pen, en zal ontkennen, eenig voornemen te hebben gekoesterd om onneutrale daden te plegen. Maar het is onwaarschijnlijk, dat dit de Amerikaansche regeering of de ge allieerden zal tevreden stellen. In de krin gen der hoogstgeplaatste democraten koes tert men een zeer ernstige opvatting om trent den toestand. Of Zweden moet zich ontdoen van de regeering die de elemen tairste beginselen van internationale eer heeft geschonden, of de Yereenigde Staten zouden zonder verder overleg elke betrek king met Zweden moeten verbreken. Het is wel zeker, dat het gevolg van de publicatie der onderschepte telegrammen zal zijn, dat de tegenwoordige Zweedsche regeering ernstig wordt geschokt en de oppositie, die veel meer entente-gezind is dan de tegenwoordige regeering, krijgt in de aanstaande verkiezingsstrijd esn machtig wapen in handen. Dat de Amerikaansche pers uiterst verontwaardigd is laat zich verstaan en de raad wordt al gegeven om, indien Zweden niet volkomen genoegdoeding geeft, te zorgen dat er geen korrel graan naar dit land wordt uitgevoerd. Wij wach ten nu op het verklarend antwoord, dat de Zweedsche regeering zal geven. In Frankrijk is er een kabinets crisis, Ribot, die aangewezen was tot vorming van een nieuw kabinet, heeft zich terug getrokken. De Fransche censuur laat niet toe, dat de Parijsche bladen iets bijzonders over de ministerieele crisis zeggen. Een van de be langrijkste uitlatingen is wel die van de Progrès, het Lyonsche blad. Zij schrijft Deze crisis heeft meer beteekenis dan een ministerieele crisis. Zij is het gevolg van een ongewoon moeilijken politieken toestand. Reeds hebben groote vak-organisaties, die tot dusver den godsvrede eerlijk betracht hebben, zich in beweging gesteld. De ver- eeniging van spoorwegmannen, de mach tigste van deze organisaties, heeft haar woord gesproken en haar stem verheven tegen de dreigementen van de reactie. Het algemeen verbond van den arbeid, de socialistische partij en zeker ook de radi cale partij en de groote republikeinsche, verbonden zullen zich eveneens tot het land wenden. Dat zijn ernstige teekenen, waarmede zij, die het lot van de Repu bliek bestieren, ernstig te rekenen hebben. Wij willen geen misbruik maken van groote woorden en niet zeggen, dat het vader land of zelfs maar de republiek in gevaar is, maar wij weten, dat het zware onbe hagen, dat sedert maanden op ons land ligt, niet weg te praten valt. Het neemt toe met de berichten, die van het ooste lijke oorlogsterrein komen en alle vader landers zijn de meening toegedaan, dat Frankrijk een regeering behoeft, die zich bewust is van de moeilijkheden van haar taak, die voor geen verantwoordelijkheid terugdeinst, in het volle licht regeert, in samenhang met het volk van de steden, het land en de loopgraven. Van al de gevechtsterreinen geen be langrijk nieuws. Achter Riga gaat zich een nieuwe slag ontwikkelen. De Duitsche hoofdmacht is hier nog niet ter plaatse en zoo zal het nog wel enkele dagen duren voor hier een beslissing valt. Voor het overige alles bij hetzelfde, d. w. z. wel hevige gevechten, maar geen voortgang. BUITENLAND. Uit Rusland, Uit Genève wordt aan de »Voss. Ztg.« gemeld Volgens berichten uit St. Peters burg heeft de voorloopige regeering onder voorbehoud der goedkeuring van de consti- tueerende vergadering, autonomie verleend aan Koerland, Lijfland en Estland. Op last van Kerenski zijn de keizerlijke landgoederen en particuliere kapitalen der keizerlijke familie bij provinciale banken in beslag genomen. Volgens bericht uit St. Petersburg zijn de vorige week de fabrieksgebouwen der firma Westinghouse, waar voornamelijk draaibanken voor het vervaardigen van granaten gemaakt worden, door een brand in eenige uren vernield. De oorzaak is wederom onbekend. De chef der Petersburgsche brandweer ver klaarde, dat den laatsten tijd bijna uitslui tend fabrieken, waar voor de landsverde diging wordt gewerkt, een prooi der vlam men worden. Het officieele onderzoek aangaande den grooten brand in het Ochtaler stadsdeel en de ontploffing is thans gestaakt, wegens de onmogelijkheid de schuldigen te zoeken. De Daily Chr.« meldt uit St. Peters burg Op het geheele Russische front vin den, wegens de nieuwe aanvallen van den vijand, weder politieke vergaderingen van frontsoldaten plaats. De afzonderlijke wa pens beraadslagen over alle mogelijke staatshervormingen en spreken, in plaats van te gehoorzamen aan de bevelen tot aanvallen, over de noodzakelijkheid van het verder voeren van den oorlog. Oorlog ch monumenten. Om aan brons te komen voor geschut en projectielen, hebben de Duitsche leger- autoriteiten ook het oog geslagen op de vele monumenten, die 's heeren straten niet altijd versieren. Er is van die tallooze stand- en andere beelden een in ventaris opgemaakt. Tot inbeslagneming behoefde het echter nog niet te komen. Evenwel, de voorloopige maatregelen doen voorzien, dat het er eenmaal toe kan komen. En naar welke maatstaf zal men dan een keuze moeten doen Dc toestand wordt kritickcr. STOCKHOLM, 8 Sept. Ik verneem uit Russische bron, dat de minister van het verkeerswezen aan zijn ambtgenoot voor de voedselvoorziening heeft getelegrafeerd, dat de voorraad levensmiddelen te Petro- grad slechts voor tien, in Moskou slechts voor drie dagen meer voldoende was, waar om hij verzocht extra-treinen met levens middelen te zenden. Aan het Roemeensch-Russische front moet het met de voorraden ook zeer slecht gesteld zijn, zoodat eenige troepenafdeelin- gen zelfs honger lijden, daar het meel ver bruikt is, Kornilof heeft bevel gegeven, om, waar dit mogelijk was, brood en graan in beslag te nemen, desnoods met geweld van wa penen. Naar aanleiding hiervan hadden in dit gebied bloedige botsingen tusschen mi litairen en de bevolking plaats. Hdbl. Ailler tot gevangenisstraf veroordeeld. Volgens de Arbeiterzeitung heeft de Keizer van Oostenrijk Adler de doodstraf kwijtgescholden. Het hooggerechtshof heeft Fridrich Adier tot 18 jaar zware kerker straf veroordeeld. Amerika en de regeering in Duitsehiand. De »Times« verneemt uit Washington, dat Lansing officeel de berichten heeft tegengesproken, volgens welke hij gezegd zou hebben, dat de regeering van de Ver- eenigde Staten niet stond op afzetting van de Hohenzollerns als voorwaarde voor het aangaan van vredesonderhandelingen. Er kan medegedeeld worden, dat Wilson van meening is, dat er alleen vredesonderhan delingen begonnen kunnen worden, wan neer de Hohenzollerns en de Pruisische oorlogspartij van de contróle over de Duit sche zaken uitgesloten zijn. o Een conferentie in Zwitserland. Keulen, 8 Sept. De »Köln Ztg.« ver neemt uit Zwitserland, dat men in Sociaal- Democratische kringen zou overwegen de mislukte conferentie van Stockholm naar een Zwitsersche stad te verleggen. Men denkt eerst persoonlijke vertrouwelijke uit- noodigirigen te zenden en de conferentie eerst dan aan te kondigen, wanneer het succes verzekerd zou zijn. Vredesbemiddeling. Interparlementaire voorloopige besprekingen. Uit Boedapest wordt aan de »Vorwarts« geseind, dat de Hongaarsche Bisschop Fraknei in het Katholieke dagblad »Alkotmany« een nieuw vredesvoorstel doet. Uitgaande van de nota van den Paus merkt de bisschop op, dat alle vredespogingen van de sociaal democratie onrechtmatig en om die reden reeds van den aanvang af tot mislukking gedoemd waren. Zijn voorstel is daarop gebaseerd, dat de parlementen van Duitseh iand, Hongarije en Oostenrijk een verzoek zullen richten tot de parlementen van En geland, Frankrijk en Amerika, om bij ge heime stemming drie afgevaardigden van iederen Staat aan te wijzen tot het voeren van een niet-bindende gedachtenwisseling onder voorzitterschap van den Paus of van diens plaatsvervanger. De interparlemen taire conferentie met vertegenwoordigers van de Midden-Europeesche mogendheden zou slechts voor korten tijd zitting houden. Naar de meening van Fraknei zou geen enkel parlement een dergelijke uitnoodiging van de hand wijzen. De bisschop doet verder een beroep op den vredesapostel prelaat Alexander Giesswein, om een der gelijk voorstel in te dienen in het Hon gaarsche Huis van afgevaardigden. o Herkenning van misdadigers op foto's. De »Weensche Arbeiterzeitung« schrijft: Een van de meest geliefde middelen van de politie om gezochte misdadigers op het spoor te komen, bestaat daarin, om aan eventueele getuigen foto's uit het misdadi- gersalbum voor te leggen. Een misdaad was te Mannersdorf geschied en de politie had redenen om een bepaalde misdadiger daarvan te verdenken. Aan 6 personen werd het album vertoond, waarin ook de foto voorkwam van den verdachte. Er wa zen lieden bij, die langen tijd met den misdadiger hadden gesproken, en de be roofde zelf er was hier n.l. sprake van een roof had lang in het gezelschap van den misdadiger verkeerd. Het resul taat was echter, dat alle 6 getuigen met zekerheid iemand uit het album aanwezen, wiens alibi buitengewoon goed vast te stellen was en wel hierom, omdat hij zich op het tijdstip van de misdaad goed en wel in de gevangenis bevond. Indien nu deze man, zoo schrijft de »Arbeiters Ztg.«, bij ongeluk op vrije voeten was geweest, dan zou het er wel bijzonder slecht voor hem hebben uitgezien. Een beschuldiging. Washington, 8 Sept. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft officieele documenten gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de Zweedsche legatie in Argentinië, optredende als geheim bemiddelaarster tus schen den Duitschen zaakgelastigde Beunos Airos en het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn, inlichtingen heeft over gebracht omtrent het vertrek van schepen, hun richting en hun bestemming. Washington, 9 Sept. De onthulling van de door Zweedsche ambtenaren gespeelde rol in Duitsche intriges maakte groote sen satie in de Vereenigde Staten. De tele grammen uit Washington geven den indruk weer, dat een toestand is ontstaan, die Zweden tot deelneming aan den oorlog kan noodzaken, tenzij het Zweedsche volk er toe overgaat de ambtenaren te straffen, die het bedrogen hebben. De daad wordt beschouwd als zonder voorbeeld in de moderne diplomatie en een ernstige misdaad tegen de eer en de goede trouw. Londen, 9 Sept. De »Daily Chron« zegtHoewel slechts drie telegrammen van Luxburg aan het licht zijn gebracht is het volkomen duidelijk dat ze slechts een deel vormen van een uitgebreide en geregelde correspondentie, die speciaal ten doel had om Duitsehiand op de hoogte te houden van het vertrek van schepen ten einde de duikbooten in de gelegenheid te stellen deze in den grond te boren. Verder schijnt er alle reden om te gelooven, dat Zweden cijfertelegrammen overbracht (Hdbl.) Soc. Vredesconferentie. Stockholm, 9 Sept. Heden kwamen de gedelegeerden der Sovjets, Rosanof, Gol- denberg, Ehrlich en Smirnof te Stockholm aan. Morgen begint de conferentie tus- schea het Nederlandsch-Skandinavische comité met de Russen, waarin besloten zal worden, welke verdere stappen het Comité zal doen, om de algemeene conferentie mogelijk te maken. In ingewijde kringen verwacht men beslist uitstel der conferentie tot einde October of begin November. (Hdbl.) o Een ontploffing tc Philadelphia. Londen, 10 Sept. De »Times« meldt uit Washington, dat 2 menschen zijn ge dood en 30 gewond bij een ontploffing in het regeerings-arsenaal te Philadelphia. Er waren vroeg in den morgen een vijftal ontploffingen na elkaar, die er op wijzen dat de brand aan moedwilligheid is te wijten. Een nieuwe partij voor den duur ran den oorlog. Wij lezen in de »Vossische Ztg.«: Te Koningsberg (Pruissen) is een nieuwe partij in het leven geroepen, die, zonder ten opzichte van de binnenlandsche politieke vraagstukken stelling te nemen, slechts de samenwerking van allen die een zegerijken vrede wenschen, bevorderen en alle partij geschillen bestrijden wil. Zij heeft den naam aangenomen van ^Deutsche Vader landspartij liet antwoord op de pauselijke nota. BERLIJN, 10 Sept. De leden van den Rijksdag en de gevolmachtigden van den Bondsraad, welke de Vrije Commissie uit maken, hebben heden in de woning van den rijkskanselier vergaderd, ter vaststel ling van het antwoord van Duitsehiand op de nota van den Paus. Na discussies, die uren lang duurde en waarin alle te berden gebrachte gezichtspunten aan een grondig onderzoek werden onderworpen, werden de besprekingen ten einde gebracht. o Painlcré met de vorming van het ministerie belust. Parijs, 10 Sept. President Poincaré heeft den minister van oorlog, Painlevé, uitgenoodigd een kabinet samen te stellen. Deze heeft zich zijn antwoord nog voor behouden. Parijs, 10 Sept. Volgens de »Huma- nifécc zijn de socialisten van meening, dat Frankrijk niet langer genoegen wil nemen met een regeering, die gebaseerd is op een parlementair mengelmoes. Een misdaad LONDEN, 9 Sept. De Weekly Dis patches bevat het volgende verhaal »Kort geleden werd een reddingboot waargenomen in den Atlantischen Oceaan, omgeven door een troep haaien. Klaar blijkelijk was de boot aan geschutvuur onderhevig geweest. Toen wij haar na derden, doemde een afschuwelijk tooneel voor ons op stukken menschenvleesch en kleeren. De inzittenden waren blijkbaar meedoogenloos beschoten. Hun hulpeloos heid werd bewezen door volle blikken beschuit, die in de boot werden gevonden er was zelfs geen pogingen gedaan ze te openen. Volgens de datums der papieren, welke bij een der slachtoffers werden ge vonden, dreef de boot minstens drie maan den rond. ^~^~AND Spioiuiage De Duitsche letterzetter A. W., uit Keulen, die in een logement te Rotterdam verblijf houdt, is te Oudenhoorn door den gemeente-veldwachter aangehouden als ver dacht van spionnage en het maken van teekeningen. In zijn logement heeft hij ook reeds arg waan gewekt. Bij zijn aanhouding bleek hij ruim van Ned. en Duitsch geld voor zien. Fabrieken rail Van Houten stopgezet. De firma C. J. van Houten Zoon te Weesp deelt mede, dat zij heden, we gens algeheel kolengebrek, hare fabrieken met haar uitgebreid personeel moet stop zetten. Regccringsbloem. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 10 dezer, zal worden verstaan onder Regeeringsbloem 60 pet. iniandsche tarwebloem, 20 pet. gerstebloem, 10 pet. aardappelmeel, 10 pet. Arneri- kaansch meel. De aamenstelling van het regeeringsmeel blijft ongewijzigd. (»St.-Ct.«) Uitroer ran schapcnrleesch. De Minister van Landbouw heeft de pe riode, bedoeld in art. 3 van zijne beschik king van 20 Juli 1917 (St.- Ct. no. 168) houdende regeling van den uitvoer van schapenvleesch, verlengd tot en met 30 Sept. a.s. (»St.-Ct.«) o Uit de Wherry gesprongen. Op den Amstel was het Zondag vol met wherries en gieken. Er werd een wherry zeilwedstrijd gehouden, en »Nereus« hield een roeidag. Tot Abcoude werd geroeid. Op den terugtocht der verschillende vaar tuigen geschiedde bij halfweg Het Kalfje« een ongeluk, dat nog goed is afgeloopen. Een wherry met vier »Nereus«-meisjes kwam vlak in de nabijheid van een boot van den havenstoombootdienst. Blijkbaar was het aan de stuurvrouw niet duidelijk of de boot wilde aanleggen of niet. De vier meisjes, het gevaar ziende, sprongen uit het vaartuigje, dat zoo goed als ver nield werd, en zwommen naar den wal. In het clubgebouw van »Nereus«, waarheen de natte »Nereïden« in een Motorboot gebracht werden, kwamen zij gauw weer op haar verhaal. (N. v. d. D.) De spoorwcgdicnstregeling. De aanvankelijk ter invoering op 24 «Sept. bestaande dienstregeling van de rei zigerstreinen op het Nederlandsche spoor wegnet zal, ingevolge genomen beslissing, reeds 18 September worden ingevoerd Voor zooverre de officieele reisgidsen dan nog niet in den handel verkrijgbaar zullen zijn, zullen de spoorwegmaatschappijen door toezending der aankondigingsbiljetten aan de stations gelegenheid geven om van de ingevoerde dienstregeling reeds einde dezer week kermis te nemen. Engclschc steenkolen. Naar het »Vad.« verneemt, is een over eenkomst tusschen ons Kolenbureau en de Engelsche regeering omtrent de levering van steenkolen tot stand gekomen. Straf op overtreding van de regecrings- inaatregelcii. Aan een landbouwer te Deurne, die zonder voorkennis van de autoriteiten ei gen geoogste boekweit voor eigen gebruik trachtte te bestemmen, door ze in een koffiemolen te malen, werd gelast om binnen 8 dagen zijn geheelen oogst uit te dorschen en naar Den Bosch op te zenden. Wordt aan dien last niet vol daan, dan zal de regeeringscommissaris alles in beslag doen nemen, waarna er in den volgenden winter aan dezen over treder geen veevoeder zal worden ver strekt. —0— Auto-banden. Te Oosterbeek zijn door de Amsterdam sche recherche ten huize van een rijk j/k veldwachter, die in voorloopige hechtenis is genomen, een vijftal nieuwe autobanden, in beslag genomen. Deze banden, die eenige duizenden guldens waard zijn, werden hier ter stede ontvreemd. Eén der zoons van den gearresteerde beweert de banden hier te hebben gekocht. o Het gasverbruik in Augustus. Gasfabrieken in ons land die in de maand Augustus het toegestane rantsoen gas (24.103.000 M3) met 2.728.000 M8 heb ben overschrede. Deze overschrijding moet door de gas fabrieken, die te veel verbruikt hebben (Alkmaar, Amsterdam, Apeldoorn, Bever wijk, Boskoop, Dieren, Enschedé, Den Haag, Haarlem, Hilversum, Kampen, Kerkrade, Maasstricht, Noordwijk, Oosterhout, Pur- merend, Re'nkum, Rotterdam, Sappemeer, Utrecht, Vlissingen, Weert, Winschoten, Zaandam en Zwolle) in September worden ingehaald of wel worden afgetrokken van het rantsoen vast te stellen voor het tijd vak van 1 October tot 31 Maart 1918. Voor September is toegestaan 29.031.500 M8., ongeveer 10°/o meer dan in Augus tus. o Goedkoop rundvleesch. In Maas-en-Waal zijn vele landbouwers slagers geworden. Zij verkoopen goed rund vleesch van 40 cent af, Bij de echte sla gers is het 20 cent per pond duurder. De kolen aanvoer uit Duitsehiand Volgens de »Telegraaf« zou Duitsehiand den kolenuitvoer naar Nederland hebben stopgezet. Gisteren en heden, zoo meldt het blad, is geen enkele kolentrein meer binnengekomen. Een der eerste gevolgen, zoo voegt het blad erbij, zal vermoedelijk zijn, dat de pas ontworpen beperkte dienstregeling reeds binnen enkele dagen wordt ingevoerd. Nader vernemen wijDe directie der S. S. bevestigt het bericht, dat Duitsehiand zijn kolenaanvoer naar Nederland heeft stopgezet. o Rantsoeneering gas. De Rijks-Kolendistributie heeft thans aan gemeentebesturen, gasbedrijven en brand- stoffencommissies eene algemeene gas-rant- soeneering voor het tijdvak 1 October 1917 tot en met 31 Maart 1918 toegezonden. De Rijks-Kolendistributie heeft voor de rantsoeneering van gas voor het tijdvak van 1 October 1917 tot en met 31 Maart 1918 de volgende regelen vastgesteld: Aan alle particuliere verbruikers moet worden verstrekt: I. als minimumrantsoena. voor ver lichting: in October 16, November 22, December 26, Januari 24, Februari 19, Maart 13 kub. M.b. voor bij-koken (waterverwarming enz,): 10 kub. M. per gezin per maand, vermeerderd met 2 kub. M. voor elk persoon, waaruit het gezin bestaat II. als vast rantsoen voor verwarming 180 kub. M. voor eiken door de Brand- stolïencommissie geboekten gashaard, waar voor van het brandstoffenrantsoen 6 H.L. steenkool wordt afgetrokken. Bovenstaand minimum-rantsoen is de gemiddelde behoefte van de kleinere ver bruikers in de groote steden, zoodat, mits de uiterste zuinigheid wordt betracht, met dit rantsoen wordt toegekomen. In gemeenten, waar het gemiddeld ver bruik in 1914 lager was dan bovengenoemd minimum-rantsoen, mag uit den aard dei- zaak het minimum-rantsoen niet hooger worden gesteld dan het gemiddeld verbruik in 1914. Nadat voor elke gasfabriek de hoeveel heid gaskolen (gasolie) is vastgesteld, noo- dig, zoowel om bovenstaande rantsoenen af te leveren als om in de door de Rijks- Kolendistributie vast te stellen hoeveelheid gas voor industrie, straatverlichting, ver lichting van openbare gebouwen enz,, te voorzien, wordt de overblijvende hoeveel heid verdeeld over de gasbedrijven in die gemeenten, in welke het gemiddeld ver bruik in 1914 hooger was dan het mini mum-rantsoen. Aan alle gasbedrijven zal in de eerste dagen van September worden medegedeeld, welke hoeveelheid gas in het tijdvak van 1 October 1917 tot 31 Maart 1918 kan worden afgegeven. Elke gemeente moet een zoodanig stelsel van gas-rantsoeneering invoeren, dat elke verbruiker zijn minimum-rantsoen ontvangt. o Het te Duiven gehouden militair sport- feest heeft een droevigen nasleep gehad. Een der militairen, een jongmensch uit Groningen, dronk nit overmoed zooveel alcohol, dat hij den volgenden dag is be zweken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 3