IEDWSBLAD voor bet Land van lensden in Altena, de Langstraat en de le. 3B92. Zaterdag 21 Juli. PASTILLES "Vreest geen examen Wie Oprisping INMAAKGLAZEN. Stoomhoutzagerg „De Linge." C. ROMEYN, Waterpoort, GORINCHEM. Auto-Garage, Tolsteeg. Hout- en Steenkolenhandel. HANDEL in LEDER en Schoenmakersfournituren. Groote Markt. Kerksteeg. O II I N H E tl. ZORG voor de TOEKOMST. Steriliseer ketels. I. C. MORTIER ZONEN, Kantoor: li-krist raat, t*orincliein. APOTHEKER BOOM Naainl. Venn. HlïïlIlCl's OrXAAEPOTRV. Levering van elk gewenscht merk. TELEFOONNUMMER 114. AGENT SCHAP van het Eenig Verkoopkantoor voor Nederland - van het Uheinisch-Westfalische Kohlen-Syndicat. - BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Onveiligheid, Aan het Hdbl. ontleenen wij de volgende Iberichten uit Duitschland. De onveiligheid op het platteland van iDuitschland neemt hand over hand toe en de strooptochten, waarbij vooral tuin- en veldvruchten worden geroofd, zijn legio. Daarom hebben de landbouwers van Wes telijk Duitschland thans allen een geweer met bajonnet en munitie thuis ontvangen met het bevel, dat zij zich onder leiding van daartoe aangewezen militairen moeten stellen, om zich in den wapenhandelte oefenen. Groepsgewijze moeten zij ver volgens 's nachts waken over de veld- en tuingewassen en daarbij zoo noodig een behoorlijke: gebruik maken van hun wapenen. Wie hierin te kort schieten, gaan naar het front. Voorwaar lang geen gemakkelijke taak en een zware straf voor deze meeste allen bejaarde landlieden. Schoeuendiefstal. Den laatsten tijd worden in tal van hotels der Duitsche steden de schoenen dei- logeergasten gestolen. Daardoor zaten deze personen 's ochtends in groote verlegenheid, daar nieuwe schoenen slechts tegen afgifte van een Bezugschein worden verkocht. Om in dit gebrek aan schoeisel te voorzien, heeft het Rijkskleedingcomité thans bepaald, dat een dergelijk Bezugschein mag worden afgegeven, indien voldoende bewijzen van diefstal kunnen gegeven worden. VAN genezen spoedig en zeker Hoofd pijn, Zenuw- en Schele Hoofdpijn. Verkrijgbaar uitsluitend in ge sloten flacons a 30 en 80 ct. per flacon in de meeste Apothe ken en Drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt na ont vangst van 40 of 90 ct. een fla con franco toegezonden door Firma A. M. BOOM, Arnhem. Om een konijntje Een Duitsch soldaat, die op keizerlijk bevel van het front naar de grenswacht onder Gronau was overgeplaatst, omdat zijn zeven broers reeds in den oorlog wa ren gesneuveld, meende in zijn vrijen tijd wel een konijntje te kunnen verschalken in de bosschen nahij onze grens. Maar hij had buiten den waard, d.w.z. buiten den Förster gerekend, aan wien de zorg over de bosschen en landerijen was toe vertrouwd. Toen de soldaat dan ook op heeterdaad bij zijn wilddieverij (sic.) be trapt werd, joeg de kranige (11) oppasser hem een kogel door zijn eene been, waar door dit lichaamsdeel verbrijzeld werd en moest worden afgezet. Eenige weken werd dit voorval zooveel mogelijk geheim gehou den, maar toen kwam het tragische geval aan 't licht. Er werd een onderzoek ten huize van den kranigen held ingesteld en met het geheel onverwachte resul taat, dat de volijverige speurder zelf een aartssmokkelaar was. In zijn huis bleken namelijk verborgen groote hoeveelheden allerhande smokkelwaar twee wagenvrach ten, die nu in beslag werden genomen. Thans bevindt bedoelde Förster zich in arrest en al zijn geld en geldswaardige papieren, enz. zijn maar vast in beslag genomen in afwachting van het zeker lang niet malsche vonnis, dat hem wacht. Want ook uit zijn boeken bleek, dat hij reeds heel wat smokkelwaar had verhandeld met een winst van zooveel honderden procent. Dat konijntje zal nu voor hem nog wel een staartje hebben. want er bestaat een middel, dat geheel bevrijdt van zenuwachtig heid, een middel, dat U kalm maakten kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtablet- ten, wetenschappelijk saamge- steld en beslist onschadelijk, ge nezen U van zenuwachtigheid. Per koker 60 ct., 3 kokers f 1.70 Bij Apoth. en alle Drogisten, verder verkrijgbaar bij (zie adres sen in dit blad onder advertentie >Bloedarmoede".) Een romantische vlucht. Tijdens de torpedeering van den motor- logger Timor, op zijn reis van Londen naar Rotterdam werd ook eene Engelsche jonge dame gered. Deze had zich aan boord verstopt zonder medeweten van den gezagvoerder. Over dit romantisch voorval vernam de berichtgever van het Handelsblad te IJraui- den nog eenige bijzonderheden, welke laten zien dat het meisje alles waagde om haar beminde te volgen. Reeds geruimen tijd had een opvarende van de in Gravesend liggende Nederlandsche zeilscheepjes kennis aan een Engelsche jonge dame van 21 lentes, welke geheel ouder loos was, eerst het vak van typiste uit oefende en daarna tramconductrice werd. Dikwijls werd de zeeman door het meisje aan boord opgezocht, zoodat zij eenig be grip kreeg van de toestanden aan boord van dergelijke vaartuigen. Nu bekend werd dat de bemanning van het schip, waartoe haar geliefde behoorde, zou wor den afgemonsterd, omdat het schip zou worden opgelegd, wijl het voorloopig toch niet mocht uitvaren, zon zij op een middel om naar Nederland te gaan. Langs den gewonen weg ging dit niet gemakkelijk, omdat zij geen reden voor haar afreis durfde opgeven Toevallig werd het bekend, dat de Ti- mor naar Nederland zou gaan en werd haar plan in een daad omgezet. Zij ver stopte zich in het kabelgat en hield zich daar goed verborgen. Of de bemanning op de hoogte was van haar tegenwoordigheid, weet men niet. Wie schetst dus de ver bazing van den kapitein, toen tijdens de beschieting plotseling een vrouw op dek kwam stuiven en plompverloren het eerst in de boot sprong. De kogel, welke het schip raakte, was niet ver van haar terechtgekomen. Door een toeval werd zij dus gered. Het eerste deel van haar plannen, een reis naar Holland, werd werkelijkheid. Wat het tweede deel, een huwelijk, betreft, zal het niet zoo gemakkelijk gaan, want zij werd door den Britschen consul dadelijk op transport gesteld naar Rotterdam, van waar zij naar Engeland zal terugkeeren. o De nieuwe Fransche belastingen. De Vossische Ztg. bespreekt de nieuwe Fransche belastingen, die naar het blad zegt, er toe moeten dienen om het steeds grooter wordende lek in de staatsbeurs te stoppen. Wij vinden bij voorbeeld een ver hooging der spoorweg- en binnenscheep- vaarttarieven, een beperking van de mili taire vrijstelling van porto en een verhoo ging der entréeprijzen in musea, die te zamen 450 millioen francs zullen afwerpen. De vermeerdering der heffingen op han delscontracten zal 450, een nieuwe erfe nisbelasting 40 millioen francs opleveren. Alles te zamen rekent de Staat op een in komsten vermeerdering van 1200 tot 1500 millioen francs. De oorlogswinstbelasting bedroeg tot heden 50%> ten deele 60°/0 in de toekomst zal zij tot 80% worden verhoogd. Van de betaling op geleverde waren heft de staat een zegel belasting van 1 per 1000. Inkoopen van particulieren, zoover het geen levensmiddelen, brand stoffen of andere dagelijksche behoeften betreft, worden met 50% belast, weelde artikelen met 10%. Alle erfenissen worden belast met een jaarlijksche heffing van 0.3%, ook als zij reeds zijn verbruikt. Deze belasting zal terugwerkende kracht hebben voor den ge- heelen oorlogstijd. Men hoopt op deze wij ze over elk der drie oorlogsjaren 14 mil- ioen frans te verkrijgen, binnen 30 jaar 270 millioen francs. Het broodrantsoen te Berlijn is tot op 1950 gram per week verhoogd, ,wat een vermeerdering van 350 gram per week be teekent. Een boos artikel van tic Höln. Ztg. De Kölnische Ztg. schrijft naar aanlei ding van het bericht, dat het Duitsche schip Norderney op een afstand van twee mijlen van de Nederlansche kust tot zin ken is gebrachtHet is een ongehoorde onbeschaamdheid, dat de Nederlandsche souvereiniteit en Neutraliteit nauwelijks nadat de Nederlandsche regeering ernstig geprotesteerd heeft wegens de kort gele den plaats gehad hebbende schending van de neutraliteit en de beschieting van de Nederlandsche kust, deze thans weer ge schonden werd. Blijkbaar schijnt Neder land thans aan de beurt te komen, nadat met Griekenland afgedaan (erledigt) is. De herhaling van de inbreuk op Hol- landsch gebied, de houding der Engelsche pers en de verbloemde aankondigingen in het Lagerhuis sluiten iedere verontschuldi ging van tevoren uit. Het gaat hier, even als bij Griekenland om een stelselmatig weloverlegd spel. Op de eerste schrede zullen spoedig verdere volgen. één koker hoofdpijntabletten koopt waarop de naam A. Mjinhardt - Zeist, ontbreekt, koopt namaak. Eisch daarom in Uw eigen be lang uitdrukkelijk een koker Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Bij Apoth. en alle Drogisten, verder verkrijgbaar bij zie adres sen in dit blad onder advertentie «Bloedarmoede"). (leen al tc verlokkelijke étalages. De «Dresdener Volkszeitung« meldt, dat de Handelsvereeniging te Teplitz-Schönau aan zijn leden de volgende karakteristieke circulaire heeft verzonden Den h.h. kooplieden wordt in hun eigen belang verzocht, hun artikelen in de éta lages niet meer zoodanig uit te stallen, dat bij de arme bevolking het verlangen opkomt ze te bezitten. De luidruchtige de monstraties in de laatste dagen en de boos aardige beschadiging van eigendom van een onzer leden manen tot voorzichtigheid en wij hebben stappen genomen om ver dere uitspattingen tegen te gaan. Wij ver zoeken daarom dringend levensmiddelen en andere artikelen, die slechts door de kooj krachtige klanten gevraagd worden in de naaste toekomst niet meer voor iedereen zichtbaar uit te stallen, maar hoogstens door opschriften bekend te maken welke arti- leri ontvangen zijn. Naar de Weensche »Zeit.« officieel ver neemt, zijn in den loop der vorige week de verblijfplaatsen voor geïnterneerden in geheel Oostenrijk opgeheven en ingetrok ken. Bijna 90 pet. zijn reeds in vrijheid gesteld. o Volgens bericht van de »Matin«, heeft de Fransche minister van Marine Lacaze zijn ontslag ingediend. o— Duitsche schepen over de Noordzee. Ondanks den Engelschen aanval der vorige week zijn, volgens de »Maasb.«, Zaterdagavond opnieuw eenige Duitsche schepen (4 uit den Waterweg en 1 uit IJmuiden) naar Scandinavische havens ver trokken. Uit Rusland. Naar de Matin uit St. Petersburg ver neemt heeft de Raad van Arbeiders opnieuw een vredesmotie aangenomen. Een Central News-telegram uit St. Pe tersburg meldt dat de raad een voorstel heeft aangenomen, waarin het ontslag van Broessilof wordt geëischt. Maagzuur - Maagpijn - Verstop ping. Gebruik Mijnhardt's Maag-tabletten. Per koker 60 ct. 3 kokers f 1.65. By Apoth. en Drogisten. Ver der verkrijgbaar (zie adressen in dit blad bij advertentie «Bloed armoede".) BINNENLAND. BFUANDRIJK BERICHT. Teneinde de landbouwers volledig in te lichten en te voorkomen, dat zij met den strafrechter om hun oogst in aanraking komen en gevaar loopen de zware straffen en hooge boeten der Distributiewet op zich te zien toegepast, heeft de Regeeringscom- missaris voor de Ryksinzameling in Noord- Brabant eene uiteenzetting aan de door hem benoemde Graancommissies toegezon den om die aan de 60.000 landbouwers in deze provincie uit te reiken. Onder het opschrift RIJKSGRAANINZAHELINU wordt opgaaf gevraagd van alle landerijen zoowel bouw- als grasland of de oogst al of niet verkocht is en dan aan wien in welke gemeenten zij zijn gelegen de totale 'opbrengstverbod ongedorschte granen en peulvruchten af te leverenze als voeder middel voor dieren te gebruiken; telkens opgeven wat en hoeveel gedorscht is en eindelijk ze te bezorgen waar het dooi den Regeerings-Commissaris wordt verlangd. Tegen overtreding zijn zware geldboeten en hechtenis bedreigd. De uiteenzetting, hierboven genoemd, eindigt met de volgende opgaaf De maximumprijzen door den Minister bepaald, zijn per 160 K.G. tarwe f 18.00 spelt f 16.50, rogge f 18.00, wintergerst en vierrijige zomergerst f 16.50, tweerijige zomergerst f 17.50, haver f 16.50, evene f 115.00, boekweit f 25.00 veldboonen f 21.00, erwten (gele, groene, grauwe) f 30.00, boonen (bruine, gele, witte) f30.00, kanariezaad f 28.00, kleiaardappe- len (levering najaar) f 6.00, zandaardap- pelen (levering najaar f 5.00.) Deze prij zen zijn voor goede kwaliteit, droog, markt- schoon geleverd ter plaats door den Re geerings-Commissaris aangewezen. Voor af wijkingen wordt korting toegepast. Bewaar- loon wordt gegeven voor granen, boekweit en kanariezaad vanaf 1 December en voor aardappelen vanaf 15 October, zoolang de Regeerings-Commissaris geen levering vraagt Dc ruiulvlccschdistributie. Onder voorzitterschap van den heer O. Vega werd deze week in »Krasnapolsky« een drukbezochte vergadering gehouden van vleeschhouwers, leden van de Ver. Samenwerking«, ter bespreking van de a.s. rundvleeschdistributie. In zijn inleidend woord zeide de voor zitter, dat volgens mededeeling van den directeur een koe van 400 pond 45 cent per pond zal kosten, dus f 180. Daarbij komt f 18 accijns en f5 diverse kosten; tezamen f 203. De Regeering zal 30 cent per K.G. toeslag geven, zoodat dé besteede prijs f 143 blijft. Spr. gaf vervolgens een opsomming van de winkelprijzen waarvoor- verkocht moet worden en kwam tot de conclusie dat daarbij geen winst te maken valt. Naar aanleiding van de mededeelingen van den voorzitter worden verschillende vragen gesteld. Of de distributie alleen in Amsterdam zal plaats hebben Neen, aldus de voorzitter, waarschijnlijk in het geheele land en zeker in de groote plaatsen. Of de distributie ook zal dienen ter voorziening in de behoefte aan pekelvleesch? Een broodje met pekelvleesch is altijd nog een zeker soort luxe, aldus de voor zitter. Waarschijnlijk dus niet. Moet men altijd een heel beest koopen? Ja, dat moet. De regeering zal alleen heele koeien distribueeren. De voethandel (een voet is een kwart koe) zullen de slagers onderling moeten regelen. Wel licht is hier een schoone taak voor de vakvereenigirig. Nadat nog eenige vragen werden gesteld, besloot de vergadering ten slotte het be stuur te machtigen alsnog aan den Minister een audiëntie te verzoeken om hem te vragen een algeheele wijziging te brengen in de voorgestelde maximumprijzen en een regeling te treffen voor degenen die alleen vierendeelen en voorbouten kunnen koopen. Zeer groote sorteering Schoenen voor Dames, Heeren en Kinderen, van de gewoonste tot de fijnste soorten. Speciale sorteering in Jongens Schoollaarzen, Overschoenen, (VSotor- en Fietskappen. Snelreparatie-ïnrichting. Ie KL Schoenwerk n. maat. fa <1 küH »Tf TOAMNmi Hoogstraat. GORINCHEM Vertegenwoordiger OPEL en HUDSON AUTOMOBIELEN EXCELSIOR, O. K. en READING STANDARD MOTORRIJWIELEN. FONGERS, BURGERS en RALEIGH RIJWIELEN. Verhuren van Automobielen, ouk tot vervoer van zieken. Vulcaniseeren van Autobanden. Laadinrichting voor Accumulatoren, Benzine, Olie en Banden voor Auto's en Motorrijwielen. TELEFOON INTERCOMM. No. 49. iUYOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5