Maakt plaats voor de jongeren. Houdt haar altjjd in huis. ben wij 400 schepen boven de 1600 ton, meerendeels van grooten tonnenmaat ver loren. Dat is 20 per weekZoolang wij een overschot hadden of onnoodige vrach ten konden uitsluiten, ging het goed, maar dat overschot bestaat thans niet meer Wanneer de werven het uiterste hebben gedaan, moet de vloot het laatste woord spreken, en waarschijnlijk zal zij thans wat meer presteeren dan tot nog toe Dc afsluiting der Franschc grens. De «Kulnische Volkszeitung« meldt uit Geneve De vierdaagsche afsluitiug der Fransche grens versterkt de geruchten betreffende het aftreden van Poincaré hetwelk Clemen- ceau in zijn laatste hoofdartikel van de )>Homme Enchainé« eischt. Dat in het kamp der Entente groote verwarring heerscht, bewijzen de telegrammen van heden, vol gens welke Sonnino reeds den 8en Augus tus heimelijk Londen zou hebben verlaten en zoo snel als mogelijk naar Italië zou zijn gereisd. De conferenties te Londen hebben resul taat groote meeningsverschillen opgeleverd, waardoor deze zoo plotseling worden afge broken. Zij zullen waarschijnlijk te Parijs worden voortgezet. De Ëngclscbe katoenindustrie. De slechte Amerikaansche katoenoogsten en de steeds kleiner wordende mogelijk heid, de noodige scheepsruimte voor het transport van katoen ter beschikking te krijgen, heeft sedert maanden een wan verhouding doen ontstaan tusschen de in Engeland aankomende katoen en het ver werkte product. In de kringen der katoen- industrieelen wordt dan ook reeds langen tijd een heftige agitatie gevoerd tot het verkrijgen van een wettelijke regeling. Na langdurige besprekingen is men eindelijk tot zulk een regeling geraakt. Van 3 Sep tember af moet de katoenproductie met 30 40 pCt. worden ingekrompen. Wat dit voor Engeland beteekent kan men ten volle beseffen, als men bedenkt, dat de katoen industrie in het Britsche volksbestaan een plaats inneemt als in Duitschland de ijzer-, staal- en steenkolenindustrie. Staking in Australië, Omtrent eene groote spoorwegstaking in Nieuw Zuid Wales wordt uit Sindney aan de Morning Post geseind, dat slechts een gedeelte van de gewone passagierstreinen loopen. De treinendienst, die de verbin ding met het binnenland onderhield, was opgeheven. De bond van spoor- en tram wegpersoneel had besloten tegen midder nacht het werk te staken. Na half zeven van den 6en Augustus zouden er geen treinen meer loopen. De gevolmachtigden der regeering hoopten echter een beperk ten dagdienst met de voorsteden te kunnen onderhouden. Zoowel de regeering als de arbeiders toonden zich ongeneigd tot onder handelen. De prijzen der levensmiddelen stegen snel en de toestand was zeer ernstig. lit Rusland. Naar uit Haparanda aan Svenska Dag- bladet gemeld wordt, deelt de Finsche courant Waapaa Sena mede, dat in het binnenland van Noord-Finland werkelijk hongersnood heerschte. Het blad raadt de bevolking boomschors tot meel te vermen gen met het broodmeel, dat nog over was. Oorlog tusschcu China cu Duitschland. Peking, 46 Aug. In een proclamatie geteekend door den president der repu bliek en gecontrasigneerd door het geheele icaCinet, wordt verklaard dat sinds 14 Aug. de staat van oorlog bestaat tusschen China en Duitschland. BINNENLAND. Koord. Men meldt uit Boxmeer Een diep treurig ongeval had in het naburige Groeningen plaats. Terugkeerende van de kermis te Vierlingsbeek ontstond er tusschen eenige smokkelaars 'n hevige twist. Van woorden kwam het tot daden met het rampzalige gevolg, dat een zekere Jos. Cremers een messteek in de borst ontving. Naar 't schijnt was het hart ge raakt, want binnen een paar minuten gaf de ongelukkige in de armen van een zijner vrienden reeds den geest. De dader, een zekere Raafs, eveneens te Groeningen woonachtig, is gearresteerd en werd, zwaar geboeid, naar 's Bosch gebracht. Misbruik van sterke drank zal aan dit nachtelijk drama wel niet vreemd zijn. Al te gedienstig. Verschillende landbouwers te Durgerdam vinden tegenwoordig des morgens hunne koeien droog, doordat andere gedienstige menschen de dieren des nachts uitgemolken hebben. De daders zijn onbekend. Opening cn sluiting der jacht op klein cn grof wild. De jacht op de hazen en fazanten wordt geopend op den laatsten Zaterdag in Sep tember 1917 van zonsopgang af en ge sloten op 31 December d.a.v. met zons ondergang. De jacht op patrijzen en korhoenders (hanen en henen) wordt geopend op den eersten Zaterdag in September 1917 van zonsopgang af en gesloten op 30 Decem ber d.a.v. met zonsondergang. De jacht op houtsnippen wor t geopend op den eersten Zaterdag in September 1917 van zonsopgang af en gesloten op den 31 Januari d.a.v. met zonsondergang. Het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet, dit laatste met staken in den grond bevestigd, wordt geopend op 16 April .1918 van zonsopgang af en ge sloten op 31 Mei 1918 met zonsondergang. De lange jacht (met windhonden) mag alleen de3 Dinsdags en des Zaterdags van elke week gedurende open jachttijd wor den uitgeoefend. De jacht op reebokken en reegeiten is geopend van 15 October 1917 tot 4 De cember 1917. De jacht op reekalven wordt niet geopend. Het jagen in ongemaaid te veld staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1917 moeten geoogst worden, is verboden. o Scheepsbrand. Te Singapore is naar het N. I, P. A. bericht, brand uitgebroken op het stoom schip «Van Imhoff« van de Kon. Pak. Mij. Een ruim is geheel uitgebrand. De her stellingen zullen een maand duren. Onbetrouwbare ambtenaren. Uit Smilde wordt aan de Asser Ct.« gemeld Zaterdagmiddag hebben de mare chaussees van hier W. G. L., gemeente en kerkelijke ontvanger en kassier der Boerenleenbank alhier, gevankelijk naar Assen gebracht. L. wordt verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte in laatstgenoemde betrekking. Heel de plaats is vol van dit geval. Het was Vrij dag een buitengewone drukte in de Oude Veenhoop, waar alle houders van spaar- en voorschotboekjes ter controle waren opge roepen. Uit Hoogeveen meldt men Het vorige jaar heeft een zekere S. een zoogenaamde Onderlinge Risico-Bank opgericht. S., die directeur was, leidde een royaal leven. Sedert Vrijdag is hij spoorloos verdwenen uit Utrecht heeft hij aan zijn vrouw een brief geschreven. Verschillende personen te Hoogeveen zijn het slachtoffer geworden van deze financieele instellingeen zelfs voor een bedrag van f 12.000. Oasbezuiniging. Uit 's Bosch wordt gemeld dat het gas verbruik Woensdag 22 8/io procent was van denzelfden dag van verleden jaar. Een zeer groote bezuiniging dus. Dinsdag was het verbruik 54 procent. Engeland en de 0. N. T. Naar aanleiding van loopende geruchten, volgens welke alle betrekkingen tusschen de N. O. T. en de Engelsche regeering zouden zijn afgebroken, vernemen wij van wel ingelichte zijde het volgende Het bericht is niet geheel juist. Er zjjn op het oogenblik moeilijkheden, die voor namelijk voortvloeien uit het feit, dat de N. O. T. haar taak tegenover handel en nijverheid hier te lande niet behoorlijk kan vervullen. Ongeveer 70 Nederlandsche schepen, waarvan pl.m. 40 beladen met levensmid delen, grondstoffen, enz., worden in ver schillende havens aangehouden, niettegen staande de N. O. T. zich strikt aan haar overeenkomsten heeft gehouden. Bovendien zijn er nog andere moeilijk heden in den laatsten tijd ontstaan. Aan gezien ons land in groote ecenomische ellende zou komen, indien hier niet weder ten spoedigste geregelde aanvoeren kunnen plaats hebben, zijn van de zijde der N. O. T. ernstige pogingen in het werk gesteld om er zich van te vergewissen of de N. O. T. haar taak tegenover den Neder- landschen handel zal kunnen blijven ver vullen. Er bestaat reden om aan te nemen, dat de Britsche regeering de moeilijkheden beseft en tot een bevredigende regeling zal medewerken. o Procfnitvoer van vee. Voor de proeflevering naar Engeland zijn naar «De Veehandelmeldt, ongeveer 10.000 stuks vee aangeboden. Het over- groote deel van de aanbiedingen is gedaan door veehandelaars. In Groningen zijn aangeboden 2146 koeien en 1052 stier kalveren in Friesland 637 koeien en 1167 stier kal veren. o Paarden, Binnenkort wal waarschijnlijk een aanvang gemaakt worden met een niet onbelang- rijken uitvoer van paarden. (De Veehandel.) Bezuiniging noodzakelijk. De Tielsche Courant deelt mede, dat tengevolge van de doorloopende stijging van het papier, het gas, drukinkt en arbeids kosten, ze genoodzaakt is het blad in plaats van driemaal, slechts tweemaal per week te doen verschijnen. Een ieder moet met gewijzigde toestanden rekening houden en menig blad durft geen wijziging aan te geven, om zijn abonnementental niet te verminderen doch voor alle couranten is het een moeielijke tijd geworden. Dat is het strenge wachtwoord van onze eeuw van krachtigen arbeid. Plaats voor de jongeren, zegt men, omdat men van dit beginsel uitgaat, dat de jongelingschap het voorrecht heeft van de werkzaamheid, van de kracht en van den weerstand. Maar iedere regel brengt zijn uitzondering mee, en er zijn voorbeelden van personen die, door zorgvuldig hunne krachten te hebben gespaard en onderhouden, tot op hoogen leeftijd een werkvermogen hebben bewaard, dat hun door vele jongeren wordt benijd. Heel het geheim van die buiten gewone activiteit komt negen op de tien malen voort uit een geregeld leven, uit matigheid en uit het volgen van een goed begrepen hygiëne. Het menschelijk lichaam is inderdaad gelijk aan een uurwerk dat, goed onder houden, tot aan het eind in den besten staat blijft. Opdat echter het lichaam altijd in goe den staat zij, is het voldoende dat het bloed altijd met dezelfde regelmatigheid aan de verschillende organen de krachten doet toe komen, waaraan ieder hunner behoefte heeft om de hem eigen taak te kunnen vervullen. Maar onder verschillende invloe den, zooals ten gevolge van buitensporig heden, van bovenmatige inspanning enz., verminderen somwijlen de rijkdom en de zuiverheid van het bloed en als het bloed niet meer den gewenschten rijkdom bezit, komt daaruit onmiddelijk voort een ver traging en een onregelmatigheid der func ties. Het onderhoud van het organisme bestaat dus vóór alles daarin dat de kracht en de vloeibaarheid van het bloed bewaard worden. Hiertoe is geen methode een voudiger en zekerder wat den uitslag be treft, dan die welke bestaat in het innemen op gezette tijden, vooral bij de seizoens veranderingen, van eenig doosjes Pink Pil len. Allen die deze methode hebben aan genomen, verheugen zich er over. Zoo maken zij zich onvatbaar voor vele ziekten en bewaren altijd aangetast hunne gezond heid en hunne bedrijvigheid. De Pink Pil len zijn in der daad goed bekend als her steller van het bloed, versterker der zenu wen zij brengen de verzwakte en ver moeide organen weer op kracht. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Om streken bij G. Malingré, drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. Ten voorbeeld van overijlde collega's. De zeilbeuger «Minister Keuchenius« Ma. 12, schipper C. Tuytel, is dezer dagen te Maassluis binnengekomen. De schipper rap porteerde, volgens de »Res.-bode«, dat het bovengedeelte van den bezaansmast op zee door den bliksem was getroffen en vernield. Het kompas werd daardoor onklaar, waar door het schip niet zuiver kon koersen en toen in onveilige zóne kwam. Een Duitsche duikboot kwam naderbij en na onderhoud met den schipper, die hem inlichtte, waar door de logger in verboden water kwam, liet de commandant hem vrij uitgaan met de mededeeling, dat bij een tweede over treding het schip zou vernietigd worden. o Overreden. Op het nieuwe rangeerterrein te Onnen (Gr) is Maandag de arbeider J. E. B. al daar, die bij het rangeeren van ledige zandtreinen op een der buffers tusschen twee kipkarren stond, tusschen de karren gevallen en overreden. Te Harderwijk is op den straatweg naar Hierden de 70-jarige landbouwer Jan van 't Goor, door een militaire vracht-auto, bediend door Holl. personeel, overreden. In bedenkelijkcn toestand werd hij met dezelfde auto naar het Puisgesticht ver voerd, alwaar hij korten tijd na aankomst overleed. PLAATSELIJK NIEUWS, Heusden. Tweesleepbooten «Elisabeth en «Marie II«, de laatste met een volg- schip, beiden komende van Luik, met be stemming Dordrecht, liggen sinds Donder- morgen aan de aanlegplaats gemeerd en kunnen de reis niet vervolgen, wegens gebrek aan steenkolen. Op onze vraag, waarom hebt ge in het steenkolenland niet meer brandstof inge nomen, antwoordde de gezagvoerder, dat er in Luik kolen genoeg zijn, maar geen arbeidskrachten. Ze hebben nu naar Dordt getelefoneerd om van daar kolen te zenden, want de distributie alhier behoudt het weinige dat ze heeft voor de inwoners. Vrijdagmorgen is een sleepbootje uit Dordrecht gekomen, dat beide op sleep touw nam, om naar bestemming te varen. De kapitein deelde mede, dat aldaar ver schillende booten in rust lagen, bij gebrek aan kolen. Goederenvervoer per tram H e u s d en-'s Bosc h. In ons vorig num mer komt een alarmeerend bericht voor omtrent verhoogde vrachtprijzen. Naar ons blijkt zijn wij in deze verkeerd inge licht en behoeft men nog niet uit angst voor een zoo hoog tarief zijne goederen aan het vervoermiddel te onthouden. Men neme vooreerst maar eens de proef en men zal ondervinden, dat een zoo enorme verhooging niet bestaat. Ook de administratie is bereid een ieder daaromtrent nader in te lichten. Naar wij vernemen is het getal sollicitanten, naar de betrekking van onder wijzer of onderwijzeres a. d. Openb. School alhier, tot 42 gestegen. De Heer A. Posma alhier is geslaagd voor het examen Hoogduitsch L. O. Werkendam. Bij de in aanleg zijnde nieuwe weg hadden een paar personen de aardigheid om kleine jongens te grijpen en die van een drie Meter hooge zandhoogte bij armen en beenen naar beneden te gooien. Toen zij dit met de twaalfjarige Jacobus van den Heuvel deden, bleef deze bewusteloos liggen en werd door de om wonenden bijna voor dood naar binnen gedragen. Tot heden is het nog goed met hem afgeloopen. In het begin van de volgende maand zullen wegens kolengebrek een paar booten der Fop-Smit Reederij stil gelegd worden zoodat er een heele verandering in de dienstregeling zal komen. Andel. Door den landbouwer O. B. werden uit 27 roeden land 20 mud aard appelen gerooid. Bij de gisteren gehouden verpach ting van toemaat werden ongekend hooge prijzen besteed. Sommige perceelen brach ten bijna tweederde meer op dan het vo rig jaar. Capelle. In het gezin van A. M. al hier heeft zich een geval van diphteritis voorgedaan. Ds. Koster alhier heeft voor het beroep naar Ooltgensplaat bedankt. Tot predikant aan de Ned, Herv. Kerk te Loonschendijk is beroepen Ds. P. Bokma te Schiedam. De tegen 15 Augustus j.l, uitge schreven vergadering, van Christelijke fa- brieks-, haven-, en transportarbeiders, kon wegens gemis der vereischte vergunning niet doorgaan. Hedel. 16 Aug. De drie brugschepen, bestemd voor de schipbrug alhier zijn gis teren te Weert van stapel geloopen. Nederhemert, 44 Aug. Onze dorps genoot de heer J. Volbeda, thans in mili tairen dienst (legerplaats Donderen) deed te Leeuwarden met gunstig gevolg examen voor de hoofdakte. Mej. E. Knoop en de heer W. Knoop alhier zijn geslaagd voor het examen Fransch L. O. Bij de landbouwers alhier opgeno men slachtbaar rundvee bleken in deze gemeente aanwezig te zijn 15 guste koeien 6 ossen, 33 stieren, 2 mestkalveren en 37 varkens boven de 50 K.G. totaal 93 stuks. Woensdagmiddag bevond de brood bezorger Groeneveld zich met paard en kar op de Maasbovendijk. Bezig zijnde zijn klantqn te bedienen, sloeg onverwachts het paagd, dat schrok van een weggewaaid paprcr, op hol. Eensklaps kantelde de kar en kwam bij den landbouwer Bouman op het dak terecht, waardoor eenige pannen werden vernield. Spoedig toegesnelde per sonen brachten bedoeld paard tot staan en bleek dat dit ongeval zonder persoonlijke ongelukken was afgeloopen en bleef het bij eene geringe materieele schade. Veen. Woensdag werd een melkkoe van hier op de Zaaiwaard te Aalst gebracht. Het dier kon zich evenwel met hare nieuwe weide niet verheugen, want tot tweemaal zwom ze over de Maas naar de andere zijde. Het beste was nu maar, ze weer naar haar eigenaar te Poederoijen terug te brengen. Donderdag werd de Ravenswaard, toebehoorende aan den heer H. te Heusden, met melkvee ingeschaard. De prijs welke nog al mee is gevallen bedraagt f20 per koeschaar. j De zware regens doen aan deyeld- gewasschen veel kwaad, ook in de latere aardappelen begint de ziekte zich te veW toonen. 't Is wel jammer want de aard-! appeloogst beloofde een dubbel gewas. i Door de wed. B. alhier werd een werkpaard afgeleverd voor de som van f1400. Een bewijs dat de prijzen dei- paarden nog hoog zijn. Wijk. Voor de weitoemaat alhier wor- den hooge prijzen besteed. De prijs per schaar is f 56 tot f 62. In deze gemeente heerscht onder de varkens de vlekziekte. Enkele zijn reeds i al aan deze ziekte bezweken. Nu er groot gebrek aan steenkolen heerscht, gaan vele hun boomen omhakken, om voor den komenden winter zich van brannstof te voorzien. Zaltbommel. De familie Heijstek uit Bruchem die de markt alhier per rijtuig wilde bezoeken geraakte door 't schrikken van 't paard met het rijtuig in een sloot. Doornat werden ze op 't droge gebracht. De reis kon geen voortgang meer hebben. Van gemeentewege wordt langs den Singel alhier een z g. paardenpad ge legd. De gemeente-opzichter kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat van de aan wezige steenen, welke gebruikt werden voor het maken van dit pad, een hoeveel heid verdwenen was. Aangifte bij de politie volgde, met dit gevolg, dat zij een groot aantal dier vermiste steenen opspoorde achter de woning van een zekeren v. H., die van deze steenen een voetpad achter- zijne woning had gemaakt. De steenen werden in beslag genomen, terwijl tegen v. H. proces-verboal werd opgemaakt. Gorinchem. Bij een der grootste graanhandelaren zijn 150 baaltjes bloem in beslag genomen, daar deze handelaar boven de gestelde maximumprijzen ver kocht. Men kan geen nuttiger geneesmiddel in huis hebben dan een verzachtende, anti septische en heelende zalf. Foster's Zalf beantwoordt geheel aan dit doel. Zij is een vertrouwbare zalf voor jeukende, bloedende en uitwendige aam beien, eczeem, psoriasis, dauwworm, puis ten, gordeluitslag, insectenbeten, netelroos en huidkwalen bij kinderen, en als regel is één doos voldoende tot genezing. Foster's Zalf heeft een verzachtende, verkoelende werking en droogt niet spoedig op. De ontsteking en jeuk, die bij de meeste huidziekten optreedt, moeten spoe dig zwichten bij de eerste aanwendingen. Foster's Zalf kan veilig gebrruiktworden, zelfs bij de meest gevoelige huid. Kloven in de handen, winterhanden en -voeten en huidziekten kunnen er geschikt mede be handeld worden. Het is een wijze voorzorg om altijd een doos van deze zalf bij de hand te hebben geen huis diende zonder Foster's Zalf te zijn. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is verkrijgb. bij alle goede drogisten 1.75 p. doos. Burgerlijke Stand. Heusden, van 1417 Aug. Geboren Cornelis, z. v. J. Kwetters en J. A. v. Rijswijk. Getrouwd N. J. Hoeben, 28 j. en M. C. v. d. Enden, 24 j.; A. v. d. Woude, 28 j. en K, G. v. Leeuwen, 31 j. Werkendam. Geboren Hendrik, z. v. H. v. d. Wiel en A. P. de WaalMerius Marie Gedéon Adriaan, z. v. H. M. Wierts von Coehoorn en J. Hardenbol Janna Johanna, d. v. C. P. Hoge en P. Goedegebuure Cornelis, z. v. B. Baggerman en G. Visser; Johanna Cornelia, d. v. J. A. Paans en A. M. van VugtBarend, z. v. J. W. v. d. Werken en H. Schaddelee Grieta Preternella, d. v. J. v. d. Heuvel en A. Vink. OndertrouwdF. Peeters, 23 j. met M. v. d. Heuvel, 16 j. r -~r' :T-a>.VW» mm —OCT—PT—--.-Tr» .mMl —r»™—fmmTOT—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2