LEVETOGEN! Waarschuwingen der nieren keling der dingen aan te nemen, dat die van hun kant er in zouden zijn geslaagd een overwinning tot stand te brengen, die een blijvenden vrede zou hebben gewaar borgd. Daarom moeten de Vereenigde Staten den oorlog winnen. Of het zal geschieden Een gewaarschuwd man geldt voor twee Met moet wel erkennen dat in vele ge vallen, *tzij uit zorgeloosheid, 'tzij uit on- wetenheid, wij geen partijtrekken van waarschuwingen die ons wordea gegeven wanneer een onaangenaam voorval ons be dreigt. Hoevelen, bijvoorbeeld, worden door ziekte aangetast omdat zij sommige, oogen- schijnlijk onbeteekenende ongesteldheden verwaarloosd hadden, terwijl die toch stel lige teekenen waren van een stoornis in het organisme. Indien gij ons gelooven wilt, leg dan niet, wat uzelf betreft, zulk een nalatig hied aan den dag. Behandel niet met ge ringschatting lichte ongesteldheden, als hoofd pijnen, maagpijnen, gevoel van afmatting, die u overvallen en u dan verlaten, om u vervolgens opnieuw heviger aan te pakken. Die ongesteldheden, die ongemakken hebben een oorzaak die zetelt in de verzwakking der twee elementen van ons lichaamseven- wicht, dat is te zeggen van het bloed en van het zenuwstelsel welke verzwakking zelve tot oorsprong heeft bovenmatige in spanning, buitensporigheden, geestesschok ken, en ook guurheid van het weer en seizoenswisseling. Past op dat die ver zwakking van het bloed en van de zenu wen, door te verergeren, niet erger sto ringen te weeg brengt, waarvan gij u daarna niet dan met heel veel moeite kunt verlossen. Gelukkig hebt gij, om bedrei ging af te wenden, een zeer eenvoudig middel, daarin bestaande dat gij, zoodra gij u onwel gevoelt of, beter nog, bij sei- zoenzwisseling, een kuur doet met de Pink Pillen, welker herstellende en ver sterkende werking aan uw bloed zijn ver minderde kracht en zuiverheid zal weer geven, uwe zenuwen zal verstalen en a uwe lichaamsfuncties krachtig zal opwek ken. Gij zult dan, als door een tooverslag ongesteldheden en afmatting zien verdwij nen en uwe volledige gezondheid terug krijgen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Om streken bij G. Malingré, drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BUITENLAND. Uit den Dnitschen Rijksdag. De Nieuwe Kanselier, Dr. Michaelis aan het woord. De geheele beschaafde wereld is verlan gend naar de rede op Dinsdag I 1. uitge sproken, waaruit men hoopt nader tot den vrede te geraken. Na een voorafspraak, waarin hulde ge bracht wordt aan zijn verdienstelijken voor ganger en de geheele geschiedenis van den oorlog nog eens wordt nagegaan, als hoe Rusland tot de uitbarsting van den oorlog de groote schuld draagt, hoe andere landen daarmede samenwerkten en hoe de duik bootenoorlog gebiedend was, al meent men ook dat die in strijd is met het volken recht, wordt tenslotte bij den oogenblikke- lijken toestand stilgestaan, met zelfs een telegram zooeven ontvangen van Hindenburg »dat de Russische stellingen zijn doorbro ken hetgeen van links den uitroep ont lokte «stemmingmakerij® en «bah® Nog wordt het oog gericht op Amerika en aangetoond dat het vervoer van een groot leger, dat ook in Frankrijk niet ge heel gevoed zal kunnen worden, geen groote zorg baart, om dan voort met de volgende bewoordingen Toch brandt in alle harten de vraag, hoelang de oorlog nog moet duren. Ik kom hiermee tot dat datgene wat bovenal de aandacht gespannen houdt, het kernpunt van onze huidige besprekingen. Duitschland heeft den oorlog niet gewild, het streefde niet naar gewelddadige uitbreiding zijner macht. Daarom zal het, als het een eer vollen vrede kan krijgen, den oorlog geen dag langer voeren, alleen om met geweld veroverin gen te maken (hoorthoortbij de socialisten). Voor ons is het in de eerste plaats plicht, dat wij een vrede sluiten, die de gewenschte gevolgen heeft. De huidige generaties en de toekomstige geslachten moeten dezen tijd van oorlogs beproeving nog wel een eeuw lang in het geheugen bewaren als een schitterende tijd van ongehoorde energie en vrijwillige op offeringsgezindheid van ons volk en ons leger. (Levendige bijval.) Een volk van nog geen 70 millioen, dat zich, zij aan zij met zijn trouwe bondge- nooten vóór de grenzen van zijn land met de wapenen handhaaft tegen een veelvou dige overmacht van volkenmassa's, heeft zyn onverwinlijkheid bewezen. Hieruit vol gen voor mij de oorlogsdoeleinden. In de eerste plaats is het va derlandse he gebied onaantast baar. Met een tegenstander die rijksgebied eischt, kunnen wij niet onderhandelen. Wanneer wij vrede sluiten moeten wij in de eerste plaats bereiken, dat de gren zen van het Duitsche Rijk eens en voor altijd beveiligd worden (levendige toejui chingen). Wij moeten bij overeenkomst (bijval links, en in het centrum) en ver gelijk de levensvoorwaarden van het Duitsche Rijk op het vasteland en overzee waar borgen. De vrede moet den grondslag voor een duurzame verzoening der volkeren vor men (levendige bijval). Hij moet even als dit in de resolutie is uitgesproken, een verdergaande vijandschap der volken door een economische boycot voorkomen (bijval) en er ons voor behoeden, dat het wapen bondgenootschap van onze vijanden zich niet ontwikkelt tot een economisch bondgenoot genootschap tegen ons. Die doeleinden kun nen binnen de grenzen van uwe resolutie zooals ik die opvat, worden bereikt (bravo). Tot zoover hebben wij den Kanselier aan het woord gelaten en we meenen daar mede de hoofdzaak te hebben medegedeeld. Ruimte belet ons zijne rede in zijn geheel te volgen. Laat ons hopen, dat de eervolle vrede, waarnaar ieder haakt, spoedig ver kregen zal worden. o Tegenspraak. Het in verscheiden bladen in 't vijande lijke buitenland verspreide en ook in 't Engelsche Lagerhuis besproken bericht, dat 3000 jonge meisjes uit de provincie Ant werpen voor veldarbeid naar Roemenië zijn gezonden, is een grof verzinsel. Blijkens een rapport van de bevoegde overheid, zijn van 12 Mei tot 7 Juli in het geheel 491 vrouwen en meisjes, die zich vrijwillig hadden opgegeven, uit het district Ant werpen door het nijverheidsbureau voor veldarbeid aangenomen en na hun aan komst in Duitschland in verschillende plaat sen te werk gesteld. De onlusten in Rusland. Petrograd 17 Juli. (Reuter). Heden avond zijn met de passagiersboot »Kotlinc< en een fïotielje sleepbooten verscheiden duizenden matrozen, soldaten, arbeiders en arbeidsters uit Kroonstadt te Petrograc aangekomen. Onder de banieren, die hedenochtenc door de matrozen werden rondgedragen, was er ook een van de anarchistenclub te Kroonstadt. Zij droeg het opschriftWeg met het gezag, leve de commune«. Op den hoek van het Newsky Prospect en de Sadowajastraat werd een provocatie vuur geopend op dezelfde wijze als in den afgeloopen nacht, waarna in het wilde met geweren en mitrailleurs werd geschoten. In de algemeene paniek, die daarop volgde, viel niet uit te maken hoe groot het aan tal slachtoffers was. Later werd ook gevuurd op het Lebeiny- Prespect. De menschen op straat zochten een schuilplaats op de binnenplaatsen der huizen en achter trappen. Een deel der Kroonstadters begaf zich in optocht naar het huis van mevr. Ksjes- jinskawa, waar Lenin een toespraak tot hen hield. In een buitengewone minister raad werd het voorstel besproken om den zetel van de voorloopige regeering naar Moskou te verplaatsen. Oorlogsiiitviiidiugcii. Baker, de Amerikaansche minister van oorlog, maakt bekend, dat er fabrieken zullen opgericht worden, om salpeter uit de dampkringslucht te bereiden. Baker heeft verder gezegd, dat als be weegkracht geen water zou dienen, maar een procédé, dat »een wijziging van de dusver bekende procédés is. De »Daily News« verneemt' uit Was hington, dat naar verteld wordt, een in genieur, die onder toezicht van de autori teiten werkzaam is, een middel tot bestrij ding van duikbooten heeft voltooid. Het is een mijn, die langs radio-telegrafischen weg wordt gestuurd en tot ontploffing kan worden gebracht. De uitvinder is dr. Whitehead, die voorheen als ingenieur ver bonden was aan de Westinghouse Cy. De draadlooze mijn heeft, naar beweerd wordt bij de proefnemingen uitstekend voldaan. Het wordt lichter. Met aanzienlijke meerderheid van stem men heeft de Rijksdag de vredesmotie aangenomen. Dat is één. De nieuwe Rijkskanselier heeft zich met de vredesmotie vereenigd. Dat is twee. En de rijkskanselier heeft zich in zijn rede van de grootspraak en den hoogen toon tegenover den vijand onthouden, die de Duitsche vredesgeneigdheid in het vorig jaar ontsierde en verijdelde. Dat is drie. Hiermee is de vrede er nog niet en de weg er heen niet eens geeffend. Maar er is althans, bij goeden wil ook aan de overzijde, een weg te vinden. (Hulsg.) Een gezond mensch denkt misschien weinig aan nierzwakte Een aanval van rugpijn lijkt vaak een kleinigheid, maar als waarschuwing van verzwakkende nie ren is het een ernstig teeken. Want de nieren zijn de bloedfilters en als zij on regelmatig werken, raakt het geheele ge stel van streek. Urinezuur hoopt zich op en waterstoornissen, rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, niergruis of -steen zullen zich misschien al te spoedig volgen. Behoed de nieren door zorg te dragen voor uw lichaam. Regelmatige slaap, lichaamsoefening en geregelde lichamelijke gewoonten zijn de eerste stappen. Vermijd onnoodige opwekkende middelen, maar spoel de nieren door door het drinken van genoegzaam melk of water, of beide. Vleesch maakt urinezuur en dient spaar zaam te worden gebruikt. Licht verteer baar voedsel is het beste. Gebruik Fosters Rugpijn Nieren Pillen om de nieren gezond te houden en te maken. Foster's Pillen met bovenbedoelde leefregels behoeden u voor nierziekte, ver harding der aderen, urinezuur-kwalen en de lange nasleep van nier- en blaasaan- doeningen. Iedere lijder zal u zeggen, dat het onverstandig is om de eerste waar schuwingen van kwalen te verwaarloozen want de eerste verschijnselen laten zich het gemakkelijkst genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn uit sluitend voor nier- en blaaskwalen. (tvertuigt u, dat de juiste naam Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen en de hand teekening van James Foster op het etiket voorkomen. Dit behoedt u voor namaak De echte zijn verkrijgb. bij alle goede drogisten k f 1.75 p. doos of flO.-— p zes doozen. BINNENLAND. Schadevergoeding voor onze visschersschepcn Naar het «Hbld.a uit IJmuiden ver neemt, is de Duitsche commissie, welke op last van de Duitsche regeering de schade vorderingen voor het torpedeeren en op brengen der Nederlandsche visschersvaar- tuigen moet onderzoeken en vaststellen, in Den Haag aangekomen. Nederland vrachtvaarder voor de Kclicf- commissie. Naar de »Tel.« uit Rotterdam verneemt, zijn plannen in voorbereiding om een ge deelte der Nederlandsche koopvaardijvloot ter beschikking te stellen van de Belgische Relief-commissie. De geallieerden wenschen hun scheeps- ruimte niet langer voor dit doel af te staan. Ook de Noorsche reeders willen niet langer varen voor de Belgian Relief, daar de voorziening van hun eigen land de scheepsruimte dringend noodig maakt. De Belgische schepen varen ter voorziening in de behoefte van het Belgische leger. Onder die omstandigheden heeft men Ne derland verzocht de belangen van de Belgian Relief te behartigen. Bij de Rotterdamsche reeders bestaat tegen inwilliging van dit verzoek geen be zwaar. Reeds zijn een aantal bijeenkom sten gehouden waarin voorloopige bespre kingen plaats hadden. Het percentage, dat ter beschikking komt, is nog niet vastge steld, doch het zal zeer belangrijk zijn. De vaststelling van het percentage kan zeer spoedig tegemoet worden gezien. Allesbehalve rooskleurig. De Arnhemsche Wethouder der bedrij ven baron Van Tuyl van Serooskerken, heeft in den Raad eenige mededeelingen gedaan over den toestand op het gebied der kolenvoorziening hier te lande, die den ernst van den toestand teekenen en een aanstaande groote vermindering der be schikbaar gestelde quanta voor het geheele land kunnen doen voorspellen. Hij deelde nl. mee, dat de voorraad gaskolen in Ne derland gedurende Juni is achteruitgegaan met 25.000 ton, op 1 Juli was de voorraad nog 120.000 ton groot, dat is in de zo mermaanden voor niet meer dan 6 weken. Komt er geen vrede of wapenstilstand voor den winter, en kunnen wy dus voorloopig geen kolen uit Engeland meer krijgen, dan is het zeer goed mogelijk dat tegen het einde van het jaar de voorraad gaskolen geheel ingeteerd is en de in het land bin nenkomende kolen niet voldoende meer zijn om de gasfabrieken aan den gang te hou den dan zit Nederland dus zonder gas. o Schepen in ruil 1 De Londensche correspondent der N. R. C. seint De Times verneemt uit New-York, dat de Nederlandsche gezant te Washington aan een verslaggever van de New-York Sun heeft gezegd, dat Nederland aan de Entente schepen ten gebruike zou kunnen beschikbaar stellen in ruil voor een be gunstigde behandeling van de zijde van Amerika in zake voedingsmiddelen. Aan de Tel. wordt geseind, dat onze gezant er nog het volgende aan toevoegde «Nederland zal strikt neutraal blijven, tenzij het wordt aangevallen. Geen druk op het volk uitgeoefend noch bedreiging van eenigen aard zullen zijn houding ver anderen. Nederland voert iedere maand voor een waarde van millioenen uit naar Duitschland, maar nog meer naar Engeland en het zou den uitvoer niet stop zetten, zonder eveneens den uitvoer naar Engeland te doen ophouden. Als de Vereenigde Staten geen graan meer uitvoeren naar Nederland, zal dat beteekenen, dat ons volk, de in ons land verzorgde krijgsge vangenen en de Belgen, die wij van voedsel voorzien, geen brood meer zullen hebben. Het is voor ons beslist noodig, dat we graan uit de Vereenigde Staten ontvangen Ik kan niet gelooven aldus de gezant dat Nederland het graan zal worden onthouden, alleen ten gevolge van zijn geografische ligging ten opzichte van Duitsch land. De hoofdzaak is, dat we een abso lute onpartijdige neutraliteit handhaven, maar daarom moet men niet denken, dat Nederland geen oorlog zou kunnen voeren. We streden 80 jaar tegen Spanje en we zijn gereed opnieuw te beginnen indien het noodig is. We zouden daarbij verplet terd kunnen worden, maar wanneer onze nationale eer op het spel staat, zal dat gevaar ons niet doen terugdeinzen. o Een kerkgevel getroffen. Bij 't laatst schrikkelijke onweer, dat boven Kampen woedde, werd de voorgevel van de Broederkerk getroffen, zoodat er een gedeelte afgeslagen werd. Een belendende woning bekwam door de vallende steenen eenige schade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Koper opgehaald. Men meldt ons uit Hoek van Holland Door den duiker »Sperling« werd uit het wrak van het s.s. »Bestevaer« 50 ton koper, bestemd voor de Nederlandsche Regeering, opgehaald. o De ruudvlcesch verdeeling. Het Volk kan op grond van informaties uit goede bron tegenspreken, dat er een half millioen stuks rundvee zal worden uitgevoerd, Er zijn maatregelen in voor bereiding, die waarborgen dat er een vol doende vleeschvoorraad in ons land zal blijven en dat door middel van een distri butiestelsel voor een behoorlijke verdeeling zal worden zorg gedragen. o Beperking verbouw van gewassen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft in de provinciale commis sie belast met het toezicht en de controle op de maatregelen tot beperking van den verbouw van gewassen tot adviseerend lid benoemdvoor Noord-BrabantJoh. Deckers, rijkslandbouwleeraar te Breda, [St. Ct Diefstal. De kooplieden L. G. en K. J. N., be nevens de pakhuisknecht J. Th. N. te Rot terdam zijn aangehouden als verdacht van heling van 32 vaten vet en 11 vaten reu zel, te zamen wegende ongeveer 7000 K G. gestolen uit het pakhuis van den heer A. J. de V. in de Burgemeester Hoffmanstr. aldaar. De vaten vet zijn in de Wijn straat in beslag genomen. -o Uitvoer van hooi I Een lezer meent te weten, dat in weer wil van den slechten hooioogst en de daar mee gepaard gaande hooge prijzen (tot zelfs f 100 per 1000 K.G.), consent zal verleend worden voor den uitvoer van 4X millioen K.G. hooi, terwijl zelfs de militaire intendance verlegen is om hooi en maat regelen worden overwogen om, terwille van den veevoedernood, eene «noodslachting® te gebieden. Hdbl. Dc vrtfc vaargeul hersteld. Wij vernemen tot ons groot genoegen van goed ingelichte zijde uit Den Haag, dat de Engelsche regeering de gewijzigde bepaling omtrent de nieuwe gevaarlijke Britsche zóne voorloopig in zooverre op- schorst, dat de vaart door de z.g. vrije- vaargeul mogelijk blijft. Er zijn verdere onderhandelingen gaande met de oorlogvoerende mogendheden om trent een definitieve regeling van een vrije vaart voor Nederlandsche schepen. Hdbl. o- Smokkclarij. Bij aankomst van den trein uit Amster dam te 10.19 te Nijmegen, werd door de douanen bij visitatie ontdekt, dat in de wandkussens van een rijtuig 2e klasse verborgen waren 24 blokjes tin, wegende 35 K.G., blijkbaar bestemd om naar Duitschland te worden gesmokkeld. Het tin werd in beslag genomen en tegen de conducteurs H. S. M., die op den trein dienst deden, werd proces ver baal opgemaakt. Het gebruk van leidt tot verhooging van de ener gie, versterking en opfrissching van lichaam en zenuwen, ver drijft bloedarmoede en zwakte kwalen. Bussen van 90 ct. f 1.75, f 4.25, f 8,25. Bij Apoth. en alle Drogisten. Te 's Hertogenbosch (Jebr. Verhees, Orthenstr. B. 89 en Vuchterstr. 430 en Apoth. Dr. Lamers en Inde mans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden. De levering van wol heeft alhier op groote schaal plaats. Op 19 Juli werd alhier 3500 kilo en op 17 en 18 Juli te Wijk 7500 kilo ontvangen, totaal 11000 kilo. Vrijdagmorgen vertrok een aantal geïnterneerden, die oorspronkelijk op de scheepswerf alhier tewerk waren gesteld, terug naar het kamp. Deze maatregel is genomen, teneinde zooveel mogelijk de Nederlandsche arbeiders aan 't werk te kunnen houden, die respec tievelijk nu hunne werkzaamheden hebben overgenomen. Op het jongstleden gehouden exa men tot toelating op de Handelsschool te Waalwijk slaagde o. m. de jongeheer C. Sens alhier. Werkendam. Maandagavond houdt de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Werkendam en Dewerken een zeer belangrijke leden vergadering. Daar zullen punten van ge wicht besproken worden vooral met het oog op den finantiëeelen toestand in ver band met den nood der tijden. De school is overvol, de uitgaven vermeerderen. De vraag is, hoe zullen de inkomsten stijgen, een vraag, die bij alle besturen van Chris telijke Scholen aan de orde van den dag is. We herinneren er aan dat de ver gadering te 8 uur bepint en gehouden wordt in de consistoriekamer der Geref. kerk (A) alhier. Door de sleohte kolen wordt de anders zoo geregelde dienst der Fop Smit booten zeer vertraagd, zoodat de booten soms 2 uren en meer te laat zijn. Ook het postverkeer van Werkendam ondervindt daardoor vertraging. Dassen. Op Donderdag 1.1. gehouden herstemming van twee leden voor den ge meenteraad alhier zijn uitgebracht 402 stemmen waarvan kregen de heer A. H. Honsewijk aftr. 203 de heer G. van Suylekom aftr. 179 de heer A. van der Pluijm aftr. 175. Zoodat van Honsewijk en van Suylekom zijn gekozen. Genderen. Blijkens aankondiging door den Procureur Mr. J. van Hugenpoth heeft de Arr. Rechtbank te 's-Bosch opgeheven de curateele, waaronder de Heer Daniël Duijser alhier op 25 Febr. 1916 was gesteld. 's-Gravemoer. Door den Heer rege ringscommissaris zijn als leden van de graancommis8ie voor deze gemeente benoemd de heeren G. Verhagen Pz. en W. Ver steeg Jz. De geheele kantwerkschool «Bra- bantia® maakte j.l. Dinsdag een gezellig uitstapje naar de mastbosschen bij Breda. Herpt. Het honinggewin is dit jaar goed. De nijvere bijtjes hebben een flinken voorraad honing verzameld, zoodat zij dit jaar winst kunnen afwerpen. Het rooien der vroege aardappelen is in vollen gang. Er is goede vraag en de prijs blijft goed. De uitkomst valt over 't geheel nogal mee, zoodat men tevreden kan zijn. Met het maaien der wintergerst is be gonnen. Dit gewas is ook heel goed. en wat zij beduiden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2