn gunst en genade smeeken »Dat nimmer, ellendeling. Nimmer zult ge dat doel bereiken.* »En wie zoude mij dat beletten, dwaze vrouw »Ik« klonk plotseling de-toon van eene mannenstem uit de deur. Verrast keek de graaf om en ook Ma- nuela wendde hare oogen naar de deur. In de opening daarvan stond, de terug geslagen portière luchtig met de linkerhand tegenhoudend, een man met eene hooge gestalte, die bestraffend en verachtelijk op den graaf neerzag. De zoo onverwacht verschijnende, die zoowel den graaf als Manuela volkomen vreemd was, droeg eene eenvoudige klee- te zeggen, wie deze twee O.W.ers zijn n 1. het zilver en de Nederland- sche Bank. Interesseert het u nu al genoeg om door te gaan met lezen en iets te weten te komen van de rol, die het goud en het zilver in ons land spelen Het zilver dan is de eerste geluk kige, die wel vaart bij den oorlog. Lange jaren is het zilver niet in tel geweest, de oorlog heeft hierin ver andering gebracht. In de geschie- nis is het nu eens het goud en dan weer het zilver geweest dat de hoofdrol heeft gespeeld in ons land en evenzoo in elk ander land of om in volkstermen te sprekennu eens is het goud en dan weer het zilver standaardmunt geweest. Wat stan- daardmunt is Standaardmunt is het metaal waarvan de geldsoort bij be talingen tot elk bedrag aangenomen moet worden. En nu weet gij meteen dat in ons land de gouden standaard is, omdat goud tot elk bedrag aan genomen moet worden. Zilver hoeft men slechts tot éen bedrag van f 10, bronzen geld tot een bedrag van 25 ets. aan te nemen. Zilver en nikkel en brons zijn bij ons pasmunt. Onze geschiedenis leert ons dat nu eens het goud, dan weer het zilver standaardmunt was. In het midden van de 19de eeuw hadden wij de zilveren standaard. Wij weten nu wat dat zeggen wil, maar bovendien wil dit ook nog zeggen dat toen ding, hooge tot aan de knie reikende laar zen met sporen, de jas tot aan de kin toe- geknoopt en over den linker schouder een mantel van blauwe, fijne wol. Een dichte, lange gitzwarte baard omlijstte wangen en kin en even zwarte, lange lokken vielen tot op de breede schouders af, het hopfd werd gedekt door een breeden, diep in het gezicht gedrukten witten hoed. Om de slanke heupen droeg de indrin ger een breede sjerp van roode zijde, uit welk aan de linkerzijde een breed dolkmes kwam kijken. Van zijne met handschoenen van ruw Deensch leer bedekte handen hield de rech ter eene lichte karwats, de linker echter de teruggeslagen portière vast. Het duurde eenige oogenblikken vóór de graaf van zijne verbazing was bekomen. Doch toen hij nu zag, dat Manuela eene beweging maakte om naar den onbekende toe te snellen, haalde hy snel een re volver uit zijn zak te voorschijn, richtte die, zonder een woord te antwoorden op den vreemdeling en riep vol woede ïWie zyt ge, dat ge waagt hier binnen te dringen, zonder u te laten aandienen antwoord, of ik schiet u neer als een dol len hortd.« »Wie ik ben?« antwoordde de onbekende kalm, zonder, ondanks de op hem gerichte revolver een spier te vertrekken. »Men- noemt mij El Nero, en waarom ik hier zoo onverwacht Verschjjn,* liet hij er spot tend opvolgen, »wel, in de eerste plaats, werkelijk 1 gulden de waarde had van 100 centen. Gij kijkt vreemd op en vraagtIs dat nu dan niet zoo Ja zeker, gij kunt voor 1 gulden 100 centen krijgen omdat de Neder- landsche Bank, die in Nederland alles te zeggen heeft op het gebied van geld, dat eenmaal zoo vastgesteld heeft, maar eigenlijk is uw gulden aan waarde van zilver slechts 50 ct. waard. Hoe dat komt Omdat het zilver zoo goedkoop is en de hoeveelheid zilver, noodig om 1 gulden te maken slechts 50 cent kost. Maar nu verder. Wij hadden dus toen den zilveren standaard. Het zilver was toen duur der en 1 gulden was 100 ct. waard. Maar wat gebeurt. Duitschland, dat ook den zilveren standaard had, kreeg in 1871 als oorlogsschatting Van Frankrijk 5 milliard frs. Het hq,d toen zooveel goud dus in zijn bezit, dat het den zilveren standaard afschafte en den gouden standaard aannam. Nagenoeg al de zilveren muntstukken in Duitschland wer den versmolten en op de zilver markt gebracht. En ge weet het, huismoedertjes, als er veel sla aan de markt is, is de sla goedkoop. Zoo was het met het zilver ook. Het zilver werd erg goedkoop. Onze guldens vertegenwoordigden na dien tijd niet meer het bedrag aan geld wat ze eigenlijk moesten voorstellen 't Zou een heel ding zijn om na te gaan hoe moeilijk en schadelijk deze handelwijze van Duitschland voor alle andere landen was, die allen den zilveren standaard hadden. Zoo gauw mogelijk volgden de andere landen dan ook het voorbeeld van Duitsch land en namen den gouden standaard wat tot nu toe zoo gebleven is. Maar nu in den oorlogstijd is het zilver weer zeer in waarde gestegen. De behoefte aan zilveren munt stukken, waarvan men eerst dacht dat men veel te veel had, bleek steeds grooter te worden dit was ook al voor den oorlog het geval maar het eerherstel van het zilver kwam eerst ten volle met den oorlog. En wel om verschillende redenen. Ie. Potters hebben er hun kousen en laden mee gevuld. wijl ik niet in gebreke wilde blijven, om den nieuwen generaal-toldirecteur terstond na zijne aankomst mijne opwachting te maken, en ten tweede, wijl ik besloten ben, om deze jonge dame hare vrijheid terug te bezorgen, want mij dunkt, dat deze alleen door een schurkenstreek hier wordt vastgehouden en wel tegen haar wil of zou ik mij soms vergissen, sen- norita »0, red mij, serinor,riep Manuela »de ellendeling heeft mij met geweld van de mijnen ontvoerd hij »Ha schreeuwde de graaf, terwijl hij het jonge meisje, dat naar El Nero wilde toesnellen, ruw bij den arm vatte en terug- slingerde, en te gelijkertijd greep hij een bel en schelde heftig. »Bandiet of roover, wie ge zijt, ontvang dat ten minste.* Hij hief opnieuw de revolver op en drukte los. Maar ditmaal redde Manuela's tegen woordigheid van geest den onbekende, want op het oogenbik, dat graaf Castilio afvuurde, sloeg zij hem met alle kracht den arm in de hoogte en de kogel door boorde slechts den hoed van El Nero. j>Dit was je laatste daad,* riep deze nu, deed een greep in de plooien van zijn mantel, een dubbelloops pistool poet ge spannen hanen glinsterde in zijne rechter hand, en, eer de graaf zijn revolver weder opheffen en losdrukken kon, kraakte het schot uit het wapen van den smokkelaars- hoofdman de graaf greep met de handen in de lucht, wankelde en stortte met 2o. De als regel aanvaardde con tante betaling maakt het gebruik van veel baar geld noodzakelijk. 3o. In oorlogvoerende landen is er voor de betaling van soldij veel geld noodig. 4o. Er wordt veel minder zilver voortgebracht (dus Moedertje, de slakropjes stijgen in prijs). Het zilver is er dus heel wat beter aan toe dan vroeger en dit zal wel zoo blijven ook. En nu de Nederlandsche Bank, wie het ook zoo wèl gaat. In 1914 was zij rijk 161 millioen aan goud en 8 millioen aan zilver, terwijl zij in Maart van dit jaar rijk was 592 millioen aan goud. En wrijft gij niet vergenoegd de handen als gij weet, dat dit zeggen wil dat gij en ieder per hoofd 83 gulden rijk zijt, terwijl een Rus b.v. maar 11 gulden en een Duitscher 21 gulden rijk is? Wij bezitten thans een metaal- voorraad zoo buitensporig groot, als nooit in iemands brein is opgekomen, een enorme massa geld in ons land beschikbaar is dan niet een hoog gestemd loflied op onzen maatschap pelijken toestand gewettigd Bekend is de vergelijking die Adam Smith trekt tusschen den geldvoorraad van een volk en het deel van den vaderlandschen bodem, dat voor we gen wordt gebezigd. Beide dienen verkeersbelangen en beide onttrekken een deel van het volksvermogen aan de eigenlijke productie. Gelijk nu degeen, die een te groot deel van den bodem voor weg bestemt, verkwistend handelt, drijft ook een volk, dat meer geld beschikbaar heeft, dan voor een goed ingericht betalingswezen nood zakelijk is, schadelijke luxe. Even min bestaat reden voor ongetemperd gejuich, indien nader wordt ontleed het hoofdmotief, dat onze geldver- meerdering verklaart. Het onvrucht bare goud kwam door stijgenden uit voer. In dien uitvoer schuilt echter zooveel kunstmatigs dat menigeen zekere bekommering niet kan onder drukken. De historie is vol van voorbeelden, die wilde speculatie als gevolg van geldo ver vloed stempelen. Bewaring van ons bedrijfsleven voor een koortsachtige opwinding is een der eerste voorwaarden, wier verpletterden schedel dood op den grond. Doch ook voor Manuela was al dit zoo even doorleefde te veel geweest, hare ze nuwen waren in de hoogste mate opge wonden, er daalde als 't ware een sluier over hare oogen, en bewusteloos zonk zij op den grond. In een oogwenk was El Nero echter bij haar en, terwijl hij de bewustelooze voorzichtig naar een rustbed in de aan grenzende kamer droeg, bedekte hij haren mond met kussen, vervolgens haalde hy een fleschje met eene versterkende essence te voorschijn en wreef haar met den in houd gezicht en slapen. Het duurde dan ook ternauwernood vijf minuten en Ma- nóela gaf weder teekenen van leven. Nog eenmaal drukte El Nero zijne lippen op den mond der jonge dame en verliet vervolgens met een lichten zucht de kamer. Toen kort daarop Manuela weder geheel tot zich zelve kwam, zag zij in de deur een anderen man het was José staan, die spoedig naar haar toesnelde en haar hielp om zich op te richten. >Wat is er gebeurd? fluisterde zij. »Is alles geen droom geweest Waar is sen- nor El Nero Wanner gc de kracht in u gevoelt, om mij te volgeu, zoo kom dan mede, senno- rita,« zeide José, haar een warmen mantel als omhulsel aanbiedend, »de kapitein is niet meer hier, ik heb bevel, om u, wan neer ge niet hier wilt blyven naar Monté, naar mevrouw de markiezin de Noielles te vervulling kan voorkomen dat oor- logs winst in oorlogs vloek, ver keert. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het is onbegrijpelijk dat de strijdende legers nog hebben kunnen vechten in de dagen van ondragelijke hitte die achter ons liggen. Het Kon Ned. Meteor. Inst, meldt dat gedurende de laatste dagen bijna overal hier te lande temperaturen van 32 graden C. zijn voorgekomen (90 gr. F.). Het meest abnormaal zijn de lange duur van het maximum, Woensdag 6 uur, en de hooge minimum-temperaturen, van den daaropvolgenden nacht, 18 a 19 graden C., hetgeen in Juni nimmer is overtroffen. Tijdens de windvlaag bij een kort onweer Donderdagochtend half vijf steeg de tem peratuur te De Bildt van. 18 graden 5 C tot '23 graden 9 C. De Bildt heeft thans met een onderbreking (9 Juni) sinds 5 Juni steeds maximum-temperaturen boven 25 graden C. gehad, waaronder 3 boven 30 graden. Gemiddeld komen slechts 20 dagen boven 25 graden per jaar voor. Voorzoover op het oogenblik kon worden nagegaan, heeft alleen in 1858 Juni nog meer warmte gegeven Toen kwam van den 14den tot den 17den de temperatuur -dagelijks boven 30 graden, en werd den 15den 33 graden 9 bereikt, thans 32 graden 4 op den 16den, in 1915 33 gr. 3 op den 8sten. En by die gloeihitte nu al de opwinding, afmatting, uitputting van een hedendaagsch gevecht. En toch is er geen pauze. Al geschiedt er niet veel van beteekenis en valt er nergens een beslissing rust is er ook nergens. En de beroering waarin de volkeren zich bevinden, schijnt zich over steeds meerdere landen te zullen uitbrei den. De gansche aarde gaat zoo straks in vuur en vlammen staan. Nu weereen bericht te New-York uit China, dat een burgeroorlog dreigt. De liga van Chinee- sche nationalisten heeft een telegram ont vangen dat er in zes zuidelijke provincies van China groote troepenbewegingen plaats vinden tegen de regeering. Men meent te weten, dat de liga de politiek vertegenwoordigt van zes provin cies die het meedoen van China aan den oorlog, aan den kant van de entente en onder een republikeinsch bewind, voor staan. In het telegram wordt er nog bijgevoegd, brengen. Beneden staat een rijtuig voor u gereed.* »Naar de markiezin O, niet waar, ge misleidt mij niet. Neen, ik vertrouw u. Dan maar weg van hier, slechts weg uit dit huis.* Zij liet zich geduldig door José in den warmen mantel hullen, toen zij echter aan het einde der trap de van schrik half doode Dolores aantrof en José haar zeide, dat deze haar vergezellen wilde, toen trok een volledig vertrouwen in haren geleider het hart binnen van het zoo zwaar beproefde meisje en weinige minuten later rolde bet rijtuig, dat den persoon van El Nero hier heen had gebracht met de beide meisjes en begeleid door José en een van diens kameraden, naar San Sebastiano naar de bezitting der markiezin. Toen de dag aanbrak en de buitenèhuis wonende bedienden en arbeiders in het slot kwamen, ontdekten zij de gebonden en geknevelde bedienden, doch van de indrin gers van dezen nacht was geen spoor meer te ontdekken, wel echter was Manuela en met haar Dolores verdwenen. Op de kamer van eerstgenoemde echter vond men het lijk van don Estavan de Castilio, met verbrijzelde hersenpan, hy had nog de revolver in de hand, doch op zijn borst was een papiertje bevestigd, waarop met groote letters geschreven stond »Als moordenaar en ontvoerder gerecht door El Nero.* Wordt vervolgd iw Het Land van Heusden en Aliens, de Langstraat en de Bommelerwaard. Tel. int. 493 CUBA Uitsluitend EERSTE klasse Maten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1