Die veel kan doen, kan ook weinig doen. Onzelfzuchtig. tot het uitgeven van gemeentelijke zilver bons en munten. Bet antwoord van president Wilson op de vredesnota van den Paus WASHINGTON, 29 Aug. Hit alle deelen van het land worden massa's tele grammen in het Witte Huis ontvangen, waarin instemming wordt betuigd met het antwoord van Wilson op de vredesvoor stellen van den Paus. In Duitschland wordt een inzameling gehouden ten behoeve van de equipages der duikbooten. Er is tot dusver negen millioen Mark ontvangen. De brand van Saloniki. De Fransche regeering heeft een milli oen francs ter beschikking gesteld van de Grieksche regeering, ten bate van de in woners der zoozeer geteisterde stad. De Engelsche regeering zegde eveneens hulp toe. Volgens de »Lok. Anz.« bedraagt de schade door den brand, welke driekwart van de binnenstad verwoestte, 500 millioen francs. o Grieksche officieren nemen ontslag. Naar de »Köln. Ztg.« uit Athene ver neemt, hebben verscheidene officieren van den generalen staf, waarbij o.a. 3 kolonels en 3 luitenant-kolonels, pensioen gevraagd en verkregen. Groote schoonmaak. Volgens bericht uit Petrograd is door de voorloopige regeering bevolen ontruiming der hoofdstad door alle overbodige elemen ten reeds begonnen. De regeerings-com- missaris, Magowski, heeft de order uitge vaardigd, dat meer dan 100.000 inwoners van Petrograd de stad binnen 14 dagen moeten verlaten. De hospitalen met licht gewonden alsmede de asylen zijn reeds eenige dagen geleden ontruimd. Gedurende de volgende week zullen de scholen uit de hoofdstad worden ontruimd. Een echtpaai uit Berlijn, dat in de Mark boter en eieren had gekocht werd aan het station aangehouden door den ambtenaar die met het toezicht op het x> hamsteren van levensmiddelen belast is. Op de ver klaring van den ambtenaar dat de goede ren in beslag genomen werden, werden de koopers zoo woest, dat zij de boter en de eieren vertrapten en onbruikbaar maakten. Zij werden daarvoor gestraft met 4 weken gevangenisstraf benevens 100 Mk. boete voor het onbevoegd aankoopen van levens middelen. Be oogst in Engeland. De storm van Dinsdag heeft aan den oogst veel schade gedaan. De Times zegtHet is nog noodig zui nig op het eten te zijn. De landbouwkun dige medewerker van het blad zegtEen van de slechtste zaaiseizoenen van den nieuwen tijd is gevolgd door een even on- gunstigen oogst. De schade, die de zware regens van begin Augustus aan den oogst hebben ge daan, is niet goed gemaakt. De regen is sindsdien over het heele land aanhoudend en overvloedig geweest, zoodat het gewas leelijk neergeslagen en het snijden en bin nenhalen zeer vertraagd is. De berichten, die wij heden geven, mel den, dat de dag van gisteren dat groote' kwaad nog onmetelijk heeft verergerd. De oogst staat er nu zeer ongunstig voor. Gelukkig dat de oogstvooruitzichten in Amerika en Canada nu beter zijn. Ontploffing in een munitiefabriek. Stockholm. Naar uit Russische bron wordt bericht heeft den 24sten Aug. in de Ochta- wijk te Petrograd een ontploffing in een minutiefabriek plaats gehad, waarbij 40.000 kisten vuurpijlen, die voor het front bestemd waren, in de lucht vlogen. Het vuur breidde zich uit over de geheele omgeving, speciaal tot de in de nabijheid liggende fabriek van dakbedekkingen. Petrograd is nog nooit door zoo'n hevigen brand geteisterd. Er is zeer groote schade aangericht. Een brandweerman is om het leven gekomen. Het gepeupel sloeg over tot plundering, terwijl de bevolking bij den brand in pa niek hare huizen verliet. —o IBuizcnplaag in Australië. De correspondent van de Times in Sydney meldt, dat de millioenen zakken tarwe, welke op het land liggen, een prooi dreigen te worden van tientallen millioenen muizen. De koren schoven vallen om, of er een aardbeving woedt. In een enkele hoop wer den op een avond 500.000 muizen ver nietigd. Russische troepen hebben het heropenen van den Finschen landdag met geweld belet. Niet erg democratisch van de jonge Russische republiek. Alle dagen wordt het door de verkre gen genezingen bewezen, dat de Pink Pil len krachtdadig zijn in de ziekten, zelfs de meest ingekankerde, die, zooals de bloedarmoede, de neurasthenie, de zenuw ziekten enz., voortkomen uit de slapte van het bloed of uit de verzwakking van het zenuwstelsel. Des te gereeder doet zich de krachtigheid der Pink Pillen ge voelen, wanneer de verslapping van het bloed en de zwakte der zenuwen enkel nog maar storingen hebben teweeg gebracht, ongemakken die de voorloopers zijn van ernstiger aandoeningen, maar die zelve nog geen eigelijk gezegde ziekten zijn. Daartoe behooren maagpijnen, hoofdpijnen, slaap loosheid, algemeene zwakte enz., voortko mende, uit bovenmatige inspanning, uit buitensporigheden, uit zorgen, en ook uit ongestadigheid van het weer en uit sei zoenwisselingen het is goed daaraan te denken. Die storingen en ongemakken kenmer ken een verslapping van het bloed en een min of meer gevorderde zenuwachtige af matting. Om die te bestrijden moet men niet wachten tot zij ons hebben gebracht tot dien staat van uitputting die ons zonder verdediging blootstelt aan ernstiger aan doeningen. Zoodra zij zich voordoen en eenigzins volhardend blijken, moeten wij niet aarzelen van de Pink Pillen gebruik te maken, die spoedig hun weldadigen in vloed zullen doen gevoelen. Sedert tal van jaren zijn de Pink Pillen, welker gebruik geen bijzonderen leefregel noodig maakt erkend als een der krachtigste middelen tot herstel van het bloed en der zenuwkrachten. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314 Amsterdam voor Heusden en Om streken bij G. Malingré, drogist te Heus den de firma P. J. van Gils, Apotheek te Waalwijk en verder bij verschillende Apo thekers en goede Drogisten. "5ito1bnlan1D7 Een brandkast meegenomen. Toen Woensdagmorgen de directeur en het personeel in de mannenafdeeling van de gemeentelijke arbeidsbeurs aan de Hee rengracht te Amsterdam het werk wilden beginnen, bleek, dat een kleine brandkast, waarin een waarde van f 12.000 aan contanten en een cheque op de Neder- landsche Handelsmaatschappij van f 10.000, was verdwenen. In een aangrenzend vertrek werd op den grond boorsel uit de achterplaat gevonden voor het overige werd er niets ontdekt. De dieven zijn blijkbaar door de vrij pri mitieve voordeur binnengedrongen. De sluiting daarvan is zoo eenvoudig, dat het slot met een grooten spijker gemakkelijk kon worden geforceerd. De daders hebben waarschijnlijk daarop wijst het boorsel geprobeerd, de brandkast aan den achterkant te openen, doch toen dit niet lukte, hebben zij de heele kast meege nomen. Aan de andere kasten en laden was in het geheel niet gemorreld. Aan de cheque van f 10.000 hebben de inbekers niets, daar direct tegen de uitbetaling is gewaarschuwd. Be oorlogswiiistbclasting en de gemeenten. Bij de oorlogswinstbelasting is er op gerekend, dat daaruit een bijdrage zou worden verleend aan de gemeenten, wel ker financiën doof de crisis in zeer sterke mate zijn getroffen. Met het oog hierop werd het standaard-percantage der heffing van 25 op 30 gebracht, zoodat een zesde deel van de opbrengst aan de gemeenten kon gegeven worden. Maar dit zesde is als een maximum te beschouwen. In een langen brief van de ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken aan Gedeputeerde Staten der provinciën zetten zij uiteen, dat de gemeenten vooral haar verwachtingen niet te hoog moeten spannen dat intusschen de regeering be reid is, voor zoover mogelijk met den aan drang om een uitkeering van het rijk rekening te houden en te bevorderen, dat een wetsontwerp worde ingediend, waarbij aan de daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komende gemeenten een uit keering wordt toegekend. In aanmerking kunnen uitsluitend die gemeenten komen, die, zonder het leggen van een bovenmatig zwaren belastingdruk op haar ingezetenen, buiten staat zijn aan de door den oorlogstoestand in het leven geldelijke moeilijkheden het hoofd bieden. Be katholieke vredes-mccting. De vredes-meeting, door het Centraal Bureau voor de Kath. Sociale Actie zal naar aanleiding van 's Pausen Vredes-voorstellen te 's-Gravenhage. in de groote zaal van den Dierentuin worden gehouden op Dins dag 11 Septemper. De meeting zal te half elf precies geopend worden door den voorzitter van den Cen- tralen Raad van de K. S. A., den heer Houben. Sprekers zullen optreden over de vol gende onderwerpen 1. De Oorlog en het Katholicisme, door mr. dr. D. A. P. N. Kooien. 2. De Oor log en Gods Voorzienigheid, door prof. J. D. J. Aengenent. Daarna zal gepauzeerd worden. Te half drie precies wordt de meeting heropend, waarna gesproken wordt over 3. De vrede, beschouwd van Katho liek standpunt, door A. H. J. Engels. 4. Internationale Arbitrage en Ontwapening, door mr. dr. Ch. Raaymakers S. J. 5. Slotwoord, door prof. mr. P. J. M. Aal- berse, directeur van het Centraal Bureau voor K. S. A. De vergadering zal opgeluisterd worden door toepasselijker» zang. (Tijd.) Petroleum. IJmuiden, 29 Aug. De »Rotterdam« kwam hier aan en heeft een volle lading petroleum aan boord evenals het ss1 »New York«, dat heden te Rotterdam aankwam. Spoorwegdiefstalleu Wegens de vele diefstallen, welke den laatsten tijd uit pakketten en koffers door de spoorwegmaatschappijen vervoerd, plaats hebben, hebben de directies der maatschap pijen hun personeel order gegeven, pakken of koffers, welke niet solide geëmballeerd zijn, niet meer ter verzending aan te ne men, tenzij de verzenders een verklaring onderteekenen, dat zij het risico zelf zullen dragen. Een Buitsclie vliegmachine geland. Men seint uit Emmer Compascuum Gistermorgen 5 uur is te Valthermond een vliegmachine met drie Duitsche offi cieren neergekomen wegens gebrek aan benzine, o In de week van 23 tot en met 29 dezer is het aantal aan de markt te IJmuiden gekomen schepen wederom beduidend ver minderd. Ten verkoop kwamen de vang sten van 10 stoomtrawlers, 7 motorloggers, 66 zeilloggers, 80 kustvisschers, welke te- samen 298.900 kilogram trawlvisch aan voerden. De totaal-omzet bedroog 132.444 gulden tegen 220.263 gulden in de voor afgaande week. De voorraad gezouten regeeringsvarkens- vleesch, die over is, bedraagt ruim 3 millioen K.G. Broodloozc dagen in 't vooruitzicht. Door den Minister moet naar men ons meedeelt een maatregel overwogen worden waarbij het den bakkers zal ver boden worden gedurende 2 dagen per week te bakken, waardoor wij dus broodlooze dagen zouden krijgen. o Te Middelburg heeft een inspecteur van politie, vergezeld van een luitenant van den staf van het commando Zeeland en van eenige rechercheurs in de Hoogstraat een inval gedaan ten huize van een Belg. Een aantal papieren werden in beslag ge nomen, doch de bewoner is nog niet ge arresteerd. Vermoedelijk betreft het een geval van spionnage. o Men schrijft uit Eindhoven De vloed van deserteurs is nu al te erg. Er kwamen er nu weer 30 op één dag bij. Daarmede stijgt het getal voor deze week reeds tot 80. De kolonel F. W. J. de Wit Hubert, territoriaal bevelhebber in Friesland enz., heeft zijn tevredenheid betuigd aan den sergeant Lok, die onlangs een Duitsche vliegmachine heeft neergehaald. Voor sergeant Lok's gouden horloge is tot gisteren f56.25 ingekomen. o Bistributie-verrassingen. Aan het Nws wordt medegedeeld, dat de boeren in Drente dezer dagen reeds hun rantsoen steenkool en anthraciet voor de winter hebben thuis gekregen. Ze zullen wel dankbaar zyn geweest, maar de ver rassing had toch ook een eigenaardigen kant, daar de veenboeren pooit iets anders dan turf gestookt hebben en niet goed weten, wat zij met het onbekende stook- materiaal moeten beginnen. Bistribntiercgeling voor thee cu koffie. De Minister van Landbouw, nijverheid en handel heeft ingesteld een distributie regeling voor thee en koffie de minister zal één prijs voor koffie vaststellen. In het tijdvak aanvangende met de dag- teekening (30 Aug.) van 's minister be schikking tot en met 2 September is iedere verkoop en aflevering van koffie verboden en in het tijdvak van 30 Aug. tot en met 12 September is iedere verkoop en afleve ring van thee verboden. Verkoop en aflevering van koffie aan consumenten is van 3 tot en met 12 Sep tember geoorloofd op voorwaarde onder anderen, dat per broodkaart (geen aanvul lingskaart) ten hoogste 0.2 K.G. koffie zal worden afgeleverd, en in het tijdvak van 13 tot en met 30 September is op over eenkomstige wijze verkoop en aflevering geoorloofd van 0.05 K.G. koffie, hetzij 0.05 K.G. thee. De verkoop en aflevering van thee en koffie als drank in hotels, cafës, restaurants e. d. blijft toegestaan, nochtans onder be perkende bepalingen. Het rcizigcrsrerrocr. Volgens het Hdbl. wordt van bevoegde zijde verzekerd dat het bericht, dat plei- zierreizigers op de treinen weldra zullen worden geweerd, absoluut onjuist is. Gocdkooper ruiidrlecsch. Den laatsten tijd is, onder invloed van de aanstaande rundvleeschdistributie, een daling der rundvleeschprijzen waar te ne men. Te Leiden is deze prijs met 20 cent per K.G. verlaagdin Friesland is de aanvoer van stieren voor de slachtbank tegenwoordig zóó groot, dat veehouders, die met eerste kwaliteit marktten, de stieren weer mee naar huis moesten nemen. Ze hadden geen bod gehad. Opkoopers, die moesten of per sé wilden verkoopen, verloren per stuk soms f 50 en meer. Vrouwen dienen meer aan haarzelf te denken. Uit een gezondheidsoogpunt is het onverstandig om eigen pijnen en kwa len te verwaarloozen en elk ander in huis te bemoederen. Zoovelen maken deze fout. Rugpijn, onzuiver bloed, pijn in de len denen en zijden, duizeligheid en zenuw achtigheid behooren tot de eerste kentee- kenen van overspanning der nieren. Als deze verschijnselen optreden, dient een vrouw haar gezondheid te beschermen door meer rust te nemen, meer slaap te genieten en meer ontspanning buitenshuis. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren op te wekken en te verster ken. Dit speciale niergeneesmiddel reinigt de urine-organen. Thee, koffie, alcohol, zware maaltijden of te veel vleesch zijn schadelijk voor zwakke nieren. Het is gemakkeiijkker om waterzucht, blaaskwalen, rheumatiek en ernstige nier aandoeningen te voorkomen dan te gene zen. Foster's Pillen slaagden in vele ge vorderde gevallen, maar vroegtijdige be handeling is altijd het best. Let op de eerste verschijnselen en verwaarloos deze nooit. Het gedeponeerd handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn verkrijgb. bij alle goede drogisten a f 1.75 p. doos of f 10. p. zes doozen. Bc braiidstolfciivoorzieiiing. In een onderhoud, dat Woensdag plaats had tusschen den directeur der Rijkskolen- distributie en den secretaris der Centrale Commissie uit de Arbeidersbeweging voor de Levensmiddelenvoorziening, werd door laatstgenoemde o.a. gewezen op de onrust, welke nog in breede kringen bestaat en door berichten en beschouwingen in een deel der pers wordt gevoed ten op zichte van de vraag, of de 10 enl2H.L. steenkolen volgens de getroffen rantsoenee ring toegezegd aan de bezitters var» één of twee haardsteden, ook inderdaad zullen worden verstrekt. Mede werd door hem de aandacht gevestigd op de ontstemming welke er wordt gewekt door het feit, dat in verschillende gemeenten de meer ge goeden reeds thans door de brandstoffen- commissies in de gelegenheid worden ge steld eenige H.L. anthraciet of steenkool ir» te slaan. Door den directeur der Rijkskolendistri- butie werd naar aanleiding van het te berde gebrachte nadrukkelijk verklaard, dat voor de onrust ten aanzien van de verstrekking der toegezegde 10 en 12 H.L. geen reden behoeft te bestaan. Alle maatregelen wer den en worden getroffen, waardoor deze hoeveelheden aan alle huisgezinnen zullen kunnen worden gegeven. Ten aanzien van het feit, dat reeds thans door sommige brandstoffencommissies voor meer gegoeden een aantal H.L, anthraciet of steenkool worden verkrijgbaar gesteld, verklaarde de heer Frowein, dat zulks wordt toegestaan ten einde de distributie te ver gemakkelijken. Onnoodige ophooging van voorraden bij de vaak beperkte opslagruimte in de gemeenten wordt hierdoor voorkomen. Ongerustheid, dat door een en ander de meer gegoeden meer zullen krijgen, dan hun toekomt, is ongewettigd. Zij krijgen in geen geval meer dan 10 of 12 H.L. en deze hoeveelheid is iedereen gegaran deerd. Ingeval hier of daar toch nog over tredingen mochten plaats hebben, behoo ren deze onmiddellijk ter kennis van het Rijkskolenbureau te worden gebracht. Er zal dan krachtig worden ingegrepen. BEKENDMAKING. Het GEMEENTEBESTUUR van HEUSDEN dat met ingang van 2 September 1917 de hoeveelheid brood, op eene broodkaart te verkrijgen, moet strekken voor eene tijdsduur van elf dagen, niettegenstaande op de kaart staat vermeld, dat zij geldig is voor eene week mitsdien wordt de geldigheidsduur der broodkaarten te beginnen met 2 Sept a.s. die waarop vermeld staat voor de 26e weekvan 2 t/m 12 Sept. 27® 13 t/m 23 28e 24 Sept. t/m 4Oct. Heusden, 30 Aug. 1917. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, Honcoop. De Secretaris, H. J. van Eggelen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Zaterdagavond 7Va uur zal het muziekkorps de Heusdensche Harmonie eene muzikale wandeling houden ter gele genheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Bij de Woensdag alhier gehouden verpachting van nagras gelegen op de Uiter waarden van de Bergsche Maas, was een groot publiek opgekomen en werden direct hooge prijzen besteed. Toen echter een paar perceelen werden opgehouden, wijl zij niet de som opbrachten, waarvoor zij vooraf waren geschat, ontstond er eene algemeene agitatie onder het publiek, dat zich weldra in woorden uitte en zelfs gereed stond tot daden over te gaan, De Ontvanger der Registratie staakte den verderen ver koop en begaf zich naar het Stadhuis alhier. Het publiek bleef geruimen tijd voor het gebouw samenscholen, doch trok eindelijk af, na vooraf, zooals men ons mededeelde, zich tot den Minister te hebben gewend, om zich over een en ander te beklagen. Het geheel liep verder zonder incidenten af. Werkendam. Door Ds. R. K. M. van Hummelen van Heerenveen is het beroep naar de Ger. kerk (A) alhier bedankt. Aalburg. Onze geachte Predikant, Ds. H. Ewoldt, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Schoonhoven bedankt. Aalst. De Heer P. van Ooijen heeft met gunstig gevolg te Rotterdam examen afgelegd voor de Hoogduitsche Taal (L. O.) Brakel. Toen de visscher P. van D. alhi r, zich met zijn roeiboot op de rivier de Waal bevond, zag hij eer» zalm zwem men aar» de oppervlakte van het water tusschen de kribben. Hij roeide er heen en wist het beest naar den kant op het drooge te jagen, alwaar hij hem met de handen bemachtigde. De zalm, die eenigszins beschadigd was, woog 15 pond en bracht hem f 3.per pond op een aardig buitenkansje. Bommelerwaard. De storm van Dinsdag zal velen lang heugen. De fruit handelaars hebben er 't meeste door te lijden. De schade is niet te noemen. Vele duizenden guldens belooft het. Boomen woeien tegen den grond en takken scheur den er af. De laatste dagen zijn er vele var kens gestorven wat aan de eigenaars groote schade berokkend, de meeste wogen al van 150 tot 300 pond. Capelle. Tot voorzitter van de com missie voor de distributie van klompen, schoenen en sajet is benoemd de heer Dr. P. J. Kohier, tot secretaris C. L. de Bruijn, terwijl aan de commissie als deskundigen zijn toegewezen de heeren J. van Dron- gelen en A. J. C. Spierings. Ds. Bokma uit Schiedam heeft voor het beroep naar Loonschendijk bedankt. Dewerken. Zaterdagmiddag is een kind van den werkman W. G. in een sloot geraakt en verdronken. Vrouvien zijn vaak te MAAKT BEKEND dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2