ÜEÜWSBLAD voor het Land van Heusden n Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. io. 3084. Zaterdag 30 Juni. Ziekte Wormen Gezonde Roode Maagzuur, iQeen Hoesten, Hoofdpijn Gebruik Gal en slijm wordt Overspanning, Bloedarmoede, BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Huwelijksreis per duikboot. Naar wij in »Svenska Dagbladet« van 2 Juni lezen, trad voor eenige dagen in [.openhagen een Noorsche ingenieur, Bor- esen genaamd, in het huwelijk, die aan- esteld was bij de groote maatschappij Ackumulator-Aktiengesellschaft« in Ber- jn. Het jonge paar heeft zich eerst voor nkele weken naar Bornholm begeven, /andaar zal het in een duikboot, die het ligendom is van bovengenoemde firma, op eis gaan naar Soerabaja, waar de inge- lieur als vertegenwoordiger zijner firma zal iptreden. Het blad is van meening, dat le huwelijksreis van den heer Borgesen :eer zeker niet zoo onverdeeld aangenaam :al zijn, maar aangezien de ingenieur op lava moest zijn en er geen ander middel «vas, om zich in den tegenwoordigen tijd van Duitschland naar Soerabaja te begeven, aleef er niets anders over dan de reis per luikboot te ondernemen. o De Engelsche scheepvaart. LONDEN. De admiraliteit deelt mede In de afgeloopen week zijn 2876 sche pen in Engelsche havens aangekomen en 2923 van daar vertrokken. Een-en-twintig schepen van meer en zeven van minder dan 1600 t. werden in den grond geboord. Op 22 schepen werd zonder succes een aanval gedaan. o Opzegging van handelsverdragen. dingen een eervolle vermelding gekregen. De Russische troepen in Frankrijk heb ben het front verlaten en zijn van het kamp van Mailly naar het kamp van La Courine in het departement Creuse over gebracht. o Uit Bazel wordt bericht, dat volgens mededeeling aan de Fransche pers te St. Petersburg de staat van beleg is afge kondigd. Volgens de Weensche bladen overtreft het resultaat der zevende Oostenrijksche oorlogsleening alle verwachtingen. Ook vele Tsjechen hebben voor groote bedragen ge- teekend. o Ontvluchte Bulgaarsche gevangenen be weren, dat nog steeds hospitaalschepen te Saloniki aankomen, die'munitie vervoeren. o Een Engelsche vice-admiraal, die rust behoeft, wordt thans vervangen door den Amerikaanschen vice-admiraal Sims, zoodat dus thans de Amerikaansche oorlogsvlag van een Engelsch oorlogschip wappert. Met het oog op de zuinigheid in Enge land is volgens de »Times« een propagan dafilm gemaakt. De hoofdpersoon is een zelfvoldaan middenstander, die van meening is, dat de oproep om zuinig te zijn met voedsel, niet geldt voor menschen van zijn slag. Maar op zekeren nacht heeft de man een benauwden droom hij ziet een duik boot schepen met levensmiddelen aanvallen, reiding van zekere quaesties worden ge vormd IV. Actie der internationale. a) Medewerking der neutralen bij de orde. b) Directe medewerking der Parlemen ten. c) Medewerking der socialistische par tijen. d) Maatregelen om tijdens de voorbe reiding der vredesonderhandelingen en tij dens de officieele vredesconferentie dimr- zamen invloed te oefenen van de zijde der internationale. V. Algemeene socialistische conferentie. a) Is men bereid deel te nemen aan een algemeene conferentie I. Onvoorwaardelijk II. Zoo niet, onder welke voorwaarden b) Rapporteert iedere delegatie over den arbeid, tijdens den oorlog, door de partij ter» gunste van een duurzamer» vrede ver richt. c) Bespreking over de houding der socialistische partijen tijdens den oorlog. (De schuldquaestie). d) Minderheid en minderheden. Goede oogstvooruitzichten in Duitschland. De »Rhein Westf. Ztg.« van 25 Juni meldt, dat de regenval der laatste dagen de oogstvooruitzichten in geheel Duitsch land aanmerkelijk heeft verbeterdin Zuid en West-Duitschland zijn zij welhaast j schitterend, in de midden- en Oostelijke provincies van Pruisen volkomen bevredi gend. Broodgraan, vooral rogge, staat over het lid, de heer P. Verhagen, burgemeester,! Russisch-Hollandsche Bank. had den wensch te kennen gegeven niet Aan het verslag over het boekjaar 1916 meer in aanmerking te komen, terwijl het (1 Juli tot 31 December) ontleenen wij aftr. lid, de heer H. Ottevanger door geen het volgende gedeelte enkele groep was gesteld. hij ohort Bonar Law en Kennedy Jones de algemeen dicht de korrelvorming is goed noodzakelijkheid van matigheid bepleiten, en gelukkig hij wordt bekeerd In tachtig exemplaren gaat deze film het land door. Een weigering voor de internationale conferentie. Londen. De »Daiiy Graphic« meldt Het uitvoerend comité van de Nat. Soc. Partij verklaart in zijn antwoord op de uitnoodiging om de conferentie van den Rnssischen Raad van arbeiders, soldaten te Stockholm bij te wonen, dat zij daaraan deel te nemen omdat de aanwe zigheid van Duitsche en O.-H. soc. de mocraten, die de aanvallen van de centrale begonnen. Haver en gerst staan bijna over- al uitstekend. De warme regen komt voor al den aardappelen ten goede. De vroege aardappelen staan overal in bloei. In Zuid en West-Duitschland verwacht men begin Juli een zeer gunstiger) aardappeloogst. De bietenoogst, die thans overal is begonnen, geeft een opbrengst, die ver boven het gemiddelde uitgaat. o- Weer een crediet van 15 mi[liard mark gevraagd. Donderdag, den 5en Juli, komt de Duitsche Rijksdag weer bijeen om de ere-1 diet ontwerpen te behandelen. Volgens de »Schlesische Ztg. 'blijft de Rijksdag LONDEN. Minister Bonar Law verklaarde mogendheden op België, Frankrijk, Rusland, slechts 8 k 10 dagen bijeen ter bespreking in het Lagerhuis, dat de Italiaansche re geering alle handelsverdragen op twee uitzonderingen na waarin Italiaansche tarieven of rechten worden geregeld, heeft opgezegd. De Fransche regeering heeft hare be doeling te kennen gegeven om alle han delsverdragen op te zeggen en deze zaak is thans in overweging bij de Engelsche regeering. Uit Rusland. Berlijn, 26 Juni. Uit Malmö wordt aan de »Kriegsztg.« geseindDe Bolsjewicki- partij heeft naar aanleiding van de uitzetting van Grimm een indrukwekkend protest doen hooren. 25 k 30.000 personen trokken door de stad. Toen minister Skobelefï verscheen, ontstond een geweldig tumult en men verlangde, dat hij zijn ambt zou nederleggen. In de voorstad Wyborg kwam het tot heftige botsingen tusschen de de monstranten en de militairen. De anti-Duitsche relletjes in Zwitserland. Berlijn. 26 Juni. De x>Voss. Ztg.« ver- Servië steunden, en nog steeds de wreed heden door hun regeeringen begaan, recht vaardigen, de zaak van den vrede niet kan dienen noch die van het socialisme zoolang de Duitsche legers in het bezit blijven van de bezette en verwoeste gebieden. Boven dien kunnen de socialisten, die op de ver schillende fronten vechten, niet vertegen woordigd worden door afgevaardigden te Stockholm of elders, terwijl de Russische Raad niet gemachtigd is zulk een interna tionale conferentie bijeen' te roepen. o Sociale Vredesconferentie. Program voor de voor-conferentie. Uit Stockholm ontvangen wij het pro gram voor de besprekingen in de voor conferenties. Dit bevat I. Vredesvoorwaarden. a. Algemeene grondslagen voor den vrede, het recht der naties om zelf over hun lot te beschikken, autonomie der na tionaliteiten, annexaties, oorlogs-schadeloos- stelling, herstel van verwoestingen b. Toepassing dezer beginselen in con- eener nieuwe liard mark en credietaanvrage gaat dan met van 15 mil- vacantie. neemt uit Bern Gisterenavond ontving de crete gevallen Duitsche gezant, baron Romberg, een be- 1. België, Servië, andere Balkanstaten, zoek van minister Dunant, die in opdracht Polen, Finland, Elzas-Lotharingen, Noord van de Zwitsersche regeering zijn diep Sleeswijk, Armenië, leedwezen uitsprak over liet voorgevallene 2. Lithauen, Oekraïne, Tsjechen, Joden, te Genève en tegelijk verklaarde, dat streng Vlaanderen, Ierland, Perzië, Marrokko, Tri- zou worden opgetreden tegen de personen, polis? Egypte, Malta, enz. die Duitschland hadden beleedigd. De ge- 3. De koloniën, zant nam de verklaringen van den minister II. Hoofdgrondslagen voor internationale aan. overeenstemming oa) Volkenrechtelijke bepalingen Inter- De »Lok. Anz.« deelt mede, dat ex- nationale rechtsorde, internationale scheids koning Konstantyn binnenkort blijvend gaat gerechten, verplichte termijn voor onder wonen in de prachtig gelegen Chartreuse zoek bij conflicten, andere middelen om bij Thun. De eigenaar van het slot, dat den vrede te handhaven (League to enforce reeds sedert het uitbreken van den oorlog leeg staat, is de Pruisische Freiherr von Zedlitz, die zich in den oorlog bevindt. De nieuwe Zimmerwaldconferentie. peace, sancties, dwangmaatregelen). b) Ontwapening en vrijheid der zeeën. c) Middelen om de gerechtvaardigde be hoefte naar economische expansie te be vredigen zonder territoriale machtsuitbrei- Volgens het te Stockholm verschijnende ding (internationaliseering of neutraliseering blad Politiken hebben zich 27 interna tionale comité's aangemeld voor de Zim merwaldconferentie, die aan het eind van Juli, zal plaats hebben. Er is een socia listische commissie tot onderzoek van het geval van noemd der internationale transportwegen, zee engten, kanalen, voornaamste spoorweglij- nen enz.) Vrijhande'. Open deur in de Koloniën. d) Afschaffing der geheime diplomatie, de verbanning van Grimm be-1 Invloed der parlementen op de buitenland- sche staatkunde. III. Practische verwezenlijking dezer De Belgische vlieger, Jan Olieslagers, I bedoelingen hier te lande bekend om zijn vliegdemon- a) In hoeverre moeten deze vraagstuk- Uitslag Gemeenteraadsverkiezingen Andel. Dit jaar zijn aan de beurt van aftreding als lid van den raad de heeren A. van Wijgerden, G. Millenaar en J. G. Schouten, als candidaat is gesteld de heer C. Verwijs. Besoijen, 26 Juni. Bij de heden ge houden verkiezing van drie leden voor den Gemeenteraad werden candidaat gesteld de heerenH. Both, Aftr., C. M. Donken, W. F. Iilerkx, Aftr., F. Passier, L. J. F. Verwiel. Drnnen. Bij de Dinsdag gehouden candidaatstelling voor 2 leden van den Ge meenteraad zijn als candidaten gesteld de Heeren L, Elshout, (aftr.), P. F. Elshout, L. v. Halder (aftr.), C. J. Klijn en N. de Wit. De stemming zal plaats hebben op Woensdag 4 Juli a.s. Raamsdonksveer. Daar geen enkele candidaat gesteld is tegen de aftredende leden van den gemeenteraad, zijn allen herkozen, te weten D. Lankhuijzen G. SimonisJ. SchoenmakersD. Timmer mans en W. Zijlmans. Sleeuwijk. Tot leden van den ge meenteraad zijn bij enkele candidaatstelling herkozen de heeren G. Pruissen, D. Ko- man, D. v. Arkel en gekozen L. W. v, d. Straaten. Sprang. Bij de gehouden verkiezing voor 2 leden van den Gemeenteraad zijn de aftredenden leden Jac. Haverhals en Jac. Rijken bij enkele candidaatstelling herkozen. Waspik. Voor lid van den Gemeente raad zijn candidaat gesteld de vier aftre dende leden, de heeren P. van Dongen, J. Kamp, P. Ruijtenberg en A. Vloeimans, en door de arbeiderspartij de heer Adam Nollen. Werkendam. Bij de alhier gehouden gemeenteraadsverkiezing zijn de aftredende leden, de heeren H. Bogers, C. de Graaf, kan blijven bestaan indien slechts het goede geneesmiddel wordt aan gewend. vastzittend slijm op de borstf krie beling in de keel. Neem Anga-bonbons. «isimsHu Per doos 30 en 60 cent. volwassenen en kinderen. Neem Enfan-bonbons. ■HHHHngmi Per doos 30 ct. Mijnbardt's Hoofdpijntabletten «BEMBKsaBMi Per koker 45 ct. hoofdhuid, zonder haaruitval, bevryd van roos. Wasch U met Purolzeep. verwijderd doorMijnhardt's Lax- eertabletten. Deze tabletten zijn bloedzuiverend, regelen den stoel gang. Per doos 35 cent. ontstoken huid bij kinderen, zeere plekken, schrijnen en smetten der huid. Gebruik Purolzalf. swsni Per doos 25 ct. Zenuwachtigheid, slapeloosheid, on rust,- gejaagdheid. Mijnhardt's Zenuwtabletten. Per koker 60 ct. Maagwater en oprisping. Mijnhardt's Maagtabletten Per koker 60 ct. Bleeke gelaatskleur, zwakte. Gebruik Enersan-tabletten. taaswaa Per koker f 4. Zie bij koop toe, dat op het door U gekochte voorkomt de naam van den fabrikant A. MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek ZEIST. Bij Apoth. en alle Drogisten. Te 's-Hertogenbosch Gebr. Verhees, Orthenstraat B. 89 en Vuchterstraat 430 en Apoth. Dr. Lamers en Inde- mans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. BINNENLAND. In het belang van Engelsche en Duit sche krijgsgevangenen. In den Haag zijn besprekingen begon nen tusschen een Engelsche en een Duit sche delegatie. De gevolmachtigden der beide regeerin gen houden zich daar bezig met de quaes ties, die het overbrengen van krijgsgevan genen naar neutrale lauden betreffen, het verzenden van pakjes uit het land waarin zij gevangen zijn, de bestraffing van krijgs gevangenen, represaillemaatregelen en an dere maatregelen, dienende om het lot der krijgsgevangenen in de beide landen zoo dragelijk mogelijk te maken, de ontberin gen, die van de gevangenschap het gevolg zijn, zooveel mogelijk te verzachten. Maar het belangrijke van deze bijeen komst zit niet alleen in hetgeen zal wor den besproken, maar in het feit, dat di recte besprekingen plaats hebben. Voor de eerste maal zitten weer gevolmachtig den uit de twee vijandelijke landen, die toch beschouwd worden als de leidende rol te spelen in de beide strijdende groepen, met elkaar aan de conferentie-tafel. Voor de eerste maal worden directe besprekin gen gevoerd, worden gedachten geuit en bestreden, die met de wijze van oorlog- M. J. Meijer en W. de Waard, bij enkele voeren in verband staan, candidaatstelling herkozen. Woudrichem, 26 Juni. alhier plaats gehad van twee leden Rij de heden hebbende verkiezing van den gemeenteraad straties in verschillende plaatsen, thans ken bij de feitelijke vredesonderhandelingen werden candidaat gesteld de heeren B. M. onder-luitenant bij den Belgischen vlieg- worden behandeld Borg, W. A. M. Kalkman, H. M. Kentie, dienst, heeft na verschillende onderschei-1 b) Kunnen studiecommissies ter voorbe-|J. van Straten en W. Viveen. Het aftr. Minister Cort van der Linden. De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Cort van der Linden, heeft, geheel hersteld, zijn ambtsbezigheden hervat en is aan zijn departement teruggekeerd. o Over den toestand nè, den oorlog laat zich moeilijk iets vooruit zeggen. Want, zal aan den eenen kant Rusland alles in het werk stellen, om zijne productieve kracht op elk gebied zooveel mogelijk te vermeer deren toch kan aan den anderen kant niet worden ontkend, dat wij ten aanzien van tal van artikelen op den aanvoer van het buitenland alsnog zullen blijven aangewe zen, bv. wat betreft machinerieën, chemi- calia en luxe artikelen. Na terugkeer van normale tijden zal zich voor Nederlandsche kooplieden hier te lande ongetwijfeld een zeer ruim arbeidsveld openen. Van verschillende zijden werd ons ver zekerd, dat men het zeer op prijs zou stellen, indien met behulp van in Rusland gevestigde Hollandsche scheepsbouw-orider- nemingen de noodige schepen in Rusland zelf vervaardigd zouden kunnen worden immers men beschikt er over de vereischte materialen als hout en ijzer, terwijl anders- zijds niet verwacht kan worden, schepen in het buitenland te doen bouwen, aange zien iedere staat in de eerste plaats aan de reconstructie en uitbreiding van zijn eigen vloot zal werken. Intusschen spreekt het vanzelf, dat ook andere Nederlandsche ondernemingen, die zich in Rusland mochten vestigen, voor de gemeenschappelijke belangen van beide lan den met succes zullen werkzaam kunnen zijn. Tot de ontwikkeling ook der buitenland- sche betrekkingen zullen ongetwijfeld bij dragen de talrijke maatregelen, die hier genomen zijn ter verbetering van de ver keerswegen. Tal van nieuwe spoorwegen en kanalen zijn geprojecteerd en gedeeltelijk reeds tijdens den oorlog uitgevoerd. Wij noemen alleen de voltooiing van den spoor weg naar de geheel ijsvrije haven Alex- androwsk in de Moermangolf, die zonder twijfel van groote beteekenis zal blijken te zijn. Op het oogenblik mag daarvan echter alleen voor militaire doeleinden gebruik worden gemaakt. Na uitvoering van de bestaande plannen zullen industrie- en handelsondernemingen, mijnen etc. ook daar gevestigd en geopend kunnen worden, waar zulks voorheen door gebrek aan communicatie niet mogelijk was. Gelijk in andere landen, heeft ook in Rusland de oorlog eene belangrijke veran dering in de betalingscondities teweeg ge bracht. Terwijl vroeger in den regel lang crediet moest worden toegestaan, hebben de betalingen nu met weinig uitzonderin gen contant plaats. Dit komt ook op de bankstaten tot uitdrukking en wel in hooge creditsaldi der cliënten, terwijl aan den anderen kant weinig wisselmateriaal in omloop is. o Wanbedrijf. Aan de Redactie van het Handelsblad wordt het volgend ingezonden schrijven gericht. We nemen dit over, omdat het voor velen een nieuwen kijk op de zaak geeft. Er wordt in den laatsten tijd veel ge sproken over het vellen van bosschen voor brandhout in ons land. De laatste inzen der in het Handelsblad sprak in zijn stukje getiteld Wanbedrijfvan hebzuch tige verkoopers en inhalige koopers. Is deze kwalificatie juist Is niet in vele gevallen het verbruik van onze schoone bosschen een zaak ven harde noodzakelijkheid Wanneer in een fabriekszaak, zooals ons bekend is in de afgeloopen twee maanden 5% van het vroegere verbruik aan kolen door de kolendistributie geleverd wordt, is het dan geen zaak van harde noodzakelijk heid zich door aankoop van hout te dek ken Of zou men beter doen zijn bedrijf te sluiten en zhn werkvolk de straat op te sturen Zeker zou, wanneer men niet in de ge legenheid was de ontbrekende kolen en turf door hout te vervangen, de armoede in ons land op onrustbarende wijze toe nemen. X. Middel tegen wratten. In het jongste no. van het »Ned. Tijd schrift v. Geneeskunde#; deelt dr. Wong Lun-Hing, geneesheer te Roermond, een aantal gevallen mee, waarbij wratten ver dwenen door inwrijving met kryt. De bedandeling duurt enkele weken, in ernstige gevallen een paar maanden, doch wanneer men het geduld maar niet te gauw ver liest, schijnt de kans op genezing zeer groot te zijn. De schrijver vermeldt een geval van een postbode, wiens handen zoo vol wratten zaten, dat geen centimeter van de huid vrij van wratten was. Na 2>» maand in wrijving met schoolkrijt waren de wratten alle verdwenen. 1 ,mf BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5