NIEUWSBLAD voor het Land van fleusden ea Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 3698. Zaterdag 1§ Augustus. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. llit Rusland. De Russische misschie heeft in de Ver- eenigde Staten 2500 locomotieven en 40.000 wagons besteld, waardoor het crediet door de Yereenigde Staten aan Rusland geopend met 250 millioen roebels verhoogd wordt. Aan de Echo de Paris wordt uit Pe tersburg gemeld, dat de Arbeiders- en Soldatenraad eene proclamatie tot het leger heeft gericht, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat de troepen zich tegen de vijandelijke aanvallen zullen ver dedigen, doch tegelijkertijd wordt daarbij gezegd, dat de soldaten niet aanvallend behoeven op te treden. Naar een tellegrarn uit Sundsvall van Svenska Dagbladet bericht, werden langs de Zweedsche Oostzeekust van Umea tot Sundsvall enorme rookwolken waargenomen evenals eene sterke brandlucht Aangezien de wind uit het Noordoosten kwam, nam men aan, dat er in Finland reusachtige boschbranden moesten woeden. o De Fransche cocialisten. Berlijn, 14 Augustus (HN.). Uit Genéve wordt aan het Berl. Tagebl, gemeld In de Fransche staatkundige partijen is men uiterst gespannen naar aanleiding van de a.s. hervorming van het kabinet. Met een tot nu toe ongekende meerder heid van 8.197 stemmen tegen 4 verklaarde het Seine-districht zich tegen het voorne men der regeering om de passen voor Stockholm te weigeren. In de zitting van den bond werd besloten de regeering een korte bedenktijd toe te staan, indien zij bij haar weigering blijft volharden, zal aanstonds een algemeen congres der Fran sche socialisten worden bijeengeroepen. Door de botte houding der verschillende socialisten van alle schakeeringen wordt Ribot bij de hervorming van zijn ministerie ten zeerste belemmerd, daar alle personen, die daarvoor in aanmerking kwamen, be denking hebben, onder deze omstandigheden de verantwoordelijkheid voor het weigeren der passen en de daarmede gepaard gaande, nog niet te overziene gevolgen, te dragen. De Idea Nationale beweert uit zekere bron te kunnen melden, dat in Sofia het onwaarschijnlijk gerucht ingang vindt, dat Engeland een nieuwe expeditie tegen Gallipoli van plan is met veel grooter strijdmiddelen en uitgebreid vliegtuigen materiaal. In Turkije en voornamelijk te Constantinopel schijnt dit bericht groot opzien gebaard te hebben. Be Kiigclsche vloot. De militaire medewerker van de Times beschrijft een bezoek aan de groote vloot. Hij zegt daarin, dat de geweldige omvang van de bewapening de toeschouwers ver steld doet staan. De slagvaardigheid van de vloot is 100 pet. grooter dan in het begin van den oorlog en vijftig pet. groo ter dan in den strijd bij Jutland. o Meuwe successen der Engclschcii bij Loos. Londen, 15 Aug. Om 4.25 uur heden morgen bestormden de troepen de Duitsche stellingen ten Z.O. en ten O. van Loos over een front van 2 mijlen. De enorme verdedigingswerken op hoogte 70, die onze aanvallen in den slag bij Loos in Septem ber 1915 weerstonden en sedert dien tijd nog verbeterd en versterkt waren volgens de nieuwste methoden, werden door be storming veroverd. Nadat het eerste loop- gravenstelsel genomen was, rukten onze troepen op tot aan de W. verdedigings werken van St. Auguste en drongen een mijl diep in de Duitsche stellingen. Be halve een serie loopgravenlinies en sterke punten, die de verdediging van hoogte 70 vormen, zijn thans de dorpen St. Elisabeth St. Emile en St. Laurent, evenals het Prasebosch en de W. helft van het Hugo bosch in ons bezit. Alle doeleinden werden bereikt en onze verliezen zijn gering. Vijf vijandelijke tegenaanvallen werden afgesla gen door onze infanterie of artillerie. Een dezer aanvallen werd door de Pruisische garde ondernomen. De vijandelijke verliezen, zoowel bij onzen aanval als bij den vruchteloozen tegenaan val, zijn zwaar. Het aantal der door ons gemaakte gevangenen is nog niet vastge steld doch 282, waaronder 15 officieren, zijn reeds geteld. Er hadden hevige luchtgevechten plaats. 11 Duitsche vliegtuigen werden neerge schoten. Aan onze zijde worden er 7 vermist. o Het Duitsche rijkskleedermagazijn heeft ten behoeve van de door invaliditeit als anderszins van het front ln het burgerleven terugkeerende strijders opdracht gegeven voor de vervaardiging van 250.000 kle dingstukken. Een correspondent van de United Press of America te St. Petersburg heeft het over de vrouwelijke soldaten in Rusland Duizend of meer meisjes worden dagelijks in de Genieschool gedrild, in afwachting, dat ze naar het front gaan. Moskou heeft duizend vrouwelijke soldaten, Kief en Odessa kleiner troepen. In St. Petersburg gaan er zooveel over straat, dat men niet meer op ze let. Ze hebben hun haar af geschoren en dragen leelijke laarzen. Elk meisje voert een hoeveelheid cyankali (om zich te vergeven), wanneer ze gevangen worden genomen. Vrcdesverlaiigen in Beieren. Op Beiersche krijgsgevangenen zijn brie ven gevonden, die een treurig beeld geven van den toestand in Duitschland. Een de zer brieven luidt aldus»Onze grootste vijand is de hongersnood. Wat moet het arme Duitschland al niet dragenDe men- schen lijden honger en hebben kolen noch brandstoffen. Zou de Almachtige God niet eindelijk medelijden met ons krijgen en een einde maken aan die vreeselijke ramp De toestand in Rusland. Petrograd, 15 Aug. De ex-Tsaar en de Keizerlijke familie zijn in den nacht van 10 Augustus in alle stilte overgebracht naar een later bekend te maken bestem ming. Tot dit overbrengen besloot de voor- loopige regeering zonder eenige medezeg- ging van den arbeiders- en soldatenraad. De Beurscourant meldt dat de voorma lige keizerlijke familie met een bijzonderen trein naar Siberië vervoerd is, vergezeld van twee leden der regeering en een militair escorte. De dochters van den ex- Czaar kregen verlof te Petrograd of Czars- koje Selo te blijven, doch zij gaven er de voorkeer aan hare ouders te vergezellen. De overbrenging was '14 dagen geleden besproken, terwijl de regeering kennis droeg van een beweging ten gunste eener tegenrevolutie en de mogelijkheid dat een poging zou gedaan worden om den ex- Czaar te bevrijden. Uit de petroleumindustrie. Volgens de jongste berichten uit Ro- menië is de petroleumproductie weder aan merkelijk toegenomen, meldt de «Tagl Nachr.« Sedert ongeveer veertien dagen beloopt de productie 500 dubbele wagons per dag. BINNENLAND. De nngewcnselitc gasten. In antwoord op vragen van het Kamer lid J. ter Laan betreffende huisvesting in kampen van de te Rotterdam en Schiedam verblijvende, uit Duitschland ontvluchte 3700 burgerlijke Russische gevangenen, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken geantwoord, dat het de regeering niet onbekend is, dat de burgerij in ge noemde plaatsen den toestand hoogst be zwaarlijk acht. In Bergen worden reeds de lastigste elementen ondergebracht. Verder strekkende voorziening is in voor bereiding. Of het evenwel mogelijk zal zóó ver te gaan, dat alle bedoelde personen in kampen kunnen worden ondergebracht, is nog niet zeker. Nochthans zal, zooveel mogelijk, een houdbare toestand bevorderd worden. Naar het Hbld. verneemt, zal d<3 rant- soeneering van steenkolen voor de scheep vaart op de binnenwateren binnenkort nog strenger worden doorgevoerd dan tot nog toe het geval was. Daarbij zal vooral rekening worden gehouden met den aard van het scheepvaartbedrijf. Reederijen, welke zich toeleggen op goederenvervoer, en» vooral op het vervoer van distributie artikelen, zullen op de eerste plaats in aanmerking komen voor de ontvangst van brandstof. Daarentegen zullen reederijen van pleziervaartuigen waarschijnlijk geheel of voor een groot gedeelte van brandstof verstoken blyven. Ook particuliere eige naars van stoom-pleziervaartuigen zullen dan geen brandstof voor die vaartuigen ontvangen. Een conferentie van onzijdigen Naar Berlijnsche bladen vernemen, is het tot stand komen van de conferentie van Europeesche neutralen in Stockholm in de maand September tamelijk zeker, al schijnen ook ten opzichte van Spanje, Zwitserland en Nederland moeilijkheden te bestaan, in het bijzonder welke reusroute de vertegen woordigers der twee laatste landen zullen nemen. Daar naar men zegt ieder land twee vertegenwoordigers zendt, zouden Holland en Zwitserland een vertegenwoordiger via Duitschand en een vertegenwoordiger via Engeland kunnen zenden. Men noemt als plaats van samenkomst ook Christiania, daar de Noorsche regeering gaarne zoo spoedig mogelijk een conferentie bijeenziet, omdat zg hoopt, dat deze den aanvoer van pro ducten uit Amerika tot stand kan brengen. o Voor geen goud te krijgen. Aan de grens staan millioenen eieren voor Duitschland bestemd, die de handelaars hier te lande niet doorzenden, omdat be taling in goud door Duitschland geweigerd wordt. o De petroleumdistributie. In verband met den onzekeren toestand wat den aanvoer van petroleum betreft, zijn, naar wij vernemen, door het dristri- butie-bureau voor petroleum beduidende wijzigingen voorgesteld aan den Minister voor de petroleumdistributie. Reeds zijn de industrieën sterker gerant soeneerd en de haar toegewezen hoeveel heden zijn van 50 op 25 pCt. terugge bracht. De motorschippers zijn uitgescha keld en alleen zij, die voortbrengselen, spoedig aan bederf onderhevig, als melk, visch, groenten enz. vervoeren, krijgen nog petroleum. —o Smokkelaar doodgeschoten. Men meldt uit Sittard Te Susteren (L.) bij Sittard werd de smokkelaar C. woonachtig te Susteren, bij eene poging tot verboden uitvoer, doodelijk getroffen. C. overleed enkele minuten later. De overledene was gehuwd en vader van drie kinderen. Een stoomtrawler vermist. De stoomtrawler «Bertha Elisabeth, Urn. 11schipper D. Groen, wordt te IJmuiden als verloren beschouwd. Na het vertrek op 1 Augustus heeft men niets meer van schip of bemanning gehoord. Scchendiiig van onze onzijdigheid. Uit Den Haag seint men In aansluiting aan hetgeen het ministerie van marine daaromtrent heeft bekend ge maakt, deelt het ministerie van buitenland- sclie zaken mede, dat de Duitsche vlieger, die in de Nederlandsche territoriale wate ren aan boord van de «VI. 59« werd aangetroffen, is geïnterneerd. Harer Majesteits gezant te Berlijn ont ving de opdracht om ernstig te protestee ren tegen het feit dat twee Duitsche vlieg tuigen boven de Nederlandsche territoriale wateren hebben gemanoeuvreerd, terwijl een hunner daarop is neergestreken om aan oorlogshandelingen deel te nemen, als mede tegen het feit dat een Duitsche torpedoboot zich binnen de territoriale wa teren begeven heeft. Bciiiiciibraiiilhout. Er wordt tegenwoordig, nu velen het tekort aan kolen met brandhout trachten aan te vullen, druk gewaarschuwd tegen het koopen van ongeschild dennenhout, wijl ongeschild dennenhout wandluizen« zou bevatten. Behalve vragen dienaangaaude bereikt ons ook een verontwaardigd protest er tegen. «Er komt,a zegt de schrijver ervan, »in ongeschild dennenhout wel een luis voor, maar een die voor mensch en dier, en voor andere dingen als brandhout, voor zoover ik weet, absoluut ongevaarlijk is.« Be vrije vaargeul. Naar de Nederl. uit scheepvaartkringen verneemt, bestaat er vrij groote mogelijk heid, dat de groote vaart binnen zeer kort weder zal kunnen worden hervat. De toe bereidselen om de nauwe vrije vaargeul veilig en bevaarbaar te maken schijnen thans in een stadium te zijn gekomen, dat er grondige hoop is op de hervatting van de scheepvaart. o De uit Southwoud te Vlissingen terug gekeerde mailboot «Zeelanda had 125 pas sagiers aan boord, onder wie 31 man van de bemanning van de »Amstelland« en 24 opvarenden van de Vlaardingsche loggers «Thor en Proefneming«, op 3 Juli in den Oceaan zonder waarschuwing door kanon vuur van een Duitsche duikboot vernietigd. Sinokkclsckip. Te Millingen is aan boord van het voor anker liggende schip »Johanna« een groote partij smokkelwaren ontdekt, in hoofdzaak bestaande uit autobanden, zakken rubber en wollen en kantoenen garens, ter waarde van f 50.000. Alles werd in beslag ge nomen en de schipper H. v. W., uit Mil lingen, naar het fort te Pannerden over gebracht. Ecu quarantainckainp. In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten is te Enschede het Rijksqua- rantainekamp geopend. Er is, zoo lezen we in het »Hbld.«, plaats voor 138 gasten, die zullen bestaan uit krijgsgevangenen enz. welke in Groningen, Drente en Overijssel over de grens komen. Elke gast moet er minstens 16 dagen verblijven, alvorens hem de gelegenheid wordt gegeven zich vrijelijk in ons land te bewegen of, zooals met de ontvluchte krijgsgevangenen geschiedt, naar den consul van hun land te worden opge zonden. De militaire bewaking zal bestaan uit 14 man en 2 sergeants. Dc oorzaak va» het uitvallen der haren. De Heer Sloos, gep. Officier van Ge zondheid, meent de kaalhoofdigheid te moeten zoeken in het zware hoofddeksel dat de meeste personen dragen. Volgens deze theorie zou strikt genomen bij een ieder, die een hoed draagt, ook ten slotte het haar moeten uitvallen. En toch zien wij, dat velen hun overvloedig haar behouden, niettegenstaande dien ge vaarlijken hoed Ook hier is de verklaring, volgens de Heer S., eenvoudig. Velen weten, hoe hard een pols kan zijn, hoe moeielijk samen te drukkenBij zoo iemand zal de druk van den hoed gemak kelijk overwonnen kunnen worden. Ook kan overvloedig zwaar haar een soort elastischen tegendruk uitoefenen, waardoor de stoornis in den bloedsomloop in slechts geringe mate tot uiting komt, en hoogstens zullen deze personen klagen over vroeg grijs worden. Verschillende Oostersche volken, die zachte hoofddeksels dragen (fez's, hoofd doeken enz.) hebben van kaalhoofdigheid geen last, wat de Heer Sloos een bewijs voor zijn stelling vindt. Hij raadt dan ook een ieder, slechts een zachte hoofd bedek king te dragen, die nagenoeg geen druk op de aderen uitoefent. Ovcrstroonüugeii in Noord-Brabant. Inzake den treurigen toestand door de overstroomingen in Noord-Brabant komt er eindelijk leven in de brouwerij. De betrokken autoriteiten worden wak ker, naar aanleiding der geuitte alarmkreten. Op 21 dezer zal, volgens het Hbld., te 's-Hertogenbosch een vergadering plaats hebben van Raadsafgevaardigden der be trokken gemeenten. Tevens zijn de ieden der Provinciale Staten van de in aanmer king komende districten, alsmede een aan tal op land- en tuinbouwgebied deskundigen aangezocht deze vergaderieg bij te wonen, teneinde te beraadslagen op welke wijze de waterafvoer van Dommel en Aa kan worden verbeterd. Valsche zilverbons. Een rechercheur merkte Dinsdagmiddag in een op den Schiedamschen dijk te Rot terdam uitkomende steeg een man op, die bezig was een zilver bon van f 1 aan de achterzijde vuil te maken, om den bon het aanzien van een veel gebruikten te geven. De rechercheur volgde den man en arres teerde hem op de Leuvehaven. Het bleek te zijn een Duitsche deserteur, op wien een enveloppe met 36 valsche zilverbons van f 1 werd gevonden. Deze zilverbons verklaarde hij ontvangen te hebben van een anderen Duitschen deserteur, een foto graaf, die ze langs fotografischen weg zou hebben gemaakt. Beide Duitschers hielden in logementen te Rotterdam verblijf en hebben waarschijnlijk ook in Den Haag, Amsterdam en andere plaatsen valsche zilverbons uitgegeven. Ook deze fotograaf is gearresteerd. Dinsdagavond heeft de recherche ook nog aangehouden een tweeden fotograaf, die van medeplichtigheid wordt verdacht. Dinsdagmorgen was de aandacht der politie gevestigd op een Duitscher, die aan liet Beursstation getracht heeft een vaischen zilverbon in betaling te geven, doch de vlucht nam, toen hij zag, dat de valschheid van den bon ontdekt werd. (»N. R. Ct.«) Doodelijke val. Zaterdag is de heer F., ambtenaar ter gemeentesecretarie te Zwijndrecht, in het hotel Vink te Rijsoord van een trap ge vallen, ter hoogte van drie treden. Hij kreeg een herschenschudding en is daaraan overleden. Aan de »N. Gorinch. Ct.« ontleenen wij het navolgende 1417—1917. «Doe men schreef den 1 December MCCCCXVI en een, «Doe bleef den edelen hooggeboren Willem van Arkel voor dezen steen. Met deze woorden herinnert een gedenk steen in de Revet- of Krijtsteeg aan een zeer belangrijke gebeurtenis uit de geschie denis van Arkels Oude Veste. Den le December a,s. zal het 500 jaar geleden zijn, dat een bloedige strijd binnen de muren dezer stad een einde maakte aan het gezag van het «stoutste« geslacht in de Nederlanden en Gorinchem voor goed met Holland vereenigde. In het schilderijenmuseum te Dordrecht wordt ook aan dit feit herinnerd door een meesterstuk van Charles Rochussen. Dit stelt voor de löjarige Jacoba van Beieren, Gravin van Holland. Zij rijdt met haar gevolg van jonkvrouwen en tal van geharnaste ridders door de straten van het pas veroverde Gorinchem. Daar nadert van de zijde der Molenstraat een andere stoet, maar welk een tegen stelling Op een eenvoudige, al te een voudige draagbaar ligt het lijk van Willem van Arkel, dat naar zijn laatste rustplaats, de tombe van de heeren van Arkel in de Groote Kerk, wordt gebracht. Jacoba laat den lijkstoet stilhouden het lijkkleed wordt opgelicht, en Hollands Gravin blikt neder op het stoffelijk overschot van hem, dien zij moest bestrijden, maar dien zij, zooals wordt beweerd, zoo hartstochtelijk beminde. Zij had overwonnen, maar had zij niet meer verloren dan gewonnen? o De „Noordam." Naar wij vernemen wordt de «Noor- dam« op Wilton's werf in het groote droogdok geplaatst, om nagezien en ge repareerd te worden. IN GEZONDEN. Geachte Redactie. Van meer dan eene zijde ontvang ik nogmaals om inlichting omtrent het M.U.L.O. onderwijs te Heusden en omtrent het di- ploma-M.U.L.O. Mag ik U daarom verzoeken het vol gende op te nemen. Misschien zijn er nog meer belangstellenden, die niet gevraagd hebben. De M.U.L.O.-school te Heusden kan m. i. bij de tegenwoordige inrichting en met de bekwame leerkrachten, die thans eraan werkzaam zijn, aan hooge eischen voldoen. Zij kan niet alleen voorbereiden voor le klasse van H. B. S., Gymnasium en Normaal school, maar zal ook voorbereiding geven voor het diploma-M.U.L.O. Alzoo zullen in onzen tijd, nu meer kennis door een ruimeren kring dan vroeger noodig is, velen in Heusden en de omliggende gemeenten daar kunnen vinden, wat ze behoeven. Aan het examen-M.U.L.O. nemen steeds meer leerlingen deel. Dit jaar waren er 800 candidaten, viermaal zooveel als viei jaar geleden. Het diploma geeft verschil lende voorrechten. Verschillende maat schappijen geven plaats aan de bezitters, b.v. de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, de Ilollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, de Nederlandsclu Centraal-Spoorwegmaatschappij, de Neder- landsch-Indische Spoorwegmaatschappij, dt Staatsspoorwegen op Java, de Koninklijk Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatit van Petroleum-bronnen, de Expeditie-onder neming Van Gend en Loos, de Algemeeru Maatschappij van Levensverzekering to Amsterdam, Diploma-bezitters worden toe gelaten tot de opleiding voor Reserve-kadei en Militie-officier, bij de Koninklijke Pa- k et vaartmaatschappij het diploma geeft toegang tot de School voor Suiker-industrie, tot de Kweekscholen voor de Zeevaart te Amsterdam en Rotterdam, tot het station voor Maalderij en Bakkerij, tot de Kolo niale Landbouwschool te Deventer, de Ne derlandsche Landbouwschool te Groningen, tot verschillende Tuinbouwscholen, Huis houdscholen, Handelsscholen, Middelbare Technische scholen, en andere vakscholen, en geeft bij sommige examens gedeeltelijk vrijstelling. Genoeg om aan te toonen, dat voor vele jongelieden, die in de wereld willen voor uitkomen, het diploma een waardevol bezii is. Maar natuurlijk zullen vele leerlingen het onderwijs bijwonen, die geen diploma wenschen. Voor de ouders van deze leer lingen moge het bovenstaande ongeveer aangeven hoe ver het onderwijs te Heusden gaat en in welke mate zij voor een gering bedrag aan schoolgeld hunne kinderen d( ontwikkeling kunnen doen verwerven, die in den strijd om het bestaan meer en meei noodig zal zijn. Met dank voor de plaatsing, A. M. BORREN, schoolopziener in het arrondissement Heusden. BUVOECSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5