Gal en slijm Wat te doen Zwitserschen Nationalen Raad is, in Rus land wat voor den vrede doen. Hij meen de in dat opzicht met meer succes werk zaam te zyn, indien hij met autoriteit kon zeggen, dat de Duitschers zich voorloopig, zoolang er van verzoening sprake wezen kon, van een offensief zouden onthouden en wendde zich daarom door middel van het Zwitsersch gezantschap te St. Peters burg tot Hoffman, directeur van het poli tieke departement in Zwitserland (zooveel als minister van buitenlandsche zaken). Hoffman stuurde naar hij verzekert zon der iemands medeweten, en uitsluitend omdat hij de bevordering van den vrede voor het neutrale Zwitserland een lands belang achtte aan Grimm een cijfertele gram, waarin hij als zijn overtuiging uit sprak, dat Duitschland naar een vrede met Rusland zoowel als Ruslands bondgenooten streefde in den zin van een verzoening door vergelijk, en dat het zich van een offensief zou onthouden, zoo lang er nog eenig uitzicht op zoo'n verzoening bestond. Hoe klein echter in werkelijkheid dat uitzicht is, daar schijnen de feiten op te wijzen, die vervolgens zijn voorgevallen. Het cijfertelegram van Hoffmann is onder schept en openbaar gemaakt, waarna Grimm als «Duitsch agent« uit Rusland is verban nen, een besluit hetwelk door een over weldigende meerderheid van den Raad van Arbeiders en Soldaten werd goedgekeurd. Hoffmann (die vroeger ook Bondspresident is geweest) heeft als directeur van het politeke departement ontslag genomen, om zijn vaderland moeilijkheden te besparen. Het is gevaarlijk om voor den vrede te werken, als een van de partijen dien niet wenscht, en hoe weinig dat het geval is, blijkt daaruit, dat de Fransche bladen Hoffmanns gedrag als in lijnrechten strijd met de onzijdigheid brandmerken. Ten slotte nog het volgend berichtje Men heeft uitgerekend dat in Frankrijk wanneer de uitgaven van het derde kwartaal van het loopende jaar worden meegerekend voor den oorlog per hoofd voor de bevolking, zullen zijn uitgeven: 2,500 francs. Wie zal dat betalen De Pink Pillen zullen u eenige millioenen verschaffen. De Pink Pillen zullen u de millioenen roode bolletjes verschaffen, noodig voor uw bloed opdat dit voldoende rijk zij. Het bloed stelt zich niet tevreden met een bescheiden welstand, het eischt over vloed, een overvloed die altijd op dezelfde de hoogte wordt gehouden. Dit is de eenige voorwaarde waarop het u de gezondheid zal geven. Om uw bloed zijn rijkdom te doen bewaren, die, dit moet gij niet ver geten, zeer spoedig bederft onder de ver schillende invloeden waaraan wij zijn bloot gesteldvermoeienissen, zorg, verdriet, guur weer, is het voldoende dat gij regel matig, vooral bij de seizoenwisselingen, een kuur met de Pink Pillen doet. De Pink Pillen zijn bij uitnemendheid de hersteller van het bloed, dat zij zuive ren en waarvan zij de kracht onderhouden. De Pink Pillen zijn eveneens een mach tige versterker van de zenuwen. Die herstellende en versterkende eigen schappen, die zij in een zeer hoogen graad bezitten, maken haar tot het werkdadigste middel in alle ziekten, aandoeningen of storingen die tot oorzaak hebben een ver slapping van het bloed of een verzwakking van het zenuwstelsel, zoo als bloedar moede, zenuwziekten, rheumatiek, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Omstre ken bij G. Malingré, Drogist te Heusden de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BUITENLAND. Gevaar voor hongersnood in Finland. Kopenhagen, 21 Juni. Uit Haparanda wordt aan Berlingske Tidende bericht. De Finsche Senaat deelde aan de Russische regeering mede, dat Finland door een hongersnood wordt bedreigd en dat het, daar er vrees bestaat voor onlusten, noodig is de levensmiddelenquaestie voor Finland te regelen Finland moet óf graan uit Rusland ontvangen óf de Russische troepen moeten uit Finland teruggetrokken worden. o Uitvoerverbod op schepen in Denemar ken. Naar gemeld wordt heeft ook Dene marken een uitvoerverbod op schepen uit gevaardigd, ook voor die schepen welke nog in aanbouw zijn. o Kolennood in Denemarken. De Deensche Minister van binnenland- scha zaken heeft verklaard, dat Denemar ken in plaats van 1.200.000 ton kolen, die het van Februari tot Mei noodig had, slechts 400.000 ton heeft ontvangen. Door het meedoen van Amerika aan den oorlog is het kolenvraagstuk voor Denemarken nog moeilijker geworden. De Times van 9 Juni meldt, dat de letterzetters van de dagbladen te Man chester een loonsverhooging van f 4.50 per week hebben geëischt. De eigenaars der bladen boden een opslag van f 1.50, be nevens een duurtetoeslag van hetzelfde be drag aan, wat de arbeiders weigerden. Het gevolg was een staking. Vrijdagavond verschenen twee bladen niet, Zaterdag morgen verscheen er niet een. Anarchisten hebben zich te St. Peters burg meester gemaakt van de redactie- bureaux en de drukkerij van het republi- keinsche blad «Roeskaja Volja«. De troepen hebben hen reeds gearresteerd. Berlijn, 20 Juni (N. H.) De Deutsche Tagesztg. verneemt uit Bern Volgens de Matin zijn de bezette Grieksche havens Patras, Corinthe en Piraeus tot oorlogs havens der geallieerden verklaard. Volgens Politiken heeft Frankrijk eene scherpe nota tot de Spaansche regeering gericht, waarin het heet, dat Spanje zijne territoriale wateren te weinig tegen de aan vallen van Duitsche duikbooten beveiligt. Indien zij in dit opzicht in gebreke blijft, zouden de geallieerden zich wel genoodzaakt kunnen zien, zelf het toezicht in de Spaan sche territoriale wateren ter hand te nemen. o Lugano, 21 Juni. (Havas). De aankomst van den ex-koning Konstantijn is rustig afgeloopen, maar zijn rit door de stad gaf aanleiding tot een levendig incident. Toen hij naar zijn hotel reed, ontvingen enkele Duitschers hem met een »hoch«. De me nigte protesteerde. Konstantijn keerde terug, er klonk gefluit en er werden kreten aan geheven als verrader van Servië, moor denaar van Fransche matrozen. Een jonge vrouw sprong naar voren en sloeg den koning in het gelaat. Sommige personen wierpen met steenen. Onlusten te Genêve. In verband met het incident Hoffmann- Grimm hebben in Genève krachtige anti- Duitsche betoogingen plaats gehad. Het wapenschild voor het Duitsche consulaat werd afgerukt, de ruiten werden verbrij zeld de consul had telefonisch de hulp der politie ingeroepen, doch deze kwam telaat. In meetings werd de zaak-Hoffmann be sproken in zeer afkeurenden zin. Herhaal delijk werden sprekers onderbroken door den kreet«Fusilleert hem in 't water met hem Deze vriendelijke wenschen wer den spoedig uitgebreid tot de Duitschers en onder het zingen van spotliederen werd de kreet bas les boches k gehoord. De daad van Hoffmann werd als »spionnage« uitgekreten en met den kreet«Mort aux espionsgebrandmerkt. Maar ook de Duitsch-Zwitsersche leden van den Bonds raad en generaal Wille werden «gecon- spueerd«, hoewel een der sprekers zoo vrien delijk was te erkennendat de begane schending der neutraliteit niet moest wor den gegeneraliseerd, want dat er in den Bondsraad ook leden zyn, die eerbied wek ken en dat het niet aangaat voor de schuld van een, allen verantwoordelijk te stellen. I worden verwijderd door Mijnhardt's Laxeer-tablet- I ten. Zijn bloedzuiverend, regelen I den stoelgang. Per doos 35 ct., I 3 doozen f 1.Bij Apoth. I en Drogisten.I BINNENLAND. Nederland na den oorlog. In een intervieuw van het Haarlem's Dagblad met den Oud-Minister J. T. Cremer komt o. m. ook deze passage voor Wat te doen? «Ik zal u maar niet vragen wat uw oordeel is over het tijdstip, waarop de oorlog zal eindigen» (de heer Cremer schudde het hoofd), «maar ik mag u toch wel vragen, hoe u denkt over de toekomst van Nederland na den oorlog». «Daar heb ik goed vertrouwen op. Er is in Nederland geld verdiend. Wie zien het aan de emissies die eiken dag in de couranten voorkomen en alle geplaatst wor den. Financieel steekt de industrie, met de banken en de stoomvaartmaatschappijen na den oorlog, heel aardig van wal. De zaken zullen Nederland wel toestroomen. Er is zooveel vernield, dat hersteld moet, bovendien, ook veel achterstand, die dient te worden ingehaald. Ik verwacht veel werk voor onze industrie. Zeker, sommi gen denken dat er een tijdelijke periode van malaise, van werkeloosheid zal intreden. 7 f, Een van onze financiers (de heer Cremer noemde een zeer bekenden naam) is, meen ik, daarvan overtuigd, maar dezelfde man heeft vroeger gezegd, dat de oorlog om financieele redenen niet langer dan een maand of drie, vier duren kon en het is nu al drie jaarl Och, voorspellen is zoo gevaarlijk. Als mij gevraagd wordt: wat moet ik in dezen moeilijken tijd in mijn zaken doen dan geef ik den raadwer ken en zuinig zijn. Want al komt er ook een goede tijd, vele dingen zullen duur blijven». De heer Eimert Sinoo, te Gorinchem, heeft van zijn zoon. Johan Sinoo, die 17 jaren geleden zich metterwoon als schilders patroon te Parijs vestigde, van het front bericht ontvangen, dat hij voor een helden daad aan het fransche front gedecoreerd is met het oorlogskruis met de zilveren ster en bevorderd werd tot sergeant. De ordre Générale van de Division Ma- rocaine luidtSergeant Sinoo heeft deel genomen aan den aanval van 17 April 1917, door op schitterende wijze met zijn mannen, steeds volhoudende, den vijand terug te dringen in de loopgraven. (w.g.) Capitain Sandré. o Kersen. Te Eist (Betuwe) zyn de kersenveilingen aangevangen. Er was reeds een beteeke- nende aanvoer. De prijzen waren voor le soort meikersen 4068 ets., 2e srt. 2337 ets., le aardbeien 4157 ets., 2e soort 2230 ets. per Kilo. o Opening der Staten-Generaal. Bij Kon. Besl. van 20 Juni (Stbl. 470) is bepaaldDe buitengewone zitting van de Staten-Generaal zal worden geopend in eene vereenigde vergadering van de beide Kamers op Donderdag 28 Juni e.k., te één uur n.m. Bij Kon. Besl. van 20 Juni is tot voor zitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, gedurende de buitengewone ver gadering der Staten-Generaal, die zal aan vangen op Donderdag 28 Juni 1917, be noemd J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid van die Kamer. (St Ct.) Beperking van het verbruik van couranten papier in Duitschland. Van 1 Juli af zullen de uitgevers van dagbladen over nog geringere hoeveelheden courantenpapier mogen beschikken dan nu reeds het geval is. De vermindering be draagt 11 tot 44.5°/o van het verbruik in 1915. Op de overtreding dezer bepaling zijn zware straffen gesteld. De Minister van Landb. heeft met in trekking van een vijftal vroegere beschik kingen, vastgesteld voor aardappelen van den oogst 1916 een maximum groothan- delsprijs van f 3,20 per H. L., een maximum- tusschenhandelsprijs van f3.45 per H. L. en een maximum-kleinhandelprijs van 6H cent K.G.voor vroege aardappelen van den oogst 1917 een maximum-kleinhandels prijs van 14 cent per K.G. gedurende den tijd van 2124 Juni en van 13 cent per K.G, voor den tijd van 25 Juni tot nadere aankondiging. («St-Ct.) Door de hitte. Sinds onheugelijke tijden staat in Aalten (Gld.) een groot Saksisch gebouw met eiken stutten in de muren. Ten gevolge van de groote hitte der laatste dagen raakten de gebinten in het dak los en zakte plotseling Zaterdagnamiddag een deel van den voorgevel en het dak in. De geweldige hoeveelheid puin kwam op straat terecht. Niemand werd gelukkig getroffen. o Aanslag op een burgemeester. De Zuid-Limburger meldt, dat op den burgemeester van Kerkrade in diens kamer ten stadhuize een aanslag is gepleegd door een lossen werkman der gemeente. Deze wist tot den heer Habets door te dringen, maar de burgemeester slaagde er driemaal in den aanvaller, die met een ontbloot mes voor hem stond, af te weren. De aanrander is gevangen genomen de burgemeester werd niet verwond. Hevige hagelslag. Maandagavond tusschen 7 en 8 uur ont lastte zich in den omtrek van Leerdam een hagelbui, vergezeld van onweer, zoo hevig als men in jaren niet heeft bygewoond. Gedurende twintig minuten vielen er hagel- steenen als groote knikkers. Aan de te veld- staande gewassen, de tuinvruchten en de fruitboomen is in deze korte spanne tijds ontzettende schade toegebracht. o Een nieuwe industrie. Doordat bij Westerwolde nog veel rus- schen groeien, is het dit jaar byzonder druk met het snijden van russchen, die voor hooge prijzen worden opgekocht en gebruikt voor het maken van vuuraanma- kers. Gedroogd, met hars begoten en in kleine boschjes gebonden, geeft deze nieuwe in dustrie aan velen goed loonenden arbeid. Smokkelaarswaar gestolen. Een hoeveelheid cacao van 350 K.G., welke een paar dagen geleden door de gemeentepolitie te Mill (N.Br.) van smok kelaars werd afgenomen en in het raadhuis werd opgeborgen, is door uitsnijding van ruiten en geheele verbreking van een raam uit bet raadhuis gestolen. Echtelijke twist. Te Rotterdam heeft een 27-jarige nacht waker op zijn 23-jarige huisvrouw twee schoten uit een revolver gelost, waardoor de vrouw in het hoofd is getroffen. Het echtpaar had ruzie gehad en toen den volgenden morgen de man in de wa- terstokery van zijn schoonmoeder kwam in de Van Speijk straat, waar zijn vrouw zich bevond en waarboven het echtpaar woont, had hij een revolver bij zich. Zijn vrouw vluchtte de straat opde man, die gepas- porteerd Ned.-Indisch militair is, zette haar na, schoot tweemaal en trof haar in het hoofd. Zij viel neer, werd door doctoren geholpen en is vrij ernstig bloedend naar het ziekenhuis gebracht. De dader ging er van door en meldde zich later aan een politiepost. Hij is, verdacht van poging tot doodslag, overgebracht naar het politie bureau. (»N. R. Ct.«) De Koolvlieg. Zeer veel nadeel wordt in Nieuwer- Amstel door de tuinders ondervonden van de koolvlieg, die vooral bij groote droogte voorkomt bij de bloemkoolplanten. Geheele, met kool beplante bedden zyn reeds omgeploegd moeten worden, aange zien de worteltjes aan de planten reeds waren afgeknaagd en zy dus tot afsterven gedoemd zijn. Gestrafte ijdelheid. In een Noord-Holl. dorp werd raads vergadering gehouden. Aan de orde was de benoeming van een reiniger der school- pri vaten. Toen de biljetten zouden geopend wor den, verzette zich de oudste wethouder daartegen. Hij drong er op aan, dat de stemming niet geldig zou worden verklaard. Dit ging niet. Vyf biljetten meldden nu denzelfden naam. Eindelijk kwam het laatste stembriefje aan de beurtook nu deed de wethouder het voorstel dit biljet niet te openen. Het ging weêr niet 1 En wat bleek Dat op dit briefje de eigen naam van dien wethouder stond De man had zich vergist I Hij had ge meend dat een volgend punt der agenda (benoeming lid stembureua) aan de orde was. De eerste Meikersen. Door den heer B. J. v. d. Graaf, te Opheusden in de Betuwe is heden het eerste mandje meikersen voor H. K. H. Prinses Juliana ten hove aangeboden. Aan den grond. Zondagochtend is naar de Msb. meldt, wederom een Duitsche vrachtboot, thans nabij de Eierlandsche gronden, aan den grond geraakt. De sleepboot Neptunus heeft het schip later afgesleept, waarna het zyn weg kon vervolgen. De Albertine Beatrice, dat op 4 Februari met 3000 pakken tabak, bestemd voor Rotterdam, van Soerabaja was vertrokken, is Vrydag j.l. getorpedeerd. De bemanning is behouden te Plymouth aangekomen. Opgebracht. Volgens te Rotterdam ontvangen bericht is het Nederi. stoomschip Maria, van Sunds- vall naar Rotterdam bestemd, naar Swine- munde opgebracht. o Een teruggevonden schat. Uit het Groepsstafkwartier te Halfweg werd 30 Augustus 1916 een brandkastje waarin een f 1300 ontvreemd, zonder dat het gelukte de dader op te sporen. In de jongste dagen wist men evenwel eenige gegevens omtrent deze diefstal te verkrijgen en op aanwijzing van een Amsterdamsch rechercheur is uit de Rynlandsche Kom, onmiddellyk aebter genoemd kwartier, de nog ongeopende kast opgedregd, waarin den geheelen inhoud. o Een wanhoopsdaad. Tusschen 's-Heerenberg en Emmerik heeft zich een Duitscher, toen hem dooi den schildwacht het passeeren der grens werd belet, met een revolver doodgeschoten. De man bleek in het bezit van meer dan 160.000 mark. Mededeelingen in het belang van Land- en Tuinbouw. 1. dat er controleurs aangesteld zijn voorzien van de noodige volmacht die zul len nagaan of overtredingen hebben plaats gehad met uitzaai van gewassen bedoeld in ministerieele beschikkingen naar aanlei ding van art. 7 der Distributie-Wet. 2. Voor alle in genoemde beschikkin gen genoemde gewassen is VERGUNNING noodig. Voor zoover deze nog niet ver leend is, zal men zich nog tot den Burge meester moeten wenden, daar overtreding gestraft zal kunnen worden. Bij verandering van cultuurplan of uit andere oorzaak is weder vergunning noodig. Voor zoover deze de teelt van KOOL betreft, kan de vergunning alleen door den Minister gegeven worden. Alle andere aanvragen om vergunnidg te richten aan het Secretariaat der Cultuur-commissie Wilhelminalaan 2, Bergen-op-Zoom. In geen geval zal men het eerste mis lukte gewas mogen omploegen voor de Controleur der Cultuur-Commissie zich van den stand van het gewas heeft overtuigd. Gewaarschuwd wordt tegen het aangaan van huurcontracten voor den verbouw van kool, koolraap of andere handelsgewassen, buiten voorkennis van de Cultuur-Commis sie, daar vele dezer contracten in strijd zijn met de ministerieele voorschriften. De Cultuur-Commissie van Noord-Brabant ingesteld bij Min. Besluit van 27 April 1917. A. VAN DE VEN te Son, Voorzitter. F. VAN MANSFELD, te Bergen-op-Zoom, Secretaris. Alle brieven bestemd voor de Commissie te richten aan het Secretariaat 2 Wilhel- mina Bergen-op-Zoom. De natuur geeft een duidelijke waar schuwing, als er iets binnen het lichaam niet in orde is. Geef bij waarschuwingen van nierzwakte door een pijnlijke rug, on zuiver bloed of verstoorde urineloozing, onmiddellyk hulp aan de nieren. Een nieraandoening is gevaarlijk en brengt weldra het gezondste gestel van streek, rheumatische pijnen, niergruis, of -steen, spit en waterzucht veroorzakend. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn on overtrefbaar voor nier- en blaaskwalen. Maar ons gezond verstand zegt ons, dat wij kwade gewoonten, die de nieren ver zwakken, zooals het eten van te veel vleesch, overwerking, zorgen, het gebruik van sterke dranken, en buitensporigheden moeten nalaten. Het drinken van water is een goede gewoonte, want dit helpt de vergiften uit de nieren spoelen. Dit zijn eenvoudige voorzorgen van de Natuur, die met behulp van Foster's Pil len spoedig baat geven. Neemt u in acht voor namaak. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zyn verkrijgb. by alle goede drogisten f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. PLAATSELIJK NIEUWS. De Kunstmest-Commissie verzoekt ons dringend de aandacht te vestigen op de in het nummer van heden voorkomende ad vertentie, betreffende de gelegenheid tot het doen van bestellingen op verschillende kunstmeststoffen voor den oogst van 1917/18. Er wordt speciaal op gewezen, dat THANS de gelegenheid voor IEDEREEN, tot het doen van bestellingen, is openge steld en latere aanvragen niet in behan deling zullen worden genomen. Heusden. Nagenoeg de geheele Visch- markt wordt thans ingenomen door het circus Libot, dat alhier 4 uitvoeringen zal geven (zie achterstaande advertentie). Het uitwendige van het circus, met bij- behoorende familie wagens, ziet er goed on derhouden uit. We kunnen dus, volgens het uithangbord, degelyk spel verwachten. Werkendam. Van een oud vaar tuig liggende nabij de schutsluis alhier, dat slechts dient tot woning voor een oude blinde schipper, klonken Donderdagmorgen noodsignalen, door aanhoudend geblaas op den misthoorn. Eenige militairen gingen ten laatste naar de oorzaak onderzoek doen. De blinde gaf hen toen te kennen dat hij ver langde de Burgemeester te spreken. Op eene handkar hebben zy hem toen naar r De Cultuur-Commissie maakt bekend als de kwaal zich vertoont.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2