Und van altena 24 HINTHAMERSTRAAT Bij dit if beloon sen bijvoegsel. feuilleton. Sigaren-Magazijn Import Havana's Ruime keuze sigaretten Pracht-sorteering AFTER-DINNER SIGAREN. Draagt IA H L M A N U's K leiding. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 3698. Zaterdag 18 Augustus 1917» 's-bosch De villa Borghese, Gorincliem. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. /'Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ0.90, 'franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 cent. Elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur ingewacht. Tel. int. 493 BUITENLANDSCH OVERZICHT. Ja, waarom sluiten ze nu toch geen vrede, zoo hooren we keer op keer met verwondering vragen. Als er nu toch iemand met aannemelijke vredesvoorwaar den ter tafel komt, waarom leent men daaraan dan geen gunstig oor. 't Is toch niet te weerspreken, dat de volken meer dan beu zijn van al de oorlogsellende, waarom dan toch houden ze niet op Zou het niet zijn, omdat tot nu toe geen der beide partijen bereikt heeft wat beoogd werd? En zou er dit ook niet achter zitten Gesteld al dat de entente de hand der verzoening, reeds meerdere malen door de centralen toegestoken, aan nam, zou ze daarmee niet de belijdenis hebben afgelegd in de toekomst onmachtig te zijn, door welke combinatie ook, de Duitschers klein te krijgen M. a. w. zou Duitschland dan niet zijn oppermach- tigen wil kunnen voorschrijven aan al de volkeren der aarde Neen, eerst zullen de centralen moeten bukken vóór de ge allieerden van vrede zullen willen weten. En daarom gelooven wij ook niet, dat het vredesvoorstel, hetwelk in de afgeloo- pen week door den Paus aan de oorlog voerenden werd voorgelegd, veel zal uit werken. In dat voorstel lezen wij als het voornaamste Een gelijktijdige wederkeerige vermin dering der bewapening; de instelling van arbitrage ter vervanging der legersde Humoristische schets door JOH. WILDA. Zoo leven wij, zoo leven wij, zoo leven wij alle dagen,floot de civiel- ingenieur Arnolds, terwijl hij de op het bord ge spannen teekening eerier kapel met kleuren opwerkte. Beoordeelde men Eduards Arnoldus naar die vroolijke toonen en de schitterende kleuren, die hij zoo harmonisch op het papier bracht, dan had men hem zeker voor een zieltje zonder zorgen gehouden, dat zich zoo recht behagelijk in zijn be staan verheugde. En toch leunde daar tegen den post der deur van het armoe dig vertrekje, zijn jonge vrouw, met tra nen in de oogen en toch werd zijn hart terwijl hij floot door hevige smarten saam- genepen. «Als zij maar niets merkt, dacht hij en floot verder. «Ha, zou zij toch iets vermoeden Zijn gehuichelde vroolijkheid sneed haar door de ziel, ter wijl haar blik, door de kleine ruimte dwalend, op het eenige prachtstuk, eene fraaie gepolitoerde piano bleef rusten. Dat stuk was heiligdom Op het eerste Kerst feest na haar huwelijk had zij het van haar echtgenoot ten geschenke gekregen en hoevele aangename uren hadden zij aan dit eenvoudig muziekinstrument te volledige ontruiming van Belgë met waar borg van volkomen politieke, militaire, eco nomische onafhankelijkheid; de ontruiming van het Fransche gebied teruggave van de Duitsche koloniën. Ten aanzien van Italiaansch-Oostenrijk- sche en Frarisch-Duitsche territoriale quaes- tiën hoopt de Paus, dat beide partijen in verzoenenden geest zullen onderzoeken met inachtneming van de verlangens der volken. De Paus wijst eveneens op de territori ale en politieke kwestie betreffende Arme nië, de Balkanstateu en her oude konink rijk Polen, welke naar hij hoopt in een geest van rechtvaardigheid en billijkheid zullen worden onderzocht. De Paus stelt voor, dat alle hinderpalen voor het verkeer tusschen de volken zullen worden uit der» weg geruimd door de verzekering van de ware vrijheid en ge meenschap der zeëen en volkomen weder keerige vergeving ten aanzien van de te herstellen schade en de oorlogskosten. Nietwaar, men kan niet anders dan het optreden van den Paus zeer sympathiek noemen en de inhoud van zijn opwekking alleszins de behartiging waardig. Vooral wanneer men bedenkt, dat te voren de bij den Heiligen Stoel geaccrediteerde gezanten gepolst zijn nopens ge opvatting var» hun regeeringen betreffende den voorgenomen stap. Behalve de Pauselijke diplomatie heb ben geleerden van internationale vermaard heid en groote ervaring in liet volkenrecht aan de vredesvoorstellen medegewerkt. Doch wat zijn nu de oordeelvellingen over het pauselijk optreden in de verschil lende bladen der Entente Bijna eenstem- danken Maar wat hielpen die herin nerirmeringen Het was het eenige voor werp van waarde, dat zij bezaten, en tevens dat, wat het best ontbeert kon worden en bovendien, de vervallen huishuur zou er mede kunnen worden betaald «0 1 die kerel, die GumprechtHoe had hij hen in het ongeluk geholpen, door zijn vriend op zoo'n laaghartige wijze in den steek te laten I Wie had ooit zoo iets van hem kunnen denken Plotseling richtte zij zich op, wischte zich de tranen uit de oogen en zei be moedigend «Misschien komt Gumprecht toch nog wel, Eduard. Ik kan niet ge looven dat hij zijn woord zal breken 1« Arnolds schudde den blondgelokten kunstenaarskop. Voor dat hij antwoordde, vond hij het eerst raadzaam eene slikkende beweging te maken, vreezende dat zijne vrouw zijne ontroering aan de stem zou kunnen hoo ren. Toen bromde hij diep over het teeken bord gebogen «Schrijf je geloof dan maar gerust met zwart krijt in den schoorsteen, Magda I Had hij mij kunnen voldoen, dan was hij reeds voor langen tijd hier geweest. Maar geef mij een boterham en smeer haar niet zoo dik, dat vele vet kan ik niet verdragen. Dat was te veel voor haar, wilde hij nu reeds beginnen met zich het eten uit den mond te sparen Snikkend liep zij op hem toe en sloeg de armen om zijn hals. «Is het reeds zoover met ons moe ten komen? Voor mij hindert 'tniet mig ongunstig. Zij noemden dit weer een Duitsche truc. Het is een spelen in de kaart der centralen. Hier wordt niet anders bedoeld, dan de Duitsche vrede. Luister maar De Daily Chronicle zegt, dat de geal lieerden het voorstel zullen moeten weigeren. Er staat hun geen andere weg open, als zij hun toekomst niet willen vergooien en al degenen die voor hen gesneuveld zijn, niet willen verloochenen. De morning Post zegt Men kan licht gelooven, dat Duitschland zich zeer geluk kig zou achten, als het bij de tegenwoor dige omstandigheden vrede kon krijgen op de voorgestelde voorwaarden. Deze vredes voorstellen zijn zorgvuldig berekend op de oorlogsmoeheid in alle landen. Zij noodi- gen de oorlogvoerenden metterdaad uit, om kiette roepen en alles maar te laten rusten, maar dat is juist datgene wat de geallieerden niet kunnen gedoogen, zelfs als er vergevensgezindheid in hun hart ware. Voor Duitschland een boetvaardig hart en een gebroken geest toont, kan er geen voldoende waarborg zijn tegen een herhaling van de ramp, die over de be schaving gekomen is. Als men luisterde naar een schikking, voor die waarborg ver zekerd was, zou men al de gebrachte offers en al het lijden, dat men gedragen heeft, verraden. De geallieerden hebben den strijd niet verkozen, hij is hun opgedron gen. Thans, nu zij en de vijand weten, dat de schaal ten slotte te huunen voor- deele doorslaat, zou men de hoogste zaak ontrouw worden, door van een beslissing af te zien, ten einde onmiddellijke en tijde lijke gemakken te knopen. De Daily Express schrijftAls de Paus een vrede teweeg kan brengen, waardoor de geallieerden hun doel, de vrijheid der wereld, kunnen bereiken, zal hij de wereld een dienst bewijzen. De Daily Mail zegtDe voorstellen van den Paus zijn onmogelijk en zijn eigenlijk ontwoi'pen in Duitsch-Oostenrijkschen geest. De Times schrijftDe voorstellen lijken ons, in den vorm waarin zij weergegeven worden, volkomen onaannemelijk voor de geaillieerden. Het is voldoende om op te merken dat zij gegrond schijnen te zijn op Duitsche leuzen alsgeen inlijving, geen vergoeding en vrijheid der zeeën. Wij kun nen niet nalaten, onze verbazing te uiten over de vermeende, hoop van het Vatikaan, dat de voorstellen gunstig ontvangen zul len worden en binnen niet te verren tijd maar voor u die rusteloos voortwerkt, je had wat beters verdiend dan gebrek te moeten lijden 1 Ee Toni, onze kleine Toni Als zij ook werkelijk honger moet lijden. O I Owat vreeselijke gedach te I« «En dat alles voor een boterham zei haar man lachend, hoewel er een traan hem over de wang rolde. «Komaan, Magda Anders ben je altijd zoo moedig, en dan vraag je, hoe kom je er aan Onze dikke Toni zou verhongeren Kun je je zoo iets voorstellen Wij worden doodeenvoudig vegetariërs. De groente is tegenwoordig spot goedkoop, wat wil j? nog meer? De hemel zal iedere ui zegenen, die zonder het verkwistend toe voegsel van biefstuk wordt gegeten Ondanks al haar verdriet moest Magda toch lachen. Een weinig geruststellend vroeg zij Maar de huur, mijn schat hoe krijgen we die bij elkaar Een schaduw vloog over zijn gelaat. «Hm, ja, de huurDe duivel moest dien Gumprecht halen Had hjj nog maar twintig Mark geleend, dan was het nog wat, maar al mijn spaarpenningen, mijn geheel vermogen, vijf duizend Mark I En dan moet iemand nog aan idealen hechten. In het vervolg lach ik wat met vriendschap «Ach man, dat zal je toch niet geluk ken, daarvoor ben je veel te edelmoedig. Ik zal je er geen verwijt van maken, want ik had Gumprecht evengoed vertrouwd. tot een einde van den oorlog zullen leiden. Als men eenige hoop van dien aard koe stert, verraadt men volslagen onwetendheid van de stemming in alle landen van de Entente en de Vereenigde Staten. Zij heb ben allen duidelijk, nadrukkelijk en her haaldelijk en onlangs nog hun voorwaarden medegedeeld het zijn de eenige voorwaar den waarop zij bereid zijn den vrede te overwegen. Die voorwaarden zijn volkomen onvereenigbaar met de lezing die van de voorstellen van het Vatikaan geseind wordt. Wel zijn er in Duitschland ook, die zich niet bevredigd voelen door het pauselijk voorstel maar toch heeft men er over het algemeen meer ooren naar. Doch om vrede te kunnen sluiten is het noodig dat beide partijen verzoeningsgezind zijn. En aangezien dat nog niet het geval is, zal de strijd voorloopig niet gedaan zijn. De Engelsche regeering zal aan de af gevaardigden ter Stockholmsche conferentie de passen weigeren. Trots dit besluit zijn er toch al gedelegeerden benoemd. Dat zal natuurlijk heel wat wrijving geven, ook in Frankrijk waar een dergelijke ontwikkeling van zaken op handen schijnt. Het is te verwachten, dat deze regeeringen van hun weigering van de passen ten opzichte van de buitenlandsche toestand, weinig plezier zulien beleven. Toen Mr. Troelstra naar zijne meening omtrent deze handelwijze gevraagd werd zeide hij Naar aanleiding van die weigering zullen de Fransche so cialistische partij en de Engelsche arbei derspartij een actie beginnen, die tot resul taat zal hebben, dut hun regeeringen zul len toegeven of verdwijnen. De eenheid van de arbeidende klasse ten opzichte eener algemeene conferentie is verwezenlijkt en de Engelsche en de Fransche arbeiders zullen niet toelaten, dat door liet weigeren van paspoorten die eenheid verbroken wordt. Het is eens te meer bewezen, dat de bur- geriijke regeeringen niet de beteekenis var» de arbeidersbeweging begrijpen en een houding aannemen, welke deze beweging slechts versterkt. De conferentie te Stock holm is geboren uit het vredesverlangen van de arbeiders van alle landen en dit verlangen zal blijven, ondanks alles. In Vlaanderen is de tweede groote slag ontbrand. De Engelschen zijn weer wat vooruit gekomen. De Duitschers hebben hun tegenwoordig gebruikelijke taktiek toe gepast om voor den stormaanval uit de voorste platgeschoten en omgewoelde strook te wijken, uit de strook daarachter moeten Toen hij ei' ons zoo dringend om verzocht en zoo heilig beloofde het terug te zullen betalen, en wij niet geloofden het geld noodig te zullen hebben, ja, toen was ik even blijde als gij, dat wij hem konden helpen. Wat zijn er toch slechte men- schen op de wereld «Neen, mijn kind bepaald slecht is hij niet, maar onvergeefelijk lichtzinnig, en ik ben een ezel geweest, omdat ik het netjes achtte van iemand, die mij zoo naverwant was, een deugdelijk onderpand te verlangen. In ieder geval zou ik met hem niet willen ruilen, ik heb een zui ver geweten en een schat een schat, zoo als geen koning er een bezit I« «Maar Eduard, houd toch op, met mij zoo te kussen Luister Toni is er zeker wakker door geworden. Laat mij gaan, dan kan ik eerst je boterham snijden Een oogenblik later kwam zij uit de keuken terug. Schijnbaar boos schudde hij het hoofd. «Noem je dat nu zuinig met de boter wezen vroeg hij verwij tend. «Wel, nu wij ze hebben, moet zij worden gegeten,antwoordde Magda, en ging naar haar kind in de slaapkamer, waar zij haar eigen boterham droog opat. Arnolds bleef' fluitend voortwerken voort, altijd maar voort 1 Des avonds, toen zy hun karig avond eten hadden genuttigd, overlegden Eduard dan de tegenaanvallen loskomen om den tegenstander te stuiter», zoo mogelijk ter rein te herwinnen Niet minder dan vijf' van zulke tegenaanvallen zijn al gedaan. Maar zonder succes. In het Oosten trekken de Russen en Roemeniërs nog altijd terug. Nog zij medegedeeld dat de Tsarenfa milie met een bizonderen trein onder mili tair geleide naar Siberië is overgebracht, twee leden van de regeering vergezelden haar. De raad van Arbeiders en Soldaten eischte, dat de gewezen Tsaar, de gewezen Tsarina en de gewezen troonopvolger vari Tsarskoje Selo zouden worden overgebracht naar het grensgebied van het rijk. Wel tragisch. Hij die zoovelen verban nen heeft naar Siberië, nu zelf als misda diger weggevoerd, 't Kan verkeeren in de wereld. BUITENLAND. De duikbootoorlog. In een hoofdartikel wijst het «Journal of Commerce« er op, «dat de transport- moeilijkgeden niet alleen der burgerbevol king ontberingen bereiden, maar zelfs de militaire slagvaardigheid onzer troepen verzwakken. Wij hebben het niet klaar gespeeld, meer dan zes schepen per week te bouwen en zelfs met alle mogelijke ondersteuning is het niet waarschijnlijk, dat wij deze productie meer dan verdub belen kunnen, Dan echter is de aanbouw niet toereikend, om onze verliezen aan te vullen. In een tijdsverloop van 20 weken heb- en Magda, wat zij moestenbeginnen. Goede raad was duur en Magda zocht troost op het heerlijke eiland der herinnering, «Dat was een heerlijke tijd, Eduard, toen je eene betrekking aan de ambacht school had I Wat waren wij rijk met het kleine salaris Weet je nog, dat pa pa eindelijk zijne toestemming gaf, toen je de betrekking had gekregen «Tot dien tijd had ik hem eigelijk voor een barbaar gehouden, mijn kind Er» onder ons gezegd was hij het ook wel eer» weinig. En toch wie weet ol het niet voorzichtiger van hem was ge weest, als hij zulk een schoonzoon maar dadelijk het gat van de deur had gewe zen Zoo'n ongeluksvogel als ikben!« «Eduard, wat praat je nu voor onzin Jij, die door je leerlingen op de handen werd gedrugen «En die door zijn directeur werd weg gejaagd «Omdat die een jaloersch, dom schep sel was 1 En iedereen heeft je partij getrokken. «Maar niemand heeft mij weder aan eene -betrekking geholpen. Door je eigen kracht, heb je toch we der de betrekking van teekenaar gekre gen.® «Die nog niet eens voldoende is, om ons voor broodgebrek te bewaren. En nu is ons laatste reddingsanker ook nog verlo ren gegaan I O die ellendige Gumprecht wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 1