Gevangenen. Sir Houglas Haig meldt Het aantal gevangenen, door ons gemaakt bij den succesvollen aanval op 10 Aug. en in de daarop volgende operaties ten Oosten van Yperen, is thans tot 454 ge stegen, onder wie 9 officieren. Voorts maakten wy zes Duitsche kanonnen buit. Een raid, die de vijand hedenmorgen ten Zuiden van Armentières beproefde, werd door Portugeesche troepen met bommen en geweervuur afgeslagen. Duikbootactic. Berlijn, 13 Aug. (W. B.) Officieel. In het versperde gebied om Engeland zijn door onze duikbooten weder 21,000 ton in den grond geboord, o. a. het bewapende Engelsche s.s. »Penisula« (1384 t.), met kolen en stukgoederen van Engeland naar Lissabon verder een groot, door vier be wakingsvaartuigen begeleid s.s. De oogst in Duitschlanil. Volgens mededeeiingen van de Duitsche landbouwvereeniging, zijn de oogstberichten voortdurend gunstig, vooral die uit West en Zuid-Duitschland. De hoedanigheid van het graan wordt over 't algemeen, ook in het noorden des rijks, zeer gunstig ge noemd. De groente-voorziening in de groote steden was in de laatste weken hier en daar zoo vooruitgegaan, dat sommige pro ducten, zooals vroege rapen en komkom mers, wegens te groot aanbod in aanzien lijke hoeveelheden onverkocht bleven. Neem men daarbij in aanmerking, dat ook in het bezette gebied van Roemenië en Servië een ten deele uitstekende oogst ligt te wachten om geborgen te worden, zoodat van daar heel wat naar Midden-Europa kan worden gezonden, dan zal men begrijpen, dat de voorziening in Duitschland gedurende het aanstaande economische jaar met het grootste vertrouwen kon worden tegemoet gezien. Ook de nieuwe sociaal-democratische minister van het voedingsdepartement, dr Müller, heeft zich in een intervieuw zeer geruststellend omtrent den nieuwen oogs uitgelaten, en de hoop uitgesproken, dat de bevolking dezen winter gespaard za blijven voor den koolrapentijd van den vorigen winter, waaraan men zulke onaan gename herinneringen heeft. Frankrijk verlangt de hulp van Japan. De Parijsche corr. van de »Schweiz Presse Tel.« geeft nadere berichten om trent de houding van verschillende Fran- sche militaire critici ten aanzien van den toestand op het Oostelijk oorlogstooneel. In het bijzonder houdt men zich bezig met den toestand van het Roemeensche leger. Verschillende militaire schrijvers betreuren het gebrek aan eenheid op de verschillende ententefronten en roepen opnieuw de mi litaire hulp op het Oostelijk oorlogstoo neel in. De luchtaanval op Engeland. LONDEN,43 Aug. (R.O.) Volgens de jongste berichen bedraagt het aantal slacht offers van den luchtaanval te Southend 32 dooden en 13 gewonden. o Een Pruische prins onder curateele. Prins Frederik Leopold van Pruisen Jr. is wegens verkwisting onder curateele gesteld. Deze prins is in 1895 te Klein-Glienecke bij Potsdam geboren. Hij is de jongste zoon van Prins Frederik Leopold en diens gemalin, welke een zuster van den keizer is. Zijn broeder was de vlieger Friedrich Karl, onlangs aan zijn wonden, bij een luchtgevecht opgedaan, in Engelsche ge vangenschap overleden. De prins moet ongeveer een millioen mark schuld gemaakt hebben, voornamelijk door het koopen van kunstvoorwerpen. Een aanstaande zeeslag. Volgens Italiaansche couranten zouden er langs indirecten weg berichtten uit Duitschland zijn ontvangen over een aan staand optreden van de Duitsche vloot. Er zouden in de voornaamste oorlogshavens van het Duitsche rijk groote toebereidselen worden gemaakt in verband met een groot offensief, gesteund door aanzienlijke flottieljes groot model duikbooten en eskaders sterk bewapende vliegtuigen. BINNENLAND. Dagblad geschorst. De commandant van het veldleger in Brabant heeft de uitgave van het »Eind- hovensch Dagbladvan 13 tot en met 20 dezer verboden, zulks naar aanleiding van een artikel getiteld »Hoe lang nog ?<r, verschenen in het blad van 30 Juli, het welk over de in den grond geboorde Scheveningsche loggers handelde. De aan plakking van het schorsingsbesluit is aan de burgemeesters van omringende plaatsen gelast. Diefstallen te Amsterdam. Het stelen neemt te Amsterdam on rustbarend toe. Een résumé van de diefstallen op één dag is als volgt Door twee rechercheurs is aan het bu reau geleid een 21-jarig persoon, verdacht van oplichting van f 314.50 ten nadeele van een bewoner van de Weteringschans. Door een bewoner der Javastraat is aan gifte gedaan dat te zijnen nadeele is ver duisterd een bedrag van f 262 en eenige spaarzegels. Door een bewoner der Plantage Muider- gracht is aangifte gedaan dat hij is opge licht voor f 120. Tijdens zijne afwezigheid is ten nadeele van een bewoner der Linnaeusstraa ontvreemd eenig tafelzilver en een encyclo paedic. Door een rechercheur is aan het bureau geleid een 20-jarig teekenaar, werkzaam op eene fabriek aan de overzijde- van het IJ, verdacht van diefstal van diverse arti kelen, Aangifte is gedaan, dat op 6 dezer door een ongeveer 14-jarigen jongen aan een kantoor aan de De Ruyterkade op een valsch volgbriefje is afgehaald een doos, inhoudende heerencostuums en jongens broeken. Door een brigadier is op de Wetering schans aangehouden een 14-jarige jongen, die in het bezit was van diverse nieuwe wollen en katoenen goederen, welke bleken ontvreemd te zijn uit een school aan de De Ruyterkade. Door twee rechercheurs is aan het bu- raeu geleid een 24-jarig persoon, die op heeterdaad was betrapt bij het plegen van diefstal eener portemonnaie en twee hor loges uit de kleedkamers, van het badhuis aan den Westerdoksdijk. Verder zijn elf rijwielen, welke hier en daar op den openbaren weg stonden, ont vreemd. o Mooie vangst. Het mocht dezer dagen aan de amb tenaren te Gennep gelukken, beslag te leggen op een roeiboot in de Maas, waar mee bijna 4000 kwattatabletten, 75 K.G thee, een even groote hoeveelheid sajet, 50 K. G. cacaoboter, een partijtje peper en het vleesch van twee varkens vervoerc werd. Rundvlccsch cii reuzel. Volgens de N. R. Ct. zal over een dag of veertien de distributie van rundvleesch aanvangen. Daarvoor zal geslacht worden de tweede kwaliteit vee. Door het beste vee te sparen, hoopt men een vetreserve voor den winter te kunnen vormen. Te gelijk met de vleeschdistributie zal die aanvangen van de bladreuzel, welke men van de gezouten varkens heeft opgelegd Bij 1 K. G. vleesch zal 1 H. G. reu zel worden verkrijgbaar gesteld. liet oorlogsbier. Door den Bond van Nederlandsche Brou werijen is aan de koffiehuis- en restaurant houders in geheel Nederland een circulaire verstrekt, waarin wordt medegedeeld, dat ten gevolge van gebrek aan grondstoffen hoofdzakelijk steenkool van 12 Augus tus 1917 af, met afschaffing van alle be staande biersoorten, behalve stout, uitslui tend oorlogsbier zal worden verkocht, don ker bier tegen f 18 per H.L., licht bier tegen f28 per H.L., terwijl het stout zal worden verkocht en afgeleverd uitsluitend aan de bestaande afnemers van dit artikel en wel in beperkte hoeveelheid tegen f 38 per H L. Door het gebrek aan kolen kan het bier niet op voldoende lage tempera tuur worden gebracht, zoodat het onmoge lijk is het lang in de kelders te laten la- geren, waardoor de kwaliteit van het bier tevens minder wordt. Voor de koudbaar- heid kan dan ook niet worden ingestaan, doch het publiek wordt gewaarschuwd, in dien het bier niet helder, doch zoogenaamd gesluierd is, het niet als bedorven of slecht te beschouwen. De mindere helderheid heeft geen invloed op den smaak. Overvloed van eikels. In geen jaren zaten de eikenboomen in het Gooi zoo vol eikels als thans. Overal zelfs in het eikenhakhout kan men ze vinden. Als de regeering nu maar streng de hand houdt aan het reeds aangekondigde uitvoer verbod, want de eikels vormen een goed veevoeder, vooral de varkens eten 't graag en hun vleesch en spek wordt er niet slechter om, wat sommigen ook mogen beweren. Vreemdelingenverkeer. Uit een Amsterdamsche statistiek blijkt dat het verkeer dit jaar aanmerkelijk minder is dan het vorig jaar. In het eerste halfjaar 1917 bedroeg dit 38,879 personen, tegen 53.600 in hetzelfde tijd vak 1916. o liet broodrantsoen nog niet verminderd. (Officieel). Daar de aanvoer van brood graan uit Amerika op dit oogenblik vrij wel stop is gezet en er geenerlei zekerheid bestaat omtrent de hoeveelheden die in de eerstvolgende maanden zullen kunnen wor den verwacht, heeft de Regeering zeer ernstig de vraag moeten overwegen of reeds op dit oogenblik behoorde te worden overgegaan tot vermindering van het brood rantsoen. Hoewel daarvoor inderdaad zeer ernstige argumenten pleiten, wenscht de Regeering dezen ongetwijfeld harden maat regel alleen bij besliste noodzakelijkheid toe te passen. Zooals de toestand zich laat aan zien, blijft de noodzakelijkheid van eene vermindering van het broodrantsoen drei gen. Intusschen doet de Regeering een ernstig beroep op allen, die in staat zijn zich andere voeding dan brood te verschaf fen, om zoo zuinig mogelijk te zijn in het gebruik van dit voor een zeer groot dee der bevolking onmisbaar voedingsmiddel o De broodilistributie. In een circulaire aan de burgemeesters deelt de Minister van Landbouw, het vol gende mede Het is mij gebleken dat in verschillende gemeenten op zeer willekeurige wijze wordt afgeweken van de distributieregeling van brood, bloem, meel en rogge. In sommige gemeenten werd het brood rantsoen voor de ingezetenen verhoogd door de verstrekking van extra broodkaarten elders wordt oogluikend toegelaten, dat de bakkers aan het einde van de week (tijd vak van 9 dagen) de broodkaart innemen, na dat gedurende den loop van de week brooc werd verstrekt zonder inneming van bons weer elders zijn vervallen broodkaarten door eenvoudige overstempeling geldig ge maakt voor een later tijdvak. In verband hiermede zie ik mij verplicht er in het algemeen de aandacht op te vestigen, dat de gemeentebesturen in de eerste plaats aangewezen zijn de goede uitvoering van de distributieregeling te bevorderen en niet door eigenmachtige maatregelen in de hand moeten werken, dat het publiek den indruk krijgt het zoo erg niet is de regeling te overtreden. De distributieregeling vindt haar bestaans oorzaak in de overweging, dat het noodza kelijk is de broodvoeding van het Neder landsche volk zoolang mogelijk te waar borgen. „Was ik maar ecu Belg" In de binnenstad te Utrecht speciaal in de buurten van het stadhuis, kruisten gistermiddag een man en een vrouw met drie kinderen, waarvan één in een armoe diger! kinderwagen. De menschen zagen er schamel uit. Voor op den kinderwagen was een stuk bruin bordpapier bevestigd, waarop met blauw potlood geschreven stond: zonder schuld daklooswas ik maar een Belg. De armoedige familie had begrijpelijker wijze veel bekijks. Oorlogswee 1 (Utr. Dag.) o Nieuwe inleggroeiitc. Te Bovenkarspel werd Vrijdag voor een schuit vol bloemkoolbladeren f50 betaald. Vroeger werden deze vaak te water geworpen, waarvoor menigeen geldboete opliep. Vluchtelingen. Venlo. Rijksambtenaren, bezig met in klaren van een uit Duitschland aangekomen trein, ontdekten bij opening van een der wagens vier uit Duitsche gevangenschap ontvluchte Franschen. De vluchtelingen hadden zich 6 dagen in de wagon weten schuil te houden en zich dien tijd uitsluitend gevoed met groenten. o Het ligt in het voornemen der regeering. de korenmolens onder haar rechtstreeksere controle te stellen, ten einde het malen van graan voor particulieren onmogelijk te maken. Het »Alg. Politiebladgeeft in de lijst van hen, wier aanhouding nog steeds wordt verzocht, niet minder dan 35.000 namen van veroordeelden, meest wegens smok kelarij. de uitvoer zal worden toegestaan. Vanwege de Regeering zal er een Export-Centrale worden opgericht en het ligt voor de hand dat voor den uitvoer van paarden, rundvee enz. in hoofdzaak invoer van andere pro ducten, vooral steenkool en ijzer, zal wor den geëischt. Concours Hippique te 's-Gravenhage (Houtrust) op 30, 31 Augustus 1 en 2 september. Eerste dag 's morgens 9.30 Tuigpaar- den (geen hengsten) rs namiddags 2 uur Eenspannen, rijpaarden (jachtpaarden) Twee spannen en Vierspannen daarna concours. Tweede dag 's morgens 10 uur Trek paarden Hengsten, daarna merriën Belg Type, Tweespannen (geen hengsten) en Eenspannen (merriën) 's namiddags 2V3 uur Eenspannen (in Ned. geboren) Rijpaarden (id.) Eenspannen en Tweespannen Concours voor paarden deux fins. Derde dag Jachtrit in de omstreken van den Haag. Vierde dag Transport en bestelwagens. Het paard. Uitroer ran paarden. Van verschillende zijden wordt ons de vraag gesteld of dit jaar de uitvoer van 1 V3-j. ru'ns en hengsten is te verwachten. Den vragers, ook die uit het buitenland, can slechts worden geantwoord, dat hier omtrent nog niets met zekerheid is te zeg gen. Het is echter wel waarschijnlijk dat BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Heusden, MAAKT BEKEND dat in de week van 13 AUG. tot 19 AUG. 1917, op de navolgende bons verkrijgbaar zijn de daarbij vermelde regeeringsgoederen Bon no. 124 I ons Rijst. 125 1 Gort. 126 I Sleep. j» 127 1 Bak- of Braadvet. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Zondagmiddag arriveerde hier de stoomboot »Maastroom« in vlag- gentooi en onder eenige welluide toonen muziek met de mannen- en jongelingsver- eeniging uit Heeswijk. Het oorspronkelijk doel der reis was Bokhoven, waar eene processie werd ge houden, op algemeen verzoek werd echter even doorgestoemd naar Heusden. Om drie uur echter vertok de boot weer onder veel bekijks en een extra nummer muziek. Het gerucht als zoude de Inter- neeringsgroep Heusdengeheel worden op geheven is totaal uit de lucht gegrepen. Wij vernemen zelfs, dat wederom een gedeelte der arbeiders, welke voor eenigen tijd naar het kamp zijn gegaan, weer op de scheepswerf alhier zullen worden tewerk gesteld. De Tram Heusden-Drunen ondergaat morgen, 16 Augustus, een belangrijke wijziging. De dienst van uit Heusden ten 8 uur vm. is vervalleneveneens die van circa 6 uur des avonds. Ook de vracht prijzen zijn enorm verhoogd en zal o.a. eene zending van 4 kilo, inplaats van voorheen- 30 cent nu 65 cent aan vracht beloopen. Het personentarief, was reeds sinds enkele maanden verhoogd. De Heer H. Wijnands, Opzichter v. d. Prov. Waterstaat, standplaats Heusden, doch tijde'iijk den Bosch als woonplaats aangewezen, verlaat met 1 October a.s. den dienst, om voortaan van zijn ten volle verdiend pensioen te genieten. Als opvolger is benoemd de Heer F. Pijnenburg, met standplaats Waalwijk. Waarom, vragen wij ons af, moet Heusden, dat honderd jaar en meer de standplaats was, thans voor Waalwijk plaats maken? Wy weten het niet. Onze vertegenwoordigers in de Staten wordt dit onder de aandacht gebracht. Mogelijk is daarin nog wijziging te brengen: Bij de Maandagavond in en om onze stad gehouden manoeuvres werd een sergeant bij 't vuren zoodanig aan zijn hand gewond dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Dr. Otto verleende de eerste hulp. Op de jongste toemaatverpachting zijn nog hooger prijzen besteed. Er werden o. m. 7 bunders verpacht voor f937. En dat voor hoogstens twee maanden. Beneden-Langstraat. De hooiprijzen klimmen steeds. Men besteedt reeds van f 50 tot f 55 per Kg. Ook de weitoemaat wordt duur verpacht. Er worden voor de zelfde perceelen hoogere prijzen betaald dan in gewone jaren voor het hooigras. Met de hooitoemaat zal dit nog erger zijn. Gameren. Een jong, nog niet afge richt militair, alhier gestationeerd, is van zijn paard gevallen met het gevolg dat hij een hersenschudding bekwam. De jongeman is naar 's Bosch vervoerd om daar verpleegd te worden. 's Gravemoer. Vorige week viel een meisje van A. F. ongemerkt in een water- )ut. De gemeenteveldwachter, in de nabij- leid, hoorde iets verdachts, snelde er heen en redde het meisje van een wissen dood. Bij den schoenmaker J. R. is dezer dagen eene poging gedaan tot inbraak. Des mor gens althans vond hij zijn kelderlicht ge heel verbrijzeld. In de nabijheid lagen tal van verbrande lucifers. Het terrein bij de Hooge Brug alhier wordt meermalen uitgekozen als staanplaats voor woonwagens. Vrijdagavond werd daar echter zoo geroofd, dat de politie dit lastig volkje moest verdrijven. Er bestaan nu planner/ om dat terrein als staanplaats voor woonwagens geheel te verbieden. Raamsdonksveer, 13 Aug. Gister morgen is het lijk van den landbouwer V. d. V., die enkele dagen vermist werd, uit een poel opgevischt. Sprang. Door het Bestuur der Chr. Prot. Vakvereen. van Leerbewerkens alhier, wordt op heden Woensdagavond 8 uur in de zaal van den heer L. van Dongen te Capelle een openbare vergadering gehouden, waar als spreker zal optreden de heer W. Strijbis Pzn. van Amsterdam, onder werp: Vakorganisatie en werkelooze ver zekering. Wegens de ongunstige weersgesteld heid is een gedeelte van het broodkoren voor de consumptie ongeschikt geworden. Woudrichem. Gedurende de afge- loopen week werden op de Beneden-Waal gevangente Gorinchem 8 zalmen, we gende van 4 tot 22 pond, en 1 schotzalm van 5 pond te Woudrichem 151 zalmen, wegende van 10 tot 16 pond te Brakel 32 zalmen en 4 manden witvischte Hurwenen 16 zalmen. Aan de vischmarkt te Gorinchem be taalde men voor de zalm f 2.14f2.76, voor de schotzalm f2, alles per 1/2 k.g. te Woudrichem gold de zalm f2.45 3.15 per V2 k.g. De zalmvisschers gaan den slechten tijd tegemoet, de verboden tijd begint 15 October zoolang mag er niet met de zegen gevischt worden. Zaltbommel. De tuinder W. v. d. W. heeft achter de mestvaalt een model boomgaard aangelegd waarop hij met trosch mag wijzen. De jonge boomen waren prachtig beladen met heerlijke appelen. Eenige personen, op roof belust, hebben daar thans aardig huis gehouden, de appe len geroofd, knolselderij vertrapt en ten slotte van een naastgelegen akker de aard appelen gerooid. De verniel- en roofzucht berokkent den tuinier aanmerkelijke schade. De daders zijn bekend zoodat dit muisje wel een staartje zal hebben. Vergadering van den Raad der gemeente Heusden op Maan dag 13 Augustus 1917. AGENDA. 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Verzoekschrift Directie Gasfabriek verhooging gasprijs. Voorzitter: Burgemeester Honcoop. Secretaris de heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend, leest de Secretaris de notulen van de vergadering van 31 Juli 1.1. welke on veranderd worden goedgekeurd en daarna vastgesteld. Ingekomen. a. Brief van Gedep. Staten, houdende ontvangstbericht wijziging melkverordening. b. Idem betreffende cohier van de riool belasting. Bij behandeling van punt 3 der agenda komt een voorstel ter tafel van Burg. en Weth. om den prijs van het gas met 2 cent per kubieken meter te verhoogen. De heer Veerman acht onder de ge geven omstandigheden de verhooging alles zins billijk. Een vijftal industrieelen, waar toe spreker behoort, gebruiken zoo wat de helft van al het gas, dat verbruikt wordt. Op hen drukt dus alzoo halve verhooging. Spreker zou het daarom billijker vinden, dat de prijs van het gas ten behoeve der industrie van 8 op 9 cent den M8. werd gebracht. Wordt het voorstel aangenomen dan beteekent dat voor zijn bedryf alleen f 110.meer. Maar van den anderen kant zou dat voor de particulieren een verhooging van 3 cent geven en dat is te bezwaarlijk. De heer De Mol wil den prijs van het gas voor de industrie op 10 en voor parti culier gebruik op 12 cent stellen. De heer Veerman zegt ik betaal thans 8 cent per Ms. en heb gecontracteerd, dat ik jaarlijks voor f500.gas zou ge bruiken. De heer De Mol vraagt waarom de Conservenfabriek dan nu reeds 10 cent moet betalen. De Voorzitter deelt mede, dat de ge meente een contract heeft gesloten tegen een vasten prijs. Wat anderen nu doen, interesseert ons niet. Wij moeten zorgen voor een behoorlijke verlichting. De eisch van de Directie is heusch niet te veel.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2