Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No3697. Woensdag 15 Augustus 1917. FEUILLETON. Een verschrikkelijke nacht. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Voortdurend hooren wij de beschuldiging uiten dat Duitschland de oorzaak is van den oorlog, want Duitschland dorstte naar heerschappij en dat terwijl de overige landen op hun verdediging slecht waren toebereid. Het kan geen kwaad ook eens een andere stem te vernemen. In de »Labour Laeder«, een Engelsch blad, komt een artikel voor dat in deze wel vermeld mag worden. Het blad zegtDe dorst naar heer schappij kan slechts uit de daden van een mogendheid blijken. Men mag niet tot dezen dorst naar heerschappij besluiten uit het feit, dat die mogendheid militair sterk is. Het eenige geldige bewijs is het geld, dat zij met het oog op den oorlog aan wape ningen heeft uitgegeven. Een land kan zich toch om zich te wapenen alle denk bare uitgaven hebben getroost en op het kritieke oogenblik militair de mindere zijn van een land, dat er minder voor heeft uitgegeven. Daarentegen is het onbillijk, een land de voornaamste schuld van den oorlog aan te wrijven, omdat het beter in staat blijkt om een oorlog te voeren. Indien dus blijkt, dat in de laatste ja ren de dader of het streven, waarin in Europa de dorst naar heerschappij zich heeft geopenbaard, niet bij één groote mogendheid worden gevonden en ze zelfs naar verhouding niet talrijk zijn in de geschiedenis van die eene groote mogend heid, moeten wij daaruit besluiten, dat de oorlog slechts door geschied vervalsching aan haar kan worden geweten. En als er bovendien blijkt, dat de uitgaven voor wapening van die mogendheid niet over dreven zijn in vergelijking van die harer buren, moeten wij tot de slotsom komen, dat het historisch even valsch is als de beschuldiging zelf. Wat zijn nu de uitgaven voor leger en en vloot van Duitschland en zijn bondge noot Oostenrijk geweest, en wat die van Rusland en Frankrijk Eerst de uitgaven voor het leger. In de 10 jaren 19061914 hebben Duitschland en Oostenrijk daar gemiddeld 68 millioen pond per jaar voor uitgegeven. Frankrijk 84 millioen pond in het jaar, dus 16 millioen meer dan Duitschland en Oostenrijk. Nu de vloot. (Naar het Fransch van R. H. REVOIL. Slot. Ik zag nu eens rond en ontdekte op korten afstand de hut, waarvan de deur open stond. Kosko slaakte luide vreugdekreten, bracht de paarden met geweld tot stand en sprong van zijn zetel. «Wij zijn er Wij zijn er I« riep hij. Vlug nu, wij mogen geen oogenblik ver liezen Aninia had reeds met groote tegenwoor digheid van geest de slede verlaten, en zich in de hut begeven. Kosko volgde haar op den voet, met het nog steeds bewuste- looze kamermeisje in de armen, ik was de laatste. Toen ik deze schuilplaats binnentrad, nam de oude dienaar mij haastig het ge weer uit de handen, en verliet de hut weder. Met een paar zweepslagen deed hij de paarden in galop voortsnellen, en kwam in de hut terug, juist toen ook twee wolven toesnelden. Kosko was juist van pas binnen nau welijks was de deur der hut gesloten of wij hoorden de geheele troep er om heen Van 1905 tot 1914 hebben Rusland en Frankrijk voor hun vloot een 70 mil lioen pond sterling meer uitgeven dan Duitschland en Oostenrijk. Tusschen 18711914 heeft Duitschland geen oorlog gevoerd, als men den strijd in zijn kolonies niet meerekent. Deed men dit wel dan moest men den strijd van de Engelschen tegen Zoeloes, Soeda- neezen, Asjantis, Matabielen en zoo voorts, in Afrika en Azië, ook meetellen. Enge land en ook Frankrijk hebben in de laatste tientallen jaren meer krijg tegen inboor lingen gevoerd dan Duitschland. Alleen heeft Duitschland nog deelgenomen aan de weinig roemrijke internationale expeditie tegen Peking. Dan zijn ook de koloniale expedities van Duitschland, van 1885 tot 1900, het ge volg hiervan, dat het, in overeenstemming met andere Europeesche mogendheden, in Afrika een protectoraat verwierf van ruim een millioen vierkante mijlen met I2V2 millioen inwoners bovendien verwierf het eilanden in den Grooten Oceaan en Kiaosjou. Maar nu Rusland. In 1877 verklaarde het Turkije den oorlog, die het Moldavië en Bessarabië opleverde. Van 1873 tot 1880 verovert het in Toerkestan een 400,000 vierkante mijlen en 6 millioen inwoners. In 1898 bezet het Mantsjoerije f362,610 v. m. met 20 millioen inwoners). In 1902 besluit het deze provincie van China te ontruimen, maar nauwelijks be gonnen, bedenkt het zich en het beschouwt zijn verdrag met China als »een stuk pa pier®. Het plan om Korea, met 86,000 v. m. en 13 millioen inwoners, te nemen, wordt het door Japan (Ruslands tweede groote oorlog) belet en ook Mantsjoerije ontglipt aan Rusland. Wat Rusland tegen Perzië en Mongolië heeft ondernomen, is bekend. Frankrijk heeft na 1871 verworven Tunis (50,000 v. m. 1.750,000 m. inw.) Annam 52,100 v, m., 5V2 m. inw). Tong kin (46,000 v. m6 m. inw.). Laos (95,000 v. m., 460,000 inw. in pacht Kwan-tjan-wan (190,000 v. m., 150,000 inw.; Madagskar (928,000 v- m., 3 m. inw.)Algerië wordt Zuidwaarts met 150,000 v. m. uitgebreidhet dringt Marokko vreedzaambinnen (219,000 v. m., 5 m. iriw.) met uitzondering van een paar kustplaatsen, die al in Frankrijks bezit waren, wordt heel het West- en rennen. Hun gehuil was afgrijselijk, ze krabbelden aan de deur en poogden zelfs tegen de wanden op te klimmen, ten einde door het dak binnen te dringen. Wij waren in angstige spanning en hiel den de oogen gevestigd op het luchtgat in het dak. De oude Kosko had de tegenwoordigheid van geest gehad om de lantaarn van de slede af te nemen, zoodat wij onze ver blijfplaats nauwkeurig konden opnemen. De hut was opgetrokken van gedroogde aarde, verder vonden wij eene steenen bank, in een der hoeken een hoop half verrot stroo, doch daarnaast een in onze omstan digheden onwaardeerbaren schateen voor raad brandhout, die voldoende was om ons een geheelen dag tegen de hevige koude te beschutten. Onder het gehuil onzer vijanden wensch- ten wij elkander geluk met orize ont koming. Ik had Aniriia's hand gegrepen, wij zagen elkander aan en hadden geene woorden noodig om elkaar het gelukkig gevoel van onze ongehoopte redding mede te deelen. De oude Kosko alleen scheen ongevoelig voor de gunst, die de Hemel ons bewees, «ij wierp sombere blikken op de flikke rende vlammen, zijn gelaat drukte vrees uit en van tijd tot tijd schudde hij het hoofd. Plotseling hoorden wij een doordringen den kreet en zagen elkaar angstig aan. 't Duurde maar kort, doch de vreeselijke klacht, die er uit sprak, weerklonk nog Zuidwest-Afrikaansche bezit verworven, te zamen 3,670,000 v. m. en 20 m. inw.). Engeland de oorlogen tegen de Boeren in 1881 en 18691902 de veldtocht in Egypte in 1882. Vele koloniale oor logen volgen elkander op in Afganistan, Tibet, Birma gezwegen tegen Zoeloes, Marabielen, Soedaneezen en Asjantis. In deze periode is het Britsche Rijk toege nomen met 23 millioen v. mijlen en 30 m. inw. in Afrika en ongeveer 150,000 v. m. en 8 m. inw. in Azië. Verder heeft het Weihaiwei en Cyprus verworven. Hieruit blijkt wel dat wat het Engel- sche blad schrijft over de Engelsche op vatting, als zou Duitschland de groote aan stoker zijn, de onbevredigbare slokop, de heerschzuchtige albedilier van Europa, een krasse weerspraak is van de oude beschul diging. Maar toch blijft telkens weer, in allerlei toespraken, de leuze opklinken Eerst het Pruisische militairisme vernie tigd, eerst de Duitsche veroveringszucht gebroken, eerst de Al-duitsche trotschheid aan banden gelegd eer wij van vredeson derhandelingen willen hooren. In alle redevoeringen, die vanuit de ententelanden ons bereiken, is de korte inhoud volhou den. Wanneer de teekenen niet bedriegen zal de oorlog in dit jaar nog niet eindigen en zegt een correspondent van N. R. Ct. uit Engeland: dit land zal desnoods 1918 of 1919 nog doorvechten. Dat de duikbootenoorlog zoo vervolgt hij Engeland onder de knie zal krijgen gelooft niemand. Brood kan men hier (in Londen) net zooveel krijgen als men wil, en met het vleesch is het niet anders. De duurte is zeker een ernstig probleem en iedereen geeft thans toe, zooals trou wens de commissies van onderzoek hebben gerapporteerd f dat zij de eerste oorzaak is van de onrust in de arbeiderswereld. Maar duurte is heel iets anders dan schaarschte en wel in de eerste plaats in zoover, dat zij door maatregelen van be stuur kan worden bestreden. Deze beschouwing doet wel wat vreemd aan, als men bedenkt, dat de duikbooten elke maand ongeveer 1 millioen ton aan schepen naar den bodem der zee doen verhuizen. In de afgeloopen week van Engeland alleen 21 schepen boven de 1600 ton en 2 van minder dan 1600 ton, naai de Engelsche admiraliteit zelf meedeelt. Nietwaar, dat moet zijn invloed doen gel den. Het spreekt dan ook boekdeelen, dat lang in ons hart. «Die vreeselijke kreet,® sprak Kosko, «werd door uw lievelingspaard geslaakt, de arme dieren zijn de prooi der wolven ge worden, dit zal hun nu nog een oogen blik bezig houden, en ons daardoor een poosje rust schenken, maar ze zullen weldra en hongeriger dan ooit terugkomen. De oude dienaar had goed geoordeeld het duurde niet lang of de aanval op de hut werd weder begonnen. Op zeker oogenblik dreef een windvlaag de rook weg en konden wij door het gat den helderen hemel aanschouwen. Gelijkertijd gilde het kamermeisje, terwijl zij ons met de hand naar het gat wees Vier wolvenkoppen vertoonden zich daar Kosko alleen bleef kalm, hij wierp een bos hout op het vuur en zeide «Van die daar hebben wij niets te vree zen, de wolven zijn bang voor het vuur, zij zijn verblind door het licht der vlam, en kunnen ons niet zien.« Een vreeselijk gekraak deed zich nu hooren, drie der monsters verdwenen, ter wijl het vierde door het, onder hun gewicht bezweken, houten dak naar beneden stortte, en midden in het vuur viel. «Achteruitriep Kosko. «Schiet,® vervolgde hij tot mij, «maar mis niet Hij had het geweer gegrepen. Het beest schreeuwde vreeselijk, ik trok het* pistool af, en Kosko maakte hem met kolfslagen af. Wij trokken hem uit het vuur, waar zijn bloed een dikke stinkende rookwolk Engeland de neutralen dwingen wil scheeps- ruimte voor de entente beschikbaar te stellen. Al wordt er nog zoo hard op de werven voortgewerkt om meer nieuwe zeebodems aan te bouwen, wat de duikbooten ver nielen overtreft toch verre wat er aan nieuwe vaartuigen van stapel wordt gelaten. Geen wonder dan ook dat ook in En geland het verlangen naar vrede toeneemt. Het Engelsche arbeiderscongres heeft met een verpletterende meerderheid het besluit genomen afgevaardigden te zenden naar Stockholm, doch op voorwaarde dat de daar genomén besluiten slechts de waarde van een advies zal worden toegekend. Minister Henderson, die de daartoe strekkende motie inleidde, zette zijn betoog kiem bij door de opmerking, dat indien de Engelschen niet mede doen dit hen van de Russen zou vervreemden. Doch nu blijkt dat de Russische regeering beweerd heeft onverschillig te zijn voor de conferentie van Stockholm. Henderson wist dit, zeg gen zijn vijanden, maar verheimelijkte het. Gevolg van de actie tegen zijn persoon is, dat hij als lid van het kabinet is afgetre den. Op het westelijk front neemt de gevechts bedrijvigheid steeds toe en kunnen ver schrikkelijke worstelingen worden verwacht. Er wordt nu reeds met ongeëvenaarde wildheid gestreden. Gevechten' van man tegen man, die met handgranaten en ge weerkolven den vijand uit de mijnkraters trachten te verjagen^ zijn aan de orde van den dag. Straks gaat het roffel- en gor- dijnvuur weer zijn vernielende werking uitrichten. Een paar loopgraven platge schoten. Een stormloop. Duizenden en duizenden gedood, verminkt, en het resultaat ongeveer niets. Arme kerels, die dat dag in dag uit, van den vroegen morgen tot den donkeren avond, ja tot diep in den nacht moeten verduren. De Engelschen erkennen dat hun linie ten oosten van Yperen door de Duitsche aanvallen een weinig ingedrukt is. Ook aan de Aisne, in Champagne, en bij Verdun leeft de artilleriestrijd op en worden ver- kennersaanvallen gedaan. De bedrijvigheid der vliegers is aan beide zijden zeer le vendig. Dat het weer voor het werk in de lucht gunstiger is geworden, is ook gebleken uit den luchtaanval der Duitsche vliegers op Southend en Margate. De schade moet, vooral te Southend, zeer aanzienlijk zijn. deed opgaan, en smeten hem in een hoek. «Dit is waarschijnlijk de eenige poging, die ze gedurende den nacht zullen wagen, maar zoodra de dag aanbreekt zullen wij meer van die helsche dieren hier hebben, dan wij er dooden kunnen. Onder onze hevige spanning en onrust verliepen de uren slechts langzaam. De oude Kosko was weder in zijne stilzwij gendheid vervallen en hield zich bezig met het vuur aan te houden. Hij had goed geoordeeld er verscheen geen enkelen wolf meer bij de opening in het dak, maar het gekrabbel aan de deur, hun gehuil en ge blaf duurde den geheelen nacht. Voordat Kosko mij zijn oordeel had medegedeeld, wenschte ik vurig naar het aanbreken van den dag, nu zoude ik wel gewild hebben dat den acht eindeloos ware. Dwaze wensch Wat zouden wij ge wonnen hebben met een langzamen honger dood I Eindelijk begon het licht der sterren te verbleeken de zoo gevreesde dag aan. De wolven, aangemoedigd door liet licht, begonnen met twintigtallen het dak te bekruipen Plostseling, terwijl wij elk oogenblik vreesden het dak onder hun gewicht te zien instorten, hoorden wij het geknal van wel vijftig geweerschoten, en klonk ons hoorngeschal en hondengeblaf in 't oor. Onze geduchte vijanden sprongen van het dak en gingen onder vreeselijk gehuil op de vlucht. Kosko opende voorzichtig de deur en Het Engelsche telegram meldt, dat acht mannen, negen vrouwen en zes kinderen gedood, en ongeveer vijftig menschen ge kwetst zijn. Men mag dit dappere krijgs bedrijf dus zeker geslaagd noemen en het Duitsche legerbestuur heeft weder eer. uit muntend moment uitgekozen om Lloyd George tegenover de Engelsche pacifistische beweging in de kaart te spelen. In Rusland gaat de opmarsch der cen- tralen niet zoo snel meer voort. Met alle macht trachten de Russen stand te houden waar zij staanmaar de aanvallers ver dubbelen van hun zijde de pogingen om Roemeeqsch Moldavië te bemachtigen. Hoe verder zij kunnen doordringen, hoe rijker de buit aan graan en overige zomerpro- dukten. BUITENLAND. Duitsch legerbcricht. Berlijn. Aan het Ylaamsche front nam de actie na een betrekkelijk rustige dag 's avonds weer toe. Onze artilleriewerking tegen vijandelijke batterijnesten wasgoed; ook verstrooiden onze batterijen Engelsche afdeelingen, die in stellingen gereedstonden voor den aanval ten O. van Messines. Na het aftreden van Henderson. Londen. De «Daily News® verklaart, dat indien de arbeidersconferentie van 21 Aug. Henderson steunt, de ander arbeiders-minis ters uit de regeering moeten treden. Ge meld wordt, dat de premier alsdan een beroep op het land zal doen door algemeen** verkiezingen. Op de tram doodgeslagen. Het »Tageblatt« meldt, dat op eet tramwagen van Ijju I, in de nabijheid vai. de «Halle'sche Tor« te Berlijn een mat plaats wilde nemen, toen de wagen reedt vol was. De conductrice verzocht hem aai de eerste halte den wagen te verlaten, ei toen de man weigerde, riep zij den wa genbestuurder te hulp. Deze wilde den rei ziger, die bleef weigeren den wagen t< verlaten, met geweld er af zetten, doch kreeg van den reiziger een paar zoo krach tige opstoppers, dat hij van den wagen viel en dood bleef liggen. De dader slaagde erin, van de duister nis gebruikmakend, te ontvluchten. riep «De wolven zijn weg, en de jagers ko men daar uit het bosch Wij haastten ons allen naar de deur- Wij waren gered Het leven en de vrij heid was ons hei-geven Toen zagen wij onzen bevrijder, aan het hoofd der jagers, naderkomenhet wat Ivan de Labanof. Met een zoeten glim lach gaf Aninia hem hare hand, die hij met aandoening aan de lippen drukte. Terwijl zijne gezellen de wolven vervolg den, vertelden wij hem ons wedervaren, en vernamen van hem hoe het zich ha<! toegedragen dat hij zoo juist van pas tei hulp kwam. Op het kasteel zijner moeder had men vernomen, dat eene groote bende wolven in de vlakte gezien was, en dat er reeds verscheidene ongelukken gebeurd waren men noemde zelfs de slachtoffers. De bewoners der omstreken hadden zich reeds vereenigd tot een gemeenschappelijken jacht. Ook Ivan had alle bedienden verza meld, en daar hij door hevige ongerustheid omtrent ons lot gemarteld werd, was men op zijn aandringen terstond op marsch gegaan. «De Hemel zij dank sprak hij ten slotte «dat ik zoo gelukkig was U te red den.® Twee maanden later vierden wij het huwelijksfeest van mijne zuster Aninia en haren bevrijder. Einde. NIEUWSBLAD voor Het Land vai Heisdes en Altena, Ie Lisestraat en Ie Bniemelerwaarl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1