NIEUWSBLAD voor het Land m flensden en Altena, de Langstraat en de Boimelerwaard. do. 3700 Zaterdag 25 Augustus Groote ffiljjaarlijksdu Uitverkoop. Fa. P. M.VELTMAN ZONEN, 1 Heeren- jjengeheeren- ep ^inderRleedjng MINDERBROEDERSTRAAT 6, 's Bosch. BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. Rome 22 Aug. Langs de geheele slag linie hebben onze troepen nieuwe voordeelen behaald. Ze kwamen de moeilijkheden te boven, die aan eiken duim breeds terrein, stormenderhand genomen en gehouden, de waarde geeft van een vermeesterd fort. Het aantal valide gevangenen is gestegen tot 311 officieren en meer dan 13000 man. Tot nu toe hebben wij dertig ka nonnen veroverd. De zeer aanzienlijke buit van anderen aard blijft gestadig aan wassen. Op de fronten van Trentino en Karinthië heeft de vijand in den loop van den dag van gisteren zijn kleine aanvalspogingen herhaald, die alle mislukten. Parijs 22 Aug. Het aantal valide ge vangenen, dat de franschen van 20 dezer hebben gemaakt, beloopt op het oogenblik 6069, onder wiel84 officieren. Er zijn gis teren nog andere vijanden in de schuil hoeken gevangen genomen. Bovendien worden 600 gevangenen in de Fransche ambulances verpleegd. Volgens de nieuwe berichten hebben de Franschen belangrijken buit gemaakt, vooral in de drie tunnels van den Mort Homme, waar verbandposten en electrische inrichtingen onbeschadigc werden gevonden. Op dit punt namen de Franschen den vol ledigen staf van een re giment met den bevelhebber en een genie officier gevangen. 11 Duitsche vliegtuigen werden bij Ver dun neergeschoten. Vijandelijke vliegers die bommen wierpen bij Gerardmer, richtten geen schade aan Londen 22 Aug. (R. O Gisteren was de luchtactie groot: 12 Duitsche machines werden neergeschoten, 5 tot dwalen ge dwongen. Twaalf onzer machines worden vermist, o.a. twee die tegen elkaar botsten bij een bomaanval achter de vijandelijke linie. o Een droevig verhaal. Toen een dezer dagen de president en de griffier van de landraden te Tandjong- Balei en Bengkalis van een dienstreis naar Panei te Tandjong-Balei terugkeerden, werd op de boot, die hen herwaarts gebracht had, een vreemde ontdekking gedaan. Het bleek namelijk, dat uit verscheiden hutten alle koperen en glanzende voorwer pen, haakjes, schroeven, deelen van een amp, enz. verdwenen waren. De gezag voerder rapporteerde het ontdekte, de po- itie stelde een onderzoek in en vond in Ie bagage van den griffier het vermiste erug, benevens nog lepeltjes, glazen van Ie waschtafel en andere voorwerpen. De volgenden dag werd de griffier onder geleide van den deurwaarder overgebracht laar Medan, waar hij ter observatie in het ïospitaal is opgenomen. Men vreest voor krankzinnigheid. Heel Tandjong-Balei is onder den indruk van het gebeurde, wijl de delinquent (een ndischman op leeftijd) een vrouw met vier tinderen te verzorgen heeft. ferkoop van Oostenrijksclic schepen in de Vereenigde Staten. Officieel is Oostenrijk nog niet in oorlog net de Vereenigde Staten, zoodat de Oosten- ijksche schepen niet in beslag zijn geno- nen. Aan de »Times« wordt gemeld, dat hans 8 van de 16 Oostenrijksche schepen, lie in havens der Vereenigde Staten lig gen, gekocht zijn door de Kerr Navigation orporation te New-York. De Shipping loard heeft dezen aankoop goedgekeurd >n medegedeeld, dat de schepen niet gere- uireerd zullen worden, zoolang zij worden ebruikt voor den handel der Geallieerden ip den Atlantischen Oceaan. Zij zullen n dienst worden gesteld op Fransche en taliaansche havens. De gemiddelde capa- iteit der schepen bedraagt 6500 ton. Op 0 Mei heeft de Federal Shipping Board, at is het nieuwe Amerikaansche staats- cheepvaartbedrijf, reeds 7 der vroegere )ostenrijksche schepen gekocht van Ame- ikaansche eigenaren, aan wie de schepen varen overgedaan. o Dreigende staking in Engeland. De Minister van Handel heeft andermaal vertegenwoordigers van een afdeeling van de spoorweg-machinisten, die met staking dreigt, ontvangen en gezegd, dat de mannen hun eisch van korter werktijd na het einde van de vijandelijkheden konden herhalen. De regeering zou ze dan welwillend in overweging nemen. De secretaris van den vakbond van loco motief-machinisten heeft verklaard, dat hij geloofde, dat het zeker tot een staking zou komen. De heele pers keurt de houding van de vereeniging van spoorwegmachinisten en stokers, die ongeveer 33.000 leden telt, af. Het Verbond van Spoorwegpersoneel, dat er 400.000 telt, is tegen de staking. Thomas, de welbekende leider van dat personeel, heeft er tegen gesproken. Crisis in Fraitkryk. Men verwacht in Frankrijk het aftreden van president Poincaré, als gevolg van de met Engeland en Rusland in Juni 1.1. ge sloten geheime verdragen. o Een uitvinding van Edison. Thomas Edison heeft Maandag een on derhoud van een uur gehad met president Wilson. Men vermoedt, dat dit onderhoud betrekking had op oorlogsuitvindingen, waaraan hij sedert het begin van den oorlog gewerkt heeft. Alle bijzonderheden worden natuurlijk geheim gehouden, doch naar verluidt heeft hij het departement van Marine een uitvinding aan de hand gedaan, die naar de deskundigen verwach ten, bruikbaar zal blijken. BINNENLAND. Het bezoek der Duitsche vliegtuigen. Een Reuter-telegram uit Londen meldt van gezaghebbende zijde, dat een bericht ontvangen is, hetwelk tot op zekere hoogte het geheimzinnige bezoek van Duitsche vliegtuigen aan Holland en het werpen van bommen op Nederlandsche dorpen op Zater dag 18 dezer verklaart, Naar het schijnt was een groot Duitsch vlieger-eskader op weg gegaan, met het doel een aanval op de Engelsche kust te doen, maar het moest wegens het slechte weer terugkeeren, toen het de kust bereikte. Nu kan een machine, die bommen werpt, niet landen, voor zich eerst van deze te hebben ontdaan. Lieten de vliegers de projectielen riu vallen in het bezette België, dan liepen zij groot gevaar, Duitsche soldaten te dooden. Daarom wachtten de Duitschers totdat zij boven Ne- derlandsch grondgebied waren, waar enke neutralen het slachtoffer konden worden. Hoewel men op grond van de duikbootactie dergelijke dingen van de Duitschers kan verwachtten, zal het toch interessant zijn te vernemen, wat zij ter hunner recht vaardiging zullen aanvoeren. Een sinokkeljacht aangehouden. De recherche te IJ muiden heeft de hand weten te leggen op een stoom- en zeiljacht waarvan men reeds lang vermoedde dat het in dienst van smokkelaars stond doch de bewijzen ontbraken. Thans zijn de smokkelaars op heeterdaad betrapt. Het jacht »Exelcior«, eigenaar de heer O. te IJmuiden, die het verhuurd had aan den heer B. te Nijmegen, lag bij Noord wijk voor anker. Toen de smokkelaars voor de tweedemaal een groote hoeveelheid thee naar het jacht wilden brengen werden ze aangehouden het jacht nam de vlucht, doch werd door de torpedobooten, die door de kustposten werden gewaarschuwd, aan gehouden en naar den Helder opgebracht, waar beslag op schip en lading werd gelegd. Het staat vast dat het jacht den geheelen zomer heeft gesmokkeld en dat het in ver binding heeft gestaan met Duitsche schepen, vermoedelijk handelsschepen en duikbooten. Nader kan nog worden medegedeeld Reeds geruimen tijd vermoedde de po litie te Noordwijk, dat met het jacht ge smokkeld werd, waarschijnlijk tot voeding van onderzeeërs. Door onvoorzichtigheid van derden roken de smokkelaars lont, doch men bleef hier en elders op zijn hoede. In den nacht van Maandag op Dinsdag voer het jacht van IJmuiden uit in zuide lijke richting. Twee rechercheurs uit IJmuiden begaven zich daarop naar Noord- wijk. Bij hun aankomst ter plaaise, on geveer drie en een halve plaat ten noorden van Noordwijk was een deel der smok kelwaar reeds met een sloep naar het jacht gebracht en vermoedelijk reeds dooi de »Excelsior« afgeleverd. De rechercheurs egden beslag op 9 kisten thee en een grooten koffer. Het jacht werd door tor pedobooten aangehouden en naar Den Helder opgebracht. Een der smokkelaars, zekere G. v. d. B., is gearresteerd. Het broodrantsoen. Een medewerker van Econ. Stat. Be richten geeft eenige becijferingen in ver band met ons broodrantsoen, waaruit hij concludeert, dat indien niet zéér spoedig zekerheid ontstaat, dat we tot den volgenden oogst althans een 150.000 200.000 ton tarwe uit Noord- of Zuid-Amerika kunnen inporteeren, het broodrantsoen verminderd moet worden, ten einde te voorkomen, dat de bevolking van half Maart tot September 1918 geheel zonder brood zal zitten. »Ook de verlaging van rantsoen op zich zelf zal dan niet voldoende zijn, maar zal gepaard moeten gaan met een nieuwe wijziging in de samenstelling van het brood, door toevoeging van gerstemeel, havermeel, boonenmeel e-d. Daartoe zal het trouwens ook in geval van imsport van tarwe nog wel moeten komen, omdat de maisvoorraad, die op 31 Mei jl. ca. 42.000 ton bedroeg, spoedig uitgeput zal zijn en dus bijmenging van maismeel en -bloem weldra tot het verleden zal behooren. Evenmin valt te rekenen op voldoenden voorraad rogge voor bijmenging door de tarwe ook de uitzaai van deze graansoort is lager dan normaal en de opbrengst laat al evenzeer te wenschen over. »Komt er dus geen keer in de omstan digheden dan zal men zich op een nieuw soort oorlogsbrood en nog kleiner hoeveel heden hebben voor te bereiden. »Op het oogenblik gebruiken wij ongeveer Vs van de tarwe, die wij in normale tijden gebruikten. Nu is het verbruik bijna 1 millioen K.G. per dag. De voorraad be droeg op 1 Augustus pl.m. 170.000 ton wat voldoende zou zijn voor 5V2 maand. »Bij dien voorraad is echter nog te voe gen de opbrengst van onze eigen, thans rijpen oogst, Deze nu valt helaas zeer tegen. Er is in het najaar 1916 minder uitgezaaid dan normaal, terwijl de ongun stige winter veel tarwe heeft doen uit- vriezen, en het restant een vaak minder dan middelmatige opbrengst belooft. Op een hooger gemiddelde opbrengst dan over de periode 1901/1910, t.w. 29 6 ILL. per H.A. zal men dan ook wel niet mogen rekenen. Er zijn ongeveer 40.000 H.A. met tarwe bezet, zoodat de geheele op brengst 88.800 ton zal beloopen of volle 100.000 ton minder dan in 1915. De mindere uitzaai en het slechte weer ont nemen ons dus voorraad voor volle drie maanden volgens het tegenwoordige rant soen. Van de geoogste 88.000 ton zouden we drie maanden kunnen eten, ware het niet, dat een deel daarvan van den uitzaai ge reserveerd moet blijven. Wijs beleid eischt, dat we het volgend jaar moeten trachten zooveel mogelijk door eigen productie in onze behoefte aan tarwe te voorzien en er zal alles op gezet moeten worden, om dit najaar minstens 50 pCt. tarwe meer uit te zaaien dan normaal in totaal geeft dat dan ca. 100.000 H.A. Hiervoor zijn benoodigd 200.000 H.L. zaaizaad of 15,000.000 K.G. Men reserveere met het oog op uitvriezen nog 5.000.000 K.G. extravoor voeding blijft dan van den oogst 1917 beschikbaar 68.800 ton, d.i. voldoende voor circa 2 maanden. De bui- tenlandsche reserve reikt voor 5'/2 maand, zoodat we tot uiterlijk half Maart e.k. rond zouden kunnen komen. Hierbij is dan nog aangenomen, dat onze oogst bevre 'i- gend binnen komthoudt echter de slechte weersgesteldheid der laatste weken aan, zoo wordt de toestand onberekenkaar on gunstiger, want in dat geval zal een groot gedeelte van den oogst voor menschelijk gebruik ongeschikt zijn." Idilitieiichtiiig. By Kon. Besluit is bepaald De duur van de eerste oefening voor de ingeleifden bij de militie te land, die in 1917 bij de onderscheidene korpsen die oefeningen hebben aangevangen, of dit jaar zullen aanvangen, bedraagt 1. bij de onbereden korpsen, behoudens het bepaalde onder 2, 3, 4, 5 a. voor hen die het in art. 70 der Militiewet bedoeld bewijs niet hebben ver worven, 86 maand b. voor hen, die dat bewijs hebben ver worven 65 maand 2. bij de pantserfort-a.itillerie en de torpedisten 15 maanden 3. voor hen die bestemd zijn voor opleidingding. Diefstal van Intomen. Een brutaal stukje is uitgehaald nabij de »Gooische Boer<r, te Bussum. Op mi litair terrein zijn daar 23 berkeboomen afgezaagd en meegenomen, zonder dat men weet wanneer dat gebeurd is. 0 De rijstoogst op Java. (Officieel). Blijkens bij het Departement van Koloniën van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is het gerucht dat de rijstoogst in Oost-Java mislukt zou zijn, ongegrond. 0 Diefstal va» drijfriemen. Aan de Zaanstreek zijn gedurende de laatste weken door middel van inbraak vijf maal drijfriemen uit fabrieken gestolen te Westzaan, Koog aan de Zaan, Wor- merveer (tweewaal) en Zaandam zonder dat het mocht gelukken de daders in handen te krijgen, tot dezer dagen de Zaandamsche politie er in geslaagd is een spoor te ont dekken, wat tot aanhouding van twee jonge mannen uit Wormerveer als vermoedelijke daders en een opkooder te Zaandam woon achtig leidde. De Zaandamsche politie heeft bij een schoenmaker, tevens opkooper, twee riemen, welke reeds in stukken waren ge sneden, in beslag genomen, welke bij nader onderzoek afkomstig bleken uit de fabriek van de firma Kaars Seypestein te Wor merveer. Bloembollen-verzending naar Amerika. Na vele en ijverige pogingen is het den Bond van Bloembollenhandelaren gelukt, toestemming te verkrijgen om 60 pet, van den omzet naar de Vereenigde Staten, uit gevoerd te krijgen. Zaterdag 25 Augustus zal de Waaldijka met een lading van plm. 30.000 kisten vertrekken. Met man en macht zijn de bloemisten aan het werk geweest om alles klaar te krijgen, zoodat op alle pakkerijen tot laat in den nacht de grootste bedrijvigheid heerscht. Het Bestuur der Kaasvereeniging bericht dat de bepaling in zijn circulaire kaasexport no. 43 van 10 Augustus 4917 met ingang van heden is ingetrokken en vervangen door het volgende voorschrift Een exporteur mag op eiken Zaterdag ten hoogste eene E. F. verplichting in voor raad hebben, gelijkstaande met de hoeveel heid, welke uit zijne inkoopen zonder recepis van producenten resp. productie in de laatste zes weken beschikbaar kwam, verhoogd met de hoeveelheid, welke hij in de laatste drie weken door ruiling of door inkoop met recepis op zich nam, onder E. F. condities te verzenden. Bij de toezending van deze bepaling zal natuurlijk met stagnatie in den uitvoer in het algemeen rekening gehouden worden. Een lastige invasie. De boerderij van B. D., te Wartena, is onbewoonbaar door de aanwezigheid van kleine witte rupsen, die uit het hooi te voorschijn komen en zich door het geheele gebouw verspreiden. Een deskundige, die geraadpleegd werd, kende de rups niet. Er zijn nu eenige naar de Landbouw- Hoogeschool te Wageningen opgezonden. 0 Kolcnaaiivoer uit Diiitschlaiid. Omtrent de onderhandelingen metDuitsch- land betreffende den aanvoer van kolen, vernemen wij van wel ingelichte zijde, dat Duitschland de levering van een zekere hoeveelheid kolen heeft toegezegd, onder toevoeging, dat, indien Nederland meer wenscht te ontvangen, daartoe Nederland sche arbeiders naar Duitschland zouden moeten worden gezonden, om deze kolen uit de mijnen te halen. In dat geval zou aangezien een mijn arbeider gemiddele 20 ton steenkool per maand kan procuceeren het toegezegd quantum voor eiken arbeider die naar Duitschland gezonden wordt, mrt 20 ton per maand vermeerderd worden. 0 Gasbesparing. Te Amsterdam zal van 1 tot 18 Sept. geen gas te verkrijgen zijn van 8 —9 uur 's morgens, van 1 tot half twee 's middags en 68 's avonds. De liCidsche wonderdokter De welbekende wonderdokter De Haas, vroeger te Voorschoten, thans te Noordwijk woonachtig, is overleden. De kolennood en de treinen. Naar wij vernemen is nog geen beslis sing genomen aangaande de vraag, of in Oktober de toeslag op de spoorwegbiljetten weer zal verminderen. Het zal er van afhangen of men, volgens deze bestaande dienstregeling zal kunnen blijven rijden, en of het aantal reizigers sterk zal ver minderen, wanneer de vacantiemaanden afgeloopen zijn. De kans bestaat natuurlijk, dat het aan tal treinen echter nog meer beperkt zal moeten worden, wegens den kolennood. Dan zullen de spoorwegdirecties wel tege lijkertijd de dure tarieven nog willen hand haven. Nekkramp. In den loop van dit jaar deden zich bij het garnizoen te Amersfoort 25 gevallen van nekkramp voor. Hiervan genazen 19 patiënten, dus 72 pCt. Het paard. HARDDRAVERIJ-VEREENIGING „BRABANT" TE BOXTEL. Te Boxtel is opgericht de draverij ver eeniging »Brabant«;. Op een daarvoor nabij de plaats zeer geschikt gelegen terrein, laat zij in een boschrijke omgeving een baan aanleggen van 810 M. in omvang en 20 M. breedte. Ten einde de snelheid der paarden, tij dens de draverijen, niet te veel verminde ren, is in de beide bochten de buitenkant één Meter hooger gemaakt dan de binnen kant. De baan, die vermoedelijk zeer hard zal worden, is overigens gemaakt als die te Leeuwarden. Het bestuur der vereeniging bestaat uit de volgende heerenDr. P. M. Hoek, voorzitter, J. H. J. Niemann, ondervoor zitter, J. van Susante, J. Franke, J. Nuijens, (allen te Boxtel), Dr. J. H. I, Goyarts te Woensel, Dr. C. H. J. Hoek te Helvoirt, commissarissen. P. van Haaren te Boxtel, 2e secretaris, tevens penningmeester, C. M. van Rooijen te Boxtel, le secretaris. Verder zijn leden der vereeniging de heeren F. B. van den Bergh te Oister- wijk, Jhr. Th. van Rijckevorsel te den Dungen en J. van Stuijvenberg te 's Gra ve nhage. Het doel der vereeniging is de paarden sport in alle opzichten te bevorderen en zij hoopt dat te bereiken door zooveel dra verijen als concoursen-hippique uit te schrijven. Nog in dit najaar zal de baan worden geopend en zullen op de navolgende dagen hippische feesten worden gegeven. Op Zondag 23 September zullen spring concoursen en draverijen op de lange baan worden gehouden. Op Maandag 24 September 1917 zal een korte baan dravernij worden gehouden, open voor paarden uit de gemeente Boxtel en aangrenzende gemeenten en toebehoo- rende aan personen, wier hoofdbedrijf landbouwer is. Rijden naar keuze. Op Dinsdag 25 September 1917 zal in de eerste plaats worden gegeven het con cours hippique, uitgeschreven vanwege de Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in de provincie Noord-Brabant, die daar voor aanzienlijke prijzen uitlooft. Niettegenstaande de voortdurende stijging der Stoffen en Fournituren, willen wij niet van onze gewoonte afbreken, door ieder seizoen met eene gansch nieuwe Collectie uit te komen. Daarom hebben wij besloten gedurende 14 dagen alle resteerende goederen uitslui tend van dit seizoen tegen ONGELOOFLIJK LAGE PRIJZEN te verkoopen. Wie alsdan zich zelf wil bevoordeelen, profiteere van deze extra aanbieding. §PP MEN ZIE ONZE ETALAGES fc -••'v BIJVOEGSEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5