I 1 1 Bij dit tir DM een loense!. Comb. PEEK CLOPPENBURG, 's-Bosch. fgj C. JANSSEN, Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3682. Zaterdag 23 Juni 1917. Draagt IIA IIL JU A N Kleediiig. FEUILLETON. EL NERO. m Heerenconfectie, Kinderconfectie en Kleeding naar Maat. '5§!M JÊIM M mBH §0F Voor onze prijzen, welke bijzonder scherp concurreerend berekend zijn, verwijzen wij voortdurend naar onze étalages. ||te Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT. «Zie, nu moest ik toch eens wat pret tigs te schrijven hebben.Dat was de verzuchting die in de eenzaamheid van mijn kamer mij ontsnapte, toen ik mij neer zette tot dit werk. Men zou toch zoo graag wat anders geven dan altijd weez een relaas van al dat nare en schrikkelijke oorlogswee. Men zou willen spreken van groote, groote dingen. Van het worstelen naar hooger, van het zwoegend zich in spannen der menschen, om tot edeler en verhevener levenssfeer te komen. Hoe ze zich offeren, de helden, om de mensch- heid te zegenen. Hoe ze niet vragend naar eigen lust of zin, hun beste krachten op het altaar leggen, den naaste tot heil. O, men zou de menschheid wil len zien als een groote karavaan strevend naar het Eeuwige Licht. Dat zou een bezielend werk zijn, daarvan te getuigen, daarin een werkzaam aandeel te hebben. Maar helaas, we zien zoo weinig licht nacht, zwarte nacht breidt zich uit over de dwalende scharen, die niet weten waarheen, waartoe. Als men nog maar in het vreeselijke wereldgebeuren, dat onze zielen in bange beklemming toesnoert, kon zien een machtig, een verheffend doel, als men maar kon opmerken dat die mil- lioenen zich offeren voor een heilige zaak..., Een «heiligett zaak Zeker, de verschillende leidslieden in de oorlogslanden verzekeren het om strijd dat zij vechten voor het hoogste ideaal. Voor de bevrijding der volkeren. Voor het behoud van eigen volksbestaan. Voor de geeste lijke goederen van vrijheid en onafhanke lijkheid. Maar het zijn woorden, woorden en nog eens woorden. IJdele leuzen, die 42) VEERTIENDE HOOFDSTUK. De opstand en z ij ne gevolgen. De overvalling van het slot en de dood van graaf Castilio wekten eene verbazende opschudding in geheel het land, en wel nog te meer, wijl er niet het minste spoor van den dader was te vinden. Wel werden zoowel Manuela als Dolores gerechtelijk verhoord, waartoe eene bij zondere rechtscommissie op de bezitting van de markiezin de Noielles kwam, doch deze konden alleen verklaren, dat zij door haar geheel onbekende mannen bevrijd en tot vlak voor het kasteel van de markie zin de Noielles gebracht waren, en hier hadden de mannen met het rijtuig haar weder verlaten. Voor het overige verklaarde zich de smokkelaarshoofdman El Nero, behalve door het zich op het lijk van den graaf bevin dende briefje, ook nog in een afzonderlijk schrijven aau de autoriteiten als den dader, en dat de graaf in een eerlijken strijd telkens weersproken worden door de daden. Wij hebben dus ook nu over niets prettigs« te schrijven en zetten ons met een zucht tot deze weinig opwekkende taak. Allereerst dat op het Italiaansch-Oos- tenrijksch gevechtsterrein, en wel op de vlakte van Asiago een nieuw offensief gaande is. Een particulier bericht aan de Koln Ztg. meldt dienaangaande: Volgens mededeeling van ooggetuigen en van krijgsgevangenen, was de ingetre den rust (op dat front) slechts een schijn bare rust. Op het oogenblik breekt de storm weer los. Over een front van 20 K.M. staan de bergtoppen in Tirol in rook en vuur. Afgezien nog van het artillerievuur, worden op enkele .stellingen met groote snelheid «mijnen geworpen. Hiermede is de tweede fase van het groote Italiaansche offensief begonnen en voor de Italianen heeft dat terstond eenig voordeel opgeleverd. Dat was te verwach ten. De ondervinding heeft ons geleerd, dat groote aanvallen, behoorlijk door ar tillerievuur voorbereid, in den aanvang al tijd succes opleveren. Tevens heeft de ondervinding echter geleerd, dat dit aan vankelijk succes nog niet uitsluit, dat niet temin de slag onbeslist eindigt. Volgens het Oostenrijksch bericht hebben de Italianen niet anders dan een zeer on- beteekenend plaatselijk voordeel kunnen be halen, dat hun vervolgens door een tegen aanval voor het grootste gedeelte weder werd ontrukt De Italianen melden echter de verovering van den berg Ortigara, waarbij een kleine duizend man werden gevangen genomen. Dit is wel meer dan de Oostenrijkers toe geven, maar ook toch nog een plaatselijk voordeel. De gevechten zullen nog wel een tijd lang worden voortgezet. In het Westen, waar de Duitschers tegen over de Fransche linie (die onlangs, gelijk bekend, is verbreed, en dus vermoedelijk iets minder dicht bezet dan te voren) voort gaan plaatselijke ondernemingen ten uitvoer te brengen en waar de Engelschen het zelfde doen tegenover de Duitschers op het verder Noordelijk gelegen front, is de toestand voorshands in het algemeen on veranderd gebleven. De stooten, die de Engelschen dan hier, dan daar toebrengen, dienen, volgens Duit- sche bladen, om het front der Duitschers in onrust te houden en te verbergen wer- waarts tot een nieuw groot offensief de Britsche artillerie wordt geconcentreerd. Dat nieuwe groote offensief is, volgens die bladen, eerstdaags te verwachten. Sonnio heeft in de Italiaansche Kamer was gevallen, dit bevestigden Dolores en Manuela. Wie echter was die El Nero De re geering besloot nu om dit te weten te komen, en zij gaf strenge bevelen om alle, als smokkelaars verdachte en zelfs gedeel telijk bekende lieden der Baskische pro vincie gevangen te nemen, en uit deze zoo mogelijk eene bekentenis te krijgen. Bij de opgewondenheid in het land over de overvalling, waardoor tévens al de schan delijkheid van don Castilio en diens schuld aan de ontvoering van Manuela duidelijk in het licht trad, kwam er nog eene nieuwe, het geheele land in eene vreeselyke ver bittering brengende tijding uit de hoofdstad zelve. Maarschalk Serrano, hertog de la Torre, was op bevel der Koningin plotseling ge arresteerd en als staatsgevangene naar de Kanarische eilanden vervoerd geworden. De arrestatie was door maarschalk Prim in eigen persoon geschied. Deze tyding was echter als het ware het sein tot den opstand der bevolking, en te San Sebastiano en Irun kwam deze het allereerst tot uit barsting. De politie-patrouilles, die uitgezonden waren om de smokkelaars gevangen te nemen, vonden openlyken tegenstand, de Voor de Afdeelingen Heeren- en Kinderconfectie bieden wij een geheel nieuwe sorteering COLBERT COSTUUMS. JACQUET COSTUUMS. GEKLEEDE COSTUUMS. DEMI-SAISONS en PANTALONS. REGENJASSEN (gegarandeerd waterdicht.) JONGENS COSTUUMS (met lange pantalon). VESTON COSTUUMS. NORFOLK COSTUUMS. BLOUSE COSTUMES en CAPES VOOR JONGENS EN MEISJES. De Afdeeling naar Maat bevat de meest uitgebreide collectie der laatst uitgekomen Nouveautés, waarvan Stalen-collectie op aanvraag wordt gezonden. bevestigd, dat de geallieerden tegenwoordig een nieuw punt op hun programma hebben de vereeniging en de onafhankelijkheid van Polen. Toen de Tsaar nog op den troon zetelde, beschouwden de ententemogend- heden Polen als een binnenlandsche Rus sische kwestie. Dit punt van het program, zeide Sonnino, past zeer goed in het kader van de be vrijding van onderdrukte naties. Hij ging voort met te zeggen, dat daarin ook zeer goed paste de verklaring van Zuid-Albanië (d. w. z. het door de Grieken in den Bal kanoorlog op de Turken veroverde Griek- sche Epirus met Janina men herinnert zich het beleg van die stad) tot Italiaansch protectoraat. Immers de Epiroten, zoo zeide de minister verder, zullen volkomen vrij zijn om te beslissen over hun bin nenlandsche aangelegenheden. Brutaler kan het al niet. In Griekenland is met het vertrek van Koning Konstantijn de rust nog niet weer gekeerd. Het schijnt dat zijn zoon Alexander al even zelfstandig van karakter is als de ex-koning. In een rescript aan zijn volk zegt hij toch dat hij «de heilige zending, die zijn vader hem heeft toevertrouwd, zal vervullen, door de beginselen, die zijn re geering zoo schitterend onderscheidden, te omhelzen Het behoeft ons niet te verwonderen dat deze uitlating bij de aanhangers van Venizelos alles behalve in goede aarde is gevallen. Zij en Jonnart, de Franschman die nu in Griekenland de lakens uitdeelt, landelijke bevolking rotte samen, troepsge- wijze namen de bewoners der steden Tolosa, Bilbao, San Sebastiano en Irun de wijk naar het gebergte aan de grenzen, en toen de in aantal geringe en bijna geheel on betrouwbare militaire macht der garnizoe nen dezer steden een zwakken aanval waag de tegen de opstandelingen, toen kwamen deze in massa uit de bergen tevoorschijn, wierpen de troepen overhoop en namen de steden zonder noemenswaardigen tegenstand in bezit, waarbij de gevangengenomen of ficieren en soldaten bijna allen zich bij de beweging aansloten. En nu ontstond er ook oncjer den lan- delijken adel van de gezamenlijke Noor delijke provincies van Spanje eene heftige beweging. Openlijk verklaarden edellieden, die tot de oudste en rijkste geslachten behoorden, hunne symphatie voor de opstandelingen, j grepen naar de wapens, en eer er vier weken verstreken waren, stond er onder bevel van El Nero een klein leger van ongeveer 5000 man, nog slechts tien mijlen van de hoofdstad verwijderd. De regeering verkeerde in een toestand van volslagen radeloosheid. Door hare aan hangers in eene voortdurende zorgeloosheid gehouden, de waarschuwingen van den mi hadden 'gemeend in dezen tweeden zoon van Konstantijn een gedwee dienaar van de Entente te zullen vinden en daar begint me die jonge vorst zulke taal te spreken. Hoe durft hij Ze moesten hem ook maai de bons geven en zijn vader achterna stu ren en dan Venizelos president van een Grieksche Republiek. Luister maar naar wat de Daily Mail zegt: «Indien de jonge monarch niet een andere gedragslijn kiest zal hij binnenkort geen troon meer hebben om op te zitten®. Koning Konstantijn verried zijn Servische bondgenooten, toonde zich beginselloos met de beschermende mogendheden, maakte de constitutioneele regeering van Griekenland tot spot en intrigeerde onophoudelijk met de Duitschers. Hij heeft daar nu voor ge boet met zijn gedwongen aftreding, waar hij veel eerder toe gedwongen had moeten zijn en wanneer zijn zoon nu denkt, dat het hem vrij staat de politiek van zijn vader voort te zetten, dan misrekent hij zich ten eenerunale in de voorwaarden, die de bond genooten voor zijn optreden gesteld hebben. Het eenige ding, dat aan Alexander althans eenige belofte van veiligheid kan geven, is, dat hij terstond bijkans alles ongedaan maakt wat Konstantijn tot stand bracht sedert het uitbreken van den oorlog en dat hij den geest, waarin dit tot stand werd ge bracht, laat varen. De bondgenooten zijn besloten, geen koninklijke nonsens te Athene meer te verdragen zij zijn heel tevreden, als de politiek van Griekenland geschoeid wordt in overeenstemming met de wenschen nister van politie voor overdreven houdend, had zij alleen om aan laatstgenoemde eene concessie te doen in de arrestatie en ver banning van den maarschalk Serrano inge willigd, maar niet verwacht, dat de op stand zulke afmetingen zoude aannemen. Nu echter scheen het, alsof zij tot den uitersten tegenstand besloten scheen. Maarschalk Prim ontving bevel om alle troepen om de hoofdstad te concentreeren en wanneer dit geschied was met alle kracht de opstandelingen aan te vallen. Maar deze voorbereidselen schenen zeer veel tijd te eischen, vooral daar er in de kassen van het ministerie van oorlog eene troostelooze leegte was. Week op week verstreek. De opstan- delinge deden geen nieuwen aanval, maar slechts langzamerhand verzamelde zich het leger om Madrid, de hoofdstad van het rijk. Nauwelijks echter zag het hof, dat van alle zijden de militaire macht tot zyne bescherming aanrukte, {of het verviel ook terstond weder tot zijne vroegere zorge loosheid en gaf zich weder aan de, voor een oogenblik onderbroken genoegens over. Doller dan ooit ging men weder aan het verkwisten en verspillen van de aan 's lands kassen behoorende gelden, en toen van het Grieksche volk. Hun eenige ver langen is, Griekenland vereenigd en de func ties der vertegenwoordigende regeering her steld te zien. Het behoort niet tot hun politiek, om van Griekenland een republiek te maken, tenzij het duidelijk blijkt, dat de monarchie de volkswil belemmert in plaats van die te versterken. Nog minder zijn de bondgenooten er op uit, Griekenland in den oorlog te brengen tegen den wil dei- natie in, maar zij zijn vast besloten, niet langer te dulden, dat Athene een nest van Duitsche knoeteryen is, dat de legers der bondgenooten in den Balkan blootgesteld worden aan een aanval uit de achterhoek en dat dé monarchie misbruik maakt van de macht, die aan de natie behoort. Ook hier is hetBrutaler kan het niet. Eerst is men wederrechtelijk het huis bin nen gedrongen, heeft den bewoner getergd tot het uiterste, en als hij dan niet doet zooals de belager het wil, dan de bedrei ging doen wat ik zeg of anders er uit. En dat alles onder de fraaie leuze we doen het om uw bestwil. De socialisten-conferentie te Stockholm schijnt weinig te zullen uitwerken. De Entente is immers tegen allen vrede door schikking. Al zouden dus de socialisten uit de entente deelnemen aan die conferentie, hun samenspreking zou al weinig effect hebben. De entente wil van geen vrede hooren zoolang Duitschland ongebroken is. Dit komt ook sterk uit in het geval met den Zwitserschen socialist Grimm. Volgens de berichten wilde Grimm, die lid van den nu eindelijk maarschalk Prim een langzaam oprukken der troepen tot de zoogenaamde onderdrukking van den opstand beval, kwam er plotseling de mare, dat maarschalk Ser rano uit zijn verbanningsoord ontkomen was en het opperbevel over de opstande lingen op zich had genomen. Deze tijding sloeg als een bom midden in de zorgeloosheid der regeering en ver spreidde algemeen groote vrees, want het was maar al te goed bekend hoe geest driftig het leger zijn vroegeren aanvoer der aanhing, en toen deze een manifest aan de troepen liet uitvaardigen, waarin hy hun duidelijk maakte, hoe door de be staande regeering het land aan den rand van den afgrond was gebracht, en hen uitnoodigde om hem als bevrijder daarvan en niet als vijand te begroeten, toen zagen ook zy, die tot dusver besluiteloos waren geweest, dat nauwelijks een enkel soldaat zijn wapen tegen den hertog zou keeren. Zoowel maarschalk Prim als de admi raal Topete wierpen thans de maskers af, het paleis van koningin Isabella werd door hare eigene troepen omsingeld, en de Ko ningin tot abdicatie en zelfverbanning ge dwongen. Slot volgt V SBLAB Het Land tan Heosden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaari

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1