NIEUWSBLAD voor bet Land van fieusden en Altena, de Langstraat en de i. 3896 Zaterdag IS Augustus Ziekte Wormen Gezonde Roode Maagzuur, AIS gij 0 Sto<in li out zager ij „De Linge." Lijdt Gij aan Asthma ABDIJSIROOP Hout- en Steenkolenhandel. Geen Bloedarmoede, Hoofdpijn Gebruik Gal en slijm wordt Overspanning, Hoesten, Raiitoor: A rkelstraat, ^orineliem ,M*KNTSCIIAP van liet Xüenig Verkoopkantoor voor Nederland - van liet Illieiniscli-Westfalisctie liolilen-Syndicat - aandoeningen der luchtwegen. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Naar een Krakausch blad uit Warschau verneemt, zou het toekomstig Poolsch ka binet uit 7 ministers bestaan. Als minister president wordt de vroegere gezant Graafï Adam Tarnowski genoemd, tevens als mi nister van buitenlandsche zaken. o De vereenigingen van spoorwegarbeiders van Avilla, Logrono en Sarragoss (in Spanje) hebben officieel een staking op 10 Augus tus aangekondigd. o Volgens de Secoio zijn de Turken voor nemens een offensief te ondernemen ter herovering van Bagdad. Van oproermaker tot minister. STOCKHOLM. De nieuwe onderminis ter van oorlog in Rusland, Sa vin kof, was vroeger een bekend terrorist. Hij voerde indertijd den bomaanslag uit tegen groot vorst Sergius met een bom, door den agent-provocateur Azef verstrekt. Daarna vluchtte hij naar het buitenland. De we reldoorlog gaf hem andere gedachten. Hij schreef een belangrijk boek tegen het ter rorisme, was daarna oorlogscorrespondent van de »Rjetsj« aan het westelijk front en ging na de revolutie naar Petrograd, waar hij dienst nam in het leger. Hdbl. o Tegen dreigenden hongersnood. WASHINGTON, 9 Aug. De Regeering heeft een onmiddelijk in werking tredend oorlogslandbouwprogram aangekondigd, waarbij uitbreiding van het bouwland wordt aanbevolen, teneinde in de gevaarlijkste omstandigheden 1250 millioen bushels tar we en 83 millioen bushels rogge te kun nen produceeren. Ook voor 1918 worden de noodige aanwijzingen gegeven teneinde een gevoelig tekort aan broodgraan te voorkomen, in geval de oogst van thans, die reeds zeer laag is, van de vroege vorst mocht te lijden hebben. De JIöwc c.s. LONDEN. In het Lagerhuis verklaarde Macnamara, de secretaris der Admiraliteit in antwoord op een vraag, of hij verde re informatie kon verstrekken omtrent de Duitsche »raiders« »Wulf«, die in den Indischen Oceaan, en »Seeadler«, »Möwe«, »Vineta«, »Puyme« e. a., die eenigen tijd geleden in den Atlantischen Oceaan ope reerden en waarvan men den laatsten tijd niets had vernomen, dat de regeering niet onkundig is omtrent de bewegingen of het lot dezer vaartuigan, maar dat het in de tegenwoordige omstandigheden niet in het openbaar belang werd geacht deze vraag te beantwoorden. Macnamara legde hierbij den nadruk op het woord »lot«. o Ecu nieuwe vliegtiiigenfabrieh. Washington, 8 Aug. Minister.' Daniels heeft order gegeven tot den aanbouw van een fabriek voor aëroplanes te Philadelphia, waar jaarlijks 2000 kleine vliegtuigen zul len worden vervaardigd, Het werk moet in 100 dagen zijn voltooid. o Voor den vrede. In een te Essen gehouden,' door duizen den bezochte, vergadering van mijnwerkers is een motie aangenomen, waarin men zich volkomen aansluit bij het besluit van de meerderheid van den Rijksdag ten gunste van een vrede door overeenkomst. In de motie worden de volksvertegenwoordigers opgewekt hun eischen tot welzijn van de menschheid met kracht na te streven. De vergadering sprak verder de verwachting uit, dat de door de rijkeregeering beloofde democratische hervorming van rijks- en staatsconstitutie niet meer op de lange baan zal worden geschoven. In niet bezet Roemenië. Volgens een bericht uit Zurich, verneemt de Neue Zur. Ztg. dat de toestand in Roe menië onverdraaglijk is en aan het onge looflijke grenst. De onmogelijkheid om de hoofdstraten van Jassy te reinigen, waar volgens officieele berichten 8000 kadavers van dieren liggen, vlektyphus, koortsen cholera en het gebrek aan medicijnen en levensmiddelen, veroorzaken algemeen een mismoedige stemming. In vele streken wordt slechts eenmaal per week brood verstrekt. De krachten van Roemenië zijn uitgeput. Dc Russische oogst wordt binnengehaald Twaalfduizend arbeiders, op de scheeps werven werkende van de Zwarte Zee-haven Nicolajef, zijn volgens de Times naar het platte land vertrokken om te helpen bij het binnenhalen van den oogst. o Mijnwcrkersstakiiig. Naar wij in de »Times« lezen, hadden acht duizend mijnwerkers in Ebb Vale het werk neergelegd, met het resultaat, dat niet alleen het werk in de mijnen zelf, maar ook dat in de werkplaatsen stillag. De actie der mijnwerkers werd thans door alle leden van den mijnwerkersbond in het district ondersteund. Te Antwerpen genieten thans 150.000 menschen dagelijks van de volkssoep. Die inrichting vergt enorme uitgaven van de gemeente. Velen onzer landgenooten boeten hun gezondheid in België in. Men hoopt op hulp uit 't vaderland. kan blijven bestaan indien slechts het goede geneesmiddel wordt aan gewend. Bleeke gelaatskleur, zwakte. Gebruik Enersan-tabletten. iPer kok. f 13 k. f2.85. bij volwassenen en kinderen. Neem Enfan-bonbons. m Per doos 30 ct. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten w Per koker 45 ct, hoofdhuid, zonder haaruitval, bevrijd van roos. Wasch U met Purolzeep. (Per stuk 60 ct. 3 stuks f 1.70 verwijderd door Mijnhardt's Lax- eertabletten. Deze tabletten zijn bloedzuiverend, regelen den stoel gang. HHsssBsaBPer doos 35 ct. 3d.fl. ontstoken huid bij kinderen, zeere plekken, schrijnen en smetten dei- huid. Gebruik Purolzalf. saasasaasra Per doos 15 en 20 ct. Zenuwachtigheid, slapeloosheid, on rust, gejaagdheid. Mijnhardt's Zenuwtabletten, uwisi Per koker 60 ct. 3 k.f 1.70. Maagwater en oprisping. Mijnhardt's Maagtabletten. afflPer koker 60 ct.3 k.f 1.65. vastzittend slijm op de borst, krie beling in de keel. Neem Anga-bonbons. Per doos 30 en 60 cent. afgemat gevoelt en lijdt aan voort durende vermoeidheid, gebruikt dan Levetogen. m Bussen 90 ct., f 1.75, f 425, f 8,25 Zie bij koop toe, dat op het door U gekochte voorkomt de naam van den fabrikant A MIJNHARDT, Pharmac. Fabriek ZEIST. Bij Apoth. en alle Drogisten. Te 's-Hertogenbosch Gebr. Verhees, Orthenstraat B 89 en Vuchterstraat 430 en Apoth. Dr. Lamers en Inde mans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. BINNENLAND. Het 169 vierkante meter groote stuk grond aan de hoek KarrensteegGedempte Vest te Rotterdam, dat 6 jaar braak ge legen heeft en niet bebouwd kon worden, daar zich moeilijkheden voordeden betref fende peil en rooilijn, is, naar men aan de »Maasb.« meedeelt, thans voor ruim f 500 de vierkante meter verkocht aan iemand, die daar een naar de moderne eischen ingericht restaurant zal doen bouwen. Veeuitvoer. De »Vee- en vleeschhandek meldt, dat de Minister v. Landbouw, enz. aan de Rundvee-Vereeniging vergunning heeft ver leend voor den uitvoer van 2000 geslachte koeien. (Vare, weinig melk gevende, iets bevleeschde dieren) en 1000 geslachte stier-graskalveren naar Engeland. De uitvoer die waarschijnlijk de volgende week zal beginnen, zal zijn voor risico van de be zitters van het vee, dat door taxatie-com missies van twee exporteurs en een vee houder (door de Rundvee-Ver. te benoemen) zal worden getaxeerd. Betaling van het vee geschiedt na den export en kan meer of minder zijn dan de taxatie-som. Deze uitvoer geldt als een proef uitvoer en houdt geen direkt verband met een eventueelen uitvoer van levend vee naar Duitschland, waaromtrent nog niets is bepaald. Voor het geven van in lichtingen heeft de Rundvee-Vereeniging vergaderingen belegd Donderdag a.s. te Leeuwarden en Groningen, Vrijdag a.s. te Amsterdam en Zaterdag te Rotterdam. -o Aardappelziekte. De gevreesde aardappelziekte heeft in den Haarlemmermeerpolder haar intrede gedaan. Verscheidene velden zijn door de ziekte aangetast, Rictcnloof als andijvie Een onzer lezeressen heeft eens een proef genomen met het koken van bieten bladeren als groente. Zij had verrassende resultaten. De bladeren van de gewone roode bieten worden geheel behandeld als andijvie en geven dan inderdaad een zeer smakelijke groente, die zich ook als andijvie laat gebruiken en door haar hoog suiker gehalte zeer voedzaam moet zijn. De voorraad is groot genoeg om er eens de proef mede te nemen. In Oost-Pruisen wordt bietenloof reeds lang als groente gegeten. (N. v. 'tN.) o Schade door mijnen, In de netten van den stoomtrawler »Gloria« uit IJinuiden kwam een mijn tot ontploffing, waardoor deze verloren gingen Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Op den stoomtrawler »M. A. Klein« kapte men het vischtuig uit vrees voor eene ontploffing van eene mijn, welke met de lijnen naar boven was gehaald. Schoeisel en sajet. Namens den Minister van Landbouw enz is de volgende circulaire tot de burgemees ters gericht Ingevolge mijne toezegging in de zitting van de tweede Kamer van den 27en Juli j.l. wordt door mij in overweging genomen, het noodige te verrichten, opdat de ver strekking van schoeisel en sajet tegen prij zen, belangrijk lager dan de huidige, worde ter hand genomen. Het voornemen bestaat dus, hen, die deze ondersteuning bepaald behoeven, in de gelegenheid te stellen, ge noemde artikelen tegen lagen prijs te ont vangen. Het zou de bedoeling zijn, voor elk lid van een gezin, dat hoogstens f 2000 in komen heeft, in één jaar tegen verminder den prijs één paar schoenen en één paar klompen en K.G. sajet of breiwol ter beschikking te stellen. In overweging wordt genomen, den prijs van één paar volwassen manschoerien te stellen op f6, die van een paar volwassen mansklompen op f 0.60 en die van een K.G. sajet op f6. Het schoeisel voor jeugdige personen zou in evenredigheid met de bovengenoemde prijzen natuurlijk lager moeten berekend worden. De verstrekking der bedoelde artikelen zou dienen plaats te hebben, zonder dat er een ander onderzoek naar de welge steldheid der gezinnen werd ingesteld, dan noodig is ter beantwoording der vraag, of hun inkomen de gestelde grens niet te bo ven gaat. Een regeling wordt in overweging ge nomen, waaarbij genoemde artikelen door en voor rekening van het Koninklijk Na tionaal Steuncomité zullen worden aange kocht en waarbij deze aan een plaatselijk orgaan, bij welks samenstelling de arbei dersorganisaties een belangrijken invloed moeten uitoefenen, te uwent worden toe gezonden, dat dan voor den verkoop op bovengenoemde condities zal zorg dragen. De kosten van den verkoop zullen ter plaatse moeten gedragen worden. In vele gevallen zal zeker het plaatselijk steunco mité daartoe zijn hulp kunnen verleenen. o liet broodrantsoen verminderd Naar »Het Volk« uit Den Haag ver neemt, is besloten, wegens het nagenoeg geheel uitblijven van ladingen tarwe en meel, over eenige dagen het broodrantsoen ten tweeden male te verminderen. Het dagelijksch broodrantsoen wordt van 311 op 254 gram teruggebracht. Het »Hbld.« kan alleen zeggen, dat op dit oogenblik nog niets is besloten. Het inmaken van boter. Git Harderwijk schrijft men aan de M s b. De groote boterschaarschte, welke naar bet algemeen gevoelen den komenden win ter ons te wachten staat, heeft ten gevolge, dat hier ontzettend veel boter wordt inge maakt. Bij honderden kilogrammen wordt de boter in Keulsche potten ingezouten en opgeborgen. Het ware wellicht voor de steden ook een aanbevelenswaardig mi del om wat voor 't binnenlandsch gebruik niet noodig is, voor latere tijden te conserveeren. o Dc varkeiisfokkenj in gevaar. De algemeene vecgadering van Varkens fokkers- en -Mesters in Nederland op 31 Juli 1,1. heeft besloten een motie ter kennis van den Minister te brengen, waarin zij zegt, onder voorspelling van den goeden wil van de fokkers en mesters, om in den driegenden vleeschnood, ook na den oorlog, te helpen voorzien, zij de fokkers en mes ters in hun eigen belang zal aanraden het bedrijf geheel stop (e zetten, omdat een verder voortzetten onder deze omstandig heden enorme verliezen meebrengt. Naast deze motie gevoelt het Bestuur zich verplicht er den Minister op te wijzen, dat wanneer er niet spoedig maatregelen getroffen worden om de fokkerij eenigszins in stand te houden, men ook na den oor log bijna geheel zonder varkens en zelfs zonder goed fokmateriëel zal zijn en men zeer zeker gevaar loopt, dat deze crisis in het varkensbedrijf mee zal brengen, dat dit belangrijke volksvoedsel, zelfs de eerste jaren na den oorlog, niet of zeer onvoldoende te verkrijgen zal zijn. Nedcrlaiidsch schip gezonken. Naar de »Clav. V<t meldt, is Zondag middag op den Rijn het uit Rotterdam afkomstige stoomschip »Berlioz« lek ge- stooten en gezonken Het schip was ge laden met 150.000 K.G. cokes en zonk ter hoogte van Rudesheim. o Tabak. Het »Hdbl.« ontving van verschillende kanten stukken, waarin nadrukkelijk gewe zen wordt op de gevaren, welke de tabaks industrie, en voornamelijk de kerfindustrie, bedreigen tengevolge van den geringen voorraad aan tabak, welke nog beschikbaar is. Men betoogt, dat de sigarenindustrie nog voor een jaar voorraad heeft tengevolge van de omstandigheid, dat de sigarenfa brikanten hun voorraad vrijwel geregeld op peil hebben kunnen houden, terwijl van de beschikbare 75,000 pakken distributie tabak 68,000 pakken bestemd zijn voor de sigarenindustrie. Echter is de kerf industrie er slechter aan toe, de kervers hebben nog slechts zeer geringe voorraden, die niet zijn aan te vullen, en zoo worden de ongeveer 2500 in die industrie werk zame arbeiders bedreigd met werkloosheid, terwijl juist de minder koopkrachtige pijp- rookers verstoken zullen blijven van tabak, welke hun iets meer geworden is dan een misbare luxe. Men schrijft deze ongunstige omstandig heden toe aan te geringen aanvoer, en aan heropening van den uitvoer van ruwe tabak, welke heropening de regeering zou hebben gelast na voorlichting door »sterk geïnteresseerde zijde«. liet nieuwe brood. Men schrijft aan de N. Ct. Met het malen van rogge ter vermen ging met tarwebloem voor het wittebrood zijn de meelfabrieken Maandagmorgen be gonnen, zoodat het brood van deze mélange gebakken, vermoedelijk de volgende week door de bakkers aan hun klanten zal wor den geleverd. De kleur van het brood is er niet op vooruitgegaan. De gele kleur, welke de aanwezigheid van maisbloem verried, heeft thans plaats gemaakt voor eeu grijs-grauwe kleur, men zou haast kunnen zeggen een peperkleur. Toch zou de kleur van het brood niet zoo grauw behoeven te zijn, wanneer de rogge niet voor 20 pCt. tot bloem moest worden ver malen. Bepaalde men dit percentage op bijv. 65 pCt., dan zou dit niet alleen aan de kleur, maar ook aan den smaak en den bakaard van het brood ten goede ko men. Al is toch de smaak van brood met roggebloem niet bepaald slecht, zoo smakelijk als met maïsmeel is het brood niet, en het geeft ook niet, zooals het in bakkerstermen luidt, een groot stuk. Ook is het brood, ondanks zijn grooter taaiheid, eerder droog dan brood met maïsbloem. In zoover is het wittebrood in zijn nieuwe samenstelling dus geen verbetering. o Varkcnsvleesch. Door het Rijkscentraal administratie-kan toor voor de distributie van levensmiddelen is aan de gemeentebesturen bericht, dat, te beginnen met de week van 1318 Augustus as., een aanvang zal worden gemaakt met de levering van varkens van 70 K.G. slachtgewicbt en daarboven. Het aantal afgemeste droge zeugen, dat ontvangen zal kunnen worden, mag hoogs tens 10 pCt. zijn. Voovir deelt het bureau nog mee, dat de gemeenten hetzelfde aantal varkens zullen ontvangen, dat in verband met de circulaire van 6 Maart wekelijks werd ver strekt, zoodat het kwantum vleesch, het welk de gemeenten zullen ontvangen, ver moedelijk in verhouding tot vroeger, min der zal zijn. De inkoopsprijs voor de gemeenten zal nader vermeld worden, terwijl de verkoop prijs, welke aan de gemeenten voor dé taillisten in overweging wordt gegeven, f 0,85 blijft. Ten slotte wordt nog meegedeeld, dat de distributie van gezouten varkensvleesch stopgezet wordt en derhalve daarop geen bestellingen meer kunnen worden aange nomen. TELEFOON INTERCOMM. No. 49. VERLICHT DAN DADELIJK UW BENAUWDHEID Gebruikt ONVERWIJLD de onontbeerlijk voor Asthmalijders om de taaie slijm los te maken, waardoor de ademhaling weer diep en vrij kan worden. Een voortgezet gebruik met de Abdijsiroop heeft reeds vele borstlijders gegeven wat ze zoo verlangden, n.l. Gezondheid, LEVENSLUST EN LEVENSMOED De Abdijsiroop voorkwam vaak erger. Veelgeprezen, herstellend, zuiverend en genezend bij Prijs per flacon van 230 gr. f 1,25, van 550 gr. f2,25, van 1000 gr. f3,75. Alom verkrijgbaar. Eischt ROODEN BAND met onze handteekening L. I. AKKER, ROTTERDAM. EUYOECSEL ëcii duur stukje grond.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5