NIEUWSBLAD voor hel Land van Eeusden en iilena, de Langstraat en de is. 3/08. Zaterdag 22 BeptemDer, V? Had jememaarj Mijnhardt's Levetogen Stoom houtzagerij „De Linge." BT tliliiflll Complete Eiken MEUBELEN Bezoekt onze Magazijnen, ferguld Harnas 7-8 's-BOSCH. M. PH. NORT-DE JONG. Als uw wangen bleek worden, dan is het tijd Oppert 156, Rotterdam. Hout- en Steenkolenhandel. van 2de Hands MbUBHLBN Kantoor: cirkelstraat, (>oriiicliem van liet Ëeiiig Verkoopkantoor voor Nederland - van liet Blieinisch-Westfalische liolilen-Syndicat. - r BEHOORENDE BIJ HET BUITENLAND. lie Fransche oogst. Wanneer men in Frankrijk rondreist, aldus schrijft de Matin, dan hoort men op het land overal hetzelfde antwoord: De oogst is nog slechter dan men dacht. Men moet het helaas toestemmen, want het is waarheid. De aren zijn niet vol en zwaar en het meelgehalle is zeer gering. De oor zaak is de strenge winter, de natte zomer en het gebrek aan goede werking van den grond. Dit staat echter zeker vast, dat de oogst, dien men nog voor een maand op 40 tot 50 millioen centenaars schatte, 35 hoogstens 37 millioen centenaars zal bereiken. In het laatste jaar bereikte onze behoefte 85 millioen centenaars. o Lord Kitchener. Het is bekend, dat vele Engelschen maar niet willen gelooven, dat Lord Kitchener inderdaad dood zou zijn. Naar de Liver pool Echo meedeelt, heeft iemand aan een groote levensverzekering onlangs gevraagd hoe groot een polis zou zijn, gebaseerd op het feit, dat Lord Kitchener nog in leven was op 31 Augustus 1917. Hij behoudt zich voor het bewijs te leveren binnen drie maanden na de onderteekening van den vrede. Men verklaarde deze polis aan te nemen voor een som van 250.000 francs tegen een premie van 5 pCt. Hieruit zou dus blijken, dat in financieele kringen de dood van Lord Kitchener waarschijnlijk wordt geacht met 4 tegen 1. o Naar de Lokal Anzeiger uit Bern ver neemt, duurt de staat van beleg te Turijn voort, terwijl bij de straatgevechten infan terie en bersaglierie zouden geweigerd heb ben tegen de arbeiders op te treden. Daar op werden op last der regeering, machine geweren in werking gesteld. Tien arbeiders werden gedood, verscheidene honderden gewond. Er hadden arrestaties plaats op groote schaal, o.a. van alle arbeiderssecre tarissen. Achtduizend arbeiders der auto- fabriek »Fiat« hebben vyf dagen lang het werk gestaakt. o Naar de Köln. Ztg. verneemt, is een der gevolgen van den elfden Isonzo-slag het ontslag van verschillende Italiaansche generaals. Meer dan een half dozijn Ita liaansche divisiecommandanten en een reeks corpscommandanten zijn naar huis gezonden. o De Nordd, Allg. Ztg. geeft een massa citaten uit Fransche bladen over het Kor- nilof-avontuur, toen dit in zijn begin was. (Jit die citaten blijkt, zegt het blad, hoe de Fransche pers zich op dat oogenblik van Kerenski afkeerde naar Kornilof, niet tegenstaande deze de revolutie in gevaar bracht. Zelfs politiek-onwetenden moeten daaruit zien, zegt het blad, dat Frankrijk van Rusland slecht slaaafsche gehoorzaam heid in dienst van het Fransche annexio- nisme eischt. o ST. PETERSBURG. Generaal Alexejej is in het Hoofdkwartier aangekomen. De generaals Kornilof en Lukomsky werden gearresteerd den 1 September (R.T.) om 10 uur 's avonds. Er is in de zaak van de Kornilof een speciale commissie van onderzoek ingesteld, onder presidium van den procureur van leger en marine, Schab- lovsky, die zich naar het hoofdkwartier begevan heeft. De arrestatie van Generaal Kaledin wordt niet door de ochtendbladen bevestigd. o Zaterdag hebben Engelsche vliegers een groote Duitsche torpedojager aangevallen en midscheeps getroffen. o He opperbevelhebber. Wij hebben reeds gewezen op het groote vertrouwen van Kerensky in Kornilof's mi litaire bekwaamheid, blijkende ook uit zijn snelle bevordering. Thans toont Kerensky dat, zelfs na den mislukten aanslag, op nieuw. Ofschoon generaal Kornilof wegens hoogverraad voor het gerecht zal verschij nen, heeft Kerensky bevolen tot nader order alle door Kornilof getroffen maat regelen op het front ten uitvoer te brengen. De veel geplaagde ltelgcn. Bij de rampen, die België reeds over stelpten, komen er steeds meer. Nu weer de voortdurende zware regens. Mechelen en omstreken, die het grootste deel van België voorzien van veld- en tuinvelden, heb ben ontzettend geleden. Veel groenten is verrot in den grond, terwijl een groot deel van den aardappeloogst door ziekte totaal onbruikbaar is. Het te velde staande graan gewas is schraal en slecht, mede ten ge volge van onvoldoende besmesting en nat weer. Men ziet den winter met schrik tegemoet. Ten overvloede hebben de Duitschers bij Lommei den dijk van de Nette doorge stoken, waardoor het water wegens ver slapping der dijken tot Njjleri is gevloeid en talrijke akkers en boomgaarden heeft onder water gezet. Verkrijgbaar bij SCHOUTEN te Wijk bij Heusden J. J. PAES te Dussen W v. HERWIJNEN te Giessen SCHOUTEN te Andei DE BOK, te Nieuwendijk COR NET te Werkendam v, VOORT te Besoijen. BINNENLAND. HEL- Mijncn. De laatste dagen zijn een achttal mijnen aangedreven, waarvan er zeven tot ontplof fing gebracht werden. o Klik. De minister van landbouw, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, met in gang van 1 October de uitvoer van blik als verpakkingsmateriaal niet langer kan worden toegelaten, en dat belanghebbenden zich ter verkrijging van vergunningen tot uitvoer van dit artikel kunnen wenden tot de Nijverheidscommissie, Stadhouderslaan 102, den Haag. ilct smokkelen. Er is een tijd geweest, dat de smok kelarij aan de Oostgrenzen zich vooral concentreerde op het artikel peper, thans is het bijna uitsluitend zeep, wat in han den der waakzame kommiezen valt. Bij groote hoeveelheden gaat ze blijkbaar de grens over. Te Malden wisten tweemaal achter elkaar de kommiezen de smokke laars te verschalken, zoo ook te Beek, waarbij één keer een volle mand zeep iri beslag werd genomen. In het Reigerbosch te Doetinchem moesten de smokkelaars eveneens een 30 kilo zeep achterlaten. Drnnkvcrbruik cii voedselvoorziening. In de eerste maanden van dit jaar is het misverbruik in ons land, helaas, stij gende. In Januari Mei 1916 bedroeg het drankaccijns f 10.636.000 en de dezelfde maanden 1917 f 12.369.000. Een stijging alzoo van bijna een en driekwart millioen gld (t 1.733.000). En dat in een tijd, waarin volgens mededeeling van den Minister van land bouw een zeer beperkte hoeveelheid koren aan de branderijen wordt geleverd. Want geleverd wordt er altijd. Het Rijks- graandistributiebureau heeft wel voor de maand Augustus de prijzen verhoogd, zoo dat Schiedam's branderijen dan moeten betalen voor rogge f 654 per last (te voren f 595)gerst f 574 (te voren f 524) mais f 474 (te voren f 419). Maar leve ren doet de Regeering dan toch. En de landbouwers moeten al hun rogge, die ze eigenlijk niet kunnen missen, afstaan. Niet maar omdat ze als menschenvoedsel moeten dienen daar zou men zich ge makkelijk bij kunnen neerleggen doch voor een deel ook, om te worden verstookt tot jenever. En dat zwijgend goed te vinden, valt waarlijk niet zoo licht. Res. bode Suikcrdistributic. Den Haag, 19 Sept. (Part.) Een nieuwe suikerdistributieregeling is vastgesteld, o.a. bepalende dat de handel in suiker alleen geoorloofd is aan diegenen, die bij het Suikerdistributiekantoor zijn ingeschreven als: beetwortelsuikerfabriek, raffinaderij, witfabriek, tusschenhandel of winkelier. Het verwerken van suiker in of voor een bedrijf is slechts geoorloofd aan hen, die bij het kantoor zijn ingeschreven als industrieeleri. o De Rijksmiddel cii. Augustus van dit jaar heeft slechts een kleine 8 ton meer opgebracht dan dezelfde maand van het vorig jaar. Maar toen was de opbrengst der successiebelasting zoo ont zaglijk hoog, dat de opbrengst nu een 23 ton achterbleef. Laat men dit buiten reke ning, dan is er in Augustus weer 3 mil lioen accres geweest op de overige mid delen. Over twee derde deel van het jaar is er riu een accres van ruim 21 millioen bij het reeds goede jaar 1916 vergeleken o Het goede voorbeeld. Men schrijft aan de N. Ct. Bij de in den a.s. winter noodzakelijke besparing van brandstoffen, behoort de over heid het voorbeeld te geven. De openbare diensten krijgen 75 pCt, van het verbruik gedurende den vorigen strengen winter. Het kwantum is dus gewoonlijk grooter, dan het gebruik in vroegere normale jaren. Bovendien is het verbruik nogal eens hoog opgegeven. De centrale verwarming in de groote openbare gebouwen verslindt massa's brand stoffen. Het is daarom van zeer veel be lang, dat niet te vroeg met stoken wordt begonnen, bijv. niet voor tegen November. Controle op te groot gaslichtverbruik bij openbare diensten is in het komende winter seizoen ook niet overbodig. Het werkt absoluut verkeerd als de over heid zuinigheid gebiedt en zelf niet het voorbeeld geeft. Internationaal Congres te Bern. Het uitvoerend comité der centrale or ganisatie voor een duurzamen vrede, welk comité bestaat uit vertegenwoordigers uit verschillende neutrale en oorlogvoerende landen van beide zijden en waarvan de leiding berust bij het bestuur van den N. A. O. R. heeft met algemeene instemming van zijn leden besloten het initiatief te nemen tot een internationaal congres ter bestudeering van het vraagstuk van een volkerenbond. Indien de oorlogvoerende regeeringen door het verleenen van passen aan haar eigen landgenooten en door het toestaan van een doorreizen aan neutralen het houden van het congres mogelijk zul len maken, zal dit congres plaats hebben op 15 Oct. a.s. en volgende dagen te Bern. In Je eerste plaats zal daar besproken worden de organisatie van een volkeren bond. 4 O lie „Tromp". Blijkens bij het Departement van Mari ne ontvangen bericht, zijn Hr. Ms »Tromp« en Hr. Ms. »Zeeland«, van Honoloeloe vertrokken, eerstgenoemde bodem naar San Francisco, en laatsgenoemd schip naar Yokohama o Melk distributie. Men schrijft ons Uit goede bron kunnen wij mededeelen dat door deskundigen aan den Minister van Landbouw is voorgesteld, in den ko menden winter den prijs der melk op 14 a 15 cent per liter te bepalen. Van eene distributie van x/4 liter per persoon is nog geen sprake. o- Ontrouwe postbode. A. H. L., gewezen postbode te Hoens- broek, stond voor de rechtbank te Maas tricht terecht wegens het aanwenden ten eigen bate van kleine bedragen, die hem waren toevertrouwd door een tweetal per sonen, om per postwissel te worden ver zonden. Deswege weid tegen den man 8 maanden gevangenisstraf geeischt. De verdediger, mr. F. Tripels, vroeg clementie voor zijn cliënt. De man had een huishouden met 8 kinderen, f 600 tractement en wachtte in deze dure tijden tevergeefs op den reeds lang beloofden duurtetoeslag. -o Staking. Op de ijzergieterij en machinefabriek van de firma G. J. Wispelwey Co. te Zwolle is een staking uitgebroken, die na genoeg het geheel personeel omvat. De actie wordt gevoerd door den Alg Ned., den Ned. R. K. en den Christelijken Me- taalbewerkersbond. De Belgische geïnterneerden, die mee staken zullen naar het interneeringskamp worden teruggezonden. Als Als Als Als Als Als Als Als Als Als Als Als gij merkt, dat uwe lichaamskrachten afnemen, gij begint te vermageren, gij last hebt van duizelingen, hoofdpijn u nu en dan plaagt, gij onrustig slaapt, gij last hebt van hartkloppingen, gij 'smorgens vermoeid wakker wordt, gij suizingen hebt in hoofd en ooren, gij pijn in rug en lendenen hebt, de levenslust u ontbreekt, gij u afgemat gevoelt, gij zenuwachtig zijt, om genezing te zoeken. Want al de bovengenoemde verschijnselen wij zen er op, dat uw lichaam verzwakt is en uw zenuwen overspannen zijn en ook uw bloed dringend behoefte heeft om versterkt te wor den. Door tijdig in te grijpen, en een goed bloedlichaam- en zenuw versterkend middel te gebruiken, kunnen ernstige ziekten voorkomen en kunnen volkomen gezondheid, kracht en levenslust weer uw deel worden. Wacht daarom niet, maar begin dadelijk genezing te zoeken, die gij beslist zult vinden door het gebruik van Bij het gebruik hiervan kunt gij van succes verzekerd zijn. In bussen van 90 ct., f 1.75, f 4.25, f8.25. Verkrijgbaar bij Aphothekers en Drogisten Te 's-Hertogenbosch Gebr. Verhees, Orthenstraat B. 89 en Vucli- terstraat 430 en Aphoth. Dr. Lamers en Indemans Werkendam J. S. Frederiks, Drogist. TELEFOON 11712 billijke prijzen. Plaatsing met schriftelijke garantie. NB. Bij plaatsing vanaf 5 Kunsttanden vergoeding van reiskosten. Zondags consult alleen op aanvrage. TELEFOON INTERCOMM. No. 49. is steeds voorcleelig" en soliecL. Daar vindt men van alle soorten alsSalonKamer en Slaapaiiieutileiiienten, Buffet ten, Linnenkasten, Theekasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Boekenkasten, Cylinder en Bureaux Ministres. Alle soorten van geschilderde Buffetten, Kasten, Tafels, alle soorten Spiegels en Schilderijen, Vloerkleeden, com plete Bedden, Resours, Lampen enz. enz. Aanbevelend, ëlJVGECSEl dan had je me niet meer Maar je hebt me niet dus heb je me nog a//een a/s ie ÏjQM. gebruikt dan heb je me nooit meer Prijs per óoos IScent Er bestaat geen beter middel legen levend onrein don /IKK ER

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1917 | | pagina 5