NIEUWSBLAD voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de io. 3702. Zaterdag 1 Beptemtier. LJ L. VAN DER VAART, Het ADRES van de van ouds bekende Fotografische Kunstinricfiting. Magazijn van FOTOGRAFIE ARTIKELEN. Reclame Ameublement VAART. 's-Hertogenbosch, is thans PARADE 11. Specialiteit Artistieke Vergrootingen. BILLIJKE PRIJZEN. PRIMA AFWERKING. B^^eik i"lTE^¥Tx' Goedkoopste Meubelmagazijnen „MINERVA" BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. De Oekrainschc Metropoliet. Gisterenmorgen kwam de Lemberger Oekrainsche metropoliet graaf Andreas Seep- ticki uit Zwitserland te Weenen aan. Ge lijk men zich herinneren zal werd Scep- ticki in den herfst van 1915, toen de Rus sen Lemberg bezet hielden, als gijzelaar naar Rusland gesleept en naar Siberië ge transporteerd. Eerst na de revolutie had den de onderhandelingen met de Russische regeering succes en kreeg Scepticki verlof naar Oostenrijk terug te keeren. Hij reisde van Siberië direct naar Zwitserland met de bedoeling naar Rome te gaan, om den Paus over zijn avonturen in Rusland in lichtingen te verstrekken. Deze reis naar Rome stuitte echter op moeilijkheden welke door de Italiaansche overheid in den weg werden gelegd. Scepticki bleef toen eenigen tijd in Zwitserland voor herstel van gezond heid en arriveerde Vrijdag te Innsbruck in gezelschap van zijn broeder. Gisteren morgen om 8 uur kwam de metropoliet te Weenen aan en de wachtkamer 1ste klasse van het station was met bloemen en wim pels in de Oekrainsche kleuren versierd. Hij werd door ongeveer 500 personen, voornamelijk leden der Oekrainsche kolonie, verwelkomd. Hij zal een dag of vier te Weenen blijven voor hij naar Lemberg ver trekt. o Onlusten in Astrakan en Daku. Naar aan het Zweedsche »Aftonbladet« via Haparanda wordt geseind, zijn te As trakan ten gevolge eener vermindering van het broodrantsoen onlusten uitgebroken. Op 20 Augustus hebben de fabrieks en haven arbeiders zoomede het Tramwegpersoneel het werk neergelegd. Een groote volksmassa trachtte het Raadhuis binnen te dringen. »AftonbladeU verneemt verder uit Peters burg dat de staking onder de Petroleum- arbeiders te Baku is uitgebroken. De mi litaire autoriteiten hebben telegrafisch om hulp verzocht. Het antwoord aan den Paus. BERLIJN, 29 Aug. De commissie, aan welke de Pauselijke nota is opgedragen, hield gisteren, zooals de »Berl. Lok. Anz.« meldt, onder voorzitterschap van den Rijks kanselier haar eerste zitting welke twee en een half uur duurde. Zij werd daarop ver daagd totdat de uitslag der besprekingen tusschen Berlijn, Weenen, Konstantinopel en Sofia bekend zal zijn, Tekort aan tarwe in Amerika. Naar een telegram van den 18en Au gustus uit Washington aan de »Morning Post« bericht, zijn de tarwevoorraden van de Vereenigde Staten en van Canada 400 millioen bushels minder dan de hoeveelheid, die noodig zal zijn voor de behoeften van Noord-Amerika, van de Geallieerden en van de Neutralen. De Geallieerden hadden 577 millioen bushels noodig en het over schot van Amerika en Canada bedroeg slechts 208 millioen. Aangezien de Ver eenigde Staten nog een voorraad reser veerden voor de neutralen, die daarvoor in aanmerking kwamen, werd het ge- heele deficit op 400 millioen geschat. Men ziet uit dit bericht, dat de neu tralen toch niet geheel vergeten worden. Amerika zal een voorraad voor hen reser veeren. Als zij goed oppassen, zullen zij met hun allen nog 31 millioen bushels mogen verdeelen, ten minste, wanneer er, nadat de schepen met graan voor de Ge allieerden in grooten getale getorpedeerd zijn, nog iets voor hen zal overschieten. Een antieke stad ontdekt. Naar het lid der archaeologische com missie te Petrograd, prof. Moissejef mede deelt heeft men in de nabijheid van Eupa- toria (Krim) de ruïnes van een antieke stad ontdekt. Men stootte op geweldige torens en zware muren, die van groot architec tonisch belang moeten zyn. Hof van Arbitrage. De Zwitsersche Bondsraad heeft tot vier den vertegenwoordiger van Zwitserland bij het Haagsche Scheidsgerecht den Minister Carlin benoemd. Tot dusver bevat Zwitser land slechts drie vertegenwoordigers bfj genoemd scheidsgerecht. (Hbld.) Vrouwenconferentie te Stockholm. De socialistische vrouwen, die gedurende de algemeene conferentie hier ter stede aanwezig zijn, zooals vrouwelijke afgevaar digden, echtgenooten van gedelegeerden, vrouwelijke correspondenten, enz., zijn voor nemens een vrouwenconferentie te houden ter bespreking van internationale vrouwen vraagstukken. o Stockholm. Het »Ber!iner Tagebl.« verneemt uit Zürich, dat de Portugeesche socialisten be sloten hebben niet aan de conferentie te Stockholm deel te nemen. BIMËnÏ.AND. Distributie van rundvlcesch. De »Vee en Vleeschhandel schrijft »Dat de rundvleeschdistributie, waarover men in Den Haag al een tijd werkzaam is, er zat komen, lijdt wel geen twijfel meer. Er traden bij de regeering twee plannen op den voorgrond, die in principe sterk verschillen. Het is het plan van den vrijen aankoop van runderen door de slagers, met bijslag per K.G. te verkoopen distributie- vleesch; en ten tweede, dat van rund vleeschdistributie in den geest van die van varkens. Dus geen vrije aankoop, Het eerstgenoemde plan heeft in vak kringen veler sympathie ofschoon ook al weer niet onverdeeld wordt, meenen we, ook voorgestaan door het bestuur van den Ned. Slagershond, vindt in Den Haag ook wel voorstanders, maar zal toch waar schijnlijk niet gevolgd worden. Zooals op het oogenblik de toestand is, geeft de re geering voorkeur aan het plan van distri butie van runderen in den geest van de varkensdistributie, dus aankoop van runde ren door de regeering en distributie aan de slagers in de gemeenten. Naar aanleiding van het uitblijven der rundvleesch-distributie, deelt men mede dat men aan het ministerie van Landbouw zou aarzelen ten opzichte van de te nemen maatregelen, tengevolge van de hooge kosten, welke aan deze distributie verbon den zijn. Het moet in de bedoeling van den Mi nister liggen met de regeling te wachten totdat de Tweede Kamer weder bijeenkomt. De Minister zal dan waarschijnlijk eene suppletoire begrooting indienen. De fusie der spoorwegen. Met ingang van 1 September 1917 wor den de afdeelingen Reizigerstarieven van de S.S, en van de H.IJ.S.M. vereenigd en te Utrecht gevestigd als »Vereenigd Bureau Reizigerstarieven S.S. en H.IJ.S.M. Aan het hoofd der nieuwe afdeeling komt de heer mr. E. F. M. van Meerbeke, thans afdeetingschef S.S. Tragisch. Terwijl Zondag Mevr. T, te 's Graven hage een bezoek wilde brengen aan het graf van haar overleden echtgenoot op de begraafplaats »Eyk en Duinen, zakte ze bij het graf aangekomen ineen, waarna de dood onmiddellijk intrad. lialdadigheden door militairen. De heer M. van Hirtum, gemeenteraads lid te Best (N.-B.), publiceert een klacht over het gedrag van militairen, die voor regimentsoefeningen in zijne gemeente kwa men. Bij aankomst der troepen op j.l. Vrijdag avond aldus schrijft de lieer Van H. werd op den Steenweg »rust« gegeven en legerden de militairen zich op de ber men der wegen BestSt. Oedenrode en Best— Eindhoven. Het werd eene lange rustperiode die aanhield van des avonds ongeveer 9 uur tot 3 uur in den morgen. De militairen bleven al dien tijd zonder behoorlijk toezichtde officieren trokken zich naar een bepaald punt (waar te- rug. Dit en niets anders aldus beklaagt de heer Van Hirtum zich is de reden geweest van het feit, dat door de militai ren, althans door een gedeelte hunner, een stormaanval werd ondernomen op de ap pelen en peren in de tuinen der omwonen de ingezetenen. Aan één tuin werden poor ten en schuttingen stukgetrapteigenaren die hunne eigendommen wilden verdedigen, werden op een hagelbui van steenen ont haald deuren en vensters der woningen werden met geweertrompen gebeukt, zoo dat men, in één woord gezegd, de eer had kennis te maken met eene bende dieven en baldadigen. De heer van Hirtum zegt verder, dat een onderzoek zal ingesteld worden, of het tot de taak der officieren behoort, door afwezigheid, een soortgelijk banaal optreden hunner onderhoorigen mogelijk te maken. De rustige dorpsbewoners hopen van ver dere nachtelijke bezoeken dezer »brave« Friesche jongens bevrijd te mogen blijven. Hdbl. Schoenen van stroo en hout. De »Voss. Ztg.d meldt, dat een schoen fabriek te Neurenberg er in geslaagd is, een schoen te vervaardigen van stroo en hout, een »Ersatz« schoen voor den win tertijd, die even sterk en duurzaam is als een leeren schoen. Hij bestaat uit door gestikt, gevlochten stroozool en hak zijn van hout, de neus en de achterlappen van geweven papierstof, en het bovenleer is eveneens van geprepareerd papier, dat bijna even sterk is als leder. Deze schoe nen zijn voornamelijk bestemd voor de bevolking van het platteland, voor fabrieks arbeiders en mijnwerkers en voor de sol daten. Voor het gebruik in huis is de schoen wel wat zwaar en daarom heeft men speciale huisschoeneneen soort pantoffels dus, gemaakt; de houten zool is vervangen door een dubbele laag stroo, waartusschen een laag geprepareerd papier is aangebracht om den schoen waterdicht te maken. De schoenen zijn met geprepareerd pa pier gevoerd. Daar stroo en papier zeer goed tegen de koude beschutten en minder water op nemen dan leer, verwacht men, dat deze schoen in het bijzonder des winters zeer goed zal voldoen. Er is patent op geno men en de autoriteiten wijden er hun belangstelling aan. Neutralen-Conferentie De Scandinavische pers houdt zich nog steeds bezig met de bijeenkomst der neu tralen te Stockholm. »Tidens Tegn« weet eenige bijzonderheden mede te deelen, die tot dusver nog niet bekend zijn geworden. Het plan voor deze conferentie is in Juli in den vorm van een verbale nota gemaakt. Het Spaansche antwoord is daarop binnen gekomen, n.l. dat Spanje tot deelneming bereid zou zijn, indien de conferentie te Madrid zou plaats hebben. Naar verluidt zouden ook Nederland en Zwitserland de uitnoodiging hebben aangenomen en Noor wegen is onder zekere voorwaarden ook bereid. Indien de voorteekenen niet be driegen, zal ook Denemarken onder zekere voorwaarden van de partij zijn. Botcrindustrie. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht van détailhandelaars (winkeliers) in boter op gevestigd, dat zij, nu met 1 September a.s. de nieuwe distributieregeling in werking treedt, goed zullen doen er rekening mede te houden, dat aan bestellingen eerst on geveer 10 dagen na het opgeven der orders uitvoering zal worden gegeven. Het verdient dus aanbeveling steeds vroegtijdig de be- noodigde boter aan te vragen, hetzij bij het gemeentebestuur, hetzy door bemidde ling van een grossier. Voor de overgangs periode zullen de détailhandelaren dan ook hebben te zorgen, dat zij een voldoende voorraad boter hebben om de ontvangst der eerste levering onder de nieuwe regeling te kunnen afwachten. De op 4 Septem ber a.s. te geven orders zullen, gelijk reeds werd gezegd, niet vóór 12 September kunnen worden ontvai/gen. o Een kranig stukje. Zondagmorgen ging, op een erf aan den Laanweg te Amsterdam een paard op hol, gespannen voor een buggie, waarin een vierjarig kind zat. Het dier holde den Laan- weg en den Buiksloterweg op. De sergeant Van der Woude, van het depót der 7e in- fanterie-brigade, trachtte het paard te grij pen. doch dit mislukte. Daarop liep de sergeant het rijtuig na, klom er van ach teren op, stapte over den neergeslagen kap heen in het rijtuig, nam het kind op zijn arm en sprong er uit. Beiden bleven on gedeerd. Het paard werd bij de Tolhuis- sloot tot staan gebracht. o Een nielkdicf. De politie te Barneveld heeft proces verbaal opgemaakt tegen een melkrijder aldaar, die bekend heeft gedurende drie maanden eiken morgen 12 13 liter melk, aan zijn buurman toebehoorende, te hebben gestolen. Thans werd hij op heeterdaad betrapt, toen hij buurmans melk in zijn eigen bus overgoot. Dc ontginning van bruinkolen. In verband met het door ons vermelde bericht over de ontginning van bruinkolen deelt de Rijkskolendistributie mede, dat hoewel er van regeeringswege al het mo gelijke gedaan wordt, om de ontginning van bruinkolen in Limburg met alle kracht te bevorderen, die stellig gedurende dezen winter niet hooger kan worden opgevoerd dan tot een productie van 4000 ton per dag. Dat is een maximum en het is in zeer sterke mate aan twijfel onderhevig, of een dergelijke dagelijksche productie kan worden bereikt. In het gunstigste geval zal dus niet meer dan 100.000 ton per maand kunnen wor den geproduceerd. Neemt men nu aan, dat de stookwaarde van bruinkolen tot die van steenkolen zich verhoudt als een tot drie, dan zou een dergelijke productie gelijkstaan met 30.000 ton steenkolen per maand. Hoewel natuurlijk een dergelijke hoe veelheid brandstoffen in hooge mate van nut is, behoeft het geen betoog, dat ze tegenover de 350.000 ton steenkolen, die Duitschland per maand placht in te voeren van geen gewicht is. Deze mededeelingen bewijzen, dat voor de hoog gespannen verwachtingen, die door het bericht, van deskundige zijde ontvangen, konden zijn gewekt, helaas geen reden is. Beperking van den treinenloop. Naar het Hbl. verneemt zal de beper king in de treinenloop, tengevolge van den kolennood, op 24 September a.s. ingaan. Het aantal treinkilometers zal met 35 a 40 pet. verminderd worden. De beperking is van dien aard, dat van een behoorlijk verkeer geen sprake meer zal zijn. Men verwacht dan ook, dat het publiek zich in zijn reizen zal beperken en dat het zooveel mogelyk de reizen, die gemaakt moeten worden, vóór 24 September zal doen. Ook het goederenvervoer zal zooveel mogelijk beperkt worden. Bedrog met bleekpoeder. 10.000 pakjes bleekpoeder zijn in beslag genomen door den gemeentelijken keurings dienst te Utrecht, welke pakjes, volgens de daarop bevindende mededeeling van een extra kwaliteit moesten zijn, doch die vol gens het U. D. bij onderzoek bleken in het geheel geen bleekpoeder doch wel een voor de was nadeelig bestanddeel te bevat ten. o Fabriek stopgezet. Het personeel van de fabriek te Delft van de Vereenigde Blikfabrieken is gaan deweg gedaald van 220 op 40 man. Ver moedelijk zal wegens gebrek aan materialen de fabriek binnenkort geheel stopgezet moeten worden. Zinkfabriekcn stopgezet. Op de zinkfabrieken te Budel zijn thans alle ovens gedoofd op een na. Teneinde het personeel aan het werk te houden is de directie begonnen met de ontginning van eenige honderden H.A. haar toebehoo rende heidegrond, moeras en bosschen. Muggenplaag- Zondag, bij de godsdienstoefening in de Ned. Herv. kerk te Ter Apel, werd de organist op zijn plaats zoo door de muggen geplaagd, dat hij het orgel moest verlaten en naar beneden ging. De muren zagen zwart van de kleine kwelgeesten. o Lage veeprijzen. Uit Tiel wordt gemeld De handel in vee op de markt van Maandag was bijzonder lusteloos. De vee houders maken slechte zaken, zooals blijken kan uit het feit, dat twee beestjes, die in dit voorjaar f105 en f 410 hadden gekost, nu f60 en f70 konden opbrengen. Uitvoer van vee. De Veeh. deelt mee, dat voor den proef- uitvoer van vee gewacht wordt op de koel- boot uit Engeland en we naar alle waar schijnlijkheid nog we! een 14 dagen den tyd hebben. Het restant gezouten varkensvleesch gaat naar Duitschland en België. I 7 '7 Hetgeen wij U bieden in Lingerie- Nouveautés is een ware prachtcollectie, ongeëvenaard in keuze, keurig in afwer king en kwaliteit bij lage prijzen. Bij aankooping uwer lingeries, huis- houdgoed, lakens en sloopen enz,, is een bezoek aan onze magazijnen zeer loonend. Waarom is het voor U van belang bij ons te koopen? Omdat de kooper daar nooit teleur gesteld wordt en hem later altijd blijkt dat hij de volle waarde voor zijn geld bekomen heeft. Omdat door grooten omzet steeds het nieuwste in de grootste verscheidenheid voor den uitersten markt prijs geboden wordt. Omdat daar niet door ordinaire goederen te verkoopen de schijn van goedkoop verwekt wordt, doch alle goederen daar naar evenre digheid even goedkoop zijn en de schrandere koopers, dit inziende, daarmede hun voordeel doen. Hinthamerstraat 52 's-Bosch. Hoffotograal Alleen „MINERYA" zegt genoeg. Onzen grooten omzet danken wij aan onze nette uitvoering en onze zoo bekende lage prijzen. Levering uit reuzenvoorraad. Daarom ZOO GOEDKOOP Salon-, Huis- en Slaapkamerameublementen. Alle soort Kantoormeubelen. Profiteer van onze extra aanbieding eiken Buffet, eiken Tafel, 6 bekl. Stoelen COMPLEET f87,50 Spiegels, Schilderijen, Kasten, Stoelen, Tafels, enz. enz. in groote verscheidenheid en verschillende prijzen. Moderne eiken Reclamespiegel f 13,50. Groetllioopnt© Meubelmagazijnen „MINERVA", Minderbroederstraat 8, 's-Bosch. j Telefoon 771. - J EN DROS L. VAN OER EN DETAIL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5