De weg der gezondheid. Vergeten vrouwen meenden in de lykjes' 'stellig hunne kinde ren te herkennen. Het is toch een onrustbarend teeken, dat moeders zoo onverschillig worden voor hun kinderen. Onze vrouwen zitten al in dui zend angsten, wanneer hun kleuters een uurtje zoek zijn en met die Duitsche vrou wen zal het vroeger ook wel niet anders geweest zijn. Doch zorg en nood schijnen bezig te zijn het gevoel af te stompen. Het moet wel heel donker en bodemloos wanhopig zijn in een vrouwengemoed als een moeder zoo weinig zich meer bekom mert om haar kroost. Wanneer men ongesteld is, is het niet voldoende te willen genezen om de gezond heid terug te krijgen. Deze redeneering dient in het bizonder voor de vele personen die, zonder recht ziek te zijn, zich voortdurend in een slech ten gezondheidstoestand bevinden. Over maat van arbeid, lichamelijke vermoeienis sen, zorgen, ongestadig weer, brengen een vertraging der functies te weeg en roepen verschillende troebelen te voorschijn die het organisme doen slijten en de krachten uitputten. In die gevallen altijddoor ver sterkende middelen te nemen, zich, meestal uit zich zelf, een saamgestelden leefregel op te leggen, heeft zeer dikwijls geen an dere resultaten dan den algemeenen toe stand te verergeren. Laten toch allen die zich in deze wei nige regelen herkennen, inzien dat om de gezondheid weer te vinden, dat er vóór alles op aankomt voedsel en kracht te be zorgen aan de twee elementen die het lichaamsevenwicht verzekeren, namelijk het bloed en de zenuwen, en bij de te volgen behandeling daarmee rekening te houden, dat het belangrijk is het reeds verzwakte organisme niet te overspannen. Dit brengt er ons toe te spreken over de Pink Pillen, die sedert lang bekend zijn als het middel bij uitnemendheid geschikt voor de zwakke gestellen der bloedarmen, der zenuwlijders, der uitgeputten. De Pink Pillen, welker krachtdadigheid inderdaad zoo belangrijk is in de behandeling der aandoeningen van het bloed en der nieren, geven in weinig tijd aan de verzwakte lichamen de uitge putte krachten terug. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Om streken bij G. Malingré, drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. BUITENLAND. Arrestatie van samenzweerders tegen Kerenski STOCKHOLM. (Eigen bericht). Te Pe- trograd zijn drie lieden gearresteerd, die Kerenski wilden vermoorden. Zij behooren tot een geheim genootschap dat den moord op Kerenski ten doel heeft. Een der ge arresteerden verklaarde dat ze bolspeviki waren, maar de «Roeskoje Slowo«, die den bolsjeviki-vijanden gezind is, erkent toch dat de gearresteerden geen bolsjeviki zijn, maar provocateurs. Een van hen zou zelfs den bekend agent van de Ochrana (de organistatie der geheime politie onder het oude regime) zijn. Hdbl. BINNENLAND. Diefstallen te Rotterdam. De recherche heeft daar ter stede een 19jarige Duitsche dienstbode A. N. aan gehouden, die zich in Februari te Coblenz aan Diefstal van 2500 en een spaarbank boekje, waarop 5500 mark staat inge schreven, heeft schuldig gemaakt. De Duitsche regeering heeft haar uitlevering aangevraagd. In de tweede Lombardstraat is van een koopman van buiten f 4000 aan bankpapier gestolen. Een man en twee vrouwen in die straat zijn aangehouden. Het gestolen bankpapier werd in hun bezit niet gevon den. Vier smokkelaars verdronken. Men meldt uit Boxmeer, d.d. 8 Aug. Een diep treurig ongeval had hier heden nacht circa 1 uur plaats. Eenige smok kelaars wilden in een roeibootje de Maas oversteken en namen daarin met zes per sonen plaats. Midden in de rivier zonk het bootje door lekkage of overbevrachting met het rampzalig gevolg dat vier personen, allen huisvaders, jammerlijk verdronken, terwijl twee zich wisten te redden. Uit Gennep wordt nog gemeld d.d. 8 Augustus Hedenmorgen werd uit de Maas te Heyen opgevischt een z.g. onderzeeër waarin zich een partij zeep, kwatta en peper be vond. Men vermoedde, dat de vervoerders waren omgekomen, wat bewaarheid werd. Het is mogen gelukken reeds 2 personen op te visschen, gemaamd Linders, de een is vader van 7 kinderen, de andere was pas voor 6 weken, gehuwd, beiden waren afkomstig uit Boxmeer. o Duitsch vliegtuig boven Eindhoven. Woensdagmorgen is boven Eindhoven en omstreken een vreemd vliegtuig waarge nomen. Het vliegtuig dat blijkens het zwarte kruis op den vleugel, van Duitsche nationaliteit was, vloog op geringe hoogte boven de Philips-fabrieken, kruiste boven de stad en verdween daarna in Z.O. rich ting. Brandstoffen voor zieken. Dr. Sikkel machtigde mede te deelen, dat de regeling inzake beschikbaarstelling van een geringen bijslag kolen, ten be hoeve van zieken in den komenden winter, door den Nederlandschen Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst met de Rijks- kolendistributie getroffen wordt en in ont werp gereed is. De groote moeilijkheden, die zulk een regeling ongetwijfeld oplevert, uit den weg te gaan, door haar af te wij zen, zooals Dr. Knegtering uit Vianen wil, zou voor de zieken zeer te betreuren zijn. Men wachte met zijn oordeel totdat men het ontwerp der regeling voor zich heeft. Ontginning voor werkloozen. In de gemeente Opsterland is onder het dorp Siegerswoude ruim 200 H.A. heide veld door Rotterdamsche heeren aangekocht om ontgonnen te worden. Ruim 50 ar beiders zijn daarme begonnen. Nu er al werkloosheid heerschte, is dit voor de ar beiders een uitkomst. Naar zee terug. De Duitsche duikboot U.B. 30 (welke door de Intern. Commissie is vrijgelaten) ging, begeleid door de torpedebooten G. 15 en G. 16 hedenmorgen om 7 uur in zee. Ontrouw bediende. Op aanwijzing van twee burgers is door twee agenten te Amsterdam aangehouden een 22-jarig kantoorbediende, verdacht van diefstal van f 3985 te 's-Hertogenbosch gepleegd. Overreden. Even buiten Bolsward werd eene, tot nog toe onbekende vrouw, die als bede laarster langs de straat liep, door den tram overreden. Niettegenstaande het heftig belgerinkel en geschreeuw van den machins bleef zij zich tusschen de ralis bewegen en werd door de machine gegrepen. De on gelukkige was op slag dood. Schelmstuk te Yiissingcii. Te Vlissingen werd een 13-jarig meisje vermist. Men vreesde dat het was mee gelokt in de woning van een schepeling op het eiland, wiens vrouw en kinderen af wezig waren. De politie stelde een onder zoek in, doch het meisje werd niet gevon den. De geruchten hielden evenwel aan Des nachts deed de politie onverwachts een inval en vond werkelijk het meisje. De schepeling, die zich aan zedenmisdrijf had schuldig gemaakt, legde een volledige bekentenis af. Het meisje werd aan de radelooze ouders teruggegeven. o Aangehouden. Door de politie te Bussum zijn aange houden twee jongens van 16 jaar, beiden uit Naarden, verdacht van diefstallen van portemonnaies, ten nadeele van badgasten aan het strand te Valkeveen. De jongens hebben bekend. Deiiuciiliout als brandhout. Uit een arikel over dit onderwerp nemen we het slot over, waarvan de gebruikers goed zullen doen nota te nemen Om nu nog iets over het dennnenhout te zeggen, dat wij noodgedwongen toch wel zullen moeten stoken, het volgende dennenhout geeft een sterk roetende vlam, zoodat er veel aanslag in de rookkanalen ontstaat, met groot gevaar voor schoor steenbranden. Wie dus dennenhout moet stoken, mag wel geregeld zijn schoorsteen nazien en op tijd laten ragen. De A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, die thans meer dan 41.000 leden telt, houdt 26 Augustus zijn algemeene vergadering te 's-Gravenhage. Op het adres van het Dagelijksch Be stuur van den A. N. W. B., Toeristen bond voor Nederland, aan den Raad der gemeente Zierikzee, om de algemeene politieverordening zoodanig te wijzigen, dat het z.g. dno-rijden op motorrijwielen wordt mogelijk gemaakt, is gunstig beschikt. Aan den Rondrit van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, wordt druk deelgenomen reeds steeg het aantal afge geven cöntrólezegels 8614. door de verzorging van anderen zichzelf Het zou beter zijn als vrouwen meer aan haar eigen gezondheid dachten. De beste gezondheidsregels zijn eenvoudig en gering in aantal. Vrouwen dienen evenals mannen haar rust te hebben, ten minste acht uren te slapen, ontspanning in de buitenlucht en rust van den geest te hebben om gezond te blijven. Zij dienen niet te zwaar te eten, niet op opwekende middelen te ver trouwen of haar werkkracht te overschatten. Onverstandige gewoonten overladen het bloed met vergiften. De nieren zijn de veiligheidskleppen. Zij onttrekken de ver giften aan het bloed en voeren deze veilig af. Maar de beste nieren kunnen geen overmatige inpanning verdragen, en als zij falen, kan alleen rust en een speciaal nier geneesmiddel haar weder op streek bren gen. Versterk bij waarschuwingen door rug pijn, waterstoornissen, duizeligheid, hoofd pijn en een dof, vermoeid, zenuwachtig gevoel de verzwakte nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Neem meer rust door oude gewoonten te veranderen. Slaap meer en maak u minder zorgen. Eet ge makkelijk verteerbaar voedsel en drink genoegzaam water en melk. Maak iederen dag een wandeling in de buitenlucht. Iedere vrouw kan op Foster's Pillen ver trouwen als speciale hulp bij nierkwalen, omdat Foster's Pillen uitsluitend voor de nieren en blaas dienen en hoegenaamd niet op de maag, lever of ingewanden werken. Alleen echt, wanneer op de verpakking de handteekening van James Foster voor komt, Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn verkrijgb. bij alle goede drogisten k f 1.75 p. doos of f 10 p. zes doozen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heus den brengen ter openbare kennis, dat het cohier der Rioolbelasting over het dienst jaar 1917, goedgekeurd door Ged. Staten van Noord-Brabant, bij besluit van 7 Au gustus 1917 G. no. 167, aan den gemeente ontvanger ter invordering is toegezonden en een afschrift daarvan vanaf heden ge durende 5 maanden ter secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing is gelegd dat ieder aangeslagene binnen 3 maan den, na de dagteekening ter uitreiking van het aanslagbiljet, bezwaren tegen den aan slag op ongezegeld papier bij den gemeente raad kan indienen, van wiens beslissing binnen 30 dagen na de mededeeling daar van in beroep kan worden gekomen bi; Gedeputeerde Staten. Heusden, 9 Augustus 1917 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, HONCOOP. De Secretaris, H. J. van EGGELEN PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. In den nacht van Woens dag op Donderdag ontlaste zich een hevig onweder, met plasregen, boven de stad, zonder echter letsel te veroorzaken. Men ondervond nu het ongerief van de wetenschap, dat des nachts de hoofdkraan bij de gasfabriek gesloten is, zoodat een ieder zich met kaarslicht moest behelpen. Toch zou een onderzoek hebben aange toond, dat dit inconvenient niet aanwezig was, wijl de gasfabriek juist met dat doel de hoofdkraan tijdens het onweder weder opengezet had. Men lette daarop in den vervolge en neme in dergelijk geval even de proef of er gas aanwezig is, Aan den goeden gang van zaken, paart zich ook de uitbreiding van een be drijf. Zoo vernemen wij, dat op het ter rein der scheepswerf alhier,'enkele fabrieks gebouwen zullen bijkomen, welke geheel modern, ten dienste van 't bedrijf zullen worden ingericht. Waar hierdoor voor den vakman allicht een gelegenheid tot werken meer openkomt brengt dit vanzelf een vermeerdering van arbeidskrachten met zich, wat ten slotte ook deze gemeente zeer ten goede komt. Aannemer van het werk is dhr. L. v. d. Staak, mr. Metselaar alhier. Door de Rechtbank te Zwolle is ter vervulling van de vacature van Kanton rechter te Kampen opgemaakt de navol gende alphab. aanbeveling Mr. P. H. F. Byl de Vroe te Purmerend, Mr. H. King- ma Boltjes te Onderdendam, en Mr. J. E. Koning te Heusden. Aah den gem. veldwachter N. van der Wiel, is vanwege de algemeene Neder- andsche Politiebond, de bronzes medaille voor tienjarige trouwe politiedienst uitge reikt. Werkendam. Bij de Geref. kerk (A) alhier is beroepen Ds. R. Hummelen te Heerenveen. Bij de gehouden verpachting van de te veld staande gewassen werden zeer hooge prijzen besteed. Zoo werden onder anderen voor haver en tarwe f 620, per Hectare besteed. Aalburg. Ds. H. Ewoldt alhier heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Schoonhoven. Andel. Door P. van R. alhier werden deze week voor zijn gezin, bestaande uit 9 personen 15 aardappelen gekookt, welke ruim voldoende voor het middagmaal bleken te zijn. Of die dus groot van stuk waren. Ten nadeele van G. R. werden dezen nacht 8 kuikens doodgebeten. Almkerk, Naar wij vernemen heerscht hier de vlekziekte onder de varkens. Reeds 7 gevallen zijn geconstateerd. Beneden-Langstraat. Met den oogst is het treurig gesteld. Voor zoover de rogge vóór den regen niet binnen was, staat deze te schieten op het veld, ook de haver, reeds gedeeltelijk gemaaid, heeft veel geleden. De tarwe leverde toch al geen beste vooruitzichten. Tot overmaat van smart komen vooral op de lage gron den aan de aardappelen veel rotten. Ver langend wordt naar droog weder en zonne schijn* uitgezien, temeer nu de behoeften voor mensch en dier zoo dringend zijn. Capelle. Woensdag j.l. behaalde de Zangvereeniging »'s Rozenknopjes: alhier op het zangconcours te Stolwijk den eersten prijs in de tweede afdeeling. Dit is de tweede maal dat zij aan een concours deel nam en ook de eerste keer (in 1913) werd zij met den eersten prijs bekroond, doch toen zong zij in de derde afdeeling. Dranen. Het negenjarig zoontje van C. de W. geraakte al spelend onder de voorbijrijdende stoomtram, waardoor hem een been werd afgereden. Genderen, In de afgeloopen week zijn door de afdeeling van de V. P. A alhier verzonden 3440 kippen-, 24 eenden eieren, totaal 3464 stuks. Herpt. Hoewel pas geplant, wordt nu reeds getracht de winterprei op te koopen natuurlijk om ze in den a s. winter te leveren. Man biedt 8 cent per K.G., dat is één cent meer als 't vorige jaar. Hoewel men uit verschillende plaat sen berichten verneemt over ziekte in de aardappelvelden, wordt men er hier nog niets van gewaar. De tegenwoordige weers gesteldheid werkt nadeelig op dit gewas Land van Hensden. Wij vernemen dat men tracht het stroo van lijnoliezaad vroeger van betrekkelijk weinig waarde op te koopen tegen f 50 en hooger per 1000 K.G. Men zegt, dat men er voeder- meel van fabriceert. De voederschaarschte maakt wel vin dingrijk Nieuwendijk. a.s. Zondag hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds Fliek van Axel. De heer A, Koekkoek, thans onder wijzer te Leerdam, heeft met gunstig ge volg examen afgelegd voor de hoofdacte te 's-Gravenhage. Nederhemert. Ingevolge circulaire van den Minister van landbouw, N. en H. worden op last van den Burgemeester in deze gemeente bij de landbouwers hun slachtbaar rnndvee als guste koeien, ossen, stieren, mestkalveren en varkens boven de 100 pond opgenomen. Bij de landbouwers Bouman en van de Werken zijn dezer dagen een rund ten gevolge van de jacht gestorven, welke dieren ongeschikt voor de consumptie, op de gebruikelijke wijze onder politie toezicht zijn vernietigd. Sprang. Den schoenmaker A. V. had het ongeluk met zijn linkerwijsvinger tus schen de machine bekneld te raken. Door Dr. v. d. M. werd den vinger verbonden. Bij een hevig onweder, dat boven deze gemeente losbrak, sloeg de bliksem in het te veld staand koren van den land bouwer B. Bijtijds werd het bemerkt, zoodat erger kon voorkomen worden. Enkele schoven werden reeds een prooi der vlam men. Vrijhoeven-Cappel. Sinds menschen- heugenis heeft alhier niet zoo een zwaar onweer gewoed als Maandagavond, verge zeld van hagel en zware regens. In de buitenpolders moest op sommige plaatsen liet vee geruimd worden. De rogge, die al 10 dagen gemaaid staat, kan door het regenachtige weder niet binnengehaald worden, waardoor de iwaliteit slecht wordt. Het hooi wordt thans voor den ongekenden prijs van f50 per 500 K.G. verkocht. Veen. De Heer A. Bretvelt, rijksveld wachter alhier is voor een maand gede tacheerd naar het interneeringskamp te Uden. De heer J. W. Schmits alhier heeft met gunstig gevolg eindexamen afgelegd voor de H. B. S. te Gorinchem. Waspik. Door de overvloedige regens der laatste weken begint de aardappelziekte zich in de vroege soorten te vertoonen. 't Is te hopen, dat we spoedig droogte krijgen, opdat de latere soorten voor de ziekte gespaard blijven. Onzen lezers zal in den laatsten tijd ongetwijfeld zijn opgevallen, dat in dit blad het woord LAX herhaaldelijk voor kwam, doch nog niet iedereen zal het nut ervan volkomen hebben begrepen. LAX is een uitstekend en beproefd middel ter ver zorging van haar en hoofdhuid en ter verdelging van levend onrein. LAX is onschadelijk en aangenaam van geur. Ge bruiksaanwijzing in de doos. Wij bevelen de lezing onzer annonces, waarin LAX voorkomt in aller aandacht aan. Neemt proef en koopt nog heden een doosje voor 15 cent bij SCHOUTEN te Wijk bij Heusden J. J. PAES te Dussen; W. v. HERWIJNEN te Giessen SCHOUTEN te AndelDE BOK te Nieuwendijk CORNET te Wer kendam v. HELYOORT te Besoijen. INGEZONDEN. Aan vriend X. Naar aanleiding van uw ingezonden stuk in 't nummer van dit blad van Woensdag 1.1. aangaande mijn persoon, heb ik deze op (aan) merking. Vrienden zijn steeds op de hoogte van elkanders verlangen in dergelijke gevallen en dit schijnt u niet te zijn. Mijn verlangen is juist dat dien dag onopgemerkt voorbij gaat Hieruit zou ik dus moeten afleiden dat u geen vrind van mij bent en verzoek dan ook vooral vari belangstelling uwerzijds verschoond te blijven. J. H. Tupker. Weert, 6 Augustus 1915. Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij plaatsing van het onderstaande In meerdere bladen kwam een stukje voor, overgenomen uit het Handelsblad, met den sensationeelen titel «Zwendel in heide U. Blijkbaar is het den inzender te doen geweest, een misbruik te signaleeren, doch doet hij dit op eene wijze welke op zijn zachtst genomen wel wat ondoordacht is, om hier geen sterker woord te gebruiken. Het zal U bekend zijn, dat wij afge maaide fijne heide opkoopen, welke werke lijk eene voedingswaarde bezit, welke het onverantwoordelijk zou zijn, onder de tegen woordige omstandigheden niet te benutten. Volgens inzender bestaat nu het ver meende misbruik daarin, dat al die heide- koopers straks de tot meel gemalen heide verknopen om te worden gemengd onder lijn-koolzaad en soyameel e.d., teneinde deze producten te vervalschen. Bij voorbaat legt hij de schuld nu maar op de heidekoopers, en schijnt inzender een eerlijke handel in heidemeel uitgesloten. Waarom, is ons een raadsel. Nu beweren wij niet, dat er absoluut geen fraude zal gebeuren, maar waar uit onze onderteekende advertenties bekend is dat wij interessenten zijn bij deze branche en wij van plan zijn slechts eerlijke zaken te doen, wenschen wij toch niet over een kam geschoren te worden met hen, die op deze unfaire wijze denken te handelen, gesteld, dat het zou gebeuren. Uitdrukkelijk willen wij hier dus rele- veeren, dat wij van plan zijn, heideriet en strooisel te verkoopen voor wat het zijn. De prjjzen die gevraagd worden voor het product zijn niet tiendubbel, zooals inzender maar lukraak neerschrijft, maar wel in evenredigheid met het risico en de kosten aan de zaak verbonden, Daar de grondstoffen voor elkeen dispo-r nibel zijn is het ook hier, Vraag en Aanbod dat den prijs zal regelen. Het zoude ook onze volle instemming hebben, indien van Regeeringswege maat regelen werden genomen dat alle voedsel en voederprodukten moesten aangeboden en verkocht worden voor wat het inderdaad zijn, en onder Rijkscontróle stonden. Voelt de inzender zich echter geroepen, om zoolang wij eene dergelijke controle missen, zelf in ernst voor de belangen der veehouders te waken, accoord 1 doch ate hij dan in het vervolg zijne waarschu wingen scherp omlijnen, zoodat zij niemand

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2