NIEUWSBLAD voor het Land van fieusden en Altena, de Langstraat en de l. 3094. Zaterdag 4 Augustus. F. SCMEUDER k Z0M, IIEUSDEN. Rijwielen - Banden en Onderdeelen. Fabriek van Bedden en Matrassen. Uitputting der nieren Groote Emailleer- en Reparatie-Inrichting. SCHILDERIJEN Gazelle, Hima, Burgers, Germaan en Nederlandsche Kroon Rijwielen. i>jb:s z;oivi >ags gesloten. BEHOORENDE BIJ HET Het paard. en middelen tot voorkoming Een wijze tot voorkoming van uitput ting der nieren is het vermijden van kou vatten en dit is niet moeilijk. Leef in goed geventileerde kamers, blijf nooit in natte kleeren zitten en ga nooit zonder voorzorg van heete kamers in de kou. Anderen voorzorgen zijn lichaamsoefe ning, regelmatige slaap, geregelde ge woonten, geen te zwaar voedsel, genoeg zaam zuiver water en als dubbele beveili ging Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren in goeden staat te houden. De nieren hebben veel te lijden van een hardnekkige kou of plotseling kouvatten. Zij hebben dan extra veel vergiften af te scheiden, waarmede het bloed door de onregelmatige stoelgang en de gesloten huidporiën overladen wordt. Het is de taak der nieren om de ver giften uit het bloed te filtreeren en als zij er niet toe in staat zijn, wordt gij van kwaad tot erger. Urinezuur hoopt zich op en voegt er het zijne toe bij. Ontsteking van de nieren, rugpijn, niergruis, blaas- en urinekwalen, spit, niersteen, ischias, rheumatiek, waterzucht en ongeneeslijke graden van nierzwakte kunnen er het ge volg van zijn. Let bij het eerste teeken van nierzwakte op zorgelooze gewoonten en verander deze onmiddellijk. Geef de nieren de noo- dige hulp door haar te versterken en hee- len met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Het eenige, waarop Foster's Pillen aan spraak maken, is dat zij uitsluitend voor nier- en blaaskwalen dienen, niet voor iets anders. Op elke doos Foster's Rngpijn Nieren Pillen komt het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen voor. Verkrijgb. bij alle goede drogisten a f 1.75 p. doos of f 10.p. zes doozen. BUITENLAND. lit llusland. Volgens het Nowoje Wremja heeft Ke renski een brief van den kruiser Aworora ontvangen, welks bemanning den minister president mededeelt, dat hij vermoord zal worden, als hij jpiet voor het einde van de maand zijn post vrijwillig verlaten heeft. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft besloten de Armeniërs en Syriërs om wat zij van de Turken te lijden hebben gehad, te helpen door 300.000 dollar voor hen te bestemmen. Aldus seint Havas uit New-York. o De Italiaansche censuur heeft de publi catie der jongste verklaringen van den Duitschen rijkskanselier overFrankrijks oorlogsdoeleinden niet toegelaten, zoodat eenige bladen met groote witte plekken verschenen zijn. o Volgens de »Temps« is een munitie-depot te Mitry Clay in de lucht gevlogen. Na twee dagen was de brand nog niet gebluscht. Ondanks het optreden van de Parijsche brandweer kon men niet verhinderen, dat het vuur naar een berakken-kamp sloeg. De vlammen-lichtschijn der ontploffingen werd in Parijs, dat 25 K.M. verwijdert ligt, waargenomen. De Neue Freie Presse meldt, dat het totaal der oorlogskosten bij alle staten tot dusver Kr. 450.000.000.000 beloopt. o De burgemeester van Wandsworth, in Engeland, heeft een bijeenkomst belegd, waarop werd aangedrongen op vergelding voor de luchtaanvallen op Engeland. De oud-minister Samuel zei op die bijeenkomst, dat hij geloofde geheim te verklappen, als hij zeide, dat het het plan van de Engelsche regeering is, vergelding voor de luchtaan vallen toe te passen, en ze maatregelen neemt om met dezelfde manier van oorlog voering terug te slaan. Plotseling sterfgeval bij een paard. Op het abattoir te Utrecht werd een paard met afgesneden hals op een vee wagen binnengebracht met de mededeeling, dat het dier plotseling was gestorven. Het dier had te voren nog goed gewerkt, kwam thuis, begon te slingeren en viel, na een dertig passen te hebben gedaan, dood neder. De eigenaar verzocht, zoo mogelijk, nauwkeurig aan te geven waaraan de dood was toe te schrijven. Het was niet moei lijk hieraan te voldoen, want bij het openen der buikholte bleek hierin een groote hoe veelheid bloed aanwezig te zijn, welke bloeding was veroorzaakt door een scheur in de darmscheil-slagader, waarvan de wand ontstoken was en welkeslagader, even onder de plaats waar dezeuit de hoofdslagader de aorta) ontspringt, een sterke verwijding (aneurysma) vertoonde. In dit verwijde gedeelte was een klein bloedstolsel aanwezig en tusschen bloedstol- sel en slagaderwand waren eenige kleine wormpjes (juister de larven van een worm waarneembaar, welke de ontsteking van de darmscheilslagader bij het paard zoo dikwijls veroorzaakt en waaraan doodelijke z.g.n. wormkolieken zoo herhaaldelijk het gevolg zijn. Hoefnagel. Slachtpaarden. Voor de paardenslagers wordt het hoe langer hoe moeilijker paarden te bekomen en hunne winkels hier ter stede zijn dan ook dikwijls leeg, niet omdat er zoo vlug wordt verkocht, maar eenvoudig omdat er geen voorraad is. Alle paarden, welke nog maar even kunnen arbeiden, worden zoolang mogelijk gespaard. Het zijn dan thans ook bijna uitsluitend paarden met ongeneeslijke gebreken, welke alhier ter slachting komen Verleden week werden slechts twee geslacht, terwijl vóór den oorlog het aantal per week 20 stuks bedroeg. Een der twee was lijdende aan een etterige ontsteking van het linker sprongge wricht. Het gewrichtsvocht (synovia) vloeide rijkelijk uit den wond, aan de buitenzijde van het sprongge wricht gelegen, terwijl het gewricht heet en pijnlijk was Door den dierenarts, die het paard in behandeling had, Werd het onherstelbaar verklaard. Het andere paard was een 172-jarige ruin van het type tuigpaard, in zulke mate aan Engelsche ziekte (rachitis) lijdende, dat het wel nimmer voor eenigen arbeid geschikt zou worden. H. o u g o zeggen o//e krnderen a/s hun hoofd met i0 gewosschen wordt 6//?x verfrischt he er tijk. y VI doodt fevend onrein x II //?jf verzorgt het haar Voor schootgaande d kinderen onmisbaar/ 15 centen per doos voldoende voor Liter Verkrijgbaar bij SCHOUTEN en Fa. JASPERS, Wijk bij Heusden J. J. PAES te DussenW. v. HER WIJNEN te GiessenSCHOU TEN te AndelDE BOK, te NieuwendijkCORNET te Wer kendam v. IIELVOORT te Be- soijen. BINNENLAND. Gasrantsociicering. Het ligt, volgens de Ned.« in de be doeling van de Regeering ingaande 1 Oc tober voor het geheele land uniform vast te stellen een zeer matig gasrantsoen. De 'te verstrekken hoeveelheid gas per maand zou voor de kleine gezinnen nog ver beneden de 25 M3, moeten liggen. Vcctelling. De Staatsct. bevat het resultaat van de in de maanden Maart/April 1917 gehou den telling van het rundvee, de varkens en de schapen, Mede zijn opgenomen eenige cijfers, betrekking hebbende op de telling van de Mei/Juni 1910. In totaal bedroeg het aantal runderen in 1910: 2,06, 943, en in 1917 2,301, 532 het aantal schapen in 1910 483, 082 en in 1917: 520,265, en het aantal varkens in 1910: 1,259,844 en in 1917: 1,185,438. Dubbel droef. Te Hilversum heeft een kindje van 10 maanden van A. in de Irisstraat een em mer met kokend water omgetrokken, waardoor het deerlijk werd verbrand. Van den schrik viel de moeder flauw zij heeft de spraak verloren. Vadermoord. Op de Stoof, onder Gastel, heeft Zon dagavond de 17jari^e A. d. R. zijn vader een drietal messtekeh toegebracht, waardoor deze onmiddellijk werd gedood. Huiselijke oneeniglieid schijnt de oorzaak te zijn. Een belangrijke uitvinding. De »Limb. Koeriermaakt gewag van van een vinding van den heer Emile Ro mer, secretaris van het Burg. Armbestuur te Maastricht, bestaande uit speciale com- foren, waarop zou kunnen worden gebra den, gebakken en gekookt, ja zelfs strijk ijzers verhit zouden kunnen worden. Een «hoogstaande persoonlijkheid«, die de proefnemingen in het gesticht «Calva- riënberg« had bijgewoond, verzekerde het blad, «dat het hier een procédé betrof, dat ten algemeenen nutte zal strekken en een omwenteling zal brengen in de huis houdelijke en misschien ook wel in de industriëele economie van de naaste toe komst. Ook had hij vernomen, dat het procédé ter beschikking van onze Regeering was gesteld. De geperfectioneerde toestellen kunnen binnen eenige maanden in den handel ko men, doch worden voorloopig nog aan niemand ter bezichtiging gesteld. Wij hebben, zegt de «Limb. Koerier« ten slotte, de overtuiging gekregen, dat hier iets is gevonden, hetwelk niet alleen uitkomst zal brengen in den heerschenden kolen- en gasnood, bijzonder ten behoeve van de armsten onder onze medemenschen, doch ook voor de kleinindustrie hoogst nuttge toepassing zal kunnen vinden. o Nog 500 werklieden met ontslag bedreigd Bij Wilton's machinefabriek en scheeps werf te Rotterdam zijn behalve de reeds gemelde 200, nog 300 arbeiders opgezegd, zoodat in totaal 500 arbeiders werkloos zijn, zoo deelt de Tel. mede. Reeds is medegedeeld, dat in den loop van de ko mende week nog meer ontslagen zullen volgen en het aantal werkloozen dan op '700 gebracht wordt. Behalve gebrek aan werk voor de re- paratie-afdeeling is ook gebrek aan mate riaal oorzaak van dezen maatregel. Zware regens. Uit Amersfoort wordt gemeld dat vanaf Dinsdagavond 10 uur tot Woensdagmiddag 12 uur voortdurend een geweldig zware regen is gevallen, welke groote gedeelten van de stad en van de omstreken onder water heeft gezet. In de stad zijn vele huizen onder geloopen en verschillende straten staan blank. In den omtrek staan de wegen onder water. Op verschillende punten is het verkeer gestremd. Ook het spoorwegver keer is gedeeltelijk gestremd. De verbin ding Amersfoort-Kesteren was geheel ver broken doordat de Spoorlijn tusschen Amersfoort en Woudenberg is overstroomd; de verbinding tusschen Amersfoort en Utrecht kan nog slechts onderhouden worden over enkel spoor, door overstroo ming van de spoorbaan bij den kruising straatweg naar Soesterberg. Een kleine dronkaard. In een onzer kleine provinciestadjes - aldus het Hdbl. zag de politie zich verplicht, een man tijdelijk op te sluiten, wegens overtreding der Drankwet. De veldwachter nam den overtreder eenvoudig onder den arm, tot groot vermaak van het publiek. De opgebrachte was een dwerg, die vroeger bij Carré »werkte«. Zeer waarschijnlijk is dat het dwergje, dat de vorige maand met een circus in Heusden vertoefde. o Er zijn grenzen. Zaterdag en Zondag kwamen zoo vertelt het «Hbld.cc te Oldenzaal niet minder dan vier Engelsche, één Fransche en zeven Russische krijgsgevangenen over de grens, benevens twee Duitsche deser teurs. Met één dier Russen had precies op de grensscheiding een vermakelijk voorval plaats. Juist toen hij de grens wilde oversteken, werd hij door een Duit schen grenswachtsoldaat vastgegrepen. Er ontstond een worsteling. De Rus wierp zich op den grond en lag nu met het bovendeel van zijn lichaam in Nederland en met het andere gedeelte in Duitschland. Dit zag een Nederlandsche grenswachter. Hij snelde den Rus ter hulp, vatte hem bij de armen en trok. De Duitsche soldaat trok ook, maar in tegenovergestelde rich ting. De Rus was daardoor in een alles behalve benijdenswaardige positie gekomen. Maar de weikome hulp van den »011ander« bemerkende, begon hij uit alle macht te trappen, met het gevolg, dat de Neder landsche grenswacht hem buiten de ge vaarlijke zöne« kon trekken. Itcpaluigcn rijwielen-vervoer. Ten aanzien van rijwielen, vervoerd als bagage, gelden bij de spoorwegen de vol gende bepalingen Voorwerpen, welke geacht kunnen wor den tot de uitrusting van het rijwiel te behooren, kunnen daaraan bevestigd blijven en beleven niet afzonderlijk te worden bevracnuT Als zoodanig moeten worden beschouwd le. een regenjas, een gereedschaps- taschje, één lantaarn, een handpomp, een bel, een signaalhoorn 2e. bagagedragers, waa'raan mantels, portefeuilles, pakjes, kaarten enz. vastge maakt kunnen worden en welke of wel aan het stuur bevestigd zijn en niet meer dan 50 c.M. van de breedte daarvan in nemen, daarvóór en daarboven evenwel niet meer dan 10 c.M. uitsteken, of wel' boven het spatbord van het achterwiel zijn aangebracht mits de afmetingen niet meer zijn dan 40 c.M. (lengte) bij 15 c.M. (breedte) en bij 15 c.M. (hoogte) en overi gens toestellen, waar dan ook bevestigd, waarvan de hoogte de breedte en lengte niet meer dan 10 c.M. zijn 3e. een mandje met afmetingen van hoogstens 35 bij 20 en 20 c.M. bevestigd op het stuur of achter het zadel en spe ciaal bestemd voor kleine reisbenoodigheden. 4e. een platte frametasch van stof of van leder, bevestigd tusschen en blijvende binnen de slangen, welke het voorste en het achterste gedeelte van het rijwiel met elkaar verbinden. Daardoor vallen dus niet die door den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland geleverde tasschen, verdeeld in twee afzonderlijke afdeelingen welke aan weerskanten van het frame komen te hangen, doordat de tasch op de bovenste framestang wordt gelegd en met een riem aan het balhoofd wordt bevestigd. Dc toestand der boeren. Afgevaardigden van een dertigtal afdee lingen van den Overijselschen Boerenbond hebben te Almelo vergaderd, ter bespreking van den toestand, waarin de boeren zich tengevolge der huidige tijdsomstandigheden bevinden. De voornaamste grieven, welke ter tafel werden gebracht, zijn de volgende allen wenschten van het verbouwde graan i% H.L. per persoon te behouden om voor eigen gebruik brood te bakken, waarbij men controle bij boer, molenaar en bakker noodig oordeeldeuitgezonderd het zaai zaad, wilde men het verbouwde graan wel bereidwillig leveren, als men tegen geëven- redigde prijzen maar wat krachtvoer of maïs ontvangtvoor landbouwpaarden wenschte men een gelijk quantum graan of krachtvoer als voor bedrijfspaarden, daar de landbouwwerkzaamheden anders niet behoorlijk te verrichten zijnmen wenschte meer, geregelder en op korter termijn krachtvoer voor varkensfokkerij, zal deze niet tot een minimum dalen uitvoer of afslachting van vee is noodig, daar er te weinig hooi is, zoowel van stamboek als ander vee. Deze bezwaren zullen ter kennis van de regeering gebracht worden. Geïnterneerde officieren ontvlucht. Belgische officieren, welke niet hun eerewoord hebben gegeven, zijn in de kampen te Soesterberg geïnterneerd. Twee van hen wisten te ontsnappen. Een was door een val genoodzaakt terug te keerende andere werd achterhaald. Vier [stoomtreilers als verlórcu beschouwd. Men meldt uit IJmuiden Nu ook de stoomtreilers Ernestine Pau line als verloren beschouwd wordt, is het aantal gebleven stoomtreilers in 4 weken tot vier gestegen en zijn daarbij 40 Ne derlandsche visscherslieden omgekomen. Drie stoomtreilers met 33 opvarenden keerden niet terug. Van een vierde die door een mijn vernietigd is, zijn 7 opva renden omgekomen. Een betuiging van leedwezen. (Officieel.) Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt ons mede Den 3en Mei j.l. werd de Nederlandsche stoomtrawler «Koningin Emma« Sch. 417 aangehouden door den onder Duitsche prijsbemanning naar Emden varenden Ne- derlandschen stoomtrawler »Emma« IJM. 177. Van de »Emma« ging een Duitsch matroos als prijsbemanning op de «Koningin Emma» over, ten einde het schip naar een Duitsche haven op te brengen. Ten gevolge van verkeerde navigatie kwam de «Koningin Emma« echter binnen Neder- landsch gebied en geraakte nabij Terschel ling aan den grond. Door de binnenkomst binnen het Neder landsche rechtsgebied werd deze Neder landsche stoomtrawler vrij, terwijl de als prijsbemanning fungeerende matroos werd geïnterneerd. De Regeering heeft boven dien bij de Duitsche Regeering geprotes teerd tegen de onrechtmatige wijze waarop hier het prijsrecht was uitgeoefend, aan gezien het recht van aanhouding en op brenging uitsluitend aan oorlogsvaartuigen en niet aan een schip onder prijsbeman ning toekomt. In antwoord hierop heeft de Duitsche Regeering erkend dat de .opbrenging der «Koningin Emma« onrechtmatig was ge schied. Zij heeft over deze fout van hare zeestrijdkrachten haar oprecht leedwezen betnigd en zich bereid verklaard de ten gevolge der aanhouding en de stranding der «Koningin Emma« geleden schade te vergoeden. De Duitsche Regeering heeft daarbij de verzekering gegeven, dat alle noodige maatregelen zijn genomen teneinde een herhaling van zoodanig voorval te voorkomen. o Smokkelende veldwachters. Men meldt uit Zevenaar aan het »Hbld.« Twee veldwachters werden op den weg naar de Duitsche grens, toen zi zich in uniform daarheen begaven, aange houden en gevisiteerd. Daarbij moet eeru hoeveelheid chocolade te voorschijn zijn gekomen, blijkbaar verstopt om te smok kelen. Men begrijpt dat deze aangelegen heid hier groot opzien baart. Magazijnen van Dekens, Ledikanten, Meubels, Spiegels, Schilderijen, Cocos, Stoelen, Kasten, tafels en volledige Slaapkamer-ameublementen. (uit de hand geschilderd) op TEGEL, op PANEEL of op DOEK met EIKENHOUTEN, GOUDEN of ZWARTE lijsten, rijke keuze, prachtige Landschappen (echte kunst) vanaf f 2.70 tot f 19,25. Iedereen wordt tot vrijen toegang aan onze magazijnen, beleefd uitgenoodigd. F. SCHREUDER EN ZONEN. Ondergeteekende is ondanks de moeilijke omstandigheden in staat aan zeer billijke prijzen te leveren de bekende Alle Nederlandsch Fabrikaat. Aanbevelend, N.B. Verkrijgbaar broedeieren van prima witte Leghorn. BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5