De eerste nieuwe aardappelen, die natuur lijk binnenkort zullen worden aangeboden, zijn echter zonder twijfel ongewoon klein. Ook de gevolgen van onvolledige bewer king, onvoldoende schoonmaak enz. zijn overal te zien. Boonen en peulgewassen staan over 't algemeen vrij goed. Doch als er niet spoedig regen komt, zullen deze gewassen het door de droogte te kwaad krijgen. Treurig is het tot nog toe ge steld met het uitplanten van koolrapen en allerlei koolsoorten. En het verbouwen van de eerste vooral is voor de bevolking een hoogst belangrijke zaak. Evengoed als met aardappelen, moet het Duitsche volk het stellen met een dagelijksch gebruik van koolrapen. De melk- en boterproductie staat er in Noord west-Duitschland beslist ongunstig voor. En waar moet het heen, als straks de hooilanden door de droogte geen tweede snede kunnen opleveren. Waar dan ook thans gemaaid wordt, komt geen nieuw sprietje meer voor den dag. Wegens het groote gebrek aan werkkrachten zullen én de hooi-, én de rogge- én aardappeloogst groote moeilijkheden opleveren. Wel wor den overal de vacanties der scholen ver vroegd en verlengd, maar een kind, hoe gewillig overigens ook, kan slechts kinder arbeid verrichten en aan flinke mannelijke hulp vooral bij hooi- en roggeoogst is over al gebrek. En zoo menige landbouwer of landbouwster zou zich zoo gaarne een flink trekpaard aanschaffen, maar de werkelijk goede dieren zijn uitermate schaarsch en de slechte zelfs worden met prijzen be taald, om van te duizelen. Zoo werd dezer dagen op een publieke veiling voor derde-kwaliteits dieren 4500 tot 5000 mark f 2500f 3000) per stuk betaald, ieen prijs, die ten minste weer 1000 mark hooger is dan in 't vorig jaar om dezen tijd. En de trekossen zijn al even schaarsch als goede werkpaarden. En zoo zien we dan ook op vele boerderijen den ouden toestand terugkeeren de melk koe voor wagen en ploeg. Maar hoe zal het anders Dé melkproductie lijdt daar onder zeer. De grootsten tegenvaller geeft zeker wel de fruitoogst. Na een buiten gewoon rijken bloeitijd is het zetten van de vrucht al zeer gering geweest en door de droogte van den jongsten tijd zijn bovendien nog heel wat jonge vruchten van appel-, peren- en pruimeboomen afge vallen. Alleen de bessen leveren een flink beschot. Toch worden deze nu reeds tegen ongekend hooge prijzen opgekocht voor de bereiding van allerlei geleien, enz., waartoe ook allerlei in 't wild groeiende bessen dienst doen. In verschillende streken richten ook de rupsen groote schade aan de te veld staande gewassen hebben bovendien veel van allerlei wild, als hazen, konijnen en vooral van veldmuizen te lijden. En men is niet in staat deze wildschade te keeren, al wordt overal de bevolking aan gespoord jacht op deze dieren te maken. Daarbij komt nog, dat de onveiligheid en de roofzucht hand over hand toenemen. Voor zoovelen uit de steden is op het platteland niets meer veilig geen aardap pels in de akkers, geen vruchten aan de boomen, geen mondvoorraad in de huizen, geen koeien, schapen en varkens in de weiden of op stal. 't Is te hopen,' dat de overal op te richten veiligheidscorpsen aan dezen onhoudbaren toestand een einde mo gen maken. Dat ziet er wel kwaad uit. Toch zijn de Pruisische opperpresidenten na gemeen schappelijke studie van het voedingsvraag- stuk tot de overtuiging gekomen dat de oogst 1916/17 en ook de aanstaande nieuwe oogst toereikend zullen zijn om te kunnen volhouden. We hopen het voor die onge lukkige vrouwen en kinderen, die slechts op een klein deel van de aanwezige voor raad kunnen rekenen daar voor de legers te velde en de fabrieksarbeiders het eerst wordt gezorgd. Voor dit maal is van de gevechtsterreinen niets te melden. In Oostenrijk is een zaken-ministerie tot stand gekomen, een overgangsmaatregel tot een concentratiekabinet, dat de oplossing der nationaliteitskwestie met kracht ter hand zal nemen. Dit ministerie zal de voorloopige begrooting, de verlenging van het mandaat der afgevaardigden en de verkiezing voor de delegaties (lichamen, die de gemeenschappelijke Oostenrijksche en Hongaarsche kwestie behandelen) afdoen. In Griekenland wordt volgens de be richten Venizelos weer minister-president. De recente ontwikkeling der gebeurtenissen deed zulks verwachten. De Fransche munitie-minister Albert Thomas heeft uit Rusland den indruk mee gebracht, dat het wel gaan zal. Het ge zag van de nieuwe regeering neemt toe en dat gezag heeft de uitwerking, dat de toestand in het leger verbetert. Men kan nog wel niet zeggen wanneer (de voor ziening met oorlogsbehoeften aan het front is nog niet wat ze zijn moet), maar stel lig zullen de Russen te gelegener tijd weer tot het offensief overgaan. Deze opvatting van Thomas is een be vestiging van hetgeen reeds verschillende vroegere berichten waarschijnlijk maakten. Een belangwekkend vraagstuk is nu, of de centrale mogendheden deze opvatting van den heer Thomas spoedig zullen gaan dee- len (namelyk dat de Russen toch op den duur weer tot het offensief zullen over gaan), en wat zij, zoodra zij die opvatting toegedaan zijn, zullen gaan doen. Immers tot dusver hebben de centralen, na het uitbreken van de revolutie, de Rus sen niet aangevallen. Ze hebben de troepen van het Oostelijk front zooveel mogelijk gebruikt om zich te keeren tegen de Engelschen, Franschen en Italianen. Bovendien leerde de geschiedenis dat in tijden van revolutie en verwarring geen middel werkzamer is om de geschokte eenheid te herstellen, dan een aanval van een buitenlandsche vijand. Van deze les hebben de centralen partij willen trekken. De revolutie, aan zichzelf overgelaten, zou Rusland misschien tot een vredelievende macht maken. Zoo er al weinig kans op een afzonderlijke vrede mocht bestaan, Rusland zou binnen de entente wellicht een doorslaanden invloed in de richting van een algemeenen vrede door schikking kunnen krijgen. Die hoop is tot nu toe beschaamd. Het revolutionaire Rusland wil en moet met de entente meegaan en zal straks dus wel wanneer de orde hersteld is in het leger, zich weer in het gevecht werpen. Wat zullen de Duitschers nu doen? In grijpen voordat Rusland klaar is Of wach ten tot weer andere gebeurtenissen b.v. een nieuwe revolutie de aandacht van den oorlog afleiden. BUITENLAND. Volgens een Deensch bericht is de toe stand van Kerenski, die ernstig tuberculeus moet zijn, zoodanig verergerd, dat men reeds over een opvolger denkt. Men noemt generaal Alexejef, maar deze is niet gezien bij den den arbeidersraad, Reuter meldt uit St. Petersburg, dat anarchisten bezit hebben genomen van een landhuis in Viborg, de voorstad van St. Petersburg. De voorloopige regeering ge lastte hun, het te ontruimen, daar anders wapengeweld zou worden gebruikt. -Daarop stelde een in de duizenden loopende me nigte zich om het huis op en verklaarde, de anarchisten te zullen verdedigen. o Rusland en Griekenland. In een zitting van den raad van arbei ders en soldaten protesteerde Martoff er energiek tegen dat de regeering niets ge daan had tegen het optreden der entente ten opzichte van Griekenland. Tseretellu verklaarde, dat de minister van buiten landsche zaken reeds bij Ruslands bondge- nooten wegens het schenden van de rechten van Griekenland een protest had ingediend. De «Köln. Ztg.« meldt, dat in een te Nantes verschijnend blad geklaagd wordt over de oorlogsmoeheid der Fransche sol daten. Uit de vertrekkende soldatentrei- nen klinken thans geregeld uitroepen als «Weg met den oorlog« en «Leve de vrede De jongste luchtaanval op Londen. Bij den jongsten luchtaanval op Londen op 13 Juni zijn 157 personen gedood en 432 gewond. o Rationeering der neutralen. Wilson heeft bij presidentieel besluit een Raad ingesteld, welke met de toepas sing der uitvoerverbodsbepalingen op grond van de spionnagewet belast is. Deze wet maakt het de Vereenigde Staten mogelijk velerlei stappen in het belang der voort zetting van den oorlog te doen, o. a. door te beletten, dat Duitschland door bemid deling van de neutralen voorraden ontvangt. De Raad bestaat uit de ministers van buitenlandsche zaken, van handel, van landbouw en van levensmiddelenvoorziening. Het rationeeringsstelsel voor de Euro- peesche neutralen is thans uitgewerkt en zal zonder verwijl in praktijk worden ge bracht. De eerste artikelen waarop de wet zal toegepast worden, zijn steenkool en graan. o Uit Lugano verneemt het Berl. Tage- blatt, dat het by de bespreking van het voorstel inzake een geheime zitting tot stormachtige tooneelen kwam tusschen na tionalisten en socialisten. De socialisten scholden hun tegenstanders voor agenten van Frankrijk, de nationalisten noemden de socialisten zonder meer Duitschers en Oos tenrijkers. Een telegram van Hindenburg. SAARBRüCKEN, 24 Juni. Hindenburg zeide in een telegram aan het «Onafhan- kelijkscomité voor een Duitschen vrede« Wij zullen Duitschland een overwinning brengen, welke onze toekomst zal verzekeren. BINNENLAND. De distributie van varkensvleesch stop gezet. Men deelt mede De volgende week wordt tot nader aan kondiging de distribute van varkensvleesch stopgezet, ook het gezouten vleesch is er de' volgende week nietwel de week die daarop volgt. De stopzetting der distributie houdt ver band met het feit dat de prijzen der var kens iedere week hooger worden en de toeslag, dien de Regeering bijpast, natuur lijk evenredig stijgt. Deze toeslag is pl.no. 50 ct. per kilo slachtgewicht. Nu kunnen de slagers alleen blijven verkoopen tegen den maximumprijs. Waar nu echter de inkoopsprijs 50 cent per kilo hooger wordt is het onmogelijk voor denzelfden prijs te verkoopen daarom zal er de eerste weken vermoedelijk nergens een stukje goed versch varkensvleesch te krijgen zijn. o De minister van Landbouw heeft van 2 Juli a.s. af vastgesteld een maximumprijs voor den verkoop van petroleum voor huishoudelijk gebruik in den kleinhandel van f 0.25 per Liter. Roof-moord te Oss. De gewezen veldwachter te Oss, C. H. Stroop, is door het Gerechtshof te 's-Bosch veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf, wegens doodslag en roof van den koopman M. van Heesch. De in beslag genomen gelden zullen aan de erfgenamen van den verslagene worden teruggegeven. o Nederlandsch schip getorpedeerd. Zondagavond zijn te Scheveningen aan gebracht 13 schipbreukelingen, vormende de geheele bemanning van de «Telgraaf 18« die Zondagavond 10 mijlen uit de kust opgevischt zijn, nadat het stoomschip Zon dagochtend 26 mijlen ten westen van Hoek van Holland door een Duitsche duikboot in den grond geschoten was. Er waren geen gewonden. De nieuwe aardappelen. In overleg met de regeering heeft de Groentecentrale besloten, zoolang Engeland («overzee«) zijne percentage vroegere aard appelen niet afneemt en dus de prijzen der aardappelen zoo zijn, dat de telers onmogelijk uit kunnen komen, voor de eerste drie dagen twee cent per K.G. bij te passen. Dit kost de Groentecentrale een aanmer kelijk bedrag, dat tienduizenden guldens zal beloopen, doch het verlangen om den aardappeloogst te bespoedigen gaf in dezen den doorslag. De prijzen van de voor het binnenland geveilde vroege aardappelen zijn tot nadere aankondiging bepaald als volgtveilings- prijs f 0.10, grossiersprijs f 0.11%, ma ximum-winkelprijs f 0.13 per Kg. deze prijzen zijn voor »poters« of «drielingen alle 3 cent per Kg. lager. o—- Een pand (winkelhuis) aan den Cool- singel te Rotterdam, waarvoor niet lang geleden f 90.000 werd betaald, is thans verkocht voor f 200.000. Te Groningen is 't geblekep, dat ver schillende personen te veel broodkaarten hadden aangevraagd. Vooral dagmeisjes en werkvrouwen hadden er van geprofi teerd en door twee adressen op te geven een dubbele kaart weten machtig te wor den. Tegen eenige hunner is proces-ver- baal opgemaakt. Aardappelen voor Engeland. Reuter seint uit LondenBridgeman verklaarde als vertegenwoordiger van het ministerie voor de voeding in het Lager huis, dat er met Nederland een schikking is getroffen over het afstaan van een ge deelte van zijn aardappeloogst en dat hij hoopte, dat dit gedeelte beschikbaar zou zijn vóór den grooten oogst in Groot-Bri- tanië. Een Duitsch-Engelsche Conferentie. Te 's Gravenhage zjjn aangekomen drie Duitsche en drie Engelsche autoriteiten op het gebied van het krijgsgevangen wezen met het doel om door bespreking een aantal daarop betrekking hebbende quaesties spoedi ger tot een bevredigende oplossing te bren gen. De besprekingen zijn gisteren door onzen minister van buitenlandsche zaken ingeleid, in een samenkomst aan zijn de partement, die ook werd bijgewoond door jhr. van Vredenburch, buitengewoon gezant, laatstelyk werkzaam bij het Nederlandsch gezantschap te Berlyn, in verband met de bescherming der Britsche belangen in Duitschland. In de afgeloopen week zijn te Rotter dam aangekomen 8 schepen met graan, waarvan 7 voor de Reliefcommissie, en 3 met hout. Te Amsterdam zijn de vorige week aan gekomen een schip met stukgoed en steen kolen, een met graan en stukgoed, een met graan, een met ryst en vier met hout. O—— Het Nederlandsche tankstoomschip «Oce andat sedert 6 Maart j.l, te Vigo lag, is te Rotterdam aangekomen. Sigaren. Eerstdaags zullen de prijzen der sigaren opnieuw worden verhoogd wegens de toe nemende duurte van grondstoffen en ma terialen. o Hooi in beslag genomen. Van regeeringswege wordt in den om trek van Delft bij de landbouwers niet alleen het pas gewonnen hooi, maar ook dat van het vorige jaar in beslag genomen en weggevoerd. Met bezorgdheid vragen zij zich af waarmede van den winter nu hun vee moet worden gevoederd. Een 18-jarig bediende van een groot kleed ingmagazijn te Amsterdam werd Dinsdag uitgezonden met een bedrag van f 11.164, om dit bij een bankinstelling te deponeeren. De jonge man deed dit even wel niet, doch hield het geld onder zich en ging naar Scheveningen. Enkele dagen later ontmoette een kennis hem op den Amstelveenschen weg en troonde hem mede naar het politiebureau. Bij fouilleering bleek hij nog f 10.999 in zijn bezit te hebben. De grootte van het bedrag, dat hem werd toevertrouwd, schijnt hem voor de verleiding te hebben doen bezwijken. Door den bliksem gedood. Tijdens een hevig onweder sloeg te Brummen de bliksem door den schoorsteen in de woning van I. Meiers. M., die bij den schoorsteen zat, werd getroffen en was terstond dood. De overige leden van het gezin die zich in dezelfde kamer be vonden, bleven alle ongedeerd. o Onze bosschen. De uitgestrekte bosschen van «Het Hooghuis van Baarle-Nassau« worden grootendeels geveild,, voor brandhout. Jammer De Boeton. Naar aanleiding van de aanhouding van de Boeton, van de Maatschappij Nederland, in volle zee door Engelsche oorlogsvaartui gen, werd gisteren uit IJmuiden gemeld, dat de reden daarvan was, dat dit stoom schip niet te Halifax of in eenige andere Engelsche haven het gebruikelijke onderzoek had ondergaan. Naar wij vernemen is dit niet juist. Met toestemming der Engelsche autoriteiten is het schip te Kingston (Jamaiea) binnen- geloopen en daar uitgeklaard, De zeillogger Hendrika. Men meldt ons De zeillogger Hendrika IJM. 302 van de reederij Kennemerland te IJmuiden, is gisterenmorgen ter hoogte van Callantsoog door een Duitsche duikboot tot zinken ge bracht. De zes opvarenden werden heden morgen door den logger Adelaar SCH. 204 te IJmuiden aangebracht. Varkens. Ten einde te kunnen voorzien in de binnenlandsche behoefte aan varkensvleesch is het noodzakelijk dat in Juli alle varkens met een slachtgewicht van 100 K.G. of meer, met uitzondering van de fokdieren, ter markt worden gebracht, terwijl het voor een regelmatig verloop van de dis tributie van varkensvleesch noodig is, dat de Vleesch verordening te 's-Gravenhage het aantal varkens wete, dat ter markt zal worden gebracht. Door houders van varkens is derhalve aan de Vleeschver. zoo spoedig mogelijk, in elk geval voor 1 Juli a.s. opgave te doen van het aantal hunner varkens met een slachtgewicht van 100 K.G. of meer, daaronder echter niet begrepen de dieren, welke bestemd zjjn voor de fokkerij. Aan hen, die zoodanige opgave inzenden, zal door de Vleeschver. de plaats worden aangewezen, waar de bedoelde varkens in Juli 1917 zullen moeten worden afgeleverd tegen een prjjs van f 1.25 per K.G. slacht gewicht. Waar bovenbedoelde maatregel mede noodzakelijk is voor het meest voordeelig gebruik van het beschikbare krachtvoer, is ondergeteekende voornemens hen, die nalaten opgave te doen of weigerachtig zijn de varkens ten verkoop aan te bieden onder vorenstaande voorwaarden, uit te sluiten van verdere verstrekking van vee voeder. (St.-Ct.) Statenverkiezing. Bij de verkiezing voor een lid der Pro vinciale Staten van Noord-Brabant (vaca ture-Van Vlijmen) is bij enkele candidaat- stelling gekozen verklaard de heer Th. Spierings, wethouder te St. Michiels-Gestel. Veevoeder. In den vervolge zal door de Regeering een zekere hoeveelheid veevoeder beschik baar worden gesteld onder de navolgende voorwaarden 1. a. dit veevoeder (in nader te bepa len soorten) wordt ter beschikking gesteld uitsluitend van veehouders, d.w.z. allen die voor de voeding van hun paarden, runderen, schapen, varkens, pluim- en ander vee, veevoeder noodig hebben b. deze personen moeten dit betrekken voor zoover betreft pluimvee, volgens een regeling, vastgesteld bij afzonderlijk besluit (Pluimveebesluit 1917); voor zoover ander vee betreft, door be middeling van een aankoopvereeniging of andere dereelijke organisatie, of door be middeling van een handelaar in veevoeder, alles door invulling en onderteeking van een bestel biljet op daarvoor beschikbaar gestelde formulieren. Doodslag. Te Amsterdam in de Simonszstraat 36, één hoog, heeft Zondag omstreeks half twaalf de 54-jarige W. J. van de Groene- kan zijn 24jarigen schoonzoon, den chauffeur J. van Hall, bij wien hij op bezoek was, met een mes een steek aan de linkerzijde van den hals toegebracht, waardoor de slagader geraakt en het slachtoffer kort daarna overleed. Schoonvader en schoonzoon schijnen in tegenwoordigheid van de vrouw van den verslagene en drie zoons van den dader woorden te hebben gekregen, waarbij Van de Groenekan plotseling een mes trok met het vermelde, noodlottige gevolg. De politie en de geneeskundige dienst werden gewaarschuwd het slachtoffer- werd naar het Binnengasthuis overge bracht. De dader werd gearresteerd. Bij zijn aankomst zat hij te lezen alsof er niets gebeurd was. Hij verklaarde later wel de beweegreden van zijn misdaad te zul len mededeelen. Hij en verschillende ge tuigen werden nog dienzelfden nacht aan het bureau Stadhouderskade door commis saris Tjassens Keiser gehoord. De aan gehoudene was bekend als iemand, die misbruik maakt van sterken drank. De verslagene was gehuwd en vader van één kind. Een Atjesche amokmaker. SOERABAJA. Uit Koeta Radja wordt gemeld dat een Atjeher den stationchef van Lho Seumaweh en twee assistenten verwondde. De aanvaller werd met drie revolverschoten- gedood. (Onder de Atje- hers heerscht 't bijgeloof dat een Mohame- daan, die op 'n poeasa dag een blanke doodt, in den hemel komt). Ontsnapt, terechten weder losge laten. De loop van zaken heeft gewild, dat de man, Scherpenhuizen geheeten, die in De cember uit het Huis van bewaring wist te ontsnappen en zich dezer dagen bij de politie te Arnhem aanmeldde, op last van den procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam Zaterdag weder op vrije voeten is gesteld 1 Scherpenhuizen werd bij verstek hij was inmiddels ontvlucht door het Ge rechtshof veroordeeld. Tegen dit verstek- vonnis is hij in verzet gekomen en nu zat er blijkbaar niets anders op dan hem weder te laten loopen. Het ontsnappen uit een gevangenis is op zichzelf geen strafbaar feit. Wel zou een vervolging wegens vernieling (het stukveilen van tra hes) mogelijk zijn, maar op dit misdrijf staat geen preventieve hechtenis. o Een Engelsche bedreiging. De «Daily Maik maakt melding van een geval waarbij te Rotterdam een schip met aardappelen, voor Engeland bestemd, door de volksmenigte werd leeggehaald. Volgens het blad leek het wel, alsof de Nederlandsche overheid liever had, dat Engeland den naam zal hebben de bevol king van haren normalen voorraad te be- rooven dan wel Duitschland. De Hollan ders zullen hun politiek van te weinig geven en te veel vragen blijven volgen met gevaar voor hen zelf, vooral nu de Vereen. Staten aan den oorlog deelnemen, het wapen van het embargo verscherpen en het zeker zullen gebruiken tegen elk

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2