24 HINTHAMERSTRAAT 24 Import Havana's Ruime keuze sigaretten ler. Sigaren-Magazij 11 Pracht-sorteering AFTER-DINNER SIGAREN. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3690, Zaterdag 21 Juli 1917. 's-BOSCH nr ILUILLHTOV Draagt A HLM ANN's Kleeding. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Tel. int. 49S BUITENLANDSCH OVERZICHT. Een mensch wil altijd nog vlugger leven dan hij al doet. 't Gaat hem eigenlijk nooit snel genoeg. Aan dat euvel lijdt ook uw verslaggever. Vooral wanneer er be langrijke gebeurtenissen in het buitenland plaats grijpen, waarvan hij gaarne melding zou maken, doch waaromtrent de berichten uitblijven. Wij hebben het oog op de Rijksdag zitting, waarin de rijkskanselier van Duitsch- land zijn verklaring zal afleggen hoe hij staat tegenover de buitenlandsche en bin- nenlandsche kwesties. Misschien bereiken ons nog de telegrammen voor het ter perse gaan van dit blad, zoodat de belangstel lende lezer nog op de hoogte kan worden gebracht. Het gaat toch in Duitschland om hoogst ernstige dingen, die nauw verband houden met het wereldgebeuren. Dr. Michaëlis, de nieuwe rijkskanselier, moet zich toch uitspreken over de vraag, of hij een vrede zonder annexaties en zonder schadeloosstel ling voorstaat, en de gewenschte demo cratische hervormingen zal invoeren. In de heden gehouden rijksdagzitting heeft hij zijn standpunt tegenover de vredesmotie moeten uiteenzetten. Volgens het Berlijner Tageblatt heeft de commissie uit de meerderheidspartijen uit den Rijksdag eenstemmig besloten de vre- desmotie in te dienen. Bij een vooraf gaande stemming hebben de socialisten 7 Vertelling van Vacano. Terwijl zij zich aan zulke gedachten overgaf, zulk een strijd streed, kwam dokter Destrée en was ten hoogste verwonderd over de verandering in haar toestand. Zy vertelde hem alles, haar nood, het aanbod van den ouden heer en haar besluit, om dit, ondanks haar innerlijk tegenstreven aan te nemen. De dokter gaf haar gelijk en bemoedigde haar. »Geloof mij, mevrouw, ieder die u kent, zal uw besluit billijken,zeide hij welwillend, »en men zal het zeer zeker in geen enkel opzicht aan achting en vereering jegens u laten ontbreken. Doch kom nu in de eerste plaats voor eenigen tijd in ons bescheiden landhuis bij mijne vrouw, het zal haar genoegen doen om kennis te maken met zulk eene beminnelijke dame. En den kleine nemen wij natuurlijk ook mede de frissche buitenlucht zal beiden goeddoen. Geef mij daar uwe hand op, wij kunnen de verhuizing onmiddelijk wagen. Maak spoedig uw toilet, ik ga inmiddels naar den heer Mussault en zal hem melden, dat gij zijn aanbod aanneemt en over veertien dagen uwe betrekking aanvaarden wilt. Vervolgens haal ik den kleine uit school. eenstemmig, de vooruitstrevenden met op twee na algemeene stemmen, zich vóór het door de motie ingenomen standpunt verklaard. Een aanzienlijke meerderheid is er dus in den Rijksdag aan de motie verzekerd. Indien Dr. Michaëlis zich voor die motie verklaart, zal hij staan aan de zijde der linksche partijen. Indien niet, zoo behoort hij meer tot de conservatieven Schaart hij zich aan de zijde der laatsten dan stelt hij zich tegen de meerderheid in den Rijksdag. Dan zal hij zich dadelijk in een harden strijd moeten begeven, waarin hij het onderspit moet delven. Weliswaar kan een Duitsch parlement den rijkskanselier niet dwingen om heen te gaan, maar beslist daarover alleen de kei zer, maar wel kan de meerderheid stem men tegen de kredieten, dus ook tegen het nieuwe oorlogskrediet van 15 milliard. Het is de vraag, of, zelfs als de rijks kanselier de vredesmotie niet overneemt, de voorstanders daarvan het krediet zullen afstemmen, zelfs gelooft men niet stellig, dat de meerderheid der socialisten tot dit middel zal overgaan Maar verder is het niet zeker, of de vredesmeerderheid wel zal blijven bestaan men spreekt nu al van een breuk in het centrum, waarvan een zeer groot deel zich zou afscheiden en zich dichterbij de conservatieven zou plaatsen in dit geval zou dr. Michaëlis toch een recht- sche meerderheid krijgen, zij het ook een kleine, en dan bleef de zaak bij het oude. Tenminste als het Duitsche volk daarin berustte, en dit is nog lang niet zeker. Want stellig de meerderheid van het Duit- Mijn rijtuig staat voor de deur en zal ons spoedig buiten de stad brengen, IV. De troon. Wanneer de ziekte der ziel hare na- deelige werking op het lichaam oefent, dan wordt ook dit laatste door het herstel als 't ware weer met nieuwe krachten vervuld. En men gevoelt zich zóó gelukkig in zijne wedergeboorte, wil het leven zóó recht genieten, iets van de geheimzinnige vreugde des hemels, wiens drempel men reeds be treden had, is in ons achtergebleven. Alles bereidt ons vreugde, alles biedt ons genot, De blauwe hemel met zijne witte wolkjes, het vogelengekweel, de balsamieke lucht, de onaanzienlijkste bloem, allesMen heeft zijne smarten vergeten, men herin nerd zich niets meer en vormt niet langer plannen, het verleden en de toekomst hebben voor het oogenblik geene beteekenis meer, slechts dat ééne groote, gelukkigmakende gevoel vervult ons ik leef, ik ben Pauline, die zich lang in ijzeren ketenen had gevoeld, die thans na een lang ge bannen zyn aan de muffe ziekenkamer met een behaaglijk vergeten den helderen glans van haar landelijk verblijf genoot, die aan de gezondheid, aan haar kind weergegeven was, kon niets doen dan de welwillende vrienden om haar heen sprakeloos de hand te drukken. Zij had in de gade des dokters, die van haren echtgenoot de geheele ge sche volk en een groot deel in elk geval van den Rijksdag verlangt hard naar den vrede, wil dien gaarne zonder veroveringen. Nu wordt het in parlementaire kringen voor mogelijk gehouden, dat de vredesmotie van de meerderheidspartijen in den Rijks dag in het geheel niet in behandeling zal komen, omdat men aanneemt, dat de nieu we rijkskanselier zulke verklaringen zal af leggen, dat het vanzelf onnoodig wordt zich over de vredesmotie uit te spreken. Doch laten wij nog wat geduld oefenen en wachten op nader bericht. In Rusland is het weer aan het broddelen. De heksen ketel kookt weer over. Het oproer is weer gaande. De stoot hiertoe is gegeven door soldaten die aan het front niet hadden willen vechten en daarom gestraft zouden worden. Deze hebben den 16den dezer tegen 9 ure 's avonds een reeks gewapende be toogingen op touw gezet, die den volgen den dag voortduurden. Met dat doel kwa men de eerste sectie van de machinege- weer-afdeeling van het grenadiers-regiment en verscheiden andere militaire afdeelingen met de wapenen in de vuist op straat. Zij hadden machinegeweren geplaatst op vracht auto's er» droegen banieren met opschriften als »weg met de bourgeois-ministers, wij eischen dat alle macht zal worden in handen gesteld van de raden der werklieden- en soldaten-gedelegeerden Er vonden botsingen plaats tusschen deze troepen en tusschen aanhangers van de regeering verscheiden schoten werden ge wisseld in verschillende wijken, waarbij eenige gewonden vielen. De berichten, die bij de regeering zijn ingekomen over de onlusten in de stad en de voorsteden op 17 Juli, hebben aan het licht gebracht, dat de dag te midden van groote beroeringen is verloopen. Van den ochtend tot den avond werd in verschil lende wijken, nu hier dan daar, geschoten. Vooral op Nefski Prospect, de hoofdstraat, en in de aangrenzende straten werd met machinegeweren geschoten. Op verscheiden plaatsen vielen dooden en gewonden. In den ochtend van den 17den arriveer den te St. Petersburg uit Kroonstad, Oraniënbaum en Peterhof verscheiden mi litaire afdeelingen, bij wie zich tegen den middag drie regimenten en een bataljon van de grenadiers van 't Petersburgsche garnizoen aansloten. Begeleid door een enorme gewapende menigte, begaven die troepenafdeelingen zich naar het Taurische paleis, waar de Raad van Arbeiders en schiedenis van hare gast had vernomen, en daarom eene dubbele genegenheid voor de verlatene gevoelde, eene eenvoudige, hartelijke vrouw gevonden en sloot zich zusterlijk bij haar aan. Onder deze om standigheden verrichtte het landelijk ver blijf bij Pauline ware wonderen. Reeds na eenige dagen begon hare schoonheid weder in al hare betoovering te stralen, De bleekheid en de doorzichtigheid van hare trekken verdwenen, de rozen harer wangen begonnen weder te bloeien, de oogen schitterden, de oude, bekoorlijke glimlach speelde weder om hare lippen. O, welk een gelukkige tijd, welke ge lukkige dageti I Die wandelingen in den frisschen morgenstond aan de zijde van de nieuw verworven vriendin, en het jui chende jongske, dat vlinders ving, bloemen verzamelde of we! de glimmende hagedissen najoeg. O, zalige tijd, waarin een vrou wenhart, moeder, slechts moeder zijn mag Doch hoe snel ook vlogen die veertien dagen om. Veertien dagen zonder ééne enkele droevige gedachte, zonder één terug denken aan de smarten van het verleden, veertien dagen van vergetelheid, van geluk, waarin de natuur zelve zich welwillend en opzettelijk in haar schoonste gewaad scheen te hullen. Toen Pauline den laatsten dag van haar verblijf met mevrouw Destrée en den kleine van een wandeling terugkeerde, vond zij twee naaisters uit een der grootste mode magazijnen te Parijs op zich wachten. Zij Soldatengedelegeerden en de Raad van Boeren zitting houden. In den stoet wer den vaandels gedragen met het opschrift »Weg met de 10 kapitalistische ministers. Wij eischen, dat alle macht zal overgaan aan de Raden van Arbeiders- en Soldaten- gedelegeerden.® De gezindheid der betoo- gers was vijandig aan de meerderheid van de genoemde raden. Te zelfder tijd wer den de straten gevuld met arbeiders, die hetzelfde wachtwoord hadden. Er werden gewone auto's en vrachtauto's met machine geweren opgecommandeerd, die de geheele stad doorrenden. In den loop van den dag werd in verschillende wijken met re volvers, geweren en machinegeweren ge schoten, waarbij dooden en gewonden vielen. Het is nog niet mogelijk den omvang van de beweging te schatten. De voor- loopige regeering denkt er over haar zetel van St. Petersburg naar Moskou te ver plaatsen. De uitwerking van zulk een besluit zou op de gistende gemoederen ze ker verderfelijk zijn. In ieder geval blijkt wel dat de regeering zich niet sterk voelt en Rusland indien het oproer om zich heen blijft grijpen aan de entente niet veel hulp meer zal verleenen. Het offensief is dan ook al op het oos telijk front gestaakt terwijl de centraler) hun tegenstanders aan het terugdrijven zijn, ja zelfs Kalusz hebben ingenomen Waarschijnlijk heeft de tegenslag aan de rivier de Lomnica de ontwikkeling van het oproer tegen de burgerlijke voorstanders van het offensief in het ministerie begun stigd. Gelijk men weet hebben de Engelschen onze territoriale rechten geschonden. In den morgen van 16 Juli werden Duitsche vrachtschepen door Britsche strijdmachten overvallen. Dit geschiedde binnen de territoriale wateren, d.w.z. binnen dien afstand van de kust, die wordt beschouwd als te behooren tot Nederlandsch grondgebied. Zoo dicht waren Engelsche schepen onze kust gena derd dat er granaten neervielen tot 5 K.M. in het land. Onze regeering zal het En gelsche bewind wel duidelijk te verstaan geven, dat dergelijke schendingen niet ge duld kunnen worden. Van het Westelijk gevechtsterrein geen nieuws. Alleen neemt de luchtoorlog steeds grooter afmetingen. Zoo wordt gemeld dat een groote slag tusschen twee luchtvloten van elk ongeveer 50 vliegtuigen geleverd is. Een schrikke lijk spannend schouwspel moet het wezen brachten een brief van mijnheer Mussault, die luidde »Mevrouw, Ik zend u hierbij eenige toiletten, die mijn zoon gaarne wenschte, dat ge zoudt passen, opdat de naaister tegen morgen den 15 Juni, als wanneer ge beloofd hebt, uwe betrekking te aanvaarden, alles gereed zoude kunnen hebben. Met bijzondere hoogachting Uw Mussault. Deze brief maakte plotseling een einde aan de zalige vergetelheid, die de jonge weduwe had omvangen. De toekomst met al hare harde eischen doemde weder somber vóór haar op. »Gaat maar mede,® zeide zij zachtjes tegen de beide meisjes. Zij ging met hen naar hare kamer. Daar openden de naaisters doozen, die zij had den medegebracht en die zes volledige toiletten uit de duurste en lichtste stoffen bevatten. »Dat moet zeker een abuis zijn,® zeide mevrouw Eyckens. »Ik verkeer niet in omstandigheden om mij zulke kostbare cos tumes te kunnen aanschaffen, die daaren boven met hunne laaguitgesneden halzen en korte mouwen alleen voor bals of voor groote partijen passen, ook draag ik rouw over mijn echtgenoot, dien ik vóór het jaar om is onmogelijk af kan leggen. De beide modistes keken elkander ver wonderd, schouderophalend aan. Eene van haar Kaartte" zich met een kwalijk verholen glimlach te zeggen »0, mevrouw kan de daar hoog in de lucht den strijd zich te zien afspelen. In de North American Review wordt op een voor de geallieerden pijnlijke openhar tige wijze gezegd waarom de Vereenigde Staten aan den oorlog zijn gaan meedoen. De aanhef luidt »Het is een oudbakken gezegde, maar een, dat niet dikwijls genoeg kan worden herhaald, dat, indien de Vereenigde Staten een vrije en onafhankelijke natie willen blijven en indien de menschelijke vrijheid voor de wereld zal behouden blijven, wij den oorlog moeten winnen. Frankrijk kan het niet doen, het is aan de uiterste grens van zijn vermogen gekomen en voortaan kan het slechts standhouden. Engeland kan het niet doen binnen het jaar zou indien het genoodzaakt was te drijven op zijn eigen hulpmiddelen hongersnood de gevechtskracht, zoo niet den wil van het volk hebben gebroken en aan zijn koloniën zou door de zeeschuimers worden belet hulp te brengen. Rusland kan het niet doen. Zelfs indien het er in zou sla gen zichzelf te redden, is zijn vermogen om besliste hulp te bieden, gebroken. Al de geallieerden samen, met inbegrip van Italië, Japan, China en de kleine staten, die als beslissende factoren te verwaarloo- zen zijn, kunnen het- niet doen. Dat weten wij thans, op den dag, waarop Gode zij dank de Vereenigde Staten hun rechtmatige plaats hebben ingenomen als de kampioenen van de beschaving. Het is niet, dat Duitschland deze honderd(eri) millioen(en) vrije mannen zou hebben kun nen overwinnen 1 Nooit 1 Maar evenmin is het in het licht van de huidige ontwik- rouwkleeren buiten de zaak naar believen dragen, maar in het buffet kan mijnheer Mussault toch geen dame in huistoilet of in den rouw gebruiken. «Dat zou mooi afsteken bij den zetel, waarop gij zult zitten,® wierp de ander er tusschen. «Wat voor een zetel is dat dan vroeg Pauline ontsteld. »De troonzetel van Napoleon, dien mijn heer Mussault pas voor een verbazenden prijs gekocht heeft.® Men bevond zich toen in het tijdperk na de Honderd Dagen, en de reus van Europa had voor immer af gedaan. Pauline verbleekte en kon zich ternau wernood kalm houden. Dat was dus het lot, 't welk haar wachtte. Zij zou werke lijk tot pronkstuk strekken, den lagen, onbeschaamden kijklust der menigte dienen, evenals iedere andere rariteit. Zij barstte in tranen los. Op ditoogenblik kwam mevrouw Destrée met den kleine op de kamer de knaap snelde angstig naar zijne moeder toe en omarmde haar met de teederste woorden. Het was merkwaardig welk eene wer king zijn verschijnen op de jonge vrouw oefende. Vastberaden richtte zij zich op, droogde haar tranen en dankte hare vrien din voor den dienst, dien ze haar bewezen had, met een veelbeteekenenden blik. Wordt vervolgd. VIEinSBLAB Het I,sil in Heosden en üiteen, ie Lanastraat en ie Boimelerwaard. CUBA Uitsluitend EERSTE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1