gestreden moeten worden. Een nieuwe onthulling aangaande de handelwijze van een andere Zweedsche gezant heeft de toch al niet gunstige stemming van de Yereenigde Staten tegen over de Zweedsche regeering nog meer doen omslaan. Nu is een brief gepubli ceerd van von Eckhardt, den Duitschen zaakgelastigde in Mexico, gericht aan den rijkskanselier van Duitschland, in welken brief de voormalige Zweedsche gezant wordt voorgedragen voor een ridderorde, omdat hij zulke onschatbare diensten aan de Duitsche regeering heeft bewezen. Dit is dus binnen zeer korten tijd het tweede geval waaruit blijken moet dat een Zweedsche gezant de neutraliteit ge schonden heeft. Intusschen zegt Yon Eek hardt, dat men hier te doen heeft met een Amerikaansche ))intrigec<, Op de gevechtsterreinen is 'het haast overal betrekkelijk rustig. In het Westen kleine overvallen. Op het Italiaansch-Oos- tenrijksche front wordt nog slechts gevochten om den Monte San Gabriele. Bij Riga is de actie der centralen ongeveer geheel tot stilstand gekomen. Van Russische zijde het bericht, dat hun troepen verwoed vechten en stand houden. Zoo gaan wij straks de vierde herfst onder kanongebulder in. Zoo kwaad als nu heeft het neutrale Europa er nog niet voorgestaan en al zou morgen aan den dag de vredeszon doorbreken, zoo zou dit in den ellendigen toestand vooreerst geen noemenswaardige verbetering bren gen. Er is nu eenmaal gebrek aan alles en het tekort kan niet in enkele maanden tijds worden aangevuld. Maar toch hoe eer er een einde komt aan de volkeren- slachting hoe liever. Zou er kans op zijn in de naaste toekomst De Vorwarts maakt melding van te Berlijn loopende geruchten, dat de kansen op wel slagen van de vredespoging van den Paus aanmerkelijk zijn gestegen. Tot staving der geruchten beroept men zich op bevoegde autoriteitenen naar het schijnt terecht, want de rijkskanselier heeft te Stuttgart tegenover de op het station samengestroomde menigte de hoop uitge sproken, dat het nog dit jaar vrede wordt Men denkt algemeen dat de kanselier niet zoo zou hebben gesproken als die hoop niet op bepaalde feiten gegrond was. We zijn tamelijk sceptisch geworden op dit punt. Al zoo vaak heeft men ons ver blijd met geruchten en 't was telkens weer teleurstelling. Wij gelooven niet aan vrede voor de troepen huiswaarts keer en. BUITENLAND. Vredesbemiddeling. Het antwoord der Centralen aan den Paus. LONDEN. De Milaneesche correspondent van de «Daily Telegr.« seint, dat het Oostenrijksch- Duitsche antwoord aan den Paus, naar het heet, het Vaticaan heeft bereikt en vergezeld gaat van nieuwe en verrassende vredesvoorstellen. Te Weenen is men zeer optimistisch en verwacht men den vrede voor het begin van den winter. Officieüse bladen spreken metgeinspireerde eenstemmigheid van groote tegemoetkomingen van Oostenrijk en Duitsch land om vrede te verkrijgen. Spoorwegongeluk in Engeland. In een militair kamp in het graafschap Yorkshire is een trein ontspoord 5 per sonen werden gedood en 100 gewond, waarvan velen ernstig. o Trouw aan den keizer. De Wirtschaftliche Vereine van het Saarbekken en Lotharingen hebben aan den keizer een telegram gericht waarin zij op komen tegen de «erbarmelijke, grove poging« van president Wilson om een wig te drijven tusschen het Duitsche volk en zijn keizer. In scherpe bewoordingen wijzen zij die poging af en verklaren zij dat zulk een poging om volk en keizer te scheiden zal afstuiten op de Duitsche trouw. De keizer antwoordde met een telegram waarin hij dank betuigt voor deze afwijzing van de «misdadige poging« het Duitsche volk van zijn keizer en regeering te scheiden. Trouw voor trouw, dat is de vaste stof, waaruit van oudsher de onverbrekelijke band bestaat tusschen Duitschlands vorsten en volken. Keizer en Rijk, dat is het parool, waarmee Duitschland zijn in zwaren strijd veroverde machtspositie zegevierend zal verdedigen tegen eiken vijandelijken aanval, hetzij die gedaan wordt met wapengeweld of met laster en arglist. Ook de Malerinnungen van Berlijn zonden den keizer een dergelijk telegram, dat eveneens door den keizer met een dank betuiging voor de belofte van trouw werd beantwoord. o Kenschetsende advertenties. Zeer teekenend voor den algemeenen noodtoestand, die in België heerscht, zijn de advertenties, welke in de bladen aldaar verschijnen. Hier volgen er een paar, overgenomen uit de «Feuilles d' Armonces« van Verviers «Men zou gaarne voor persoonlyk gebruik koffie tegen ham of spek ruilen. Prijsop gave gevraagd voor 10,15 K.G. Schrijven onder T. 81, bureaux van het blad.« «Men wou voor persoonlijk gebruik aan koopen rijst en havergort of die ingewis seld krijgen voor kojen. Offerten bureaux van het blad onder H. 86. «Ik bied voor rijst een prachtig stuk weefsel voor manscostuum. Schrijven aan S. 71, bureaux van het blad.« «Breng uw oude sokken naar de Rue du Gymnase, 31. Zij zullen hersteld wor den met oude tricots. Zeer voordeelig sys teem in oorlogstijd. «Te koop een rok in zwart peigné. Te bevragen rue Porroisse 59. Ik kan hier bij voegen, dat te Ander- lecht bij Brussel, waar 70.000 inwoners zijn, op de prijsuitdeeling voor de kinde ren de prijzen vervangen werden door een stevigen maaltijd. o Axcirod over vrede. De Stockholmsche correspondent van de Köln. Ztg. heeft met den afgevaardigde van den arbeidersraad, Axelrod, een gesprek gehad, waarin deze hem o.a, het volgende zeide «Het socialistische Rusland doorziet Amerika's politiek tegen den vrede. Zij beseft volkomen dat alleen Amerika kan winnen bij voortzetting van den oorlog. Daarom is het eerste beginsel van de re volutionaire democratie in Rusland, dat el ke vijand van vrede ook haar vijand is. Japan en Rusland. BERLIJN, 15 Sept. Het 8 Uhr Abend blatt verneemtDe Rjetsj deelt mede, dat op de reede van Wladiwostok een Japansch slagschipeskader verschenen is. Het heeft er den schijn van, dat de Japanners Wla diwostok willen bezetten. In Wladiwostok moet een paniek uitgebroken zijn. Te St. Petersburg is men van meening, dat het verschijnen der Japanners op aandringen van Wilson is geschied. Naar verder wordt bericht, heeft de Japansche schout-bij-nacht troepen in Wladiwostok laten landen. Dc Golf van Riga in Duitsche handen. Naar aan de «Köln. Ztg.« uit Kopen hagen wordt geseind, deelt de «Mowoje Wremja« mede, dat de Golf van Riga zich thans geheel in het bezit der Duitsche vloot bevindt. Het is aan de Duitsche oorlogs schepen gelukt, de Russische mijnenvelden uit den weg te ruimen, waarop de Rus sische oorlogsschepen terugtrokken. Aange zien zich in den laatsten tijd herhaaldelijk Duitsche duikbooten in de Finsche wateren hebben vertoond, is de haven van Helsing fors voor het scheepvaartverkeer gesloten. o Ecne Russische munitiefabriek afgebrand. Naar aan de «Berliner Lokal Anz.« uit Stockholm wordt geseind, is de staalgieterij van de firma Lehmann in de Svenigorid- straat te Petersburg, alwaar munitie ver vaardigd werd, geheel afgebrand. Alle machines alsook de aanwezige grondstoffen werden een prooi der vlammen. Aan Engelschc cu Amerikaansche onder danen wordt ontraden zich naar Rusland te begeven. Naar aan de Köln. Ztg. van de Zwit- sersche grens wordt geseind, vernemen de Parijsche bladen, dat de Engelsche gezant te Petersburg, Buchanen, aan de Engelsche legatie te Stockholm telegrafisch heeft op gedragen aan Engelsche onderdanen te ontraden zich thans naar Rusland te be geven. De Amerikaansche gezant te Stock holm seinde een zelfden raad aan zijne re geering. Dc crisis in Rusland. Te hooi en te gras bevatten de buiten- landsche bladen berichten over den onge regelder! toestand in Rusland. Zoo weet de te Kopenhagen verschijnende «Berlingske Tidende« mee te deelen, dat de vroegere minister-president prins Lwof met 80 andere politici is gearresteerd. Een gelijk lot on derging te Wiborg de chef van het in Finland liggende 40ste legercorps, generaal Dranofski, benevens de vestingcommandant generaal Stefanof en nog vijf andere hooge officieren. Dranofski had geweigerd het bevel van Kerenski op te volgen en tegen Kornilof op te rukken. Toen zeven offi cieren naar de hoofdwacht werden gebracht om door den raad van arbeiders en sol daten te worden gehoord, werden zij door een troep soldaten in het midden genomen, in het water geworpen en beschoten. Alle zeven werden gedood. Wat generaal Zoascilof betreft, volgens de «Morning Posts is die te Gatsjina met zijn staf door de regeeringstroepen belegerd. Door een list slaagde men er in den gen. van zijn hoofdmacht te scheiden. Deze had de generaal r»X binnen de stad weten te krijgen, waar ze onmiddellijk door het garnizoen werd omsingeld, waarop het aan een deputatie van het regeeringsleger gelukte deze troepen voor zich te winnen. De Russische medewerker van de Berner «Bund« deelt bijzonderheden mee over de militaire leiders, die aan den opstand hebben deelgenomen. Allereerst is daar de chef van Kornilof's staf, generaal Metander Loekomski, die als de vijandelijke ziel der tegen-revolutie wordt gekenmerkt. Hij was vroeger medewerker van den minister van oorlog Poliwanof, en later chef van de 32e infanteriedivisie, daarna sous-chef van den generalen staf, en ten slotte commandant van een legercorps aan het front. Op politiek gebied is Loekomski tot dusver weinig op den voorgrond ge treden. Zijn goede betrekkingen tot de Octobristen- en Zemstwo-kringen zijn ech ter bekend. Klembofski, die door Kerenski werd aangesteld als Kornilofs opvolger en onmid dellijk naar den kant van den opstand overliep, stond reeds lang als een reacti- onnair bekend. De opperbevelhebber aan het Russische zuid-westelijke front (sedert 12 Aug. 1,1.), de generaal der infanterie Anton Demikin, die bij het uitbreken van den oorlog nog chef van de vierde scherpschutters divisie was, is in zijn redevoeringen vooral op getreden als voorspraak der «rechtelooze officieren. De opperbevelhebber van het middelste frontdeel, Pake Baloejef, stond tot dusver alleen als vechtgeneraal bekend. Ook hij had zijn laatste commando den 12en Aug. gekregen. Heel anders staat het met den in Juli tot hetman der Donsche kozakken benoem den cavalerie-generaal Alexej Kaledin, die op de conferentie te Moskou de motie van den raad van alle kozakkentroepen voorlas en de strengste maatregelen eischte tegen het aan politiek doende leger. Kaledin, die bij het begin van den oorlog de twaalfde cavalerie-divisie, doch den vorigen zomer reeds het veelgeroemde achtste leger com mandeerde, stamt uit een adelijke familie van Donsche kozakken bij zijn manschap pen is hij zeer populair. Hij werd einde April wegens verschil van meening met Broessilof, tegelijk met den reactionnairen corpsgeneraal Müller van zijn commando ontheven. De medewerker van den »Bund« deelt verder nog mee, dat de bekende reaction- nair Poerisjkewitsj, die volgens latere be richten in Petrograd zou gearresteerd zijn, als gast van Kornilof in het hoofdkwartier vertoefde. BINNENLAND. DE TROONREDE. Opening ran (le zitting der Staten-Generaal. DEN HAAG, 18 Sept. (Part.) De ver- eenigde zitting der Staten-Generaal is heden namiddag door de ministers in naam der Koningin geopend met de volgende rede van den minister van binnenlandsche zaken Mijne Heeren De Koningin heeft ons opgedragen in Haren naam de gewone zitting der Staten Generaal te openen. In den korten tijd sedert Hare Majesteit persoonlijk in uw midden was, is geen belangrijke wijziging gekomen in den binnen- en buitenlandschen toestand. De vooruitzichten voor den komenden winter zijn weinig bevredigend De pogingen van verschillende zijde on dernomen om aan de verschrikkelijke wor steling der volken een einde te maken, door ons volk met warme belangstelling begroet, hebben het beoogde doel nog niet bereikt. Wij zijn nog steeds verplicht, te midden van elkaar fel bestokende vijanden, ons ge reed te houden tot afweer van mogelijke inbreuk op onze neutraliteit. De voorziening van ons volk met levens behoeften en grondstoffen voor onze nij verheid wordt voortdurend moeilijker. Maatregelen, om in den meest drin genden nood te voorzien, zullen u weldra worden voorgesteld. In afwachting van het rapport der staatscommissie in zake de salarieering van de Rijksambtenaren zal een nieuwe rege ling der duurletoeslagen aan uwe goed keuring worden onderworpen. Het verkeer met de Koloniën is in toe nemende mate belemmerd. Voor den af voer der voortbrengselen van den Indischen bodem ontbreekt de noodige scheepsruimte en aanvoer van hetgeen van elders moet worden ingevoerd kan niet in voldoende mate plaats vinden, Meer dan ooit is samenwerking van allen, zonder onderscheid van klasse of stand, onmisbaar om ons te midden van den stijgenden nood der wereld staande te houden. De Regeering vertrouwt, Mijne Heeren, met uwe voorlichting en medewerking de onvermijdelijke moeilijkheden te kunnen overwinnen. In naam van de Koningin, en daartoe door Haar gemachtigd, verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Stoomschip vermist. Vernomen wordt dat het stoomschip »Groningen«, van de firma van Uden, te Rotterdam, geladen met pyriet, uit Zweden naar Nederland, vermist wordt en vermoe delijk is opgebracht. Een mijn ontploft. Te Petten (N.-H.) is Zaterdagmorgen een mijn op de zeewering nabij het dorp ontploft. Van verschillende gebouwen wer den de ruiten verbrijzeld. Niemand kreeg letsel. Ondankbaarheid. Een familie te Eibergen, die gedurende 5 maanden een Duitschen deserteur gast vrijheid verleende, hem van kleederen voorzag, zelfs een fiets voor hem aan schafte, moest dezer dagen ondervinden dat de logé met stille trom naar zijn vaderland vertrokken was, na eerst de fiets te gelde gemaakt te hebben. Regeeringsvarkens. Deze week zullen geen regeeringsvarkens kunnen worden verstrekt, omdat er niet voldoende zijn van 70 K.G. slachtgewicht en omdat de prijs op de Rotterdamsche markt van 10 September opliep tot onge veer fl,40 per K.G. slachtgewicht. Voor de week van 22 tot 29 Septem ber en volgende weken is het gewicht voor de levering van regeeringsvarkens vastge steld op 90 K.G. Voor den detailverkoop wordt een prijs van f 0,85 per K.G. in overweging gegeven. o Verroer te water. In verband met de beperkte dienstrege ling op de spoorwegen, 48 dezer ingegaan wegens den kolennood, worden door de regeering onderhandelingen gevoerd met de betrokken spoorwegmaatschappijen om het goederenvervoer, voor zoover mogelijk, over te brengen van den spoor- naar den waterweg. Op sommige trajecten en voor bepaalde goederensoorten zou het vervoer per spoor worden opgeheven, en alleen te water toegestaan worden. o Steenkolen, Van gisteren Dinsdag af zullen op de eerste vier werkdagen der week dagelijks speciale treinen rijden .voor het vervoer van Limburgsche steenkolen van de mijnen Emma, Laura, Vereeniging, Wiihelmina, en Dominiale Steenkolenmijnen van Nuth, Kerkrade-Rolduc, Heerlen en Simpelveld naar Rotterdam. (N. R. Ct.) Onze visschcrij. Men seinde uit IJmuiden De reeders te IJmuiden hebben heden met groote meerderheid van stemmen be sloten aan te nemen de door Engeland voorgestelde overeenkomst in zake de Noord zeevisscherij, zooals die werd vastgesteld in contract No. 1 behoudens de goedkeuring van de Nederlandsche regeering, welke goedkeuring vereischt wordt. Over het al of niet aangaan der over eenkomst door de Vereeniging van Neder landsche Haringreeders zal morgen te 's-Gravenhage een beslissing worden ge nomen. o Graanprijzen eu verbouw van voedings gewassen. De minister van landbouw heeft de volgende veranderde prijzen bekend ge maakt, die aan de landbouwers voor den oogst 1918 worden gegarandeerd. De garantieprijzen voor den oogst 1918 worden gesteld voor tarwe op f21, voor rogge op 1 22 en voor wintergerst op f 18.50 per 100 K.G. De prijzen van het broodkoren zijn thans geheel in overeenstemming met de voor stellen, die de minister voor de z.g. prijzen- commissies bestaande uit vertegenwoordi gers van den landbouw, zijn gedaan, zoo dat mag worden verwacht, dat thans aan den uitzaai van broodkoren de noodige uitbreiding zal worden gegeven, te meer nu ook aan de andere grieven van de landbouwers zooveel is tegemoet gekomen als maar eenigszins mogelijk is. Mocht blijken, dat deze verwachting niet zal worden vervuld, zoo zal de minister zich genoodzaakt zien tot zeer ingrijpende maatregelen zijn toevlucht te nemen, maat regelen, die veel ernstiger in het land bouwbedrijf zouden moeten ingrijpen dan tot dusverre het geval is geweest. Ernstige beschuldiging. De heer Gerhard Polak geeft zijn strijd tegen het Rijksgraanbedrijf en tegen Mi nister Posthuma niet op. In een nieuwe brochure spreekt hij zelfs van «diefstal en andere onregelmatigheden®. Zoo wijst hij er op dat 3200 balen meel, wier ontbreken geconstateerd is, moeten gestolen zijn; hij dringt aan op een ernstig onderzoek naar deze dingen, en toont aan op welke punten het officieel rapport der door Min. Post huma ingestelde commissie onvolledig en onjuist is, terwijl zijn conclusie is dat niet de Ministers, maar de kooplieden regeeren aan wie in graanbedrijf en Commissie van Bijstand zulk een groot rol is toebedeeld. Aan het slot zegt de schrijver Maar ieder Nederlander moet dan de vraag eens onder de oogen zien, of de heeren voor wie geldmakerij «de zaak® is, zij het dan ook onder allerlei fraaie maskers verborgen na het land geplun derd te hebben, ook niet Nederland in den oorlog zullen brengen als zij er bij verdienen. Of houdt men deze Ridders in Neder land beter in eere, dan in landen, waarvan men zelf de namen kan invullen, waar zij ter wille van de winst en macht van hunne kliek hun »vaderland« in den oorlog dreven Ook buiten het graanbedrijf zijn er ern stige aanwijzingen, dat de Nederlandsche Regeering niet regeert doch geregeerd wordt. (Ned.) Gestraft. Een veehouder te Muiden, die turven voor zijn bedrijf had ontvangen en daarvan had verkocht aan een ingezetenene voor huisbrand, is door de Brandstoffen-commissie gestraft met intrekking der bons voor brandstoffenrantsoeneering tot 22 October. o De invloed van de bioscoop. Het is der justitie bij de arr.-rechtbank te Winschoten gelukt heden een gedeti neerden 14-jarigen knaap, den ververs jongen Jan V., aldaar, tot bekentenis te brengen terzake de gepleegde inbraken in het Distributiekantoor, bij ds. Chr. Bruins e.a. en tevens van fiets- en andere dief stallen, alle handelingen, die hij wilde uit voeren, zoodra hij weer bioscoop-voorstel lingen had bijgewoond. Dure boontjes In de omstreken van Amerongen wor den de pronkers opgekocht voor f 150 per H.L., enkele jaren geleden golden zij f 14. Ecu vondeling. In een weiland in de Ooy onder Ubber- gen werd een Duitsch jongetje van twee jaar gevonden, met een briefje op de borst gespeld, waarin vermeld stond, dat moeder was gestorven en vader gesneuveld. Een tante beval thans het kind in de liefda digheid van den vinder aan. De heer Hethey te Ubbergen heeft het ventje in zijn villa opgenomen. o Dc braiidstoffcnnood. Een lezer schrijft ons het volgende over enkele proeven, welke door hem genomen zijn Men neme 50 Liter steenkoolantraciet eierkolen of cokesstof en 50 Liter zaag sel, mengt één van de producten goed door het zaagsel, lost 10 Kilo panklei op in 15 Liter water (het water bij kleine hoeveel heden bij de klei mengen daar ze dan beter oplost) mengt deze opgeloste klei door de stof en het zaagsel en de specie is ge schikt om er briketten van te maken. Men maakt een bakje b.v. van ^2 bij 8 c.M. (van onder X c.M. wijder), legt op de specie een plankje, neemt een zwaar voorwerp, slaat daarmede op het plankje waardoor de specie geperst wordt en men drukt de briket met het plankje uit den vorm en legt hem op een plank te dro gen. Na een dag of vijf zijn de briketten dan klaar. Eveneens kan men nemen 100 Liter zaagsel, 12 Liter klei, 15 Liter water, (of zaagsel, papier, boombla deren kort gemaakt.) Stoofbriketten kunnen gemaakt worden van 100 Liter gloed, 15 Kilo klei, 15 L. water. Men kan naar evenredigheid ook kleinere hoeveelheden nemen. Zoo men ze tleiner maakt, zijn de eerste uitstekend voor vulkachels. Ook kan men stof nemen zonder zaagsel, maar dan branden de bri- tetten niet zoo goed. Ik nam mijn proeven uit de overweging dat we waarschijnlijk onvoldoende brand stof zullen krijgen en kan de resultaten ervan aanbevelen vooral aan inrichtingen, die met financieele moeilijkheden te kam- jen zullen hebben. Daarvoor beschouw ik dergelijke brandstof als een uitkomst. liet vertreksein voor treinen gewijzigd. Met ingang van 1 October a.s. zullen de stationschefs in ons land met een ver-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 2