AAMBEIEN. een toontje lager te zingen. Het siddert voor de onderzeeërs en gaat aan den lijve voelen dat het alles behalve aangenaam is honger te moeten lijden. Daarbij komt nog dat de oogst in Engeland allerminst gunstig staat. De landbouwkundige medewerker van de Times geeft in het nummer van 2 Juli een weinig bemoedigend overzicht van den stand van het gewas. De droogte heeft er veel kwaad aan gedaan. De flinke regenbuien op 29 Juni kwamen te laat. Wel heeft men nog beter verwachtingen van den oogst dan in den zaaitijd, maar gerst en haver zullen op vele akkers een licht gewas opleveren en ook is het zeker dat een deel van de tarweakkers weinig zullen opbrengen. Uit de Midlanden en Oost-Anglia komen be richten, die weinig hoop geven op een gemid delde opbrengst van korrel en stroo. De regen kan den korrel nog verbeteren, maar aan het stroo niet veel goed meer doen. Dit baart, in verband met het slechte gewicht van den hooioogst, groote zorg. In de Zuidelijke graafschappen staat het graan er iets gunstiger voor. Van de groente staan de aardappelen het fraaist. Men is bij het ingetreden vochtige weer echter beducht voor ziekte. In vele streken heeft de droogte het gras leelijk acchteruitgezet. Hooiland moest voor weide gebruikt worden en de koeien kregen ruimschoots koeken. En wat de verliezen aan manschappen betreft, daarin doet Engeland ook niet onder voor de centralen. In hun onweerspreke lijke klaarheid zeggen de hieronder volgende getallen genoeg In de Engelsche bladen wordt een staatje gegeven van Britsche verliezen, berekend uit de officieele lijsten en gerang schikt naar de maanden. Het groote voor jaarsoffensief en ook de groote offers, die het aan de Britten heeft gekost, teekenen zich er duidelijk in af. De lijsten zijn als volgt: Februari 1216 officieren en 16,277 man Maart1765 28,709 April. 4381 31,619 Mei.... 5991 t> 107,105 Juni.... 3601 d 115,279 Deze getallen hebben betrekking op de Britsche legers. Voor Juni moeten er voor de vloot nog 31 officieren en 1234 man worden bjjgeteld. Wat een schrikkelijke geschiedenis ver halen deze getallen. Denk in het leed, de rouw, de onstilbare pijn van weezen, we duwen en kinderlooze ouders en uw zie huivert onder het oorlogswee. Waarlijk met Engeland om nu maar niet te spreken van Frankrijk en de overige geallieerden staat het niet zoo gunstig als velen meenen. Even schrokken wij op bij den plotse- lingen aanval der Russen op het Oostelijk gevechtsterrein. Dat had wel niemand ver wacht na die aanvankelijke verbroedering der tegenover elkander liggende legers. Eerst dacht ieder dat het maar een op flikkerend stroovuurtje zou zijn, dat ras zou worden uitgebluscht. Maar neen op den eersten aanval is al spoedig een tweede gevolgd. En ook deze is gericht op Lem- berg. Groote voordeelen zijn niet behaald. Doch zie nu zijn de Russen weer op een ander punt en wel aan de anderen kant van de Dnjestr in het offensief. Hier hebben zij terrein gewonnen. Ook hier, evenals bij Koniuchy, stooten de Russen vooruit in een bocht, die reeds het vorige jaar door het groote offensief van Broessilof in het front der centralen gedreven is. Ook hier gaat het, ofschoon minder rechtstreeks, ten slotte om de ver overing van Lemberg. Men mag hier met spanning den verde ren loop van gevechten tegemoet zien. Al gaan de Russen ook niet ver vooruit, alle winst, die zij hier maken, is voor den heelen krijgskundigen toestand van belang, daar die de centralen dwingt hun Oostelijk front weer sterker te bezetten. Wat de aanleidende oorzaak is tot dit Russische offensief is nog een open vraag. Over het algemeen had men dit nog niet zoo spoedig verwacht. Wel waren er berichten van goed in gelichte zijde, die den toestand van het Russische leger bevredigend noemden, maar men kreeg daarvan toch den indruk, dat zulks meer geschiedde om de verontrus tende goederen in de entente-landen te kalmeeren, dan dat een Russisch offensief aanstaande was. Zoo had de Fransche munitie-minister Albert Thomas gunstige berichten uit Rusland medegebracht, doch de voorziening met oorlogsbehoeften aan het front was nog niet, wat ze zijn moest. Volgens hem was de zware militaire ma chine langzaam maar zeker in beweging gebracht op den weg, die naar het offen sief voerde. De Kölnische Zt. zegt uit betrouwbare bron vernomen te hebben dat het tegen woordige offensief het gevolg is van een Engelsch-Fransch ultimatum waarin de bedreiging zou zijn opgenomen, dat wanneer Rusland daaraan geen gehoor zou geven Japan Rusland zou binnenvallen en zich meester zou maken van eenige voorname districten. Het mes dus op de keel. Indien gij niet meevecht sturen wjj een onzer bondgenooten op uw dak die u wel mores zal leeren. Indien dit waar is geeft het wel een eigenaardigen kijk op de gezindheid der verbonden volken. In allen gevalle is dat offensief voor de centralen een leelijke tegenvaller. Zij had den zooveel mogelijk troepen aan het Oos telijk front onttrokken om ze tegenover de Engelschen en Franschen te gebruiken. Maar nu is dat uit. Zoodat het Westelijk front wel verzwakt zal moeten worden. Luchtgevechten waren in de laatste dagen aan de orde. Londen is gebombar deerd. Margate in Engeland. Terwijl in Duitschland vliegereskaders de nijverheids- gebieden bestookt hebben. Van beide zijden wordt bericht dat het resultaat al zeer gering is. Maar wanneer men leest dat 84 vliegtuigen aan deze operatie in Duitsch land deelnamen is men toch niet ver de plank mis met de veronderstelling dat de toegebrachte schade aanmerkelijk moet wezen. In Duitschland is er iets gaande. Gelijk men zich herinnert heeft Lloyd George in zijn laatste rede gezegd dat de geallieerden met een democratisch Duitschland wilde onderhandelen. En nu schijnt daar wer kelijk de wind uit den democratischen hoek te willen gaan waaien. Sociaaldemo cratie te zamen met de Vrijzinnigen en de meeste mannen van het centrum hebben het voornemen de regeering te dwingen niet tot eenige kleine concessies zooals het splitsen van de kiesdistricten,' waar de be volking zeer is toegenomen, maar tot be slissende stappen als de invoering van het parlementaire stelsel, het Rijksdagkiesrecht voor de Landdagen, als men dat zoo mag uitdrukken, enz. De partijen hebben nu aan de regeering duidelijk te kennen gegeven waar het op staat, en daar men in Duitschland op dat stuk niet veel gewend is, is de opwinding groot. Men zal daar meer van merken tijdens den Rijksdagzitting van deze week Of de rijkskanselier en von Capelle, de staatssecretaris van marine, zullen heengaan, is nog zeer de vraag. Het aanblijven en heengaan van ministers is in Duitschlanc een zaak, die niet van een stemming in het parlement afhangt. Het Berliner Tageblatt schrijft dan ook alles is mogelijk, de grootste verrassingen, zelfs dat alles bij het oude blijft. Dat is zeer juist, althans voorloopig, vooral daar oogenschijnlijk de meerderheids socialisten nog niet zoover zullen gaan tegen de kredieten te stemmen, al zullen zij het wel op een wijze doen, die te kennen geeft, dat het den laatsten keer is, als inmiddels de beloften van de Keizerlijke Paaschboodschap niet worden aangenomen. Maar als dit alles met een sisser afloopt, met kleine concessies om de ontevredenen zoet te houden, op den duur zal dat zoo niet gaan en men heeft hier te doen met de eerste uitingen van een groote revolu tionaire beweging, die wellicht echter zon der geweld zal kunnen worden voltrokken. Krijgen deze mannen hun zin dan kan dit dus van groot belang zijn op den ver deren loop van het huidige wereldgebeuren. De vraag is dan wat de geallieerden willen van het politiek herboren Duitschland. Ten slotte zij nog vermeld dat de Keizer van China afstand gedaan heeft van den troon. Een burgeroorlog is in het land der langstaarten ontbrand en er wordt hevig gestreden. Ook hier dus onrust en beroering. De wereld is uit haar voegen gelicht. Nooit beleefde de menschheid zulk een felbewogen tijd. Zijn het de lentestormen die een tijdperk van bloei en levensfrischheid voorspellen of herfststormen d'e loeiend en verscheurend den winter van levensverster- ving aankondigen BUITENLAND. Beperking van den uitvoer. President Wilson heeft gisteren een pro clamatie uitgevaardigd, waarbij de wet op de regeling van den uitvoer op 15 Juli in werking wordt gesteld. In een verklaring, welke gelijktijdig met deze proclamatie verschenen is, zegt Wilson, dat het zijn bedoeling is, in de eerste plaats te zorgen voor de Vereenigde Staten zeiven, dan zoo veel mogelijk te voorzien in de behoeften der geallieerden en eerst daarna in die der neutralen. De artikelen waarvan de uitvoer beperkt of geregeld wordt zijn steenkool, cokes, ruwe olie, petroleum, benzine, granen, meel, veevoeder, vleesch, vetten, gietijzer, stalen blokken, scheepsplaten, provielstaal, ijzeraf- val ferromangaan, meststoffen, wapenen, munitie en ontploffingsstoffen. van De Aambeienzalf Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendige aambeien, zoowel blinde als bloedende. Het jeuken houdt binnen korten tijd geheel op. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwin kels k 50 ct. per potje. Waar niet verkrijgbaar wordt een potje franco toegezonden, na ontvangst van 60 ct., door Firma A. M. Boom, Arnhem. Russisch legerbericht. Londen, 9 Juli. (Reuter.) Draadloos Russisch communiquéMet succes werd het offensief voortgezet ten W. van Stanis- lau. Generaal Korniloff maakte Zondag in verschillende dorpen 131 officieren en 7000 man gevangen, met 48 kanonnen, waarbij 12 zware en een groot aantal mitrailleurs. De troon van Koning Alfons in gevaar Genéve, 9 Juli (H. N.) Een bijzondere correspondent van de M a t i n in Spanje verneemt, dat men in politieke kringen Koning Alfons persoonlijk verantwoordelijk stelt voor den tegenwoordigen toestand. Deze wordt als zeer ernstig afgeschilderd en sedert 1868 zou de dynastie nog nimmer in zoo groot gevaar geweest zijn als thans het geval is. o De troepen der geallieerden in Grieken land. Er is aangekondigd, dat de troepen der geallieerden op het punt staan het Griok- sche gebied, dat door hen tijdelijk als voorzorgsmaatregel was bezet, te ontrui men. o- Een Kroonraad. Berlijn, 9 Juli.' Officieel. Hedenmiddag is onder voorzittersshap van den keizer in het paleis van den rijkskanselier een zitting van den Kroonraad gehouden, aan welken behalve de Pruisische staatsminister ook de staatssecretarissen der rijksministeries deelnamen. o De slachtoffers van den luchtaanval. Londen, 9 Juli. Officiéél. Bij den lucht aanval op Zaterdag j.l. werden 30 mannen 8 vrouwen en 5 kinderen gedood, en 98 mannen, 46 vrouwen en 53 kinderen gewond. Spoorwegongeluk in Rusland. Een uit Wladiwostock komenden trein is, naar aan het »Hamb. Fremdenblatt« wordt gemeld, in het station Chabarowsk in volle vaart op een rarigeerenden goe derentrein geloopen. Beide treinen werden geheel vernield, terwijl in de puinhoopen brand ontstond. In 't geheel werden 48 menschen gedood en 94 zwaar gewond. Onder de dooden bevinden zich vier Ame rikanen, daarbij een diplomatieke koerier, vier Engelschen en drie Japanneezen. Het verkeer op den Siberischen spoorweg was drie volle dagen en nachten gestremd. BINNENLAND. De onlusten te Amsterdam. De drukke Zaterdagavond is kalm voor bijgegaan. Nergens was er sprake van eenige poging tot ordeverstoring. Hier en daar werd nog gepatrouilleerd door mili tairen. Zaterdagmorgen werden op de Ooster begraafplaats drie slachtoffers ter aarde besteld. De drie begrafenisstoeten kwamen tege lijkertijd op den weg naar de begraafplaats (Linnaeusstraat-Middenweg) achter elkaar te rijden. Daar werden naar hun rust plaats geleid de 17-jarige R. C. Rinses, de 18-jarige J. H. Metzier en de 19-jarige C. F. J. Schmersal. Vooral de laatste lijkwagen was onder kransen en bloemen bedekt. De staking aan de Hembrug geëindigd. Gistermorgen zjjn .de werklieden aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug, zoowel die van de eerste ploeg, welke te half zeven in dienst kwam, als die van de tweede ploeg welke te kwart over zeven binnen moest zijn, allen zonder uitzonde ring weer aan het werk gegaan. Incidenten twamen niet voor. o Onder Wouw hebben de rijksambtenaren een belangrijke smokkelaarsbende aange- nouden die tien koeien, twee paarden en een kar met chocolade vervoerde. Onder 1 de aangehoudenen is de worstfabrikant P. de Wit uit Roosendaal. De moord op de »Twee Gebroeders. Het is gebleken, dat de schipper met een. bijl op het hoofd moet zijn geslagen, waarna hij verder met messteken is gedood. De sectie heeft dit uitgewezen. Ter bevordering van het onderzoek is »De Twee gebroeders,waarop de moord is gepleegd Zaterdag vanuit Leur waarheer. het met andere bemanning was vertrokken om te lossen, weder te Dordrecht aange komen, om ter beschikking van de Papen- drechtsche maréchaussees en de justitie te worden gehouden. Het scheepje ligt in de Wol wevershaven, onder toezicht van de politie. Van hetgeen Maandagmiddag na den moord is geschied kunnen we nog mede- deelen, dat niet de familie, maar de schip persknecht P. V. zelf het scheepje van den hoek van den Noord heeft gevaren tot beneden de Spoorwegbrug, waar hy onder den Zwijndrechtschen wal ligplaats nam. Op zijn tocht daarheen ontmoette hij 's middags bij de punt van de Wolwe- vershaven den kooiman G. Nooitgedacht in een roeibootje, dien hij twee zeilen te koop aanbood. Hij vroeg f 10 voor de zeilen. De koopman bood f 7,50 en kreeg ze daarvoor. De jongen, die aan het roer stond en daar niet af kon, omdat hij alleen aan boord was, verklaarde den koopman, op diens vragen, dat de schipper aan den wal was met papieren en hem het recht had gegeven om de zeilen te verkoopen. De zeilen lagen opgevouwen gereed, zoodat de koopman niet dadelijk bemerkte, dat één er van met bloed bevlekt was. De jongen, een forsche, uit de kluiten gegroei de knaap, bood ook nog chilisalpeter van de lading te koop aan, op welk aanbod de koopman weigerde in te gaan daar hij de zaak niet vertrouwde. Dinsdagmorgen ontdekte Nooitgedacht pas, dat er bloed aan een van de zeilen kleefde en toen hij des middags van den moord op »De Twee Gebroeders« hoorde, heeft hij oogenblikke- lijk van zijn koop op het politiebureau mededeeiing gedaan. Hier lichtte men dadelijk den met de leiding van het on derzoek belasten wachtmeester der maré- chaussées te Papendrecht over in, die blij met dezen vondst, den inmiddels gearres teerden schippersknecht confronteerde met den koopman. Nooitgedacht herkende den jongen zonder eenige aarzeling. De knaap zelf ontkende de zeilen aan den koopman te hebben verkocht of dezen ook maar te hebben gesproken. Nooitgedacht bleef echter bij zijn verklaringen. Het interneeren van twee Duitsche duik- booten. (Officieel.) Het departement van Binnen- landsche Zaken deelt ons mede Gelijk uit het jongste aan de Staten- Generaal overgelegd Witboek blijkt, is on derscheidenlijk op 23 Februari en 12 Maart j.l. een Duitsche onderzeeboot in de Neder- landsche territoriale wateren aangetroffen. Deze twee booten werden geïnterneerd op grond, dat hun binnenkomst in het Neder- landsch rechtsgebied in strijd was met arti kel 4 der neutraliteits-proclamatie en dat naar het oordeel der Regeering geen der uitzonderingsgevallen zich voordeed die krachtens artikel 5 hunne aanwezigheid binnen het genoemd rechtsgebied zouden hebben gerechtvaardigd. De Duitsche regeering heeft de recht matigheid der genomen beslissing betwist op grond, dat in beide gevallen de binnen komst der vaartuigen krachtens artikel 5 sub 1 der neutraliteitsproclamatie gewettigd was, aangezien de komst binnen het Neder- landsch rechtsgebied was veroorzaakt door averij en de gesteldheid der zee. De Nederlandsche regeering heeft hier tegenover volgehouden, dat de binnenkomst bij het nemen van de r.oodige voorzorgs maatregelen had kunnen worden vermeden. Daar de beide Regeeringen omtrent deze feitelijke vraag niet tot overeenstemming konden komen, hebben zij besloten de aan gelegenheid aan het oordeel van een inter nationale commissie te onderwerpen. Deze commissie zal uitsluitend het feitelijk ge schilpunt hebben te onderzoeken, of de beide duikbootcommandanten de noodige voorzorgsmaatregelen hebben genomen, ten einde de binnenkomst in het Nederlandsch rechtsgebied te vermijden. Zij zal den 12en Juli a. s. te 's Gravenhage bijeen- comen en samengesteld zijn uit een Neder- andsch, een Duitsch, een Argentijnsch, een Zweedsch en een Deensch zeeofficier, onder voorzitterschap van den laatstgenoemde. 11.000 Gulden verduisterd? Uit Hoogkerk wordt aan de Tel. gemeld Gelijk men zich herinneren zal, werd in de laatste gemeenteraadsvergadering ge sproken over het verdwijnen van den ex. secretaris, den heer A. P. K. Thans is tegen K., die voortvluchtig is, rechtsingang verleend wegens verduistering van f 1100, ten laste der gemeente. Hij is het laatst gezien te Bergen aan Zee. De kosten der Distributiewet. Op een vraag van den heer Patijn »Is de minister van Landbouw in staat en bereid mede te deelen, hoeveel de kos ten der Distributiewet 1916 over het eerste halve jaar 1917 hebben bedragen heeft de minister geantwoord»Uit den aard der zaak is een nauwkeurig antwoord op de gestelde vraag op dit oogenblik nog niet te geven. Intusschen meent de onder- geteekende te mogen verzekeren, dat de gevraagde uitgaven zullen blijken het be drag van 42 millioen gulden niet te heb ben overschreden. De getorpedeerde schepen. Blijkens een telegram van den Parijschen correspondent der N. R. Ct. heeft de Nederlandsche gezant te Parijs een mede- deeling aan de pers doen toekomen, waarin de verzekeringssommen der zes bij Fal mouth getorpedeerde Nederlandsche sche pen f 6.200.000 bedragen, en de waarde der ter vergoeding daarvoor af te stane Duitsche schepen op het drievoud van het bedrag wordt geschat. De Temps blijkt met de regeling niet ingenomen. Ernstige vechtpartij te Rotterdam. In de buurt van den Schiedamschen dijk te Rotterdam hebben gisterennacht groote vechtpartijen plaatsgehad. Omstreeks kwart over twaalf wilde een viertal agen ten een einde maken aan een vechtpartij tusschen een vijftigtal personen, nabij de Bleekersteeg. De vechtenden keerden zich toen tegen de politie, die daarop de me nigte met de sabel uiteenjoeg. In ver schillende nachtkroegen in de Zevenhuis- steeg en de Bleekersteeg verzamelden zich echter de vechtlustigen weder. Inmiddels had de politie versterking gekregen. In specteur B. G. Meyer met een 10-tal agen ten deed de verschillende café's ontruimen. Herhaaldelijk heeft men daarna van sabel en gummistok gebruik moeten maken. De menigte groeide steeds aan. Nadat de po litie eenige schoten in de lucht gelost had, werden de gemoederen wat kalmer. Bij de verschillende charges hadden personen min of meer ernstige verwondingen opge- looperi. In een politiepost werd iemand verbonden, die een sabelhouw over de lin kerhand had gehad. In het ziekenhuis aan den Coolsingel een ander, die een hoofd wond opgeloopen had. Eerst om kwart over twee was de rust hersteld. Mnd. bl. o De gemeente Rotterdam, met omstreeks 490.000 zielen, heeft van October tot en met Maart als Vio der kosten v^n de Dis tributiewet f 463,796 bijgedragen. o Te Delfzijl worden binnenkort 10 of 12 schepen met hout uit Noorwegen verwacht. Benzine. De kleine hoeveelheid benzine, die, on voorziene omstandigheden voorbehouden, tegen het einde van deze maand aan par ticulieren zal worden verstrekt voor ver- keersdoeleinden, zal op bons door drogisten worden afgeleverd en per liter kosten benzine 60, terpentijn 66 ct. per liter. o Na een paar dagen op het hoofdbureau van politie aldaar te zijn gevangen gehou den, is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht een zich noemende dagbladschrijver, die in zijn hoedanigheid van militair zou getraeht hebben beschei den te verkoopen aan een buitenlandsche mogendheid, betrekking hebbende op de vesting Utrecht. Vermorzeld. Zaterdagmiddag vermiste de huisvrouw van Van Eegtere te Hattemerbroek, ter wijl zij in een winkel was om inkoopen te doen, haar 2-jarig kindje. Naar buiten ziende, ontwaarde zij, dat het kind juist door een uit Zwolle komenden goederen trein werd overreden. Zy snelde tot redding toe, doch de wielen der machine hadden het kind reeds eenige malen rond geslingerd, zoodat, toen de trein stilstond, van het kind niets dan een vormelooze massa was overgebleven. o Uit Rotterdam wordt aan de Tel. be richt, dat op het oogenblik niet minder dan 30 Duitsche stoomschepen, geladen met kolen voor Scandinavië en Noord- Duitschland, daar in de haven liggen. Ze kunnen niet weg wegens de uitbreiding van de gevaarlijke zone. Intusschen zyn aan boord van vijf der schepen belang rijke partijen smokkelwaar in beslag ge nomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2