dat de troepen Aan het Chineesche zuiden reeds oprukken tegen Woetsjang. De opstandelingen willen een conventie te Tientsin bijeenroepen, om een voorloo- pige regeering te vormen met een directeur aan het hoofd, die tegelijk de functies van president en van minister-president uit zal oefenen. Dan broeit het ook in Spanje. Daar is een beweging van de officieren te Barce lona gaande tegen sommige bepalingen van den grondwettelijken regeeringsvorm. De officieren zouden niet langer tevreden z\jn met de concessies, die de regeering ingevolge hun manifest heeft verleend. Zij zouden ontslag vragen van een aantal corps-chefs en generaals, die met hooge ambten bekleed zijm De liberale bladen spreken van een re volutionaire beweging van een nieuwe soort, die er op uit is het rechterlijk gezag te niet te doen, om daarvoor de volstrekte toepassing van een rechtsdwang in de plaats te stellen, waarbij alle misdaden en ver grijpen tegen het vaderland en het leger naar de militaire rechtbanken verwezen worden en die een herleving van het tijd perk der pronunciamento's schijnt te zijn. De arbeidende klassen volgen met onge rustheid het optreden der officieren en vragen zich af of deze niet lijnrecht op de instelling van een militairistischen be stuursvorm afgaan. In het Volkshuis is de ongerustheid groot. Republikeinen en socialisten zijn van oordeel, dat de politieke horizont zwaar is van dreiging. Er wordt opgemerkt, dat het niet meer gaat om eenvoudige eischen op het beroep betrekking hebbend en dat de officieren arbeiden om zich den steun der soldaten te verzekeren. Pogingen tot verzoening, die er door het kabinet met het in verzet zijnde militaire element door bemiddeling van generaal Marina gedaan zijn, zijn mislukt èn uit de ontwikkeling der feiten kan opgemaakt worden, dat een militairistische bedreiging en misschien het aan het bewind roepen van staatslieden, die door de openbare meening verworpen worden en een geest van reactie vertegenwoordigen, Spanje boveu het hoofd hangen. Dus ook hier al een soort revolutie aan den gang. En ondertusschen woedt de wereldoorloog voort. Nog enkele weken en wij gaan al weer het vierde oorlogs jaar in. De Hongaarsche minister van oorlog Szurmay heeft dezer dagen gezegd dat Hongarije op een vierden en vijfden oor logswinter rekende en zich daar al in alle opzichten op voorbereid had. De gezag*- hebbende kringen te Boedapest deelen het optimisme, dat men te Weenen uit, geens zins, maar zijn van meening, dat de oorlog onbeperkten tijd zal voortduren, aangezien er nog geen grondslag voor toenadering tot de entente gevonden, en de heer Wilson zich als de grootste agitatoy voor [den oorlog aanstelt. Maar geen nood, zeide hij, de toestand aan alle fronten is voortreffelijk en beves tigt myn herhaalde bewering, dat in dit opzicht geen invloed in ongunstigen zin mogelijk is. Wij ruimen alle hinderpalen uit den weg, wijl in ieder onzer de wil leeft, tot de overwinning vol te houden. Ik spreek niet als theoreticus, maar uit een in zeven maanden aan het front op gedane ervaring, die volop mijn onwrikbaar vertrouwen in onze schitterende toekomst rechtvaardigt, welke ons heldenleger en het dappere achterland gemeenschappelijk zullen veroveren, en die het best alle fan- tasiën onzer vijanden over de gevolgen onzer nationale geschillen weerlegt. Ik ontken niet, dat de toestand in het land thans vaak moeilijker is dan aan het front, maar ons economisch doorzetten ten aanzien van de huidige oogstvooruitzichten is gewaarborgd, te meer daar de oorlog een machtige opvoedende kracht bezit. Zijn wij economisch beveiligd, zoo geldt dit niet minder voor onze troepenaanvulling en de voorziening met allerlei oorlogsbe hoeften. Er kan ons niets meer gebeuren, al zou de oorlog nog zoo lang duren. De 10e Isonzo-slag eindigde met een onbe twistbare nederlaag voor de Italianen, of schoon zy daar offers brachten en troepen in het vuur zonden als nooit te voren. Dus nog eens een zomer en herfst en winter van ellende en dan nog eens een jaar van steeds stijgenden nood In Duitschland meent men nog immer dat de duikbootoorlog in staat zal zijn de entente te dwingen den oorlog op te geven. Maar deze Hongaarsche minister deelt de opvatting die daarover buiten Duitschland overheerschend is n.l. dat de duikbootoor log voor de entente wel is waar hoogst lastig is en wel als een belemmerende factor voor de oorlogvoering in rekening mag worden gebracht, maar toch niet zoo zeer, dat hij bijvoorbeeld kan verhinderen dat Amerika uit alle macht aan den oorlog in Europa deel gaat nemen (immers de Duitsche kapitein Persius berekende nog, dat Amerika in één reis 125,000 man naar Europa zou kunnen overbrengen, zonder nog één eigen schip te wagen), laat staan, dat hij de entente tot neerleggen van de wapenen zou kunnen dwingen. Echter de herbouw van schepen vergt arbeidskrachten en grondstoffen, die anders voor de recht- streeksche oorlogvoering zouden worden gebruikt, en voor de bewapening van sche pen wordt ook materiaal en manschappen afgezonderd om niet te spreken van de slijtage, waaraan de convooieerende oorlogs schepen onderworpen zullen zijn. De op timistische verwachting, dat wellicht het jaar 1917 het einde van den oorlog zou brengen, die in het voorjaar in verschei den uitlatingen van de buitenlandsche pers was op te merken, heeft thans plaats ge maakt voor pessimisme te dien opzichte. Wat Rusland dit jaar en het volgende als oorlogvoerende macht voor de entente zal doen, zoo is de opvatting, die men tegen woordig veelal vondt, moet zij als meege nomen beschouwen. Op een Russisch of fensief van beteekenis mag niet worden gebouwd. En zonder Ruslands hulp is de entente niet sterk genoeg een beslissing te bevech ten moet dus wel wachten tot Amerika de schaal doet overhellen. Maar Amerika is nog niet klaar. De zomer en herfst zullen wel voorbij zijn voor er een noemenswaarde legermacht uit de Ver, Staten in Europa meestrijdt. En de centralen zullen wel niet door een snellen aanval in staat zijn hun tegenstander een slag toe te brengen dat hij lam geslagen ligt en zoodat de Amerikaansche hulp te laat zou komen. Dit alles wijst wel op een nieuwen winter- veldtocht met al de aankleve van dien voor de oorlogvoerenden en met een steeds be narder toestand ook voor de neutralen. De toekomst is wel donker. Weer hebben marineluchtschepen der Duitschers een aanval gedaan op belangrijke vestingen in Zuid-Engeland. Een zeppelin werd naar beneden geschoten. Eep correspondent van de Zuidkust meldt dat in een stad, die nu bezaaid ligt met gebroken ruiten, de eerste ontploffing plaats had om half drie 's ochtens. Men hoorde duidelijk het langgerekte gefluit van luchttorpedo's. Er braken branden uit, maar men kreeg die gauw onder de knie. De torpedo's waren zichtbaar door een diffuus licht, terwijl zij door de lucht vlogen. Zij veroorzaakten de voornaamste schade. Een ervan vernielde een aantal oude buitenhuisjes en sloeg een gat in den grond ter diepte van negen voet en ter breedte van dertig voet. Een correspondent aan de Oostkust meldtDe zoeklichten spoorden den Zep pelin op, toen hij uit zee naderde en de kanonnen openden een schrikbarend vuur. De zeppelin deed wanhopige pogingen om buiten bereik van de verdedigings middelen te blijven en slaagde erin eeni- ge mijlen ver het land binnen te dringen, ofschoon het verdedigingsvuur rakelings langs de Zeppelin heen ging. Haar com mandant die het gevaar besefte, trachtte nu buiten schot in de lucht te stijgen en zwenkte naar zee toe, gevolgd door vliegtuigen. De zeppelin braakte vuur uit tegen de vliegtuigen, maar kon, daar zij niet naar het roer luisterde, den aanval niet afslaan. De vlammen sloegen er uit op en in vu rige stukken plofte zij neer te midden van luide toejuichingen van duizende toeschou wers uit de geheele streek. Het lucht schip kwam neer in een omgeploegd veld 1600 M. van zee. Vijf verminkte lijken werden in de naburige velden gevonden, vijf andere te midden van den wrakhoop, die nog een uur lang hevig brandde. Zoo houdt het oorlogswee aan en de wereld, kreunend van pijn, ziet tevergeefs uit naar den zoo zeer begeerden vrede. BUITENLAND. Wijziging van een doodvonnis. Naar de «Vossische Zeitungc verneemt, zal het doodvonnis tegen dr. Friedrich Adler, die den Oosterijkschen minister Stürgkh van het leven heeft beroofd, niet voltrokken, doch in eert lange gevangenis straf veranderd worden. Amerika en de oorlog. Washington, Het departement van oorlog meldt, dat duizend vliegtuigen, vol komen uitgerust met vliegers en technikers, naar Frankrijk zullen worden gezonden, zoodra de noodige regelingen zijn getroffen. Londen 18 Juni. De »Daily News« verneemt uit Madrid d.d. 17 Juni: Gis terenavond na de bijeenkomst der Kamer verlieten leden van vertfchillende fracties het gebouw, o.a. de reform-partij der re- publiekeinen, radicalen en socialisten. Zij besloten een revolutionnair anti-monarchis tisch manifest te verspreiden en gezamen lijk een blocte te vormen. De oorzaken dezer coalitie moeten gevonden worden in de millitaire crisis en de geruchten omtrent een aanstaande vorming van een reactionnaire pro-Duitsche regeering onder Maura en den generaal Weyler. De tót dusver monar- chitsisch gezinde reformpartij verklaarde zich ten gunste van de repubiek. Zeppelin vernield. LONDEN, 17 Juni. Hedenmorgen vroeg naderden twee vijandelijke luchtschepen onze O. en Z.O. kust. Een daarvan liet 6 bommen vallen op een kuststad van Kent. Een groot aantal huizen werd beschadigd. Er werden twee personen gedood en 16 gewond. De tweede raider viel de kuststad Eas- tanglia aan, en werd hevig door het af weergeschut beschoten, verjaagd en waar schijnlijk beschadigd. Na een aantal bommen op open steden te hebben laten vallen, waarbij in een kuststad brand uitbrak, werd het lucht schip door onze vliegers omlaag geschoten en vernield. Het kwam in vlammen gehuld omlaag. Te Eastanglia werd geen schade aange richt en hadden geen ongelukken plaats. In een suikerfabriek te New-York heeft een ontploffing plaats gehad. Vermoedelijk zijn 26 arbeiders daarbij omgekomen. o De vijfdaagsche boschbrand. Engeland is, naar de Times meldt, door een hevigen boschbrand geteisterd. Een der oudste bosschen, dat van Tangham, bij Hollesley, is geheel door het vuur vernie tigd. Vijf dagen woedde de brand, aan gewakkerd door een krachtigen Westen wind. Honderden soldaten waren dag en nacht aan het werk om het vuur te stuiten. De ontploffing te Ashton. Een correspondent te Asthon zoo meldt men uit Londen aan de N. R. Ct. beschrijft de geweldige ontploffing van Woensdag middag, waarbij stukken van ketels, met selwerk en geraamten van. gashouders over een uitgestrektheid van een mijl wegge slingerd werden. De straten leken dade lijk op slachtplaatsen. De brand, die door de ontploffing ontstond, verspreidde zich en vernielde een katoenspinnerij en een korenmolen. Vele schoolkinderen, die op weg naar huis waren, waren onder de slachtoffers. Het westelijk gedeelte van de stad werd zoo goed als verwoest. Twee gashouders vlogen aan stukken en richtten schade aan in de naburige steden Dukinfield en Staly- bridge. Brandende teertonnen werden de lucht ingeslingerd en daardoor geraaktede gasfabriek te Dukinfield in brand. Een fabriek ingestort. Naar uit Parijs gemeld wordt had eer gisteren in de fabriek Renoult te Dillen- court waar oorlogsautomobielen vervaardigd worden, eene instorting plaats. Toen men de ramp zag aankomen, wisten zij, die zich in de onderste der vier. verdiepingen bevonden, zich bijtijds te redden, waartoe voor de overigen geen mogelijkheid meer bestond, zoodat zij onder de puinhoopen werden bedolven. Het aantal van hen, die gedood of gewond werden, bedraagt 150. Het bedrijf zal vermoedelijk gestaakt moeten worden. De oorzaak der ramp moet gelegen zijn in het ontploffen van een aantal vergaarbakken met zuren. o— De massa-desertie in het Russische leger. Volgens een particulier telegram aan de Frf. Ztg. uit Bern, meldt de corres pondent van het Oekrainische persbureau te Kief, dat het aantal Russische deserteurs bereids verscheidene millioenen bedraagt. Het Russisch front is dientengevolge der mate verzwakt, dat de geallieerde nauwe lijks kunnen verwachten, dat het offensief weder zal worden opgenomen. De Rus sische regeering is beslist niet in staat dit steeds toenemende kwaad te beteugelen. BINNENLAND. Aardappelen en steenkolen. Ten gevolge van de bekende hoogst on voldoende opbrengst van den vorigen oogst van winteraardappelen, met name die van de klei, heeft de aardappelvoorziening, of schoon tot nu toe geen kilogram aardap pelen is uitgevoerd, in de afgeloopen maan den groote moeilijkheden opgeleverd. Ge durende de maand Juni zal er een zoo danig tekort aan aardappelen zijn, dat zelfs het zeer verminderde rantsoen van één kilogram per hoofd en per week niet vol ledig beschikbaar is. In weerwil van deze ongunstige omstan digheden moet de Regeering gedurende deze maand nog eenige export van aard appelen van den ouden oogst en waarschijn lijk van den nieuwen oogst toestaan. Ter verklaring van dit feit, dat, uitslui tend bezien van het oogpunt van levens middelenvoorziening niet verdedigbaar zoude zijn, kan medegedeeld worden, dat deze maatregel verband houdt met den invoer van steenkolen. De productie der Nederlandsche mijnen is helaas bij lange na niet voldoende om te voorzien in de behoefte van de industrie en van den huisbrand. Een geregelde maandelijksche invoer van belangrijke hoe veelheden steenkolen is noodzakelijk om het economisch leven aan den gang te houden en daardoor zooveel mogelijk werk loosheid te voorkomen. Bovendien moet, als het eenigszins kan, voor den komenden winter worden gezord, dat niet nog veel meer koude zal worden geleden dan in den afgeloopen winter en, zijn er geen kolen, dan zullen door gebrek aan kook- en lichtgas de dagelijks terug- keerende onaangenaamheden nog grooter worden Ten opzichte van den aanvoer van steen kolen is Nederland tegenwoordig enkel aangewezen op zijn Oostelijke naburen en op het bezette gedeelte van België. Van overzee ontvangen wij geen steenkolen meer. Het malen van rijst. Te Sloterdijk zijn verschillende winkeliers door de rijkspolitie geverbaliseerd wegens het vervoer van regeeringsrijst naar Am sterdam, met het doel ze aldaar te doen malen voor veevoedereenige balen zijn in beslag genomen. N. v. d. D. o Veilig thuis. Uit Baltimore is te Rotterdam aange komen het stoomschip »Moerdijk«, met graan voor de Nederlandsche Regeering. Het stoomschip Vulcanus van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, dat 17 De cember van Amsterdam via Lissabon naar Amerika vertrok, is gisteren met een la ding gerst van New-York in IJmuiden te ruggekeerd. o Examen gemeente-administratie. Aan het schriftelijk gedeelte van het vanwege de Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen ingestelde examen ter verkrijging eener akte van bekwaam heid in de gemeente-administratie was door 223 candidaten deelgenomen, waarvan 100 tot het afleggen van het mondeling gedeelte werden toegelaten. Hiervan behaalden 63 de ,akte. Uit de provincie Noord-Brabant slaagden de heeren B. J. M. van Elk te Kaatsheu vel, C. A. M. van Etten te Tilburg, C. J. van Herpen te Andel, J. van Laarhoven te Helmond, J. E. B. Meloen te Bergen- op-Zoom, J. H. Mierlo te Dussen, W. J. M. C. van Mook te Goirle, C. P. Nooijens te Etten en Leur, A. S. Roovers te Til burg, G. W. A. van Sprang te Roosen daal, P. W. Sprong te Meeuwen, A. W. Verlegh te Ginneken, F. J. Wilbers te Reusel, allen ambtenaren ter secretarie. o Chili-Salpeter. De Kunstmest-Commissie verzoekt drin gend de aandacht van belanghebbenden er op te vestigen, dat personen, welke thans Chilisalpeter ontvangen en deze op het oogenblik niet noodig hebben, deze Salpeter in hun eigen belang moeten bewaren en in geen geval mogen overdoen of verhan delen. Personen, van wie de Kunstmest- commissie zulks ter oore mocht komen, zullen onverbiddelijk van verdere leveringen van kunstmeststoffen voor het seizoen 1917/18 worden uitgesloten, buiten en behalve de boete, welke de Commissie hun zal opleggen. Indien ieder in eigen kring aan deze mededeeling de noodige bekendheid geeft kunnen vele onaangenaamheden worden voorkomen. Weezen van den oorlog. Een aantal Hollandsche en Belgische ingezetenen, begaan met het lot der kinde ren, die hun ouders verloren hebben dooi den oorlog, hebben een liefdewerk gesticht onder den naam «Tehuis voor de weezen van den Oorlog« (Home des petits orphelins de la guerre), dat zich ten doel stelt de jeugdige kinderen van hen, die als slacht offer van den oorlog gevallen zijn, te ver plegen. Aan den Wfestduinweg te Scheveningen is een gebouw opgericht, waar voorloopig reeds 70 weezen verpleegd kunnen worden. Het ligt in de bedoeling van het comité, het aantal verpleegden zoo mogelijk nog uit te breiden. Te Utrecht slaagde voor het natuurkundig examen voor aanstaand veearts de heer C. Vervoorn uit Brake). Een pseudo-pater, die aan het station te Eindhoven bij zijn aankomst het medelijden van publiek en den stationschef trachtte op te wekken door voor te geven dat hij zijn geldbeurs op het perron verloren had werd even later bedelend aangetroffen. Hij was in het bezit van goede referenties uit missiehuizen. De politie arresteerde den man die bleek geen pater te zijn. Plaatsgebrek in de treinen Door de directie der Staatsspoor is be paald, dat op de 4 zitplaatsen van le klas- se-afdeelingen van rijtuigen met zijgang bij plaatsgebrek 6 reizigers kunnen worden geplaatst. De Geref. Kerk te Amsterdam ontving als «eerste steenvoor het nieuwe kerk gebouw, dat aan de zuidzijde der stad in de omgeving van den Amstel moet verrij zen, een gift van f 1000. o De zaak -Schroder. Het arrest van den Hooien Raad, waar bij de zaak van den heer Schroder, hoofd redacteur van »De Telegraaf(door het Gerechtshof te 's-Gravenhage tot 3 maan den gevangenisstraf is veroordeeld wegens het verrichten van eene handeling waar door de onzijdigheid van den Staat wordt in gevaar gebracht), is naar het Gerechts hof te 's Hertogenbosch verwezen. Van schoenmaker tot redacteur van een blad. Voor het Gerechtshof te 's Bosch ver scheen de uitgever-redacteur van de »Ker- keradenaar beschuldigd van beleediging van Leden van het Kon. Huis. Hij voert te zijner verontschuldiging aan, dat hij het bewuste artikel had overgeno men uit de Tribune dat hij geen bedoeling had te beleedigen en eigenlijk een unicum in de redacteurswereld van Europa is, daar hij als eenvoudig schoenmaker zich opge werkt heeft tot redacteur-uitgever. Eisch twee weken gevangenisstraf. Dreigende belastingverhooging. In Amsterdam, alwaar de prijs van het gas 7 cent is, bedraagt de kostprijs 9\ cent per Kub. Meter. Er zal worden voorgesteld de gasprijs in dien geest te verhoogen en de tramprijs van 5 op 6 cent te brengen en het per centage op de Inkomstenbelasting van 5| op 6 pCt te brengen. Tijdens een militaire oefening der wiel rijders nabij Ruurlo Werd een soldaat op wacht gezet. Deze leunde met zijn rech terarm op zijn geweer, dat onverwachts afging. Een losse patroon trof hem in den oksel. De wond bleek levensgevaar lijk. De stand der gewassen. Aan het officieele overzicht van den stand der gewassen op 15 Juni is het volgende ontleend Vroege aardappelen. Bij een gemiddel den stand van goed, staan de vroegere aardappelen goed tot zeer goed in Zuid- Gelderland en de omgeving van Leiden, goed in Friesland, West-Friesland, te Rot terdam e.o. op de Zuid-Hollandsche eilanden, in Zeeland en in Limburg, vrij goed in Groningen, Utrecht aan den Langendijk, in het Westland en in Noord-Brabant, matig in Drenthe, Overijsel en Noord-Gel derland. De opening der Staten-Generaal. Wy vernemen, dat thans vast staat, dat de koningin op 28 dezer de vereenigde zitting' der Staten-Generaal in persoon zal openen, geheel op dezelfde wijze als in den laatsten tijd in September is geschied. Aardappelen. Van heden, Woensdag, af mogen nieu we aardappelen vrij vervoerd worden. Naar het H b 1 d. verneemt, zal de ge heele aanvoer plaats hebben op de vei lingen. Daaruit zou volgen, dat de han del in nieuwe aardappelen vrij zal zijn en dus ook buiten de rantsoeneering zal val- len. Kindejmoord te Oss. De Bossche rechtbank veroordeelde hedenmorgen Theodora Maria v. d. H., 28 jaar, uit Oss, wegens vermoorden van haar pasgeboren kindje op 18 Maart j.l., welk kindje zij, na het gewurgd te hebben, verbrandde, tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch was anderhalf jaar. o Engelsche garens. Dezer dagen gaven wij eene mededee ling, als zou in het in Twente heerschende gebrek aan Engelsche garens voorzien wor den door het in de vaart brengen van twee stoomschepen, de »Caledonia« en de Pro fessor Buys«, welke speciaal aangewezen .v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2