Verandering in oude gewoonten Het lot onzer kinderen. SchouwYoering. In onze eeuw van krachtig leven, waarin de toekomst aan de sterken, aan de ge zonden behoort, is het niet overdreven te zeggen dat het lot onzer kinderen voor een groot deel afhangt van den lichamelijken toestand waarin zij het tijdperk hunner vorming zyn doorgegaan. Het is toch ge durende de inwendige gedaanteverwisseling, die tusschen het 13e en het 17e jaar plaats heeft, dat het lichaam van den mensch een blijvenden vorm aanneemt. Zoo al sommige tengere on tedere kin deren op d at oogenblik krachtig en flink worden, hoevelen daarentegen, die goed gezond waren, verzwakken, vermageren en worden arme wezens zonderkracht, die er slecht uitzien en veroordeeld zijn soms voor heel hun leven een wanke lende gezondheid met zich te slepen. Dit komt doordat de nog zoo zwakke organis men der kinderen voornamelijk der meisjes niet allen zonder verzwakking de gedaanteverwisseling verdragen, die in hen plaats heeft. Om de organen die zich zoo snel ont wikkelen voldoende te voeden, is het^bloed niet altijd sterk genoeg, en indien men nalaat het te herstellen, den rijkdom aan roode bolletjes er van te hernieuwen, kun nen de organen zich niet normaal en ge lijktijdig ontwikkelenzij verkrijgen niet voldoende krachten, en zijn tengevolge daar van zonder weerstand tegen de ziekten. Om aan onze kinderen een stevige lichaams gesteldheid te geven, komt het er op aan dat gedurende hunne vorming hun organis me wordt ondersteund, aangezet, versterkt en hiervoor zijn de Pink Pillen een der meest geschikte geneeswijzen, want zy zijn een der krachtigste herstellers van het bloed en versterkingsmiddelen van het zenuwstelsel die op het oogenblik bekend zijn. Sedert 30 jaren dat die pillen be staan, hebben zij altijd de beste resultaten gegeven bij alle aandoeningen voortko mende uit een verzwakking van het bloed of der zenuwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Om streken bij Gf. Malingré, drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. Voedsel voor België. Washington, 22 Aug. Er zijn onder handelingen gaande met het Levensmidde len-departement, tengevolge waarvan, naar men verwacht, een aanzienlijkeïhoeveelheid voedingsmiddelen en andere voorraden aan België zullen worden toegewezen, welke geconsigneerd zijn aan de neutralen en door den export-Raad in Amerikaansche havens worden vastgehouden. Men neemt in aanmerking dat België deze voorraden dringend noodig heeft. Een geweldige brand. Zaterdag is in het Noorsche stadje Maldö in Sud-Alesund een geweldige brand uit gebroken. De brand onstond in een fabriek van gummiwaren en breidde zich door den storm tot een electriciteitsfabriek uit. Deze beide gebouwen en een hotel van 3 ver diepingen, benevens andere groote huizen, brandden tot den grond af Zeer veel goe deren zijn vernietigd en ook de telefoon centrale brandde af. Ook alle bakkerijen zijn vernield, zoodat geen brood te krijgen was. De hotelgasten konden nog op het laatste oogenblik gered worden. De schade bedraagt meer dan 2 millioen kronen. De stad is volkomen in donker gehuld. o Russische officieren veroordeeld. De krijgsraad van het negende leger veroordeelde tot straffen van vier tot tien jaar dwangarbeid drie maximlistische offi cieren, schuldig aan antimilitaire propa ganda, verbroedering met den vijand en weigering van gehoorzaamheid. Dc naderende vrede. Stockholm, 23 Aug. In een rede over de buitenlandsche politiek zei de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken o.a. dat zoowel neutralen als oorlogvoerenden reik halzend naar den vrede uitzien. Wel is het tijdstip van het sluiten van den vrede nog zeer onzeker, maar men moet hopen dat het nader is dan men denkt. Parijs. De onder-prefect te Compiègne heeft inlichtingen gegeven over de door de Duitschers in het Oise-departement bedreven verwoestingen. Van de 11.000 huizen die er voor den oorlog stonden, zijn er 2300 vernield, 4000 onherstelbaar beschadigd en 3200 minder ernstig getroffen, zoodat ze hersteld kunnen worden. Meer dan een kwart der bevolking is weggevoerd, samen 7000 personen. Slechts ouden van dagen en kinderen zijn nog in de dorpen aanwezig. o Naar wij in de Tempsvan 13 Au gustus lezen, heeft de Fransche minister van binnenlandsche zaken ad interim, op advies van de ministerieele perscomrnissie, bepaald, dat de prijs der dagbladen vanaf den len September 1917 van 5 centimes op 10 centimes zal worden verhoogd. De bladen zullen daarbij des Maandags en des Donderdags slechts twee bladzijden mogen geven en op de andere dagen vier. o Duikbootenactie. BERLIJN, 23 Aug. (Officieel). Ten Westen van de Straat van Gibraltar be lemmerden onze duikbooten het vijandelijk transportverkeer naar de Middellandsche Zee weer aanmerkelijk. Zes s.s. met ruim 20,000 t. werden in den grond geboord daarmede zijn ongeveer 24,000 t. kolen, in hoofdzaak voor Italië bestemd, vernietigd. Tot de getroffen schepen behooren een be wapend Engelsch s.s. Manchester Com merces (4144 t.) en »Ganges« (4177 t.) benevens het Italiaansche s.s. »Carlo« (5572 t.). In de Middellandsche Zee werd een groot aantal s.s. en zeilschepen met een totaal inhoud van ruim 43,0001. vernietigd, a.o. het bewapende Italiaansche s.s. »Leaita« (4021 t.) met een lading munitie; »Genova« (3486 t.) en »Izabran« (3892 t.) met 6000 ton tarwe uit Australië naar Italië onderweg. Verschillende s.s. werden uit konvooien weggeschoten. ROME, 23 Aug. (Off.). Gisteren den vierden dag van den slag aan het Julisch front, maakten de Italianen nog aanzien lijke vorderingen aan den noordelijken zoo wel als aan den zuidelijken vleugel. De vijand reageert krachtig op den druk der Italiaansche troepen en verdubbelt zijn tegenaanvallen, die echter alle afgeslagen worden. De luchtvloot werkte eveneens tot het succes mede. Meer dan 12 ton bommen werden door vliegtuigen en luchtschepen op den vijand geworpen. Het aantal gis teren gemaakte gevangenen bedraagt 350 officiereu en meer dan 16,000 man. Aan de fronten in Trentino en Karinthië hadden wederom kleine plaatselijke operaties van minder belang plaats. o In Spanje. Volgens bericht aan de Fransche pers uit Madrid werden in de buitenwijken van de hoofdstad de onlusten krachtig onder drukt. Er waren eenige gewonden. Talrijke arrestaties hadden plaats. De meeste bla den protesteeren tegen de beweging, die zij een misdadige staking noemen. De toestand in de meeste provincies is normaal. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde aan journalisten, dat men in de Desengano-straat in Madrid het socialisti sche gemeenteraadslid Largo Cavellero en enkele leiders der staking bij een huis zoeking onder matrassen verborgen werden gevonden. Een ander bericht zegtEr heerscht rust. De officieele kringen zijn zeer optimitisch. Men gelooft, dat de be weging voorgoed onderdrukt is en dat het normale leven op Donderdag weder zou zijn hervat. De toestand in Catalonië is ernstig. De staking heeft zich over de geheele streek uitgebreid. Negen tienden van de bevol king hebben het werk gestaakt. Het kwam tot zeer heftige voorvallen in Lataro, Sa- badeli en Tarasa. In Asturië is de toe stand zeer gespannen. De meeste bladen zijn verboden. De overheid treedt uiterst gestreng op. De gendarmen en politie maken by het geringste alarm gebruik van de wapens. o Dc brand te Saloniki. Over den brand te Saloniki wordt ge meld, dat 100.000 personen zonder dak zijn, waaronder 42.000 Joden. Het regee- ringsgebouw en de Sophiakerk zijn behou den gebleven. Aanwijzingen van kwaad willigheid zijn nog niet gevonden. De Engelscke zeelieden. Londen. De internationale zeeliedencon ferentie heeft met algemeene stemmen be sloten voor het einde van dit jaar een con ferentie te Stockholm te houden, met het doel een nieuwe internationalen bond van zeelieden te stichten met uitsluiting van de Duitschers. "binnenland. Vliegtuigen boven Zicrikzce in gevecht. Woensdagnacht omstreeks halfvier vlogen 5 a 6 vliegtuigen boven Zieriksee komende uit Z.W. richting. Volgens een ooggetuige vlogen ze op groote hoogte, beschoten elkaar en werkten met zoeklicht. Tot vier uur bleven ze rondcirkelen, waarop ze naar het W. verdwenen. De Indische lecning. Naar wij vernemen is het voor Neder land gereserveerde gedeelte der inschrijving op de 5 pet. Indische leening ruim vol- teekend. Over de resultaten in Indië kan nog niets vermeld worden. o Noodweer. Ontzettend noodweer heeft boven En schedé geheerscht. IJsbrokken als eeeden- eieren zijn in grooten getale gevallen. Duizenden ruiten zijn vernietigd. Aan ooft en vruchtboomen is ontzettende schade toegebracht. Krasse maatregelen. In de Raadsvergadering te Maastricht deelde ce voorzitter mede, dat Maastricht voor de heele maand Augustus slechts een hoeveelheid van 165.000 M3. gas mocht verbranden. Tot 17 Augustus is nu reeds 101.500 M3. verbrand. Als men de toe gestane hoeveelheid overschrijdt, zullen door het Districtsbureau voor de maand Septem ber geen kolen worden verstrekt. De Voorzitter stelde voor, om, zoodra de toegestane 165.500 Ms gas zijn ver brand, den gastoevoer geheel af te sluiten. Maastricht zal dan wel de laatste dagen van Augustus geheel zonder gas komen te zitten, maar men moet van twee kwaden het minste kiezen beter vier dagen zonder gas, dan een heele maand. Weldadigheid te Zandvoort. Het Zandvoortsche badseizoen is philan- tropischer aangelegd dan het Schevening- scheberichten als deze krijgt men uit Scheveningen niet Een fancy fair in het Kurhaus te Zand voort gehouden ten bate van de panvres honteux in België, heeft f 6000 opgebracht. Ten bate van de gemobiliseerde Neder- landsche militairen en hun gezinnen was gisteren en heden door mej. Mary Fieisch- man te Haarlem, een weldadigheidsfeest in het Kurhaus georganiseerd. o Het Hdbl. geeft de volgende drie staal tjes van bedrog uit de Hoofdstad aan Een oplichstcr. De politie heeft een bewoonster der Jan Steenstraat aangehouden, die er van ver dacht wordt een bewoner der Grensstraat te hebben opgelicht voor een waarde van f 10,000 aan schoenen. Een ander slacht offer wist zij, onder valsche voorwendsels, te bewegen tot de afgifte van een bedrag van f 2000. Rijwieldiefstallen. Het loopt in den laatsten tijd toch wel de spuigaten uit met diefstallen van rij wielen. Maandag werd het respectabele aantal van twintig bereikt en gisteren zijn een tiental fietsen gestolen. Diefstal van broodkaarten. Broodkaarten zijn tegenwoordig zeer be grijpelijk een begeerlijk opject voor ont vreemding. Zoo is het al herhaaldelijk voorgekomen, dat uit bakkerskarren enve loppen met broodkaarten gestolen zijn. Op deze wijze zijn reeds een honderdtal enve loppen met inhoud in verkeerds handen gekomen. o De spraakmakende kachel. Een Belgische vrouw verloor bij 't bom bardement van Mechelen door angst haar spraak. Ze kwam later in 't kamp Gaas- terland, waar haar man als militair geïn terneerd was. Toen zij zich deze week driftig maakte, omdat de kachel niet wou branden, kreeg zij haar spraak terug. (Hbld.) Repcratieleder. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in eene circulaire den gemeentebesturen medegedeeld, dat onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, om streeks half September a.s. de juiste datum zal nog nader bekend worden ge maakt een voldoende hoeveelheid re paratieleder ter beschikking van het Rijks distributie-kantoor van Huiden en Leder (R. D. H. L.) zal zijn gesteld om met de distributie daarvan te kunnen aanvangen. o Ongeluk met ecu vliegmachine. Dinsdagavond 9 uur is de Ie luitenant H. Dooyewaard van de artillerie door een noodlottig ongeluk om het leven gekomen. Hij was als waarnemer met den luitenant vlieger Land in het kamp van Oldebroek opgestegen voor het doen van waarnemingen ten dienste van de artillerieoefeningen in de legerplaats. Bij de landing is de luitenant-passagier dadelijk uit het toestel gesprongen en in aanraking gekomen met de nog draaiende schroef met het treurig gevolg, dat de ongelukkige onmiddellijk dood was. Nederlanders in Diiitschland. Ruim 1600 Nederlanders, wonende in Rijnland en Westfalen, hebben een adres gezonden aan den minister van buitenland sche zaken, waarin zij er de aandacht op vestigen, dat de levensmiddelenvoorziening van Nederland uit aan in Duitschland wo nende Nederlanders dringend verbetering behoeft. Waardcloozc biggen. Men schrijft In de Meierij wordt al minder en min der waarde gehecht aan de biggen. Een landbouwer te Hapert heeft 16 jonge diertjes afgemaakt en als voeder aan de oudere varkens gegeven. In de herbergen wordt om biggen gebiljart. Maximumprijzen. De Min. van Landbouw he ft vastge steld a. voor runderkoppenvleesch een maxi mum kleinhandelprijs van 20 cents perK.G. b, voor runderharten een maximum kleinhandelprijs van 15 cents per K.G. Sinds eenige tijd ontvingen families te Tiel en in den omtrek brieven aan hoogst beleedigenden en lasterlijken inhoud. Vruch teloos werd naar den schrijver gezocht. Thans heeft de justitie een instructie ge opend tegen een man met gevestigde posi tie aldaar, bij wien schrijfpapier, envelop pen en inkt in beslag genomen. De cichoreiverbouwers te Veenwouden verkoopen hun cichorei niet, maar koopen er liever nog bij, om de wortelen aan het rundvee te voeren, nu het hooi en kracht voeder zoo schaarsch en duur zijn. De oogst belooft zeer ruim te worden, niette min betaalt men voor de 1000 kilo wor telen al 50 gulden. Stinkbommen, Eenige jongens hebben Zaterdag in de Sumatrastraat in den Haag stinkbommen geworpen in de uitstalling van een bakkers winkel aldaar en tegen den gevel van dat perceel, tengevolge waarvan de in de uit stalling liggende eetwaren bedierven ook ontstonden er schroeiplekken. De politie heeft daarop bij een bewoner van genoemde straat 26 soortgelijke bommen in beslag genomen. Zij bevatten vermoedelijk zwavel en ammonium. Broeiing in graaiiladingcii. Volgens te Rotterdam ontvangen tele grammen zijn de voor de Ned. regeering bestemde ladingen van de te New-York liggende Nederlandsche stoomschepen Veer haven (haver) en Rijndijk (maïs) ernstig aan het broeien. Dit is ook het geval met de lading van het te Baltimore liggende Nederlandsche stoomschip Procyon. Er- werden pogingen aangewend om vergun ningen tot lossen te verkrijgen. Voor noemde stoomschepen liggen reeds meer dan twee en een halve maand in die Amerikaansche haven, herinnert de N. R. C, Aardappelen. Men meldt aan de N. R. C., dat tegen 15 September een algemeene inventarisatie van den te verwachten aardappeloogst in ons land zal plaats hebben. o Briiinkoolgrocveu in Limburg Onder de vele berichten over den ko- lennood, zullen gunstiger berichten zeker welkom zijn. Hier en daar doken reeds berichten op omtrent bruinkoolontginningen in Zuid- Limburg. De directie der Maatschappij »Bergerode« te Sittard deelt hierover thans het volgende mede Het concessieveld ^Energies der Maat schappij Bergerodetusschen Sittard en Heerlen, zal op groote schaal worden ont gonnen. Dit veld bevat volgens globale berekeningen 6 millioen ton, dus zes hon derd duizend spoorwegwagons van tien duizend K.G. bruinkolen. Om dit voor den a.s. winter zoo kost baar materiaal aan den schoot der aarde te onttrekken, is men begonnen een groote installatie te maken. Excaveurs (boven grond) baggermachines, locomotieven voor het vervoer zijn aangeschaft, klein spoor wordt gelegd om van de verschillende bruinkoolgroeven de kool te brengen naar een groot hooggelegen verladingssteiger, waaronder de spoorwagons beladen zullen worden. o Moord te Zandvoort. Gisteren is aan het strand te Zandvoort, 3 palen van Zandvoort af, in zuidelijke richting, gevonden het lijk van een jongen man, v. Vliet genaamd uit Haarlem. Zeer waarschijnlijk is hier een moord geschied. Het lijk vertoonde eenige wonden, door revolverschoten veroorzaakt. Een por- temonnaie werd ledig bij het lijk gevonden. De politie is naar de plaats van het mis drijf vertrokken. Meerdere bijzonderheden ontbreken nog. j Nader meldt men De justitie stelde gistermiddag een onder zoek in naar den vermoedelijken moord, te Zandvoort gepleegd op den 26-jarigen v. Vliet, uit Haarlem. Gebleken is, dat de kogel binnengedrongen is in den rug en aan de borstzijde het lichaam heeft ver laten en van den duinkant moet zijn afge schoten. Vermist worden een rijwiel, de inhoud der portemonnaie en een horloge. Het lijk is verzegeld naar Haarlem over gebracht. Duitschc kinderen. Te Arnhem zijn 150 Duitsche kinderen aangekomen met Oosterbeek en Vaassen tot bestemming. Enkele dagen geleden zijn er te Arnhem 300 aangekomen met bestemming naar verschillende plaatsen in Zeeland en Noord-Holland. Uit Oosterbeek zijn 100 Duitsche kin deren weer naar hun land teruggekeerd. Als GIJ verschijnselen van nierzwakte hebt, zooals waterstoornissen, onzuiver bloed, rheumatiek, ischias,, spit, niergruis of -steen, rugpijn of onnatuurlijke vermoeidheid, be proef dan de nieuwe Foster's methode Geef rust aan uw gestel door minder vleesch, thee, koffie of opwekkende mid delen van welken aard ook te gebruiken, en drink meer water en meer melk. Ver mijd te veel inspanning en zorgen. Geniet meer frissche lucht, slaap en lichaamsoefe ning in de buitenlucht. Breek onmiddellijk met alle twijfelachtige gewoonten. Deze verstandige methode is goed voor elk, maar men kan natuurlijk niet ver wachten, dat de nierzwakte zonder verde re hulp verdwijnt. Zieke nieren vereischen behalve zorg een niergeneesmiddel. Mochten uw nieren verzwakt zijn of worden, herinner u dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel dat de nieren regelt zooals laxeermiddelen de ingewanden regelen. Foster's Pillen en Foster's Betere Gezondheid methode passen allen mannen en vrouwen, oud en jong die reden hebben om hun nieren te verdenken. Wacht u voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening van James Fos ter. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn verkrijgb. bij alle goede drogisten if 1.75 p. doos of f 10.p, zes doozen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heus den brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Zaterdag 1 September a. s. des namiddags 6 uur, schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zullende alsdan deze behoorlijk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straf bij de alge meene politieverordening bepaald. Heusden, 23 Aug. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De hofmeester J. T., varende op de stoomboot »Metta II«, begaf zich te Rotterdam even van boord voor het doen van een boodschap. Bij zijn terugkomst bleek, dat men te zijnen nadeele plm. f 60,had ontvreemd. De Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk heeft o m. tot verbetering der schraalste prsdikantstractamenten de vol gende toelagen verleend aan Drunen f 200 en aan Baardwijk f120 en aan Dussen voor den predikant in den Zuid-Holland- schen Polder f 100. Tengevolge van den steenkolennood zal de dienst der stoomboot op Amsterdam en van daar op Heusden en omgekeerd voortaan alleen op Dinsdag en Vrijdag geschieden, en is die op Maandag en Woens dag vervallen. Werkendam. Door de directie der gasfabriek is den gasverbruikers per circu laire bekend gemaakt, dat zij, wegens de voor haar onaannemelijke bepalingen, waar onder de gemeenteraad over een hoogeren gasprijs in onderhandeling wil treden ge noodzaakt is met ingang van 1.1. Woensdag avond 10 uur het bedrijf te staken. Woensdagavond moesten voor de militaire oefening kanonnen vervoerd wor den. Bij het afrijden der waard geraakte het eerste stuk geschut van 15 c.M. onderste boven te water. De voerman die op het o—— maakt u gezond.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2