maar Rusland de hoofdschuldige is. Op de gevechtsterreinen is de actie in de laatste dagen niet groot. In het Westen behaalden de Franschen eenige voordeelen. De elfde Isonzoslag schijnt afgeloopen. Het resultaat is voor de Italianen gering. Voor den binnenlandschen toestand in Italië ware het wel wenschelijk geweest zoo de Oostenrijkers een geduchten klap hadden gekregen; daarmee had men het volk wat gewilliger kunnen stemmen om de zware lasten te dragen, die de oorlog dat land oplegt. Want Italië verkeert in groote moeilijkheid. Er is gebrek aan het hoog- noodige en onder de arbeidersbevolking heerscht groote ontevredenheid. In Rus land hebben de centralen het op Riga ge munt. Het zal de vraag zijn of de Rus sische troepen in staat zullen zijn dezen aanval te keeren. BUITENLAND. De familie gestraft. Uit Moskou wordt gemeld dat het na tionaal congres op voorstel van generaal Karnilow met overweldigende meerderheid besloot de familien der soldaten, die op het Galicische front muiterij hebben ge pleegd en vervolgens naar den vijand zijn overgeloopen, allen materieelen steun te onttrekken. -O- Geen Japanschc interventie. PARIJS. De »New-York Herakk ver neemt uit Tokio, dat de ministerraad een otficieele nota heeft uitgegeven, waarin het plan Japansche troepen naar Europa te zenden, beslist wordt tegengesproken. Op een dorp in Thüringen, waar, als overal in Duitschland, de kerkklokken ins Feld gezogen zijn, heeft een vindingrijk koster een klokken-Ersatz ondekt. Hij hing in den toren een spoorwegrail, waaruit, naar beweerd wordt een mooi geluid komt. o Een proces en een geschenk. In de »Köln. Ztg.« wordt in een ver haal van de moeielijke reis van het Spaan sche s.s. »Yute«, dat uit Indië naar Span je voer, de volgende geschiedenis verteld »In Kaapstad lag het schip in de na bijheid van een Engelsch schip, dat inder tijd door de »Emden« werd aangehouden Aan boord bevond zich de kapteinsvrouw die de geboorte van een kind verwachtte Zij smeekte onder tranen den commandant van de »Emden« het scüip niet in den grond te boren, en deze liet op haar ver zoek het schip vrij en gaf aan de kapi teinsvrouw een schrijven mede, waarin gezegd werd, dat hij, de commandant van de »Emden«, het schip had buit gemaakt en in den grond had kunnen boren, doch met het oog op den toestand, waarin de vrouw van den kapitein zich bevond, dit niet had gedaan, doch het schip ten ge schenke gaf aan den verwacht wordenden wereldburger. De Engelsche autoriteiten erkenden ech ter dit cadeau niet, en vandaar dat over het eigendomsrecht van het schip thans een ingewikkeld en langdurig proces wordt gevoerd. o Een flinke brief. Naar Politiken aan het dagblad Tunsber geren ontleent, arriveerde onlangs op het postkantoor in Tonsberg een brief uit Kris tiania, die bestemd was voor eene firma in die stad, en die 500.000 kronen in contanten bevatte. De brief* was een halve meter lang en 20 cM. breed en dik, ter wijl het porto 161.15 kronen bedroeg. LONDEN, 31 Aug. In Oost-Afrika wer den de Duitschers bij Iringa naar den Zui delijken Celanga-oever teruggeworpen. Een vijandelijke troepenmacht, welke bij Mahen- ge wist te ontkomen, wordt achtervolgd. Toendoeroe werd bezet. 200.1)00 Mcuscheu ran hunger omgekomen. Londen 2 Sept. De Yorkshire Post« te Leeds meldt, dat het hulpcomité voor Palestina te Londen brieven heeft ontvan gen van zendelingen, meldende, dat 200.000 mannen, vrouwen en kinderen van honger zijn omgekomen in Syrië en Palestina waar van alleen bij Beyrouth 5000. Sommige dorpen zijn geheel en al uitgestorven. In Damascus zijn de laatste twee jaren 123.000 menschen gestorven van honger, terwijl typhus en tetanus woeden in het omliggende land. Hongcrtyphus in Duitschland en Oostenrtyk In verschillende deelen van Duitschland te Berlijn o.a., maar vooral in het Zuiden doen zich vele gevallen van buikloop voor. De Zwitsersche regeering is er ongerust door geworden en heeft bewaking der gren zen bevolen en het in observatie houden van verdachte personen. Ook in Oostenrijk doet de ziekte zich kennen. In de derde week van Augustus kwamen alleen in Wee- nen 75 doodelijke gevallen voor. Onvoldoen de en slechte voeding is de oorzaak der ziekte. o Met de vliegmachine naar de Noordpool. Naar Fransche bladen uit Kopenhagen vernemen, bereidt Amundsen een nieuwe -•ooi-expeditie voor, die in Maart of April van het volgend jaar zal vertrekken, Amudsen zal ditmaal een vliegtuig mee nemen voor het Noordpool-onderzoek. Het Berl. Tagebl. verneemt uit ZürichDe algemeene staking van de Zwitsersche arbeiders, die een halven dag duurde, is zonder incident verloopen. o Het zeegevecht voor de Deensche kust. RINGKJöBING, 1 Sept. Hedenmorgen omstreeks 7 uur had voor Gjeregaardstrand een gevecht plaats, waarbij 4 Duitsche mijnvegers door Engelsche oorlogsschepen op het strand gejaagd werden. Na de stranding gingen de Engelschen met schie ten voort. Volgens het Amtsavis van Ringkjöbing sloegen de granaten tot bij Ringkjöbingfjord in en troffen eenige gra naten het dorp Bürregaard, waar een huis beschadigd, doch niemand verwond werd. Een honderdtal Duitsche marine soldaten is geland. Het schijnt, dat er verscheidenen zijn omgekomen. Duitsche vliegtuigen en duikbooten namen aan het gevecht deel. Later. Een Duitsche marine-soldaat deelde aan Ringkjöbings Amtsavis het volgende meeWij lagen 's nachts bij List. 's Morgens gingen wij Noordwaarts. Om 6.15 ontdekten wij plotseling Engel sche oorlogsschepen in het zuiden, het westen, en het noorden, die een halven cirkel om ons trokken. Wij trachtten hun te ontkomen. Toen zij evenwel den halven cirkel nauwer aanhaalden, werd het ons duidelijk, dat wij hen niet konden ontgaan, dus stoomden wij alle vier met volle kracht op de Deensche kust aan- Wij verwachtten dat de Engelsche schepen het schieten staken zouden, wanneer zij zagen, dat onze schepen op die kust gestrand waren Dat gebeurde niet, de beschieting werd voortgezet en alle schepen werden onder de waterlijn getroffen, vóór zij strandden Toen de Engelschen ook na de stran ding nog bleven vuren, moesten wij de schepen verlaten. Eerst toen de Engel schen zagen, dat wij naar de kust dreven, staakten zij het vuur en stoomden noord waarts weg. De opperstoker Kleber ver dronk, toen hij poogde naar land te zwem men. Geen Duitscher is gedood en twee zijn licht gewond naar het hospitaal te Ring kjöbing gebracht. Te Gjerregaard zijn 98 Duitsche matrozen aangekomen, bovendien nog 10 soldaten van een sloep, die een Duitsche torpedoboot in den voormiddag naar de strandingsplaats had gezonden waar zij omsloeg. Allen worden morgen naar Kingkjöbing gebracht. Het strand is over 2 K.M, breedte met wrakstukken en scheepstuig overdekt. Uit Esbjerg kwam een afdeeling van 40 Deensche soldaten ter bewaking aan. Kort na de stranding ontstond brand in den mijnveger »Heinrich Bruns« en tegen 7 uur ontplofte de kruit kamer. De 4 schepen zitten 50 M. van den wal aan den gron|d. De golven slaan er voortdurend overheen. Een sensationeele ontdekking op vocdsel- gebied in Duitschland. In een hoofdartikel brengt de N e u e Zürichei Nachrichten de volgende mede- deeling: »De verwachting van een uithon gering der centrale mogendheden was nooit meer illusionair dan thans. Zooeven zijn de veelzijdige, maandenlange onderzoekingen door wetenschappelijk technische autoritei ten van een nieuwe, geruchtmakende ont dekking op het gebied der volksvoeding geëindigd. Reeds is men op groote schaal begonnen met de nieuwe ontdekking, die alle uithongeringsplannen van den vijand den bodem zal inslaan. Daarmeê kan Duitschland ook den neu tralen wellicht een genoegen doen. De toekomst der Uonianofs. Ik verneem van goed ingelichte Rus sische zijde, aldus meldt een particulier telegram uit Stockholm aan het H b 1 d., dat door de Russische regeering allen leden van de familie Romanof is meegedeeld, dat zij zich er op moeten voorbereiden dat de Constituante waarschijnlijk alle Romanofs uit het land zal verbannen. In Finland vreest men hongersnood. Ook in Italië is een nijpend gebrek aan kolen, terwijl het land arm is aan hout. De kolen zijn negen maal zoo duur als vóór den oorlog. Ook de levensmiddelen worden er schaarsch. Eisclicn van de Rorcaansche socialisten. STOCKHOLM. De Koreaansche socia- isten hebben aan de internationale soc. conferentie een telegram gezonden, waarin zij verklaren, dat evenals de huidige oor- og veroorzaakt is door de Balkanquaestie in de toekomst een oorlog zal voortvloeien uit de Koreaansche quaestie, wanneer Ko rea de slaat blijft van Japan. Zij stellen de conferentie den eisch de volgende punten in de besprekingen op te nemen Politieke gelijkheid van alle volkeren de instelling van internationale rechtbanken lerstel van onderdrukte volkeren schep- ling van een geïnternationaliseerd onafhan kelijk Korea. o Amerika en onze aanroer. Reuter seint uit Washington De onderhandelingen over den uitvoer van graanladingen naar Nederland zijn on derbroken, doordien het Nederlandsche mi nisterie van gedachten wisselt over een tegenvoorstel. De vorige week was over eenstemming bereikt over het verkrijgen van dertig graanladingen, maar het besluit is niet tot uitvoering gekomen, omdat men het niet eens is over de hoeveelheid, welke aan de Belgische Relief-commissie toebe deeld moet worden. Reuter seint nader uit Washington Thans blijkt, dat de raad voor den uit voer geweigerd heeft, de voorgestelde ver deeling van de ladingen tusschen Nederland en België goed te keuren. Al het graan in de Nederlandsche schepen bederft en kan nog slechts als veevoeder worden ge bruikt. Daar Amerika meer behoefte aan veevoeder heeft dan Nederland, zal de raad niet toestaan, dat het koren het land uit gaat. Ambtenaren zeggen, dat Nederland voor de eerste twee, drie maanden voldoende voorraad heeft en houden het voor onmo gelijk. dat er eenige levensmiddelen naar neutralen uitgevoerd zullen worden, ten minste niet in de eerste twee maanden. De Russen aan het Salonikifront. Wolff seint dat volgens een Entente bericht, voor geruimen tijd een Russische divisie wegens onbetrouwbaarheid van het front bij Saloniki werd verwijderd. Wegens vertrek van groote Fransche toepenafdee- lingen was hun aanwezigheid echter weer noodig, waarom zij einde Juli van Sarrail bevel kregen terug te keeren, hetgeen zij weigerden. De Russen eischten naar hun land teruggezonden te worden. Eerst toen Sarrail mededeelde, dat Ferenski de dood straf weder had ingevoerd en de Russen dreigde, dat zij door Fransche kleurlingen neergeschoten zouden worden indien zij hals starrig bleven, gaven zij toe. Zij bevinden zich thans in de eerste linie, achter hen staan Fransche mitrailleurs en kanonnen. Achter het Fransche front worden de Russen eveneens bewaakt en wel door Fransche kleurlingen. Dc brand in Kazan. Op 27 Augustus ontstond een ontploffing in een spoorwegwagen met ammunitie op 't perron te Kazan. Het gevolg was een groote Nirand, die dadelijk oversloeg op hoofddepót van ammunitie, en een reeks ontploffingen deed ontstaan. Een aanta huizen werd beschadigd. Ontelbare massa's granaten en granaat-kartetsen regende over de stad. De bevolking en een groot dee van het garnizoen vluchtten naar het open veld. Onderwijl plunderden dieven de win kels en woningen, zoodat ten slotte de troepen moesten ingrijpen. Een naphta reservoir met 2000 poed naphta vloog in brand, waardoor nieuwe ontploffingen ont stonden. De stad was in dichten rook gehuld. In de straten lagen dooden en gewonden. De militaire gouverneur van Kazan, ge neraal Linnitzky, is zwaar gewond. De schade is ongelooflijk groot. Wilson's antwoord. Londen, 31 Aug. Cecil zeide in een interview over het antwoord van Wilson op de Pauselijke nota, dat dit antwoord onvereenigbaar is met de economische poli tiek der Geallieerden. Hij legde er den nadruk op, dat een Statenbond verdere oorlogen zou kunnen vermijden. o Het Noordsche stoomschip »Frigga« en de Deensche kolen booten Auroraen »Anna« zijn getorpedeerd. o Kclgische burgers weggevoerd. Een particulier telegram uit Havre aan de N. R. Ct. meldt: Uit een document, medegedeeld door de Belgische regeering, blijkt, dat de burgers van Langemarck, Staden, Elverdingh, Wou- men en Roesselare door de Duitschers zijn weggevoerd. Daarin zijn niet begrepen de mannen van 16 tot 60 jaar. Dezen wor den gedwongen te arbeiden in loopgraven. Verscheidenen zijn er reeds door granaten gedood. De Duitschers gaan bij hun ont ruimingen aldus te werk: De bewoners moeten met hun pakken naar het station gaan. Vrouwen, kinderen en grijsaards moeten plaats nemen in de eerste rijtuigen, de mannen worden in de achterste rijtui gen geborgen. Wanneer de trein vertrekt, worden de achterste waggons met de man nen er in afgehaakt. Eerst wanneer zij de plaats van bestemming bereikt hebben zien de vrouwen en kinderen welk lot er aan de echtgenooten, vaders en broeders bereid is. De Duitschers vorderen veel arbeiders voor de loopgraven op. In de streek van Kortrijk en Meenen zijn reeds 2000 bur gers met geweld door den vijand ingelijfd. De luchtaanval op Engeland. LONDEN. Bij den luchtaanval gister avond door een vijandelijke vlieger op Do ver ondernomen waarbij eenige bommen werden geworpen, werden één man gedood, 4 vrouwen en kinderen licht gewond. Russisch legerberieht. Londen, 3 Sept. Van de Admiraliteit. De streek om Riga is ontruimd wegens den dreigenden toestand ten W. der stad De Russen trokken terug op de linie Bil- derlingshof— Dalen. In de richting Ikskoel is de vijand door gedrongen in de stelling aan de rivier Jaegel. Enkele der Russische detachemen ten verlieten vrijwillig hun stellingen en trokken in N. richting terug. In de richting Focsani werden vijande lijke aanvallen met zware verliezen afge slagen. Riga genomen. Berlijn, 3 Sept. 's av. (Off.) Riga is genomen. Over de inneming van Riga schrijft het »Berl. Tagebl.dat het karakter dezer stad steeds Duitsch gebleven is. Ook de »Lokal Anzeiger« zegt, dat Riga door en door een Duitsche stad is. De Balthische Metropol is thans weder aan zich zelf te ruggegeven. De »Rundschau« zegt, dat een oude droom der Balthan in vervulling gegaan is. Op het oude Ordenslot van den Groot meester van Lijfland waait de Duitsche vlag. De Duitsche staf bericht Na een zorgvuldige voorbereiding trokken Duitsche divisies in den morgen van 1 Sep tember over de Dwina, te weerszijden van Ukskul. Een krachtige actie der artillerie en der mijnwerpers ging vooraf aan den overtocht der infanterie, die na korten strijd op den Noordelijken oever der rivier vasten voet kreeg. Krachtige aanvallen wierpen de Russen terug waar zij tegenstand boden De bewegingen onzer troepen zijn aan den gang en verloopen volgens het vastgestelde plan. De vijand liet onder invloed van onzen opmarsch zijn stellingen ten W. van de Dwina in den steek. Ook daar rukken onze divisies voorwaarts, in gevecht met de Rus sische achterhoede. Dichte kolormes van allerlei aard trekken langs de van Riga uitgaande straatwegen overhaast in Noord oostelijke richting. Brandende dorpen en gehuchten teekenen den weg van den wij kenden Westelijken vleugel van het twaalfde Russische leger. BINNENLAND. Onbepaald verlof. (Officieel.) Op de hieronder aangegeven tijdstippen zullen de daarbij vermelde cate gorieën in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld 15 September e. k. a. de onderofficieren van. de lichting 1911 der onbereden korpsen, met uitzon dering. van de pantserfortartillerie en de torpedisten b. de onderofficieren van de lichting 1910 der pantserfortartillerie en torpedis ten 28 September e. k. a. de dienstplichtige korporaals en man schappen van de lichting 1910 der bere den korpsen b. de dienstplichtige korporaals en man schappen van de lichting 1913 en pant serfortartillerie c. de dienstplichtige korporaals en man schappen van het tusschen 16 en 20 Jan uari 1914 ingelijfde gedeelte der lichting 1914 van de Genie. o- De kolenaanvoer uit Duitschland verzekerd! Naar de N. Venl. Ct. uit goede bron verneemt, is door de Nederlandsche Re geering met de Duitsche Regeering een contract gesloten voor de levering van ge noegzame hoeveelheden steenkolen. De kolennood. De directeur van de gasfabriek te Hulst heeft proeven genomen met het maken van briketten van cokesgruis en klei, welke goed voldeden. Deze briketten kunnen 2 uur branden en geven voldoende hitte. Thans worden nieuwe proeven met leem en cokesgruis genomen. Opening Statcii-Gciicraal, Naar wij vernemen, zal de Koningin waarschijnlijk ditmaal niet persoonlijk de nieuwe zitting der Staten-Generaal op Dinsdag 18 dezer openen, doch zal de opening uit Haren naam door een com missie van Ministers geschieden. IHijiien. Door H. M.'s stoomschip »Dolfijn« werd zondag in 'tMarsdiep door schieten een groote mijn vernield, die daar zeer gevaarlijk dreef voor de scheepvaart. Ook is nabij Scheveningen een aantal mijnen, ongeveer een tiental, aangespoeld welke op de gewone wijze door militairen onschadelijk zijn gemaakt. Door den storm gered. De bemanning van den zeilbeuger MA 112 (Nelly Johanna) is aan een groot ge vaar ontsnapt. Het schip stiet tegen een mijn, welke tot ontploffing kwam. Door den harden storm liep het vaartuig echter zulk een vaart, dat het inmiddels over de gevaarlijke plek heenging. Nu kreeg men alleen een groote waterzuil op dek en kwam er met den schrik af. De »Nelly Johanna* keerde Zondag van de visscherij te IJmuiden terug. Model gevangenis. Men meldt uit Maastricht, d.d. 3 Sept. Voor de vierde maal in 14 dagen tijd, is het aan eenige gedetineerden gelukt, uit te breken uit de tot hulpgevangenis inge richte oude maréchaussée-kazerne alhier, niettegengtaande het gebouw door militai re posten omgeven is. Hedennacht hebben weer zes man te gelijk de plaat gepoetst, zonder ook maar het geringste spoor achter te laten. Het begint nu vermakelijk te worden. Koffie en thee. Het Bureau voor Mededeelingen omtrent de voedselvoorziening meldt: De voorloopige regeling betreffende den verkoop van koffie en thee schijnt niet ai- gemeen te zijn begrepen. Te beginnen met Maandag 3 Sept. kon men bij zijn winkelier koffie krijgen, doch alleen tegen inlevering van bet middengedeelte der brood kaart voor de 25ste week, d. w. z. de broodkaart, die op 1 Sept. was afgeloopen. De winkelier mag dan per broodkaart 2 ons koffie afleveren. De verkoop van thee mag eerst op 14 Sept. weer beginnen, Tot dien datum is dus in de winkels geen thee te verkrijgen. Van 14 Sept. af kan men hetzij een half ons koffie hetzij een half ons thee koopen, wanneer men inlevert het middengedeelte eener broodkaart voor de 26ste week, welke 12 Sept. afloopt. Wat de winkeliers aangaat, deze kun nen aan hun leveranciers tegen inzending der door hen ontvangen broodkaarten voor de 26ste week 1/4 ons koffie of 1/4 ons thee per kaart betrekken. Intusschen is het mogelijk, dat er winkeliers zijn, die op 2 Sept. geen voorraad koffie of thee meer hebben. Deze zullen aan de pakkers, branders of handelaren kunnen vragen hun koffie en thee af te leveren bij wijze van voorschot. Die leveringen zullen dan later door toe zending van broodkaarten moeten worden verantwoord. Naar wij vernemen heeft de Minister van Landbouw de volgen 'e maximumprijzen voor thee en koffie vastgesteldthee f 1.40 en koffie fl.per pond. Gevecht in een trein. Vrijdagmorgen had, naar het Nieuws blad v. h. Zuiden meldt, in den vroeg- trein van den N. Br. D. S. bij het stati on Schyndel een ernstige vechtpartij plaats tusschen Duitschers en Hollandsche mili tairen. Door een der inzittenden werd aan de noodrem getrokken en na onder zoek werden eenige Duitschers gevankelijk weggevoerd. Dc smokkclgeschicdcnis te Eerde. Te Eerde (N.-B.) zijn nog, in verband met de uitgebreide en ingewikkelde smok- kelgeschiedenis, de stationschef en een wisselwachter der N.-D. Spoorw. Maatsch. gevangen genomen. Ook werd een party schietkatoen, chocolade en spek ontdekt en in beslag genomen. Over dc grens gekomen. In de afgeloopen week kwamen te Maas tricht aan 7 Duitsche deserteurs, 3 ont vluchte Russen en 86 Belgen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2