bijeenkomsten belegd en ook onder de mililitairen begint een verlangen naar vrede hoe langer zoo meer op te komen. Zoo schreef een luitenant j>Ik schrijf dezen brief, mij wel bewust dat ik het militaire gezag tekort doe, omdat ik geloof dat de oorlog opzettelijk wordt verlengd, door wie de macht hebben er een einde aan te maken. Ik ben sol daat en ben overtuigd, in het belang van de soldaten te handelen. Ik geloof, dat deze oorlog, waarin ik mij heb begeven als zijnde een verdedigings- en bevrijdings oorlog, een aanvals- en veroveringsoorlog is geworden. Ik ben van meening, dat het doel waarvoor ik en myn kameraden in den oorlog trokken, zoo duidelijk vast gesteld had moeten worden, dat het on mogelijk was geweest het te veranderen. Was dat geschied, dan was het doel, dat ons in den oorlog bracht, nu door onder handelingen te verkrijgen. Ik heb het lijden van de troepen gezien en gedragen. Ik kan niet langer medeplichtig zijn aan verlenging van dat lijden, aan iets dat ik voor slecht en onrechtmatig houd. Hoewel deze officier volgens zijn vrien den alles behalve zenuwzwak was, werd hij naar een sanatorium voor zenuwzieke officieren gezonden. Op het westelijk gevechtsterrein, in Vlaanderen, is, mede door de zware regen buien, de actie gering geweest in de laatste dagen. Vanuit Berlijn wordt bericht dat de Engelschen met hun offensief van 31 Juli vèr strekkende plannen hadden. 14 divisies waren in het vuur gebracht en bovendien stonden nog 2 divisies ruiters gereed om van de successen partij te trekken. De Engelschen werden door een Fran- sche divisie gesteund. De aanvallen kwa men in drie stormgolven los acht tanks zouden voor elke divisie den weg banen, maar een groot aantal van deze gepant serde auto's werd reeds voor den aanval door ons geschutvuur buiten gevecht gesteld en bij den aanval werd nog een aantal in elkaar geschoten. Achter elke divisie stonden ongeveer 4 eskadrons ruiterij klaar om bij een doorbraak in het terrein achter onze linies te opereeren. Bij de volslagen mislukking van de infanterieaanvallen, die tegen onze linies te pletter liepen, is het meerendeel van deze eskadrons niet eens in actie geweest. Het slagveld was bezaaid met duizenden gesneuvelden. Zoowel van Engelsche als van Duitsche zijde zegt men dat de lijken stapelsgewijze op elkaar gehoopt lagen. En dat gaat nu maar voort. Na enkele dagen of weken van rust en voorbereiding wordt hier de strijd natuurlijk weer even ver bitterd voortgezet. Het schijnt dat de En gelsche vloot van plan is gelijktijdig met het leger te velde den vijand aan te grij pen. Het behoeft ons dan niet te verwon deren wanneer wij spoedig vernemen dat de Vlaamsche kust van uit zee gebombar deerd wordt. De Engelsche admiraliteit heeft eenigszins te verstaan gegeven, dat de versperringsmaatregelen in de Noordzee, waarmee zij onze scheepvaart zoo leelijk dwars zit, een voorloopig karakter droegen. Moeten zij soms dienen om de flank op zee te dekken, als de Engelsche vloot aan de operaties tegen de Vlaamsche kust mee gaat doen? De Engelschen moeten in den laatsten tijd hoogst zonderlinge schepen gebouwd hebben, waarover een medewerker van de Manchester Guardian onlangs iets medegedeeld heeft, teen hij met den koning de Hush en de Hush Hush (zoo noemen de Engelsche matrozen de nieuwe typen) bezocht. Hoewel men uit zijn beschrijving niet veel wijzer werd, schijnen het toch oorlogsbodems te zijn, waarin men groote offensieve kracht heeft willen ophoopen, zoo iets als drijvende batterijen. In het Oosten rukken de Centralen steeds verder op en de Russen terug, 't Is er als een krijgertje spelen. Maar de Russen laten zich niet makkelijk vangen. Het moreel hunner troepen moet nog zóó slecht niet zijn. Want een volkomen gedemorali seerd leger is tot een geregelden terugtocht niet in staat. Het verlies dat zij aan land bezit geleden hebben is echter wel groot. Zoo goed als het geheele Oostenrijksche gebied is van Russchen gezuiverd. Dat is natuurlijk een leelijk ding voor de toekomst, want als het eenmaal tot vrede komt, wordt er rekening gehouden met de dingen zooals ze zijn en niet zooals ze we! hadden kunnen zijn. In ieder geval zullen de Rus sische staatslieden die toch tegen annexatie waren, zich indien de toestand blijft gelijk die nu is, het hoofd niet hebben te breken over de vraag welk stuk land zij zullen inpalmen van de Centralen. De vorige week bereikte ons het bericht Kerenski heeft ontslag aangevraagd maai de voorloopige regeering weigerde het. En nu melden de telegrammen Kerenskie zal tot dictator worden d. w. z. hij zal met een onbeperkt gezag bekleed geworden. Dat moest er wel van komen. De teugel loosheid en bandeloosheid die al meer om zich heengrijpt in Rusland kan op geen andere wijze bezworen worden dan dat een krachtige persoonlijkheid (en dat is Kerenski) het volk tot rust en eensgezind heid dwingt. Wanneer men hem vrijheid van handelen laat is het niet onmogelijk dat Rusland binnenkort nog van zich spre ken doet. In Duitschland en Pruisen zijn weer ministerieele veranderingen losgekomen. Van groot belang schijnt het te zijn (vol gens een ingezonden schrijven in de N. R. C.) dat Freiherr von Kühlmann benoemd is tot staatssecretaris van buitenlandsche zaken. Met deze benoeming toch heeft de vrijzinnige strooming in de Duitsche poli tiek eene zege behaald op de Conservatieve elementen, waarvan de beteekenis niet mag worden onderschat. Von Kühlmann heeft Reventlow, een zijner tegenstanders den onbeperkte duikbootoorlog met alle energie bestreden en tijdens zijn gezantschap in Den Haag, heeft hij zelfs niet geaarzeld een oorlog met Nederland in uitzicht te stellen, voor het geval de Duitsche regeering de on beperkte duikbootpolitiek zou aanvaarden. Hij heeft ook steeds naar een overleg met Engeland gestreefd, en zou zich zelfs heb ben laten ontvallen, dat indien hij in de laatste Juli-dagen van 1914 te Londen ware geweest, de oorlog had kunnen worden voorkomen. De heer Reventlow vindt hem dan ook allerminst een geschikt can- didaat zooals men kan begrijpen. De Al- Duitschers zouden niets liever gezien heb ben, dan dat de zoo bij uitstek gewichti ge post van staatssecretaris voor buiten landsche zaken zou zijn toevertrouwd, aan een van die geëxalteerde politieke figuren, die terwille van een dwazen Waan Duitsch land gebracht hebben in dien jammerlij ken staat van vereenzaming, waarin het zich thans bevindt. En daarom is de be noeming van den heer von Kühlmann een zeer bevredigend feit voor allen, die in Duitschland nog iets rfaeer zien dan een land van roofzuchtige schurken, die inte gendeel het Duitsche volk lief hebben om zijne vele voortreffelijke hoedanigheden. Na Siam heeft ook China Duitschland den oorlog verklaard, gelijk men weet. Wanneer men bedenkt hoe ruw en ontac tisch Duitschland menigmaal in China is opgetreden, is het wel verklaarbaar dat dit land eindelijk is bezweken voor den druk die de geallieerden er op uitgeoefend hebben. De deelname van de langstaartenaan den wereldstrijd zal echter geen bizonderen invloed uitoefenen op den loop der dingen. buitenland. De handel met de neutralen. De correspondent van de ^Associated Press« te Washington seint dat de neu trale staten in de »Export Councik in Amerika binnenkort een overeenkomst zullen aangaan voor het verschepen van levensmiddelen, onder waarborg, dat daar van niets naar Duitschland wordt uitge voerd. Verschillende neutrale staten hebben reeds bericht gezonden, dat zij hetgeen door Amerika gezonden wordt, niet naar Duitschland zullen uitvoeren en dat de goederen ook niet gebruikt zullen worden om naar Duitschland gezonden levensmid delen te vervangen. Het departement van buitenlandsche zaken heeft de regeering dier landen er op gewezen, dat de Ver- eenigde Staten het als hun eerste plicht beschouwen den bondgenooten van alles te voorzien en dat de neutralen dientengevolge slechts het allernoodzakelijkste zullen ont vangen en alleen die dingen, waarvoor zij zelf niet kunnen zorgen. In dit verband werd den neutralen verzocht, op te geven wat zij aan eiwit, vet en koolhydraten noodig hebben, zoodat hun gebruik per hoofd kan berekend worden. o Dienstweigering. Stockholm, 5 Aug. »Politiken« ontleent aan het Amerikaansche partijblad sSvenska Sozialistencc de mededeeling, dat de arbei ders in de Vereenigde Staten bij duizenden weigeren zich voor den militairen dienst te laten inschrijven. Speciaal de Zweedsch Amerikanen te Rockford hebben zich hard nekkig daartegen verzet. Op den dag van de inschrijving was een groot aantal weer- plichtigen niet aan het bureau verschenen. Toen de regeering verschillende mannen liet arresteeren, trokken de overigen in een lange rij vrijwillig naar de stedelijke gevangenis, waar men hen inderdaad ar resteerde. Voor de gezinshoofden onder de gevan genen brengen de socialistische clubs geld bijeen. Dc Zwitscrsche graanoogst in beslag genomen. De Zwitsersche Bondsraad heeft beslo ten den binnenlandschen graanoogst in beslag te nemen. Uitgesloten zijn de hoeveelheden, die de producent voor eigen gebruik noodig heeft, alsmede het noodige zaaigraan. Deze maatregel houdt verband met de moeielijkheden bij het betrekken van buitenlandsch graan, die door de be perking van den graanuitvoer uit de Ver eenigde Staten naar de neutrale landen belangrijk verscherpt zijn. De eigen graan- productie is slechts gering. Het land is steeds op den invoer van tarwe en ande re graanproducten aangewezen. In vre destijd betrok Zwitserland jaarlijks voor ruim fr. 120 millioen graan uit het bui tenland. De lcvensmiddelciiroorraatl. Volgens een telegram van onzen corres pondent te Stockholm, wordt in Russissche bladen meegedeeld, dat de Raad van Ar beiders en soldaten een onderzoek instelde naar de levensmiddelen voorraden. Het bleek, dat Petrograd nog maar voldoende levensmiddelen heeft voor drie, Moskou voor twee, de troepen aan het front voor vijf weken. Hdbl. Huwelijksadvertentie naar de eischen des tijds. In een in de Rijnprovincie verschijnend blad, zoekt 'n naar een man uitziende jon- gedochter, door het volgende verlokkelijke aanbod een echtgenoot te veroveren »Ik heb 14 kippen, een wijnpers, zes varkens, 4 koeien in de wei, 2 hammen en groote gerookte worsten in den schoorsteen, een blinde moeder, die spinnen en weven kan, een kleinen wijnberg, 25 kerse-, 14 ap pel en 10 pruimeboomen, eigen gespon nen linnen en eigen gepersten wijn. Bo vendien bezit ik een piano en een cither. Invaliden, die nog eenigen arbeid op veld of erf kunnen verrichten, eerlijk van ka rakter zijn, en op deze advertentie wen- schen te reflecteeren, gelieven inlichtingen omtrent zich zelf te zenden onder num mer. enz.« De Ëngelsche aardappeloogst iu gevaar. De Daily News vertelt, dat een groot gedeelte van den oogst van vroege aardap pelen in Engeland verwoest is door een ziekte, die zich uit het zuiden van Enge land over het geheele land heeft verbreid. De regeering tracht nog -door het bespui ten der aardappelen met een of andere vloeistof de late aardappels te redden. binnenland. Te hoog gasverbruik. De Rijks-Kolendistributie deelt mede, dat door de gasfabrieken in Nederland gedu rende de maand Juli 1917 mocht worden verbruikt 25,300,000 kubieke Meter gas en dat is verbruikt 28,180,000 kubieke Meter gas derhalve heeft een overschrij ding plaats gehad van 2,880,000 kubieke Meter gas. Deze overschrijding moet in Augustus 1917 worden ingehaald door de gasfabrieken die in Juli te veel hebben gebruikt. Dit zijn de gasfabrieken te Aalten, Alk maar, Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Bergen-op-Zoom, Beverwijk, Boskoop, Brielle, Bussum, Coevorden, Cu- lemborg, Delft, Deventer, Dieren, Doesburg, Doetinchem, Ede, Egmond, Enkhuizen, En schede, Goes, Goor, Gorinchem, Gorredijk, Gouda, 's Gravenhage, Haarlem, Harlingen, Hattem, Heemstede, Hellevoetsluis, Henge lo, 's Hertogenbosch, Hillegom, Hilversum, Hoogezand, Huizen, Huizem, Hulst, Joure, Kampen, Katwijk, Kerkerade, Leeuwarden, Leidschendam, Lemmer, Lochem, Maarssen, Maassluis, Maastricht, N. Niedorp, Noord- wijk, Numansdorp, Nijkerk, Oisterwijk, Oosterbeek, Oosterhout, Oostzaan, Oss, Oudewater, Purmerend, Raalte, Renkum, Roosendaal, De Rijp, Sappemeer, Schoon hoven, Schoten, Sittard, Stadskanaal, Steen- wijk, Tiel, Tilburg, Uithuizen, Utrecht, Veghel, Velp, Venlo, Venraay, Vlissingen, Voorburg, Vught, Watergraafsmeer, Weert, Weesp, Wemeldinge, Winterswijk, Yerseke, Zaandam, Zeist, Zierikzee, Zwolle. Elke gasfabriek moet in Augustus inha len, wat in Juli te veel heeft verbruikt. Voor Augustus is door de Rijks Kolendis- tributie aan alle gasfabrieken in totaal toe gestaan 26,983,000 kubieke meter gas. Basis van het gasverbruik is voor beide maanden maximum 38 kubieke meter per aansluiting. (Onder deze opgaaf is gelukkig Heusden niet vermeld). De llilvcrsiimschc tapijtindustrie. Behalve de firma G. de Wit en Co. zullen ook de andere tapytfabrikanten, door den kolennood gedwongen, hun bedrijf stopzetten. De vereeniging dier fabriekanten zal voorloopig 70 percent van het loon uitkeeren, terwijl aan den gemeenteraad om financieelen steun zal worden verzocht. Ook zal bij het Hilv. Steuncomité worden aangeklopt. Kolciibcsparing. Het Rijkskolenbureau heeft aan verschil lende stoomtramweg-maatschappijen een dringend telegram gezonden, waarin mede gedeeld wor.dt, dat op de brandstof in Augustus ten minste 25 pet. van het ver bruik over Juli moet worden bespaard. o Overvloed en gebrek. Die twee liggen, wat ons land en onze koloniën betreft, door een wijde zee van elkaar gescheiden. Onze koopvaardijvloot is tot werkeloosheid gedoemd en in Indië stapelen de producten zich op. Van den tabaksoogst 1916 wachten nog 500.000 pakken Java en 120.000 pakken Sumatra op verscheping. Duurt het nog langer, dan wordt de tabak door worm aangetast. En er ligt voor een waarde van 50 milli oen gulden. Van koffie wordt het overgroote gedeelte door de bepalingen van de N. O. T. terug gehouden. Van thee is afscheep naar Engeland niet meer mogelijk. Enorme hoeveelheden suiker worden buitendien noodgedwongen teruggehouden. De nieuwe tabakoogst is aanstaande, die van koffie en thee is reeds in vollen gang. o Een zuiuigheidsketeltje. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Wij hebben heden een demonstratie bij gewoond met een waterketeltje, waarin zonder gas, electriciteit, spiritus, enz. in een minimum van tijd water kan verwarmd worden. Twee kegelvormige buizen, die evenwijdig aan elkaar loopen, bieden ruimte voor een liter water. Het middengedeelte is hol gelaten, terwijl bovenaan eveneens ruimte is om zuurstof tot het verbrandings product te voegen. Als brandstof kan dienen papier, een oude courant, als anderszins, die onder het keteltje wordt aangestoken en wanneer die is opgebrand het water heeft doen koken. De door ons bijgewoonde proef slaagde. Aardappelen uit schillen. Een tuinman te Murmerwoude (Fr.) pootte dit jaar dikke aardappelschillen, met de spruitgaten erin, inplaats van heele aardappelen. Hij is nu met den oogst aan gevangen, die heel goed is. Deze gelukte proef kan aanleiding geven tot groote be sparing van het vleesch van aardappelen. o Spoedige vrede De visscherij-Ct. betoogt, dat, waar onze visschersschepen voortdurend in den grond worden geschoten, er niets anders op zit, .dan de visscherij te beëindigen. Het blad doet dan de volgende belang rijke mededeelingen met betrekking tot een spoedig te verwachten vrede Wie weet hoe spoedig er vrede is Alles wijst er op. Juist heden lazen we een schrijven van een groot fabrikant uit Duitschland, iemand van zoo hoog aanzien, dat de Duitsche keizer hem persoonlijk bezocht, waarin werd gemeld, dat de vrede spoedig kan worden verwacht. De vorige week verklaarde een ander, zéér invloedrijk Duitscher (we mogen dien niet nader aanduiden), dat Duitschland geen winter-oorlogscampagne beginnen wil, want dat het land die niet doorkomt. o Een familiedrama. Een drama heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag afgespeeld in de woning van den heer P. J. Veraar, Prinsengracht 830 te Amsterdam. Toen de heer V. thuis kwam, vond hij zijn vrouw, van wie hij bezig is te scheiden, te bed. Plotseling klonk een revolverschot. Een 15jarige zoon, die tusschenbeide kwam, werd door een tweede schot in de borst gewond. De eerste kogel had de vrouw in de hand en daarna in den arm getroffen, De dader richtte toen het wapen tegen zichzelf en wondde zich licht. An dere huisgenooten hadden inmiddels hulp geroepen. De jongen was ernstig verwond. Nadat hij voorloopig door den Geneeskundigen Dienst was verbonden, werd hij in beden- kelijken toestand naar het gasthuis gebracht waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Ook de vrouw werd daar ver bonden. De dader is door de politie in verzekerde bewaring gesteld. Ueïiiteriieerdeii ontsnapt. Zondagavond omstreeks 8 uur zijn 33 geïnterneerden uit het kamp te Bergen ontsnapt. Zij hadden achter de keuken een klein poortje opengebroken. Door de wacht, die onmiddellijk werd gealarmeerd, is ge schoten, doch niemand werd getroffen. Later in den avond zijn 29 van de ont vluchten in de omgeving van Bergen aan gehouden. Deze geïnterneerden zijn deserteurs (voor namelijk Duitsche en Russische), die, na te zijn vrijgelaten, het de politie lastig maakten en daarom in het kamp te werk werden gesteld. o Vreemde vliegtuigen. Zondagavond passeerden twee water vliegtuigen in oostelijke richting benoorden het eiland Vlieland. De steenkoleninvoer uit Duitschland. Naar wij vernemen is vanaf heden het aantal treinen, dat vanuit Duitschland steen kolen in ons land iuvoert en dat zooals men zich herinnert, met ingang van 1 Augustus was beperkt, weder met één vermeerderd. De vrijgelaten Duitsche duikboot. De door onze regeering vrijgelaten Duit sche duikboot U 30 is gisterenmiddag te IJmuiden aangekomen, In afwachting van haar vertrek kreeg zij ligging in de oude sluis. Petroleum. In verband met den slechten aanvoer van petroleum zal de distributie voor particulieren van 50 op 40 pet. worden teruggebracht. o Plaatijzer. Volgens een particulier bericht uit Ber lijn is door de Duitsche autoriteiten uit voervergunning verleend voor een groote partij plaatijzer dunner dan 5 m.M- Aan dun plaatijzer bestaat hier te lande drin gend behoefte. Duitsch vliegtuig geland. Een Duitsch vliegtuig is tengevolge van een defect aan den motor op Ameland ge land. De twee inzittenden zijn geïnterneerd en de machine is voorloopig naar Nes ge bracht. Beter. Met ingang van 6 Augustus is voor boter een maximum kleinhandelprijs vastgesteld van fl.30 per pond. Eieren. Voor elke 100 eieren, waarvoor deze week consent tot uitvoer wordt afgegeven, moeten er 70 worden beschikbaar gesteld. Aardappelen. Van heden af moet de geheele aanvoer vroege aardappelen voor het binnenland worden geveild. Aangezien de uitvoer van de bewaar- bare aardappelen reeds verboden was, zal nu geen enkele aardappel meer de grens overgaan. RECLAME. Akker's vinding. (Aan het Ned. Weekblad v. d. Handel in Kruidenierswaren, enz. ontleenen wij) Reeds eerder vestigden wij de aandacht erop, hoe door den Europeeschen oorlog voor de Nederlandsche Industrie nieuwe toestanden worden geschapen. Wanneer we op alle verschijnselen acht geven, moe ten wij wel tot de gevolgtrekking komen, dat de beteekenis en de invloed van den buiten onze grenzen woedenden krijg op den stand onzer zaken niet slechts voor het oogenblik, maar ook in de toekomst blijvend moeten inwerken. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de verwachtingen derzulken, die dezen ontwikkelingsgang te juister tijd zullen weten te begrypen, niet zullen worden beschaamd. Bestaande onder nemingen hebben zich uitgebreid, hebben zich reeds op de toekomst voorbereid door hun kracht te vergrooten. In dit verband richten we onze blikken naar de firma L, I. Akker te Rotterdam. Deze fabriek van pharmaceutische producten heeft zich in den loop der jaren geleidelijk tot een be drijf gevormd, waarvan de beteekenis niet mag worden onderschat. Bedenken wij, dat de bestrijding van hoofdzeer, vooral onder de minder rijkelijk bedeelde klasse nog veel te wenschen laat, niet slechts ten plattelande, doch ook in de steden, dan vinden wij naast onwetenheid, dat de oor zaak hiervan moet worden gezocht in onwil en traagheid. Evenwel zijn er nog tal van menschen, wien het aan de middelen ont breekt de nu zoo schaarsche hoofd-eau de cologne te koopen. Met dit feit voor oogen heeft zich de firma toegelegd een nieuwe vinding te doen op het gebied van hoofdreiniging en brengt het reinigings poeder »Lax« met succes in den handel. o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2